«Дүниежүзілік мұхит ресурстары»- Биологиялық ресурстар. Cu. Теңіз суы да Дүниежүзілік мұхиттың ресурсы болып табылады. Дүниежүзілік мұхит мәселелері. Ag. Зерттеу. Биологиялық ресурстар дегеніміз не?

«Мұхиттағы судың қозғалысы»- Гебридтерге, Бермуд аралдарына - ТЕҢІЗ ЕРІСІНЕН ҚАРА ШӨПТЕРДІҢ ҮЙІКТЕРІ. Табиғаттағы су айналымы. Мазмұны: Планктоннан бентосқа дейін! Көк планета! Мұхиттағы судың қозғалысы. Сіз өмірге қажетсіз деп айтуға болмайды: сіз өмірдің өзісіз. Су! Мұхиттағы өмір. Дүниежүзілік мұхит.

«Дүниежүзілік мұхит түбінің бедері»- Жак-Ив Кусто зерттеулері. Постер демонстрациясы. Еңіс. Тереңдігі, м.Сабақты жүргізетін: Крылова Анна Ивановна, география пәнінің мұғалімі, №77 Котловиный орта мектебі. Материк аралы. Континенттік еңіс. Жанартаулық аралдар. Арық Маржан аралдары – атоллдардың түзілуі. Со.

«Тынық мұхиты сабағы»- оқулықты, атласты талдап, Тынық мұхитының ауданын анықтау. Архипелаг. Көлік жолдары. Тынық мұхиты - ең терең. Адамның шеберлігі. Ең биік толқындар. Географиялық жағдай; Табиғат ерекшеліктері; Табиғи ресурстар; Экономикалық даму. Тынық мұхит. +28. Бұғаз. S = 179,7 млн ​​км2, Мәскеу облысының су бетінің 49%, V 710 млн км3.

«Дүниежүзілік мұхит сулары»-Қай мұхит ең жылы? Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттері. Атлант мұхитында +16,9 °С, Үнді мұхитында +17,1 °С, Тынық мұхитында +19,1 °C. Sp. Неліктен? Тұздылық. 90° солтүстік -1,7° 60° солтүстік +4,8° 30° солтүстік +21,0° 0°(экв.) +27,0° 30° Б. +19,0° 60° оңтүстік 0,0° 70° б -1,3°. Температура. 1 л. 0м +16,0° 200 м +15,5° 1000 м +3,8° 2000 м +3,1° 3000 м +2,8° 5000 м +2,5°.

«Дүниежүзілік мұхит және оның бөліктері»- Камчатка түбегі, араб. Ресей жағалауының бөлігі. Сомали түбегі. Солтүстік Америка. Мексика шығанағы. Дүниежүзілік мұхиттың бөліктері. Гибралтар бұғазы. О. Шри-Ланка. Аралдар. Құрлық пен мұхиттың байланысы. Дүниежүзілік мұхиттардың бөліктері. Еуропа. Дүниежүзілік мұхит – Жердің үздіксіз су қабығы. Дүниежүзілік мұхиттар = Жердегі барлық мұхиттардың жиынтығы.

Барлығы 15 презентация бар

Пенза облысының мемлекеттік бюджеттік білім беру мекемесі «Кешкі (ауысымдық) орта мектеп

Тақырып бойынша сабақ:

«Дүниежүзілік мұхит ресурстары»

Әзірлеген: география мұғалімі – Кузина О.Н.

Пенза 2015 ж

Сабақ конспектілері.

МұғалімКузина Ольга Николаевна

Элементгеография

Сынып 10 "Z"

Сабақтың тақырыбы: «Дүниежүзілік мұхит ресурстары».

Мақсат:Дүниежүзілік мұхиттың табиғи ресурстарына баға беру, болашақта адамзаттың мұхитқа тәуелділігі мәселесін түсінуге жетелеу.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:картамен жұмыс істеу, тақырып бойынша хабарламалар дайындау, ақпаратты таңдау, шағын топта жұмыс істеу дағдыларын дамыту.

Дамытушылық:оқуға деген ынтасын және қызығушылығын, есте сақтауын, зейінін дамыту; қарым-қатынас дағдылары.

Тәрбиелік:адам мен табиғаттың өзара тәуелділігі, табиғи ресурстарға ұқыпты, ұтымды қатынастың қажеттілігі туралы түсінік қалыптастыру; оқушылардың сөйлеу мәдениетін тәрбиелеу. Студенттердің сауатты сөйлеу қабілеттерін дамытуды және нормативтік актілермен берілген уақытты дұрыс пайдалануды жалғастыру.

Жабдық:карталар: «Дүние жүзінің саяси картасы», «Дүние жүзінің табиғи ресурстары», оқулықтар, атластар, «Әлемдік мұхит ресурстары» электронды презентация, проектор, компьютер.

Сабақтың түрі:біріктірілген

Әдістері:әңгіме, әңгіме, ішінара іздеу,

Оқушылардың оқу әрекетін ұйымдастыру формалары: фронтальды сауалнама, топпен жұмыс, тестілеу, студенттердің есептері, оқулықпен өзіндік жұмыс, презентация материалдары.

Сабақтың барысы :

Семантикалық

блоктар

Уақыт

Белсенділік

мұғалімдер

Белсенділік

студенттер

Org. сәт.

Сыныпқа сәлем. Қатыспағандарды белгілеу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру.

Мұғалімдерден сәлем. Сабаққа дайындалу.

d/z тексерілуде.

Өткен тақырып бойынша тест жүргіземін.

Карта тапсырмасы:

Мұнай қоры бойынша әлемде алдыңғы қатардағы елдерді көрсетіңіз.

Табиғи газ қоры бойынша әлемде жетекші елдерді көрсетіңіз

Әлемдегі ең орманды елдерді көрсетіңіз.

Оқушылар сұрақтарға жазбаша жауап береді.

Картадан елдерді көрсетіңіз: Сауд Арабиясы, Иран, Ирак, БАӘ, Катар Кувейт, Венесуэла, Ресей, АҚШ, Ливия.

Ресей, Иран, Катар, Сауд Арабиясы, БАӘ, АҚШ, Нигерия, Алжир, Венесуэла.

Суринам, Гайана, Габон, Ресей, Финляндия, Швеция.

Мақсат қою және мотивация.

«Дүние жүзінің табиғи ресурстарының географиясы. Ластану және қоршаған ортаны қорғау» (оқулық, 26-бет).

    - Өзіңізге мақсат қойыңыз.

Оқушылардың жауаптарын талдаймын, сабақтың тақырыбы мен мақсатын тұжырымдаймын (слайд №1, №2).

Әр оқушының оң нәтижесінің маңыздылығына назар аударамын. Жаңа материалды меңгеруге эмоционалды көңіл-күй қалыптастырамын.

Оқулықтағы тақырыптың контурын талдау, мұғаліммен талқылағаннан кейін тақырып пен тапсырмаларды өз бетінше тұжырымдау.

Сабақтың тақырыбын дәптеріңе жазып ал.

Жаңа материалды меңгерту.

Өздік жұмыс.

Оқушылардың хабарламалары (презентация слайдтары негізінде).

1. «Теңіз суы»

(№5 слайд).

2. «Дүниежүзілік мұхиттың пайдалы қазбалары.» (слайд №: 6)

3. «Биологиялық ресурстар

Әлем

экономикалық пайдалану». (слайд No7, No8)

4. «Энергия ресурстары

Дүниежүзілік мұхит». (слайд №9)

5. «Дүниежүзілік мұхиттың ластануы және қорғалуы». (слайд №10).

6. «Мәскеу облысының рекреациялық ресурстары». (слайд №11)

Мұғалімнің кіріспе сөзі:

Дүниежүзілік мұхиттың ұлы зерттеушісі Жак Ив Кустоның «Адамзаттың болашағы мұхиттың арғы жағында» деген сөзін еске түсірейік. (№3 слайд).

Бүгін біз ұлы саяхатшы сөзінің мәнін ашуымыз керек, біз табиғат ресурстарының басқа түрлерімен, Дүниежүзілік мұхит ресурстарымен танысуды жалғастырамыз.

Сіз мұны соңғы онжылдықтарда естіген шығарсыз, нәтижесінде

дүние жүзіндегі океанографтар мен адамдардың зерттеулері Дүниежүзілік мұхиттың құпиясын ашты. Мұхиттың табиғи ресурстардың үлкен қоймасы екені дәлелденді (Слайд No4).

Оқушылардың ізденіс жұмыстарын ұйымдастырамын.

Ал енді біз М.О. ресурсының әр түрі бойынша оқушылардың есептерін тыңдаймыз.

- Жаттығу:Оқушылардың есептері бойынша ресурстардың түрлеріне қысқаша сипаттама беріп, дәптеріңізге кестені толтырыңыз. Дүниежүзілік мұхиттың әртүрлі табиғи ресурстардың қоймасы екенін дәлелдеу үшін пайдаланыңыз.

Схема бойынша:

Ресурстың 1 түрі

2 қысқаша сипаттама.

3.Мағынасы

Оқушыларды топпен жұмыс жасауды ұйымдастырамын. Жұмыстың орындалуын қадағалаймын.

Тапсырманы өзара тексеруді ұйымдастырамын, өз пікірлерін айтуға баулимын, оқушыларды қорытындыға жетелеймін (No12 слайд бойынша стандарт).

Мұғалімдер тыңдайды.

Өзіндік жұмысты орындау.

Хабарламалар беріңіз. Хабарламаларды тыңдау. Кестені толтыру (топпен жұмыс).

Олар Мәскеу облысының байлығы туралы алған әсерлерімен бөліседі. МО ресурстарын одан әрі пайдалану туралы өз пікірлерін білдіру. Өзара тексеруді жүзеге асыру. Олар қорытынды жасайды.

Білімді алғашқы бекіту.

Фронтальды зерттеу жүргізу

1. «Дүниежүзілік мұхит ресурстары» түсінігі табиғи ресурстардың қандай топтарына жатады?

2. Дүниежүзілік мұхиттың табиғи ресурстарын зерттеу және оларды қорғау неге 20 ғасырдың екінші жартысынан бастап ерекше маңызға ие болды?

3. Неліктен мұнай Дүниежүзілік мұхиттың негізгі ластаушы заты болып табылады?

4. Дүниежүзілік мұхиттағы тіршілікке қауіпті жоюдың қандай жолдарын ұсына аласыз?

Мен жалпылама тұжырым жасаймын: минералды, энергетикалық, өсімдік және жануарлар ресурстарының үлкен қоймасы бола отырып, оларды ұтымды тұтыну және жасанды көбейту арқылы іс жүзінде сарқылмайтын деп санауға болады. Мұхит ең өзекті мәселелерді шешуге қабілетті: қарқынды өсіп келе жатқан халықты азық-түлікпен және дамып келе жатқан өнеркәсіптерді шикізатпен қамтамасыз ету қажеттілігі, энергетикалық дағдарыс қаупі және тұщы судың жетіспеушілігі. (слайд №13)

Сұрақтарға ауызша жауап беру.

Оны дәптерге жазып алыңыз.

Сабақты қорытындылау және рефлексия.

Сабақ нәтижесін оның мақсатымен байланыстыра отырып, әңгімені ұйымдастырамын.

Сабақтың басында анықталған мақсаттар мен міндеттерді есте сақтаңыз. (No2 слайд) Сіз оларды орындай алдыңыз ба?

Болашақта қандай білім мен дағдылар сізге пайдалы болады?

Жұмыстың нәтижесіне көңіліңіз тола ма?(слайд No14).

(Оқушылардың іс-әрекеті мен материалды меңгеру табысын талдаймын). Мен баға беремін.

Олар өз пікірлерін айтады, сабақтағы жұмыстарын алдын ала бағалайды (не болды, не істеді, неліктен).

Үй тапсырмасы бойынша мәліметтер мен нұсқаулар беремін.

1. Білімді бекіту: No2 тақырып, 26-38 б

2.білімді тереңдету: 51-беттегі 7-тапсырма

3. шығармашылық: «Дүниежүзілік мұхит ресурстарын ластанудан қорғау» тақырыбына постер құру.

d/z жазу

№ 3 қосымша

№1 хабарлама

Теңіз суын.

Біздің планетамыздағы теңіз суының қоры гидросфераның жалпы көлемінің 96,5% құрайды. Жер шарының әрбір тұрғынына 270 млн. м/текше. мұхит суы. Теңіз суында периодтық жүйедегі 75 химиялық элемент бар.Әр текше км-де. Теңіз суында 37 миллион тонна еріген заттар бар, оның ішінде 20 миллион тонна хлор мен натрий тұздары, 9,5 миллион тонна магний, 6 миллион тонна күкірт, көптеген йод, бром, уран, алюминий, мыс, калий, алтын бар. , күміс. Оның өзінде еріген 8-10 миллион алтын бар. тонна немесе шамамен 1,5 кг. Жердің әрбір тұрғыны үшін.

№2 хабарлама

Дүниежүзілік мұхиттың пайдалы қазбалары.

(6-слайд) Дүниежүзілік мұхиттың пайдалы қазбалары теңіз суының өзінен басқа оның түбінің пайдалы қазбаларымен де ұсынылған.- Материктік қайраңда жағалаулық шлейф кен орындары – алтын, платина; Сондай-ақ асыл тастар – лағыл, гауһар, жақұт, изумруд – «Фосфориттерді тыңайтқыш ретінде пайдалануға болады, ал қорлар алдағы бірнеше жүз жылға жетеді.

Дүниежүзілік мұхиттағы минералды шикізаттың ең қызықты түрі - кең суасты жазықтарын қамтитын әйгілі ферромарганец түйіндері. Түйінділер металдардың өзіндік «коктейлі» болып табылады: оларға мыс, кобальт, никель, титан, ванадий кіреді, бірақ, әрине, темір мен марганецтің көпшілігі, бірақ ферромарганец түйіндерінің өнеркәсіптік дамуының нәтижелері әлі де өте қарапайым. Парсы, Венесуэла, Мексика шығанағында және Солтүстік теңізде кен орындары әсіресе кең көлемде игерілуде; мұнай платформалары Калифорния жағалауында, Индонезияда, Жерорта және Каспий теңіздерінде созылып жатыр.

№3 хабарлама

Дүниежүзілік мұхиттың биологиялық ресурстары және экономикалық пайдалануы.

Дүниежүзілік мұхитта жануарлардың (балықтар, сүтқоректілер, моллюскілер, шаян тәрізділер) және өсімдіктердің 140 мың түрі мекендейді. Ғалымдар мұхиттың биологиялық ресурстары 20 миллиард адамды тамақтандыруға жетеді деп есептейді. В.И.Вернадский Дүниежүзілік мұхиттың ең өнімді суларының қатарына солтүстік ендіктерде орналасқан теңіздер – Норвег, Солтүстік, Баренц, Охот, Жапон теңіздері кірді. Алайда кәсіптік балықтардың көпшілігі қорғауды қажет етеді. Соңғы уақытта бүкіл әлемде жасанды түрде жасалған теңіз плантациялары мен фермаларында организмдердің белгілі бір түрлерін (мысалы, моллюскаларды) өсіру кеңірек тарады. Бұл балық шаруашылығы марикультура (Жапония, Қытай, АҚШ, Голландия, Франция, Австралия) деп аталады. Ресейде балдырлар Қиыр Шығыс теңіздерінде және Ақ теңізде өсіріледі. Маришаруашылық аквакультураның бір бөлігі болып табылады - теңізде және тұщы суда су ағзаларын жасанды өсіру. Аквакультураның отаны - Қытай (4 мың жылдан астам бұрын).

№ 4 қосымша

№4 хабарлама

Дүниежүзілік мұхиттың энергетикалық ресурстары.

Толқындық энергияны пайдалануда ең үлкен жетістіктерге қол жеткізілді. Толқынды электр станциялары осы принцип бойынша салынған, олардың турбиналары толқын көтерілген кезде бір бағытта, ал екінші бағытта толқын төмен болғанда айналады (Ресей, Франция, АҚШ, Норвегия). Ресейде толқын энергиясын пайдалануға көп көңіл бөлінеді. Толқын энергиясының әлеуетті қоры бойынша Ресей дүние жүзінде бірінші орындардың бірін алады, олар әсіресе Ақ, Баренц және Охот теңіздерінің жағалауларында үлкен.Олардың жалпы энергиясы 200-300 млрд кВтсағ. бүгінгі күні су электр станциялары өндіретін энергия

№5 хабарлама

Дүниежүзілік мұхиттың ластануы және қорғалуы.

Өкінішке орай, Дүниежүзілік мұхиттың бай табиғи ресурстарын пайдаланумен бірге адам оны әлі де жаһандық «қоқыс шұңқыры» ретінде пайдаланады. Жыл сайын оған 1 млн тонна мұнай түседі (танкер және бұрғылау платформаларының апаттары, ластанған кемелерден мұнай төгілуі). 1947 жылы атақты норвег ғалымы және саяхатшысы Тор Хейердал «Кон-Тики» салында жүзген кезде.

Тынық мұхитының арғы жағында ол өз жолында ешқандай ластануды кездестірмеген. Ал 1969 жылы «Ра» папирус қайығымен Атлант мұхитын кесіп өтіп, ол тіпті оның орталық бөлігінде 1400 мильге дейін су майлы қабықпен жабылғанын атап өтті. Америкалық ғалымдар 80-ші жылдардың басында бір ғана Солтүстік Тынық мұхитында миллиондаған пластик бөтелкелердің қалқып кеткенін анықтады. Егер біз мұхитты қорғай алмасақ, жерді қорғай алмауымыз екіталай.

Дүниежүзілік мұхиттың экологиялық мәселелерін шешудің қандай жолдары бар?

1. Экологиялық, техникалық және әлеуметтік шаралар жүйесін бір мезгілде әзірлеу және қабылдау қажет.

2. Дүниежүзілік мұхит туралы халықаралық келісімдер қабылдау қажет.

№6 хабарлама

Дүниежүзілік мұхиттың рекреациялық ресурстары.

Дүниежүзілік мұхиттардың рекреациялық ресурстары орасан зор. Тіпті ежелгі гректер мен римдіктер теңізде шомылу мен жүзуді жоғары бағалаған. Тек теңізде және теңізде болу адамның денсаулығы мен көңіл-күйіне жақсы әсер етеді. Ең көп келетіндер - Жерорта теңізі, Кариб және Қызыл теңіздер. Мұхит түрлі байлықтың қоймасы бола отырып, бір-бірінен шалғай жатқан құрлықтар мен аралдарды байланыстыратын еркін де ыңғайлы жол. Теңіз көлігі елдер арасындағы тасымалдаудың 80%-ға жуығын құрайды, бұл өсіп келе жатқан әлемдік өндіріс пен айырбасқа қызмет етеді.

№ 1 қосымша

Сынақ .

№1 нұсқа.

1Дүние жүзіндегі мұнай қорының көп бөлігі шоғырланған:

A.) Солтүстік жарты шарда

B). оңтүстік жарты шарда

2. Жалпы әлем бойынша жан басына шаққандағы егістік жер көлемі:

A) артады

В) өзгермейді

В) төмендейді

3. Дүниежүзілік жер қоры аудандарында жерді олардың үлесін азайту тәртібімен орналастырыңыз:

A.) ормандар мен бұталар

В) өңделетін жер

B) шалғындар мен жайылымдар

4. Адамзаттың су мәселесінің негізгі себептері:

A) Судың ластануы

C) су ресурстарының жер шарында біркелкі бөлінбеуі

№ 2 қосымша

Сынақ .

№2 нұсқа

1Дүние жүзіндегі газ қорының көп бөлігі шоғырланған:

A.) Солтүстік жарты шарда

B.) Оңтүстік жарты шарда

2. Дүние жүзінде ауыл шаруашылығы жерлерінің азаюының негізгі себебі:

A) Топырақ эрозиясы

B) батпақтану, тұздану

B) шөлейттену

3.Жерлердің дүниежүзілік жер қорының аудандарындағы үлесін ұлғайту ретімен атаңыз:

A.) ормандар мен бұталар

B) егістік жерлер (егістік жерлер, бау-бақшалар, плантациялар).

B) шалғындар мен жайылымдар

4. Адамзаттың су мәселесінің шиеленісуінің негізгі себебі:

А) су ресурстарының планетада біркелкі бөлінбеуі

В) су ресурстарының тұрақты көлемімен тұтынудың артуы

В) судың ластануы

№ 5 қосымша.

№1 слайд.

№2 слайд.

№ 6 қосымша

№3 слайд.

№4 слайд.

№ 7 қосымша

№5 слайд.

№6 слайд.

№ 8 қосымша

№7 слайд.

№8 слайд.

№ 9 қосымша

№9 слайд.

№10 слайд.

№ 10 қосымша

№11 слайд.

№12 слайд.

№ 11 қосымша

№13 слайд.

1-слайд

Слайд сипаттамасы:

Слайд 2

Слайд сипаттамасы:

Слайд 3

Слайд сипаттамасы:

Слайд 4

Слайд сипаттамасы:

Слайд 5

Слайд сипаттамасы:

Слайд 6

Слайд сипаттамасы:

Теңіз суынан магний алу Теңіз суында шамамен 0,13% магний бар. Магний алғаш рет Англияда теңіз суынан алынды (Армстронг, Миалл, 1946), бірақ теңіз суынан магний алу бойынша алғашқы ірі кәсіпорын 1941 жылдың басында Фрипорт маңында салынды. «Этил Dow Chemical». теңіз суы.Магний зауытын салуға арналған жерді таңдау теңіз суынан бром алатын зауытқа қарағанда, неғұрлым қатаң талаптармен анықталады.Қарастырылып отырған процестің тән артықшылықтарының бірі шикізаттың төмен құны болуы мүмкін. егер бұл материалдар оларды айдау арқылы технологиялық желіге тікелей жіберілсе, одан әрі азаяды.

Слайд 7

Слайд сипаттамасы:

Фрипорт (Texac) Ethyl Dow Chemical Company зауытындағы магний өңдеу зауытының жалпы көрінісі

Слайд 8

Слайд сипаттамасы:

Теңіз суынан бром алу Бром алғаш рет теңіз суынан 1926 жылы Калифорнияда тұзды экстракциялау процесінде алынған суды тазарту кезінде бөлініп алынды. Бромның қосымша көздерін кең көлемде іздестіру барысында Этил корпорациясы бромды теңіз суынан тікелей тұндыру процесін әзірледі. Бром өндіру зауытын салу үшін орынды таңдау ерекше мұқият болуы керек. Бұл жағдайда зауыт тұтынатын теңіз суын жауын-шашынмен сұйылту мүмкіндігін алдын ала болдырмау керек. Мұнда Ethyl Dow Chemical компаниясы жылына 3 мың тонна бром өндіретін зауыт салды. 1938 жылы бұл кәсіпорынның қуаттылығы жылына 20 мың тонна бромға дейін ұлғайтылды (Шигли, 1951). 1937 жылы бұл процесс сәл өзгертілді.

Слайд 9

Слайд сипаттамасы:

Слайд 10

Слайд сипаттамасы:

Слайд 11

Слайд сипаттамасы:

Слайд 12

Слайд сипаттамасы:

Слайд 13








Балық өндірісі - 80% Балық өндірісі - 80% Омыртқасыздар - 10-12% Омыртқасыздар - 10-12% Теңіз сүтқоректілері мен балдырлар - 8-10% Теңіз сүтқоректілері мен балдырлар - 8-10% Дүниежүзілік мұхит жыл сайын 500 млрд. органикалық заттардан. Адамдар бұл мөлшердің 2%-дан азын пайдаланады.










Ғажайып мәдени өнімдер жыл сайын әлемде өндірілген қарынаяқтылар мен қосаяқтылардың 60% құрайды, барлық өндірілген балдырлардың жартысынан астамы және 16 мың тоннадан астам асшаяндар. Ғажайып мәдени өнімдер жыл сайын әлемде өндірілген қарынаяқтылар мен қосаяқтылардың 60% құрайды, барлық өндірілген балдырлардың жартысынан астамы және 16 мың тоннадан астам асшаяндар.




Қазіргі уақытта дүниежүзілік балық шаруашылығы өндірісі жылына 6 млн тоннадан асады, Азия – 84% (5,4 млн тонна) Азия – 84% (5,4 млн тонна) Еуропа – 13,2% (0,8 млн тонна) тонна) Еуропа – 13,2% (0,8 млн тонна) Африка – 1,7% (0,1 млн т) Африка – 1,7 % (0,1 млн т) Оңтүстік Америка – 1,1 % (0,07 млн ​​т) Оңтүстік Америка – 1,1 % (0,07 млн ​​т)