Бізді қоршаған әлем туралы сабақ. 4 сынып. 26.11.2014 ж

Мұғалім: Макарова Е.В. МОАУ No16 орта мектебі.

Тақырыбы: Ауаның қасиеттерін адам қалай пайдаланады.

Сабақтың түрі: Жаңа білімді ашу.

Мақсаттар мен міндеттер :

Тәрбиелік:

Ауа туралы түсінік қалыптастыру: оның құрамы мен қасиеттері;

Адамның ауасын пайдалану мысалдарын қарастырыңыз.

. Метатақырып:

Бақылау, тәжірибе жасау қабілеттерін дамыту,эксперименттің барысы мен нәтижелерін бақылау;қорытындылар мен қорытындылар;

- пәнге деген қызығушылығын дамыту;

Дәлелді пікір айту үшін жағдай жасау;

Ақыл-ой операцияларын дамыту: синтез, талдау, жалпылау;

алынған ақпаратты кластер түрінде қорытындылау;

Қарым-қатынас дағдыларын және командалық мәдениетті дамыту.

Жеке:

Жұптық, топтық жұмыстарды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық дағдыларын дамыту;

Оқу іс-әрекетіне деген оң көзқарасты және өзіне деген сенімділікті тәрбиелеу.

- ауызша және жазбаша сөйлеуді жетілдіру қажеттілігін тәрбиелеу

Жетекші қызмет: өнімді

Жұмыс әдістері: белсенділік әдісі, ішінара – ізденіс, ауызша, көрнекі, практикалық (эксперимент)

Жұмыс формалары: фронтальды, топтық (балалар топ болып отырады), тәуелсіз.

Мұғалімнің қызметі: ынтымақтастықты ұйымдастырушы, эксперименттік-іздестіру жұмыстарын басқаратын кеңесші.

Педагогикалық технологиялар:

Белсенділікке негізделген оқыту әдісі;

Түсіндіру және иллюстративті оқыту;

Ынтымақтастық педагогикасы (білім беру диалогы, тәрбиелік пікірталас);

АКТ – технология (презентация).

Сабақтың материалы: Оқулық «Бізді қоршаған әлем. Адам және табиғат. 4 сынып». А.А.Вахрушев

Жабдық:

1. Сабаққа арналған презентация

2. Желдеткіш, банка және стақан су, шприц, бос қап, шарлар.

Сабақтар кезінде

1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқу әрекетіне мотивация. (5 минут)

Үй тапсырмасын тексеру.

Біз барлық қонақтарды қарсы аламыз. Сіз айналаңыздағы әлем туралы сабақты көре аласыз.

Біз неғұрлым белсенді және ұйымшыл жұмыс жасасақ, мен соғұрлым қызықты нәрселерді көрсетіп, айта аламын. Толығырақ білгіңіз келе ме? Олай болса жұмыс істейік!

Миллиондаған жылдар бойы не болды, жер бетіндегі тіршіліктің негізі болып табылады, адамдар пайдаланады және әлі аяқталмаған? (су)

Судың қасиеттерін және оны адамдар қалай пайдаланатынын еске түсірейік. (Алдыңғы):

Жердің су қабаты қалай аталады?

Су тірі организмдердің тіршілігінде қандай рөл атқарады?

Судың негізгі қасиеттерін ата.

Байланыстағы ыдыстар заңын тұжырымдаңыз. Адамдар оны қолдануды қайдан үйренді?

Неліктен суға батырылған гайка резеңке таспаны ауада ілінген гайкадан азырақ созады?

Адам судың қалқымалы қасиетін қайда пайдаланады?

Жуу кезінде судың қандай қасиеті қолданылады?

Қалбырды ашпай қыздырсаңыз не болады?

Бу машинасында судың қандай қасиеті қолданылады?

Судың үш күйін ата. Оларға табиғатта мысалдар келтір.

Карточкалар бойынша жеке:

Судың қасиеттерін және оларды пайдалану жолын байланыстыру үшін көрсеткілерді пайдаланыңыз.

Сұйықтықты бу қозғалтқышы

Қалқымалы күші бар тағамды тәттілендіреді

Коммуникациялық ыдыстардың қасиеті Су дөңгелегі, электр станциясының турбинасы

Қыздырған кезде кеңейеді Кемелердің өнертабысы

Еріткіш су құбыры

2. Білімді жаңарту, қиындықтарды түзету, сабақ мақсатын қою.

Проблемадан шығу үшін жоба құру (3 минут)

Миллиондаған жылдар бойы адамдар пайдаланған және әлі аяқталмаған тағы не бар? (ауа)

Менің сұрағым мен өткен тақырып бойынша бүгінгі сабақтың тақырыбын тұжырымдап көріңіз.

Тақырыбы: Адамның ауаны қалай пайдаланатыны және ауаның қасиеттері.

Шындығында, бүгінгі тақырып – біз жауап беруге тиіс басты сұрақ. Сіз бірден толық, егжей-тегжейлі жауап бере аласыз ба?

Сабақтың мақсаттары қандай болады?

Сабақтың мақсаттары: 1) Ауаның не екенін және оның қолданылуын табу (қайталау).

2) Ауаның қасиеттерін және оны адам пайдалануын білу (қайталау).

Сіз қайсысын ұсынар едіңіз?жұмыс жоспары тақырып бойынша?

1) Біз білетін нәрсені есте сақтаңыз

2) Тәжірибелер, бақылаулар – жиынтық кесте

3) Қорытындылар

3. Проблемадан шығу үшін жобаны жүзеге асыру (7 минут)

- Білетінімізді еске түсірейік:

Жердің ауа қабығы қалай аталады? (атмосфера)

Ауа дегеніміз не? (газдар қоспасы)

Бұл ауа қабығынсыз Жердегі тіршілік мүмкін бе еді? Неліктен?

Жануарлар мен өсімдіктер ауаны қалай пайдаланады? (барлық тірі организмдер ауадағы оттегі арқылы тыныс алады)

Өсімдіктер қалай қоректенеді? (өсімдіктер фотосинтез кезінде ауадағы көмірқышқыл газын органикалық заттар жасап, оттегін шығару үшін пайдаланады)

Неліктен организмдер ауасыз 5 минут болса да өмір сүре алмайды? (ауаны болашақта пайдалану үшін сақтауға болмайды)

Жер атмосферасы тағы қандай рөл атқарады? (атмосфера жер бетін қызып кетуден және гипотермиядан қорғайды; озон қабатының арқасында зиянды ультракүлгін сәулелерден қорғайды).

Ауаның қандай қасиеттерін білесіңдер? (дәмсіз, түссіз, иіссіз)

Ауаның бар екенін және бос кеңістік емес екенін қалай тексеруге болатынын ұсыныңыз? Оны әлі де сезіну, ұстау, көру мүмкін бе? Менің үстелімде ұсынылған заттарды қараңыз (желдеткіш, суы бар ыдыс және бос стакан, бос сөмке). Оларды дәлелдеуге қалай қолдануға болатынын көрсетіңіз.

Тәжірибе 1.

Бетіңіздің алдына желдеткішті (дәптерді) бұлғаңыз. Өзіңді қалай сезіндің? (түрту)

Әркімнің өз үстелінде болатын құралдарды пайдаланып, сенсорлық, ауа қозғалысын сынау керек пе? (толқын дәптері)- сезінді

- Қозғалыс кезінде ауа сезіледі.

Тәжірибе 2.

Стаканды суы бар ыдысқа төңкеріп қойыңыз.

Неліктен су стаканға түспейді? (ауа бар - ауа қоңырауы)

Мен әйнекті сәл еңкейтемін. Не болды? (әйнектен көпіршік түріндегі ауа шығып, су бетінен жоғары көтерілді)

Тәжірибе 3.

Бос пластик пакеттегі ауаны алыңыз.

Сонымен, қорытынды: ауа газ, ол бізді қоршап тұрады ... барлық жерде. Ауа тұрақты пішінге ие емес және оған қол жетімді бүкіл көлемді толтыруға бейім.

Жанкүйермен болған алғашқы тәжірибеңізді есте сақтаңыз. Жел дегеніміз не? (жел - ауаның қозғалысы)

Ойланыңызшы, адам желді оған қалай мәжбүрлей алады?

(жел желкендерді үрлейді - 2-3 мың жыл бұрын мысырлықтар Жерорта теңізін өте дамыған желкенді кемелермен, жел диірмендерімен жүзген, электр станцияларының жел қозғалтқыштары электр энергиясын өндірудің ең таза жолы)

- кесте

Ашықоқулық қосулы89 бет. Суреттер адамның жел қуатын пайдалануын көрсетеді.

Кімнің есінде: жел қалай пайда болады? (жел азырақ жылы аймақтардан жылы жаққа ауысады.

Есте сақтасіздің бақылауларыңыз Сіз оттың жанында қалай отырдыңыз? Оттан шыққан жылы ауа күл бөлшектерін жағу үшін не істейді? (оларды көтереді)

Демек, жылы ауа көтеріліп, аз қыздырылған аймақтан жылыған жерге ауысады.

Біздің үй-жайларда батареялар мен желдеткіштер қайда орнатылғанын есте сақтаңыз, неге? (төменгі жағында жылы ауа бүкіл бөлмеге біркелкі таралады)

Біз жылы және суық ауаның мінез-құлқы туралы айттық. Бұл ауаның қандай қасиетіне байланысты, қыздырғанда және салқындағанда ауа не болады?

(қыздырғанда кеңейеді, салқындағанда жиырылады)

Тәжірибе 2.

Осы қасиетті растайтын тағы бір тәжірибені бақылаңыз. Сабақ уақытының шектеулі болуына байланысты Вика оны үйде жүргізіп, жазып алды.

Ішінде ауасы бар пластикалық бөтелкеге ​​допты саламыз. Алдымен біз құрылымды ыстық су бассейніне батырдық. Біраз уақыттан кейін және біршама ұзақ уақыттан кейін доп үрлей бастады. Бұл ауа бөтелкеге ​​сыймай, қызған кезде кеңейіп, шарды үрлей бастағанын білдіреді. Содан кейін біз құрылымымызды суық су бассейніне түсірдік. Бірте-бірте доп сөне бастады - ол бөтелкеде жеткілікті орынға ие болды. Бұл ауа салқындаған кезде ол қысылады дегенді білдіреді.

Қорытынды:Ауа қыздырылған кезде кеңейеді және ол жеңілдейді, көтеріледі. Салқындаған кезде ол жиырылып, ауырлап, батып кетеді.- кесте

Адамдар жоғары көтерілу үшін жылы ауаның қасиетін пайдалануды тағы қалай үйренгенін кім болжай алады? (әуе шарлары)- кесте

Бөренені судан қандай күш итеретінін есте сақтаңыз ба? Неліктен сутегі толтырылған шарлар аспанға ұшатынын ойланыңыз. Ауадан жеңіл заттардың көтерілуіне қандай күш әсер етеді?

(қалқымалы күш) – кесте

Аэронавтика дәуірінің басталуы 1783 жылы, ағайынды Монгольфьелер әуе шарымен аспанға көтерілген кезде деуге болады. Дегенмен, әуе шарының негізгі кемшілігі - оның нашар басқарылуы. Х соңындаIXғасырлар бойы өнертапқыштар қозғалтқышпен қозғалатын винттің көмегімен қозғалатын ұшақтарды жасады. Бұл сутегі толтырылған дирижабль болды. Олардың көлемі өте үлкен болды. Мысалы, неміс өнертапқышы фон Цеппелин жасаған дирижабль ұзындығы 128 м, ені 12 м дерлік болған.Бірақ болашақ ұшақтың басқа түрімен байланысты.

Тәжірибе 3.

Бір парақ қағазды суға лақтырыңыз.

Неліктен жапырақ ауада салбырап қалмай, су бетінде жатты?

(ауа тығыздығы аз зат,төмен тығыздық) – кесте

Суға сүйенуге бола ма? Қандай жағдайларда? Ойлаңызшы, ауаға сүйенуге бола ма, қандай жағдайда?

(қолдау аймағын ұлғайту, салмақты азайту, үлкен жылдамдықты дамыту)

Бірақ ауадағы қозғалысқа қарсылық минималды, сондықтан ауадағы қозғалыс жылдамдығы азырақ шектеледі.

Қалай ойлайсыз, адам ауаның төмен тығыздығын пайдалануды қалай үйренді? (ұшақтар, тікұшақтар, ракеталар – үлкен жылдамдықпен ұзақ қашықтыққа қозғалатын)

Авиацияның пайда болуы қозғалтқыштардың қуаты және сонымен бірге құрылыс материалдарының қарапайымдылығы белгілі бір деңгейге жеткенде мүмкін болды. Ағайынды Райттар мінген алғашқы ұшақ 1903 жылы ұшты. Адамдар әуе кеңістігін пайдалануды үйренді.

90-беттегі суреттерге қараңыз: Бұл ұшақтар қалай аталады?

Өзіңізді пайдаланыңызөмірлік тәжірибе , болжаңыз. Менің блузкам сабақтың тақырыбымен қалай байланысты болуы мүмкін?

( ауа жылуды нашар өткізеді - төмен жылу өткізгіштік) – кесте

Қандай тұжырым дұрыс деп ойлайсыз: киім денені жылытады ма, әлде киім денеден қызады ма?

Тығыздығы төмен болғандықтан, ауа жылуды нашар өткізеді. Суық кезде аңдар жүндерін көтереді, құстар қауырсындарын көтереді, ал адам тоқылған блузка киеді. Жүннен жасалған бұйымдар, мамық күртелер, тондар дене мен сыртқы орта арасында қалың ауа қабатын жасайды. бұл дененің жылуды жоғалтуына жол бермейді.Кесте - жүннен жасалған бұйымдар.

Адам ауаның төмен жылу өткізгіштігін тағы қай жерде пайдаланады? (терезе жанында тұру)

(үйлердегі қос терезе жақтаулары, олардың арасындағы ауа үйлерде жылуды сақтауға мүмкіндік береді)- кесте

Оқулық бізді ауаның тағы бір қасиетімен танысуға шақырады және

Ол үшін келесі экспериментті орындаңыз:

Тәжірибе 4. (бала тақтада жетекшілік етеді)

Инесі жоқ пластикалық шприцті алып, поршеньді ортаңғы күйге қоямыз. Инеге арналған тесікті саусағыңызбен ұстап тұрып, біз ауаны қысып, созуға тырысамыз. Қорытынды жасау.

(Қорытынды: Ауаны күшпен қысып, созуға болады, бірақ ол өзінің бастапқы көлемін сақтауға бейім.)

Бұл қасиет деп аталады -серпімділік – кесте.

Сорылатын ауаның серпімділігін қайда қолдануға болады?

(үрлемелі матрацтар, автокөлік шиналары, шарлар) - кесте

Сонымен, біз алған ауа қасиеттерін пайдаланудың жиынтық кестесін қараңыз.

Бұл кестеге адамдар ауаның қасиеттерін ғана емес, оның құрамын құрайтын газдарды да пайдалануды үйренгенін қосқым келеді.

- Диаграмманы қарап шығыңыз, ауада бүгінгі айтылғандардан басқа қандай газдар бар, оттегі мен көмірқышқыл газы бар.

Топтық жұмыс.

Оқулықта бізге ауаны құрайтын газдарды пайдалану жолдары ұсынылмайды. Өзіңіз көріңіз. Дәптерлеріңді 35-бетке ашыңдар. Артқа бұрылып, төрттен топ құрыңдар. Өз болжамдарыңызды талқылаңыз. Дайын болғанда сигнал береді.

Кестеге қосайық. Адам ауаны құрайтын газдарды қалай пайдаланады?

Азот – азотты тыңайтқыштар

Оттегі – дәнекерлеу үшін қолданылады

Көмірқышқыл газын көмірқышқыл газын суға қосып, көмірқышқылдануды тудырады.

Шарлар сутегімен толтырылған

Қорытынды жасайық: адам ауа туралы не білді, нені пайдаланды?

(жел күші, ауаның қасиеттері және құрамы)

5. Сырттай сөйлеудегі біріншілік консолидация . Білім жүйесіне қосу.

(2 минут)

Материалды қалай меңгергеніңізді тексеру үшін «Егер ауа... серпімді болмаса, Жерде не болар еді?» ойынын ойнау арқылы сұрақтарыма жауап беруді ұсынамын.

Ауа қозғалмаса, жел болмас па еді?

Егер ауада көмірқышқыл газы болмаса ше?

Ауа одан тығызырақ болса ше?

Егер ауада оттегі болмаса ше?

Доп үшін ауаның қандай қасиеті маңызды? Көрпелер? Шар? Ұшақ? Парашют?

Ауаның бір бөлігі болып табылатын қандай газ пеште жануды қамтамасыз етеді және дене температурасын сақтайды? (оттегі жанған кезде дене мен пештің температурасын сақтайтын энергия мен жылу пайда болады)

Дәптермен жұмыс (уақыттың қолжетімділігіне байланысты)

Мен сізді ойланып, өз көзқарасыңызды білдіруге шақырамын:

Ауа тығыздығынан пайда алатын объектілерді атаңыз (неғұрлым көп болса, соғұрлым жақсы) -

парашют, ұшақ, пневматикалық матрац, шар, шарлар

Ауа тығыздығы кедергі келтіретін объектілерді атаңыз (ол неғұрлым төмен болса, соғұрлым жақсы) - желкенді қайық, жемпір, ұшақ, ракета

6. Стандартқа сәйкес тексерумен өздік жұмыс . (3 минут)

Дәптермен жұмыс. Бет 34. № 2

Ауаның қандай қасиеттері қолданылатынын жаз

Тікұшақ

тығыздығы

Екі қабатты әйнек

төмен жылу өткізгіштік

Өсімдік

ауада көмірқышқыл газының болуы

Зымыран

тығыздығы

Ауа матрасы

серпімділік

Жанар

ауада оттегінің болуы

Жұмысыңызды стандартқа сәйкес тексеріңіз.

Кім қатесіз жасады?

Кімде қиындықтар болды, келесі қадамдарыңыз қандай? (мұқият оқу, оқулық материалды үйде түсіну)

7. Оқу іс-әрекеті туралы рефлексия. (3 минут)

Сабақ аяқталуға жақын. Қорытындылайық.

Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болды? (Адамның ауаны қалай пайдаланатынын табыңыз)

Сіз өз мақсаттарыңызға жеттіңіз бе? Дәлелдеу:

Адамдар ауаның тағы қандай қасиеттерін пайдалануды үйренді? (әуе кеңістігі, жел күші, ауа компоненттері)

Ауаның қандай қасиеттері есіңізде қалды?

Кім сабаққа және сабақта өзіне риза?

Менің сұрақтарыма тағы кім қатысты? - үйде мұқият жұмыс істеу

Кім сабаққа да, өзіне де риза?

Сабақ үшін рахмет. Назарларыңызға рахмет.

Немесе жылдам сауалнама:

Ауа дегеніміз не?

Ауаның құрамына қандай газдар кіреді?

Ауаның белгілі бір пішіні мен көлемі бар ма?

Жердің ауа қабығы қалай аталады?

Ежелгі дәуірде адамдар желкенді қайықтармен теңіз арқылы саяхаттау үшін не пайдаланды?

Ауа қызған кезде не істейді?

Неліктен ұшақтар құламайды? Тікұшақтар

Ауа матрастарында, шарларда ауаның қандай қасиеті қолданылады

Сода өндірісінде қандай газ қолданылады?

Адам ауасыз қанша уақыт өмір сүре алады?

Жер бетінде ауа көп, барлығына жетеді, оған алаңдаудың қажеті жоқ

Тәжірибе 6. Ауаның салмағы, массасы бар.

Мен 2 бірдей шар аламын. Шарлардың біріне ауа толтырылған, екіншісіне ауа толтырылмаған. Екі шар да таяқтардың ұштарына байланған. Үрленбеген шары бар таяқшаны тепе-теңдікте болатындай етіп үстелдің шетіне қоямын. Мен кестемен қиылысуды белгілеймін. Мен үрленген шары бар таяқшаны дәл осылай саламын. Не болды? (ауасы артық үрленген шар)

- Демек?...(ауаның салмағы, массасы бар)

- Ауаның салмағы болса, ол жерді басады деген сөз.

- Жоғары қысымды аймақтан төмен қысымды аймаққа жел соғады (егер сіз қысымда болсаңыз, қашқыңыз келсе, қысымы азырақ аймаққа барыңыз). Жоғары қысым аймағы әдетте суық ауа массасы бар жерлерде, ал төмен қысым жылы ауа массасы бар жерлерде кездеседі.

Жеке:

саналы

көзқарас

оқытуға

Когнитивті:

Салыстыру

Синтез

Құрылымдық

білім

Номинация

гипотезалар

Таным:

Сахналау

Мәселелер

Номинация

гипотезалар

Нормативтік:

Мақсат қою

Жоспарлау

Маңызды

символдық

модельдеу

Когнитивті:

Құрылымдық

білім

Номинация

гипотезалар

Когнитивті:

Құрылымдық

білім

Нормативтік:

Бақылау

Баға

Түзету

Ерік-жігері күшті

өзін-өзі реттеу

Байланыс-

әсерлі:

Білдіру

сіздің ойларыңыз

серіктестікте

Нормативтік:

Ерік-жігері күшті

өзін-өзі реттеу

Өзін-өзі бағалау

Когнитивті:

Рефлексия

тәрбиелік

процесс

Нормативтік:

Ерік-жігері күшті

Өзін-өзі реттеу

Бақылау,

Өзін-өзі бағалау

Когнитивті:

Рефлексия

тәрбиелік

процесс

Біз ауа туралы негізгі ақпаратты бердік және осы мақалада біз оны пайдаланудың негізгі әдістерімен таныстырамыз - олардың көпшілігі сізге таныс болса да, біз бұл ақпаратты қорытындылауды маңызды деп ойладық. Сіз сондай-ақ ауа туралы бірнеше қызықты фактілерді білесіз - мысалы, ол әлемдегі ең таза қай жерде және адамға күніне қанша қажет.

Ауа жер бетіндегі барлық тірі ағзалардың тыныс алуына қажетті орта болып табылады. Оның көмегімен барлық тірі жасушалар оттегін алады. Ол өз кезегінде ағзаны қажетті энергиямен қамтамасыз ететін тотығу процестерін қамтамасыз етеді. Сонымен қатар, ол әртүрлі салаларда кең қолдануды табады.

Ауаны пайдаланудың негізгі әдістері:

Химия өнеркәсібінде ауадан инертті газдар алынады, ал қышқылдар мен оксидтер ауаның көмегімен синтезделеді.
Мұнай-химия өнеркәсібінде барлық құбырлар бірінші іске қосу алдында ауамен тазартылады.
Өнеркәсіптік өндірісте ол технологиялық процестердің температурасын арттыру үшін қолданылады.
Жанармайдың жануымен байланысты барлық процестер мен механизмдер ауаны тұтынуға негізделген. Ауа іштен жанатын қозғалтқыштардың жұмысы үшін жылу шығару үшін қажет.
Тамақ өнеркәсібінде ауа ашыту, ашыту және т.б процестерді қамтамасыз ету үшін қажет.
Зертханаларда шыны ыдыстарды, аспаптар мен жабдықтарды құрғақ ауада зарарсыздандыру қолданылады.
Лак-бояу өнеркәсібі сығылған ауаны пайдаланып жылдамдатылған кептіруді пайдаланады.
Қысыммен ауа автомобильдерге және басқа да шиналарға айдалады.
Сығылған ауаны пайдалана отырып, олар машиналарды жуады, құрал-жабдықтарды, үй-жайларды және ағаш өңдеуде шаң мен жоңқадан киімдерді тазартады; құралды тазалаңыз.
Сығылған ауа балғаларда, құрылыс пневматикалық пистолеттерде, бұрауыштарда және соққы кілттерінде, пневматикалық бұрғыларда және бүріккіш пистолеттерде қолданылады; пневматикалық қаруларда.
Сығылған ауа стоматологияда, әртүрлі мақсаттағы жабдықтарды тазарту үшін қолданылады (құбырлар, қазандықтар, компьютерлер және т.б.).

– Ауаның бестен бір бөлігі ғана өмірге қажетті оттегіден тұрады, оның құрамында азот аз, пайдалы оттегі көп болса жақсы болар еді. Бұл олай емес. Ауадағы азоттың негізгі биологиялық рөлі оттегі еріткіш ретінде әрекет етеді. Таза оттегіде қалыпты жағдайда өмір сүру мүмкін емес. Қалыпты қысымда 93% жоғары таза оттегімен тыныс алу өлімге әкеледі.

Ғалымдар ауаның эфемерлі емес, белгілі бір физикалық қасиеттері бар газдардың заттық қоспасы екенін түсінгеннен кейін, ауа-райы мен әртүрлі табиғат құбылыстарына жауап беретін ауа массаларының қозғалысы екені белгілі болды: желдер, циклондар, торнадолар, торнадо, пассатты жел, найзағай, қар жаууы және т.б. Метеорология, ауа-райы туралы ғылым өз тарихын сол кезде бастады деп болжауға болады.

Ең таза ауа Тасмания аралында деп есептеледі.

Үлкен тереңдікте және биіктікте ауа адамға шамамен теңіз деңгейіне қарағанда басқаша әсер етеді. Тереңдікте қысымның жоғарылауымен ауа қоспасындағы азот есірткілік әсер ете бастайды, бұл эйфория сезімін, орынсыз мінез-құлықты, бас айналуды және өз әрекеттері мен жағдайын бақылауды жоғалтуды тудырады.

Биіктікте ауа қысымы төмендейді, сондықтан дем алған кезде оттегі азаяды. Ол оттегі ашығуының белгілерін дамытады: салмақсыздық сезімі, бас ауруы, шаршаудың жоғарылауы, ұйқышылдық, тыныс алудың қиындауы.

Көптеген адамдар ауаның салмағы жоқ деп ойлайды. Бұл дұрыс емес: бір текше метр ауа, стандартты қысымда және шамамен теңіз деңгейіндегі биіктікте 1,225 кг құрайды.

Тыныс алу үшін адамға орта есеппен тәулігіне 20 келі, 15-16 текше метр ауа қажет. Бұл қанша екенін түсіну үшін сіз шамамен 2,5 м жағы бар текшені елестете аласыз.Осы көлемнің төрттен бірін ми тұтынады.

Көптеген адамдар көшедегі ауа үйдегі ауадан да лас деп ойлайды. өйткені көшеде шаң, қоқыс, өнеркәсіптік кәсіпорындардан шығатын түтіндер мен газдар бар. Шын мәнінде, зерттеушілер үйдегі ауа сыртқы ауаға қарағанда шамамен 25 есе лас екенін анықтады. Сонымен қатар, егер сіз желдетпесеңіз, бөлмедегі ауадағы оттегінің пайызы төмендейді және көмірқышқыл газының пайызы артады, бұл сіздің әл-ауқатыңызға нашар әсер етеді. Сондықтан үйіңізді және жұмысыңызды жиі желдетіңіз!

PrayChemicalsGroup дүкенінен ауа температурасын өлшеуге арналған термометрлерді де, ауа ылғалдылығын өлшеуге арналған гигрометрлерді де сатып алуға болатынын еске саламыз. Бізде жеткізу бар, бағасы да қолжетімді.

Көптеген миллиардтаған жылдар бойы ауа қабатымен қоршалған біздің Жер Күнді шексіз айналып келеді.

Бұл ауа қабаты атмосфера деп аталады. Оның қалыңдығы 300 км-ге жетеді. Атмосфера, мөлдір, көрінбейтін көрпе сияқты, біздің Жерді орап алады. Ауа дегеніміз не, оның қасиеттері мен жердегі тіршіліктегі рөлі қандай?

Ауа қайда және ол бізге не үшін қажет?

Ауа барлық бос орындарды толтырады,және тіпті ең кішкентай жарықтар.

Мөлдір шыны тек бос болып көрінеді. Оны баяу еңкейтіп, суға батыруға тырысыңыз. Шыны суға толған кезде, ауа одан үлкен көпіршіктермен шығады.

Біздің планетамыздағы өмірдегі ауаның рөлі қандай?

  • Ауасыз Жердегі өмір мүмкін емес еді.Адам тамақсыз бірнеше апта, сусыз бірнеше күн, ауасыз бірнеше минут қана өмір сүре алады. Біраз уақытқа тыныс алуды тоқтатуға тырысыңыз. Бірнеше секундтан кейін сіз терең тыныс алу қажеттілігін сезінесіз. Жануарларға да ауа дәл осылай қажет.
  • Және де ауа қарым-қатынас жасауға көмектеседі.Шығарылатын дыбыстар ауаны тербетеді. Пайда болған дыбыс толқындары құлақтағы құлақ қалқанының дірілдеуіне әкеледі. Тербелістерді дыбыс ретінде қабылдайтын миға беріледі. Айда атмосфера жоқ, сондықтан ол жерде абсолютті тыныштық. Ал сіз тек арнайы құрылғылар немесе ым-ишара арқылы сөйлесе аласыз.
  • Ауаның үлкен мұхитында желдер мен бұлттар, найзағайлар мен полярлар туады. Ол бізді қорғайдыметеориттерден, Күннен шығатын қауіпті ультракүлгін және жылулық сәулелерден. Осы әуе «пальто» арқасында Жер ғарыштық суықтан да қорықпайды.
  • Ауаның арқасында ұшақтар мен тікұшақтар аспанды жыртып, алып дирижабльдер ілулі тұр. Көк аспанда үйір-үйір құстар ұшады, алып құстар – аңшылар қимылсыз қалықтайды. Көтеру күшіОларды ұшуда ұстау олардың қанаттарының қисық беттерін айналып өтетін ауаға байланысты болады.

  • Балықтар желбезектерінің арқасында судағы ауамен тыныс алады.

Біздің планетаны қоршаған ауа мұхиты ауырлық күштерімен ұсталады.Егер Жер ауа қабығынан айырылса, ол өсімдіктері жоқ жансыз шөлге айналар еді.

Ауа неден тұрады?

Ғалымдар ауаның бар екенін екі ғасыр бұрын ғана білді бірнеше газдардың қоспасы:азот, оттегі және көмірқышқыл газы. Басқа планеталардың да атмосферасы бар: , және үлкен алып планеталар. Марс пен Венера Жерге көп жағынан ұқсас, бірақ оларда тіршілік жоқ, өйткені атмосфераның құрамы әртүрлі.

Оттегі тыныс алу үшін ең маңызды.Онсыз біз өмірге қажетті энергияны тамақтан ала алмаймыз. Дене еңбегімен және спортпен шұғылдану кезінде біз осы әрекетке жұмсалған энергияны толтыру үшін тереңірек және жиі тыныс аламыз.

Қарапайым бар оттегін алуға мүмкіндік беретін тәжірибетіпті үйде. Пробиркаға кәдімгі калий перманганатын құйыңыз (шамамен 1/4). Біз оны тік күйде газ қыздырғышының немесе спирт шамының отына бекітеміз. Оны 1-2 минутқа қалдырыңыз және оның ашық ұшына жанып тұрған сынықты әкеліңіз. Шам жарқырап жыпылықтайды. Қыздырған кезде бөлінетін газ жануды қолдайды және оттегі деп аталады.

Ал келесі экспериментте біз біз көмірқышқыл газын аламыз,бұл жануды қолдамайды. Әртүрлі биіктіктегі екі шамды лимон қышқылының (сірке суы) ерітіндісі бар қорапқа салыңыз. Оларды жарықтандырайық. Содан кейін ерітіндіге сода қосыңыз. Жеткілікті күшті реакция пайда болады. Шамдар бірінен соң бірі сөнеді. Бастапқыда кішкентай, кейін биік. Төменгі шам бірінші сөнді, яғни көмірқышқыл газы оттегіден ауыр және оның түбінде жиналады.

Су барлық су қоймаларының, топырақ пен өсімдіктердің бетінен үнемі буланып отырады. Сонымен ауада құрамында әрқашан су буы болады.Ауа массаларының ылғалдылығы, бұлттардың және жаңбыр бұлттарының пайда болуы олардың мөлшеріне байланысты.

Ауаның қандай қасиеттері бар?

Бұл сұраққа жауап беруге келесі ойлар көмектеседі:

  • Ауаның түсі бар ма?Жоқ, ауа мөлдір. Егер оның түсі болса, айналадағы өсімдіктер мен заттарды бояйтын еді.
  • Аспан неге көк?Өйткені, күн сәулесі кемпірқосақ сияқты 7 түстен тұрады. Атмосфера арқылы өткен сайын көк түс күшейе түседі. Біздің көріп тұрғанымыз осы.
  • Егер сіз 2 резеңке шарды алып, оларды үрлесеңіз (бір өлшемде), олар дөңгелек пішінді алады. Бұл үрленген ауаның қысымы барлық бағытта бірдей тарағанын білдіреді.

  • Енді үрленген шарлардың бірін тоңазытқышқа, екіншісін жылы суы бар шелекке салыңыз. 10-15 минуттан кейін салқындатылған шардың мөлшері азаяды, ал қыздырылған шардың көлемі артады. Сондықтан ауа Қыздырғанда ол кеңейеді, ал салқындаған кезде жиырылады.
  • Үйде инесіз шприц болса, оның ұшын саусағыңызбен қысып, шприцтегі ауаны поршеньмен қысып көріңіз. Ауа көлемі айтарлықтай төмендейді. Поршеньді босатыңыз - ауа көлемі бұрынғы деңгейге оралады. Сондықтан ауа серпімді

  • Аязды ауа райында адамдар тон мен жылы пальто киеді, ал құстар талшықтар мен қауырсындардың арасына ауа ұстап тұру үшін қауырсындарын итереді. Өйткені ауа нашар жылу өткізгіш.Сондықтан қар жамылғысының астындағы өсімдіктер қатты суықта да қатып қалмайды.

Адам күнделікті өмірде ауаның барлық осы тамаша қасиеттерін пайдалануды үйренді. Автомобильдер мен велосипедтердің серпімді шиналары, сорғылар және адамзаттың басқа да көптеген өнертабыстарын еске түсірейік. Ауа жеңіл яхталар мен үлкен желкенді кемелерді толқындар арқылы жүгіріп өтіп, жел диірмендерінің қанаттарын айналдырады және допты серпеді.

Ең таза және сау ауа қай жерде?

Бізге тыныс алу үшін таза ауа қажетжеткілікті оттегі мөлшерімен. Бірақ жолдардың барлығы көліктермен бітеліп қалған қалаларда ауа олардың пайдаланылған газдарымен ластанады. Зауыттық құбырлардың ластануын және шығарындыларын қосыңыз. Кейде олар зиянды түтін түзеді, бұл қаланың үстінде бұлт тәрізді ілініп, тыныс алуды қиындатады.

Бірақ ормандар мен саябақтарда тыныс алу өте оңай, өйткені біздің жасыл көмекшілер зиянды көмірқышқыл газын сіңіріп, оттегін шығарады. Теңіз балдырлары да оттегін шығарады, сондықтан теңіз жағалауындағы ауа соншалықты емдік.

Бірақ қазір адамдар атмосфераға зиянды шығарындыларды азайтуға тырысуда.Электр және тіпті күн энергиясымен жұмыс істейтін автомобиль қозғалтқыштары жасалуда. Шылым шегудің орнына, атом және күн электр станциялары салынып жатыр.

Егер бұл хабарлама сізге пайдалы болса, мен сізді көруге қуанышты болар едім

Ауа біздің ішімізде және айналамызда, ол жердегі тіршілік үшін таптырмас шарт болып табылады. Ауаның қасиеттерін білу адамға оларды күнделікті өмірде, егіншілікте, құрылыста және т.б. табысты пайдалануға көмектеседі. Бұл сабақта біз ауаның қасиеттерін зерттеуді жалғастырамыз, көптеген қызықты эксперименттер жүргіземіз және адамзаттың таңғажайып өнертабыстарымен танысамыз.

Тақырыбы: Жансыз табиғат

Сабақтың тақырыбы: Ауаның қасиеттері

Өткен сабақтарда білген ауаның қасиеттерін қайталап көрейік: ауа мөлдір, түссіз, иіссіз, жылуды жақсы өткізбейді.

Ыстық күнде терезе әйнегі жанасу үшін салқын, ал терезе төсеніші мен оның үстінде тұрған заттар жылы болады. Бұл шыны жылудың өтуіне мүмкіндік беретін, бірақ өзін қыздырмайтын мөлдір дене болғандықтан болады. Ауа да мөлдір, сондықтан күн сәулесінің жақсы өтуіне мүмкіндік береді.

Күріш. 1. Терезе әйнегі күн сәулесін өткізеді ()

Қарапайым тәжірибе жасайық: төңкерілген стақанды су толтырылған кең ыдысқа түсірейік. Біз аздап қарсылықты сезінеміз және судың стақанды толтыра алмайтынын көреміз, өйткені стақандағы ауа суға өз орнын «бермейді». Егер стақанды судан шығармай, аздап еңкейтсеңіз, стақаннан ауа көпіршігі шығып, судың бір бөлігі стақанға түседі, бірақ стаканның бұл қалпында да су оны толтыра алмайды. толығымен.

Күріш. 2. Еңкейтілген шыныдан ауа көпіршіктері шығып, орнын суға береді ()

Бұл ауа, кез келген басқа дене сияқты, қоршаған әлемде кеңістікті алып жатқандықтан болады.

Ауаның осы қасиетін пайдалана отырып, адам арнайы костюмсіз су астында жұмыс істеуді үйренді. Осы мақсатта сүңгуір қоңырауы жасалды: адамдар мен қажетті құрал-жабдықтар мөлдір материалдан жасалған қалпақшаның астында тұрады, ал қоңырау кранның көмегімен су астына түсіріледі.

Күмбез астындағы ауа адамдарға кеменің, көпір тіректерінің немесе су қоймасының түбінің зақымдануын тексеруге жеткілікті ұзақ уақыт тыныс алуға мүмкіндік береді.

Ауаның келесі қасиетін дәлелдеу үшін сол қолмен велосипед сорғышының тесігін мықтап жауып, оң қолмен поршеньді басу керек.

Содан кейін саусағыңызды тесіктен шығармай, поршеньді босатыңыз. Тесік жабылған саусақ оған ауа қатты басып жатқанын сезеді. Бірақ поршень қиындықпен қозғалады. Бұл ауаны қысуға болатынын білдіреді. Ауаның икемділігі бар, өйткені біз поршеньді босатқанда, ол бастапқы орнына оралады.

Серпімді денелер қысу тоқтағаннан кейін бастапқы пішініне оралады. Мысалы, серіппені қысып, содан кейін оны босатсаңыз, ол бастапқы пішініне оралады.

Сығылған ауа да серпімді, ол кеңейіп, өзінің бастапқы орнын алуға бейім.

Ауаның массасы бар екенін дәлелдеу үшін үй таразысын жасау керек. Таспаны пайдаланып таяқшаның ұштарына сөнген шарларды бекітіңіз. Ұзын таяқшаны қысқа таяқтың ортасына қойыңыз, сонда ұштары бір-бірін теңестіреді. Оларды жіппен байланыстырайық. Таспамен екі банкаға қысқа таяқшаны бекітіңіз. Бір шарды үрлеп, сол таспамен қайтадан таяқшаға бекітеміз. Оны бастапқы орнына орнатайық.

Таяқшаның үрленген шарға қарай қалай қисайтатынын көреміз, себебі шарды толтыратын ауа оны ауырлатады. Бұл тәжірибеден ауаның массасы бар және оны өлшеуге болады деген қорытынды жасауға болады.

Егер ауаның массасы болса, онда ол Жерге және ондағы барлық нәрсеге қысым көрсетуі керек. Дұрыс, ғалымдар Жер атмосферасындағы ауа адамға (үш жүк көлігі сияқты) 15 тонна қысым түсіретінін есептеді, бірақ адам мұны сезбейді, өйткені адам ағзасында ауаның жеткілікті мөлшері бар, ол бірдей күштің қысымы. Ішкі және сыртқы қысым теңдестірілген, сондықтан адам ештеңе сезбейді.

Қыздыру және салқындату кезінде ауамен не болатынын білейік. Ол үшін тәжірибе жүргізейік: шыны түтік салынған колбаны қолымыздың қызуымен қыздырып, түтіктен суға ауа көпіршіктері шығатынын көрейік. Бұл қызған кезде колбадағы ауаның кеңеюіне байланысты болады. Колбаны салқын суға малынған салфеткамен жабатын болсақ, стақандағы су түтікке көтерілетінін көреміз, өйткені салқындаған кезде ауа қысылады.

Күріш. 7. Қыздыру және салқындату кезіндегі ауаның қасиеттері ()

Ауаның қасиеттері туралы көбірек білу үшін тағы бір тәжірибе жүргізейік: штатив түтігіне екі колбаны бекітеміз. Олар теңдестірілген.

Күріш. 8. Ауа қозғалысын анықтау тәжірибесі

Бірақ бір колбаны қыздырса, ол екіншісінен жоғары көтеріледі, өйткені ыстық ауа суық ауадан жеңіл және көтеріледі. Ыстық ауасы бар колбаның үстіне жұқа, жеңіл қағаз жолақтарын жабыстырсаңыз, олардың қызған ауаның қозғалысын көрсететін қалай тербеліп, жоғары көтерілетінін көресіз.

Күріш. 9. Жылы ауа көтеріледі

Адам ауаның осы қасиеті туралы білімін ұшақты - ыстық әуе шарын жасау үшін пайдаланды. Қызған ауа толтырылған үлкен шар аспанға көтеріліп, бірнеше адамның салмағын көтере алады.

Біз бұл туралы сирек ойлаймыз, бірақ біз күн сайын ауаның қасиеттерін қолданамыз: пальто, қалпақ немесе қолғап жылымайды - матаның талшықтарындағы ауа жылуды жақсы өткізбейді, сондықтан талшықтар неғұрлым жұмсақ болса, соғұрлым көп болады. олардың құрамындағы ауа, демек, осы матадан жасалған зат соғұрлым жылы болады.

Ауаның сығылғыштығы мен серпімділігі үрлемелі бұйымдарда (үрлемелі матрацтар, шарлар) және әртүрлі механизмдердің шиналарында (автомобильдер, велосипедтер) қолданылады.

Күріш. 14. Велосипед дөңгелегі ()

Сығылған ауа тіпті пойызды толық жылдамдықпен тоқтата алады. Автобустарда, троллейбустарда, метро пойыздарында пневматикалық тежегіштер орнатылған. Ауа үрмелі, соқпалы, пернетақта және үрмелі аспаптардың дыбысын береді. Барабаншы керілген барабан терісін таяқтарымен соққанда, ол дірілдеп, барабанның ішіндегі ауа дыбыс шығарады. Ауруханаларда вентиляторлар орнатылған: егер адам өздігінен дем ала алмаса, ол арнайы түтік арқылы өкпеге оттегімен байытылған сығылған ауаны жеткізетін құрылғыға қосылады. Сығылған ауа барлық жерде қолданылады: кітап басып шығаруда, құрылыста, жөндеуде және т.б.

Адамның ауаның қасиеттерін қалай пайдаланатыны осы мақалада берілген.

Адам ауаның қасиетін қалай пайдаланады?

Ауаны адамдар әртүрлі тәсілдермен пайдаланады.

  • Ең бастысы - тыныс алу. Өйткені, ауаның өзінде оттегі бар, біз онымен дем аламыз, ол бізге қажет.
  • Адам ағзасының есту сияқты қарапайым қызметі, егер ауа дыбыс тербелістерінің таралуына ықпал етпесе, мүлдем мүмкін болмас еді.
  • Ауаның қасиеті сығымдау болып табылады, ол әртүрлі пневматикалық құрылғыларда, ең қарапайым тапаншалардан бастап әртүрлі балғаларға және т.б.
  • Әуе қолдауын құру авиацияда да, халық шаруашылығының ұқсас салаларында да кеңінен қолданылады.
  • Ауадан жеңіл әуе шарлары, аэростаттар және басқа ұшақтар да массаның осы қасиетін пайдаланады.
  • Желдің көмегімен желкенді кемелер қозғалады, жел диірмендері мен жел электр станциялары айналады.
  • Оттегі жану сияқты процесс үшін маңызды шарт болып табылады және бұл, әрине, ауаның қасиеттерін де пайдаланады.

Осылайша, біз ауаның қасиеттерін пайдалану адамзаттың және жер бетіндегі барлық тіршіліктің өмір сүруі үшін өте маңызды деген сөзсіз және түпкілікті қорытындыға келдік.