Светлана Рыжова
«Пластилин хайуанаттар бағы» модельдеу сабағының қысқаша мазмұны

« Пластилин хайуанаттар бағы»

Мақсат: бастап ұжымдық жұмыс жасау арқылы үлкен мектеп жасына дейінгі балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту пластилин.

Бағдарлама мазмұны:

Жаттығу тәсілдері (конструктивті, мүсіндік, аралас)жануарлардың бейнесін жасау мүсіндеу.

Жануарларға тән белгілерді жеткізуді үйретуді жалғастыру.

Процесс барысында ұсақ моториканы дамыту мүсіндеужануардың бейнесін жасау кезінде.

Бірлескен әрекеттерден және олардың нәтижелерінен жағымды эмоцияларды ояту.

Жұмысты орындау барысында талдау қабілетін дамыту;

Қолөнерге ұқыптылықпен қарауға тәрбиелеу; жұмыс орныңызға.

Материалдар: пластилин, стек, тақта үшін мүсіндеу(әр балаға, майлықтар.

Сабақтың барысы:

Сәлемдесу рәсімі

Мен көңілді, күшті, батылмын

мен әрқашан бос емес.

Мен ыңылдамаймын, қорықпаймын

Мен достарыммен ұрыспаймын!

Мен ойнай аламын, секіре аламын,

Мен айға ұша аламын.

Мен жылауық емеспін, мен батылмын!

Жалпы, мен тамашамын!

Балалар, енді бір ойын ойнайық «Маған сөз бер»

Сіз күшті соққыны естисіз бе? Ұзын сандықты көріп тұрсың ба? Бұл сиқырлы арман емес! Бұл африкалық. (піл).

Жануарлардың ең ұзыны -

Африкалық ұзын мойын -

Ол граф сияқты мақтанышпен жүреді,

деп аталады.

(жираф)

Қауіпті гуіл кенет естілді,

Айналадағы барлық құстарды қорқытты.

Торда жүреді, қатыгездікпен,

Аңдар патшасы, қысқасы...

(арыстан)

Елеусіз, сойыл табан,

Орында табанын сорып алады.

Бұл кім? тез жауап бер!

Әлбетте,.

(аю)

Бұл өте біртүрлі бақ

Онда торда жануарлар бар,

Олар оны саябақ деп атайды

Адамдар саябақта демалып жатыр.

Онда баспаналар, қоршаулар,

Шарбақтың ар жағында аңдар жүр.

Бұл саябақты қалай атаймыз?

Ал енді жануарларды көрейік?

(Хайуанаттар бағы.)

Басқа қандай жануарлар өмір сүреді хайуанаттар бағын білесің? (балалардың жауаптары)

Балалар, біз аумақты дайындадық хайуанаттар бағыал бізде онда тұруға мал жетпейді. Жануарларды неден жасауға болады деп ойлайсыңдар? (балалардың жауаптары).

Ойланыңызшы, сіз қандай жануардың мүсінін жасағыңыз келеді? Менде науада жануарлардың мүсіншелері бар, мүсіндегіңіз келетін жануарды алыңыз.

Мұғалім балаларды шақырады орындарыңызға отырыңыз.

Кез келген жануарды мүсіндеу үшін біз барлық жануарлардың қандай ортақ қасиеттерін, олардың ұқсастығын білуіміз керек. (Жануарлардың фигурасына қараңыз).

Балалар, дене мүшелеріне назар аударыңдар. Жануарлардың қандай дене мүшелері бар?

Торс, бас. Аяқ, құлақ, құйрық және т.б.

Айтыңызшы, дене пішіні қандай? бас? аяғы? құлақ? (сопақ, дөңгелек)

Жануарлар денесінің ең үлкен бөлігі қандай? Торс.

Балалар, айтыңдаршы, денені қалай мүсіндеу керек? (конструктивті)

Сізге стек алу керек. Кесіп алу пластилинді бөліктерге бөліңіз, допты алақанның айналмалы қозғалыстарымен айналдырыңыз, содан кейін түзу қимылдармен айналдырыңыз сопақ пішінді пластилин.

Басқа жолы бар мүсіндеуденесі тұтас бір бөліктен мүсінделген. Бір бөлікті жайыңыз пластилинбір қолмен қатты бетке тік қозғалыстармен қалаған пішінге дейін, содан кейін кесу немесе стекпен модельдеу - әртүрлі тәсілдермен негіз қозғалыстар: тарту, иілу, бұрау, шымшу.

Балалар мүсіндейтін әртүрлі жануарлардың денесінің және басқа бөліктерінің ерекшеліктерін нақтылаңыз.

Назар аударыңыз: алдымен бас денеге, содан кейін аяқтар мен табандарға бекітіледі. Құлақтар басына, содан кейін құйрығына. Қосылған кезде әрбір бөлікті қатты майлау керек.

IN мүсіндеуКескінді безендіру үшін көптеген көмекші әдістер қолданылады. Олар бізге әрбір жануарды бірегей етіп жасауға мүмкіндік береді.

Өнімді белсенділік

Орындалуда мүсіндеутүрлі әдіс-тәсілдерді қолдануға назар аударыңыз мүсіндеу, пропорцияларды беру, сипаттамалық бөлшектер.

Белгілі бір бөліктерді көрсету үшін стектерді пайдалануды еске түсіріңіз.

Сізге кімнің жануар мүсіні ұнайды және неге?

Тақырып бойынша жарияланымдар:

«Көңілді хайуанаттар бағы» дене шынықтыру пәнінен кіріктірілген сабақтың қысқаша мазмұны«Денсаулық», «Таным» білім беру бағыттарын кіріктіру арқылы дене шынықтыру сабағында тікелей оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны.

«Аспандағы хайуанаттар бағы» кешенді сабағының қысқаша мазмұныМақсаты: Балаларға жұлдыздар мен шоқжұлдыздар және оларға тән белгілер туралы мағлұмат беру. Мақсаты: 1. Балаларды кейбір шоқжұлдыздардың символизмімен таныстыру.

«Хайуанаттар бағы» ашық сабағының қысқаша мазмұныМақсаты: Балалардың жабайы аңдар, хайуанаттар бағы туралы білімдерін кеңейту. Осы тақырып бойынша белсенді және пассивті сөздік қорын байыту. Балаларды қара түспен таныстыру.

«Хайуанаттар бағы» ерекше қажеттіліктері бар балаларға арналған үлкен топқа арналған сабақтың қысқаша мазмұныТүзету және тәрбиелік мақсаты: Балалардың ыстық елдер мен солтүстік жануарлары туралы түсініктерін нақтылау және кеңейту. Осыған сәйкес сөздікті кеңейту.

Екінші кіші топ «Хайуанаттар бағы» үшін сабақ конспектісіТапсырмалар: - балаларға таныс жабайы жануарларды қайталау; - табиғатқа деген сүйіспеншілікті, жануарлармен қарым-қатынас жасауға, оларға көмектесуге құштарлықты тәрбиелеу; - пойыз.

Сөйлеуді дамыту сабағының қысқаша мазмұны «Хайуанаттар бағына саяхат»Мақсат - хайуанаттар бағының тұрғындарымен кездескен кезде сөйлеуді дамытуға ықпал ету; Мақсаты: Білімділік: - дауысты дыбыс туралы түсініктерін бекіту;.

Сабақ конспектілері

Білім беру саласы:«Таным»

Бөлім:Айналадағы дүниемен, экологиямен таныстыру.

Тақырыбы:Хайуанаттар бағында.

Мақсат:Балалардың жабайы аңдар туралы білімдерін бекіту.

Бағдарламалық қамтамасыз ету міндеттері:

- Балалардың хайуанаттар бағы, жабайы аңдар туралы түсініктерін кеңейту

алыс елдер.

- Жануарлардың балаларына атау-сөз құрау дағдысын дамыту. Біз есте сақтауды және ойлауды дамытамыз.

- Біз хайуанаттар бағының жануарларына деген сүйіспеншілікті арттырамыз.

Сабақтың барысы:

1-кезең. Мотивациялық және ынталандыру.

Ойын сәті.

Педагог балаларды хайуанаттар бағына барып, онда қандай жануарлар мекендейтінін көруге шақырады.

Ойын жаттығуы: «Біз хайуанаттар бағында көрдік»

Балалар бір қатарға тұрып, алақандарын шығарады.

Жолда тұрып, аяғыңызды түзетіңіз. «Мен қол соғып, сұраймын: Біз хайуанаттар бағында көптеген жануарларды көрдік. Жауап ретінде алақанымды соғып, хайуанаттар бағында кімді көргеніңе жауап беруің керек».

2-кезең. Ұйымдастырушылық және ізденіс.

Ғылым орталығы

Балалар мольбертке жарты шеңбер бойымен отырады.

    Енді жануарлар туралы жұмбақтар шешейік. Ол үшін жұптарда рифма таңдау керек.

МЕНбалық сорпасы тағамдары INмұрынның орны - магистраль,

(Түйе) үшін бұдан жақсы нәрсе жоқ. Аяқтардың орнына бағандар бар.

Және олар тау сияқты тұрады

ТУРАЛЫ n үлкен гардеробтан жоғары, Сұр (пілдер)

Және бәрі оны (жираф) деп атайды

ЙоЖік он есе өсті,

TOоның мүйізі бар ма? Түсіндім (поркупин)

Сен таптың ба? - (мүйізтұмсық)

Уқорқынышты әдемі TOсен ол жерден жатып өттің бе?

Үлкен, сары жалды. Ашулы, жасыл (қолтырауын)

Білесіз бе, оның хайуандардың патшасы екені бекер емес.

Ыстық Африкада. (арыстан) Гқылшық, мұртты

Жолақты жүн

АҚабықтар мен банандар Кем дегенде мысыққа ұқсайды

Олар оны қатты жақсы көреді!(маймылдар) Бірақ сіз оған жақындай алмайсыз.(жолбарыс)

2. Ойын жаттығуы. «Біз анықтап, сізге көрсетеміз»

Балалар, қазір мен суреттегі жануарды көрсетемін, ал сендер оны бейнелейсіңдер. -Бұл кім?- Гиппопотам.

Бегемот аузын ашқан -

Гиппопотам тоқаш сұрайды

Енді бегемот сияқты аузыңды аш.

Бегемот жеп қойды

Ішімізді сипап қойдық.

Бұл кім? - Піл

Қараңызшы, бұл піл

Ол мұрын өсірді.

Пілдің мұрны қалай аталады? Сол ұзын діңді бейнелеуге тырысайық. Мұны істеу үшін ерінді түтікпен созыңыз. Жоқ, тұмсық пілдікіне ұқсамайды.

Бұл кім? - Жираф.

Ол жираф болғандықтан басын жоғары көтеріп жүреді.

Жираф сияқты мойнымызды созайық. Мойыныңызды созуға тырысып, басыңызды жоғары көтеріңіз. Жоқ, жираф сияқты ұзын мойынға ие бола алмайсың.

Бұл кім? - Зебра.

Бұл аттар кеудеше киеді.

Зебралар жарысуда

Олар шертіп-клик-клак-клак.

Зебра сияқты шертейік. Зебралар ойнады, жүгірді, аш болды. Олар шөпті жұлды, шөпті шайнады. Енді зебра шайнайтындай жаттығу жасайық.

Бұл кім? - Маймыл.

Дұрыс. Бұл маймылдың түскі асқа банандары бар.

Енді маймылдың бананды қалай жасыратынын бейнелеп көрейік. Біз щектерімізді бір-бірден, сосын екіншісін шығарамыз. Енді мен бананның қай жағында екенін болжаймын.

Ойындар орталығы

3. «Жануарларға арналған ойын алаңы» ойын жаттығуы

Балалар ойын алаңдарын салу және онда балалар жануарларын орналастыру үшін құрылыс жинақтарын пайдаланады.

Балалардың балабақшасы бар, жануарларға арнап жас жануарларға арналған ойын алаңы жасалып жатыр. Міне ол. Бұл торға қандай балалар қоныстанғанын білесіз бе?

Мынау қасқырдың күшігі, мынау аюдың күшігі, мынау түлкінің күшігі.

Түйе (бұзау), піл (лақ), жираф (жираф), зебра (зебра), арыстан (арыстан), жолбарыс (жолбарыс) сәбилері қалай аталады.

4. Физикалық минут. «Жануарлар жаттығуы»

Жануарлар күн сайын жаттығулар жасайды. Шалғынға шығып, шеңбер құрайық. Шеңберге тұрып, қимылды сүйемелдей отырып, өлеңді оқимыз.

Дайын болыңдар жігіттер

Зарядтау басталады

Қоян секіріп жатыр: скок, скок (орнында секіру)

Бұта мен діңгек арқылы

Тиін бұтақтарға секіреді

Мұнда және мұнда, мұнда және мұнда. (солға және оңға бүйірден соғады)

Біз тәтті түрде созылдық (отырыңыз, тұрыңыз және созыңыз)

Аю серуендей бастады

Мен тәтті бал таптым.

Соққы жолымен

Біреудің аяғы жүгірді

Сонымен қасқыр жүгіреді. (орнында жүгіру)

Кішкентай түлкі оның артынан асығады

Қызыл бас

Айласыз алдау! (орнында кішкентай сымбатты жүгіру)

«Логикалық-математикалық» орталығы.

5. «Салыстыру» ойын жаттығуы.

Әр балаға «Хайуанаттар бағы жануарлары» суреттер сериясынан бір карточка беремін және олардың әрқайсысына сұрақтар қоямын.

Піл тышқан. Мына жануарлардың қайсысы үлкен, қайсысы кішкентай?

Жираф пен мүйізтұмсық. Кім ұзын, кім қысқа?

Барыс пен зебра. Кім жолақты, кім ала?

Ақ аю мен арыстан. Кім суық елдерде, кім ыстық елдерде тұрады?

Кірпі және тиін. Кім үлпілдек, кім тікенді?

Қолтырауын мен торғай. Кім қауіпті, кім зиянсыз?

Тасбақа қоян. Кім жұмсақ, кім қатты?

Есек пен құлын. Кімнің құлағы ұзын, кімнің құлағы қысқа?

«Изо» орталығы.

6. «Жолақтарды сал» ойын жаттығуы.

Балалар, хайуанаттар бағында шығын болды, жолбарыстың күшігі мен зебра жолақтарынан айырылды. Олар өздеріне ұқсай бастады және қатты ренжіді.

Қарындаштарды алып, жолақтар салайық.

Әр балаға жануардың сұлбасы бар карточка беріледі.

3-кезең. Рефлексиялық-түзетушілік.

Балалар, хайуанаттар бағына саяхатымыз аяқталды. Сізге кім ұнады? Неліктен?

Анастасия Грачевская

Қызмет түрі:тікелей тәрбиелік.

Жас тобы:егде.

Мақсат: балалардың қиялын, шығармашылығын дамыту. Мүсіндеуде жануарлар бейнесін жасаудың жалпылама әдістерін жаттықтыру. Саусақ пен қолдың ұсақ моторикасын дамыту, жануарларға деген сүйіспеншілікке, пластилинмен жұмыс кезіндегі ұқыптылыққа, алғырлыққа тәрбиелеу.

Материал:әр балаға пластилин, модельдеу тақтасы, стек, майлық. Үлгі бойынша жануарды модельдеу, ойыншық зообақ жануарлары.

Көркем әдебиет оқуК.О.Дмитриев «Хайуанаттар бағы».

GCD жүргізу:

Тәрбиеші: - Балалар, менде сиқырлы дорба бар, көрейік ішінде не бар?

Педагог әр балаға сөмкемен жақындап, бір жануарды алып шығуды, содан кейін ол туралы айтуды сұрайды.

1 бала: - бұл жолбарыс (оның төрт аяғы бар, құйрығы бар, қара жолақтары бар сарғыш жүні бар.

2-бала: - бұл піл (оның діңі, құлағы үлкен) т.б.

Тәрбиеші: - Балалар, сендер менің сиқырлы дорбамдағы барлық жануарларды естеріңе түсіріп, дұрыс сипаттап бердіңдер. Бұл жануарларды қайдан көруге болады?

Балалар: - Хайуанаттар бағында!

Тәрбиеші: - Енді сендермен өз хайуанаттар бағымызды салайық.

Тәрбиеші: - енді саусақтарымызды жұмысқа дайындаймыз, олармен аздап ойнайық:

Саусақ гимнастикасы:

Біздің саусақтарымыз (жұдырығын түйіп, жұмады)

Теру және жазу (саусақтарды үстел бетіне түрту)

Сурет салу, мүсіндеу және желімдеу (ауада сурет салады, қол алысады, қылқаламдарды өзінен-өзі жылжытады)

Бір нәрсені тұрғызып, бірдеңені бұзу,

Олар ешқашан білмейді (сұқ саусағымен бас тартады)

Жалықтырғыш (алақанның артқы жағы мен үстіңгі жағын көрсету)

Олар өсіп, айналады (қолдары екі жаққа дейін)

Алтын қолдар (алақандарды көрсету).

Тәрбиеші: -Енді жұмысқа кірісейік.

Балалар жұмыстың орындалу ретін көрсететін сызбаны алады.

Балалар жануарларды жасайды. Мұғалім қажет болған жағдайда жеке көмек көрсетеді.

Физикалық жаттығулар.:

Біз хайуанаттар бағын аралаймыз

Біз сонда аюды кездестіреміз,

Бұл аю епсіз

Аяқтар кең таралған

Біреуі, сосын екеуі бірге,

Бұл көптен бері уақытты белгіледі,

Алда бұтаның астынан

Қу түлкі қарап тұр

Біз түлкіні алдаймыз

Аяқтың ұшымен жүгірейік

Біз қоянға еліктейміз

Қыдыраңқы, ойнақы

Бірақ ойын аяқталды

Бізге жұмыс істейтін уақыт келді.

Тәрбиеші: - Балалар, енді жануарларыңды аяқтап, хайуанаттар бағына орналастырайық.

Балалар, бүгін сендер жақсы жұмыс жасадыңдар, бізде тамаша шағын хайуанаттар бағы бар. Енді айтшы, саған сабағымыз ұнады ма?

Тақырып бойынша жарияланымдар:

Модельдеу сабағының қысқаша мазмұны «Қуыршақтарға арналған тәттілер. Удмурт асханасының тағамдары»Көркемдік және эстетикалық даму. Модельдеу. Тақырып. Қуыршақтарға арналған тәттілер. (Удмурт асханасының тағамдары) Мақсаты. Мүсіндеу дағдыларын жетілдіру, таныстыру.

«LEGO - хайуанаттар бағы» ортаңғы топ балаларына арналған оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны«Берёзка №11 бөбекжай-бақшасы» коммуналдық бюджеттік мектепке дейінгі білім беру мекемесі Ортаңғы топ балаларына арналған оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны Әзірлеуші:.

Мектепке дейінгі орта жастағы топтағы «Қуыршақтарға арналған төсек» әлемінің тұтас бейнесін қалыптастыруға арналған оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны.Ф.Қ.САЛМАНОВ АТЫНДАҒЫ ҚАЛАЛЫҚ БЮДЖЕТТІК БІЛІМ БЕРУ МЕКЕМЕСІ ГИМНАЗИЯСЫ Үздіксіз білім беру қызметінің конспектісі.

«Қуыршақтарға арналған сыйлықтар» ортаңғы топтағы қол еңбегі бойынша ЖКД қысқаша мазмұныМақсаты: макароннан қуыршақтарға сыйлық жасау. Міндеттері: Тәрбиелік: кіші және үлкен заттарды жіпке тігу дағдысын дамыту.

Бірінші кіші топ балалары үшін қолданбалы элементтермен сенсорлық қабылдауды қалыптастыру бойынша ашық оқу іс-әрекетінің конспектісі Тақырып бойынша: «Тамақтанайық.

Кіші топтағы модельдеу бойынша ашық сабақтың қысқаша мазмұны «Қуыршақтарға арналған тәттілер» тақырыбыМӘСКЕУ ҚАЛАСЫНЫҢ ГБОУ «No1272 гимназия» Д/О «Балалық шақ академиясы» Кіші топтағы модельдеу бойынша ашық сабақтың қысқаша мазмұны «Треат.

«Қарабас Барабас қуыршақ театры» мектепке дейінгі жастағы балаларға арналған NOD йога сабағының қысқаша мазмұныМақсаты: 1. Балаларға йоги гимнастикасы туралы түсінік беру. 2. Статикалық жаттығуларды орындау қабілетін дамыту, осындай дене қасиеттерін дамыту.

Модельдеу сабағының қысқаша мазмұны «Пластилин хайуанаттар бағы. Жануарларды модельдеу»

« Пластилин хайуанаттар бағы. Жануарларды мүсіндеу »

Мақсат : бастап ұжымдық жұмыс жасау арқылы үлкен мектеп жасына дейінгі балалардың шығармашылық қабілеттерін дамытупластилин.

Бағдарлама мазмұны :

Жаттығу тәсілдері( конструктивті , мүсіндік, аралас) жануарлардың бейнесін жасаумүсіндеу.

Жануарларға тән белгілерді жеткізуді үйретуді жалғастыру.

Процесс барысында ұсақ моториканы дамытумүсіндеужануардың бейнесін жасау кезінде.

Бірлескен әрекеттерден және олардың нәтижелерінен жағымды эмоцияларды ояту.

Жұмысты орындау барысында талдау қабілетін дамыту;

Қолөнерге ұқыптылықпен қарауға тәрбиелеу; жұмыс орныңызға.

Материалдар : пластилин, стек, тақта үшінмүсіндеу(әр балаға, майлықтар.

Сабақтың барысы:

1 бөлім.

Сәлемдесу рәсімі

Мен көңілді, күшті, батылмын

мен әрқашанбос емес.

Мен ыңылдамаймын, қорықпаймын

Мен достарыммен ұрыспаймын!

Мен ойнай аламын, секіре аламын,

Мен айға ұша аламын.

Мен жылауық емеспін, мен батылмын!

Жалпы, мен тамашамын!

Балалар, енді бір ойын ойнайық«Маған сөз бер»

Сіз күшті соққыны естисіз бе? Ұзын сандықты көріп тұрсың ба? Бұл сиқырлы арман емес! Бұл африкалық.(піл) .

Жануарлардың ең ұзыны -

Африкалық ұзын мойын -

Ол граф сияқты мақтанышпен жүреді,

деп аталады.

(жираф)

Қауіпті гуіл кенет естілді,

Айналадағы барлық құстарды қорқытты.

Торда жүреді, қатыгездікпен,

Аңдар патшасы, қысқасы...

(арыстан)

Елеусіз, сойыл табан,

Орында табанын сорып алады.

Бұл кім? тез жауап бер!

Әлбетте,.

(аю)

Бұл өте біртүрлі бақ

Онда торда жануарлар бар,

Олар оны саябақ деп атайды

Адамдар саябақта демалып жатыр.

Онда баспаналар, қоршаулар,

Шарбақтың ар жағында аңдар жүр.

Бұл саябақты қалай атаймыз?

Ал енді жануарларды көрейік?

( Хайуанаттар бағы .)

Басқа қандай жануарлар өмір сүредіхайуанаттар бағын білесің? (балалардың жауаптары)

Балалар, біз аумақты дайындадықхайуанаттар бағыал бізде онда тұруға мал жетпейді. Жануарларды неден жасауға болады деп ойлайсыңдар?(балалардың жауаптары) .

Ойланыңызшы, сіз қандай жануардың мүсінін жасағыңыз келеді? Менің науада жануарлардың мүсіншелері бар, мүсіндегіңіз келетін жануарды алыңыз.

2-бөлім

Мұғалім балаларды шақырадыорындарыңызға отырыңыз.

Кез келген жануарды мүсіндеу үшін біз барлық жануарлардың қандай ортақ қасиеттерін, олардың ұқсастығын білуіміз керек.(Жануарлардың фигурасына қараңыз) .

Балалар, дене мүшелеріне назар аударыңдар. Жануарлардың қандай дене мүшелері бар?

Торс, бас. Аяқ, құлақ, құйрық және т.б.

Айтыңызшы, дене пішіні қандай? бас? аяғы? құлақ?(сопақ, дөңгелек)

Жануарлар денесінің ең үлкен бөлігі қандай? Торс.

Балалар, айтыңдаршы, денені қалай мүсіндеу керек?( конструктивті )

Сізге стек алу керек. Кесіп алупластилинді бөліктерге бөліңіз, допты алақанның айналмалы қозғалыстарымен айналдырыңыз, содан кейін түзу қимылдармен айналдырыңызсопақ пішінді пластилин.

Басқа жолы бармүсіндеуденесі тұтас бір бөліктен мүсінделген. Бір бөлікті жайыңызпластилинбір қолмен қатты бетке тік қозғалыстармен қалаған пішінге дейін, содан кейін стекпен кесіңіз немесе модельдеңіз - әртүрлі тәсілдермен негізқозғалыстар : тарту, иілу, бұрау, шымшу.

Балалар мүсіндейтін әртүрлі жануарлардың денесінің және басқа бөліктерінің ерекшеліктерін нақтылаңыз.

Назар аударыңыз: алдымен бас денеге, содан кейін аяқ пен табанға бекітіледі. Құлақтар басына, содан кейін құйрығына. Қосылған кезде әрбір бөлікті қатты майлау керек.

INмүсіндеуКескінді безендіру үшін көптеген көмекші әдістер қолданылады. Олар бізге әрбір жануарды бірегей етіп жасауға мүмкіндік береді.

Өнімді белсенділік

Орындалудамүсіндеутүрлі әдіс-тәсілдерді қолдануға назар аударыңызмүсіндеу, пропорцияларды беру, сипаттамалық бөлшектер.

Белгілі бір бөліктерді көрсету үшін стектерді пайдалануды еске түсіріңіз.

Талдау

Сізге кімнің жануар мүсіні ұнайды және неге?

ГОУ Снежнянск No42 арнайы мектеп-интернаты

«Пластилин ертегісі» үйірмесінің сабақ конспектісі

«Пластин хайуанаттар бағы. Жануарларды модельдеу»

Дайындалды

оқытушы Дегтярева Ю.В.

2017- 2018

«Көркем шығармашылық» (модельдеу) бойынша тікелей оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны дайындық тобындағы балаларға сабақ өткізуге арналған. Сабақтың мынадай мақсаттары бар: студенттердің практикалық дағдыларын дамытуға жағдай жасау; алған білімдерін іс жүзінде қолдана білуге ​​үйрету.

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

ТІКЕЛЕЙ БІЛІМ БЕРУ ТУРАЛЫ ТҮЙІНҚЫЗМЕТТЕР

«Хайуанаттар бағына саяхат» тақырыбына.

«Көркем шығармашылық» білім беру саласы (модельдеу).

Іс-әрекет түрі: тікелей оқу әрекеті.

Жас тобы: дайындық тобы.

МАҚСАТЫ: студенттердің практикалық дағдыларын дамытуға жағдай жасау; алған білімдерін іс жүзінде қолдана білуге ​​үйрету.

Тапсырмалар:

1. Тәрбиелік: таныс мүсіндеу әдістерін қолдана отырып, жануарларды мүсіндеу қабілетін бекіту. Балалардың жабайы жануарлар, ыстық елдердің жануарлары туралы білімдерін белсендіру, шығармашылық композиция құру кезінде ұжымдық жұмыс жасау.

2. Әзірлеуші: саусақтардың ұсақ моторикасын, көлемді және пішінді сезінуді, шығармашылықты, үйлесімді сөйлеуді, көрнекі зейінді, ойлауды, ауызша қарым-қатынас қажеттілігін, өз ойын дәл жеткізуді, сұрақтарға толық сөйлеммен жауап беруді дамыту.

3. Білім беру: жануарларды сүюге, оларды құрметтеуге, табиғатқа деген қызығушылыққа, еңбек мәдениетіне, еңбекте ұқыптылыққа тәрбиелеу.
пластилин, табандылық.

Материал:

1. Пластилин, модельдеу тақтайшалары, стектер, әр балаға арналған майлықтар, үйеңкі дәндері, таяқшалар.

2. Жұмысты орындау алгоритмдері (модель бойынша жануарды модельдеу).

3. Хайуанаттар бағының орналасуы

Медиа объектілері:

Бейне «Хайуанаттар бағы»

Жабдық:

Ноутбук, проектор, экран.

Әдістері: ойын, сөздік-логикалық, көрнекілік, жартылай ізденіс, проблемалық, дербес.

Алдын ала жұмыс: көркем әдебиетті оқу: С.Я. Маршак «Тордағы балалар», «Торғай кешкі асты қайда ішті?» Қ.О. Дмитриев «Үстел үстіндегі хайуанаттар бағы», А.Клыков «Түлкі», хайуанаттар бағы мен оның тұрғындарын бейнелейтін иллюстрацияларды қарап, жануарлар туралы жұмбақтар сұрау, еркін әрекетте әртүрлі елдердің жануарларының суретін салып, бояу.

GCD жүргізу:

Топ бөлмесінде еркін ойын әрекеттері ұйымдастырылады. Мұғалім сәлемдемені әкеледі.

ҚЫЗМЕТТЕРДІҢ БАРЛЫҒЫ:

Тәрбиеші: - Балалар, біздің топқа бір пакет келді. Көрейік онда не бар?

(Сәлемдемені ашып, «сиқырлы дорбаларды» алыңыз).

Педагог балаларды орындықтарға отыруға шақырады.

Тәрбиеші: - Балалар, олардың ішінде не бар екенін анықтап көрейікші?

(Балалардың әрқайсысы бір жануарды шығарып, оны қалай танығанын айтады)

Тәрбиеші: - Қалай анықтадың?

1 бала: - Бұл аю (оның төрт аяғы бар, басы кішкентай)

2-бала: - Бұл қолтырауын (құйрығы үлкен, денесі ұзын, басы ұзын)

  1. бала: - Бұл мүйізтұмсық (бетінде мүйізі бар)
  2. Бала: -Бұл зебра (оның жалы, төрт аяғы, құйрығы бар)
  3. бала: - Бұл гиппопотам (оның іші қалың, аяғы қалың, құйрығы кішкентай)

Тәрбиеші: - Балалар, сендер неше түрлі жануарларды еске түсірдіңдер. Жарайсың! Оларды қайдан көруге болады? (Балалардың жауаптары)

Тәрбиеші: Кітаптарда жануарлардың суреттері немесе фотосуреттері бар, бірақ хайуанаттар бағында тірі жануарлар мен құстарды көруге болады.

Сіздердің қаншаңыз хайуанаттар бағына бардыңыз? Мына сөзді тыңдаңыз – «хайуанаттар бағы» Шетел тілінде «хайуанаттар бағы» сөзі «жануар» дегенді білдіреді, ал саябақ сөзі бәріне жақсы таныс. Біз осы екі сөзді біріктіріп, «хайуанаттар бағын» аламыз - жабайы жануарларды көрсету мақсатында тұтқында ұстайтын саябақ. Бұл бүкіл планетаның жануарлар әлемінің өкілдерін көруге болатын жабайы табиғат мұражайы.

Қазір хайуанаттар бағына барғыңыз келе ме?

Ал біз хайуанаттар бағына «көлікпен» барамыз. Көлікте екеніңізді елестетіп көріңіз, ұстаңыз

ойдан шығарылған руль.(«Рульді ұстайтын» қолдармен бұрылады)

Динамикалық үзіліс

Көлікпен жүріп, хайуанаттар бағына келдік. Дыбыстық сигнал!

Тәрбиеші: - Хайуанаттар бағын аралауды бастамас бұрын, есімізге түсірейік

хайуанаттар бағында өзін-өзі ұстау ережелері.

Тамақтандырмаңыз немесе мазақтамаңыз. Жануарларды қорқытпаңыз

Жануарларға ештеңе лақтырма.

Қоршаудың артына БАРМАҢЫЗ, оған сүйенбеңіз, әсіресе оны итермеңіз

қолдар.

Тыныш және таза болыңыз!

Педагог балаларды шеңбер бойымен жетектеп, экранға шығарады.

Бейнені көрсету

Тәрбиеші: - Міне, балалар, біз хайуанаттар бағына бардық. Балалар, мына жануарлар ше?

Сіз оны бір сөзбен атай аласыз ба? (Жануарлар!)

Тәрбиеші: -Жануарлар табиғатта қайда мекендейді?

(Орманда, джунглиде)

Тәрбиеші: -Ал егер жануарлар хайуанаттар бағында өмір сүрсе, олар қайда ұсталады?

(Қораларда!)

Тәрбиеші: - Дұрыс, бұл торларды қоршау деп те атайды. Ал кім қамқорлық жасайды

хайуанаттар бағында?

(Адам!)

Тәрбиеші: -Дұрыс! Осы жануарлардың барлығына ортақ не бар деп ойланайық? А

Бұған біздің диаграмма көмектеседі. Осы жануарлардың барлығында қандай ортақ нәрсе бар?

  1. бала: - Денесі шашпен жабылған.
  2. бала: - Олардың 4 аяғы бар.
  3. бала: - Олардың тістері бар.
  4. бала: - Балаларын сүтпен тамақтандырады.

Тәрбиеші: - Енді көздеріңді жұмып, өзіңнің сүйікті жануарыңды елестет.

Тәрбиеші: -Балалар, сендер аңды елестетіп отырғанда мейірімді сиқыршы бізге хайуанаттар бағының макетін берді. Оны қарастырайық. Мұнда біреу жоқ па? (Балалардың жауаптары - жануарлар)

Тәрбиеші: -Балалар, сиқыршы сендерге пластилиннен мүсіндеу тапсырмасын береді, бірақ алдымен жұмбақтарды тауып, қандай жануарды мүсіндеу керектігін табыңдар.

1. Сабырлы өмір сүреді, асықпайды

Қалған жағдайда қалқан алып жүріңіз.

Оның астында қорқынышты білмей

Жаяу... . (тасбақа).

2. Ол ән айтпайды,

Және ол ұшпайды

Сонда не үшін

Ол құс болып есептеле ме? (түйеқұс)

З.Басын көтеріп жүреді,

Ол маңызды адам болғандықтан емес,

Тәкаппарлықтан емес,

Бірақ ол... (жираф).

4. Қандай жылқылар

сен жилет киіп жүрсің бе? (зебралар).

Жарайсыңдар жігіттер.

Балалар үстелдерге отырады.

Тәрбиеші: - Қараңдаршы, барлығы жұмысқа дайын ба?

Пластилинмен жұмыс істеу ережелерін еске түсірейік.

  1. Стендте пластилинмен жұмыс жасаңыз.
  2. Стекті мұқият пайдаланыңыз

3. Жұмысты бастамас бұрын пластилиннің бір бөлігін илеп, жылыту керек

қолдар, содан кейін пластилин жұмсақ және икемді болады;

4. Жұмыстың соңында қолды құрғақ шүберекпен немесе майлықпен сүрту керек, содан кейін сабынмен жуу керек.

Тәрбиеші: - Саусақтарымызды жұмысқа дайындау үшін олармен аздап ойнайық

сөздер

әрекеттер

Біздің саусақтарымыз мүмкін

Олар жұдырығын түйіп, жұлып алады.

Және басып шығарыңыз және жазыңыз

Саусақтарыңызды үстелдің бетіне түртіңіз.

Сурет салу, мүсіндеу және желімдеу,

Олар ауада сурет салады, қол алысады, қылқаламдарын өзінен және өзіне қарай жылжытады.

Бірдеңе салу және бұзу, Олар ешқашан білмейді

Екі қолдың сұқ саусақтары бұлғалады (Терістеме),

зерігу - зерігу,

Алақанның артқы және жоғарғы жағын көрсетіңіз.

Олар өсіп, айналады -

Қолдар екі жаққа.

Алтын қолдармен.

Алақандарды көрсету.

Тәрбиеші: -Енді жұмысқа кірісейік.

Жігіттер бұйымның жасалу ретін көрсететін технологиялық схемаларды алады, соған сәйкес жұмысты орындайды.

Физминутка

Біз хайуанаттар бағын аралаймыз

Ал біз сол жерде аюды кездестіреміз

Бұл аю епсіз

Ол табанын кең жайып,

Біреуі немесе екеуі бірге

Ол көптен бері уақытты белгілеп келеді.

Алда бұтаның астынан

Қу түлкі қарап тұр

Біз түлкіні алдаймыз

Аяқтың ұшымен жүгірейік

Біз қоянға еліктейміз

Қыдыраңқы, ойнақы

Бірақ ойын аяқталды

Бізге жұмыс істейтін уақыт келді.

Балалар жануарларды мүсіндейді.Мұғалім қажетінше көмек көрсетеді

жеке көмек.

Тәрбиеші: -Балалар, жұмысымызды хайуанаттар бағының үлгісіне салайық.

Жарайсыңдар, балалар! Сіз бүгін тамаша жұмыс жасадыңыз! Олар өте еңбекқор, ұқыпты, ұқыпты болды. Бізде нағыз шағын хайуанаттар бағы бар.

Рефлексия.

Тәрбиеші: Балалар, айтыңдаршы біз қайда бардық?

Сіз өзіңіз туралы жаңа нәрсе білдіңіз бе?

Сабақтан шыққанда өзіңізді қалай сезінесіз?