Муниципалды бюджеттік мектепке дейінгі мекеме оқу орны « Балабақша«Көктем»

Тікелей конспект тәрбиелік іс-шаралар«Жолбарыс күшігі Рома» даярлық тобының балаларының дыбыстық сөйлеу мәдениеті бойынша

Құрастырған – мектепке дейінгі тәрбиенің аға тәрбиешісі

Шитова Елена Геннадьевна

Мектепке дейінгі білім беру мекемесінің басшысымен келісілді

_________ /Шерстобитова Галина Юрьевна

Оханск, 2015 ж

Мақсат: «Жолбарыс күшігі Рома» тақырыбына негізделген [R] дыбысының анық айтылуын автоматтандыру.

Тапсырмалар:

тәрбиелік:
[Р] дыбысының оңаша, буын, сөз, сөйлем, таза сөз тіркестерінде дұрыс айтылуын бекіту;
көрсетіңіз дұрыс артикуляциядыбыс [P];
дыбыстың сөздегі орнын анықтау және затты сызба арқылы байланыстыру дағдысын жаттықтыру;
[P] әрпінің көрнекі бейнесін біріктіру.

дамытушы:
балалардың бет бұлшықеттерін дамыту;
көрнекі және фонематикалық қабылдауды, есте сақтауды, ойлауды, ұсақ, жалпы және артикуляциялық моторикасын, сөйлеуді қозғалыспен үйлестіруді дамыту.

тәрбиелік:
сабаққа қатысуға деген оң көзқарасын қалыптастыру;
ізгі ниетті, дербестікті, бастамашылдықты, жауапкершілікті қалыптастыру.

Жабдық:

    Жыртылған гүл жапырақшалары бар түймедақ, буын тізбегі жазылған

    Техникалық құрал-жабдықтар: бейнепроектор, экран, магнитофон;

    Бейне материал : жолбарыс күшігінің, гномның суреттері, атауларында дыбыс бар заттардың суреттері[R],

    Музыкалық және шулы аспаптар: қасықтар

    Музыкалық материал: «Сәлем» әні, Фунтик әні (бэк трек)

Сабақтың барысы.

Org. сәт.

Тәрбиеші: Бүгін біздің сабағымызға қонақ келеді, ал сендер бұл қонақтың кім екенін жұмбақты табу арқылы білесіңдер.

Ол үлпілдек, жолақ, сонымен қатар мұрты бар.

Бұзық, жарайды, котенок сияқты, бірақ оның аты... (Жолбарыстың күшік)

Тәрбиеші: Міне, ол. Жолбарыстың күшігі айқайлай алады: рррр, бұл оның сүйікті дыбысы. Ал бүгін біз [р] дыбысын буын мен сөзбен әдемі, дұрыс айтуды үйренеміз. Ал жолбарыстың күшігі бізге көмектеседі. Ол сізге неше түрлі тапсырмалар дайындады.

Дайындық бөлімі.

Жолбарыстың күшігі мен қонақтарымызға сәлем берейік.

«Сәлеметсіз бе» логорифмдік жаттығу

Артикуляциялық моториканы дамыту.

Тәрбиеші: Енді тілімізді дайындауымыз керек. Тіл күшті және епті болуы үшін жаттығулар жасау керек.

Спорт алаңында тіл жаттығулар жасайды.

(«Әткеншек» жаттығуымен слайд)

Оңай болмаса да, биікке жеттім.

Ол төмен, иегіне жақын батып кетті. (әткеншек)

(«Слайд» жаттығуымен слайд)

Ол ептілікпен көпір жасап, ат құйрығын төмен тығып алды.

(«Ат» жаттығуымен слайд)

Ол ипподромға асығыс жетіп, атқа мініп отырды.

(«Саңырауқұлақтар» жаттығуымен слайд)

Тіл тоқтап, сабақ үстіндегі саңырауқұлаққа айналды.

(«Барабан» жаттығуымен слайд)

Ал енді тіл тістің артында доп тәрізді серпілуде.

(«Желкен» жаттығуымен слайд)

Тіліміз – гимнаст, енді қайырылған.

(«Скапула» жаттығуымен слайд)

Тіліміз шаршап, біраз жатып қалды.

(жолбарыстың күшігі бейнеленген слайд)

Негізгі бөлім.

Тәрбиеші: Жолбарыстың күшігі Романың сүйікті дыбысы қандай деп ойлайсыңдар?

Балалар : [ R]

Тәрбиеші: Дұрыс. Және ол біздің онымен бірге өскенімізді қалайды. Әдемі ырылдау үшін тілдің қай жерде, ерін мен тістің қандай күйде болуы керектігін есте сақтау керек.

Суретке қарайық

(слайдтан дыбыстық артикуляция профилі [p] ).

Біз аузымызды ашамыз, тілімізді көтереміз, оны туберкулезге қоямыз,

Біз шеттерін тістерімізге басып, қатты үрлей бастаймыз.

Тіліміз дірілдеп, қашпайды.

Ал енді жолбарыстардай ақырамыз: р-р-р-р-р. Жарайсың. Енді сіз өзіңізді айқайлай аласыз. Аузыңыз сәл ашық екенін ұмытпаңыз.

Тәрбиеші: Балалар, жолбарыстың күшігі джунглиде әртүрлі жолдармен серуендегенді жақсы көреді, онымен серуендеп алайық. Ал біз мұны қарындашпен жасаймыз.

(балалар, карточкаларға сурет салу (жеке сурет тақталары), «өту» - жолдарды сызу, айту [R])

Тәрбиеші: Жарайсыңдар балалар, сендер Романың тапсырмасын орындадыңдар және сонымен бірге серуенге шықтыңдар. Жолбарыстың күшігі саған өзінің сүйікті гүлін әкелді -түймедақ . Оған әріптер сызылған. Ортада қай әріп тұрғанын көру үшін гүлдің жапырағын үрлеу керек. Ортасында Р әрпі, ал жапырақшаларында: A, O, U, Y, E.

Тәрбиеші: Жолбарыстың күшігімен ойнағанды ​​ұнатасың ба? Ол туралы өлең оқып көрейік:

Жолбарыстың күшігім бар,
Ол менің ойын құрбым.
Ол балаға жақын
Бірақ ол ересек жолбарыс сияқты ырылдайды.

Мәтінді жаттау.

Физикалық жаттығулар.

Тәрбиеші: Кішкене ойнайық, үстелден тұрайық.

Ритм сезімін дамытуға арналған логорифмикалық жаттығу – «Дыбыс жаңғырығы» ойыны (балалар ағаш қасықтармен ырғақты үлгіні ұрады, бір уақытта мұғалімнің соңынан [r] дыбысы бар буын тізбегін айтады)

Тәрбиеші: Ал енді Рома сендерге өте қызық тапсырма дайындап қойды - бірге жүрулабиринт Лабиринт жұлдызшасы бар суреттен басталады.Жолбарыстың күшігімен лабиринт арқылы көрсеткілердің артынан жүріп өтіп, суреттерді және көрсеткілердің бағытын атаңыз: жоғары, төмен, оңға немесе солға. Бұл лабиринттегі барлық суреттердің атаулары жолбарыстың баласының сүйікті дыбысынан [r] басталады. Лабиринттің соңында жолбарыстың баласының досы күлкілі экранның астында жасырылады. Сіз лабиринттің соңына жеткенде оның кім екенін білесіз.

Гномның суреті бар слайд

Балалар: (аты)

Логопед: Гномдар – кішкентай адамдаржәне бәрі кішкентай. Жолбарыстың күшігін лабиринт арқылы шығуға апарыңыз және барлық суреттерді қараңызкішкентай суреттерге айналуы үшін оларды сүйіспеншілікпен шақырыңыз. [r] дыбысы анық айтылуы керек. Өте жақсы.

«Үлкен-кіші» сөзжасам ойыны

Тәрбиеші: Жарайсың. Енді жолбарыстың күшігі мен гном сіздің жадыңызды тексеріп, сізбен «Жасырыншақ» ойынын ойнағысы келеді.

Көрнекі есте сақтауды дамытуға арналған «Жасырыншақ» ойыны

Тәрбиеші: Жарайсың. Мен барлық суреттерді есіме түсірдім.Жолбарыстың күшігінің тапсырмалары ұнады ма? Сізге алғыс айту керек, оған сүйікті дыбысы бар сөздерден жасалған моншақтарды беріңіз. Бұл қандай дыбыс есіңде ме? Дұрыс, дыбыс [r].

Ойын » Қуанышты дыбыстар»

Сабақты қорытындылау.

Тәрбиеші: Жарайсың. Біз жақсы жұмыс жасадық.АЖолбарыстың күшігі Рома да бұл суреттерді сізге сыйлық ретінде дайындады, бірақ, өкінішке орай, оның қарындаштары болмады. Мен бұл суреттерді алып, кешке бояуды ұсынамын.

Евгения Кравченко
Дайындық тобының балаларына арналған «Сөйлеудің дыбыстық мәдениеті. Сауат ашуға дайындық»

«Сөйлеуді дамыту» білім беру саласындағы дайындық тобының балаларына арналған үздіксіз оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны: «Сөйлеудің дыбыстық мәдениеті. Сауат ашуға дайындық».

Мақсат:балалардың дыбыстық айтылуын, есту зейінін және қабылдауын жақсарту.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

1. (у, (ц) және (р) дыбыстарын анық айту, дыбыстарды дауысты және дауыссыз дыбыстарға бөлу дағдыларын үйрету.

2. Сөйлемдегі сөздердің санын, орын тәртібін анықтауға үйрету, буын ұғымымен таныстыру.

3. Поэтикалық сөйлеудің ырғағы мен ырғағын байқай білуге ​​үйрету.

Тәрбиелік:

1. Дамытыңыз фонематикалық хабардарлық.

2. Танымдық қызығушылығын, сөйлеуін дамыту.

3. Зейінін дамыту.

Тәрбиелік:

1. Көркем шығармаларға қызығушылықтарын арттыру.

2. Балалардың эмоционалды реакциясын ояту.

3. Тыңдау дағдыларын дамыту.

Әдістер мен тәсілдер:

1. Көрнекі – ұзын және қысқа жолақтар, суреттерге қарау, ақын А.Плещеевтің портреті.

2. Сөздік – көркем сөз, мұғалімнің әңгімесі, түсіндіру, әңгімелесу, хормен және жеке жауаптар, дене жаттығулары, сөздік ойындар: «Сөзді айт», «Сөздерді санап, дұрыс сөйлем құра», «Тыңдап, дыбысты тану» жаттығулары «Дыбыстың сөздегі орнын анықтау», «Дыбыстарды санау», «Дыбыс бар-жоғын анықтау». дауысты немесе дауыссыз дыбыс болып табылады», өзін-өзі талдау, бағалау, нәтижемен айналысады.

Алдын ала жұмыс:өлең оқу және жаттау, ертегілер, әңгімелер оқу, қысқаша қайталауларН.Н.Носовтың әңгімелері бойынша «Күз», «Серуен» сюжеттік картиналары бойынша әңгімелер құрастыру, дидактикалық сөздік ойындар.

Құрал-жабдықтар: орыс ақыны Алексей Плещеевтің портреті, магниттік тақта, заттық суреттер, қызыл және көк картон шеңберлері, әртүрлі геометриялық фигуралар саны бар карточкалар – үшбұрыштар, ұзын және қысқа картон жолақтары, қарапайым қарындаштар мен альбом парақтары, фишкалар.

GCD қозғалысы:

Тәрбиеші: балалар, қараңдаршы, сөйлеуді дамыту сабағында (суреттер, геометриялық пішіндер бар карточкалар, шеңберлер) алдында қандай заттар тұрғанын және олар не үшін қажет екенін айтыңдар. түрлі түстіматематикалық жинақтардан, картон жолақтарынан, парақтардан, қарындаштардан).

Балалар өз болжамдарын айтады. Мұғалім балалардың күрделі сөйлемдерді дұрыс қолдануын қадағалайды.

Жақсы. Балалар, көп ұзамай әрқайсысың мектепке барасыңдар, бірақ ақылды болып, жақсы оқу үшін алдымен дұрыс сөйлеп, қызықты сөйлемдер құра білулерің керек. Бұл сіз сөйлесетін адамдар сізді жақсы түсінуі үшін қажет. Сауатты адаммен сөйлесу жақсы, солай емес пе?

Ал бүгін сен екеуміз түрлі қызықты ойындар ойнаймыз.

Ойын: «Дыбысты тыңда және танып ал»

Тәрбиеші: сөзде т дыбысын естісең алақаныңды соғуың керек, ал дыбыс жоқ болса қолыңды тізеңе қоясың.

Сөздер: құтан, тырна, тырналған, жараланған, гүлдеген, солған, әнші, биші, балерина, сиыр, піл.

Жарайды, енді -у дыбысын тыңдайық. (үтік, қасық, кружка, кружка, сарафан, сөмке, жарық, таң).

Ал тағы бір дыбысты тыңдаңыз, бұл дыбыс - р. (ауыз, мең, шанышқы, тәпішке, мәрмәр, әдемі, сыпырғыш)

Тәрбиеші: Жарайсыңдар, балалар, көбісі тапсырманы дұрыс орындады, бірақ мен сендердің кейбіреулерің жолдастарыңның жауабын күтіп отырғанын көріп тұрмын. Бұл жауап қате болуы мүмкін. Сіз мұқият тыңдап, жаттығуды өзіңіз орындауыңыз керек. (Мұғалім айтылған сөздер арасында бірдей интервал жасайды).

«Дыбыстарды санау» жаттығуы.

Тәрбиеші: Балалар, мен сендерге өлеңнен үзінді оқимын

Г.Лагдзын «Маған айт», және сіз оны тыңдап, «р» дыбысы бар сөздерді санайсыз, содан кейін маған бірдей геометриялық фигуралар - үшбұрыштар бар карточканы көрсетесіз. (Балалар жаттығуды орындайды, ал мұғалім өз бетімен жұмыс істеу керектігін еске салады).

Г.Лагдзынның «Айт» өлеңінен үзінді.

Қайда бара жатырсың, ақсақал?

Айт!

Біздің жолымыз қалың орманға,

Жарайсыңдар, сендердің көпшілігің мұқият тыңдап, дыбыстарды санадыңдар, ал кейбіреулеріне әлі де жаттығу керек. (Егер балалар санап үлгермесе, педагог сөзжұмбақтарды қайта оқиды, сөздерді баяу және анық айтады, ал балалар «р» дыбысы бар сөздерді санайды).

Тәрбиеші: балалар, «р» дыбысы қандай дыбыс, қалай айтылады? Оны айтуға тырысайық. (тақтаға суреттер іледі: балық, өзен, шаян. Балалар дыбыстың атын атайды, «ырылдайды», дыбысты мұғаліммен бірге айтады, сосын жекелей айтады).

Тәрбиеші: Енді сен екеуміз не істедік?

Балалар: айқайлады.

Тәрбиеші: Дұрыс, бұл дыбыс сықырлаған дыбыс деп аталады. Жұмбақты тыңдаңыз:

Түнде жүреміз, күндіз жүреміз,

Бірақ біз ешқайда кетпейміз.

Біз әр сағат сайын ереуілге шығамыз,

Ал сіздер, достар, бізді ұрмаңыздар.

Жұмбақ мәтінінде «ч» дыбысы бар неше сөз бар? - Санау және фигуралар бар карталарды көрсету. Балалар карталар арқылы бұл дыбысты дәл осылай санайды. (Егер балалар санауға үлгермесе, мұғалім жұмбақты қайта оқиды, сөздерді баяу және анық айтады, ал балалар «h» дыбысы бар сөздерді санайды).

Тәрбиеші: енді назар аударыңдар, мен сендерге сөйлемдерді оқып беремін, ал сендер түсіп қалған сөзді қосуларың керек. Мұқият тыңдау.

«Сөз айт» ойыны.

1. Толқындағы қайықтай парақта қалқып жүреді

Ол үй шаруасындағы әйелдерге жақсы дос, электр (темір)

2. Енді күз келді, жапырақтар сарғайып кетті

Қоштасумен құстар (ұшып кетті)

4 Көптен күткен қоңырау соғылды - аяқталды (сабақ)

5 Ауладағы барлық жігіттер суретшілерге айқайлайды (ура)

Тәрбиеші: әр сөздің басында қандай дыбыс естідің?

Балалар: дыбыс - у

Тәрбиеші: Жарайсыңдар, мұқият тыңдадыңдар. Балалар, әр түрлі дыбыстардың болатынын білесіңдер ме, олар дауысты және дауыссыз болып бөлінеді? Дауысты дыбыстардың дауыссыз дыбыстардан айырмашылығы бар ма және қалай ойлайсың? Мұнда тыңдаңыз. («у», «м», «а», «к» дыбыстарын кезекпен айтады).

Балалар: біреулер сүйреп шығады, басқалары тез айтады.

Тәрбиеші: дұрыс, кейбіреулері айтылады, мысалы: «У-У-У...», «А-А-А.», «к», «м» немесе «д» дыбыстары күрт айтылады. Айтылатындары дауысты дыбыстар, ал күрт айтылатындары дауыссыз дыбыстар.

Оларды айтуға тырысайық. (Тақтаға суреттер ілінеді: үйрек, бор, мысық, үйшік, балалар дыбыстарды мұғаліммен бірге кезекпен және жеке айтады).

Жаттығу: «Дыбыстың дауысты немесе дауыссыз дыбыс екенін анықта»

Тәрбиеші: балалар, алдарыңда үстелдерде қызыл және көк дөңгелектер тұр. Қызыл түс дауысты дыбыстарды, көк дауыссыз дыбыстарды білдіреді. Енді мен дыбыстары бар сөздерді айтамын, ал сендер қызыл немесе көк түсті сәйкес шеңберді көрсетесіңдер. (балалар тапсырманы орындайды, мұғалім дұрыс орындалуын қадағалап, тапсырманы өз бетінше орындау керектігін еске салады).

Жарайсыңдар, бос уақытымызда сенімен тағы біраз ойнаймыз.

Жаттығу: «Дыбыстың сөздегі орнын анықта»

Тәрбиеші: Балалар, сендердің үстелдеріңде парақтар мен қарындаштар бар. Енді сіздердің әрқайсысыңыз үш терезеден тұратын бірнеше торларды саласыз - олардағы «ch», «r» және «u» дыбыстарын толтыру үшін ұяшықтар. Мен сөздерді атаймын, ал сендер фишка арқылы дыбыстың сөздегі орнын анықтап, дұрыс ұяшыққа қоюларың керек. (балалар жаттығуды орындайды, мұғалім таныс дыбыстары бар сөздерді атайды: «ч», «у», «р».)

Тәрбиеші: сағат, рак, қаншық, арқалық, доп, ағын, ауыз, дүние. (балалар фишкаларды пайдаланады және сөздердегі дыбыстардың орнын белгілейді; әр тапсырманы орындағаннан кейін бала чипті алып тастайды).

Жарайды, барлығы дерлік тапсырманы орындады. Бос уақытымызда тағы біраз жаттығу жасаймыз.

Тәрбиеші: балалар, буын дегеніміз не, кім айта алады?

Балалар: ол әріптерден тұрады.

Тәрбиеші: Дұрыс, мысалы: кесе сөзі «ча» деп басталады. - Неше дыбыс естисің?

Балалар: екі.

Тәрбиеші: Мына екі дыбысты атаңдар. (балалардың жауаптары).

Тәрбиеші: екі дыбыс қазірдің өзінде буын, яғни сөздің бір бөлігі. «Ча» буынынан басталатын сөздерді есте сақтауға тырысыңыз.

Балалар: Шай, шәйнек, сағат, кесе.

Тәрбиеші: «ра» буынынан басталатын сөздер ше?

Балалар: жақтау, қабық, ракетка.

Тәрбиеші: «му» буыны бар сөздер ше?

Балалар: ұшады, мурка.

Тәрбиеші: Дұрыс, мұндай сөздер өте көп. (мұғалім сөздікті ашып, «ча» буынынан басталатын сөздерді оқиды, мысалы: шағала, сиқыршы, чардаш, ча-ча-ча, дитті, палисад. («ра», «му» буындарымен бірдей).

Тәрбиеші: Енді біз ұшақпыз, ұшамыз деп елестетейік.

«Ұшақтар ұшып кетті» дене жаттығулары.

Енді қозғалтқыш қосылды, қолдардың айналмалы қозғалыстары

Пропеллер алдынан айналды

W-w-w-w-w-w-w-w-w.

Тіземізді кезек-кезек көтеріп, бұлтқа көтерілдік.

Ал шасси тартылды.

Міне, орман - біз осындамыз. Қолды алшақ сермеу

Парашют дайындаймыз. жақтарға

Итеру, секіру, жоғары секіру, қолдар екі жаққа.

Біз ұшамыз, досым.

Парашюттердің бәрі ашылды, еңкейіп, қолдары екі жаққа.

Балалар ақырын қонды.

Тәрбиеші: Жарайды, отырыңдар, балалар. – Айтыңызшы, ұсыныс дегеніміз не?

Балалар: бұл көп сөз

Тәрбиеші: Дұрыс, сөйлем дегеніміз бір-бірімен байланысқан бірнеше сөз.

Қараңдаршы, тақтада орыс ақыны А.Плещеевтің портреті бар. (балаларға портретті көрсетеді).

Оның «Немере» деген тамаша поэмасы бар. Ол былай басталады: «Әже, сіз де кішкентай едіңіз...». Осы сөйлемдегі сөздерді санай аласыз ба? - Онда төрт-бес сөз бар ма? Есептеп көрейік:

әже – бір, сен – екі... т.б.(балалар саусақтарын бүгіп санайды)

Тәрбиеші: енді сөздерді бірінен соң бірі қатаң ретімен айтайық. (педагог баланы көрсетеді. Ол сөзді айтады, ал барлық балалар оның нөмірін айтады).

Паша: Әже.

Біреу асығыс болып, бір сөзді жіберіп алса, бәрі басынан басталады. (басқа балалардың қатысуымен 2-3 рет ойнау).

Тәрбиеші: Балалар, қараңдаршы, менің тақтада бір үлкен жолақ бар - бұл сөйлем, ал менің үстелімдегі кішкентай жолақтар сөздер. Енді ойнаймыз.

Ойын: «Сөздерді санап, дұрыс сөйлем құрастыр».

Тәрбиеші: Мен сөйлемді атаймын, ал сендер тақтадағы біреуің сөзбе-сөз, ұзын жолақтың астына жазып беріңдер.

Бар, Слава.

Тәрбиеші: -Келді алтын күз. (бала жолақтардың санын санап, салады) т.б. (тапсырманы тағы 2-3 бала орындайды)

Жарайды, енді басқаша ойнайық.

– Сен, Катя, сөзің бар – келді, Виканың алтын сөзі бар, Толяның сөзі – күз. (балаларға жолақтарды таратады).

– Балалар сендер сөйлемдегі сөздердің айтылу ретімен тақтаға тұруларың керек. (ойын 2-3 рет қайталанады)

Балалар, сендер тамашасыңдар!

Тәрбиеші: Сіздердің араларыңызда кітаптарды қарап отырып, сөйлемнің соңында әрқашан нүкте болатынын байқадыңыз ба?

Тәрбиеші: Кітаптарға қараған кезде нүктелерге назар аудар. Ұзын және өте ұзақ сөйлемдер, қысқа және өте қысқа сөйлемдер бар екенін көресіз. Әрқайсысының соңында бір кезең болуы керек. Қызықты нәрсе тапсаңыз, менімен өз бақылауларыңызбен бөлісіңіз, жарай ма?

Нәтиже:Сонымен балалар, бүгін не білдіңдер, қандай жаңа нәрселерді білдіңдер?

Балалар: сөздерді және дыбыстарды естуді үйренді, буындармен танысты, дыбыстардың дауысты және дауыссыз дыбыс екенін білді, «р» дауысты дыбыспен танысты.

Тәрбиеші: Қалай ойлайсыңдар барлығы тапсырманы дұрыс орындап, мұқият тыңдады ма? (балалардың жауаптары).

Тәрбиеші: Балалар, үлгермегендер, ренжімеңдер. Біз де сендермен ойындарды жаттықтырамыз. Әрқайсыларыңыз талпынғандарыңызды көрдім, енді мектепке зерек, сауатты бала болып баратындарыңызға сенімдімін.

А.Плещеевтің «Немере» поэмасын толық тыңдағыңыз келе ме?

Балалар: иә. (педагог балаларға тақпақ оқып береді).

«Немере» поэмасы.

Әже, сіз де

Кішкентай болдыңыз ба?

Және ол жүгіргенді ұнататын

Ал сіз гүл тердіңіз бе?

Және қуыршақтармен ойнады

Сіз, әже, солай ма?

Шаштың түсі қандай болды?

Сонда бар ма?

Сондықтан мен де аламын

Әжем екеуміз, -

қалуға болады ма

Кішкене жүре алмайсың ба?

Өте менің әжем -

Мен анамның анасын жақсы көремін.

Оның әжімдері көп

Ал маңдайында сұр жіп бар,

Мен оған қол тигізгім келеді,

Сосын сүй.

Мүмкін мен де сондай шығармын

Мен қартайамын, ақ шашты,

Менің немерелерім болады

Содан кейін көзілдірікті киіп,

Мен біреуіне қолғап байлаймын,

Ал екіншісіне - аяқ киім.

А. Плещеева

Қалалық дербес мектепке дейінгі білім беру мекемесі –
№9 «Росинка» балабақшасы

GCD рефераты
Тақырыбы: «F» дыбысы
(«Сөйлеуді дамыту» ҮЕҰ жүзеге асыру шеңберінде: сауат ашуға дайындық – тіл мен сөйлеуді дамыту бойынша тренинг дайындық тобы)

Құрастырушы:
Жоғары мұғалім санаттар
Амосова О.С.

Краснокаменск.

ZKR тренингі
Тақырыбы: «Ж» дыбысы
Мақсаты: балаларды «ж» дыбысын құлақ арқылы ажырата білуге ​​үйрету.
Міндеттері: Мұқият оқып, тыңдап, шешу логикалық есептер. «Ф» дыбысын дұрыс айтуды үйрету, осы дыбысы бар сөздерге дыбыстық-буындық талдау жасау. «Ж» дыбысын бекіту диалогтік сөйлеу. Балаларды «байланысты сөздер» ұғымымен қолжетімді түрде таныстырыңыз. Сөздер ағыны мен байланысқан мәтіннен қатысты сөздерді таңдауды үйреніңіз. Контур бойымен кесуді үйреніңіз. Диаграммалар арқылы объектілерді тану және атауды бекіту.
Сөздік жұмыс: ауыр, иілу, иілу, ау, қар.
Материал: демонстрация: Қоңыздың әні жазылған телефон, таяқшадағы қоңыз, сурет – «Қоңыз» таңбасы. Ойынға арналған суреттер: қоңыз - ағаш, аспаз - пышақ, қыз - қайшы, алма ағашы және асқабақ қалпақтары. Суреттер – қар ұшқыны, Ақшақар, аққала, қар. Суреттер: құрбақа, қоңыз, қарақұйрық, әйел, кірпі, тырна, жылан.Көк және күлгін түсті кеудешелер.

Әдістемелік әдістер:
Org. Сәт: логикалық есептерді шешу.
Дыбыстық талдау.
Ойын «Кімге не керек?»
Сахналау.
Физикалық жаттығулар.
Қатысты сөздер.
Қағаз жыртылу.
«Қай қол, қай аяқ?» ойыны.
Төменгі сызық.
Сабақтың барысы.
1. Ұйымдастыру уақыты: логикалық есептерді шешу.
Анамның мысығы Флуф, иті Бадди және қызы Даша. Анасының барлығы неше баласы бар?
Ит Микки котят туды: үш ақ және бір қара. Миккиде қанша котят бар?

Балалар, бүгін бізге ерекше қонақ келіпті. Ал оның кім екенін әнін тыңдаған бойда-ақ білесің. (Қоңыз әні бар телефон).
-Ал, сен не білдің? Әрине, бұл өз ызылдаған әнін үнемі айтатын қоңыз. Ол міне.
Дыбыстық талдау
- Балалар, бұл кім? (қате). Қоңыз қалай ызылдайды? (w-w-w) дұрыс.
- «Ж» дыбысы, ол не? (дауыссыз, қатты, дауысты)
-Сызбадан «Ж» дыбысын көрсетейік (Көк шаршы, қоңырау)
- Балалар, енді біз қоңыз боламыз, бірақ біз әртүрлі жолмен ызылдаймыз: егер біздің қоңыз алыс ұшатын болса, онда біз қалай ызылдаймыз? (тыныш) Қоңыз ызылдағандай бізге қарай ұшып келе ме? (қатты дауыстап).Ұшайық.(Жіпті таяқшаға қондырған қоңыз топты айналып ұшады).
-Жарайсыңдар, біз шуылдадық, ал енді қызық ойын ойнайық.
3. «Кімге не керек?» ойыны.
- «Кімге не керек?» ойынын ойнайық.
Үстел үстінде үш сурет: ағаш, аспаз, қағаз кесіп жатқан қыз. Сізге барлық салынған суреттерге сәйкес келетін суреттерді таңдау керек. Олар дұрыс таңдады: ағашқа қоңыз, аспазға пышақ, қызға қайшы берілді. Осы сөздердің барлығында дыбыс бар...? («ЖӘНЕ»)
-Бұл қайда? (басында «қоңыз» сөзінде, ортасында «пышақ» сөзінде, «қайшы» сөзінде - ортасында)

·
4. Қайталау.(Алма ағашы мен асқабақ қалпақ киген екі бала ойнайды)
- Балалар, сюжетті тыңдаңдар.
-Ой, қиын.
-Саған неге қиын, алма ағашы?
-Алма бұтақтары маған иіліп, жерге еңкейіп тұр, мен оны әрең ұстап тұрмын.
- О, қиын!
- Саған не қиын, асқабақ?
- Жерге жатып, өзіңізді ұстаңыз!
Тәрбиеші: - Балалар, мұнда қандай дыбыс жиі кездеседі? («ЖӘНЕ»)

5. «Қоңыз» дене жаттығулары
Қоңыз жатыр, тұра алмайды,
Ол біреуден көмек күтеді.
6. «Карусель» ойыны
-Ал енді қоңызбен бірге саябаққа барамыз, карусельмен серуендейміз. Бірақ атауларында «F» дыбысы бар (бақа, қоңыз, аққұба, әйел, кірпі, тырна, жылан) бұл заттар карусельге отырады.

6. Салалас сөздер. (Ертегі мәтіні бойынша сәйкес суреттер көрсетіледі)
- Балалар, мен сендерге ертегі айтып берейін.
«Баяғыда адамдар «қар» сөзін жоғалтып, оны ұмытып кетті, бірақ бұл сөз жерге түсіп, сөздің өркендері пайда болды - Ақшақар, қар адам, қар, қар ұшқыны. Адамдар қарады, тыңдады, сөздері ұқсас, отбасы сияқты, туыстар сияқты. Ал адамдар мұндай сөздерді байланысты деп атаған».
Сөздер төл сөздер сияқты, сәл ұқсас,
Оларды әрең көтеріп,
Біраз тыңдап, мәні туралы ойланыңыз,
Олар бір нәрсе туралы айтып жатыр.
-Ал енді мен сендерге тақпақ оқимын, ал сендер сабақтас сөздерді табасыңдар.
Балықшылар бұрын-соңды болмаған балық аулады,
Қарт балықшы да балықты ұстады.
Біз балық аулайтын тор жинаймыз,
Балық сорпасын табақтарға құйыңыз.
- Мұнда қандай сөздер байланысты? (балықшылар, балық, балықшы, балық аулау, балық) Не жалпы сөз? (балық)

7. Қағазды жырту.
-Жарайсыңдар балалар. Ал енді мен сендерге біздің қоңыз ұшқанды жақсы көретін бұлттармен аспан жасауды ұсынамын. Бұлттарды жасау үшін кесуді пайдалану керек. Біз үш саусақтың ұшымен немесе зондпен кесеміз. Бұлттармен аспанды осылай алдық. Бұлттарды желімдеп, қоңыздың достары болуы үшін көп қоңыздарды саламыз..
-Біздің суретте қазір жылдың қай мезгілі? Тағы нені жылдам орындауға және қосуға болады?
-Балалар, біздің қоңыздың неше аяғы бар? Бізде не бар? Ойын ойнайық және қай жерде қалдырылғанын айтайық оң жақ, қолдар мен аяқтар.

8. «Қай қол, қай аяқ?» ойыны.
Еденде «қолдар» және «аяқтар» трафареттері бар. Біз қалаған қолды жағып, оны шақырамыз. Біз қалаған аяқты ізге қойып, оны атаймыз. (Мысалы, оң қол, сол аяқжәне т.б.)

9. Сабақты қорытындылау. Рефлексия.
- Біз бүгін жемісті жұмыс жасадық. Қандай қиындықтарға тап болдыңыз? Сізге не ұнады? Менің үстелімде екі түсті көкірекшелер бар: егер сізге сабақ ұнаса, онда көк жилет алыңыз, ал сабақ туралы сұрақтарыңыз болса, күлгін көкірекше алыңыз және сабақ үшін рахмет.

Мектепке дайындық тобында дыбыстық сөйлеу мәдениеті бойынша ашық сабақ

осы тақырып бойынша «Дыбыстардың сиқырлы әлеміне саяхат».

Жоғары білімді оқытушы дайындаған біліктілік санаты:

Чвилева Галина Михайловна

2017-2018 оқу жылы Г.

Мақсат: балалардың дыбыстық айтылуын, есту зейінін және қабылдауын жақсарту.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

Балаларды есту қабілетін ажыратуға, дыбыстарды ажыратуға жаттықтыруs-z , фонематикалық есту қабілетін, дыбыстарды анық айтуды дамыту. Мәтіннен белгілі бір дыбысы бар сөздерді оқшаулауды және дыбыстың сөздегі орнын табуды үйренуді жалғастырыңыз.

Дыбыстарды араластырмауға үйретуді жалғастыруh Және бірге сөйлеуде. Сөз тіркестерінің анық және дұрыс айтылуына қол жеткізіңіз.

Тәрбиелік:

Фонематикалық есту қабілетін дамыту.

Танымдық қызығушылығын, сөйлеуін дамыту.

Зейінін дамыту.

Тәрбиелік:

Шағын фольклор түрлеріне қызығушылықтарын арттыру.

Балалардың эмоционалды реакциясын ояту.

Тыңдау дағдыларын дамыту.

Материалдар:

Үкі мен қоянның (С.Вохринцев) бейнелері, сиқырлы қамал сұр(түсті), 4 бөлікке кесіңіз; дыбыстың сөздегі орнын анықтауға арналған үш терезелі әр балаға арналған карточкалар, сұр фишкалар, санау таяқшалары.

Әдістер мен тәсілдер:

Ойын техникасы; фразалық сөйлеудегі з, с дыбыстарын ажырату үшін қолданылатын сөйлеу материалы: жұмбақ, тіл бұрмалау, таза бұрмалау, артикуляциялық гимнастика, сөз талдау, дене тәрбиесі.

Оқу іс-әрекетінің барысы:

Ұйымдастыру уақыты.

IN: Балалар, сабақты бастамас бұрын тілімізді қыздырып, артикуляциялық гимнастика жасайық.

1. Артикуляциялық гимнастика.

Бірде - терезе ашылды

Екі - біз құбыр сатып алдық

Үш – ерніміз күліп тұр

Сағат төртте біз тістерімізді тазалаймыз.

IN: Балалар, сиқыр дегеніміз не?

D: Бұл ертегіде болады. Ғажайыптар орын алғанда.

IN: Бүгін біз сиқырлы дыбыстар әлеміне барамыз. Ал сендер жұмбақтардан қандай дыбыстарға қонаққа баратынымызды білесіңдер.

2. Жұмбақтар.

    Түні бойы ұшу

Тышқандарды алады

Ол жеңіл болады

Ұйқы қуысқа ұшады.

D:Бұл үкі.

IN: Дұрыс, бұл үкі. Үкі сөзі қандай дыбыстан басталады?

D : Үкі сөзі -лар дыбысынан басталады.

IN: Дұрыс, -лар дыбысына қонаққа барамыз. Бірақ сиқырлы патшалықта жалғыз болу қызықсыз, сондықтан дыбыспен бірге - басқа дыбыс бар - жұмбақты тыңдаңыз.

2.Бұл қандай орман жануары?

Қарағай түбіндегі бағанадай тұрды

Және шөп арасында тұрады

Құлақтары басынан үлкен.

Дұрыс, бұл қоян. Қоян сөзі қандай дыбыстан басталады?

D: Қоян сөзі -з дыбысынан басталады.

IN: -с- және -з- дыбыстар патшалығына барамыз. Мына дыбыстарды шығарайық. Балалар қараңдаршы, бұл дыбыстар сарайы. Бірақ ол неге сонша көңілсіз? (балалардың жауаптары)

IN: Бұл қамалды зұлым сиқыршы Саундеатер сиқырлаған екен. Ал енді бұл патшалықта дыбыстар жоғалып, барлық сөздер түсініксіз болып қалды. Балалар, қоян мен үкі сендерден қамалдың сиқырын жоюды сұрайды, ол үшін бізге бірнеше тапсырмаларды орындау керек.

3. D/i “Дыбыстар жоғалды.”

Мен енді -с- немесе -з- дыбыстары жойылып кеткен сөздерді айтамын, сендер сөзді қалпына келтіріп, дұрыс айтуларың керек.

агадка (жұмбақ), ...ыр (ірімшік), ...онт (қолшатыр), арбу... (қарбыз), ...такан (стакан), ...неговик (қар адамы), гла... ( көз), меду...а (медуза), ...айна (айна), ...амовар (самовар),...рух (ауа).

IN: Жарайсыңдар, тапсырманы орындадыңдар, қамалдың бір бөлігін сиқырдан ажыраттыңдар.

4. D/i «Сөздегі дыбысты тап».

IN: Екінші тапсырма. Өлеңнен -с- дыбысы бар сөздерді табу керек. Бұл үкінің тапсырмасы.

Ле бірге қараңғы

IN бірге e бірге ұзақ уақыт бұрын

Бір бірге ана емес бірге Пит

Қосулы бірге уку бірге барады.

D: Бұл сөздер: орманда бәрі, ұйықтап жатыр, үкі, ұйықтап жатыр, қаншық, отыр (сөздер санау таяқшалары арқылы есептеледі).

IN Бұл өлеңде -с- дыбысы бар жеті сөз бар.

IN: Ал енді қоян саған тақпақ дайындап қойды. -з- дыбысы бар сөздерді табу керек.

З жарқыраған h arevo

З және терезе h Ақат

Ашық қызыл жалын

ТУРАЛЫ h арыл h айчат.

D: Бұл сөздер: жарқыраған, жарқыраған, үшін, күн батуы, жарықтандырылған, қояндар. Бұл өлеңде -з- дыбысы бар алты сөз бар.

5. Таза сөздер .

IN: Жарайсың, сіз қамалдың басқа бөлігін ашуға көмектестіңіз. Балалар, үкі таза сөздерді жақсы көретінін айтады, өйткені олар әдемі, дұрыс сөйлеуге көмектеседі. Ол ойнауды ұсынады. Мен сөйлеймін, ал сендер кезекпен қайталайсыңдар.

Са-са-са шық түсті

Артынан инелік ұшып кетті

Си-си-си, қарашы, тістеме

Қырыққабат зи-зи-зиді суға батырыңыз

Се-се-се түлкіге көмектес

Зе-зе-зе ешкіге шөп жинап ал

Зы-зы-зы раушандары гүлдеді

Сы-сы-сы мұрты өсті

Су-су-су соратын карамель

Зу-зу-зу біз ешкі сатып алдық

Уз-уз-уз кішкентай сәби

6. Тілді бұрмалау.

IN : Ал қоян тіл бұрмаларын үйренуді жақсы көреді. Сен де, мені де үйретейік

- Пуссидің ыдысында күріш пен шұжық бар.

IN: Алдымен ақырын, сосын тез қайталайық.

(Балалардың хормен және жеке жауаптары).

IN : - Егорка қоян көлге құлап кетті .

IN: Қараңдаршы, балалар, біз қамалдың тағы бір бөлігін айырдық. Біз көптеген тапсырмаларды орындадық, аздап жылынуымыз керек.

7. Дене шынықтыру минуты .

Қоян орман арқылы секірді (секіру)

Қоян тамақ іздеп жүрді (солға және оңға бұрылады)

Кенет қоян оның басының үстінде

Құлақтар жебе тәрізді көтерілді (бастың жанындағы алақандар)

Тыныш сыбдыр естіледі (тыңдау)

Біреу орманды жасырып өтіп жатыр.

Бұл жерде кірпі сыбдырлап тұрған шығар (алақандарын уқалап)

Мүмкін тышқан қашып жүрген шығар (саусақпен скрипка)

Бұл жерде аю жүрген шығар (олар жүк тиеуге барады)

Мүмкін құс ұшып кетуі мүмкін (алақандарын айқастырып қимылдар)

Қоян іздерін шатастырады (жеңіл жүгіру)

Қиындықтан қашу

Бүйірге секіріп, бұрылды

Ал бұтаның астына оралды (отырыңыз)

Кішкене ақ шар сияқты

Ешкім таба алмас үшін.

8. Д/у «Дыбыстың сөздегі орнын тап».

IN: Міне, мен конвертті көріп тұрмын, оның ішінде сөздер жазылған. Балалар, сендер дыбыстың сөздің қай жерінде тұрғанын анықтауларың керек және сендер құлыптың басқа бөлігін өшіресіңдер. Бізге қажетті дыбыс сөздің қай жерде кездесетінін еске түсірейік.

D: Сөздегі дыбыс басында, ортасында немесе соңында келуі мүмкін.

IN: Қораптары бар карталарды алыңыз және сөздегі дыбыстың орнын анықтай отырып, бірінші, ортаңғы немесе соңғы жәшікке чипті салыңыз.

(балалар тапсырмаларды өз бетінше орындайды, мұғалім қадағалайды)

Көл, таң, ауа, мұрын, шөп, көктерек.

9. «Құпия» ойыны.

«Соняда әдемі жасыл және қызыл таспалар бар» және т.б.) және басқалар естімеуі үшін «хабарламаны» басқа балаға сыбырлап жеткізуді ұсынады. «Хабар» тізбек бойымен беріледі. Соңғы баласөйлемді дауыстап айтады.

Нұсқаулар . Барлық балалар сөз тіркесін сыбырлап айтуын қадағалаңыз, бірақ сонымен бірге хабарламаны алған бала бұл сөз тіркесін басқаға дәл және дұрыс жеткізе алатындай анық.

10. Рефлексия.

IN: Жарайсыңдар, сіз бүкіл сарайды өшірдіңіз. Қараңызшы, ол қаншалықты әдемі және жарқын. –s- және -z- дыбыстары бар сөздердің бәрі осында өмір сүрсе керек.

Біздің сиқырлы приключение сізге ұнады ма?

Бүгін біз қандай дыбыстарды қайталадық?

Қандай тапсырмалар ұнады?

Сізге не қиын болды?

Оh эро

h Арья жылыh рух Бірақбірге бірге ено Обірге ішінде