Татьяна Денисюк
Экологиялық мереке бастауыш мектеп

Бастауыш сыныптардағы «Эко – BOOM» экологиялық мерекесі

Денисюк Татьяна Николаевна, технология пәнінің мұғалімі

жұмыс орны:

МБОУ «Красноярск өлкесінің Кедровы ауылындағы №71 орта мектеп»

Материалдың сипаттамасы:

Мен сізге сценарий ұсынамын экологиялық мереке, балаларға арналған (2-сынып) «Эко - BOOM» тақырыбында әзірленген. Бұл сценарий мұғалімдерге пайдалы болады бастауыш сыныптар. Бұл кіші жастағы оқушылардың экологияға қызығушылығын арттыруға және қызығушылықты дамытуға бағытталған білім беру мерекесінің сценарийі.

Мақсат:

Баланың рухани, интеллектуалдық дамуына бағытталған, білім мен шығармашылықтың жеке мотивациясын дамытуға жағдай туғызатын оқушыларға экологиялық білім мен тәрбие беру.

Тапсырмалар:

1.Туған өлкенің табиғаты туралы білім сапасын арттыруға үлес қосу

2. Балаларды табиғатқа деген қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу, оқушыларды табиғатты қорғау іс-әрекетіне баулу.

3. Қызығушылықты ояту ғылыми-зерттеу қызметі, табиғатты қорғау, экология.

Сабақтың барысы

1. Кіріспе бөлім

Қайырлы күн, құрметті балалар және біздің іс-шараның қонақтары! Барлығыңызды дені сау және әдемі көргенімізге қуаныштымыз. Бүгін бізде өте қызықты және көңілді оқиға. (Сіз бұрын болжағандай). Біздің іс-шара «Эко - BOOM» деп аталады.

Экология. Бұл сөз біздің заманымызда өзекті болды. Біз бәріміз өз өміріміз үшін планетамызға - сұлу Жерге қарыздармыз, қайғыдан ыңылдап, көмек сұрап, өкінішке орай, алдымызда қорғансыз. Біз бәріміз бір кеменің - «Жердің» жолаушыларымыз және одан көшетін жер жоқ. Табиғаттың үйлесімділігіне тамсануды үйренуіміз керек. Біз табиғатты танып, оған сүйсінуіміз керек. Жер бетінде өзі туралы «Мен табиғатты ұнатпаймын» деп айтатын адам екіталай. Табиғатты бәрі жақсы көреді. Сүйіспеншілік көбінесе оны қорғауға және қорғауға деген ұмтылыстан көрінетінін бәрі түсінеді. Неліктен табиғатпен жалғыз қалған адамдар оны ешкімдікі деп санап, тұтынушы ретінде қарайды?

Бүгін біз экологиялық проблемаларды атап көрсетуге ғана емес, келесі сұрақтарға жауап беруге тырысамыз:

Аға, сен кімсің – жаратушы ма әлде қиратушы ма?

Өркениет дегеніміз не – прогресс немесе регрессия?

2. Негізгі бөлім.

Оқушылардың орындауы:

Күте тұрыңыз, күтіңіз, жігіттер!

Біз бәрін анықтауымыз керек.

Алыстан бастайық.

Көп, көп жылдар бұрын

Бізде жұмақ та, бақ та болған.

Құстар мен пілдер болды

Көбелектер мен гүлдер болды.

Өзендер мен теңіздер болды -

Жеріміз осылай гүлденді,

Бірақ бір кездері ежелгі заманда

Бір адам пайда болды (сойыл ұстаған былғары адам кіреді)

Мен маймылдан өстім

Кокос пен банан жеді

Жұмысқа бармады

Бірақ ол балаларын оқытты.

Әрқашан аш болмау үшін,

Салқын қараңғыда отырмаңыз -

Біз мамонтты өлтіруіміз керек

Ал өзіңізге от алыңыз.

Адамдар мамонтты өлтірді

Және олар отқа оранды.

Олар жер бетін жаулап ала бастады

Баяу ішке кіріңіз.

Жылдан-жылға қоныстанған,

Жылдан жылға олар қоқыс тастады,

Біз зауыттар салдық

Олар өзендерді жаулап ала бастады.

Зымыран мінген адамдар болды

Көк аспанға ұшыңыз.

Барлығы ұшты, ұшты

Атмосфера ластанған.

Біздің ғасыр аяқталды -

Қалай өмір сүріп жатырсың, адам?

(Сахнада теледидар экраны мен жаңалықтар жүргізушісі шығады)

Сәлеметсіз бе!

Біз төтенше экологиялық жаңалықтар шығарылымын бастаймыз. Эфирде «Ол жерде жаңалықтар».

Бір күнде жер бетінде өсімдіктер мен жануарлардың жүзге жуық түрі жойылып кетеді деген болжам бар.

Орман алқабы 15 миллион гектарға қысқаруда. Адам ауруларының 60 пайызы нашар экология мен ластанған атмосферадан болады.

Көптеген қалалардан «Ауа жетпейді, дем алатын ештеңе жоқ, зауыттар мен фабрикалар суды ластады, құлдар қырылып жатыр» деген үрейлі хабар келеді.

Табиғат үнсіз, бірақ біз оған сөйлеу қабілетін берсек, біз ыңыранды естиміз.

Қоршаған ортаны қорғаңыз!

Әсіресе жасылдар!

Әсіресе су!

(Өзгерту: ат үстіндегі үш батыр далаға шығып, әңгімелесу)

Илья Муромец:

О, кішкентай сырық, өріс!

Сен өлі де, тірі де емессің.

Сіз қырғыннан кейінгідей тұрасыз.

Алеша Попович:

Бұл жерде қандай тайга болды!

Ал өзенде қандай су бар! Таза, мөлдір!

Никитич:

Ал сіз білесіз - мұнда тұз өндірілген!

Қараңызшы, мұнда бірдеңе жазылған (оқу)

«Егер сіз сол жаққа барсаңыз, сіз химиялық зауытқа түсесіз!

Оң жаққа кетсең, батпаққа қаласың!

Тура жүрсең, полигонға түсесің!».

Алеша Попович:

Қара бұлт далаға жайылып жатыр.

Жаулар Ресейге тағы да шабуыл жасағысы келе ме?

Жер-ананы қорғайық, ағайын!

Никитич:

Күте тұрыңыз, алаңдамаңыз, Алеша Попович.

Бұл жаулардың бұлты емес, мұржалардан ағып жатқан түтін.

Илья Муромец:

Иә, жер өледі, өледі – ана!

Алеша Попович:

Орыс даласының батырлары жауды жауларынан қайтарып алды, қанын төкті деген сөзіміз бекер болды ма?

Никитич:

Жоқ, бекер емес!

Жүр, аттарыңды бұрыңдар, қала әкіміне барып, вече жинайық!

Біздің заманымыз тағы да келген сияқты – батырлық!

Қала – табиғат алдындағы мәңгілік қарыз. Ол оттегін қайтармай алады, ал айналасында өсімдіктер аз, жер өлі асфальтпен жабылған.

Қаламызда, облысымызда, облысымызда тағы қандай экологиялық мәселелер бар?

Қаламыздың барлық қиыншылықтарын кесіп тастауды қажет ететін үш басы бар айдаһар түрінде елестетейік.

Алеша Попович:

Бірінші басшы – кәсіпорындар мен адамдардың ауа мен суды ластауы.

Кәсіпорындар ысырапсыз жұмыс істеуді үйреніп, адамдар өзен-көлдердің жағасын қоқыстан тазартқанда бұл бастың кесілуі мүмкін.

Илья Муромец:

Екінші бас – ауаны ластайтын жеңіл көліктер мен автобустар, одан күйе мен түтін ұшатын қазандық құбырлары. Бұл бас күйе ұстағыштар және күн машиналары, электр машиналары жасалғанда немесе адамдар жаяу жүргенде кесілуі мүмкін.

Никитич:

Үшінші мәселе – тұрғындардың үйінің жанынан тастап кеткен қоқыс пен қоқыс алаңдары. Қалдықтарды өңдейтін зауыттар салу керек, олар сол жерде жасайды жаңа қағаз, шыны ерітіледі, және тамақ қалдықтарытыңайтқышқа айналады.

Сонда қала еркін және жеңіл тыныс алады!

Тамаша адам, балалар жазушысы, табиғаттың нағыз білгірі Николай Сладков: «Сіз біреуді табиғатты сүюге мәжбүрлей алмайсыз, бірақ оны сүюге көмектесе аласыз», - деген.

Табиғаттың тамаша туындысы – орман! Оның сұлулығымен салыстыруға болатын нәрсе өте аз. Біздің ормандар жылдың кез келген уақытында әдемі, керемет және ерекше.

1-оқырман: Орыс орманы – алғашқы еріген жамылғылар мен алғашқы тұман.

2-оқырман: Орыстың орманы – бұлбұлдың сайрағаны.

3-оқушы: Орыс орманы – шөп пен гүлдердің бал иісі.

4-оқырман: Орыс орманы – тырналардың күздегі қоштасуы.

5-оқырман: Орыс орманы - ағаштардағы аяздың шілтері және титтің тыныш дауысы.

(балалар құстардың әні фонында өлең оқиды)

Сәлем орман!

Қалың орман!

Ертегілер мен ғажайыптарға толы!

Жапырақтарда не шулап тұрсыңдар?

Қараңғы, дауылды түнде?

Таң ата не сыбырлап тұрсың?

Барлығы күмістей шықпен жабылған.

Сенің айдалаңда кім тығылып жатыр?

Қандай жануар, қандай құс?

Барлығын ашыңыз, жасырмаңыз

Көрдіңіз бе, біз өзіміздікі!

Орман біздің көңіл көтеруіміз үшін ғана емес,

Ол – елдің байлығы.

Ондағы барлық ағаштар, жидектер, шөптер

Біздің игілігіміз үшін, достар, тәрбиеленген.

Ботаника көп болатын орманда

Достар, клирингтен жинаңыз

Темекі тұқылдары, аққан шәйнектер

Бос қаңылтыр банкалар.

Мен гүлдердің үстіне еңкейгім келеді

Жырту немесе кесу үшін емес.

Және олардың мейірімді жүздерін көру үшін

ЖӘНЕ мейірімді жүзоларды көрсетіңіз.

Жануарлардың шұңқырлары, құстардың ұялары

Біз ешқашан бұзбаймыз!

Балапандар мен ұсақ жануарлар болсын

Біздің қасымызда тұрғаны жақсы.

Адамдар! Айналаңызға қараңыз.

Табиғат қандай әдемі.

Ол сіздің қолыңыздың күтіміне мұқтаж

Оның сұлулығы өшпеуі үшін!

Табиғатты қорғау елімізде, облысымызда, облысымызда, біздің шағын қала- жалпыхалықтық мәселе!

«Күн шуақты шеңбер» әні ойналады

Әрқашан өзендер болсын

Әрқашан балық болсын

Әрқашан теңіз болсын

Ал айдалада түйе бар!

Әрқашан тоғайлар болсын

Әрқашан құстар болсын

Жануарлар әрқашан болсын

Ал үйде гүлдер бар!

Әрқашан адамдар болсын

Әрқашан балалары бар болсын

Әрқашан аспаныңыз ашық болсын

Күн жарқырайды!

3. Қорытынды бөлім

Ормандағы өзін-өзі ұстау ережелері

1. Орманды таза ұстау үшін қоқыс қалдырмаңыз, әрқашан өзіңізбен бірге алыңыз. Қоқыстың кесірінен табиғат жануарлар өмір сүруге жарамсыз болып қалады.

2. Ормандағы өрттің алдын алу үшін ол жерде жанып тұрған отты қалдырмаңыз. Өрт барлық тірі жандардың өліміне әкеледі.

3. Орманда шу шығармаңыз. Айқай мен қатты музыка жануарлар мен құстарды қорқытады.

4. Жануарлармен дос бол, құс ұясын, құмырсқа иін, аңдардың шұңқырын бұзба, жануарлар баспанасыз қалуы мүмкін.

5. Орманды және көгалдарды әдемі ету үшін шөпті таптамаңыз, жолдармен жүріңіз.

6. Бұтақтарды, ағаштар мен бұталарды сындырмаңыз, гүлдерді тамырымен үзбеңіз.

Барлығы: Адамдар, Жерді аялайық!

Көрермендермен ойын: «Қоқыс жәшігі»

Жасыратыны жоқ, мысалы, саябақта, көшеде немесе үйлердің жанында серуендеп жүргенде, біз көп жағдайда көптеген қоқыстарды (қағаздар, бөтелкелер және т.б.) қалдырамыз. Бұл қоқыс жәшігі жақын жерде болса да болады. Кейде біз оларға кірмей қалуымыз мүмкін. Ендеше қазір эксперимент жасайық. Қоқысты дәл қоқыс жәшігіне тастау керек. Кім мұны дәлірек орындаса, сол алады үлкен мөлшерұпай. Олай болса, «Қоқыс шұңқыры» ойыны.

Тоғайлар мен ормандар дабылда,

Жолдардағы шық көз жасы сияқты!

Ал бұлақтар үнсіз сұрайды!

Сау болыңыз, бізге қамқор болыңыз!

Терең өзен мұңды

Жасыл орманды қорғаңыз

Ешқашан ренжітпе

Ағаштарды жоймаңыз - сіз

Ормандағы гүлдерді сақтаңыз.

  • экология туралы ой-пікірлері мен негізгі білімдерін қалыптастыру
  • ;
  • қоршаған ортамен өзара әрекеттесудегі оң тәжірибені талдау
  • ;
  • даму жеке қабілеттерстуденттер
  • ;
  • табиғатқа құрметпен қарауға тәрбиелеу
  • ;
  • сыныптан тыс уақытта танымдық қызығушылықтарын қалыптастыру.
  • Оқушылардың жоспарланған жетістіктері:

    • Экологияның қоршаған ортаға қамқор болуға үйрететін ғылым екенін біліңіз
    .
  • Ормандағы құстар мен аңдардың жоғалып кетуіне адамдар кінәлі екенін түсініңіз
  • .
  • Қорғауды үйреніңіз табиғат ресурстары
  • .
  • Шығармашылық және интеллектуалдық тапсырмалар арқылы даралықты дамыту
  • .

    Жабдық:

    • құс бастарының дыбыстық жазбасы;
    • «Табиғат сенің үйің» атты кітап көрмесі
    ;
  • «Қауіпсіздік» стендінің дизайны қоршаған орта
  • ;
  • жеке шығармашылық тапсырмалар
  • ;
  • сауалнамалар
  • ; ;
  • түрлі-түсті қарындаштар
  • ;
  • мультимедиялық презентациятақырыбы бойынша «Айналада саяхат экологиялық соқпақ
  • ;
  • карточкалар – жеке жетістіктердің белгілері
  • .

    Іс-шараның барысы

    -Бүгін сабағымызда экологиялық соқпақ бойымен елестететін саяхат жасаймыз. Экологиялық соқпақ – адам табиғатты зерттейтін, аңдар мен құстарды, ағаштар мен шөптерді қорғауды үйренетін ормандағы маршрут. Орман туралы ертегіні тыңдау.

    1-кадр Орман

    – Ертеде бір орман өмір сүріпті.

    Кадр 2 Құстар

    -Орманда құстар мекендеген. Құстар көңілді, көңілді ән салды. Тыңдау (бүркіт, көкек, тоқылдақ, бұлбұл құстардың дауыстарының аудио жазбасы)

    -Қандай құстарды естідіңдер? (бүркіт, көкек, тоқылдақ, бұлбұл)

    Музыка мектебінің оқушысының орындауында бұлбұл туралы ән тыңдау.

    («Бұлбұл» музыкалық пьесасы скрипкада орындалады)

    Кадр 3 Жануарлар

    – Орманда жануарлар да тіршілік еткен. Олар ашық жерлерде қыдырып, аң аулады. Слайдтарды қараңыз.

    Қандай жануарларды таныдың? (Енот, тиін, қоян, кірпі, қасқыр, аю, бұлан, бұғы, түлкі)

    Кадр 4 адам

    «Бірақ бір күні орманға бір адам келді. Орманның жанынан зауыттар, фабрикалар, үйлер, мектептер, жолдар салды. Оның тұратын жері жеткіліксіз болды.

    5-кадр Ормандарды кесу

    «Содан кейін адам орманды кесуге кірісті.

    6-кадр Ормандағы өрт

    «Ол от жаға бастады, ал өрт орманды жойды.

    7-кадр Судың ластануы.

    – Зауыттар мен фабрикалар қалдықтарды өзендерге, орманды көлдерге төгіп, ормандағы суды ластады.

    Рама 8 Ауа

    – Зауыттардың мұржаларынан шыққан түтін мен жолдардағы көліктерден шығатын түтіндер ауаны улады.

    Рама 9 Қалдықпен бітелу

    – Демалушылар орман табиғатын қоқыспен (бөтелке, резеңке, қағаз) ластады.

    Фрейм 10 Орманның сұрауы

    – Байғұс мал тұратын жер болмады. Ал олар біздің орманды алысқа тастап кетті. Бір ғана орман қалды. Бұл орманда қайғылы және қорқынышты болды.

    «Сосын орман бізге көмек сұрап келді.

    «Бұрынғы сұлулықты, құстар мен жануарларды қайтаруға көмектес!»

    Кадр 11

    -Неге орманда ешкім өмір сүрмейді?

    – Адам орманның тіршілігін жойды.

    – Табиғат пен адам арасындағы байланыс туралы ғылым не айтатынын есіңізде ме?

    – Экология.

    Экология – жанды және жансыз табиғаттың өзара байланысы туралы ғылым.

    Жер шарындағы барлық организмдер бір-бірімен байланысты: тірі және жансыз, өсімдіктер мен жануарлар, адамдар мен табиғат.

    – Орманға көмектесу үшін орманның экологиялық ізімен жүріп, адам қателерін түзетеміз.

    1-жаттығу

    – Үстелдеріңізде Орталық Ресейдегі ағаштарды бейнелейтін жұмбақтар жазылған суреттер бар. Суретті аударыңыз, жұмбақты оқыңыз, тап - сонда сіз ағаштың атын табасыз. Осы ағаштарды өз орманымызға отырғызамыз.

    Көктемде жасыл, жазда күйген,
    Бақшаға күз келді, қызыл алау жағылды.
    Жауап (Руэн)

    Ауа райына мән бермей,
    Ол ақ сарафанмен жүреді,
    Ал жылы күндердің бірінде
    Мэй оған сырға береді.
    Жауап (қайың)

    Қыста және жазда - бір түсті.
    Жауап (жол)

    Оны ешкім қорқытпайды
    Ал оның бәрі дірілдеп тұр. (Аспан)

    Гүлімнен алады
    Арада ең дәмді бал бар.
    Бірақ олар мені әлі де ренжітеді
    Жұқа тері қабығы аршылады. (Жөке)
    Тақтаға ағаш түрлері ілінеді.

    Топтар дайындалуда қысқа хабарламамектеп гербарийін пайдаланатын ағаш түрлері туралы.

    Рамка 12. Ағаштар

    – Міне, біздің орманда жаңа әдемі ағаштар өсіп шықты. Сандықтардың арасында жүгіріп, ашық ауада ойындар ойнау жақсы.

    2-тапсырма

    – Біздің орманда тағы кім жетіспейді?

    – Құстар да, аңдар да аз

    Үстеліңізде конверттер бар. Желімді дайындаңыз. Конверттерден жұмбақтарды шығарыңыз. Пазлдардан суретті жинап, оны қағазға жапсыру, жануарды немесе құсты болжау, тақтаға бекіту. (жұмбақтағы суреттер: аю, түлкі, үкі, енот, тоқылдақ)

    3-тапсырма

    Орман тұрғындарымен ойындар.

    Командадан ең күшті және ең епті ойыншыны таңдаңыз. Орындықтардың арасында жылан бар. Екі ойыншы сигнал бойынша жыланды ұстап алады.

    Ойынның мақсаты - орындықтардың астынан жыланды бірінші болып шығару. Кім жеңсе, келесі қатысушымен ойнайды.

    Кадр 13 Ормандағы жануарлар

    – Орман өзгерді. Құстар қайта сайрай бастады, ал аңдар далада қуана бастады. Олар біздің көмегіміз үшін алғыс білдіріп, бізге сыйлық – тапсырма дайындап қойды.

    4-тапсырма

    Егорка енот оны мына конвертке салып әкелді (конвертті шығарыңыз). Бұл табиғат туралы сөзжұмбақ.

    Фрейм 14 Кроссворд

    Кроссвордты бірге шешейік. Әр топқа бір сұрақ қойылады.

    Кроссвордқа арналған сұрақтар

    1. Жердің жоғарғы құнарлы қабаты қалай аталады?
    2. Нақты белгіленген арна бойымен ағып жатқан су ағыны?
    3. Аңдар сөзінің синонимі.
    4. Ағаштарды, шөптерді, бұталарды бір сөзбен ата.
    5. Ақылға ие болған ғаламшардың тұрғыны.
    6. Атмосфера сөзінің синонимін көрсетіңіз.
    7. Астрономдар тілінде күн қалай аталады?

    – Тапсырмамызда табиғат – басты сөз. Өйткені, табиғатты қорғау Басты мақсатэкология.

    15-кадр Табиғатты қорғау

    – Табиғатты қорғау керек пе?

    – Біз табиғатты қоқыстан, кірден, түтін мен күйеден, абайсызда туристерден және басқа да табиғатты бұзушылардан қорғауымыз керек. Орманда қоқыстарды шығару үшін қоғамдық сенбіліктерді өткізу қажет, орманшы орманды браконьерлер мен ормандарды кесуден қорғауы керек, өрт сөндірушілер сөндіруі керек. Орман өрттері, мемлекет сирек жануарлар мен өсімдіктерді сақтау үшін қорықтар жасайды, мектеп оқушылары ересектерге мүмкін болатын жұмыстарға көмектеседі.

    5-тапсырма

    Үстеліңізде жол белгілеріне ұқсайтын үлкен шеңберлер бар. Белгі ойлап табыңыз - ормандағы адамның мінез-құлқын еске түсіріңіз. Бұл белгінің мағынасын айтып беріңізші. Оны біздің орманға іліңіз (тақтаға).

    17-кадр Сабақты қорытындылау

    Енді орманда ағаштарымыз, аңдарымыз, құстарымыз қалай өмір сүретінін көрейік.

    (Музыкалық клип).

    6-тапсырма

    Пішінді толтырыңыз.

    Мақсаты: одан әрі жұмыс үшін материалды анықтау.

    Өтініш формасы басып шығарылған парақты алыңыз. Сұрақтарға жауап бер.

    1. ЭКОЛОГИЯ ғылымы нені зерттейді?

    – Табиғат;
    – Әртүрлі халықтардың ертегілері.

    2. Зауыт мұржаларынан шыққан түтін кімге зиянын тигізеді?

    - ұшақтар;
    - барлық тіршілік иелеріне.

    3. Қай кітап «Қызыл?» деп аталады.

    – әлем атласы;
    - сирек кездесетін жануарлар мен өсімдіктер кітабы.

    4. Жануарлар аңшылар мен адамдардан қай жерде қорықпайды?

    - қорық аумағында;
    - циркте.

    5. Орманда қоқысты қайда тастауға болады?

    - аюдың ұясына;
    - В қоқыс багінемесе өзіңізбен бірге алыңыз.

    Саяхаттың соңы

    Любовь Сиротаның өлеңін оқу

    құс үйі

    Ол шынайы сүйіспеншілікпен айтты:
    «Табиғат менің сүйікті әпкем.
    Аңшылық туралы және балық аулау
    Таң атқанша сөйлесе аламын.
    Құмарлыққа тең келетін нәрсе бар ма?
    Жол іздеуші, мылтық атушы ләззат
    Немесе, айталық, кенет дірілдеп
    Оянған қалқыма?
    Егер сізге сөз құрастыру керек болса -
    Мен мұны тек бақыт деп атай аламын
    Ал аулаудың бақытты ауырлығы,
    Ал балық сорпасында хош иісті түтін бар...».
    Ауа райын да, ризығын да берсін,
    Тек мен сен үшін емеспін - бала үшін,
    Бұл үйді мұқият басқарады
    Қарапайым дақты жұлдызқұрт үшін.
    Одан да жарқын және күнәсіз нәрсе бар ма,
    Нені бірге соғу керек, жақтарын құм
    Алтын фанера құс үйі -
    Ағаш сарай?
    Және, сенімді тәжге бекітілген,
    Күннен күнге бетімді қайтарып,
    Әлі де алақан астынан қарап:
    Қонақ подъезде шықты ма?
    Және - ашылу фонында жарқ етті,
    Подъездің құрғыз платформасында
    Жаңа үйдің есігінде
    Жалға алушының көптен күткен қанаттары!
    Сөйтіп ол шатырдың шетіне шықты,
    Жас жапырақтарды араластыру арқылы...
    ...Аңшылықтың да, аулаудың да рахаты бар,
    Табиғат бар - бірақ мейірімділік жоқ.
    Ал сен сол жерде деміңді ұстап тұрып,
    Ал сіз қабылдап, ұстайсыз және күтесіз
    Ысқырып, шертіп, дірілдеп,
    Алаң қауырсындар қуаныштан дірілдейді.

    – Экскурсиямыз аяқталды. Бүгін сендер экология туралы көп мағлұмат алдыңдар, табиғатты аялап, қорғайсыңдар деп ойлаймын. «Табиғат – сенің үйің» атты кітап көрмесі табиғат сүйер қауымды қызықтырады. Кітапханада сіз әрқашан өсімдіктер, жануарлар мен құстар туралы кітаптарды таба аласыз. Қоршаған ортаны қорғаңыз!

    Мектепте сыныптан тыс табиғатты қорғау шаралары міндетті түрде жүргізілу керек. Өйткені, бұл тамаша жол, бұл арқылы мұғалімдер мектеп оқушыларына өздеріне қызықты формада тәрбиелік әсер ете алады. Неліктен қоршаған ортаны қорғау маңызды? Өйткені ол тірі пен табиғат арасындағы қарым-қатынас туралы ғылым. Ал бұл жүйеде адам маңызды орынға ие болғандықтан, тақырыпты назардан тыс қалдыруға болмайды.

    Федералдық мемлекеттік білім стандарты

    Бастауыш мектептердегі табиғатты қорғау іс-шаралары міндетті бағдарламаға қандай стандарттарға сәйкес енгізілгені туралы бірнеше сөз айтқым келеді. Федералдық мемлекеттік білім беру стандартына сәйкес міндеттердің бірі білім беру жүйесірухани-адамгершілік тұлғаны қалыптастыруда жатыр. Ал бұл тұрғыдағы білім мазмұны жағынан өте көп қырлы. Ол балалардың бойына өз халқына деген мақтаныш сезімін ояту, түрлі құндылықтарға үйрету, олардың осы дүниенің ажырамас бөлігі екенін балаларға жеткізуді қамтиды.

    Сондықтан мектеп оқушыларының денсаулығына, қоршаған ортаға деген қарым-қатынасында, сондай-ақ талаптарды сақтауда кейіннен көрінетін мәдениетті қалыптастыру мақсаты болып табылады. моральдық нормаларқұндылық бағдарлар жүйесінде. Өйткені олардың барлығы да қоғамның болашақ мүшелері. Біздің табиғатымызға дұрыс дүниетанымы бар адамдар ғана планетаны қазір тап болған апатты жағдайдан алып шыға алады.

    Сондықтан мектептегі табиғатты қорғау шаралары өте маңызды. Атаулар олардың мәнін көрсетеді: мейірімділік пен ойлау сабақтары, экоэкскурсиялар, табиғат зерттеушілер клубы, жас экологқа арналған зертхана. Негізі, балаларды табиғатқа қызықтырудың көптеген жолдары бар. Ал олардың кейбіреулерін қазір талқылауға болады.

    Бастауыш сынып оқушыларымен әңгімелесу

    Мектепте балаларға арналған экологиялық іс-шараларды өткізу кезінде тақырыпқа назар аудару өте маңызды. Мұғалім балаларға әңгіменің мәнін түсінуі үшін оны сауатты және анық жеткізуі керек. Бұл жағдайда келесі мақсаттарға қол жеткізу қажет, олар:

    • Экология туралы алғашқы білім мен түсініктерді қалыптастыру.
    • Қоршаған ортамен өзара әрекеттесудегі оң тәжірибені талдау.
    • Табиғатқа қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.
    • Мектеп оқушыларының жеке қабілеттерін дамыту.

    Сынып сағатының соңында балалар экологияның қоршаған ортаны құрметтеуге үйрететін ғылым екенін білуі керек. Жануарлар мен құстардың жойылып кетуіне, өсімдіктер әлемінің нашарлауына адамдардың кінәсі екенін де жеткізу маңызды. Сондықтан табиғи ресурстарды қорғау, оларды қорғау өте маңызды. Өйткені, біз келдік бұл дүние, ол бастапқыда адамның араласуынсыз одан да әдемі болды.

    Шығармашылық

    Бастауыш мектепте экологиялық сыныптан тыс іс-шара қызықты болуы керек. Балаларды лекциямен қызықтыра алмағандықтан, сізге сабаққа әртүрлілік қосатын нәрсе қажет болады.

    Керемет идея бар - экологиялық соқпақпен қияли саяхат. Мұғалім демонстрациялық презентацияны алдын ала дайындауы керек. Сізге көп жақтау қажет емес - 15-20 жеткілікті. Бұл ретте тақырыптық саундтрек ретінде жұмсақ әнді қосу керек болады орман құстарыиммерсивті тәжірибе жасау. Тұсаукесерді бастамас бұрын, мұғалім балаларды бүгінгі күнмен таныстыруы керек - олар не туралы және неге сөйлеседі.

    Осыдан кейін сіз әңгімені бастай аласыз. Алғашқы бірнеше кадрларды балаларға көрсету керек әдемі орман, онда тұратын жарқын құстар мен күлкілі жануарлар. Бұл кезде мұғалім ертегі айтып тұрғандай: «Ертеде бір орман болған. Оның ішінде көңілді, көңілді құстар өмір сүрді. Жануарлар да мекендеген. Олар аң аулап, ашық жерлерде серуендеп жүрді. Олармен танысайық! Кімді танисың?» - бұл жағдайда балалар өз аттарын (енот, кірпі, аю, түлкі, бұғы, қасқыр және т.

    Келесі кадрда адамды бейнелеу керек. Мұғалім сөзін жалғастырады: «Бірақ бір күні орманға бір адам келді. Және жақын маңда үйлер, жолдар, зауыттар салды. Алайда, бұл оған жеткіліксіз болды. Ол осы әдемі кішкентай экожүйені бұзған ормандарды кесуге кірісті. Зауыттар өз қалдықтарын көлдер мен өзендерге төгіп, аудандағы барлық су айдындарын ластады. Ал зауыттардың мұржаларынан шыққан түтін ауаны улаған. Демалушылар от жағып, қоқыстарын шығаруды ұмытып кетті. Жануарлар мен құстардың тұратын жері жоқ. Ал орман сұмдық және қорқынышты жерге айналды».

    Сонымен қатар, әрбір сөйлемнен кейін сәйкес слайдты көрсету керек - ағаштарды кесу, от жағу және кейінгі өрттер, лас су қоймалары, қоқыс төгілген айнала. Визуализация өте маңызды, өйткені тек визуализация арқылы ғана балалар қазіргі экожүйенің жағдайын және адамның бейқамдығы неге әкелетінін түсіне алады.

    Балаларға арналған сұрақтар мен тапсырмалар

    арналған іс-шаралар экологиялық білім берумектепте сабақ беретін және тиімді болуы керек. Сондықтан мұғалім мен оқушылардың өзара әрекеттесуі міндетті болып табылады. Әйтпесе, өзара әрекеттесусіз балалардың тақырыпты меңгергенін немесе меңгермегенін түсіну мүмкін емес.

    Жоғарыда келтірілген мысалда берілген ертегі-презентацияны аяқтағаннан кейін мұғалім оқушыларды пікірталасқа тартуы керек. Балалар қазір орманда неге ешкім өмір сүрмейді деп жауап берулері керек. Жауап қарапайым - өйткені адам оны жойды. Егер мектеп оқушылары мұны меңгерсе, онда олар тапсырманы - орман экожүйесін қалпына келтіруді елестету «миссиясын» бастай алады.

    Балаларға «отырғызатын» ағаштардың суреттері бар карточкаларды беру керек артқы жағыкарталар - жұмбақтар. Оқушылар атауды білу үшін оларды болжау керек. Мысалы:

    • Жасыл блузка мен ақ сарафан киген орыс сұлуы далада тұр! (Жауабы: қайың).
    • Мен орманда әдемі жидек көрдім! Себет ауыр, жақсы... (жауап: шетен).
    • Ол биік және күшті! Желу, оның жемісі, өрескел. Жапырақтар бұлттардың арасында сыбдырлайды... желде (жауабы: емен).

    Жұмбақтарды тауып, балалар алдын ала топқа бөлініп, үстелде бар анықтамалықтар мен кітаптарды пайдалана отырып, алған ағаш түрі туралы қысқаша есеп дайындауы керек. Сонда сіз дәл сол тапсырманы орындай аласыз, бірақ құстар мен жануарларға қатысты.

    Жоғарғы топқа арналған сынып сағаты

    Студенттер үшін орта мектеподан да күрделі сценарий жасау қажет экологиялық оқиға. Оның мақсаты – балаларда табиғат аясында байқалатын адами құқық бұзушылықтарға теріс моральдық баға беру, сондай-ақ адамдардың қоршаған ортаға деген жауапсыз және ойланбаған қатынасына теріс көзқарасты қалыптастыру. Тапсырмалар келесідей:

    • Балалардың табиғатты қорғау заңдары туралы түсініктерін кеңейту.
    • Табиғатқа деген қызығушылықтарын арттыру.
    • Қоршаған ортаға адамгершілік қатынасты тәрбиелеу.
    • Қатысуға деген құштарлықты тудыру
    • Экологиялық идеяларды насихаттау.

    Ұйымдастырудан бұрын сынып сағаты, барлық балалар қатысатын алдын ала дайындық жұмыстарын жүргізу қажет болады. Оларға келесі тапсырмаларды беру ұсынылады:

    • Табиғат атынан адамға (әрбір адамға) үндеу дайындаңыз.
    • Экожүйені қорғау тақырыбы бойынша басқа оқушылардан сұхбат алып, бүкіл сыныппен бейнеролик жасау.
    • Өлеңдер жаз.

    Содан кейін, сабақ күні келгенде, балалар оны дайындықпен бастай алады.

    Экология заңдары

    Сабақ кезінде балаларға олар туралы айтудың зияны жоқ. Әрине, қол жетімді тілде және жақсырақ мысалдармен. Бұл келесідей болуы мүмкін:

    • №1 Заң: «Бәрі бәрімен байланысты». Норвегияда кекілік популяциясын қорғау үшін мыңдаған жыртқыш құстар жойылды. Бұл көмектеспеді. Көп ұзамай кекіліктерді індет басып, бәрі қырылып қалды. Бұл таңқаларлық емес, өйткені үкі мен сұңқарлар ауру құстарды жеп, тәртіп сақшылары рөлін атқарды. Бұл індеттердің алдын алды.
    • № 2 заң: «Бәрі бір жерге бару керек». Қоқысты өртеу немесе көму одан құтылу дегенді білдірмейді. Бір зат екінші затқа ыдырап, ауа уланып, климаттың өзгеруіне, адам ауруына шалдығады.
    • №3 Заң: «Ештеңе тегін келмейді». 1958-1962 жылдар аралығында Қытайда ауыл шаруашылығы зиянкестері саналған екі миллиард (!) торғай жойылды. Бірақ соңында көптеген жәндіктер дамып, егінге зиян келтірді. Нәтижесінде Қытай басқа елдерден торғай сатып ала бастады. Мен өз әрекеттерім үшін төлеуге тура келді.
    • №4 заң: «Табиғат жақсы біледі». Көптеген адамдар менмендікпен әдетте бұзылатын экожүйені «жақсартқысы» келеді табиғи процестер. Табиғатта қалдық жоқ. Әрқайсысы үшін органикалық заттарыдырауда әрекет ететін жеке фермент бар. Бірақ адам ештеңені ыдыратпайтын, тек экожүйеде жинақталатын заттарды жасайды. Және олар оны ластайды.

    Осындай ақпараттық-танымдық блокты экологиялық іс-шараның сценарийіне енгізсеңіз, сіз сынып сағатын көрнекі және нәтижелі ете аласыз.

    Жоғары сынып оқушылары арасындағы турнир

    Ересек оқушыларға арналған (9-11 сыныптар) мектептегі табиғатты қорғау шаралары күрделірек және мазмұнды болуы керек. Викторина түріндегі турнир болады тамаша нұсқа. Қатысушылар көп болуы үшін оны параллельдер арасында өткізген дұрыс. Айтпақшы, мұндай оқиғалар әдетте кіреді экологиялық апталықмектептер.

    Турнир командаларды таныстырудан басталады. Ол үшін ұпайлар беріледі (5-баллдық жүйе бойынша). Топтың аты мен ұраны экологиялық тақырыпқа сәйкес болуы керек.

    Содан кейін тур басталады. Әр командаға кезекпен төрт анықтама беріледі. Бірінші жауап берсе, 4 ұпай алады. Егер екінші түйін бойынша болжаса, 3 ұпай беріледі. Үшіншіден жауап берсе 2 ұпай алады. Егер төрт белгі де қолданылса, бір ұпай беріледі. Мысалы:

    1) 2000 жылға дейін өмір сүреді.

    2) Дің суда шірімейді - ол тек күшейіп, қара болады.

    3) Одан жиһаз, паркет, бөшкелер жасалады.

    4) Пушкиннің бір өлеңінде су перісі осында отырды.

    Бұл таңдаудың жауабы - емен. Басқа командаға келесі кеңестерді ұсына аласыз:

    1) Зиянды бактерияларды өлтіретін фитонцидтерді шығарады.

    2) Ең жақсы отын жасайды.

    3) Оның қабығынан пайдалы заттар, қайнатпалар, дәрілер жасалады.

    4) Бұл орыс ағашы.

    Біз, әрине, қайың туралы айтып отырмыз. Мектептегі экологиялық іс-шараны жоғары сынып оқушылары үшін қызықты, интеллектуалды және пайдалы өткізу үшін сізге осындай жинақтар көп қажет.

    Табиғат жалпыадамзаттық құндылық ретінде

    Бұл тақырыптағы семинар да болуы мүмкін жақсы оқиғамектептегі экологиялық бағдар. Оның мақсаты – табиғаттың шын мәні неде екенін, сондай-ақ оның құрамдас бөліктері қандай екенін анықтау. Сонымен қатар, оқушылардың бойында айналадағы әсемдікті байқай білу қабілетін дамытып, экожүйені сақтауға жеке жауапкершілікті тәрбиелеудің маңызы зор.

    Мұндай семинарды топтық тапсырмадан бастауға болады. Барлығына сипаттамалары бар карталарды беріңіз. табиғи аумақтаржәне ландшафт формалары. Студенттер олардың есімдерін анықтап, оларды сипаттайтын бірнеше сәйкес эпитеттерді ұсынуы керек. Мысал картасы: «Олар Антарктидада, Солтүстік Америкада және Еуропада емес. Бүкіл планетада олардың отызға жуығы бар. Және олар жер шарының шамамен 11% алып жатыр». Біз шөл туралы айтып отырмыз және бұл дұрыс жауап болар еді.

    Бұл тапсырманы орындағаннан кейін студенттерді биосфералық қызметтердің құнымен танысуға шақыруға болады. IN Соңғы ретмұндай зерттеулерді 1994 жылы Калифорния университеті жүргізді. Және бұл болды:

    • Биосфералық қызметтердің орташа құны жылына ~33,27 триллион долларды құрайды.
    • Өзендер мен көлдер – $1,7 трлн.
    • Теңіз экожүйелері- 21 триллион доллар.
    • Жаңбырлы ормандар- $3,8 трлн.
    • Жердің экожүйелері – $12,3 трлн.

    Бұл туралы ғалымдар хабарлады. Шындығында, мектептегі табиғатты қорғау шараларына көптеген қызықты тапсырмалар шығаруға болады. Ең бастысы, олардың ақпараттық және практикалық болуы.

    Теріс әсері туралы

    Сондай-ақ жоғары сынып оқушыларына арналған экологиялық шараларды ұйымдастыруға болады.Бұл тақырып жасөспірімдерге арналған. Оларға қолайлы деңгей туралы білу пайдалы болады теріс әсер етедіантропогендік және табиғи факторларадамдарға және қоршаған ортаға экологиялық қауіптер.

    Олар сондай-ақ қоршаған ортаға әсер етуді реттеу және сапаны бақылаумен таныс болуы керек табиғи ингредиенттержәне оларға әсер ету көздері, сондай-ақ экологиялық тәуекелдердің мониторингі. Мұндай тақырыпты талқылаудың бір бөлігі ретінде кейбіреулер мұны кәсіби деңгейде жүргізуге ерекше қызығушылық танытуы мүмкін. Мұндай оқиғалар кезінде кейбір адамдар өздерінің шешімдерін қабылдайды одан әрі іс-шараларересек жаста.

    Жер күні

    Бұл үлкен экологиялық мереке, оның күні 22 сәуір. Сондықтан мектептегі табиғатқа арналған іс-шаралар әдетте осы күнді қамтитын апта ішінде өткізіледі. Ал тәрбиелік лекциялар, сабақтар мен турнирлерден басқа, қазір жемісін бере алатын шынайы пайдалы іс-шараларды ұйымдастыру әдетке айналды. Олардың бірі «Айналамызды безендірейік» деп аталады.

    Бұл акция мектептің гүл көшеттерін, бұталар мен ағаш көшеттерін сатып алуын қамтиды. Содан кейін экологиялық мереке күні келгенде балалар ұстаздарымен бірге учаскелерге, гүлзарларға отырғызады. Содан кейін оқушылар арасында өсімдіктерді күту міндеттері бөлінеді. Осылайша, сіз экожүйені аздап байыту арқылы оған үлес қосып қана қоймай, балаларға гүлдерді, ағаштарды, бұталарды өз бетіңізше өсіруді айтпағанда, тамыр алудың қаншалықты қиын екенін іс жүзінде көрсете аласыз. . Оқушылар қоршаған ортаны қорғау тәжірибесін алады және табиғат пен оның ресурстарына құрметпен қарай бастайды.

    Мақсаты: мектеп оқушыларын экологиялық сауатты, қоғамға белсенді, қоршаған ортаның жағдайына жауапкершілікпен қарайтын, табиғат байлығына ұқыптылықпен қарауға тәрбиелеу.

    Тапсырмалар:

    • Балаларды өз әрекеттеріне жауапкершілікпен қарауға үйрету.
    • Табиғатта өзін-өзі ұстау мәдениетін қалыптастыру.
    • Айналаңыздағы әлем туралы түсінігіңізді байытыңыз.
    • Балалардың шығармашылық қиялын, танымдық қабілеттерін дамыту.
    • Тәрбиелеу ұқыпты қатынасқоршаған ортаға, қажеттілікке
    • жансыз табиғаттың құрамдас бөліктеріне ұтымды қарау.
    • Табиғатқа деген сүйіспеншілікті, оны аялай білуге, денсаулығын күтуге деген ынтасын арттыру.

    Жабдық:

    • мультимедиялық проектор,
    • Қызыл кітап,
    • ескерту плакаттары,
    • жануарлардың суреттері,
    • тапсырмалар карталары,
    • емдік шөп шайы,
    • хабарларды зерттейді,
    • «Тазалық ережелері» плакат.

    Іс-шараның барысы

    Балалар, глобус дегеніміз не?

    Кіріспе

    Қолында глобус ұстаған оқушы айтып береді

    Ең әдемі, қымбаттым,
    Түрлі-түсті, көңілді, жанды,
    Сіз бізге ана сияқтысыз, әлемдегі жалғыз,
    Біз сіздердің қамқор балаларымыз.

    Бірақ кейде біздің қолымызда
    Сіздің сұлулығыңыз із-түзсіз жоғалады.
    Мұхиттарды лай басып,
    Жануарлар, құстар, шөптер өледі.

    Біз планетаның қай жерде өмір сүрсек те,
    Сіздің тағдырыңыз үшін бәріміз жауаптымыз.
    Біз сенің көмекшіміз, достарымыз,
    Біз, Жер, сендермен бір отбасымыз.

    Сізден естігеніме қуаныштымын және бұл ұят.

    Балалар, біздің Жер бізді естіді, бірақ әйтеуір оның даусы мұңды. Не болды?

    Бұл бұрында болған. Мен күнде таңертең оянып, бақытты болдым. Мен қуана алдым ба, сүйе аламын ба? Бірақ ол бүкіл әлемді, айналадағының бәрін: күнді, аспанды, шөпті, өзендердің шуын, құстардың әнін жақсы көрді, сүйді. Қамқор ананың баласын жақсы көргеніндей, мен жаратылған табиғатты сүйдім.

    Мен ол кезде қандай сұлу едім!

    Бірінші адам дүниеге келді. Алғашында ол өзін табиғаттың бір бөлшегі ретінде сезінді, бірақ оның миына салған санам тек жаратуға ғана емес, жоюға бағытталған болып шықты. Ол мені, өсімдіктерді, жануарларды құл ете бастады. Ішектерімді жыртып, ішімді шығарады, ішімді толтырады таза қанулар, ол менің тамырларымды бөгеттермен жауып тастайды, мені зиянды газдармен, жаралармен тұншықтырды атомдық жарылыстар. Бір кездері әдемі Жер не болды? Мен өзімнің жойғышымды шынымен жасап, өсірдім бе! Мені де, өзіңді де құтқаруға әлі аз уақыт бар. Мен сіздің күш-қуатыңызға, ақыл-ойыңыз бен мейірімді жүректеріңізге сенемін.

    Балалар, біздің планетамызға не болды? Ол неге шағымданады?

    (Біздің планетамызда апат болды, оның денсаулығына қауіп төніп тұр).

    №1 СЛАЙД

    Бұл біздің сабағымыздың тақырыбы: «Ғаламшарға қауіп төніп тұр».

    Адам табиғатқа үлкенді-кішілі жаралар береді. Ал бүгін біз табиғаттың осы дабыл сигналдары туралы айтамыз, сонымен қатар станцияларды аралап, топпен жұмыс жасаймыз

    Ғаламшарымыздың дерті мәселесін шешу үшін алдымызға қандай міндеттер қоямыз?

    Ал біздің Жер планетасына не қауіп төндіреді?

    Осы сұрақтардың барлығына өзіңіз жауап бере аласыз.

    Бүгін сіз планетаны сақтауға көмектесетін маман ғалымдар: ботаниктер, зоологтар, географтар рөлінде боласыз. Олар не оқып жатыр?

    Топтарға арналған тапсырмалар.

    1. Ботаниктер сізге «планетамыздың өкпесіне» не қауіп төндіретінін айтып береді - өсімдіктер.

    2. Зоологтар «біздің кішкентай бауырларымыз» - жануарлардың жағдайы туралы айтады.

    3. Географтар «қанға» не қауіп төндіретіні туралы айтады, яғни. топырақ, су және ауа.

    (Оқушылар оқиды, сосын әр топтан бір өкіл шығып баяндама жасайды)

    Ботаниктер сөйлейді

    Біздің елімізде шөптесін өсімдіктердің 18 мың түрі бар. Ал олардың қаншасы Қызыл кітапқа енген: қоңыраулар, қар бүршіктері, қызғалдақ пен пиондардың бірқатар түрлері, зеңбірек.

    Алтай анемоны! Олар ауадағы шаңның құрамын 3 есеге, ал газдар мен түтіннің құрамын 2 есеге азайтады. Ал соңғы 100 жылда адамдар 25 мың түрдің жойылу қаупін төндірді жоғары сатыдағы өсімдіктер. Ал орман алқабы минут сайын 20 гектарға азайып барады.

    Зоологтар сөйлейді

    Сәлем, құстар: бұлбұлдар, үкілер, торғайлар мен көгершіндер!

    Сәлем, жануарлар: жолбарыстар, арыстандар, пілдер, қасқырлар!

    Егер адам күн сайын тек отбасы мен достарына ғана емес, сонымен қатар оны қоршап тұрған барлық тіршілік иелеріне осылай сәлем айтса, бәлкім, біз енді ешқашан көрмейтін жануарлар мен өсімдіктердің бәрі жер бетінде өмір сүрер еді - адамдар оларды жойып жіберді.

    Бүгінгі күні қирау жалғасуда. Мақсаттар әртүрлі: біреу алғысы келеді көбірек ақшасирек жануарды немесе оның жүнін сату үшін. Біреулер өз рахаты үшін аң аулағысы келеді, ал енді біреулер ойланбастан гүлдерді жұлып, бақаны таяқпен өлтіреді, құсқа тас лақтырады - олар көңіл көтереді. Кейде естисің: «Адам – табиғат патшасы!»

    Бірақ адамды табиғаттан жоғары қойған кім? Адамның өзі! Ал табиғатсыз адам кім?

    Мұны ауасыз, сусыз, құстардың сайрауынсыз, шалғынның хош иісінсіз, жапырақтардың сыбдырынсыз елестету мүмкін емес. Табиғат бізге мұның бәрін жомарттықпен береді, ал оның орнына тек мұқият, мейірімділікпен қарауды сұрайды. Өкінішке орай, өсімдіктер де, жануарлар да сөйлей алмайды.

    Географтар сөйлейді

    Жануарлар да, құстар да, адамдар да сусыз өмір сүре алмайды. Су су электр станцияларында жұмыс істейді - ол электр энергиясын шығарады. Және де су барлығын жуады. Су да ең кең және ең қолайлы жол, оның бойымен кемелер жүзіп, ауыр жүктер мен жолаушыларды тасымалдайды. Бірақ судың барлығы дерлік тұздардың едәуір мөлшерін қамтиды, бұл оны тұтынуға жарамсыз етеді.

    тұщы суөте аз.
    Сондықтан суды үнемдеу керек.
    Адам, мәңгі есте:
    Жердегі тіршіліктің символы – су!
    Оны сақтаңыз және қамқорлық жасаңыз -
    Біз планетада жалғыз емеспіз!

    №2 СЛАЙД

    Қиындықтың белгілері.

    1. Ормандарды кесу. Ботаниктер

    2. Жануарлардың өлуі. Зоологтар

    3. Судың ластануы. Географтар

    4. Ауаның ластануы.

    5. Қоқыстардың жиналуы.

    6. Топырақпен улану.

    Мұғалім

    Ғаламшар ауруының барлық себептеріне кім кінәлі? (Адам)

    Шамасы, адамдар біз бағындырған әрбір адам үшін мәңгілік жауапты екенімізді ұмытып кеткен сияқты. жанымызда мекендейтін жануарлар мен өсімдіктер үшін, ауылымызда ағып жатқан өзен үшін, өмір сүру бақытына ие болған планета үшін.

    Өйткені, әрқайсымызда бір ғана планета бар. Жер өзі үшін басқа адамзатты таңдай алмайтыны сияқты, біз өзімізге басқаны таңдай алмаймыз. Ал А.Экзюпери: «Біз бәріміз «Жер» деп аталатын үлкен кеменің жолаушыларымыз, яғни одан тасымалдауға еш жер жоқ деген сөз.

    Демек, планетаның ауруы адамның денсаулығы мен өміріне қауіп төндіреді. Адам мен оның планетасы арасындағы үйлесімділікке қалай қол жеткізе аламыз?

    «Таңертең тұрыңыз, бетіңізді жуыңыз, өзіңізді ретке келтіріңіз - және бірден планетаңызды ретке келтіріңіз» деген ережені тыңдап, ұстануымыз керек деп ойлаймын.

    Сіз осы ереженің алғашқы үш тармағын ұстанатыныңызға сенімдімін.

    Қызық, сіз өзіңізді қалай ретке келтіресіз?

    Ғаламшардың денсаулығына қамқорлық жасамас бұрын, өзіміз сау және күшті болуымыз керек.

    Денсаулық гигиенасы ережелерін еске түсірейік.

    Еліміздегі табиғатты қорғаудың қандай шараларын білесіз?

    (Қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар, Қызыл кітап)

    Ендеше саяхатқа шығайық.

    1. «Лесная почта» станциясы

    Әр топқа тапсырма беріледі.

    Бұл станцияға жануарлар мен өсімдіктерден кеңес сұрайтын хаттар жиі түседі. Оларды мұқият оқып, кейбіріне ауызша жауап беріп, көмектесу керек.

    №1 хат

    Катяның туған күніне күшік сыйлады. Ақыры оның арманы орындалды. Ол көптен бері ата-анасынан күшік сатып алуын өтінген. Ал қазір ол бар жаңа дос. Катя онымен минут сайын ойнап, тамақтандырып, серуендеп жүрді. Содан кейін олар оған сөйлейтін қуыршақ берді, Катя күшікті азырақ есіне алды, ал ол ауырған кезде анасына: «Ауру итке үйде орын жоқ, көшеде тұрсын», - деді.

    Қыз дұрыс жасады ма?

    №2 хат

    Олег тұрды гүлзаржәне гүлдің бастарын бұтақпен ұрыңыз.

    «Не істеп жатырсың?» деп сұрады әже. Мен араларды қуып жіберемін, олар гүлдерді шағады.

    Әжесі күлімсіреп, немересін жанына шақырып, бірдеңе айтты. Осыдан кейін Олег таңданыспен иығын көтеріп, бұтақты лақтырып жіберді.

    Ал мен бұл туралы тіпті білмедім.

    Әжесі немересіне не деді?

    №3 хат

    Серёжа әкесімен бірге орманда серуендеп, от жағып, картоп пісірді. Содан кейін әкем өрт болмас үшін ағыннан от жағып, банкалар мен қаптарды көмді.

    Серёжаның әкесін орманда от жағуға тыйым салынғанына қалай сендіруге болады?

    Жауап: Ормандағы өрт шұңқыры 5-7 жыл бойы өсіп кетпейді, бірақ ол толығымен ыдырап кеткенше. қалайы банка 90 жыл қажет: пластик пакетке 200 жыл қажет.

    Табиғатымыз адам мен жануарларды емдеуге арналған дәрілік өсімдіктерге бай.

    №4 СЛАЙД

    2. «Орман дәріханасы» стансасы адам қызметінде.

    Жақсы дәрігер, тәжірибелі дәрігер
    Ол ыңырсыған дауысты әрең естиді
    Таңертең және түн ортасында
    Ол көмектесуге асығады.

    Қай топ дәрілік өсімдіктерді көбірек жазады? (Оқушы айтады)

    Ағаш, гүл және құс
    Олар әрқашан өзін қалай қорғау керектігін білмейді.
    Егер олар жойылса,
    Біз планетада жалғыз боламыз.

    №5 СЛАЙД

    Физминутка

    «Бұл менмін, бұл менмін, бәрі менің достарым!» ойыны.

    Кім көңілді және көңілді,
    Адалдық ережелерді сақтау,
    Табиғатымызды қорғайды
    Жабайы өрттен бе?

    Үйдің жанындағы шөпті өртеген,
    Мен қажетсіз қоқыстарды өртеп жібердім,
    Досымның гаражы өртеніп кетті
    Ал құрылыс қоршауы?

    Сендердің қайсысың өзенде жүздіңдер?
    Ал жағажайда күнге күйдіңіз бе?
    Ал мен үйге қайтуға дайындалдым
    Сіз өзіңізден кейін қоқысты тазаладыңыз ба?

    Ормандағы демалыс аялдамасы
    Сіз кептірілген қарағайды өртеп жібердіңіз бе?
    Сосын ол сондай асықты
    Өрт неге өшпеді?

    Кім, шалғында жүрген,
    Ол жерде шөпті таптағанның пайдасы жоқ,
    Жәндіктерді ұстамаңыз
    Ал ол гүлді мүлде тербейді ме?

    Жануарлар мен құстарды кім жақсы көреді?
    Фидерлерді кім жасайды?
    Табиғатты кім қорғайды?
    Тәртіпті кім сақтайды?

    №6 СЛАЙД

    3. «Табиғаттың кішкентай құпиялары» бекеті

    Құйрығынан ұстаған кесіртке оны үнемі лақтырып кете ме? (Жоқ, тек ауырсынуға жауап ретінде, тіпті жұмсақ).

    Қалақай неге сонша «күйдіреді»? (Оның жапырақтарының түктерінде құмырсқа қышқылы бар; теріге тигенде шаштың ұшы үзіліп, шырыны жараға бөлініп, күйіп қалу сезімін тудырады).

    Жер бетіндегі ең таза жануар қандай? (Борсық. Шұңқырдың жанында таза, дәретхана тесіктен бірнеше метр қашықтықта орналасқан терең тесік, жүнді тазартады).

    Неге жарқын ледибугқұстар шұқымайды ма? (Ол күйдіргіш сұйықтық шығарады; оның дәмін татқаннан кейін құс жарқын қатені есіне алады).

    Планетадағы ең ашкөз жыртқышты атаңыз (Инелік, ол күніне салмағынан бірнеше есе көп тамақ жейді).

    Бақалар мен бақалар қыста қайда барады? (Ұйықтау).

    Жолда аяғыңды уқалап алдың, ауырсынуды қалай басуға болады? (Жолжелкен жапырағын бекітіңіз).

    Кездейсоқ суық тиіп қалсаңыз, жөтел пайда болады, дене қызуы көтеріледі. Кружканы өзіңізге қарай жылжытыңыз, оның ішінде аздап ащы, хош иісті тұнба ысталған. (түймедақ)

    Постерде оқу орын алады!

    №7 СЛАЙД

    4. «Музыкалық калейдоскоп» станциясы.

    Біздің ғалымдарымыз әнді есте сақтайды: зоологтар - жануарлар туралы айтылатын әндер

    • Ботаниктер - гүлдер, өсімдіктер туралы,
    • Географтар – ауа райы, су, ауа туралы

    Бір жолды немесе 1 тармақты ән айтыңыз.

    («Табиғатта жоқ жаман ауа райы"; "Маған қар не, маған жылу не"; "Қар айналып, ұшады, ұшады"; "Аяз қарға оранған, қара, тоңба"; "Аспандағы күлкі кемпірқосақ ояту»

    СЛАЙД №8 *

    5. «Табиғи синоптиктер» станциясы.

    Белгілер алдын ала кесілген қағаздарға жазылады. Біз оларды «жинауымыз» керек. Жылдамдыққа – 1 ұпай, дұрыстығына – 2 ұпай.

    • Қаңтарда / кешке / күн жылынады - жауын-шашын болады. (3 парақ)
    • Ақпан айында жел кешке күшейді - жауын-шашынға әкелді.
    • Қаңтар айында аяз кешкі уақытта күшейді – ашық ауа райы.

    Экология өсімдіктердің, жануарлардың және адамдардың бір-бірімен және оларды қоршап тұрған жансыз табиғатпен қарым-қатынасын зерттейтін ғылым.

    Ойын » Экологиялық тақырыпта сөзіңізді аяқтаңыз».

    Ят-ят-ят - Табиғатты қорғау керек.
    Ла-ла-ла - Біз сені құтқарамыз, Жер.
    Күтіңіз, күтіңіз, күтіңіз - Бізге қышқыл жаңбыр қажет емес.
    I-I-I - Ғылым экологиясы.

    Сабақты қорытындылау

    • Біздің планетамызға не қауіп төндіреді?
    • Біздің планетаның ауруына байланысты мәселені қалай шешуге болады?
    • Табиғатты қалай күту керек? (құстар туралы, тазалық туралы, өзенде қоқыс, әйнек сынықтары)
    • Қайсы экологиялық апаттарбіздің ауылды көріп тұрсың ба? (асфальт зауыты)
    • Оларды қалай жоюға болады?

    Сіз өз планетаңызға қамқорлық жасай бастайтыныңызға сенімдімін.

    №9 СЛАЙД

    Жер біздің үйіміз

    (3 оқушы өлең айтады)

    Мен айтып отырмын
    Бүкіл Жер біздікі ортақ үй, -
    Біздің жақсы үй, кең үй, -
    Біз бәріміз туғаннан бастап оның ішінде өмір сүреміз.
    Жер күнде ұйықтамайды
    Балаларының көзіне қарайды.
    Сенің де, менің де көзімізге,
    Ал сіз бен біз үнсіз қала алмаймыз.
    Мен де бұл туралы айтып отырмын,
    Біз өз үйімізді сақтауымыз керек.
    Және бұл бекер емес екенін дәлелдейміз
    Жер бізге үміт артады.
    Балалар сендерге іс-шара ұнады ма?
    Ғаламшарымызды гүлдермен безендірейік!
    Сіз жақсы жұмыс жасадыңыз, рахмет!

    Сіздерге шәй беріп, барлығына денсаулық тілейміз! (Өсімдік шайы)

    Бастауыш сыныпқа арналған экологиялық іс-шараның сценарийі.

    Мақсаттар мен міндеттер:
    - қоршаған ортаны қорғауда балалардың пікірін қалыптастыру;
    - мектеп оқушыларының бойында жауапкершілік пен белсенділікті қалыптастыру өмірлік ұстанымы«Біз тұратын ортақ үй» үшін
    - оқушылардың назарын экологиялық проблемаларға аудару;
    - өскелең ұрпақтың экологиялық мәдениетін тәрбиелеу.

    Іс-шараның барысы.

    Жетекші.

    Қайырлы күн, Құрметті достар!

    Биылғы жыл Экология жылы болып жарияланды.

    Біз бәріміз Жер планетасы деп аталатын үлкен үйдің тұрғындарымыз. Біз бүгін біз өмір сүріп жатқан планетамызға қауіп төніп тұрғанын, бірақ оны құтқаруға күшіміз бар екенін бір-бірімізге еске салу үшін жиналдық.

    Айналаңызға қараңыз: қандай әдемі, таңғажайып дүниебізді қоршайды.

    Ормандар, өрістер, өзендер, теңіздер, мұхиттар, таулар, аспан. Күн, аңдар, құстар. Бұл табиғат! Ол бізді тамақтандырады, су береді, киіндіреді, өмір бойы бәрін береді және оның орнына өте аз талап етеді - өзіне деген ұқыпты, құрметті қатынас.

    Алайда, кейде ересектер де, балалар да оған қатал әрекет етеді. Кейбір ең әдемі су айдындары айналады арықтар, өзендер құрғайды, ормандар қоқыспен тұншықтырылады, жоғалады сирек түрлерөсімдіктер мен жануарлар.

    Сіз өз планетаңызды ластанудан құтқарғыңыз келе ме? Жердің негізгі мәселелерін білесіз бе? (Балалардың жауаптары)

    Нені көрейік экологиялық жағдайБіздің туған.

    Березовский қаласының негізгі экологиялық проблемалары:

    1. Ластану атмосфералық ауаөнеркәсіптік және коммуналдық кәсіпорындардың стационарлық объектілерінен, сондай-ақ автокөліктерден ластаушы заттардың шығарындылары нәтижесінде.

    2. Ластану су объектілеріжәне ұтымсыз пайдалану су ресурстарыкәсіпорындардың тозығы жеткен тазарту құрылыстарын пайдалануына байланысты.

    3. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару жүйесінің жетілмегендігі.

    Балалар, біз бірге Жердің балаларымыз. Жер – біздің ортақ үйіміз. Егер біз планетамызға, ауру табиғатымызға көмектескіміз келсе, оның аурулары туралы шындықты білуіміз керек, ол қаншалықты қорқынышты болса да. Адамның қолынан көп нәрсе келетінін ұмытпауымыз керек: ол тек қиратушы ғана емес, ол сонымен қатар бағбан және дәрігер. Экологиялық мәселелерадамның табиғатқа әсер етуіне байланысты пайда болуда. Табиғатты қорғау және ондағы мінез-құлық ережелерін тұтас ғылым – экология зерттейді. Ал енді жұмсаймыз экологиялық ойын, бұл бізге табиғатты қаншалықты білетініңізді көрсетеді.

    «Орманның жұмбақтары»

    1 оқушы:

    Аленка шөпте өседі
    Қызыл жейдеде.
    Кім өтсе де
    Барлығы тағзым етеді. (Құлпынай)

    2-оқушы:

    Шыршаның астындағы қалың орманда,
    Жапырақтармен себілген
    Инелер шары жатыр
    Бір кесек, бірақ тірі. (Кірпі)

    3-оқушы:

    Жасыл, шалғын емес,
    Ақ, қар емес,
    Бұйра, басы емес. (қайың)

    4 оқушы:

    Орман иесі
    Көктемде оянады
    Ал қыста боранның астында
    Ол қар күркесінде ұйықтайды. (аю)

    5-оқушы:

    Таза жерде, шыршалардың жанында,
    Үй инелерден салынған.
    Ол шөптің артында көрінбейді,
    Ал онда миллиондаған тұрғын бар. (Құмырсқа илеуі)

    6-оқушы:

    Филиалдан филиалға
    Доп сияқты жылдам
    Орман арқылы секіру
    Қызыл шашты цирк әртісі.
    Бұл ұшып бара жатыр
    Ол конусты таңдады
    Жүктің үстіне секірді
    Және ол қуысқа жүгірді. (Тиін)

    7-оқушы:

    Екі ағайынды

    Олар суға қарайды

    Ғасырлар тоғыспайды. (Өзен және жағалаулар)

    8-оқушы:

    Күндіз соқыр, түнде көретін,
    Мысық емес, тышқандарды ұстайтын мысық. (Жапалақ)

    9-оқушы:

    Анашым, мен әкені танымаймын
    Бірақ мен жиі шақырамын.
    Мен балаларды танымаймын -
    Мен оны бейтаныс адамдарға сатамын! (көкек)

    10-оқушы:

    Мен бұйраларымды өзенге тастадым
    Ал мен бір нәрсеге қынжылдым.
    Ол не үшін қайғырады?
    Ешкімге айтпайды. (тал)

    11-оқушы:

    Теңіз емес, жер емес,

    Кемелер жүзбейді

    Бірақ жүре алмайсың. (батпақ)

    12-оқушы:

    Бұл қандай қыз?

    Тігінші емес, қолөнерші емес,

    Ол өзі ештеңе тікпейді,

    Және инелерде жыл бойы. (Шырша)

    13-оқушы:

    Жаңа туған

    Бірден шляпаға айналды (саңырауқұлақ)

    14-оқушы:

    Бұл қандай ағаш?

    Жел жоқ, бірақ бәрі дірілдеп тұр? (көк)

    15-оқушы:

    Көктемде жасыл

    Жазда күнге шомылды

    Мен оны күзде кидім

    Әдемі маржандар (роуан)

    «Қауырсынды достар»

    Жануарлардың барлық топтары қызықты, бірақ көбінесе табиғат әуесқойлары құстардың өмірі мен әдеттеріне қызығушылық танытады. Жылына екі рет болатын құстардың қоныс аударуы өте керемет.

    Балалар сендер елдегі қандай құстарды білесіңдер?

    Қандай құстар бар? (көші-қон және отырықшы)

    Кім отырықшы, кім көші-қонды білесіңдер? (көшіп - ұшатын, отырықшы - қысқы)

    Құстар неге ұшып кетеді? (Қыста құстар суық, бірақ олар әсіресе аштықтан зардап шегеді, тамақ жоқ, барлық жәндіктер жасырылады)

    Құстарға қалай көмектесеміз? (Құс үйі, құс үйі, қоректендіргіш жасау керек)

    Енді жұмбақтарды шешіп, мына құсқа еліктеп көрейік.

    Күндіз ұйықтайды, түнде ұшады

    Ол өтіп бара жатқандарды қорқытады (үкі)

    Менің қағуым алыста

    Айналада естілді

    Мен құрттардың жауымын

    Ал ағаштар дос (тоқылдақ)

    Бұзық бала

    Сұр әскери күртеде

    Ауланы аралау

    Ұнтақтарды жинайды (торғай)

    Ыстық елдерде тұрады

    Ал салқын жерде хайуанаттар бағында

    Және ол тәкаппар, мақтаншақ

    Өйткені құйрығы әдемі.

    Ол өзі оларға таңданады

    Және бізге көрсетеді (тауыс)

    Тауықтарды ашық аспанға жасырыңыз

    Қараңғы көлеңке шеңберлері (сұңқар)

    Кім нотасыз және құбырсыз

    Бұл кім? (бұлбұл)

    Ол маңызды түрде шалғынды аралайды

    Судан құрғақ шығады

    Қызыл аяқ киім киеді

    Жұмсақ жүнді төсек береді (қаз)

    Біздің көңілді досымыз

    Жастығымызға қауырсын береді

    Құймаққа жұмыртқа береді

    Пасха торттары мен пирогтары. (тауық)

    «Жасыл дәріхана»

    Табиғи қоймада, мысалы, дәріханадағыдай, сіз қажетті дәрілерді таба аласыз, бірақ бұл дәріханада бәрі жапсырмасыз. Оларды алу үшін табиғатты жақсы танып, сүю керек. Сонымен қатар, «жасыл дәріханада» сіз нақты дәріханадағыдай әрекет етуіңіз керек.

    Және не дәрілік өсімдіктерсен білесің бе? (жігіттердің жауаптары)

    «Шағым»

    Табиғатта көптеген ережелер бар,
    Сіз оларды жатқа білуіңіз керек.
    Ал енді уақыт келді
    Шағым кітабын қараңыз.

    Мен сізге бір уақытта бір әріп қабылдауды ұсынамын. Бұл хаттарда жануарлардың шағымдары бар, кімге қатысты екенін анықтау керек туралы айтып отырмызжәне ол қандай пайда әкеледі.

    1. «Мен сұлу емес екенімді білемін. Егер мен көрінсем, көбі шетке қарай тартынатын, тіпті тас лақтырып, тепкілететін. Ал не үшін? Олар менің қолыма сүйел пайда болды деген ойға келді. Бұл қандай да бір ақымақтық. Әркім әдемі бола алмайды! Ал адамдар мен үшін көп пайда көреді».

    (Бақа. Бір бақа тұтас бір бақшаны құрт пен құрттан құтқарады. Үйде тарақан болса, бір бақа әкел, олар жойылады) (Бақа. Олардың әрқайсысы бұзады. көп санымиджалар, шыбын-шіркейлер, масалардың дернәсілдері, олардың арасында безгек масаларының дернәсілдері бар.)

    2. «Қосу глобусБіз туралы сонша аңыздар мен аңыз-әңгімелер айтылатын тіршілік иесі жоқ шығар. Мен қараңғылықты жақсы көретінімізді, қарапайым құстар мен жануарларға ұқсамайтынымызды ұнатпаймын. Бірақ біз адамның жауы емес, досымыз. Біз не істейміз? Өйткені, біз осылай туылғанбыз. Төңкерілгенді жақсы көреміз. Және олар бізді орынсыз ренжітеді ».

    (Жарғанат)

    3. «Ой, адамдар мені ұнатпайды! Олар менің дауысымды ұнатпайды және менің көздерім әдемі емес дейді. Олар мені бақытсыз деп ойлайды. Бұл шынымен солай ма? Мен болмасам, біреу нансыз қалар еді. Сондықтан мені ренжіту керек пе, әлде құрметтеу керек пе, соны жақсылап ойлаңыз?»

    4. «Біз табиғат өмірінде үлкен рөл атқарамыз. Біз топырақты қопсытамыз, өсімдіктердің тұқымы мен жемісін таратамыз, көптеген жәндіктерді жоямыз. Бізбен бірге тұру ағаштар үшін пайдалы. Біз ағаштың тамырына қол жеткізуді қамтамасыз ететін жер асты және жер үсті галереяларды ұйымдастырамыз. Сондықтан ағаш көрші ағаштарға қарағанда тез өседі. Біз қаншалықты пайдалымыз. Бірақ адамдар бізге әрқашан жақсы қарай бермейді. Үйлеріміз (құмырсқа илеулері) бұзылып, қайтадан үй салуға немесе басқа баспана іздеуге тура келетін жағдайлар болады».

    (құмырсқа.)

    5. «Адамның ең адал серігі – құстар. Барлық жәндік қоректі құстар пайдалы жәндіктерге қарағанда зиянды жәндіктерді 5-10 есе көп жейді. Жұп үлкен құстарБалапандарды өсіру кезеңінде ол 2 мыңнан астам жәндіктерді жояды. Көп жағдайда біз адамның жанында азық-түлік пен қауіпсіздіктің көптігін табамыз. Бірақ бұл әрқашан бола бермейді. Көбінесе адамдар бізді құстарды бұзады, ұяларды бұзады, жұмыртқаларды сындырады ».

    (титтін)

    6. «Біріншінің есімі менімен байланысты көктем айы. Мен адамдарға өте дәмді әрі емдік сусын беремін. Ал адамдар осыған қиянат жасап, діңімді ұсақтап, кесіп тастайды, содан кейін мен өлемін. Бірақ бұл әлдеқайда көп пайда әкелуі мүмкін ».

    Оқиғаны қорытындылайық.

    Ережелер:

    Ағаш қабығына зақым келтірмеңіз. Олар өсуді тоқтатады және ұзақ уақыт бойы ауырып өледі.

    Орман мен шалғында гүл термеңіз. Өйткені, вазадағы гүл - өлім жазасына кесілген тұтқын. Гүлдер көзімізді қуантып, орманға келгендердің жан дүниесін жаңғырта берсін.

    Орманда жолды және топырақты таптамау үшін жолдармен жүруге тырысыңыз. Халық даналығыдейді: орманда бір адам із қалдырады, жүз адам жол тастайды, мың адам шөлден кетеді.

    Саңырауқұлақтарды, тіпті жеуге болмайтындарды да жинамаңыз. Шыбын ағаштары ағаштардың өсуіне көмектеседі. Олармен бұлан, тиіндер, сағалар қоректенеді.

    Орманда от жақпа. Өрт шұңқырлары - орман төсенішіндегі жаралар.