Тақырыбы: Әңгімелесу: «Экология және біз»

Мақсат: балалардың әлемді біртұтас қабылдауын қалыптастыруға ықпал ету, табиғатқа деген сүйіспеншілік пен қамқорлықпен қарауды тәрбиелеу.

Сөздік жұмыс: экология, тіршілік ортасы.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Кіріспе әңгіме.

Бүгінгі әңгіменің тақырыбы «Экология және біз». Не талқыланады деп ойлайсыз? Дұрыс, бүгін біз сендермен табиғатты қорғау, адамның табиғатқа әсері туралы әңгімелесеміз. Бірақ табиғат адамға қалай әсер етеді, деп жазды Краснов.
«Табиғатпен қарым-қатынас жасау, оның ұлы заңдылықтарын сақтау сияқты адамды ешнәрсе дамытпайды, оның жанын еш нәрсе соншалықты көтермейді».
Табиғат жанымызды асқақтатады екен. Табиғатты аяусыз бұзатын адамдар үшін бұл кейде ренжітетін және азапты болады.

2. Кіріспе әңгіме.
Бүгін біз экология туралы айтатын боламыз. Экология дегеніміз не?
Экология – барлық тірі ағзалардың қоршаған ортадағы тіршілігі туралы ғылым, олардың тіршілігі мен дамуының табыстылығы соған байланысты.

Жер бетіндегі барлық тіршіліктің сәтті өмір сүруі қандай ортаға байланысты?
сәрсенбі - тірі организмдердің тіршілік ету ортасы.

4 тіршілік ортасы бар: жер-ауа, су, жер асты немесе топырақ және басқа организмдердің тіршілік ету ортасы қызметін атқаратын тірі организмдер.

3. «Кімнің қайда тұратынын ата?» ойыны.
Мен тірі ағзаның сипаттамасын оқимын, сіз оның қайда өмір сүретінін болжауыңыз керек.
Көбелектер тамаша саяхатшылар. Олар тәулігіне 100 км қашықтықты бағындыра алады. Олардың мекендеу ортасы қандай? (Шалғын, жер-ауа).
«Акула» тұщы су- шортан. Бұл балықтардың ашкөздігі таң қалдырады. Бір шортан аптасына 260 минна жей алады. Осы жерден жоғары жылдамдықбиіктігі (2 жаста 5 кг). Оның үйі қайда? (Өзендер, су ортасы).
Моль жарықсыз тамаша өмір сүреді. Оның көздері, құлағы сияқты, жүнмен тығыз жабылған, алдыңғы табандары күшті, алақандары сыртқа қараған (күрек тәрізді). Барлығы белгілі бір тіршілік ету ортасына бейімделген. Қайсысы? (Топырақ немесе жер асты).

4. Сөзжұмбақ.
Сөзжұмбақ шешу.


1.Көлдер мен өзендердің жағаларында жиі кездесетін жүйрік, тікұшақ тәрізді жәндіктер? (Инелік).
2.Қандай жануарларды дала патшалары деп атайды? (Кеміргіштер).
3. Табиғи ойпаттарда және құрлықта судың жиналуы. (Көл).
4. Балық – көлдердің тұрғыны, бәрі де шашыраңқы. (Руф).
5. Бұта табиғатта «жылаушы» деп аталатын ағаш па? (тал).

Болашақты ойламай бұзатын қарақшылар көп - орманды шабады.
Абайсызда ақымақ жомарт
Біз айналамыздағы табиғатты құртып жатырмыз, -
Мамонттар бар, балқарағайлар құлап жатыр,
Өз қолымыздан.
Бірақ тек 1 гектар орман бізге жыл ішінде 20 миллион м3 дейін береді таза ауа. Соғыс жылдарында 20 миллион гектарға жуық орман кесіліп, қатты зақымданған.

5. Дене шынықтыру минуты «Ағаш». Мақсат: бұлшықет тонусын жою.
Нұсқау: Мұғаліммен бірге тапсырманы орындаймыз. Біз мұғалімнің сөзін тыңдаймыз: «Таза жерде ағаш өсті, биік және биік. Кенет дауыл соғып, ағаштардың бұтақтарын шайқай бастады, бірақ ағаш аман қалды. Жаңбыр жауып тұр. Жапырақтары салбырап тұрды, бірақ ағаш бұтақтары әлі де биіктей берді. Бір адам келіп, ағашты кесіп тастады, бірақ діңгегінде жаңа өскіндер пайда болды, содан кейін жаңа ағаш өседі ».

6Әңгіменің келесі бөлімі – «Өзендер».

Мақсат: Балаларға судың ластануы туралы түсінік беру.
Мәселені қалай шешуге болады таза су? Тазартқыштарды салыңыз, су объектілерін ластамаңыз. Жыл сайын көптеген тыңайтқыштар Ауыл шаруашылығысуды бітеп тастаңыз.
Обь Бийск, Рубцовск, Барнаул қалаларының, тіпті Новосибирск қаласының өндірістік қалдықтарымен ластанған.
Су қоймаларының мұнаймен ластануын айта кеткен жөн. Жыл сайын суға 6–10 миллион тонна мұнай түседі. Майлы пленка судың кең аумақтарын жауып, оттегі мен судың енуіне жол бермейді күн сәулелерісу, бұл су тұрғындарының тыныс алу қабілетсіздігіне әкеледі және олар өледі.

Мұндай нәрсеге жаныңды тигізбеу қиын,
Сезімсіз болсаңыз да
Белгілі бір себептермен олар жерге лақтырылады
Теңіз мырзалары - киттер.
Олар құдіретті кеуделерімен тастарды соқты,
Кемелер сияқты апатқа ұшырайды
Олар жақсы, уайымшыл адамдарға қарсы тұрады,
Олар алыптарды құтқару үшін келді.
Ластану салдарынан қанша өзен құрғайды?
Оған жол берме, қымбаттым, өлуге, -
Шүкіршілік ететін немере-шөберелеріңіз болады
Маған сеніңіз, өзен сөзсіз айналады
Көздеріңізге ризашылықпен қараңыз.


7. Сабақтың қорытындысы.
Әңгіме.
- Экология дегеніміз не?
-Қоршаған орта қандай?
- Айтшы, орманға адамдар не үшін керек?
- Айтыңызшы, өзендерге не үшін көмек керек?
- Адамның жануарлар әлеміне қалай әсер ететінін айтыңыз.
-Табиғат адамға қалай әсер ететінін айт.

Жарайсың! Осымен сабағымыз аяқталды. Назарларыңызға рахмет!

Жіберудің екі жолы бар пайдалы ақпарат, тамызу жақсы әдеттер, балаларға бірдеңе істеу дағдыларын беру: балалармен өзекті тақырыптар туралы сөйлесіп, жеке үлгі көрсетіңіз. Экология туралы айтар болсақ, саналы азамат тәрбиелеу жеке үлгімізден және эмоционалды мысалдарға толы жақсы құрылған сұхбаттардан басталады.

Біз кіреміз балабақшаБіз балалармен үнемі «әңгімелесеміз», бірақ біз өзімізді адамгершілікпен шектемей, әңгімені қызықты, ғибратты және нәтижелі етуге тырысамыз. Қоқыс әңгіменің жалғыз тақырыбы емес екені анық экологиялық білім беру. Төменде мен барлық жастағыларға арналған үлгі тақырыптардың тізімін беремін.

Айта кету керек, әңгімелесудің өзі тәуелсіз әдіс ретінде сирек қолданылады, бірақ ол мектепке дейінгі білім беру мекемесіндегі кез келген тәрбиелік кезеңнің міндетті құрамдас бөлігі болып табылады. Осылайша, біз балаларды әрекеттің сол немесе басқа түрін орындауды ұйымдастыратын кіріспе әңгімелерді, процесс немесе әрекет кезіндегі ілеспе әңгімелер мен қорытынды немесе нақтылау әңгімелерін ажыратамыз. Сонымен қатар, когнитивтік және этикалық әңгімелер арасында айырмашылық бар.

Сондықтан мен төменде келтіретін картотекадағы экологтар туралы тақырыптардың тізімін тек қана емес тақырыптық сабақтарэкологиялық білім беру, экология айы немесе апталығы, сонымен қатар серуендеу кезінде, табиғатты бақылағанда, кезінде ұйымдастыру мәселелеріжәне кейде әңгіме арқылы шешілетін оқиға орын алса, мысалы, бала гүл теріп немесе ағаштың бұтағын сындырған.

Сондай-ақ мен әңгімелесуді оқу процесінің негізгі әдісі ретінде қосамын, адам сөзінің құдіретін түсіну маңызды. Ол жаралайды және емдейді, сізді тізеңізден көтеріп, өлтіреді. Балалар сіз айтқан әрбір мәлімдемені сөзбе-сөз қабылдайтынын және сіздің айтқаныңыз бен әрекетіңіздің арасындағы айырмашылықты анық түсінетінін есте сақтаңыз. шын өмір. Егер сіз темекі тұқылы мен қағазды тротуарға лақтырсаңыз, этикалық мәселелер туралы моральдық тұрғыдан қараудың қажеті жоқ ...

Экологиялық білім беру аясында әңгімелесуге арналған тақырыптар тізімі

Сонымен, мен тақырыптардың тізімін беремін және оның кез келген жас үшін жарамды екенін есте ұстаймын, бірақ, әрине, ақпарат мазмұны баланың жасына қатаң сәйкес келуі керек. Не түсінікті дайындық тобыБұл балаларға мүлдем түсініксіз болады. Әрі қарай, мен экология картотекасының картасының қалай көрінетінін шамамен сипаттаймын. Және, әрине, мен сізге жақсы тақырыптық нұсқаулық туралы кеңес беремін: «Экология сабақтары» суреттері бойынша әңгімелесу. Демонстрациялық материал. (16 сурет + 8 диаграмма)».

Экология тақырыбы бойынша әңгіме тақырыптары:

  • Адамдар табиғаттың досы;
  • Өкінішті сезіне білу керек;
  • Айнала таңқаларлық;
  • Орман: сүй, қорға, қорықпа;


  • Өсімдіктердің құпиялары;
  • Қыста құстар мен жануарлар;
  • Шалғындағы дәріхана;
  • Жануарлардың үйлері бар ма?
  • Табиғатқа қалай көмектесеміз;
  • Барлық тірі заттар біздің қорғауымызда;
  • Жәндіктер табиғаттың бір бөлігі;
  • Қоқыс – бұл планетаның ауруы;
  • Табиғатты ластамаңыз!
  • Мейірімділікті үйрену керек;
  • Біздің үй – табиғат;
  • Біздің көмекшілеріміз құстар;
  • Өнердегі табиғат;
  • Өрт: дос немесе жау?

Өздеріңіз байқағандай, тақырыптардың атаулары әмбебап, олар экология сабақтарына және екінші кіші топ, ал 1-сыныптар да айтатын нәрсе табады.


Экологиялық әңгімелесу карталарын қалай құрастыруға болады

«Табиғатты ластамаңыз!» тақырыбын алайық. В аға топ. Біз тақырыпты картаға жазамыз, содан кейін әңгіменің мақсаттарын жазамыз:

  • Адамның табиғатты ластау мәселесіне тоқталу;
  • Адамдардың қоршаған ортаны қалай ластайтынын түсіндіру: қоқыс, полигондар, су мен ауаның ластануы;
  • Мектеп жасына дейінгі балалардың мәселенің өзектілігін түсінуін қамтамасыз ету;
  • Балалармен бірге қоршаған ортаны ластау мәселесін шешу жолдарын анықтау.

1.​ Қоршаған ортаның ластану проблемасының бар екендігі туралы кіріспе әңгіме. Балаларға арналған сұрақтар және күтілетін жауаптар:

— Адамдар табиғатты қалай ластайды? (Қоқыстар, пайдаланылған газдар, өндірістік қалдықтар);

— Пәтерлерден, үйлерден тұрмыстық қалдықтар қайда кетеді? (Қоқыс машиналарын полигонға апарады);

— Полигондағы қоқыс не болады? (Шірітеді, ыдырайды, қорқынышты иіс шығарады, кеміргіштердің ордасын жинайды, оның саны артып келеді);

— Қалай азайтуға болады қоқыс үйінділері? (Қажет емес заттарды аз сатып алыңыз, қоқысты сұрыптаңыз, қағазды, әйнекті қайта өңдеңіз, тамақ қалдықтарыкомпостқа салу);

— Макулатура мен шыныдан не жасауға болады? ( Жаңа қағаз, шыныдан жасалған бұйымдар);

— Қалдықтардың тағы қандай түрлері бар? (металл, құрылыс, пластик);

– Олармен не істеуге болады? (Қайта өңдеу және қайта пайдалану);

-Балалар қоқыс жәшігіне не лақтырасыңдар? (Кәмпит орауыштар, сынған және ескі ойыншықтар);

— Қалдықтарды қалай азайтуға болады? (Қажет емес ойыншықтарды қайырымдылыққа беру, сынғандарын жөндеп, қайта пайдалануға тырысу, басқа қоқыстарды сұрыптау);

— Қоқыс өңдейтін зауыттар не үшін қажет? (Қалдықтарды қайта өңдеу және азайту үшін).

2. Қайта өңделген материалдардан жасалған бұйымдар туралы слайдтар көрсету.

- Қарапайым қоқыстан не жасауға болады? (Қағаз бұйымдарын, шыныларды, ескі қажет емес заттарды жаңа ойыншықтарды, интерьер заттарын, қолөнер бұйымдарын және тіпті тұтас үйлерді жасау үшін пайдалануға болады);

3. Ашық ойын «Кім тезірек жиналадықағаз бөліктері» және «Қоқысты сұрыптау».

4. «Қоқыс және табиғат» тақырыбына сурет салу.

5. Қорытынды әңгіме

- Бүгін біз не туралы сөйлестік? (Қоршаған ортаны ластау, қалдықтарды қайта өңдеу, қайта өңделген өнімдер туралы);

- Қандай қорытынды жасауға болады? (Табиғатты күту керек, қоқыс тастамау және қалдықтарды азайтуға тырысу, қажетсіз нәрселерге екінші өмір беру).

Тағы не қосу керек?

Сол принципті қолдана отырып, барлық тақырыптар бойынша сұрақтар мен жауаптар арқылы ойлану керек. Мақала аясында мен әр тақырып бойынша «алдау парақтарын» жазудың мәнін көрмеймін. Бұл шын мәнінде қиын емес, бастысы - балаларыңызбен не туралы сөйлесу керектігін білу. Егер сізде шынымен уақыт болмаса, дайын карталарды сатып алуға болады.

Ұсыныстар. Бұл әңгіме мектеп оқушыларының табиғатқа нақты қандай көмек көрсете алатыны туралы әңгімеден бастауға болады. Осы уақытқа дейін балалар табиғатпен қарым-қатынас жасау тәжірибесін жинақтап, белгілі бір табиғат тарихы мен экологиялық білімдерін қалыптастыруы керек. Қазіргі уақытта кіші мектеп оқушыларын қоршаған ортаны қорғау бойынша түрлі іс-шараларға тарту маңызды. Әңгімеге Экология комитетінің өкілі және ата-аналар қатыса алады.

Әңгіменің мақсаты.туралы балалардың білімдерін дамыту әртүрлі түрлерімектеп оқушыларының табиғатты қорғау іс-әрекеті, осы іс-әрекетке деген құштарлығын ояту, атқарылған жұмыстан қуаныш көрсету, табиғатты қорғау бойынша кейбір іс-шараларды өткізуге нұсқау беру.

Жабдық.«Біз табиғатқа көмектесеміз» тақырыбындағы балалар суреттерінің көрмесі; тақырып бойынша мектеп оқушыларының шығармалары мен өлеңдері; балалардың табиғаттағы іс-әрекеттеріне арналған фотостенд; қоректендіргіштердің, құс үйлерінің көрмесі; табиғатты қорғауға арналған плакаттар; бастап қолөнер табиғи материал; жадынама «Жас табиғат досы не істей алуы керек».

Әңгімелесу барысы

Балалар, сендер табиғат біздің қорғауымызға, көмекімізге мұқтаж екенін білесіңдер. Ғалымдар, инженерлер, еліміздің және планетамыздың бүкіл халқы осыны ойлап отыр. Неліктен табиғатты қорғау проблемасы соншалықты маңызды және қажет болды? Табиғатқа шұғыл көмек көрсетпесек, ол өледі. Сонда жер бетінде не болады?! Қалай ойлайсыз, табиғатты қорғау тек үлкендердің ісі ме, әлде мектеп оқушылары да өз үлестерін қоса ала ма? Мектеп оқушылары не істей алады және не істей алады? Иә, мектеп оқушыларының қолынан көп нәрсе келеді. Олардың табиғаттағы әрекеттері алуан түрлі. Мысалы, қорғаныс табиғи орта: қиын жағдайда жануарларды тамақтандыру және құтқару; қоқысты бақылау; құстарды қоректендіргіштер мен үйшіктерді өндіру; жануарлар мен құстарды тамақтандыру; қорғалатын өсімдіктер таралатын жерлерде белгілер орнату; ауру ағаштарға көмектесу.

Енді не істегеніңді айт. Енді «Біз табиғатқа көмектесеміз» атты сурет көрмесін тамашалайық. Табиғатқа пайдалы істерді көп жасайсыз. Кейбір сызбаларды тіпті поэзиямен сипаттауға болады. (Мұғалім балаларды сызбаларды бөлек қағазға жазылған өлеңдермен сәйкестендіруге және оқуға шақырады.)

Сіздердің көпшілігіңіз сызбаларыңызда өсімдіктерді отырғызуды бейнеледіңіздер: гүлдер, ағаштар, бұталар. Бұл өте мейірімді және орындалатын нәрсе. Білесіз бе, адам өмірінде тым болмаса бір тал егіп, өсірсе, өмір бекер өтпеген деген сөз бар. «Ағаш еккенге немере алғысы, оны бұзғанға балалары қарғыс» деп бекер айтылмаған.

Ағаштарды қалай дұрыс отырғызу керектігін кім айта алады? (Қажет болған жағдайда мұғалім оқушыларды отырғызу ережелерімен таныстырады.)

Мектеп оқушыларының бірі өлең оқиды:

Біз линден мен үйеңкі ағаштарын отырғызамыз,
Қала әсем де жасыл болады.
Қатар терек отырғызамыз,
Алаңдарымыз бау-бақшаға айналады.
Біз мектепті ағаштармен қоршаймыз -
Оның үстіне көңілді құбыжық қоңырау шалсын.
Бақытты балалар жасыл желекті жақсы көреді.
Олар гүлдеген ағаштарды көргенді ұнатады.
Жыл сайын гүлдене берсін
Біздің жас планетамыз.
(Н.Кутов)

Барлығы ағаштардың көлеңкесінде, жапырақтардың дыбысын тыңдап демалуды жақсы көреді, бірақ, өкінішке орай, ағаш отырғызуға бәрі бірдей қатыса бермейді, мысалы, осы бала сияқты.

Бұл бала оны ыстықта жақсы көреді
Орманның көлеңкесінде демалыңыз.
Және оған айт:
Егер орман саған қымбат болса,
Неге ешқайда жоқсың?
Ағаш отырғызбадың ба?
(М.Міршақар)

Балалар, өсімдікті отырғызып қана қоймай, оны мұқият және мұқият күтіп, зақымданудан, зиянкестерден қорғау, үнемі суару маңызды.

Әдемі қайың көйлегі күміс,
Әдемі қайыңның жасыл өрімі бар.
Ешкілер ауладан қайыңға секірді,
Олар қайыңды кеміре бастады, ал қайың жылап жіберді.
Біз қайың ағашын көпшілікпен қорғай бастадық,
Әдемі қайың үлкен болып өссін.
(П.Воронко)

Ерте көктемде мұндай суретті көруге болады.

Қойшы қайыңның қабығын кесіп,
Еңкейіп тәтті шырыннан жұттады.
Құмға тамшылап құлайды
Көз жасындай мөлдір қайың қаны.
(Ф.Сологуб)

Ағаштың қабығын кесуге болмайды! Ақсақ ағашты көргенде жүрегің сыздап ауырады – ол тірі ғой! Ағаш енді не болады? Ол келесі жылға қарай қурап қалады, діңі мен бұтақтары бірте-бірте кеуіп, топырақтағы тамырлар өледі.

Өте үлкен көмекМектеп оқушылары көктемгі шырын жинау кезінде қайың ормандарына көмек көрсетеді. Олар жараларды балшықпен жауып, шырын жинаушыларға ағаштарға қандай зиян келтіретінін түсіндіреді.

Бір бала қайың ағашын жарақаттап алды,
Мен қайыңның қабығын пышақпен кесіп алдым.
Қайың, жылама: мен алғашқы көмек қобдишасын аламын,
Терең жараны таңғышпен жабамын.
(В. Суслов)

Есіңізде болсын!

Ағаштардағы жаралар балауызбен, бақша лакымен, балшықпен, шпаклевкамен немесе пластилинмен жабылған. Жараны таңу керек.

«Орман көп болса – бақ, орман аз болса – бұзба, орман жоқ болса – ек» деген мақалды қалай түсінесіңдер?

Қайсыларың ағаш отырғыздыңдар? Қайда? Сіз оған қалай қамқорлық жасайсыз? Отырғызылған ағаштар суаруды қажет ететінін білесіз бе?

Жұмысыма кедергі жасама,
Мен су әкелемін
Және құдық суы
Әрине, мен бәрін емдеймін.
Іш, іш, өкінбе,
Сіз оны суарғышқа құйғыңыз келе ме?
Бақшаны суару:
Ол да су ішеді!
(Е.Благинина)

Балалар жылдың барлық мезгілінде табиғатқа көп алаңдайды. Мектеп оқушылары өздерінің достары - өсімдіктер мен жануарлар туралы алаңдайды. Біздің жігіттер өз уайымдарын осылай сипаттайды. (Мұғалім балалардың эсселерінен үзінді оқиды, әсіресе аяушылық, жанашырлық, борыш, жауапкершілік сияқты адамгершілік сезімдердің көрінуіне назар аударады.)

Біздің жігіттер ұзақ уақыттан бері қыстайтын құстарға көмектесіп келеді: олар О.Высоцкаяның өлеңінде сипатталғандай қоректендіргіштер жасайды, құстарды тамақтандырады.

1-оқушы.

Терезедегі қонақтар үшін
Костя тары құйып жатыр,
Табақшаға су құйылады:
Олар мас болсын.

2-ші оқушы.

Титмаустың табандары қатып тұр:
Олар қолғапсыз өздерін нашар сезінеді
Иә, суықта аш...
Мен оларға тұқым әкелдім:
Мына жерге қара
Бұл дәмді тағам!..
Олар менің алақаныма отырады.
Аяқтар жылы. Қорықпау үшін.

Жігіттеріміздің қандай фидер жасағанын бірге көрейік. (Балалар қоректендіргіштердің көрмесін қарап, ең жақсысын таңдайды.)

Мектеп оқушыларының да жазда істейтін істері болады.

Жазда, лагерде, ауылда әжеңмен немесе біздің қалада табиғатқа қалай көмектестің?
Жазда ересектер мен балаларды алаңдататын басты мәселе - арамшөптермен күресу. Адамдар оларды бұрыннан ұнатпайды. Олар бекер айтпаған.

Егістіктен арамшөптерді алып тастаңыз!
Арамшөп тамырға күшті.

Қандай арамшөптерді білесіңдер?

Ол далада ашулы, тікенді болып өсті,
Барлық бағытта инелер. ( лопуха)

Тікенді, бірақ кірпі емес,
Қасынан өтіп кетсең тартып алады. ( лопуха)

Тек алақаныңызды түртіп, тартыңыз,
Шөп оттай жанады! ( Қалақай)

Қалақай - қиын шөп.

Қалақай шөпте тығылып,
Балаларды шыдамдылықпен күйдіреді.
Жамандық пен жақсылық - ол бәрін тістейді,
Ешкімге жол бермейді!

Арамшөптердің түрлері өте көп, соның ішінде шалғындық көк шөп, жорғалаушы бидай, жабайы сұлы, бромеграс, шалғынды тимоти, етікшөп, қалақай, жолжелкен, т.б. Арамшөптер егістіктерде және бақшаларда кездеседі. Арамшөптерді жою қажет, өйткені олар бақшаларда, гүлзарларда, егістіктерде және т.б. отырғызылған мәдени өсімдіктердің өсуіне кедергі келтіреді. Мәдени өсімдіктер, уақытында арамшөптерден арылмаса, төмен өнім береді, жемістер кішкентай болады, ал өсімдіктердің өзі кішкентай болады. Кейде арамшөпсіз өсімдіктер өліп кетуі мүмкін.

Сіз егінді күтіп жүрсіз бе?
Ерте тұруға ерінбеңіз!
Төсектерді бастасаңыз,
Сіз оны шөптей алмайсыз, суара алмайсыз -
Бірде-бір тәтті сәбіз емес
Сіз оны бақшадан таба алмайсыз!
(Т. Белозеров)

Балалар, мектеп оқушылары табиғатқа әрқашан дұрыс көмектесе ме? Олар нені жиі қателеседі? (Мұғалім балалардың табиғатты қорғау іс-әрекетіндегі қателіктерін көрсететін плакаттармен жұмыс істейді.)

Қоршаған ортаны қорғау саласының бірі – табиғи ресурстарды сақтау: суды, газды, қағазды, жылуды, электр энергиясын үнемді пайдалану; металл сынықтары мен макулатураларды жинау.

Сіз мұны білесіз бе…

Макулатураны жинау орманды сақтай ма? 60 кг макулатура бір шыршаның өмірін сақтайды.

Бүгін кітап пен дәптерге күтім жасағандарды марапаттадық. (Экология комитетінің өкілі мектеп оқушыларын марапаттауда.)

Балалар, мұнда не бейнеленгенін қалай түсінесіңдер? (Мұғалім туралы постер көрсетеді ұқыпты қатынастабиғи ресурстарға.)

Табиғатқа көмектесе отырып, мектеп оқушылары оған деген жағымсыз мінез-құлықтың алдын алуға белсенді қатыса алады: табиғатқа рейдтер, көшелер мен алаңдарды патрульдеу.

Е.Арефьеваның «Табиғат және оның достары» ертегісі табиғат достарының жаман істермен қалай күресетіні туралы жазылған. (Мұғалім ертегіні оқиды.)

«Орманда, кәрі, кәрі емен ағашының қасында, Веселчак деген кішкентай бұлақ жерден көпіршіктеніп шықты. Бұл фонтанельде оның барлық әпкелерімен бірге кішкене ұшқын өмір сүрді. Олар өз үйлерінде шаттықпен шашырап, күн оларға нәзік сәулелерін таратқанда кемпірқосақтың барлық түстерімен жарқырап, күн ұзақ уақыт кетпесе, қайғырды. Бірақ қайғылы сәттер қысқа болды, өйткені жаңбыр фонтанельге жаңа тамшылар қосты, ол Sparkle және оның әпкелерімен тез танысып, толықтай таныс болды.

Sparkle және оның тамшы әпкелері өте кішкентай болды, бірақ бұл олардың бір-біріне және олардың фонтанеліне қамқорлық жасауына кедергі болмады. Тамшылар неғұрлым көп болса, соғұрлым олар достық болса, Веселчак соғұрлым қатты болды.

Орманның осы қорғалған бұрышына тұщы су ішіп, Веселчакпен әңгімелесу үшін әр түрлі кішкентай аңдар жиі жүгіріп келеді, дауысты құстар ұшып келіп, тамшыларды қуантып ән шырқады, ал бұлақ өзі құстармен бірге ән салады. Бұл таңғажайып орман хоры болып шықты! Бұл орманда бәрі бірге өмір сүріп, бір-біріне қамқор болды. Бірақ бір күні кәрі емен ағашына көлік келе жатып, бір адам шығып кетті. Фонтанель қуанып қалды. Енді бұл адамдарға да пайдалы болады! Бірақ үлкен адам, фонтанель оның назарын қаншалықты ынтамен аударғысы келгенін, құстардың қалай сыпайы сайрап жатқанын және кәрі еменнің қуанышпен сыбдырлағанын байқамаған сияқты.

Кенеттен адам жас қайыңның бұтақтарын кесуге кірісті. Мұны көрген тамшылар үйінде жылай бастады, ал кәрі емен қорқытқандай сықырлады. Бірақ олар ағаштарға қалай көмектесе алды? Неге екені белгісіз, орман бірден тыныштық орнады, құстар естілмейді, тек балтаның даусы ғана естілді.

Кенет Веселчак пен кәрі емен естіді күлкілі ән, оны тазалыққа бара жатқан ұлдар мен қыздар шырқады. Бұл «Жасыл патрульдің» жігіттері – табиғаттың нағыз достары еді. Олар бұтақтарды кесіп жатқан адамды көріп, қорқытып оған қарай жылжыды. «Орманның әдемі бұрышын бұзуға ұялмайсың ба?! Соншалықты үлкен және сіз табиғатты қорғау керек екенін білмейсіз!» Ал кәмелетке толған ағай кенет ұялып, көлікке мініп кетіп қалды.

Қайың ағаштарына көмектесетін ештеңе болмады, жігіттер бұтақтарды мұқият шетке қойды. Содан бұлақ көзін көріп, соған қарай асығады. Тамшылар күнде ойнап, жарқырап тұрды. Sparkle жігіттерді дәмді және тұщы су ішуге шақырды. Табиғат достары бұл ұсынысты қуана қабылдады. Су шынымен де өте дәмді, орманның иісі аңқыған.

Қарт емен ағашының бұтақтарында қарттың қамқоршысы құстар пайда болды және олар балалармен кездесуге қуанышты болды. Жақын жерде шөп сыбдырлады, екі кесек далаға домалап түсті: тікенді және үлпілдек - кірпі мен қоян. Олар жүгіріп келіп, бұлақ суын ішіп, Спарл және оның әпкелерімен сөйлесті. Жігіттер де осы орман тұрғындарын кездестірді. Сосын бәрі бірге емен түбіне отырып, Веселчактың әңгімесін, кәрі еменнің бұтақтарында тып-тыныш соққан самал желді тыңдады.

Жігіттер орман бұрышына жиі барып, оның тұрғындарымен кездесуге уәде берді. Сондай-ақ олар әрқашан табиғатты қорғайтындықтарын және оның ренжітпейтіндерін айтты».

Балалар, сендер осындай жұмысқа қатыстыңдар ма? Бұл туралы бізге айтыңыз.

Ағаш отырғызу, гүл отырғызу, сыныптар мен мектеп аулалары сияқты табиғи ортаны жақсарту үшін балалардың жасай алатын істері көп.

Сіз мұны білдіңіз бе табиғи сұлулықМен оны үйде тамашалау үшін сақтай аламын ба? Табиғи материалдардан жасалған панноларды, суреттерді және басқа да қолөнер бұйымдарын қанша адам көрдіңіз? Табиғи материалдардан жасалған қолөнеріңізге таңданайық және ең қызықты, ең түпнұсқасын таңдайық. Сұлулыққа назар аударыңыз табиғи формалар, түстер, контурлар. Қарап отырсаңыз, тіпті құрғақ бұтақ, шөптің жүзі немесе қарағай конусы сіздің үйіңіздің керемет безендірілуіне айналуы мүмкін. (Үздік қолөнер сыйлықпен марапатталады.)

Балалар, табиғат аясында жақсылық жасағанда қандай сезімде боласыңдар, не туралы ойлайсыңдар? Сіз қуаныш сезінесіз бе? Әрине, сіз өте қуаныштысыз және ризасыз. Л.Никитина өзінің «қуанышты сәттер» әңгімесінде табиғатқа көмектескен қыздың сезімін осылай сипаттайды.

«Көктемнің салқын, боранды күндері құстарды үнемі қадағалап, жем беріп тұрамын. Көбінесе кеуделер фидерге барады. Көңілді кішкентай құстың әнін есту - үлкен қуаныш!

Мен орманнан бірнеше құмырсқа ұясын тауып, оларды қоршадым. Бір құмырсқаның илеуін біреу, бүтін құртты жоғарғы бөлігікүмбездері. Мен шашылған құрылыс материалдарының бәрін жинап, оның үстіңгі қабатын жасадым. Құмырсқалар үйді жөндеуге тез кірісіп, біраз уақыттан кейін қалыпты көрініп, үй иелері тынышталды. Ал мен үшін бұл қуанышты сәт!

Біздің көшеде жұмысшылар құбырлар төсеп, көптеген ағаштарды зақымдады. Енді құтқаруға келмейтін құлаған ағаштарды алып тастадым, ал қалғандарының сынған бұтақтарын абайлап алып тастадым, мұнда-мұнда жараларды жауып, тіректерді қойдым. Мен оларды өлімнен құтқардым деп ойлаймын, бұл да қуанышты.

Мен кішкентай құйрықты балапан ұстап алған баланы көрдім. Қай жерден алған болса, сол жерден жіберіп қояды деп қадап айттым. Балапанды бұтаққа отырғызып, біраз жүріп, ата-ананың келуін күттік. Көп ұзамай құйрықтың даусы естілді, балапан орнынан тұрып, құйрығын шайқап, сықырлай бастады. Содан кейін екі ересек құйрық тамақпен ұшып келді де, балапанның ашылған тұмсығына әкелген құрттарын кезекпен толтыра бастады. Тағы да қуаныш – мен үшін де, бала үшін де!»

Балалар, адамға, өсімдікке немесе жануарға кез келген көмек қуаныш, қанағат, бақыт әкеледі.

Бүгін біз мектеп оқушыларының қаламыздағы табиғатқа қалай көмектескені туралы әңгіме тыңдаймыз. (МЕН қысқаша ақпаратнегізделген нақты мысалдар, дейді Экология комитетінің өкілі. Әңгіме «Жас табиғатты қорғаушы нені білуі және істей алуы керек» фильмін көрсетумен сүйемелденуі мүмкін.)

Әңгіменің соңында мұғалім балаларға тапсырма береді: кіші достары мен ата-аналарына табиғатқа қалай көмектесетінін түсіндіру. Әңгіме М.Андронов сөзімен аяқталады:

Балалар, біз үлкен жорықтарға шығамыз
Біз сізді шырылдаған әнмен баурап аламыз.
Табиғатымызды сақтықпен қорғайық -
Бұл Отанды қорғау деген сөз.

Пайдаланылған әдебиеттер тізімі

  1. Чистякова Л.А. Экологиялық мәдениетті қалыптастыру. – Орал: ГАРК, 1998 ж.
  2. Хафизова Л.Н. Балаларды табиғаттағы өзін-өзі ұстау ережелерімен таныстыру жолдары //Бастауыш мектеп. – 1988. – No 8.
  3. Хафизова Л.М. Кіші мектеп оқушыларының экологиялық тәрбиесі // Бастауыш мектеп. – 1989. – №3.
  4. Цветкова И.В. үшін экология бастауыш мектеп. Ойындар мен жобалар. – Ярославль: Даму академиясы, 1997 ж.

Людмила Радченко
Экологиялық әңгіме «Табиғатқа көмектесейік»

Ұсыныстар: Әңгімебелгілі бір нәрсе туралы айтудан бастауға болады Көмектесіңдербұл балалар қамтамасыз ете алады табиғатОсы уақытқа дейін олар қарым-қатынас жасауда жеткілікті тәжірибе жинақтады табиғатбелгілі табиғат тарихы және экологиялық білім. IN әңгімеМектеп жасына дейінгі балалар мен ата-аналар қатыса алады.

Мақсат әңгімелер: Балалардың әртүрлі қорғаныс әрекеттері туралы білімдерін дамыту табиғат, осы қызметке деген ұмтылысты ояту, қамтамасыз ету үшін белгілі бір іс-шараларды жүзеге асыруды мақсатты ету табиғатқа көмектесу.

Жабдық: Фотостенд, балалар салған суреттер көрмесі «мен сияқты табиғатқа көмектесу» «қоректендіргіштер» «құс үйлері»,қауіпсіздік тақырыбына арналған плакаттар табиғат, қолөнер бұйымдары табиғи материал

Қатысушылар: Мұғалім, шақырылған мектеп оқушылары, ата-аналар.

Әңгімелесу барысы.

IN: Сіз мұны бұрыннан білесіз табиғатқорғауымыз қажет және Көмектесіңдер. Қауіпсіздік деп ойлайсыз ба табиғат _ бұл тек ересектерге арналған ба, әлде балалар да өз үлестерін қоса ала ма? Олар не істей алады? Мысалы: қиын жағдайда қалған жануарларды құтқару, қоқыстарды шығару, қоректендіргіштер мен құстарға арналған үйшіктер жасау, қыста жануарлар мен құстарды тамақтандыру, қорғалатын өсімдіктер таралатын жерлерде белгілер орнату, қамтамасыз ету. ауру ағаштарға көмектесу

Енді не істеп жатқаныңызды айтыңыз. Суреттер көрмесін тамашалайық «Мен сияқты табиғатқа көмектесу» . Көптеген суреттерде өсімдіктер, гүлдер, ағаштар мен бұталардың отырғызылуы бейнеленген. Бұл сіз үшін жақсы және орындалатын нәрсе. Тым болмаса бір тал егіп, өсірсе, адам өмірі бекер өтпеген дегенді білетін шығарсыз.

Ал бізге кім айтады? Ағаштарды қалай дұрыс отырғызу керек? (Қажет болса балаларды отырғызу ережелерімен таныстыру)

Біз линден мен үйеңкі ағаштарын отырғызамыз

Қала әсем де жасыл болады

Біз теректерді қатарлап отырғызамыз

Алаңдарымыз бау-бақшаға айналады

Біз мектепті ағаштармен қоршаймыз

Оның үстіне көңілді құбыжық қоңырау шалсын

Бақытты балалар жасыл түсті жақсы көреді

Гүлдеген ағаштарды көргенді ұнатамын

Жыл сайын гүлдене берсін. Біздің жас планетамыз.

IN: Ағаш отырғызу ғана маңызды емес. Зауыт, сонымен қатар оған жақсы күтім жасаңыз. Зиянкестерден қорғаңыз, үнемі суарыңыз

Қайыңның көркі күміс көйлегі бар

Қайың ағашының көркі жасыл өрілген

Ауладан ешкілер қайыңға қарай секірді

Олар қайың ағашын кеміре бастады, ал қайыңдар жылай бастады

Көпшілік болып қайыңды қорғай бастадық

Қайыңның көркі көбейе берсін «П. Воронко»

Ерте көктемде мұны көруге болады сурет:

Қойшы қайыңның қабығын кесіп тастады

Еңкейіп, тәтті шырын тартып

Құмға тамшы тамшы,

Қайыңның қаны көз жасындай мөлдір (Ф.Сологуб)

IN: Ағаш қабығын кесуге болмайды! Ақсақ ағашты көргенде жүрегің ауырады, өйткені ол тірі! Ағаш енді не болады? Ол келесі жылға дейін қурап қалады, діңі бірте-бірте кеуіп, топырақтағы тамырлар өледі.

ЕСКЕ АЛУ: Ағаштардағы жаралар балауызбен, бақша лакымен, балшықпен, замазкамен немесе пластилинмен жабылған. Жараны таңу керек. Мақалда дейді: Көп орманға қамқор бол, аз орманды құртпа, орман екпе. Сендердің қайсысың үлкендермен бірге ағаш отырғыздың? Қайда? Сіз оған қалай қамқорлық жасайсыз? Отырғызылған ағаштар суаруды қажет ететінін білесіз бе?

Менің жұмысыма кедергі жасамаңыз

Мен су әкелемін

Және құдық суы

Әрине, мен бәрін емдеймін

Ішіңіз, ішіңіз, өкінбеңіз -

Бақшаны суарыңыз

Ол да су ішеді (Е. Благинина)

IN: Жылдың барлық мезгілінде балаларда көп уайым болады. Олар қыстаушыларға алаңдайды құстар: ата-аналарымен бірге жемшөп жасап, құстарға жем береді.

Қонақтар үшін Костя терезеге тары себеді,

Ол тәрелкеге ​​су құяды - олар ішсін

Титмаустың аяғы тоңып тұр

Қолғапсыз олар өздерін нашар сезінеді

Иә, және суық қыста аштық

Мен оларға тұқым әкелдім

Қараңызшы, сбда,

Олар менің алақаныма отырады

Аяқтар жылы. Олар қорықпайды (О. Высоцкая

Жігіттеріміздің қандай фидер жасағанын бірге көрейік. (Балалар фидерлердің көрмесін қарап, ең жақсысын таңдайды)

Ал сіз қалайсыз жазда табиғатқа көмектесті? Ересектер мен балалардың жазғы негізгі міндеті арамшөптермен күресу болып табылады. Кездейсоқ емес Олар айтады: Егістіктен шыққан арамшөптер

Арамшөптердің көптеген түрлері бар, олардың ішінде – шалғынды көк шөп, жорғалаушы бидай, т.б.

(Өсімдіктердің суреттерін көрсету)

Арамшөптер егістіктерде және бақшаларда кездеседі. Оларды алып тастау керек, бақшаға отырғызылған мәдени өсімдіктерді, гүлзарларды, т.б. тұншықтырып тастайды. Уақытында арамшөптерден тазартылмаған мәдени өсімдіктер аз өнім береді және ұсақ болып қалады. Кейде арамшөпсіз өсімдіктер өліп кетуі мүмкін.

Егінді күту

Жалқау болмаңыз, ерте тұрыңыз!

Егер сіз төсектерді бастасаңыз

Сіз оны арамшөппен тазалай алмайсыз, суара алмайсыз -

Бірде-бір тәтті сәбіз емес

Сіз оны бақшадан таба алмайсыз (Т. Белозеров)

Кез келген адамға көмектесу , өсімдік немесе кішкентай жануар - қуаныш, қанағат, бақыт әкеледі. Және оның түрлері Көмектесіңдерөте әртүрлі болуы мүмкін, мысалы, А.Бартоның өлеңіндегідей.

Біз қатені байқамадық

Ал ол тірі, ол қазір тірі

Терезеде ызылдап, қанаттарын жайып

Ал мен шақырамын анама көмектес

Онда тірі қоңыз бар, жақтауды ашыңыз.

Қамауда әңгімелербалаларға кіші достары мен ата-аналарына нені айту керектігін тапсырыңыз олар табиғатқа көмектесе алады

ӘҢГІМЕ: ӨСІМДЕР СҰРАДЫ КӨМЕКТЕСІҢДЕР.

ҰСЫНЫСТАР: ӘңгімеКөктемде бұрышта өткізген жөн табиғат, мамандарды тартуға болады. Өсімдіктер қандай рөл атқарады табиғат? Олар адамдар мен жануарларға не үшін қажет? Өсімдіктер – планетаның жасыл киімі. Бұл «өкпе»планеталар, олар тыныс алу үшін қажетті ауадағы оттегін шығарады. Өсімдіктер жануарлар мен адамдарды қоректендіреді, ал адамдарды қоректендіреді құрылыс материалы, матаға арналған шикізат.

Суреттердің репродукцияларын бірге қарастырайық «Пейзаж суретшілерінің картиналарының репродукциясын көрсету»Оларда не көрсетілген? Орман, өріс, шалғын, біздің қымбат табиғат. Сізге бұл суреттер ұнай ма? Қалай? Табиғат та сұлулық, онсыз адам жасай алмайды. Ал бізде көреміз табиғатЕң алдымен, айналамыздағы өсімдіктердің сұлулығы. Өкінішке орай, олар кейде қауіп төндіреді. Олардың көпшілігі адам қолынан, топырақ пен ауаның ластануынан өледі. Қызыл кітаптың пайда болуы кездейсоқ емес табиғат, мұнда мемлекет қорғауындағы жойылып кеткен және сирек кездесетін өсімдіктер де кіреді. «Қызыл кітапты көрсету»Балалардан кітап мұқабасы неге қызыл екенін сұраңыз? Бұл қауіптің белгісі, планетаның жасыл жағына қауіп төндіретін қиыншылықтың белгісі.

Шуақты бір күнде бір гектар орман ауадан 250 кг сіңіреді. көмірқышқыл газы, және 200 кг шығарады. Оттегі

Орманның өсуі өте ұзақ уақытты алады, оны өсіру қиын, адамдар оны жиі ойланбастан жояды.

Жаңа жылдың жақындауымен шыршаларға не қауіп төндіреді. Біз оларға қалай көмектесе аламыз Көмектесіңдер? Біз адамдарға шыршаның орнына бөлмені шырша бұтақтарының жаңа жылдық букетімен безендірген дұрыс екенін түсіндіреміз. Бұл көптеген ағаштардың өмірін сақтайды.

Қыс өтеді, ал көктемде зауыт достары қайтадан қолдарын толтырады. Шалғындар мен ормандар жасыл түске боялып, көктемнің көркіне қарайды табиғат, күн, ауа және гүл шоқтары үшін. Примула өсімдіктеріне қиындық туындайды, содан кейін олар бізге шұғыл түрде қажет болады Көмектесіңдер, өйткені ормандарда гүлдер азайып барады. Бірақ гүлді өсімдіктер - далада, орманда және шалғында - біздің Жерді безендіреді және адамдарды қуантады.

Көктемде ең бірінші қандай өсімдіктер пайда болады? Қайсысында айтылған жұмбақ:

Гүл өзгермелі. Не қызыл королла, не көк гүл шоқтары «өкпе шөп»

Көктемде орман алқаптарын безендіреді. Оны гүл шоқтарына жинамаңыз, оны орманда тамашалаңыз.

Оянған орманда тағы қандай гүлдерді көруге болады?

Ол бірінші болып жерден шықты – еріген жамау үстінде.

Кішкентай болса да аяздан қорықпайды «қар тамшысы»

Спектакльдің әуені естіледі «қар тамшысы»П.И.Чайковский Балалар қар бүршіктері туралы тақпақтар тыңдайды

Орманның ымыртында қар бүршіктері қарады -

Кішкентай барлаушы көктемде жіберілді

Қар әлі орманды билей берсін,

Қар астында жатсын, Ұйқылы шалғындар

Ұйқыдағы өзенде мұз қозғалыссыз қалсын

Барлаушы келген соң, көктем келеді! «Серова»

Мамыр айында алқаптың лалагүлдері пайда болады, олар хош иісі мен қарапайым көрінісі үшін жақсы көреді. Адамдар орманнан гүл шоқтарын қолтықтап алып жүреді, ашық жерлер бос, ормандар мұңаяды.

Лалагүл мамыр күні дүниеге келген

Ал орман оны қорғайды

Меніңше: оның артқы жағы –

Ол тыныш шырылдайды

Ал шалғын бұл қоңырауды естиді,

Және құстар мен гүлдер

Тыңдасақ қайтеді

Мен және сіз естиміз бе?

Ешқашан бұл гүлдерді гүл шоқтарына жинап, достарымызға дұрыс түсіндірмейік

Сіздердің қаншаңыз шөп туралы армандады? Сіз оны қайдан көрдіңіз? Бұл өте әдемі және нәзік гүл (суретті көрсету). Лумбаго немесе арман - шөп, сіз көре аласыз ерте көктемдежарықта қарағайлы орман. Әдемі күлгін гүлдерол қоңырауларға ұқсайды, ал жапырақтары тар жолақтарға кесілген сияқты. Барлық өсімдіктер нәзік күміс қылшықпен жабылған.

Бұл зауыт неге аталады? арман шөп? Оның салбыраған түстері ұйықтап жатқан сияқты. Бөлінген жапырақтар гүлденудің соңына қарай ғана өседі. Арман шөптері қолтықта жиналады, сондықтан тұқым шығаруға уақыт жоқ және тез жоғалады. (көрсету түсті фотонемесе слайд.)

Кейде тазалықта отырып, біз нәзік хош иісті сеземіз. Бұл бозғылт көк күлгін. Сіздің бақытты екеніңізді біліңіз, бұл өте сирек кездесетін гүлдер! Оларды таңдандырыңыз және қолыңызбен ұстауға асықпаңыз. Суреттегі күлгін гүлді кім көрсете алады? (демонстрация)

Көктемде кейбір гүлді ағаштар да оны адамдардан алады. Сіз қайсысын білесіз?

Ағыстың жанында құс шие гүлдеді,

Сәуір күнінде - бұтақтармен сыбырлау

Бұлттай жарық, қардай аппақ.

Барлығы ағашқа қуанды

Оның астына қыздар келіп отырды

Және ол бірнеше күн гүлдей алады

Бұл кімдікі құс шиесі? Иә ол тең

Ақшақар өзеннің жанында

Апай жан-жағына қарап жүріп өтті

Мен бірден құс шие ағашының бұтағын үздім

Қалалық мектеп оқушылары ұзақ сапарға аттанды

Құс шиесін көрген олар бұтақтарды майыстыра бастады.

Қыздар жүгіріп келді, бірақ Ақшақар жоқ

Шаң арасында қурап қалған гүл шоғы ғана жатыр

Ал құс шиесі қардай таза еді

Барлығы ағашқа қуанады. (З. Александровна)

Сондықтан ағаштарды сындырмайық. Біз гүл шоқтарын жинамаймыз. Біз ағаштардағы жараларды емдейміз, өсімдіктерді суарамыз, жас ағаштарды қоршаймыз, жаңа ағаштар мен бұталарды отырғызамыз. Мұндай жағдайлар болмас үшін зиян келтіретіндерді тоқтатамыз бұл:

О, мен қалай жақсы көремін табиғат! – Серёжа сөйледі –

Мен сиреньді шынымен жақсы көремін

Және роуэн де.

Ал мен сұрайын деп едім

Серёжада тыныштық

Бақшадағы сиреньді кім сындырды

Және роуэн де? (Р. Сеф.)

Қамауда әңгімелерБалаларды сайтқа гүлдер мен бұталарды отырғызуға және оларға күтім жасауға шақырыңыз.

Экология туралы әңгімелесу. Жоғары мектеп жасына дейінгі.

Дайындаған оқытушы: Васильева С.В.

Мектеп жасына дейінгі балалармен олардың экологиялық тәрбиесі мен тәрбиесінде жұмыс істегенде іс-әрекетті, ойындарды, бақылауларды, серуендеу кезіндегі әңгімелерді, табиғатқа экскурсияларды өзара байланыстыра отырып, кешенді тәсілді қолдану қажет.

Үлкен мәнберілген ғылыми-зерттеу қызметібалалар – эксперименттер мен бақылаулар жүргізу. Оқу процесінде баланың есту және көру ғана емес, барлық сезім мүшелерін пайдалануға көңіл бөлінеді. Ол үшін балаларға айналадағы заттарды ұстауға және иіскеуге мүмкіндік берілді.

Мектеп жасына дейінгі балалар іс-әрекетінің жетекші түрі – ойынға үлкен мән берілді ( дидактикалық ойындарэкологиялық мазмұны). Балада жануарларға эмпатияны дамытуға бағытталған трансформациялық ойындар табиғатқа деген жағымды эмоцияларды дамытуға көмектесті.

Экология тақырыбы бойынша әңгіме тақырыптары:

* Адамдар табиғаттың досы;

* Өкінішті сезіне білу керек;

* Айнала таңқаларлық;

* Орман: сүю, қорғау және қорықпау;

* Өсімдіктердің құпиялары;

* Қыста құстар мен жануарлар;

* Жануарлардың үйлері бар ма?

* Табиғатқа қалай көмектесе аламыз;

* Барлық тірі заттар біздің қорғауымызда;

* Жәндіктер табиғаттың бір бөлігі;

* Қоқыс – планетаның дерті;

* Табиғатты ластамаңыз!

* Біздің үй – табиғат;

* Өрт: дос немесе жау?

«Адамдар неге орман отырғызады?»

Орман алып жатыр көпшілігіжер учаскелері. Көптеген ормандар адам қолынан жойылды. Дегенмен, басқа ормандар қайта отырғызылды. Біздің планетамыздың бестен бір бөлігін ормандар алып жатыр. Орман қылқан жапырақты немесе жапырақты болуы мүмкін. Орман жер бетіндегі барлық тіршілік үшін маңызды міндеттерді орындайды. Ағаштар ауадан сіңіреді көміртегі диоксиді, және оттегін босатады. Орман жамылғысы топырақтың беткі қабатын эрозиядан және ауа райының әсерінен қорғайды. Өзендер мен көлдерді таяздан қорғайды. Ағаштардың жапырақтары, гүлдері, жемістері мен тұқымдары жәндіктерге, құстарға, ұсақ сүтқоректілер. Орманның да адамға берері мол. Бұл энергияның негізгі көзі (ағашты жағу). Орман жемістері, жидектер, жаңғақтар тамақ дайындауда және медицинада қолданылады. Олар орманнан үй салады, жиһаз, қағаз, кітаптар жасайды.

Көріп отырғаныңыздай, орман бәріне керек. Бұл тек шикізат емес, сонымен қатар баға жетпес сұлулық! Орманда түрлі құстар, жануарлар, жәндіктер мекендейді. Ағаштар, бұталар, шөптер, гүлдер өседі. Өзендер мен көлдер ағып жатыр. Және мұның барлығын қорғау керек! Қазіргі уақытта орман кесіліп, ластанған. Бұлай жалғаса берсе, көптеген ормандар жойылып, планетамыз тірі тіршілік иелерінің оннан бір бөлігінен айырылады. Барлық елдердің ғалымдары мен экологтары табиғаттың бұл жыртқыш жойылуын тоқтатуға тырысуда.

Айналаңа қараңдар, балалар. Қаншалықты үлкен және әдемі дүниебізді қоршап тұр! Ағаштар, шөптер, гүлдер, күн! Барлық бұл табиғат. Адам одан ажырамайды. Ол бізді тамақтандырады, суарады, киіндіреді, бізді қуантады. Табиғат кең пейілді, риясыз. Ол бізге ештеңені аямайды, бізге береді баға жетпес сыйлықтар, бірақ оның орнына бір ғана нәрсені талап етеді - сіз бен біз оған мейірімді боламыз!!!

«Бақалар қайда қыстайды?»

Кейбіреулер оларды зиянды және жағымсыз деп санайды. Бұл дұрыс емес. Бақалар қорғансыз және зиянсыз. Олар шыбын-шіркейлерді, миджаларды жейді, ал өздері көптеген жануарларға азық болады. Оларды ұстауға немесе ренжітуге болмайды. Бірақ қыста, сыртта аяз болған кезде, айнала қар жауып, тоғандар мұз басқан кезде не болады? Ең қиын уақытбіздің малдарымыз үшін қыс мезгілі суық ауа райымен. Олардан қалай жасыруға болады? Көптеген құстар аяз жоқ оңтүстікке қарай ұшады. Аюлар қыс бойы өз ұяларында ұйықтайды. Ал, бақалар ше? Күз келгенде, олар тоғанның немесе батпақтың бір жерінен оңаша жер іздейді, лайда тереңдеп, қыс бойы ұйықтайды. Кейде олар мұз сияқты қатып, қатып қалады. Бірақ көктемгі күн жылынады, мұзды ерітеді, бақалар да жылынып, жорғалап, концерттерін бастайды.

Бұл бақалардың біздің қыстауға бейімделгенін білдіреді, сондықтан олар үшін бұл қорқынышты емес.

Бақалар қандай жерлерде мекендейді?

Бақалар не жейді?

Олар миджаларды қалай аулайды?

Бақалар қыс мезгіліне қалай бейімделеді?

«Ағашқа жапырақ не үшін қажет?»

Балалармен талқылауға арналған сұрақтар:

    Өсімдіктер қалай тыныс алады?

    Өсімдіктер тамақты қалай «дайындайды»?

    Неліктен жапырақтар «азық-түлік фабрикалары» деп аталады?

    Неліктен ағаштар жапырақтарын төгеді? Бұл қалай болады?

«Қандай тұқымдар су және ауа арқылы таралады»

Неліктен желді өсімдік көмекшісі деп атайды? Өйткені ол оларды бүкіл әлемге апарады, жер бетіне шашады. Тұқым жерге түсіп, өніп шығады. Ал кішкентай жасыл дос өседі - ағаш, бұта немесе жай жасыл шөп.

Бірақ тұқымның ұшып кетуіне не көмектеседі? Өйткені, көптеген тұқымдарда ұшуға арналған шағын құрылғылар бар. Мысалы, одуванчика тұқымдары шағын парашюттермен жабдықталған. Ал кейбір ағаштардың тұқымдарының қанаттары болады әртүрлі пішіндержәне өлшемі. Неліктен қанаттар? Өйткені бұл ағаштардың тұқымдары сол жерден түседі биіктік, ал қанаттары оларға ағаштан ұшып кетуге көмектеседі. Оның үстіне олар әртүрлі ұшады, мысалы, қарағай мен шырша тұқымдарының шыбын сияқты өте кішкентай қанаттары бар, олар тұқымның тікұшақ сияқты айналуына, желде алысқа ұшып, жер қыртысында алысқа домалақтауына көмектеседі.

Үйеңкі арыстан балығын бәрі біледі. Құлаған кезде олар үнемі аударылып, айналады, жел ұстайды және алысқа, алысқа апарады.

Су лалагүлі қалай көбейеді? Ол суда өседі, сондықтан оның тұқымдары шағын қайықтар сияқты өзен бетінде қалқып жүреді. Су оларды алыс жағаларға апарады.

Балалармен талқылауға арналған сұрақтар:

  • Жел өсімдіктерге қалай көмектеседі?

    Табиғат тұқым себу үшін қандай құрылғылар ойлап тапты?

    Неліктен кейбір ағаш тұқымдарының қанаттары кішкентай?

    Қандай өсімдіктердің тұқымдарын «саяхатшылар» деп атауға болады?

«Балабақшада су тамшылары қайда тұрады?»

Педагог балаларды мәселені талқылауға шақырады - адамға су не үшін қажет? Сосын олардан: «Қалай ойлайсыңдар, біздің балабақшада су тамшылары қай жерде тұрады?»

Балалар өз болжамдарын білдіргеннен кейін, мұғалім оларды тексеруді және ол үшін балабақшаны аралауды ұсынады. Ол үшін балалар қағаздан су тамшыларын қиып алады. Педагог бұл тамшылар арқылы балалар балабақшада қай жерде су қолданылатынын белгілейтінін түсіндіреді.

Тамшыларды қорапқа салады, сол жерге таспа мен қайшы салады, ал балалар іздеуге кіріседі. Тексеру топ бөлмесінде басталады: қолжуғышта және дәретханада су бар - есікке екі тамшы желімделген; Ыдыс жуылатын раковинада су бар - тамшы жабысып қалды. Содан кейін тамшылап - суаруды қажет ететін өсімдіктер өмір сүретін табиғат бұрышына; құс бар торда; шайнек үшін ауыз су; бояуға арналған қылқаламдар мен бояулар сақталатын шкафта - оларды сумен жуу керек және т.б.

Келесі кезекте балабақшадағы саяхат топтан тыс жерде жалғасады. Ас үйдің есігіне бес көк тамшы ілінеді (тамақ пен сусын дайындау, көкөністерді жуу, ыдыс-аяқ пен еден жуу). Медициналық кабинеттің есігіне үш тамшы бекітіледі (қолды жууға және дәрі қабылдауға арналған су). Кір жуатын есіктерде бірдей тамшылар пайда болады.

Топқа қайтып келе жатқанда балалар тамшыларды жинап, санайды. Педагог балалардың назарын тек балабақшаға қанша су қажет екеніне аударып, балаларды суды үнемді пайдалану қажеттігі туралы қорытындыға жетелейді.

Балалармен талқылауға арналған сұрақтар:

Біздің ағзамызда тіршілік ету үшін қанша су қажет екенін білдік

балабақша. Адамдар суды тағы қай жерде пайдаланады?

Қалай ойлайсыз, Жердегі су қоры таусылуы мүмкін бе? Бұл резервтер қалай толықтырылады?

Суды үнемді пайдалануды сіз бен біз қалай үйренеміз деп ойланайық.