Открит урок за запознаване с природата в старшата група.

тема: Зимуващи птици.

Цел: изясняване на представите на децата за птиците, за условията на техния живот. Продължете да учите да разпознавате птиците по външния им вид. Да се ​​даде представа за значението на подхранването на зимуващите птици.

задачи:

1) разширете представите на децата за птиците (къде живеят, как спят зимен сън).

2) развиват способността за поддържане на разговор, подобряване на диалогичната форма на реч.

4) образовагрижовно отношение към зимуващите птици.

предварителна работа : разглеждане на албума „Птици“, гледане на птици по време на разходка, запомняне на гатанки на тема „Птици“, игра на игри.

Материал и оборудване:

Снимки на тема "Зимуващи птици", хранилка, боядисани дървета (зимни и летни), пакет от дядо натуралист.

1. Организационен момент.

възпитател: Днес имаме гости тук. Всички обърнаха глави към гостите, усмихнаха им се, казаха им здравей, ще видят как сте се научили да седите и да работите в час.

2. Ход на урока:

Вижте, в нашата детска градина дойде писмо. На плика е написано, на децата на предучилищна възраст, тоест на вас. Да видим какво писмо има? Отварям плика, изваждам писмото, чета го.

Сънувам паяк през нощта
Чудо Юдо на кучка.
Дълъг клюн и две крила.

Пристига - нещата са лоши.
И от кого се страхува паякът?
Досетих се? Това е ... (птица)

Деца, сигурно се досещате за кого ще говорим днес в час.

(Отговорите на децата.)

Точно така, за зимуващите птици.

Кои птици наричаме зимуващи?(Зимуващите птици са онези птици, които не се страхуват от студа, остават при нас за зимата и не летят на юг към по-топлите страни през есента).

Ще решаваме гатанки за зимуващите птици, ще си спомним какво ядат, а също така ще се опитам да ви разкажа интересни неща от живота им.

Първо ще отидем с вас на изложбата за птици. Екскурзоводите ще бъдат наши момчета.

Излиза дете и задава гатанка:

зеленикав гръб,жълтеникав корем,малка черна шапкаИ ивица шал (Titmouse).

Кой е това?-Какво знаеш за нея? (Горска птица, но през зимата се приближава до хората. - Какво яде синигерът? (През зимата птицата яде всичко: хляб, зърна, свинска мас, зърнени храни).

Картина, изобразяваща синигер, е поставена върху изложбена дъска.

възпитател: Синигерът е малка птица с жълт корем и черна шапка на главата. Това са много пъргави и живи птици. Синигерите не отлитат за зимата в топлите земи, а оцеляват през зимата, криейки се в хралупа. В снежна зима има много малко храна и птиците изпитват трудности. В търсене на храна те летят към човешкото жилище.

Излиза дете, което отгатва друга гатанка.

Ябълки по клоните през зимата!

Събирайте ги бързо!

И изведнъж ябълките запърхаха

В крайна сметка това е ... (Снегири)

Върху изложбено табло е поставена картина, изобразяваща снедьор.

Децата отговарят на въпроси:

Свързана ли е думата "снегир" с думата "сняг"? (Не, птиците получиха името "снегир" за яркочервения нюанс на корема).

По какво се различава женският снегир на външен вид от мъжкия? (Женските се различават от мъжките по това, че гърдите им не са червени, а кафяви със сив оттенък).

Какво ядат снегирите? (Снегирите се хранят със семена, растителни пъпки и плодове, от които кълват семена. Хранят и пилетата с растителна храна. Ярките птици почти не ядат насекоми.

възпитател: Снегирът е най-зимната птица. Когато падне сняг, снегирът става много забележим навсякъде, благодарение на червените си гърди. Снегирите се държат по храсти от планинска пепел, клен, калина, бранят плодове и кълват семена.

Излиза следващото дете, прави гатанка.

Събира бързо

Шепа хвърлени зърна,

И гнезда под стрехите

Нашият любим ... (Гълъбово сиво)

Децата отговарят на въпроси:

Какъв цвят е гълъбът? (Цветът на гълъбите е черен, кестен, син, светло сив (син), люляк, кафяв, жълт, червен, черешов, пепеляво, бял и др.).

Гълъбът е по-малък или по-голям от врабчето?

Какво ядат гълъбите? (Храни се със семена на растения, зърнени култури).

Могат ли гълъбите да изпращат писма?

Обобщение на отговорите на децата: „Гълъбите са птици, които могат да бъдат научени да изпращат писма. За да направите това, към лапите на гълъба се завързва писмо и той го носи на определено място - в гълъбарника си. По време на войната гълъбите служат като пощальони и доставят ценни писма на получателите. Гълъбът е една от най-милите и миролюбиви птици. За това хората я избраха като символ на мира и приятелството. А клон в човката на гълъб означава, че носи добри новини за мир и приятелство.

Физическо възпитание "Пъргав синигер скача"

Скачащ пъргав синигер

Тя не седи неподвижно

(скачане на левия крак)

Скок-скок, скок-скок,

(скачане на десния крак)

Въртящ се като горнище

(кръгли на място)

Седнах за минута

(седни)

Тя почеса гърдите си с клюна си,

(изправи се, накланяйки главата надясно - наляво)

И от пистата до оградата,

(скачане на левия крак на място)

Тири-тири

(скачане на десния крак)

Сянка-сянка-сянка!

(скачане на място на два крака)

възпитател: Почини си? Нека продължим.

Излиза дете и задава гатанка.

Чукане през цялото време

Дърветата са издълбани.

Но те не са осакатени, а само излекувани. (кълвач)

Децата трябва да отговорят на следните въпроси:

Какъв цвят е кълвачът? (Мъжкият има красива яркочервена „шапка“ на главата си, докато женският кълвач я няма.)

Защо кълвачът често чука на дърво в гората? (Кълвачът лекува дървета, извличайки вредни буболечки изпод кората).

Какво ядат кълвачите?

Върху изложбено табло е поставена картина, изобразяваща кълвач.

възпитател: И така, момчета, какви птици има в нашето шоу за птици? (Учителят показва птицата, а децата я наричат).

Водещият чете стихотворението:

Нашите лястовичи сестри

Но те не живеят заедно!

Гнезди на специално място

Тези птици строят.

Който избира под покрива

спалня за деца

Който копае под брега

Норки за бебета.

Поглъща приятели,

Как те обичам!

Водещият кани децата да намерят и покажат образа на лястовица, да разгледат и съставят разказ за птицата.

Водещият обобщава информацията за лястовичката. (Лястовичката има удължено тяло, сплескана глава с големи очи, къс, широк и плосък клюн, малки крака и дълги остри крила. Дължината на крилете на лястовиците далеч надхвърля дължината на тялото им. По-голямата част от живота им прекарват във въздуха, но понякога сядат някъде да си починат. Те се спускат на земята само за материала за гнездото, като в същото време се движат много неловко, на малки крачки.
Лястовичките също пият и се къпят направо в движение, докосвайки водата с телата си. Лястовичките са насекомоядни птици и поради факта, че обикновено живеят в близост до жилища, зеленчукови градини и култури, те са от полза за селското стопанство.

Водещият чете следното стихотворение:

Каква радост! Най-накрая

Един скорец влетя в нашата градина.

Нашата певица е брилянтно черна,

По тревата се върти бързо.

Той спечели къщата си обратно:

Врабчетата разпръснаха всички!

Прибързано с делови въздух

Той лети в къщичката си за птици.

На стъпалото без притеснения

Той сяда и пее

И така, каква душа!

Децата са поканени да намерят и разгледат скорца, да разкажат за него.

Водещият задава въпроси:

Как се казват птиците, които летят към по-топлите страни през есента? Лястовички и скорци, зимуващи или прелетни птици? Какви други прелетни птици познавате?

Защо някои птици летят към по-топлите страни, а други остават през зимата?

Браво и на двата отбора! Приятелството спечели.

Играта „Разделете птиците на зимуващи и прелетни“.

Всяко дете изговаря името на своята птица и след това я прикрепя към желаното дърво.

На вратата се чука. Пощальонът носи пратката. Учителят съобщава, че това е пакет от дядо натуралист. Той отваря опаковката и изважда хранилката.

Учител: Какво мислите, че е? Това е хранилка. Тук има и писмо. „Здравейте, мили деца! Дойде зимата, стана студено и падна много сняг. Погрижих се предварително за нашите птичи приятели. Направих им хранилка, но има много птици, а аз съм сама. Помогнете ми да направя хранилки за птици! Вашият приятел е дядо натуралист. От нас се иска да направим хранилки.Нека помислим от какво могат да бъдат направени хранилки?

Изработено от дърво, какво е? Дървени.

Изработен от пластмаса, какво е това? Пластмасов.

Дебела хартия, каква? Картон, хартия.

Момчета, нека си спомним какво обичат да ядат птиците? (Птиците обичат трохи, зърна, семена).

Синигерите обичат най-много мазнините, но трябва да са несолено.

А какво обича снежният човек? Любимият деликатес на снегирите са плодове от планинска пепел, калина, дива роза, семена.

Врабчетата обичат различна храна, но най-вече семена. Но преди да третирате птиците, семената трябва да бъдат малко сплескани. Например, навийте върху тях стъклена бутилка.

И какво обича свраката? Свраката най-много обича зърното. А сега ще почерпим приятелите си.

На кого ще дадете парчета свинска мас? (Давам парчета свинска мас на синигер).

Кой ще храниш семената? (Ще третирам семена на врабчета).

На кого ще дадете плодовете? (Ще дам плодовете на снедира).

И с какво можете да нахраните сврака? (Свраката може да се третира със зърно).

Играта „Коя птица отлетя? »

болногледач : Вижте внимателно колко птици имаме по дърветата, а сега една, две, три - не гледайте. (Децата затварят очи, учителят премахва една снимка).
възпитател:
Едно, две, три, вижте. Децата казват коя птица е изчезнала. (Играта се повтаря 4-5 пъти.)

3. Резултат.

възпитател: Момчета, вижте, всички птици се разпръснаха, но определено ще се върнат при нас, когато им окачим хранилки. Хареса ли ви дейността? Какво ново научихте? (Отговори на деца).

възпитател: Браво, потрудихте се, но вкъщи ще трябва да работите повече. Трябва да направим хранилки и да ги занесем в детската градина. Ще закачим хранилки и приятелите си - птиците ще са пълни цяла зима.

Организация: MDOU Bolshenagatkinsky детска градина от общоразвиващ тип "Лайка"

Местоположение: Уляновска област, Цилнински район, с. Голямото Нагаткино

цели:формиране на екологична култура у децата от старша предучилищна възраст.

задачи:

  1. Да се ​​разширят представите на децата за сортовете птици от родния им край чрез проектни дейности
  2. Да формира способност за последователно, последователно съставяне на разказ от картини с последователно развиващо се действие; упражнение в образуването на съществителни имена в родителен падеж.
  3. Култивирайте приятелско грижовно отношение към птиците;
    предизвикват желание да ги защитят, да помогнат на зимуващите птици.

Предишна работа:

Разговори за птици; четене на произведенията на М. Горки „Врабче“, В. А. Сухомлински „За какво плаче синигерът?“ ... Изучаване на стихотворения, поговорки, поговорки, отгатване на гатанки; наблюдение на птици на разходка, разглеждане на картинки за птици, използване на настолни и печатни игри: „Изрязване на картинки“, лабиринти „Помогнете на птиците“, игри на открито („Врабчета и котка“, „Мигриращи птици“, „Гарван“, „ Птици" ...), GCD в областта на "Художествено и естетическо развитие" по темите: "Птици", "Да закачим хранилка в градината", "Снегири и цици" - използването на нетрадиционни техники за рисуване с длани и пръсти, моделиране на зимуващи птици. Гледане на анимационни филми за живота на птиците: „Висок хълм”, „Оранжева шия”, „Весела градина”, „Как дядо наруши големия баланс”, презентации „Зимуващи птици”. Консултации с родители, изработка на хранилки и участие в събитието Bird Canteen.

Подготовка на учителя:Подбор на стихотворения, гатанки, игри, картинки за презентацията „Зимуващи птици“, създаване на презентация, записване на пеенето на птици, пано с изображение на дърво, избиране и отпечатване на цветни картинки, изобразяващи зимуващи птици. Създаване на съвместен проект родител-дете „Да помогнем на птиците през зимата”.

Материал за урока:Презентация, топка, пано с изображение на дърво, снимки на зимуващи птици, ножици, червен и жълт гваш, мокри кърпички.

Напредък директно - образователни дейности.

Възпитател: Момчета, при нас дойде писмо, но ето една гатанка, чуйте:

Който полетя
Носи ли клонче в човката си?

Сънувам паяк през нощта
Дълъг клюн и две крила.
Пристига - нещата са лоши.
И от кого се страхува паякът?
Досетих се? Това е... (Точно така, птица.)

Какво мислите, че ще говорим днес?

Днес ще говорим за птиците.

На слайда се появява картина на различни птици.

Слайд номер 1 "Красиви птици на дърво."

Кои са тези птици? (Изказвания на децата.). Птиците са животни, чието тяло е покрито с пера. Птиците са нашите верни пернати приятели. Те са истинско украшение на нашата природа (особено през зимата), благодарение на яркото си оперение, оригиналния външен вид или вид „пеене“. Те носят големи ползи за човека: унищожават вредни насекоми, унищожават червеи, бръмбари. Птиците имат крила и могат да летят.

Възпитател: Момчета, но има птици, които не могат да летят. Назовете ги.

Слайд №2със снимки на птици. (Снегир, лястовица, гълъб, щраус, пингвин). Да, щраусът, пингвинът не може да лети. С какво се различават от другите птици?

Щраусът е най-големият от всички птици. Щраусът тича много бързо и на дълги разстояния. Пингвинът е много добър плувец.

Възпитател: На какви групи могат да бъдат разделени повече птици?

Слайд номер 3 "Птиците са домашни и диви."(в горния ред диви: кукувица, лебед, врабче; в долния ред: пуйка, пиле, гъска, патица.)

Защо птиците се наричат ​​домашни любимци? Птиците, които живеят до хората, се наричат ​​домашни любимци. Човек се грижи за тях, грижи се, храни ги. Птиците са добри за хората. Катя покажи и назови домашните птици.

Момчета, какви птици се наричат ​​диви? Вярно е, че птиците се наричат ​​диви, които живеят далеч от хората, сами намират храна, изграждат собствено жилище. Те се размножават и отглеждат пилетата си. Самоспасяване от врагове.

Възпитател: Назовете други групи.Птиците са прелетни и зимуващи.

Слайд номер 4 "Полет на ято птици на юг."Защо според вас се наричат ​​мигриращи? Те се наричат ​​мигриращи, защото всяка година, с настъпването на студеното време, те летят към топлите страни и се връщат обратно през пролетта. .

Слайд номер 5 "Зимуващи птици."

Защо птиците се наричат ​​хибернатори? Отговорите на децата. Зимниците са птици, които остават през зимата. Те имат нужда от човешка помощ.

възпитател:Днес ще говорим за зимуващите птици. Предлагам ви да играете. Влезте в кръг. Аз ще хвърля топката, а вие трябва да хванете топката и да назовете зимната птица. Браво момчета, свършихте работата.

Сега ще решаваме гатанки с вас. Ирина прави гатанка на момчетата: „Гърбът е синкав, коремът е жълтеникав, черна шапка, малки бели бузи. Кой е това? Сега ще проверим дали сте познали правилно. Отговорът ще се появи на екрана.

Слайд номер 6 "Синигер".Точно така, браво.

Дима, кажи ни една гатанка: „Чернокрилият, червеногръдият ще намери подслон през зимата. Не се страхува от настинки. С първия сняг тук, както тук. Кой е това?

Слайд - анимация No 7 "Снедьор".

Серьожа, помислете за това: „Черна жилетка, малка червена шапка чука по дърветата, но не ги осакатява, а ги лекува. Кой е това? Децата предполагат.

Слайд анимация № 8 "Кълвач"

Настя се досеща: „Пъстра бъркотия, дългоопашата птица. Бъбривата птица е най-приказливата. Точно така - четиридесет са.

Слайд анимация No9 "Сврака".

Възпитател: Сега нека играем играта „Четвъртият екстра“.

Слайд №10 « Изображение на птици: врабче, топ, гълъб, петел.Защо мислиш, че е петел? Петелът е домашна птица, а врабчето, топът и гълъбът са диви.

А сега ще играем играта "Познай птицата".

Слайд - анимация номер 11 "Познай птицата."На екрана се появяват отделни части от изображението на птицата (изрязани снимки). Децата отгатват образа на птица и я назовават. Правилното предположение се появява на екрана (последователно: лебед, врабче, кълвач).

Следващата игра е "Познай кой си отиде?".

Слайд номер 12 "Познай кой си отиде?".На слайда е изображение на зимуващи птици (врабче, снегир, гълъб, кълвач, синигер, сврака). Децата затварят очи, с помощта на анимация в презентацията - птицата изчезва. Учителят пита децата, когато отворят очи: „Кой си отиде?“ Децата се обаждат: нямаше снежник, сврака, кълвач. Браво, правилно познато и назовано.

Слайд номер 13 "Разрошено врабче."Учителят: Какво мислиш, че се е случило с него? Поговорки на децата... Зимата е много тежко време от годината за птиците, особено ако е мразовито и снежно. Момчета, как можем да помогнем на птиците през зимата? (Направете хранилка и нахранете птиците).

Възпитател: Предлагам ви, деца, да слушате историята на Дима. (Представяне на проекта родител-дете „Да помогнем на птиците през зимата”) Той ще разкаже как е построил хранилка с баща си. Детска история от опит с използване на слайдове. С баща ми решихме да помогнем на птиците, като направим хранилка за птици.

Слайд номер 14 "Видове хранилки: от дърво, пластмаса, картон."

Разгледахме в интернет различни видове хранилки. Хранилката може да бъде направена от различни материали: от стъклен буркан, от картонена кутия, от пластмасова бутилка, от дървени дъски ...

Слайд номер 15 "Дървена хранилка."Решихме да направим хранилка за дървета, тъй като тя е най-издръжливата, практична.

Слайд номер 16 "Дима рисува хранилка."Измислих и нарисувах хранилката си върху лист хартия. Решихме да го направим по моя скица.

Слайд номер 17 "Дима с набор от инструменти"Татко и аз подготвихме всичко необходимо за работа: дъски, пирони, чук, ножовка.

Слайд номер 18 "Извършване на измервания."С помощта на линийка и молив нарисувахме линии.

Слайд номер 19 "Работата е спорна."С помощта на ножовка те изрязаха необходимите детайли. Заковал стелажите и покрива.

Слайд номер 20 "Нашата хранилка."Нашата хранилка е готова. Хранилката се оказа красива, необичайна, солидна, издръжлива, дървена.

слайд номер 21 « Дима и татко окачват хранилка.Облякохме връхните си зимни дрехи и излязохме в градината. Вързаха въже за хранилката и го окачиха на дебел клон на ябълково дърво.

Слайд номер 22 "Хранене на птиците."Всеки ден храним птиците. Птиците станаха чести гости в нашата градина. Казах на приятелите си за това в детската градина.

Слайд номер 23 "Птича трапезария."С татко направихме още една хранилка и се включихме активно в акцията на ЦДГ „Птича трапезария”. Всички деца от нашата група взеха активно участие в тази акция.

Слайд номер 24 "На сайта на детската градина."Заедно с цялата група окачихме хранилки по клоните на дърветата в нашия район, както и в най-близкия парк и на площада на село Болшо Нагаткино. Радваме се, когато птиците ни идват на гости.

Хранете птиците през зимата

Нека от всички краища

Те ще се стичат при теб, като у дома,

Колове на верандата.

Храната им е бедна

Необходима е една шепа

Една шепа - и не е ужасно

Ще имат зима.

Колко от тях умират

Не бройте, трудно се вижда!

Но в сърцето ни има

И са топли.

Възможно ли е да забравите:

Може да отлети

И остана за зимата

Заедно с хората.

Възпитател: Момчета, с какво можете да храните птиците през зимата? Списък с деца. А сега ще проверим с какво всяка зимуваща птица обича да пирува.

Слайд 25 Какво ядат птиците?

За хранене на птици са подходящи семена от различни растения: слънчоглед, пъпеш, диня. Овесът, просото се кълват само от врабчетата, за тях също са подходящи хлебни трохи. Синигерите, освен семената, обичат сурова несолена свинска мас или месо. Враните са всеядни птици. Снегирите предпочитат плодове от офика, морски зърнастец, берберис, семена от диня, тикви. Гълъбите обичат зърнени храни и хляб. Клест много обича шишарките от смърч и бор, силен клюн ловко обелва шишарките с кръст. Кръстоклюнът е изненадващ и с това, че извежда пиленца в лют слана.

Слайд номер 26 "С какво да не се храни." (Черен хляб, печени семки, чипс).

И сега ще се „превърнем“ в снегири (децата тичат из залата и спират по сигнал на учителя).

Физическо възпитание:

Храсти се изчервиха

Не от утринната зора (щипнете бузи)

Това са червени фенери.

Снежните човеци светнаха. (Вдигане на ръце - въртене с четки)

Те почистват пурпурни пера (размахват ръце)

Те пият вода от извор. (Ръцете зад гърба, наведете се напред)

Звънец прелива (пляска с ръце).

Можем да чуем отдалеч!

Възпитател: Предлагам да съставя история въз основа на сюжетните картини „Как децата спасиха врабчето.“ Кой иска да разкаже?

Слайд номер 27 "Деца намериха врабче в снега."Кого виждате на снимката? кой сезон? Как позна? Погледнете внимателно, помислете и ни кажете как момчетата се озоваха тук? Защо врабчета в снега? Какво врабче? Какво избраха да правят децата?

Слайд номер 28 „Децата бързат вкъщи". Кой иска да говори за тази снимка? Какво виждате на тази снимка? Къде са врабчетата?Къде мислиш, че отиват децата? Защо бързат?

Слайд номер 29 "Децата хранят птицата."Помислете и ни кажете: "Къде са децата?" Защо мислиш така? Какво правят? Какво прави врабчето? Какво беше врабчето?

Слайд № 30 "Децата пуснаха врабчето в природата".Къде са децата? Какво правят? Защо момчетата пуснаха врабчето? Какво прави птицата? Какво беше врабчето? Какво мислите за поведението на децата? Какво може да се каже за тях?

Слайд номер 31 "Как децата спасиха врабчето."(4 сюжетни снимки). Момчета, погледнете внимателно и кой иска да ни разкаже историята: „Как децата спасиха врабчето“ изцяло.

Времето беше мразовито и ясно. Серьожа и Лена решиха да се разходят. Облякоха топли палта, плетени шапки, кожени ръкавици, обуха филцови ботуши и излязоха на улицата. Земята е покрита със снежен, пухкав, бял сняг. Сняг по покривите, по дърветата. Решиха да отидат в парка. Вървяха и вървяха и изведнъж видяха врабче в снега. Децата се приближиха до него. Лена клекна, свали ръкавиците си и вдигна птицата. Врабчето беше малко, замръзнало, гладно. Момичето започна да го топли с топлите си ръце и дъха си. Сережа се наведе и ги наблюдаваше.

Децата решили да вземат птицата със себе си. Спароу беше облечен с ръкавици и се прибра с бързи стъпки. Децата бързаха, защото врабчето беше много слабо. Тръгнаха по пътеката покрай къщите, покрай дърветата.

Децата се прибраха: съблекоха връхните си дрехи, седнаха на килима близо до топлия радиатор, който отопляваше стаята. Близо до врабчето сложили чинийка и му наляли храна. Той се стопли и започна да кълве зърната. Той се съживи, стана радостен, подвижен. Децата седяха и му се възхищаваха. Радваха се, че са му помогнали в трудни моменти.

Така врабчето остана на купон. Децата знаеха, че дивите птици, живеещи в плен, могат да умрат, затова решиха да пуснат птицата в природата. И за това Серьожа направи хранилка и я окачи на клон на дърво в парка. Лена изсипа слънчогледови семки в хранилката. Взеха врабчето в ръце и го отнесоха в парка и го сложиха в хранилка. Спароу беше много доволен. Оттогава момчетата станаха чести гости на парка. Лена и Серьожа бяха внимателни, грижовни, приятелски настроени към птиците.

възпитател:Предлагам да се създаде колективна творба: "Зимуващи птици". Трябва да се разделите на две подгрупи.

На масата има снимки на птици, първата подгрупа, моля, елате и вземете птицата, която харесвате. Ще е необходимо да го изрежете, да премахнете защитния филм от гърба и да го залепите върху дървото. Децата идват, правят снимка на птица и изпълняват задачата.

Втората подгрупа ще храни зимуващите птици. Трябва да напишете червена боя гваш на пръста си, да нарисувате гроздове от планинска пепел върху дърво. С жълта боя боядисайте зърната в хранилката (направена от кутия и завързана за картина).

Вижте снимката, която имаме с вас. Птиците са много щастливи.

Заключение Какво научихте ново? Защо имаме нужда от птици?

Слайд номер 32 "Живот с птици и без птици."

През лятото птиците ще ни помогнат, ще ядат вредители и ще продължат да защитават градини и паркове. И ако няма птици, какво може да се случи? (Изказвания на децата). Ето защо птиците трябва да бъдат защитени, защитени и помагани в трудни моменти.

Светлана Агафонова
Резюме на урока за околния свят в старша група "Зимуващи птици"

Резюме на урока за околния свят в старша група по темата: « зимуващи птици»

Цел:

Усъвършенствайте и разширявайте знанията на децата за зимуващи птици;

Идея « зимуващи птици» ;

Запознайте се с условията на живот птици;

Култивирайте желание да се грижите птицихранете ги през зимата.

Демо материал.

Снимки от птици(гарана, врабче, синигер, лебед, гълъб, восиче крило)

1. Организационен момент

Има птици различни:

Някои се страхуват от виелици

И отлитат зимата

На милия, топъл юг.

Други - тези хора са различни:

В слана те кръжат над гората,

За тях раздялата с родината

По-ужасен от жесток студ.

2. Основно тяло

Разговор

За какво птициказва в стихотворение:

„И отлети зимата

На милия, топъл юг ...." (мигриращ)

Защо отлитат (идват настинки, храната става оскъдна)

За какво се казва в стихотворението зимуващи птици?

... „За тях раздялата с родината

По-ужасен от жесток студ..."

Какво птиците се наричат ​​хибернатори(които не отлитат с идването на зимата към по-топлите страни, а остават да зимуват в собствения си регион.

Какво зимни птици, които знаете(гарана, врабче, гълъб)

И какво птицисе появяват с настъпването на зимата (синигер, снежно крило, восиче крило)

Б) Игра „Познай птица»

Малък, цветен, умен, зимна птица, градски (врабче)

Дребни, ярки, червени гърди, бързи; зимна птица, градски (снедюр)

Големи, сиви, чернокрили; зимна птица, градски (гарван)

Дребни, жълтогърди, бързи; зимна птица, градски (синигер)

Тялото е покрито със сиво-розово оперение, с кичур на главата, не малък (свирка)

Гълъб - голям птица с къса врат, малка глава, пъстра или едноцветна със сивкав оттенък, градска, зимуване(гълъб)

Б) Структура птици

Кажете ни какво е общото между всички птици?

В има птици ... тялото, …. глава, .... крила, .... клюн, ... опашка, ... оперение, ... два крака, ... врат)

Г) Физминутка

изчерви се храсти

Не от зората (прищипване на бузите).

Това са червени фенери "фенерчета")

Снежните човеци светнаха. (размахайте ръцете си като крила)

Те почистват пурпурни пера, ( "почистване на пера")

Питейна вода от извор "питие").

Звънецът прелива

чувам отдалече (ритмично пляскане с ръце) .

3. Консолидиране на обхванатия материал

Игра "Четвъртата екстра"

Врабче, врана, синигер, лястовица

Защо лястовичката е допълнителна в този ред (тя отлита)

Синигер, врабче, гълъб, топ

Който птица липсва в този ред(топ, тя също лети до по-топлите страни)

снегир, врана, восиче крило, стърчиопашка (лети до по-топлите страни)

Б) Игра „Всяка птица - вашата храна»

Врабец яде - трохи

Синигерът се храни с мазнини

Снегир - плодове от офика

Восица - насекоми, плодове от офика

Гълъб - семена на растения, различни зърна

врана- (всеяден)галета, горски плодове, зърна...

Б) игра От какво са направени хранилките?

Вижте хранилките и ми кажете от какво са направени?

(на децата се предлагат картинки с хранилки от дърво, пластмасова бутилка, кашон за мляко, картон, метал)

Г) Обобщаване

V:-За какво птициговорихме ли с теб днес? (зимуване)

V:-как можем да помогнем през зимата птици(можем да ги нахраним)

V:-птиципрез зимата е необходимо да се хранят, тъй като по време на снеговалежи и силни студове е трудно да намерят храна. При това време много птиците умират от глад. Затова охладените врабчета, синигери се придържат към жилището на човек, сякаш знаят, че няма да ги оставим в беда в лют зимен студ. Хлебни трохи, зърно, пъпеш, тиква, динени семки ще спасят нашите приятели!

Свързани публикации:

Държавно бюджетно учебно заведение Гимназия № 1538 Интегриран открит урок за външния свят с художественото.

Синопсис на GCD по света "Мигриращи птици" в средната групаЦел: Разширяване и консолидиране на представите на децата за мигриращите птици, техния външен вид, начин на живот, структура на тялото, отличителни черти.

Резюме на GCD за света наоколо в старшата група с помощта на EOR "Zoo"Резюме на GCD по света в старшата група, използваща ESM. Тема: "Зоопарк" Цел: Да се ​​формира у децата представа за разнообразието.

Задачи: 1. Разширяване и консолидиране на представите за транспорта; 2. подобряват диалогичната реч; 3. обогатяване и усъвършенстване, активиране.

Резюме на урок за околния свят за деца от старша група "Пътуване по света"Урок в старшата група за запознаване на децата със света около тях Тема: „Пътуване по света“ Задачи: 1. Дайте на децата представа за какво.

Резюме на урока за света наоколо в подготвителната група "Зимуващи птици"Резюме на урока за запознаване с други на тема: "Зимуващи птици". Програмно съдържание: - консолидиране и изясняване на презентацията.

Татяна Мацаева
Резюме на урока в старшата група на тема "Зимуващи птици"

Цел: Да формират и затвърдят знания за зимуващи птици.

Задачи. Образователни: затвърдете знанията за зимуващи птици; продължете да се учите да различавате зимуващи и прелетни птици; предизвикват желание да научават нови факти от живота си; разширяване и активиране на речника на тема« Птици» . Образователни: да формират добро и грижовно отношение към зимуващи птици. Образователни: за подобряване на способността за установяване на причинно-следствени връзки, внимание, памет, холистично възприятие.

Материал. За възпитателя: магнетофон и аудиокасета със запис на горски гласове птици; цветни силуети птици(снегир, синигер, врабче, гълъб, врана, сврака, восица, бухал, кръстоклюн, кълвач) със стойки; дървена хранилка; поднос с плодове от офика и диви рози, клен, слънчоглед и тиквени семки; просо, елда, галета, свинска мас; писмо от сврака в плик. За деца: оцветяване от тема, тави със схематични детайли на части от сврака от черна хартия (клюн, крило, глава, лапи, опашка)и бяло (торс). На стената - плакати: "зимна гора", "Зимна хижа", под тях има картонена хранилка и клонче на дърво.

възпитател. правилно. Беше лято и птиципееше силно и красиво. Есента дойде и много птициизбягали в по-топлите страни. Как се наричат птици? Точно така, полети. Име мигриращ птици.

деца. Гъски, граци, жерави, скорци, лястовици...

възпитател. И няколко птиците останаха за зимата. Как могат да се нарекат?

деца. зимуване.

младши болногледач (включено). Получихте писмо от сврака! Дава на учителя голям плик с адрес „Детска градина "слънце". деца старша група».

болногледач (чете писмо).

„Скъпи момчета! Каня ви на вълнуващо пътешествие, в което ще научите много интересни неща за нас, зимуващи птици, и най-важното - да ни помогне да зимата. И за да е интересно пътуването, изпълнете задачите ми! Готов? Тогава седнете!"

Децата сядат на масите и изпълняват първата задача свраки: „Сгънете птицаНа масите има части от тялото птициот които децата събират птица. Детето, което първо е изпълнило задачата, прави същото на дъската.

възпитател. Какво сгънахте птицата?

деца. сврака.

възпитател. От какви части го направи?

деца. Тяло, глава, крила, опашка, крака.

възпитател. Нека да Нека да помислим: защо една птица се нуждае от клюн, крила, лапи, пера, опашка, нокти, очи, шия? (Отговори.)е всичко птиците са едни и същи? Каква е разликата? (Отговори.)Точно така, размер, цвят, форма на части от тялото и т. н. Браво! Изпълни първата задача. Сега да отидем на сечището. За да направите това, трябва да станете, да се обърнете надясно и да направите шест стъпки напред, да пляскате три пъти зад гърба си и да седнете в полукръг на постелката.

Децата следват инструктивното упражнение за ориентиране в пространството и изпълняват втората задача свраки: „Познайте гатанките и ми кажете за отговора!“Децата отгатват гатанки, учителят вади цветен силует птиции го слага на масата. Децата говорят за птици. Учителят допълва отговорите им с интересни факти от живота. птици.

Първа гатанка

Чукане през цялото време, изкопаване на дървета,

Но те не са осакатени, а само излекувани.

Кълвачът е лекар на горското царство, почиства кората на дърво от ларвите на вредни насекоми. Със силен, прав и остър клюн извлича корояди и гъсеници изпод кората на дърветата и ги облизва с дълъг език, покрит с лепкава слюнка. И кълвачът обича празнувайте: откъсва шишарки от смърч или бор от клон, закрепва го във вилица в дърво и олющва вкусни семена. Кълвачът има твърди пера на опашката и къси крака, с два пръста, насочени назад. Това му помага да се движи вертикално по ствола на дървото.

Втора гатанка

Дърветата спят, тревата спи,

Но тя не спи цяла нощ.

Мама учи децата

Хващане на мишки през нощта.

Бухал - хищник птица. Тя ловува през нощта, а през деня спи, криейки се в дълбока хралупа. Вижда страхотно в тъмното. Слухът на бухал е петдесет пъти по-добър от човешкия. Буйното оперение го предпазва от студа, а заоблените крила и широката къса опашка помагат да лети безшумно. Острите нокти на бухал са проектирани така, че птицаможе здраво да хване плячка и сръчно да се катери по стволовете на дърветата.

Трета гатанка

Птица на голям бор

Ние чуруликаме: — Кле-кле-кле!.

Твърдият клюн е като кръст,

Яде семена от шишарки.

Кръстосаният клюн има удивителен клюн - много силен, дебел, странично притиснат, под формата на кръст. Позволява ви лесно и бързо да извличате семена от шишарки от бор и смърч - основната храна за кръстоглавите. И също така е изненадващо, че отглеждат пилета през зимата, в най-суровите януарски студове. Дълбоко гнездо с дебели стени, изолирано с килим от пух, пера и косми, спасява пилетата от студа. Мама - кръстоносецът не излита от гнездото, докато пилетата не полетят. По това време грижовен баща, кръстоглав, я храни.

възпитател. Къде живеят тези птици?

деца. В гората.

възпитател. Как могат да се нарекат?

деца. Това е гора птици.

След това децата изпълняват третата задача свраки: "Играй - ка!"(организира се игра на открито "птици").

Птиците седят в гнездото (деца клякат)

И погледнете улицата (завъртете главата настрани).

Те искат да се разходят

И тихо всички летят (деца "разпръсна"размахват ръцете си като крила).

Отново сядане в гнездото (деца клякат).

След това се извършва гимнастика с пръсти "Пей - ка, запей - ка, десет птици - стадо". Децата произнасят думи, огъват пръстите си, започвайки с малкия пръст; накрая стискат пръстите си в юмруци.

Пейте - ка, пейте - ка, десет птици - стадо.

Тази птица е славей

Тази птица е врабче

Тази птица е бухал, сънлива малка глава,

Тази птица е восино крило

Тази птица е дърдавец

Тази птица е скорец, сиво перце,

Тази е чинка, тази е бърза, тази е весела шкурка.

Е, това е зъл орел.

Птици, птици, прибирайте се вкъщи!

Децата сядат в полукръг на местата си и изпълняват четвъртата задача. свраки: "Познайте и назовете!".

възпитател.

Различаваме се по цвят

Запознайте се с нас през зимата и лятото.

Ако махнем с криле -

Ще бъдем в синьото небе.

Можем да Twitter

Чакайте, пейте и гукайте.

Храни ни през зимата...

Деца, кои сме ние? Име!

Децата се обаждат зимуващи птици(снегир, синигер, врабче, сврака, врана, гълъб, восиче крило, учителят излага техните цветни силуетни изображения. Децата отбелязват характерните черти птици, възпитателят допълва отговорите при необходимост.

Снегирът има яркочервен гръден кош, а крилата, опашката и шапката са черни. Храни се с горски плодове, извличайки семена от тях.

Синигерът е малка птица, коремът му е жълт, гърбът е зеленикав, главата му е черна, бузите са бели. През лятото се храни с насекоми, семена на растения, а през зимата лети по-близо до човешкото жилище.

Гърбът на врабчето е кафяв, с широки надлъжни черни ивици, опашката и крилата са тъмнокафяви, а главата е сива.

Свраките имат черни глави и крила. Опашката също е черна, дълга и права като стрела. свраки - полезни птици. Те спасяват дърветата от бръмбари и ларви, събират всякакви боклуци, като портиери, с клюна си.

Врана - голяма птица. Главата, клюнът, гърлото, крилата, опашката и краката са черни, докато гърдите и гърбът са сиви.

Гарваните са всеядни птици.

Оперението на восъчните крила е елегантно, розово-кафяво. Главата е украсена с пламенни сребристо-розови кичури. А на крилата има яркочервени равномерни ивици. Восъчните крила обичат зрели плодове от планинска пепел, глог.

След това децата изпълняват петата задача свраки: „Подредете птици. На стената има плакати "зимна гора"и "Зимна хижа", под тях - хранилка от картон, клонче на дърво.

възпитател. Момчета, изберете един птица, обадете й се и й намерете място в гората или на хранилката, близо до човешкото жилище.

Проба: "Кръстоглавата живее в гората, храни се със семената на борови и смърчови шишарки".

Педагог (говори защо някои птиципрез зимата те летят по-близо до хората и човешкото жилище). зимуващи птицихранят се не само с червеи от насекоми, ядат семената на различни растения, а близо до домовете на хората намират хлебни трохи, зърнени храни, а през студения сезон могат да се справят без жива храна. Но в един кратък зимен ден птиците нямат време да намерят храна в достатъчни количества, особено при снежни бури, слани, а също и след размразяване, когато са по клони на дървета и храсти ледена кора, а след това зимното хранене ги спасява от смърт. Момчета, ние можем да ви помогнем зимуващи птици? какво е необходимо за това? (Отговори.)А сега да станем, да се обърнем надясно, да направим пет крачки напред, да погледнем първо нагоре, после наляво, да се наведем, да погледнем в килера.

Децата изпълняват шестата задача свраки: "Намери предмет!". Намират дървена хранилка и поднос с приготвена храна за птици: шипки, несолен бекон, просо, семена, бял хляб, овес и др.

болногледач (заедно с децата тя казва какво има на тавата). тук има храна за всеки вкус: меки хлебни трохи, подхранващи, апетитни семена, здравословни овесени ядки, вкусни зрели плодове, питателна, прясна мазнина.

Децата носят хранилката до масата, където са фигурките птици, и изпълнете седмата задача свраки: „Напълнете хранилката за зимуващи птици» . Пълнят хранилката, казвайки кого и какво искат да почерпят.

Проба: „Ще насипя семки за врабчето, защото са апетитни, засищащи“.

След това децата изпълняват осмата задача свраки: „Назовете правилата за хранене птици. Обадете се на правилата (учителят помага, ако е необходимо): хранилки са окачени на тихи места върху клони на дървета, храсти; пълнете ги всеки ден4 по време на тежки студове и снеговалежи, добавете повече храна; хранилките се почистват редовно от люспи, постеля, сняг; никога не хранете птицичерен хляб и осолена свинска мас.

възпитател. Време е да изпълним последната, девета задача свраки: "Не се прозявай - отговаряй на въпроси!". Така че въпроси.

Какво се нарича птицикоито не летят до по-топлите страни? (зимуване.)

Защо през зимата много животни и птициот горските гъсталаци да се сгушат до човешкото жилище? (По-лесно се намира храна.)

Който птицаотглежда пилета през зимата? (Crossbill.)

Който се нарича "доктор от горското царство"? (Кълвач.)

Защо трябва да се храните през зимата птици? (Хранене през зимата птиците липсват.)

Наслаждавахте ли се на пътуването? (Отговори.)

болногледач (чете втората част от писмото на свраката). „Скъпи момчета! Днес успешно изпълнихте всичките ми задачи, научихте какво сме ние, птици, различни, какви ползи носим и как можете да ни помогнете. Надявам се вие, като ни гледате, да се забавлявате и да се радвате, и да намерите удобно място за хранилката и да се грижите за нас през целия път. зимата. И се надявам, че ще разкажете на други деца за нас. Подарявам ви, приятели, малки подаръци. Вашата сврака.

Учителят раздава подаръци на децата от Свраки - страници за оцветяване « Птици» .

възпитател. Да изпълним желанията на свраката? Ще занесем тази хранилка на нашия сайт. И също така мисля, че трябва да различим децата от другите групи за зимуващи птици. Да направим албум « Птици» и го дайте на децата. В този албум ще поставим вашите рисунки, приложения и истории за птици и околокак да се грижим за тях.

Децата занасят хранилката на площадката, намират й място и я хранят. птици ежедневно. Постепенно създайте албум « Птици» и го давайте на деца на средна възраст групи.

Области:Социализация, общуване, познание, художествено четене, художествено творчество, светът на музиката.

Цел:Да се ​​задълбочи и конкретизира идеята за условията на живот на зимуващите птици.

задачи:

1. Да се ​​формират уменията за съгласувана реч, да се формира правилно лексикално и граматично оформление на речеви изказвания.

2. Научете способността да отгатвате гатанки, развивайте въображаемо мислене.

3. Развийте зрително внимание, затвърдете знанията за зимуващите птици.

4. Култивирайте приятелски отношения, установете положителен контакт, формирайте адекватно самочувствие.

Оборудване:текста на приказката, схемата за разказване на стихотворението, „снежната топка”, снежинки на конци, картички със зимуващи птици, картинка за зимата, малки играчки на домашни и диви животни, флумастери за всяко дете.

ПРОЦЕДУРА НА ПРОУЧВАНЕ:

1. Организационен момент "Кръг на доброто" , децата застават в кръг, докосват се с длани и казват нежни думи.

Възпитател: Браво, момчета, всички си подарихме малко доброта. Сега ми кажете, моля, какъв сезон имаме сега?

Възпитател: Докажете ми, че наистина е зима, а аз ви казвам, че е пролет. Докажи го.

- Навън е много студено (съгласен съм)

- Много сняг, хлъзгав (добър)

— Хората са топло облечени (шапки, ръкавици, кожени палта, палта, шалове и филцови ботуши)

- Има лед по реките, рибата лежеше на дъното (съгласен съм)

- Птиците отлетяха към по-топлите страни, но зимуващите останаха (браво)

- Слънцето грее, но не грее.

Възпитател: Браво, вероятно вече се досещате, че днес ще говорим с вас за зима-зима. сега ще ти кажа пъзели,и слушаш внимателно.

1. Чик-цвърчане! Скочи към зърната!

Не се срамувай, кой е това? (врабче)

2. Червеногуша, чернокрила,

Обича да кълве зърна.

С първия сняг на планинската пепел

Той ще се появи отново (снедюр)

3. Черна жилетка, червена барета,

Опашка като акцент, нос като брадва (кълвач)

4. Бели бузи, синя птица.

Остър клюн, малък,

жълтата гърда е ... (синигер)

5. Непокорен пъстър,

дългоопашата птица,

говореща птица,

Късметлийка с бяла страна и се казва (сврака)

(Децата отгатват гатанки и показват птиците на плаката)

Възпитател: Момчета, как можете да наречете тези птици с една дума?

Зимуване.

Възпитател: Точно така. И тогава ми кажи как се казва нашият град, къде живеем?

— Охотск.

- Как мислите, имаме ли тези птици в Охотск? (да)

Учителят: Добре, браво! Съгласен съм с теб. И знаете ли, момчета, през зимата е много трудно за птиците, има силни студове и е трудно за птиците да намерят храна.

Сега искам да ви кажа едно история. Искате ли да слушате? (да)

През зимата Маша и Витя се разхождаха в парка. В снега момчетата видяха замръзнало врабче. Маша вдигна птицата и започна да я топли с дъха си. Момчетата решиха да спасят врабчето. Те сложиха птицата в ръкавиците си и побързаха да се приберат. У дома врабчето се затопли, започна да кълве семената. Вечерта Витя направи хранилка. На следващия ден момчетата пуснаха врабчето в дивата природа и окачиха хранилката за птици в парка на бреза. Всеки ден децата носеха трохи и семена в хранилката. Така момчетата помогнаха на птиците да оцелеят през лютата зима.

- Хареса ли ви историята? (да)

Как се казваха момичето и момчето? (Маша и Витя)

Кого са намерили? (врабче)

Как помогнаха на врабчето? (сложете ръкавица и го носете вкъщи)

- Какво направи Витя? (хранилка)

Защо птиците се нуждаят от хранилка? (за ядене на птици)

- А кажете ми, кое всъщност е най-страшното за птиците - глад или студ? (глад)

Разбира се, момчета, гладът е ужасен, защото птиците се затоплят от пера, а под снега е трудно за птиците да намерят храна.

- Как мислите, момчетата направиха добро дело? (да)

Възпитател: Искате ли да ви прочета историята отново? (да)

(Взема лист хартия) Но проблемът е, че сложих лист хартия на масата и имаше вода и някои думи се оказаха размазани и наистина исках да ви прочета историята отново, можете ли да помогнете аз, и ще го прочетем заедно? (да)

(Учителят чете, а децата допълват)

Възпитател: Браво, благодаря момчета, може би някой иска да преразкаже нашата история? (деца преразказват)

Учител: Благодаря момчета. Каква слана е на улицата, дори ръцете ни са измръзнали. Да ги стоплим. (самомасаж на ръцете)

Веднъж. две. Три. Четири. пет (свийте пръсти)

Отидохме на разходка в двора (разходете пръсти по дланта)

Те изваяха снежна жена (разточете бучка с две длани)

Птиците бяха хранени с трохи (натрошен хляб)

След това тръгнахме надолу по хълма (прекарайте пръсти по дланта)

И също търкаляни в снега (те поставят дланта си върху дланта на единия,след това от другата страна)

Всички се прибраха вкъщи в снега (избършете дланите)

Яжте супа и лягайте да спите (движение на въображаема лъжица, ръце под бузата) 2 пъти

Възпитател: Докато играехме, започна да вали силен сняг и към нас долетяха истински снежинки. Вижте какви са те?

Искате ли снежинките да се въртят? (да)

- След това трябва да духате върху тях (бавно изтегляйте въздух през носа си. Не издувайте бузите си, опънете устните си с „тръба“ и духайте върху снежинки.

(децата правят упражнение "Снежинки" 3-5 пъти)

Възпитател: И сега предлагам да играя отново. Играта се казва: „Подайте снежната топка - назовете думите на действието“

През зимата времето е различно на улицата, след това избухва виелица, след това силна слана, след това снеговалеж. Ще ти задавам въпроси и ти отговаряш.

- Замръзване (какво прави?) - замръзва, щипе, ухапва

Blizzard (какво прави?) - вой, ярост, метене

- Сняг (какво прави?) - върви, кръжи, лети, пада

Деца (какво правят?) - играйте, карайте, радвайте се, забавлявайте се

- Слънцето (какво прави?) - свети, но не топли

Възпитател: Браво момчета, свършиха си работата. Сега елате при мен и погледнете нашата диаграма. Нека да почитаме тези, които вече познаваме стихотворения по различни начини.

(Децата разглеждат диаграмата и обясняват как да четат - високо, тихо, бързо, бавно, весело, тъжно)

Децата играят и четат стихотворения по двойки:

Мечката беше много болна, мечката яде много мед

Мечката плаче и ръмжи. Боли ме стомаха.

Възпитател: Много ми хареса как четете стихотворенията правилно по схемата. И аз ви подготвих една снимка за зимата (защото сега имаме зима). Вашата задача, момчета, е да разселите правилно животните там, където трябва да живеят.

Деца: - Това е вълк, той живее в гората.

Това е мечка, той живее в гората.

- Това е котка, тя живее с мъж.

- Това е куче, тя живее с мъж и. и т.н.

Педагог: Момчета, докато учехме, нашите снежинки, които летяха към нас, се стопиха, защото в нашата група е топло (и снегът, помнете нашите експерименти, се топи в жегата), предлагам ви да нарисувате сами снежинки, да вземете флумастери и рисувайте.

Децата сами рисуват към музиката.

Приятен ден на всички!!!

Ще се видим скоро!!!