Мақсат: туған жерге деген сүйіспеншілік сезімін тәрбиелеу.

Тапсырмалар:

- балалардың өз қаласының көрікті жерлері, көшелері туралы, туған қаласында тұратын әртүрлі ұлт өкілдері, туған жерінің табиғаты туралы білімдерін жүйелеу;

- өлкетану материалымен танысу барысында жағымды эмоциялар туғызу;

- алған білімдерін ойында, сөйлеу әрекетінде іс жүзінде қолдану жолдарын үйрету.

Жабдық: проектор, туған қаласының табиғаты мен көрікті жерлерін бейнелейтін слайдтар, тақтада басылған «Елтаңбаны жина» ойыны, ойынға арналған жетондар, қаланың көрікті жерлерін белгілеуге арналған сызбалар-сызбалар, «Журавленок» әндерінің аудио жазбасы (музыкасы Е. Колмановский, сөзі И. Шаферан ), «Орталық көшелер бар» (музыкасы Ю. Антонов, сөзі И. Шаферан), ағаштар мен бұталар бейнеленген суреттер, екі қоржын, тәттілер, сары және қызыл жолдар, ашық хаттар. қала.

Сабақтың барысы

Тәрбиеші.Балалар, бүгін бізге басқа балабақшалардан тәрбиешілер келді. Олар бізге туған қаламыздың тарихын білу үшін келді. Бұл туралы оларға қалай айта аласыз?

Балалар... Біз оларға альбомдарымызды, фотосуреттерімізді, суреттерімізді көрсете аламыз, қала туралы айта аламыз, мұражайға экскурсия жасай аламыз.

Тәрбиеші.Жарайсың, бәрін дұрыс ойлап таптың! Бүгін мен сендерге «Тарих дөңгелегі» ойынын ойнауды ұсынамын, ойын барысында қонақтарға қаламыз туралы көп мәлімет беруге болады.

«Тарих дөңгелегі» ойыны

Балалар екі командаға бөлінеді: сары және қызыл секторлар. Қолдау тобы – ата-аналар.

Барлығы ойынға қатысушыларды қарсы алады.

Ойын үш турдан тұрады, әрқайсысында командаларға төрт сұрақ, қолдау тобына екі сұрақтан тұрады. Әрбір дұрыс жауап үшін команда жетон алады. Ең көп жетон жинаған команда жеңеді.

Гонг естіледі.

І тур «Біздің қала қалай пайда болды»

Тәрбиеші.Ойынымыздың бірінші кезеңін бастаймыз. Өздеріңіз білесіздер, әр елдің, қаланың, ауылдың өзіндік тарихы бар. Біздің қалада да бар. Бірінші турда сіз оның шығу тегі туралы өз білімдеріңізбен бөлісесіз.

Қаламыздың атауы нені білдіреді, неге олай аталды?

Қаламыз қандай қызықты оқиғаларымен танымал?

Сары сектор командасына сұрақ

Қаламыздың алғашқы тұрғындары кімдер?

Қызыл сектор командасына сұрақ

Қаламыздағы қандай көше атаулары есіңізде қалды?

Гонг естіледі.

II тур. «Ресейде мұндай қала бар»

Сары сектор командасына сұрақ

Қаламызға биыл қанша жыл толып отыр?

Қызыл сектор командасына сұрақ

Қаламыздағы қандай әдемі ғимараттарды білесіңдер? (Сәулет құрылыстары, мәдениет ошақтары бейнеленген слайдтар көрсетіледі.)

Сары сектор командасының тапсырмалары

1. Әрбір мемлекеттің, қаланың өз елтаңбасы мен туы болады. Әртүрлі елтаңбалар мен тулардың арасынан туған қаланың елтаңбасы мен туын табу керек.

2. «Елтаңбаны жина» тақта-принтер ойыны (суреттерді қию). Қаланың Елтаңбасы бейнеленген, алты бөлікке кесілген, алты бөлікке кесілген суретті құрастыру керек.

Қызыл сектор командасына тапсырмалар беру

1. Қалада көшелер көп. Туған қаланың басты көшесі қалай аталады және неліктен екенін айтуым керек.

2. Сызба-сызбалардан қаланың бас көшесін «салу» керек. Балалар қаланың басты көшесін бейнелейтін суреттерін көшедегі ғимараттардың орналасуына сәйкес белгілі бір ретпен орналастырады. Көрнекті ғимараттар схемалық түрде белгіленеді.

Ю.Антоновтың «Орталық көшелер бар» өлеңінің тармағы естіледі.

Гонг естіледі.

III тур. «Туған жерім»

Сары сектор командасына сұрақ

Біз тұрып жатқан ел қалай аталады?

Қызыл сектор командасына сұрақ

Еліміздің өкілдері қандай ұлттар?

Командаға сары секторды беру

Сіз туған жеріңіздің танымал тұлғаларын атауыңыз керек.

Топқа қызыл секторды бөлу

Ағаштар мен бұталарды бейнелейтін суреттерді қарастырып, олардың туған ормандарында өсетіндерін атау керек.

Тәрбиеші... Жарайсың, сіз барлық сұрақтарға дұрыс жауап бердіңіз! Соңғы сынақты бастайық! Себеттерге апаратын сары және қызыл жолдарды көріп тұрсың ба? Әр команда жолақтардың біреуін алуы керек. Әр топқа бір сұрақ қоямын. Жауап дұрыс болса, себетті аласың; болмаса, себет орнында қалады.

Сұрақтар

Қаламыздағы кинотеатрлар қалай аталады?

Біздің қалада қандай храмдар бар?

Балалар сұрақтарға жауап береді.

Жауаптарыңызды тыңдау маған қатты ұнады және барлық командалар өз қоржындарына жеткеніне өте қуаныштымын. Енді сіз оларды аша аласыз.

Балалар қоржындардан тәттілерді алып, келгендердің бәрін сыйлайды.

Ойынның жалпы нәтижесі:Сіз қаланың тарихын білесіз. Жарайсың! Ойынымызға қатысқаны үшін барлығына алғысымызды білдіреміз. Кімнің жеңгені маңызды емес, бастысы бәріміз бірге баламыз, ата-анамыз. Ал, аталарыңыз бен әжелеріңізден, әкелеріңіз бен аналарыңыздан, мектептегі ұстаздарыңыздан алған білімдеріңізді, өмір жолыңызда алған білімдеріңізді жасырмай, балаларыңызға туған жерін сүюі, сүйген жерін сүйетіндей етіп беруіңізді өтінемін. және оның мәдениетін сақтап қалды.

Сонымен қызықты ойынымыз аяқталды. Біздің қонақтар сіздің жауаптарыңыздан сіз бен біз үшін ең әдемі туған қаламыз туралы көптеген қызықты нәрселерді білді деп ойлаймын.

«Журавленок» әні (муз. Е. Колмановский, сөзі И. Шаферан) орындалады.

Қаламызды еске алу мақсатында біз қонақтарға оның көрінісі мен өзіміздің суреттері бар ашық хаттарды сыйлаймыз.

Бағдарламаның мазмұны: Балалардың туған қаласы, оның көрікті жерлері, қала батырлары туралы білімдерін нақтылау және қорытындылау. Күн жүйесі туралы білімдерін тиянақтау, планеталарға мінездеме беру, оларды атау. Өз жанұясы, туыстары туралы үйлесімді қарым-қатынас жасау қабілетін қалыптастыру. Шығармашылық қабілетін, сөйлеудің грамматикалық құрылымын дамыту. Өзіңіз тұратын қалаға деген мақтаныш сезімін оятыңыз.

Алдын ала жұмыс: Қалалық экскурсиялар, өлкетану мұражайында сабақтар, планетарийге саяхат, қаланың қызықты адамдарымен, батырлармен кездесулер, «Менің қалам» тақырыбына ата-аналар мен балалардың бірлескен суреттері көрмесін ұйымдастыру.

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

«Менің қалам» тақырыбы бойынша дайындық тобында өткен сабақтың қысқаша мазмұны

Бағдарламаның мазмұны: Балалардың туған қаласы, оның көрікті жерлері, қала батырлары туралы білімдерін нақтылау және қорытындылау. Күн жүйесі туралы білімдерін тиянақтау, планеталарға мінездеме беру, оларды атау. Өз жанұясы, туыстары туралы үйлесімді қарым-қатынас жасау қабілетін қалыптастыру. Шығармашылық қабілетін, сөйлеудің грамматикалық құрылымын дамыту. Өзіңіз тұратын қалаға деген мақтаныш сезімін оятыңыз.

Алдын ала жұмыс: Қалалық экскурсиялар, өлкетану мұражайында сабақтар, планетарийге саяхат, қаланың қызықты адамдарымен, батырлармен кездесулер, «Менің қалам» тақырыбына ата-аналар мен балалардың бірлескен суреттері көрмесін ұйымдастыру.


Сабақтың барысы

Пошта жәшігінен мұғалім Стёпа ағайдың хатын алып шығады. Балалар сап-сап оқып, ағасы Стёпа оларды қалаға саяхатқа шақырып жатқанын біледі. (Тақтада Омбы облысының картасы және Омбы қаласы жұлдызшамен белгіленген).

Балалар, мына картаны танисыңдар ма? Біз тұратын қала қалай аталады?

Омбыда кім тұрады, бір сөзбен қалай айтуға болады? (Омбы).

Ира, сен кімсің...? Никита, сен...

Қаламыздың құрылысына қандай мамандық иелері қатысты? (Құрылысшы мамандықтарды еске түсіру, қимыл-қозғалыс пантомимасын бейнелеу және түсіндіру: мен кірпіш қалаушымын, кірпіш қалаймын; мен суретшімін, қабырғаларды бояймын; т.б.)

Әр ғимаратта қала тұрғындары мен қонақтары адасып қалмас үшін не болуы керек? Сіз өз мекен-жайыңызды білесіз бе?

«Егер ... не болар еді?» дидактикалық ойыны.

Мұғалім жағдаяттарды ойнайды:

Егер үйлерде мекенжайлар болмаса?

Егер үйлердің мекенжайлары бірдей болса?

Үйлерде, пәтерлерде кім тұрады?

Отбасы дегеніміз не?

Отбасы тату және берік болуы үшін адамдар қалай өмір сүруі керек?

Сіз өз отбасыңыз туралы не білесіз? Бауырларыңыз туралы не білесіз?

Мен сізге ойнауды ұсынамын (логикалық есептер).

Отбасында екі ана және екі қыз бар. Отбасында қанша әйел бар?

Екі ағайындының бір әпкесі бар. Отбасында неше бала бар?

Отбасының үлкені кім, кішісі кім? (суреттерді жасына қарай орналастыру).

Қаламызда үйлерден бөлек қызық жерлер өте көп. Сізге қаламыздың көрікті жерлеріне саяхат жасауды ұсынамын. (қаланың көрікті жерлері көрсетілген фотосуреттер қойылған).

Арена-Омбы мұз айдыны не үшін қажет? Қандай спорт түрлерін білесің?

Ойын «Сен кімсің?» (балалар суретті таңдап, атын қояды)

Мен шаңғышымын, мен шаңғышымын. Мен жүзумен айналысамын, мен жүзумен айналысамын. Мен теннисшімін, мен теннисшімін. Мен жүйрікпін, мен жүйрікпін т.б.

Спорт не үшін?

Ең маңызды жарыстар қандай?

Физика: Олимпиадаға барып, спорт түрлерін бейнелеуді ұсынамын (қозғалыстарға еліктеу – шаңғы тебу, коньки тебу, штанганы көтеру, ядро ​​лақтыру, теннис, ату, жүзу, гимнастика).

Экскурсия жалғасуда.

Бірінші ғарышкер кім? Ол не істеді?

Бірінші әйел ғарышкер қандай?

Ғарышқа алғаш ұшқан кім?

Біздің ғарыш кемелері қайдан басталады?

Қайсысыз ғарышкер ғарышқа ұша алмайды? Неліктен?

скафандр неден жасалған?

Кеңістік дегеніміз не?

Қандай планеталарды білесіңдер?

Сіз ғарышқа ұшқыңыз келе ме?

(Балалар қиылған суреттерден зымыран құрастыруға шақырылады)

Назар аударыңыз! Ұшуға дайын болыңыз! Ғарыш костюмдерін киіңіз! Санауды бастаңыз!

9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 - баста! (музыка қосылады).

Көздеріңді жұмыңдар, біз үлкен жылдамдықпен ұшамыз, басыңыздың, қолыңыздың, аяғыңыздың қаншалықты ауыр екенін сезесіз бе? Біз гравитациядан бөлініп, нөлдік гравитациядамыз.

Бұл сөзді қалай түсінесіңдер? Салмақсыздықты бейнелеу.

Иллюминатор арқылы қараңыз. Біздің планетамыздың түсі қандай? Көк нені білдіреді? Су көп. Жасыл – өсімдік, сары – тау.

Мен сендерге «Жұлдыз ойынын» ойнауды ұсынамын. Екі сөзден біреуін ойлап тауып, әріптерден шығару керек.

Ай + қозғалу

Жұлдыз + ұшады

Ұшақ+ұшу

Жарайсың! Сіз бұл тапсырманы орындадыңыз, біздің жерге, туған қаламызға оралатын кез келді. Біз қаланың «Театральная» деп аталатын бас алаңына тап болдық. Бұл алаңда қандай көрікті жерлер бар? Қалада қандай көлікпен жүруге болады? Балаларға «Суретті белгілер бойынша құрастыру» дидактикалық логикалық ойыны ұсынылады.

Сонымен саяхатымыз аяқталды. Стёпа ағаға алғысымызды білдіріп, ата-аналарыңызбен қаламыз туралы салған суреттеріңізді тамашалайық.

Балалардың суреттері мынаны көрсетеді:

- балалар өз қалаларын жақсы көреді,

- туған жерінің қызықты жерлерін білу;

- қасында тұратын адамдарды мақтан тұтады.


«Менің туған қалам» даярлық тобында сабақ

Дайындаған: Волкова И. №10 МКДОУ тәрбиешісі АША

Бағдарламалық қамтамасыз ету мазмұны. Балалардың өз қаласы, оның тарихи өткені, есте қаларлық және көрнекті жерлері туралы білімдері мен түсініктерін кеңейту және жалпылау; оны дәріптеген адамдар; танымдық қызығушылықты, зейінді, есте сақтауды белсендіру, логикалық ойлауын, қиялын дамыту; туған қаланың тарихына құрметпен қарауға, оны дәріптегендерге құрмет сезімін тәрбиелеу.

Материал. Ресей Федерациясының картасы, туған қаланың және басқа қалалардың елтаңбалары мен рәміздері, қаланың көрікті жерлері, есте қалатын жерлері бар слайдтар мен фотосуреттер, атақты қала тұрғындарының фотосуреттері, парақтар, қылқаламдар, бояулар, қарындаштар.

Алдын ала жұмыс. «Қымбатты және сүйіктілер елі» жобалық әрекеті. Туған өлкенің тарихымен таныстыру. Туған қаланың есте қалатын жерлеріне, тарихи-өлкетану мұражайына экскурсия. Балалармен туған жер, оны дәріптеген адамдар туралы әңгімелесу. «Менің көшем» суреті, «Менің қалам» қосымшасы (ұжымдық жұмыс). Туған жер, жергілікті ақын-жазушылардың шығармалары туралы өлең оқу

Сабақтың барысы

Тәрбиеші. Балалар, сен неше жаста екеніңді білесің бе? Аналарыңыз нешеде? Әкелер? Әжелер? Қалай ойлайсыз, қалалардың жасы бар ма әлде олардың барлығы бірдей жылдар саны ма? Қаламыз неше жаста? (Балалардың жауаптары.) Барлық қалалар бірдей ме, әлде олар бір-бірінен қандай да бір түрде ерекшеленеді ме? Бір қаланы екіншісінен қалай ажыратуға болады? Ал сіз туған қалаңызды қандай белгілер арқылы танир едіңіз? (Балалардың жауаптары.) Картадан көрсетіңіз. Қаламыздың тұрғындары қалай аталады? (Балалардың жауаптары.) Айтыңызшы, бұрын қаламызда не ерекше болған, онда тұратын адамдар немен айналысқан?

Балалар туған жері туралы өз қалаулары бойынша әңгімелейді.

Тәрбиеші. Ал біздің қала қазіргі уақытта немен танымал? (Балалардың жауаптары.) Әр қаланың өз елтаңбасы, өз рәміздері бар екенін білесіздер. Біздің қалада мұның бәрі бар.

«Табу және ат» ойыны өткізіледі. Тапсырма: басқалардың арасынан туған қаланың Елтаңбасы мен рәміздерін табу, мағынасын түсіндіру.

Тәрбиеші. Ал енді мен сендерді туған жеріңе экскурсияға шақырамын, сәулет ескерткіштерімен танысамыз, қала тұрғындарының мәдени демалыс орындарын аралаймыз. Ал сіз өзіңіз жолбасшы боласыз. Біріншіден, мен сіздің қалаңызды экскурсовод болу үшін жеткілікті түрде жақсы білетініңізді тексергім келеді.

«Есте сақта және ат» ойыны өтуде. Педагог қаланың есте қалатын жерлері көрсетілген слайдтарды көрсетеді, балалар көргендерін қарап, есте сақтауы керек, содан кейін олардың атын атайды. Есте сақтап, есте қалатын жерлерін атаған адам жеңімпаз атанады. Ол бірінші жолсерік болады.

Тәрбиеші. Фотосуреттерді көру. Әрқайсыңыз бізге айтып беретін қаламыздың орнын таңдай беріңіздер.

Әр бала суретін таңдап, туған қаласының көрікті жерлері туралы әңгімелейді.

Тәрбиеші. Қазір қаламызда көптеген атақты, атақты адамдар өмір сүріп, өмір сүріп жатыр. Өзіңіз білетін адамның суретін таңдап, оның немен танымал болғанын, қаламызға не істегенін айтыңыз. (Балалар ертегілері.) Ал енді мен қаламыз туралы өлеңдер сайысын жариялаймын.

Балалар өз қалаулары бойынша тақпақ айтады.

Тәрбиеші. Қалай ойлайсыз, біздің қалада қиындықтар бар ма? Оларды қалай шешуге болады? (Балалардың жауаптары.) Ал, балалар, көрініп тұрғандай, сендер өз қалаларың туралы көп білесіңдер, оны қалай жақсы көресіңдер. Ал ойланайық, өскенде қалаңызға қалай пайдалы боласыз деп армандаңыз? (Балалар ертегілері.)

Қорытындылай келе, балалар өз таңдаулары бойынша «Менің туған жерім» тақырыбына сурет салады.

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

«Менің туған қалам» даярлық тобында сабақ

Дайындаған: Волкова И. №10 МКДОУ тәрбиешісі АША

Бағдарламалық қамтамасыз ету мазмұны. Балалардың өз қаласы, оның тарихи өткені, есте қаларлық және көрнекті жерлері туралы білімдері мен түсініктерін кеңейту және жалпылау; оны дәріптеген адамдар; танымдық қызығушылықты, зейінді, есте сақтауды белсендіру, логикалық ойлауын, қиялын дамыту; туған қаланың тарихына құрметпен қарауға, оны дәріптегендерге құрмет сезімін тәрбиелеу.

Материал. Ресей Федерациясының картасы, туған қаланың және басқа қалалардың елтаңбалары мен рәміздері, қаланың көрікті жерлері, есте қалатын жерлері бар слайдтар мен фотосуреттер, атақты қала тұрғындарының фотосуреттері, парақтар, қылқаламдар, бояулар, қарындаштар.

Алдын ала жұмыс. «Қымбатты және сүйікті елі» жобалық қызметі. Туған өлкенің тарихымен таныстыру. Туған қаланың есте қалатын жерлеріне, тарихи-өлкетану мұражайына экскурсия. Балалармен туған жер, оны дәріптеген адамдар туралы әңгімелесу. «Менің көшем» суреті, «Менің қалам» қосымшасы (ұжымдық жұмыс). Туған жер, жергілікті ақын-жазушылардың шығармалары туралы өлең оқу

Сабақтың барысы

Тәрбиеші. Балалар, сен неше жаста екеніңді білесің бе? Аналарыңыз нешеде? Әкелер? Әжелер? Қалай ойлайсыз, қалалардың жасы бар ма әлде олардың барлығы бірдей жылдар саны ма? Қаламыз неше жаста? (Балалардың жауаптары.) Барлық қалалар бірдей ме, әлде олар бір-бірінен қандай да бір түрде ерекшеленеді ме? Бір қаланы екіншісінен қалай ажыратуға болады? Ал сіз туған қалаңызды қандай белгілер арқылы танир едіңіз? (Балалардың жауаптары.) Картадан көрсетіңіз. Қаламыздың тұрғындары қалай аталады? (Балалардың жауаптары.) Айтыңызшы, бұрын қаламызда не ерекше болған, онда тұратын адамдар немен айналысқан?

Балалар туған жері туралы өз қалаулары бойынша әңгімелейді.

Тәрбиеші. Ал біздің қала қазіргі уақытта немен танымал? (Балалардың жауаптары.) Әр қаланың өз елтаңбасы, өз рәміздері бар екенін білесіздер. Біздің қалада мұның бәрі бар.

«Табу және ат» ойыны өткізіледі. Тапсырма: басқалардың арасынан туған қаланың Елтаңбасы мен рәміздерін табу, мағынасын түсіндіру.

Тәрбиеші. Ал енді мен сендерді туған жеріңе экскурсияға шақырамын, сәулет ескерткіштерімен танысамыз, қала тұрғындарының мәдени демалыс орындарын аралаймыз. Ал сіз өзіңіз жолбасшы боласыз. Біріншіден, мен сіздің қалаңызды экскурсовод болу үшін жеткілікті түрде жақсы білетініңізді тексергім келеді.

«Есте сақта және ат» ойыны өтуде. Педагог қаланың есте қалатын жерлері көрсетілген слайдтарды көрсетеді, балалар көргендерін қарап, есте сақтауы керек, содан кейін олардың атын атайды. Есте сақтап, есте қалатын жерлерін атаған адам жеңімпаз атанады. Ол бірінші жолсерік болады.

Тәрбиеші. Фотосуреттерді көру. Әрқайсыңыз бізге айтып беретін қаламыздың орнын таңдай беріңіздер.

Әр бала суретін таңдап, туған қаласының көрікті жерлері туралы әңгімелейді.

Тәрбиеші. Қазір қаламызда көптеген атақты, атақты адамдар өмір сүріп, өмір сүріп жатыр. Өзіңіз білетін адамның суретін таңдап, оның немен танымал болғанын, қаламызға не істегенін айтыңыз. (Балалар ертегілері.) Ал енді мен қаламыз туралы өлеңдер сайысын жариялаймын.

Балалар өз қалаулары бойынша тақпақ айтады.

Тәрбиеші. Қалай ойлайсыз, біздің қалада қиындықтар бар ма? Оларды қалай шешуге болады? (Балалардың жауаптары.) Ал, балалар, көрініп тұрғандай, сендер өз қалаларың туралы көп білесіңдер, оны қалай жақсы көресіңдер. Ал ойланайық, өскенде қалаңызға қалай пайдалы боласыз деп армандаңыз? (Балалар ертегілері.)

Қорытындылай келе, балалар өз таңдаулары бойынша «Менің туған жерім» тақырыбына сурет салады.


«Менің сүйікті қалам» жобасы (дайындық тобы)

Көру жоба: танымдық зерттеушілік, шығармашылық.

Қатысушылар жоба: Тәрбиешілер, балалар дайындық тобы, музыка жетекшісі, дене шынықтыру нұсқаушысы, ата-аналар.

Қатысушылардың жасы жоба: 6-7 жас аралығындағы балалар.

түрі жоба: қысқа мерзімді, топ, тәжірибеге бағытталған.

Ұйымдастыру формасы: танымдық жағдаяттар мен іс-шаралар, экскурсиялар, мерекелер, ойын-сауық, әңгімелесу.

Гипотеза жоба:

Мақсатты және жүйелі жұмыс нәтижесінде балалардың туған жері туралы білімдерін кеңейту қала, мектеп жасына дейінгі балаларды туған өлкесінің тарихымен, мәдениетімен, жергілікті көрікті жерлерімен таныстыру, сүйіспеншілік пен құрметке тәрбиелеу, сондай-ақ өздерінің шағын Отанына деген сүйіспеншілігін арттыру. Соның арқасында балаларды отансүйгіштік рухта тәрбиелеуге кешенді көзқарас жүзеге асырылуда.

Мақсат жоба:

Балалардың өз бетінше білімдерін кеңейту қала;

Туған жердің тарихы мен мәдениетімен таныстыру қалалар, жергілікті көрікті жерлер;

Шағын Отанына деген сүйіспеншілік, құрмет, сүйіспеншілікті арттыру.

Тапсырмалар:

1. Балалардың өз ойлары туралы түсініктерін қалыптастыру қала.

2. Балалардың өздеріне таныс көшелер, үй, балабақша туралы білімдерін бекіту.

3.Отбасының сұлулығын көре білуге ​​тәрбиелеу қалалар, оны қуантып, бағалаңыз.

4. Балалардың жеріміздің өсімдіктері мен фаунасы туралы білімдерін кеңейту қалалар.

5. Балалардың сабақтас сөйлеуін дамыту, сөздік қорын байыту, белсендіру.

Сәйкестік жоба:

Әр адамның өзінің шағын Отаны бар. Көбінесе адамның туып-өскен жері. Балаларда азаматтық мәдениет негіздерін, жеке тұлғаның әлеуметтік-адамгершілік дамуын қалыптастыру үшін балалардың туған жері туралы білімдерін меңгеруі қажет. қала.

Жеткілікті білім болмаса, балада өзінің шағын Отанына деген құрметті көзқарасты қалыптастыру қиын. Балалық шақтағы естеліктер ең жарқын және ең қызықты. Бала бала кезінен туған жерлері туралы көбірек біледі қала, Ресей оған неғұрлым жақын және жақынырақ болады.

Болжалды нәтиже:

Балалардың патриоттық сезімін ояту.

Туған жер туралы білімдерін жаңарту қала.

Балалар мен ересектерді туған жерінің тарихына қызықтыру, ата-аналар мен балаларды өз елінің болашақ азаматтарын тәрбиелеуде біріктіру. қалалар мен елдер.

Әр балаға дамушы, сараланған тәсілді қолданыңыз. Тақырып бойынша қызықты ақпаратты табыңыз «Біздің көшелер қалалар» , отбасыңыздың фотосуреттерін алыңыз қалаларәңгімені сүйемелдеу.

Жұмыс кезеңдері:

туралы мәліметтер жинақтау қала.

Иллюстрациялық материалды таңдау.

Көркем әдебиетті, көркем материалды таңдау.

2-кезең – жоспарлаудың келешегі.

1. Педагогтың даму тарихы туралы әңгімесі қалалар.

2. Фотосуреттерді тексеру және тақырып бойынша әңгімелесу « сүйікті қала Заволжск» .

3. Слайдтар мен бейнелерді қарау.

4. Тақырып бойынша әңгімелесу «Біз сені мақтан тұтамыз, біздің туған қала» .

5. Шығармашылық әңгімелер жазу «Мен демалуды қалай жақсы көремін», «Менің көшем», , « Қаламен қайда тұрамын ».

Сабақтар циклі

Туған адамның туу тарихы қалалар.

Мақсат: Өзіңіздің тарихыңызды білуге ​​деген қызығушылық пен құштарлықты ояту қалалар... Танымдық қызығушылықтарын, қызығушылықтарын, белсенділігін қалыптастыру. Отбасына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу қала.

Біздің сүйікті қала.

Мақсат: Шағын Отан деген ұғымды бекіту. Сұлулықты байқай білуді қалыптастыру қала көшелері, балалардың өздері туралы түсініктерін кеңейту поэзиядағы қала, музыка, бейнелеу өнері туындылары. Туған жерге деген сүйіспеншілікке, эмоционалды жауапкершілікке тәрбиелеу.

Бірлескен және тәуелсіз әрекет

Сурет салу «Мен тұратын көше», «Менің сүйікті балабақшасы» ... Танымдық әрекеттер «Ата-анамның мамандығы», «Мен қалай демалып жатырмын?».

Ойын әрекеті

Рөлдік ойындар:

Көше салайық қалалар

Жаңа үй салу

Супермаркет «Магнит»

Дидактикалық ойындар:

Лото «Біздің қала»

«Елтаңбаны фрагменттерден сал»

«Ескерткіш қайда?

«Саяхат қала» .

Бұрыш құру «Менің туған қала» .

Альбом «Біздің сүйікті балабақшасы» .

Карта – схема «Балабақшаға жол».

Күннің бірінші жартысы

1) (коммуникативтік) «Сіз өзіңізді білесіз бе қала(суреттерді пайдалану «Көрулер қалалар» ).

Мақсат: балалардың тақырып бойынша білім деңгейін анықтау. Шамамен сұрақтар:

Қалай аталады қаласен қайда тұрасың?

Неліктен олай аталады?

Біздің орталық не қалалар?

Бұл аймақ қалай аталады?

Айырмашылығы қандай ауылдан шыққан қала?

Қай жерде адамдар қалада емделеді?

Олар тамақ пен дәрі-дәрмекті қайдан сатып алады?

Сәлемдеме қайда жіберіледі және қабылданады?

Мекенжайыңызды көрсетіңіз.

2) GCD Сөйлеуді дамыту. Әңгімелеу тренингі « Мен тұратын қала» . Мақсаттар: тақырып бойынша сөйлеу материалын белсендіру « Қала»

Балаларға антоним сөздерді таңдай білуге, сөйлеуде - ик, - исч жұрнақтарын қолдануға үйрету;

Зат есімнің номинативті және тектік септікте көпше түрін жасауға үйрету

Балаларды өздері туралы әңгіме құрастыруға үйрету қала, зейінін, есте сақтауын дамыту.

3) Қауіпсіздік кезіндегі тәрбиелік іс-шаралар. Дәстүр «Көңілді кездесулер таңы»... Балаларды ойыншық - Леопольд мысық қарсы алады. Балалардан қай ел және қай ел деп сұрайды олар қалада тұрадыолардың мекен-жайы қандай, оларда не қызықты қала.

Мақсат: балалардың тұрғылықты жері туралы білімдерін ашу, өзі, қоршаған әлеуметтік әлем туралы алғашқы құндылық түсініктерін қалыптастыру.

4) Балалардың дербес танымдық – зерттеушілік әрекеті.

Үстел ойындары

Отбасы суреттерін қарау қала, оның көрікті жерлері.

Түстен кейін.

1). Топтық/топшадағы әрекеттер:

1. Коммуникативті. Д / и «Туған жеріңіз туралы айтыңыз қала: ол не, Заволжск қаласы

Мақсат: - үлгі бойынша сын есім жасау үшін анықтамаларды таңдап алуға үйрету

2) Қауіпсіздіктегі тәрбиелік іс-әрекет сәттер:

Д.И «Біз құрылысшылармыз қалалар» (контурлық картамен жұмыс). Мақсат: - контурлық картамен таныстыру қалалар;

Шығармашылық қабілетін дамыту.

Ойын барысы: - картада балаларға ұсыну «Құрылыс» қала және стадион, жағажайдың, кәріздік тазарту қондырғыларының орналасуын анықтау, - белгілі бір белгішелер арқылы барлығын картаға орналастыруды үйрету.

3) Ата-аналармен жұмыс: Консультация «Туған жердің көшелері қалалар» .

Күннің бірінші жартысы

1) Топтық/топшадағы әрекеттер:

1. Коммуникативті. Әңгіме – туған жердің туу тарихы туралы әңгіме қалалар.

Мақсат: - балалардың Заволжск туралы білімдерін бекіту, - тарихпен таныстыру. қала және оның негізін қалаушы.

2. Когнитивті – зерттеушілік. Оқыту ойыны «Саяхат».

Мақсат: - біздің басты көрікті жерлеріміздің атауларын бекіту үшін суреттерді пайдаланыңыз қалалар.

2) Қауіпсіздік кезіндегі тәрбиелік іс-шаралар

1. D / I «Суретті бүктеп, атаңыз».

2. Танымдық және зерттеушілік (контурлық картамен жұмыс).

Мақсат: - балаларды контурлық картаның түс схемасымен таныстыру, картадағы түстер бойынша жазықтар орналасқанын айту (жасыл, таулар (қоңыр, өзен және су қоймалары) (көк).

3) GCD. Сурет салу « Қаламен қайда тұрамын. Менің үйім».

Мақсат: - балалардың есінде өз ауласының, үйінің, айналасының суреттерін еске түсіру;

Қолда бар өрнек құралдарын пайдалана отырып, оларды жеткізуге талпындырыңыз (түсі - пішіні).

Түстен кейін.

1). Режимдік сәттердегі оқу әрекеті. Әңгіме «Родныйдың қызықты бұрыштары Қалалар» . Мақсат:

Туған жердің таныс жерлерін еске түсіру қалаларолар не үшін жасалған;

Отбасының дамуына үлкен үлес қосқан адамдар туралы айтыңыз қалалар;

Балабақшаның жанында орналасқан алаңдар туралы айтыңыз, олардың атымен аталады.

2) Ата-аналармен жұмыс: Ата-аналарды балаларымен мұражайға баруға шақырыңыз.

Күннің бірінші жартысы

1) Топтық/топшадағы әрекеттер.

1. Проблемалық жағдай «Егер сіз адасып қалсаңыз қала, не істеу?»

Мақсат: - балаларды сөйлей білуге ​​ынталандыру; - облыстар бойынша балалардың білімін тексеру қалалар, сіздің үй мекенжайыңыз.

2. Когнитивті – зерттеушілік. Балабақшамыз орналасқан көше картасын құрастыру.

2) Балалардың өз бетінше әрекет етуі. Тексеру картасы – диаграммалар қалалар(ең қызықты жерлерді жалаушалармен белгілеу қалалар, балалар болған жерлер).

3) GCD. Құрылыс .

Мақсаттар: - балалардың өз балабақшасы орналасқан аумақ туралы түсініктерін кеңейту және нақтылау; - ұжымдық жұмыс жасауға, жұмыстың қыр-сырын талқылауға үйрету; - қиялын дамыту.

Түстен кейін.

1) Рөлдік ойын «Туған жердің көшелері қалалар» . Мақсат: - балаларға бөлісуге көмектесіңіз топтүрлі ойын орталықтары ұйымдастырылған болжамды көшелерге ;

Ойын кезінде ересектермен және балалармен еркін қарым-қатынасты дамыту

2) D / i «Ескерткішті бүкте».

Күннің бірінші жартысы

1) Топтық/топшадағы әрекеттер:

1. Балаларға қызықты жерлер туралы әңгімелеу қалалар, олар бұрын болған жерде.

2. CHL. Отбасы туралы өлеңдер оқу қала.

2) Балалардың өз бетінше әрекет етуі. Кітаптар мен фотосуреттерді зерттеу.

3) GCD. Таным: «Шығу тарихы қалалар» .

Мақсаттар: - балалардың туған жері туралы білімдерін бекіту қала; - пайда болу тарихымен таныстыру қала және оның негізін қалаушы; -туған өлке тарихына қызығушылықтарын арттыру.

Түстен кейін.

1) Когнитивті – зерттеушілік .

Мақсат: - өз өлкемізде мекендейтін жануарларды бейнелейтін иллюстрацияларды әңгімелеу, көрсету.

2) Әңгімелесу: «Мұражайға барғанда қандай қызықты нәрселерді көріп, есте қалдық

3) Тақырып бойынша сурет салу «Туған жердің жануарлары».

4) Ата-аналармен жұмыс: көшелер саны туралы ақпаратты табуды ұсыну қалаларжәне көшелер кімнің атымен аталады.

Күннің бірінші жартысы

1) Топтық/топшадағы әрекеттер:

Тақырып бойынша жұмбақтар құрастыру, болжау «Менің менің қаламдағы сүйікті орындар» .

2) Балалардың өз бетінше әрекет етуі.

Когнитивті – зерттеушілік. Біздің өнеркәсіп объектілерінің иллюстрацияларына сараптама жасау қалалар.

Түстен кейін.

1) Танымдық ертегі. Мақсат: - жинақтан ертегі тыңдау және ауызша - халық шығармашылығының шағын жанрларын жаттау. «Белгілі бір патшалықта».

2) Өнімді. Альбом жасау «Менің қала» .

3) D / i «Мен қайда екенімді тап».

Нәтиже жоба:

барысында алған білімдері жоба, балаларды отансүйгіштікке тәрбиелеудің маңыздылығын арттыруға, мектеп жасына дейінгі балалардың патриоттық сезімін қалыптастыруға көмектесті. Ата-аналар мен тәрбиешілер оқу тақырыбының өзектілігіне көз жеткізді қалалар. Жобамүдделі балалар мен ересектер, ата-аналар мен балаларды болашақ азаматты тәрбиелеуге шақырды қалалар мен елдер.

Барлық кезеңдері жобаәр түрлі іс-әрекет түрлерінен өтті, әр балаға дамытатын, сараланған тәсілді қолданды. Ата-аналар балаларымен бірге тақырып бойынша өте қызықты мәліметтер берді «Біздің көшелер қалалар» , туған жері туралы фотосуреттерді көрсету арқылы әңгімелерін сүйемелдеді қала.

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

«Менің сүйікті қалам» жобасы (дайындық тобы)

Жоба түрі : танымдық зерттеушілік, шығармашылық.

Жобаға қатысушылар : Тәрбиешілер, балалардайындық тобы, музыка жетекшісі, дене шынықтыру нұсқаушысы, ата-аналар.

Қатысушылардың жасыЖоба: 6-7 жас аралығындағы балалар.

Жоба түрі: қысқа мерзімді, топтық , тәжірибеге бағытталған.

Ұйымдастыру формасы: танымдық жағдаяттар мен іс-шаралар, экскурсиялар, мерекелер, ойын-сауық, әңгімелесу.

Жоба гипотезасы:

Мақсатты және жүйелі жұмыс нәтижесінде балалардың туған жері туралы білімдерін кеңейтуқала , мектеп жасына дейінгі балаларды туған өлкесінің тарихымен, мәдениетімен, жергілікті көрікті жерлерімен таныстыру, сүйіспеншілік пен құрметке тәрбиелеу, сондай-ақ өздерінің шағын Отанына деген сүйіспеншілігін арттыру. Соның арқасында балаларды отансүйгіштік рухта тәрбиелеуге кешенді көзқарас жүзеге асырылуда.

Жобаның мақсаты:

Балалардың өз бетінше білімдерін кеңейтуқала;

Туған жердің тарихы мен мәдениетімен таныстыруқалалар , жергілікті көрікті жерлер;

Шағын Отанына деген сүйіспеншілік, құрмет, сүйіспеншілікті арттыру.

Тапсырмалар:

1. Балалардың өз ойлары туралы түсініктерін қалыптастыруқала.

2. Балалардың өздеріне таныс көшелер, үй, балабақша туралы білімдерін бекіту.

3.Отбасының сұлулығын көре білуге ​​тәрбиелеуқалалар , оны қуантып, бағалаңыз.

4. Балалардың жеріміздің өсімдіктері мен фаунасы туралы білімдерін кеңейтуқалалар.

5. Балалардың сабақтас сөйлеуін дамыту, сөздік қорын байыту, белсендіру.

Жобаның өзектілігі:

Әр адамның өзінің шағын Отаны бар. Көбінесесүйікті қала - бұл жерадамның туып-өскен жері. Балаларда азаматтық мәдениет негіздерін, жеке тұлғаның әлеуметтік-адамгершілік дамуын қалыптастыру үшін балалардың туған жері туралы білімдерін меңгеруі қажет.қала.

Жеткілікті білім болмаса, балада өзінің шағын Отанына деген құрметті көзқарасты қалыптастыру қиын. Балалық шақтағы естеліктер ең жарқын және ең қызықты. Бала бала кезінен туған жерлері туралы көбірек біледіқала , Ресей оған неғұрлым жақын және жақынырақ болады.

Болжалды нәтиже:

Балалардың патриоттық сезімін ояту.

Туған жер туралы білімдерін жаңартуқала.

Балалар мен ересектерді туған жерінің тарихына қызықтыру, ата-аналар мен балаларды өз елінің болашақ азаматтарын тәрбиелеуде біріктіру.қалалар мен елдер.

Әр балаға дамушы, сараланған тәсілді қолданыңыз. Тақырып бойынша қызықты ақпаратты табыңыз«Қаламыздың көшелері» , отбасыңыздың фотосуреттерін алыңызқалалар әңгімені сүйемелдеу.

Жұмыс кезеңдері:

1-кезең

туралы мәліметтер жинақтауқала.

Иллюстрациялық материалды таңдау.

Көркем әдебиетті, көркем материалды таңдау.

2-кезең – жоспарлаудың келешегі.

1. Педагогтың даму тарихы туралы әңгімесіқалалар.

2. Фотосуреттерді тексеру және тақырып бойынша әңгімелесу« сүйікті қала Заволжск» .

3. Слайдтар мен бейнелерді қарау.

4. Тақырып бойынша әңгімелесу «Біз сені мақтан тұтамыз, біздіңтуған қала».

5. Шығармашылық әңгімелер жазу«Мен демалуды қалай жақсы көремін», «Менің көшем», «Менің өлкемнің жануарлары мен өсімдіктері», «Қала мен қайда тұрамын ».

Сабақтар циклі

Туған адамның туу тарихықалалар.

Мақсат : Өзіңіздің тарихыңызды білуге ​​деген қызығушылық пен құштарлықты оятуқалалар ... Танымдық қызығушылықтарын, қызығушылықтарын, белсенділігін қалыптастыру. Отбасына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеуқала.

Біздің сүйікті қаламыз.

Мақсат : Шағын Отан деген ұғымды бекіту. Сұлулықты байқай білуді қалыптастыруқала көшелері , балалардың өздері туралы түсініктерін кеңейтупоэзиядағы қала , музыка, бейнелеу өнері туындылары. Туған жерге деген сүйіспеншілікке, эмоционалды жауапкершілікке тәрбиелеу.

Бірлескен және тәуелсіз әрекет

Сурет салу «Мен тұратын көше», «Менің сүйікті балабақшасы» ... Танымдық әрекеттер«Ата-анамның мамандығы», "Қалай демаламын?" ...

Ойын әрекеті

Рөлдік ойындар:

Қала көшесін салайық

Жаңа үй салу

«Магнит» супермаркети

Дидактикалық ойындар:

Лото «Біздің қала»

«Елтаңбаны фрагменттерден сал»

«Ескерткіш қайда?

«Қалаға саяхат».

«Туған қалам» бұрышын құру.

Альбом «Біздің сүйікті балабақшасы» .

Карта – схема «Балабақшаға жол».

1 күн

Күннің бірінші жартысы

1) Топтық/топшадағы әрекеттер(коммуникативтік)«Сіз өзіңізді білесіз беқала?» (суреттерді пайдалану«Қала көріністері»).

Мақсат : балалардың тақырып бойынша білім деңгейін анықтау. Шамаменсұрақтар:

Қаланың аты қалай сен қайда тұрасың?

Неліктен олай аталады?

Біздің орталық неқалалар?

Бұл аймақ қалай аталады?

Айырмашылығы қандай ауылдан шыққан қала?

Қай жерде адамдар қалада емделеді?

Олар тамақ пен дәрі-дәрмекті қайдан сатып алады?

Сәлемдеме қайда жіберіледі және қабылданады?

Мекенжайыңызды көрсетіңіз.

2) GCD Сөйлеуді дамыту. Әңгімелеу тренингі« Мен тұратын қала«. Мақсаттар : тақырып бойынша сөйлеу материалын белсендіру«Қала»

Балаларға антоним сөздерді таңдай білуге, сөйлеуде - ик, - исч жұрнақтарын қолдануға үйрету;

Зат есімнің номинативті және тектік септікте көпше түрін жасауға үйрету

Балаларды өздері туралы әңгіме құрастыруға үйретуқала , зейінін, есте сақтауын дамыту.

3) Қауіпсіздік кезіндегі тәрбиелік іс-шаралар. Дәстүр«Көңілді кездесулер таңы»... Балаларды ойыншық - Леопольд мысық қарсы алады. Балалардан қай ел және қай ел деп сұрайдыолар қалада тұрадыолардың мекен-жайы қандай, оларда не қызықтықала.

Мақсат : балалардың тұрғылықты жері туралы білімдерін ашу, өзі, қоршаған әлеуметтік әлем туралы алғашқы құндылық түсініктерін қалыптастыру.

4) Балалардың дербес танымдық – зерттеушілік әрекеті.

Үстел ойындары

Отбасы суреттерін қарауқала , оның көрікті жерлері.

Түстен кейін.

1). Топтық/топшадағы әрекеттер:

1. Коммуникативті. Д / и «Туған жеріңіз туралы айтыңызқала: бұл не, Заволжск қаласы? »

Мақсат : - үлгі бойынша сын есім жасау үшін анықтамаларды таңдап алуға үйрету

2) Қауіпсіздіктегі тәрбиелік іс-әрекетұпай:

Д / І «Біз қаланың құрылысшыларымыз» (контурлық картамен жұмыс)... Мақсат : - контурлық картамен таныстыруқалалар;

Шығармашылық қабілетін дамыту.

Ойын барысы : - картада балаларға ұсынуҚала мен стадионды «салыңыз». , жағажайдың, кәріздік тазарту қондырғыларының орналасуын анықтау, - белгілі бір белгішелер арқылы барлығын картаға орналастыруды үйрету.

3) Ата-аналармен жұмыс: «Туған қала көшелері» кеңесі.

2-күн

Күннің бірінші жартысы

1) Топтық/топшадағы әрекеттер:

1. Коммуникативті. Әңгіме – туған жердің туу тарихы туралы әңгімеқалалар.

Мақсат : - балалардың Заволжск туралы білімдерін бекіту, - тарихпен таныстыру.қала және оның негізін қалаушы.

2. Когнитивті – зерттеушілік. Оқыту ойыны«Саяхат».

Мақсат : - біздің басты көрікті жерлеріміздің атауларын бекіту үшін суреттерді пайдаланыңызқалалар.

2) Қауіпсіздік кезіндегі тәрбиелік іс-шаралар

1. D / I «Суретті бүктеп, атаңыз».

2. Танымдық және зерттеушілік(контурлық картамен жұмыс).

Мақсат : - балаларды контурлық картаның түс схемасымен таныстыру, картадағы түстер бойынша жазықтар орналасқанын айту (жасыл, таулар (қоңыр, өзен және су қоймалары)(көк).

3) GCD. «Қала мен қайда тұрамын. Менің үйім».

Мақсат : - балалардың есінде өз ауласының, үйінің, айналасының суреттерін еске түсіру;

Қолда бар өрнек құралдарын пайдалана отырып, оларды жеткізуге талпындырыңыз(түсі - пішіні).

Түстен кейін.

1). Режимдік сәттердегі оқу әрекеті. Әңгіме«Родныйдың қызықты бұрыштарыҚалалар». Мақсаты:

Туған жердің таныс жерлерін еске түсіруқалалар олар не үшін жасалған;

Отбасының дамуына үлкен үлес қосқан адамдар туралы айтыңызқалалар;

Балабақшаның жанында орналасқан алаңдар туралы айтыңыз, олардың атымен аталады.

2) Ата-аналармен жұмыс: Ата-аналарды балаларымен мұражайға баруға шақырыңыз.

3-күн

Күннің бірінші жартысы

1) Топтық/топшадағы әрекеттер.

1. Проблемалық жағдай«Егер сіз адасып қалсаңызҚала, не істеу керек? »

Мақсат : - балаларды сөйлей білуге ​​ынталандыру; - облыстар бойынша балалардың білімін тексеруқалалар , сіздің үй мекенжайыңыз.

2. Когнитивті – зерттеушілік. Балабақшамыз орналасқан көше картасын құрастыру.

2) Балалардың өз бетінше әрекет етуі. Тексеру картасы – диаграммаларқалалар (ең қызықты жерлерді жалаушалармен белгілеуқалалар , балалар болған жерлер).

3) GCD. Құрылыс«Біздің балабақша орналасқан аудан».

Мақсаттар : - балалардың өз балабақшасы орналасқан аумақ туралы түсініктерін кеңейту және нақтылау; - ұжымдық жұмыс жасауға, жұмыстың қыр-сырын талқылауға үйрету; - қиялын дамыту.

Түстен кейін.

1) Рөлдік ойын«Туған қала көшелері». Мақсат : - балаларға бөлісуге көмектесіңізтоп түрлі ойын орталықтары ұйымдастырылған болжамды көшелерге(аурухана, дүкен, дәріхана, полиция, пошта, балабақша);

Ойын кезінде ересектермен және балалармен еркін қарым-қатынасты дамыту

2) D / i «Ескерткішті бүкте».

Күннің бірінші жартысы

1) Топтық/топшадағы әрекеттер:

1. Балаларға қызықты жерлер туралы әңгімелеуқалалар , олар бұрын болған жерде.

2. CHL. Отбасы туралы өлеңдер оқуқала.

2) Балалардың өз бетінше әрекет етуі. Кітаптар мен фотосуреттерді зерттеу.

3) GCD. Таным: «Шығу тарихықалалар».

Мақсаттар : - балалардың туған жері туралы білімдерін бекітуқала ; - пайда болу тарихымен таныстыруқала және оның негізін қалаушы; -туған өлке тарихына қызығушылықтарын арттыру.

Түстен кейін.

1) Когнитивті – зерттеушілік«Туған жердің Қызыл кітабын құрастыру».

Мақсат : - өз өлкемізде мекендейтін жануарларды бейнелейтін иллюстрацияларды әңгімелеу, көрсету.

2) Әңгімелесу : «Мұражайға барғанда қандай қызықты нәрселерді көріп, есте қалдық

3) Тақырып бойынша сурет салу«Туған жердің жануарлары».

4) Ата-аналармен жұмыс: көшелер саны туралы ақпаратты табуды ұсынуқалалар және көшелер кімнің атымен аталады.

5-күн

Күннің бірінші жартысы

1) Топтық/топшадағы әрекеттер:

Тақырып бойынша жұмбақтар құрастыру, болжау«Менің менің қаламдағы сүйікті орындар» .

2) Балалардың өз бетінше әрекет етуі.

Когнитивті – зерттеушілік. Біздің өнеркәсіп объектілерінің иллюстрацияларына сараптама жасауқалалар.

Түстен кейін.

1) Танымдық ертегі.Мақсат : - жинақтан ертегі тыңдау және ауызша - халық шығармашылығының шағын жанрларын жаттау.«Белгілі бір патшалықта».

2) Өнімді. Альбом жасау«Менің қалам » .

3) D / i «Мен қайда екенімді тап».

Жоба нәтижесі:

барысында алған білімдеріжоба , балаларды отансүйгіштікке тәрбиелеудің маңыздылығын арттыруға, мектеп жасына дейінгі балалардың патриоттық сезімін қалыптастыруға көмектесті. Ата-аналар мен тәрбиешілер оқу тақырыбының өзектілігіне көз жеткіздіқалалар. Жоба мүдделі балалар мен ересектер, ата-аналар мен балаларды болашақ азаматты тәрбиелеуге шақырдықалалар мен елдер.

Жобаның барлық кезеңдері әр түрлі іс-әрекет түрлерінен өтті, әр балаға дамытатын, сараланған тәсілді қолданды. Ата-аналар балаларымен бірге тақырып бойынша өте қызықты мәліметтер берді«Қаламыздың көшелері» , туған жері туралы фотосуреттерді көрсету арқылы әңгімелерін сүйемелдедіқала.


Дайындаған: Белоусова Т.Ю.

Тақырып:«Менің қалам - Калининск».

Бағдарламалық қамтамасыз ету мазмұны: Балалардың туған жері туралы білімдерін қалыптастыру. Өздері тұратын жерге мақтаныш, құрмет, сүйіспеншілік сезімін тәрбиелеу. Балаларға Саратов облысының картасынан Калининск қаласының орнын көрсету. Балалардың қаламыздың рәмізі Елтаңба туралы білімдерін кеңейту. Балалардың қаламыздың көрікті жерлері туралы түсініктерін нақтылау және кеңейту.

Алдын ала жұмыс: Туған қала бойынша экскурсия, кинотеатрға, кітапханаға, өлкетану мұражайына бару. Осы тақырыпта балалармен тақпақ жаттау.

Материал:Саратов облысының картасы, Калининск қаласының көрікті жерлерінің фотосуреттері.

Сабақтың барысы:Балалар ішке кіреді, қонақтармен амандасады, өтіп, орындықтарға отырады.

Балалар, біздің сабағымыздың тақырыбы «Туған жерім». Ал бүгін біз қаламыз және оның көрікті жерлері туралы айтатын боламыз.

Бала өлең оқиды :

Ата елі! Туған жер

Қымбат және тәтті

Жаңа қарағайдың иісі

Күн батареялары.

Бөшкедегі ашытылған квас,

Қарақат солып қалды

Әрқайсымызда бар

Кішкентай Отаным.

Өлең не дейді? (Отан туралы).

Жер бетіндегі әрбір адамның Отаны бар.

Балалар, қалай ойлайсыңдар Отан дегеніміз не? Балалардың жауаптары.

(адамның туылған, тұратын жері, балабақшаға, жұмысқа баратын жері; туыстары мен жақындары тұратын жері; үйі, көшесі қайда).

Дұрыс, туған жер әрқайсымызға жақын, қымбат. Туған өлкенің тарихын білу – бүгінін сүю, жаңа өмірдің құрылысына күн сайын үлес қосу деген сөз.

Туған жеріміз қалай аталады? (Саратов облысы).

Қаламыз қалай аталады? (Калининск).

Жігіттер Калининск – Саратов облысының және біздің ұлы Отанымыз – Ресейдің бір бөлігі.

Балалар, Саратов облысының картасына қараңдар (картаны көрсетеді):

Біздің Калининск қаласы картада кішкентай ғана нүктемен белгіленгенін ескеріңіз.

Айтыңдаршы, балалар, біздің мақтанышымыз әрқашан Калининский деп аталды ма? (балалардың жауаптары)

Бұрын қалай аталды? (Баланда)

Қалалардың да адамдар сияқты өз тарихы мен өмірбаяны бар. Әр қаланың өз өткені бар. Баланда ауылын Харьков және Чернигов губернияларынан келген қоныстанушылар құрған. 1962 жылы қала мәртебесін алып, Калининск атауын алды.

Балалар, мақтаныш неге Калининский деп аталды? (балалардың жауаптары) Михаил Иванович Калинин 1919 жылы 20 шілдеде ауылда болып, осында темір жол депосында, алаңда митингілерде сөз сөйледі.

Әр қаланың өз символы, елтаңбасы бар.

Калининск қаласының елтаңбасы қандай? Онда не бар? (балалардың жауаптары).

Үш ғасыр бұрын Баланданы қоршап тұрған аймақ мүлде басқа еді. Орман мен көлдерде бір кездері мекендеген аңдар мен құстардың атаулары әлі күнге дейін сақталған: «Құндыз көлі», «Дудников шатқалы», «Вечка», «Лебяжі» ауылы. Өзен тереңірек және терең болды.

Балалар, ол тұрған өзен қалай аталады, біздің мақтанышымыз? (балалардың жауаптары).

Баланда өзені аққу, тырна сияқты құстардың ұя салуына жақсы жағдай жасады. Қаланың Елтаңбасында аққулардың бейнеленуі кездейсоқ емес. Бүкіл Ресейде және оның шекарасынан тыс жерлерде Калинин елтаңбасы енді бұл жабайы аққулар аударылмаған табиғаты таза өлке екенін білдіретін болады.

Балалар өлең оқиды.

Әйтеуір алдыңғы жылдары

Ескі ән естілді:

Әй, Баланда, сен Баланда,

Балық өзені нені білдіреді.

Тұрғындар, Ресейдің барлық жеріндегі сияқты,

Олар өз ағыстарын дәріптеді,

Сазан, сазан, мөңке

Біз өзенде топ-тобымен жүрдік.

Кешке барлық үйлерде

Біз нанды құлақпен жедік.

Және олар барлық қонақтарды төгіп тастады

Керемет орегано шайы,

Ал шайдан кейін, әдеттегідей

Ескі ән естілді:

Әй, Баланда, сен Баланда,

Балық өзені нені білдіреді.

Біз Калининск қаласына экскурсияға шықтық. Енді мен сізге фотосуреттер арқылы ерекше саяхатқа шығуды және қаламыздың барлық көрікті жерлерін есте сақтауды ұсынамын.

Бірақ жолға шықпас бұрын мен сендерге біраз демалып, жол ережесін есте сақтауды ұсынамын.Ойын: «Бағдаршам» Жасыл – балалар жүреді, қызыл – балалар тұрады, сары – балалар қолдарын шапалақтайды.

Саяхатымызды қайдан бастаймыз? (Балалардың жауаптары: -Балабақша қоңырауы).

Ол қай көшеде орналасқан? (Балалардың жауаптары).

Өзендегі көпірден өттіңіз бе? (Баланда). Фотоны көрсету

Балалар, суретке қараңдаршы, ескерткіш кімге қойылған? (Балалардың жауаптары) М.И. Калинин.

Жігіттерге айтыңызшы, біздің қалада балалар мен ересектер қай жерде кино, мультфильм (балалардың жауаптары) көре алады, фотосуреттер көрсетеді.

Қаламызда орталық алаң да бар (фотошоу). Алаңда қандай ғимарат орналасқан? (балалардың жауаптары). Әкімшілік.

Сондай-ақ В.И.Лениннің ескерткіші мен облыстық құрмет стенді бар.

Балалар ойланып айтыңдаршы балалар қайда оқиды? (балалардың жауаптары) фотосуретті көрсету.

Жарайсың!

Балалар, мен сіздердің назарларыңызды мына фотоға аударғым келеді (фотошоу). Мұнда не бейнеленген? (балалардың жауаптары). Саябаққа кіре берісте батырлар аллеясын жағалап келеміз. Мұнда Ұлы Отан соғысында ерлік көрсеткен батыр-жерлестердің есімдерін оқуға болады.

Балалар, біздің қаланың қай жерінде сирек кездесетін кітаптармен танысуға болатынын немесе кітаптарды үйге апарып оқуға болатынын білесіз бе? (балалардың жауаптары) фотосуретті көрсету.

Жарайсыңдар, білесіңдер – бұл Орталық балалар кітапханасы. Алексеева М.Н.

Қаламызда балалар сурет салуды үйренетін мектеп те бар. Ол қалай аталады? (балалардың жауаптары). Бірақ бұл ғимаратта өнер мектебі ғана емес. Тағы не? (балалардың жауаптары). Балалар мұнда не үйренеді? (балалардың жауаптары).

Келесі фотоға назар аударыңыз. Мынау не? (балалардың жауаптары). Мұражайға бару арқылы қандай жаңа және қызықты нәрселерді білдіңіз? (балалардың жауаптары).

Балалар, айтыңдаршы, балалар ұжымдарының көркемөнерпаздар көрмелері мен басқа да қойылымдары қайда өтеді? (балалардың жауаптары) фотосуретті көрсету. Онда жиі тағы не болады? (балалардың жауаптары). Цирк әртістері қойылымдарымен келеді.

Қаламызда ескерткіш бар (фотошоу). Ол қалай аталады? (балалардың жауаптары). Ант. Бұл ескерткіш кімнің құрметіне тұрғызылды? (балалардың жауаптары).

Соғыста қаза тапқан жауынгерлерді еске алуға арналған ескерткіште мәңгілік алау жағылады. Жыл сайын 9 мамырда Жеңіс күні ескерткішке гүл шоқтарын әкеліп, Отанымызды азат еткен батырларға алғыс айтады.

Енді орнымызға жайғасайық.

Балалар айтыңдаршы, қаламыздың орталық көшесі қалай аталады? (балалардың жауаптары).

Сіз мұны өте жақсы білесіз. Үй мекенжайыңызды қайдан білетініңізді тексерейік (балаға доп лақтырамын, жауап ретінде ол үй мекенжайын айтады). Балалар өздерінің қалпын еске түсіру үшін орындықтарға отырады.

Балалар бүгін біз қаламыздың өткені мен бүгіні туралы әңгімелестік, ал енді мен сендерді Калининск қаласының болашағын армандап, елестетуге шақырамын. Оны қалай көргіңіз келеді (балалардың жауаптары).

Балалар өлең оқиды:

Отаным ұлы болсын

Оның ішінде көптеген жолдар бар - жолдар,

Бірақ мен туған жерім Калининскімді жақсы көремін,

Ресей - тыныш бұрыш.

Калининск, біздің Калининскіміз

Гүлденген дәнді жер

Калининск, біздің Калининск,

Өмір сүріңіз және өркендеңіз.

Құрметті жігіттер! Туған қаламыздың таза, көрікті болуына тырысып, көркейе берсін, көркейе берсін. Біз онымен таңның атысы мен батысын кездестіреміз, мұңайып, бақытты боламыз. Ол біздің кішкентай, бірақ сүйікті Отанымыз.

Балалар, айтыңдаршы бүгін сабақта не туралы әңгімелестік? (балалардың жауаптары).

Қандай көрікті жерлер есіңізде қалды?

Жарайсыңдар, бүгін жақсы жұмыс жасадыңдар, сұрақтарға жауап бердіңдер, маған қатты ұнады.

Сабағымыз ұнады ма? (балалардың жауаптары).