Жаттығуесту есте сақтау қабілетін дамыту туралы.

(Балалар М.Ходяковтың күз туралы өлеңін тыңдауға шақырылады).

Ағаштардағы жапырақтар сарғайса,

Құстар алыс елге ұшып кетсе,

Аспан күңгірт болса, жаңбыр жауса,

Жылдың бұл мезгілі күз деп аталады.

(Балаларға ақынның күз туралы айтқан сөздерін айту ұсынылады).

    «Артық белгіні атаңыз» (кеш күз).

Құстар ұшып кетті; шөп жасыл; жалаңаш ағаштар; төмен бұлттар.

    «Қарапайым ұқсастықтар».

Бағанның сол жағында семантикалық байланыс бар екі сөз бар. Балалар осы төрт сөздің біреуін таңдауы керек, сонда үстіңгі және астыңғы сөздердің арақатынасы сол жақтағы екі сөздің арақатынасына ұқсас болады.

Жаз Күз

көйлек сарафан, куртка, шорт, мамық күрте.

Қысқы Күз

қар жауады жапырақтың түсуі

    Ойын » Күзгі жапырақтар» (көру есте сақтау қабілетін дамыту үшін).

    «Көңіл-күй ағашы» изотерапиясы(жапырақтың суретін салу және ағаштың дизайнын жасау).

Балаларға көңіл-күй ағашының нобайын көрсетіңіз (сурет ақ-қара болуы керек - түссіз, көңіл-күйсіз) және сұраңыз: бұл қандай ағаш - мұңды, көңілді? Ал неге? Балаларға осы ағашқа көңіл-күй жапырағын салу ұсынылады, содан кейін олар ағашқа жабысады, ал ағаш қайғылы немесе көңілді болады, т.б. (Ағаштың жанына сәйкес көңіл-күйі бар пиктограмманы тіркеуге болады). Әр бала өз бетімен қағазды салады (оны қиып алуға немесе қағазға жай ғана салуға болады; оны балалар өздері салғаны жақсы: пішіні, өлшемі және түсі). Сабақтың соңында жапырақ ағашқа жабыстырылады және балалар ағашты өздерімен бірге топқа апарады, ол топта бірнеше күн ілулі тұрады.

    «Ормандағы жаңбыр» ойыны(босаңсу, эмпатияны дамыту).

Балалар шеңберге тұрады, бірінен соң бірі ормандағы ағаштарға «айнайды». Психолог мәтінді оқиды, балалар қимылдарды орындайды. «Орманда күн жарқырап тұрды, барлық ағаштар бұтақтарын оған қарай созды. Олар жоғары, жоғары созылады, сондықтан әрбір жапырақ қызады (балалар саусақтарымен көтеріледі, қолдарын жоғары көтереді, саусақпен көрсетеді. Бірақ ол соқты. қатты желжәне ағаштарды әр түрлі бағытта тербете бастады. Бірақ ағаштар тамырымен мықтап ұсталады, тұрақты және тек теңселіп тұрады (балалар аяқтың бұлшықеттерін қысып, бүйірлеріне қарай тербеледі). Жел әкелді жаңбыр бұлттары, ал ағаштар жаңбырдың алғашқы нәзік тамшыларын сезінді (балалар саусақтарының жеңіл қимылдарымен алдында тұрған жолдастың арқасын ұстайды). Жаңбыр барған сайын қатты соғып жатыр (балалар саусақтарының қимылын арттырады). Ағаштар бір-бірін жаңбырдың қатты соққысынан бұтақтарымен қорғап, аяй бастады (балалар алақандарын жолдастарының арқасына жүгіреді). Бірақ содан кейін күн қайтадан пайда болды. Ағаштар бақытты болды, жапырақтардан жаңбырдың қосымша тамшыларын сілкіп тастады, тек қажетті ылғалды қалдырды. Ағаштар өз бойында балғындықты, сергектік пен өмірдің қуанышын сезінді».

MBOU «Арнайы (түзету) жалпы білім беретін мектеп- Мектеп-интернат
«Күз» тақырыбы бойынша психолог сабағының қысқаша мазмұны
(«Ерекше бала» сынып оқушылары үшін)
Авторы:
педагогикалық психолог
Боброва Елена
Александровна
Оса
Күз
Күздің белгілері. Күз құбылыстары, күзде ағаштар.
Мақсат:
Күзде табиғатта болатын өзгерістер туралы түсініктерін қалыптастыру. Психикалық процестердің дамуына ықпал ету.
Тапсырмалар:
Ойлауды, зейінін, байқағыштығын дамыту.
«Күз» тақырыбы бойынша сөздік қорын кеңейту, нақтылау, белсендіру.
Жалпы және ұсақ моториканы дамыту.
Өзара түсіністік, қоғамдастық, ізгі ниет, топтық бірлік дағдыларын дамыту.
Құрал-жабдықтар: 3 күзгі суреттер(қыркүйек қазан, қараша); d/i «Жапырақ қай ағаштан», шалшықтар (түрлі-түсті қағаздан жасалған); балалар санына қарай жұмыс парағы, түрлі-түсті қарындаштар.ЖБЖ барысы:
Ұйымдастыру уақыты
Саусақтарыңызбен кезекпен жүріңіз оң қолсол қолдың саусақтарына сәлем беру керек:
Сәлем, көк аспан!
Сәлем, алтын күн!
Сәлем, кішкентай емен ағашы!
Сәлем, еркін жел!
Біз бір облыста тұрамыз
Баршаңызға сәлем жолдаймын!
Тақырыпқа кіріспе
- Балалар, жұмбақты тапайық:
Құстар оңтүстікке ұшып кетті
Саябақтардағы жапырақтар сарғайып кетті
Суық жаңбыр терезені қағып тұр...
Бізге қанша уақыт келді? (күз)
Тақырып туралы хабарландыру
-Жарайсыңдар балалар! Бүгін біз күз туралы айтатынымызды болжаған боларсыздар.
Жалпы әңгіме Күз мезгілі
«Күз» әңгімесін қайталау. Күз айлары- қыркүйек қазан қараша.
Ерте күзді «алтын» деп атайды.
-Неге деп ойлайсың? Ағаштар мен бұталардағы шөптер мен жапырақтар алтын түске боялады. Таза көк аспанҚайың, жөке, көктерек ағаштарының басы алтын түсті.
Ауа салқын, мөлдір және өрмектің күміс жіптері ұшады. Бұл тамаша күн.
Бірақ күн енді жоғары көтерілмейді, күн қысқарады, түн ұзарады. Таңертең аздап, суық жаңбыр жауады, тұман түседі. Желдің екпіні түрлі-түсті кілем төсеген ағаштардың сары, қызыл, күлгін жапырақтарын жұлып алады. Жапырақтың түсу уақыты келді. Ағаштар бірте-бірте өздерінің жарқын, жарқын безендірілуін жоғалтады, олардың бұтақтары ашылады. Күздің ортасында күн сирек шығады, күн бұлтты болады, суық, ұзақ жаңбыр жиі жауады. Түнде аяздар болады.
Кеш күзді «күміс» деп атайды. Алғашқы жұқа мұз шалшықтарды жабады, күміс жұлдыздар - қар бүршіктері - мұздатылған жерге ұшады, мұзды ағаш бұтақтары желде шырылдайды, аязмен жабылған құлаған жапырақтар күн сәулесінде жылтыратады.
Жәндіктер жойылып барады, қоныс аударатын құстар оңтүстікке ұшып барады.
Жануарлар қыс мезгіліне дайындалады, қор жинайды, ұялар мен шұңқырлар салып, оқшаулайды, ақ қарда көрінбейтін болу үшін жазғы пальтоларды қысқысына ауыстырады - жұмсақ және жеңілірек. Күзде адамдардың жұмысы көп: оларға қажет. көкөністер мен жемістерді жинауға, егістік жерлерді көктемге дайындауға, күздік дақылдарды себуге.
«Артық суретті ата, қосымша белгі» ойыны
- шөп жасылданып, құстар ұшып кетті, аласа бұлттар, жалаңаш ағаштар;
- суық жаңбыр, жапырақтардың түсуі, ағып жатқан бұлақтар, қар мен жаңбыр;
- жаз суреті бар бір сурет және күз бейнесі бар үш сурет.
Қарым-қатынас ойыны
«Етік»
Балалар бірінен соң бірі жолдастарының белінен ұстап, алдынан тұрады. Көшбасшы балаларға жол бойымен жүруге бұйрық береді. Ойыншылардың басты міндеті - бір тізбекті сақтау (үзілмеу, жолдың жанында орналасқан (қағаздан кесілген) «күзгі шалшықтарға» кірмеу). Біз аяғымызды жаңа, әдемі етік кидік,
Сіз жүресіз, етік, түзу жолмен,
Сіз тебіңіз, жүресіз, шалшықтардан шашырамаңыз,
Балшыққа баспа, етігін жыртпа.
Д/ойын «Жапырақ қай ағаштан?»
Саусақ гимнастикасы
«Күзгі жапырақтар »
Жел орман арқылы ұшады,
Жел жапырақтарды санайды (саусақтарды ашу және қысу)
Міне, үйеңкі
Міне, емен, (екі қолдағы саусақтарды кезекпен бүгу)
Міне, ойылған шетен ағашы,
Міне, қайың ағашынан - алтын,
Ал көктерек ағашының соңғы жапырағы
Жел оны жолға ұшырды.
Жұмыс парағына тапсырма.
Толық және түсі: емен жапырағы – жасыл, үйеңкі – сары, шетен – қызыл, көктерек – қызғылт сары.Сабақты қорытындылау. Балалар бүгін не туралы сөйлескендерін, қай тапсырма көбірек ұнағанын естерінде сақтайды.
Қоштасу: Балалар бір-бірінің қолдарынан ұстап: «Біз кереметпіз! »

«Педагог-психологтың түзету-дамыту қызметі»
на тему: «КҮЗ СЫЙЛАРЫ»

Мақсаты: Қабылдауды, операцияларды дамыту логикалық ойлауЖәне
қолдың ұсақ моторикасы.
Тапсырмалар:
Тәрбиелік:
Оқушылардың «Күз» тақырыбы бойынша алған білімдерін тиянақтау.
Түзетушілік және дамытушылық:
Зейінін дамыту психикалық операциялар(салыстыру, талдау,
синтез, классификация);
Тактильді және есту қабілетін дамыту, дыбыс көлемін кеңейту,
көрнекі қабылдаудың дәлдігі мен толықтығын дамыту;
Эмоционалды және ерікті саланы түзету;
Даму қозғалыс белсенділігіжәне қолдың ұсақ моторикасын,
еліктеу
Тәрбиелік:
Сабаққа деген қызығушылықтарын арттыру;
Тәртіптілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу;
Өз іс-әрекеттеріңізді жолдастарыңызбен үйлестіру қабілетін дамыту,
топта жұмыс істей білу.
Құрал-жабдықтар мен материалдар:

ноутбук, проектор, іс-шара тақырыбы бойынша презентация;
үлестірмелі материалдар (алма үлгілері, көкөністер салынған карточкалар және
жемістер, күн мен бұлт бейнеленген карточкалар,
пластилин);
классификацияға арналған себеттер мен карточкалар (көкөністер, жемістер, гүлдер);
күздің нағыз сыйлықтары бар себет;
көкөністер мен жемістер бар сиқырлы сөмке;
дидактикалық ойын: «Ойлан тап, жина»;
тартылған күн, алма ағаштары;
көкөністер мен жемістердің бөліктері бар табақ;
сабақ тақырыбы және күз суреті салынған плакат;
доп бала санына қарай кірпі.
Сабақтың барысы:
I.

Ұйымдастыру уақыты.
I.1.Мұғалім сәлемдесу
Бізге қоңырау соғылды.
Барлығы сабырмен сыныпқа кірді,
Барлығы өз үстелдерінде әдемі тұрды,
Бір-бірімізбен сыпайы амандастық.
I.2.Жасау жақсы көңіл-күй

Барлығымыз күлімдеп күрсініп, сабақты бастайық.
II.

Сабақтың тақырыбымен таныстыру.
Ал енді, достарым,
Бәрінің көзі маған
Мен сендерге жұмбақ айтайын:
Түндер қараңғы, күндер суық,
Жапырақтар сарғайып, құстар ұшып кетті,
Жаңбыр жауып тұр,
Бұл қашан болады?
(күз)
Дұрыс, балалар, бұл жұмбақ күз мезгілі туралы.
Енді мен сендерге күз туралы шағын әңгіме көруді ұсынамын.
Балалар, мен сендерден мұқият қарап, болжауға тырысуларыңызды сұраймын
бүгін сабағымызда не туралы айтатын боламыз.
Жарайсың! Дұрыс! Күз бізге не әкелгенін айтамыз.
Сабақ тақырыбын бірге оқиық.
Сабақтың тақырыбы: «Күз сыйлықтары».
Балалар, далада күз келді, күн қысқарды, күн шуақты
біз азырақ көреміз, сондықтан күннің өзі келуге шешім қабылдады
бізге қонаққа келді, бірақ олай емес, сонымен бірге бізге тапсырмаларды әкелді
бүгін міндетті түрде жеңу керек.

Ендеше бізге дайындалған тапсырмаларды орындауға кірісейік
Күн.
III.

Негізгі бөлім.
1.Зейін мен қабылдауды дамытуға арналған ойын:
«Көкөністер мен жемістердің пішіні қандай?»
Ойынның мақсаты: заттардың пішінін қабылдауды дамыту, бекіту

дөңгелек, содан кейін сопақ пішінді көкөністер мен жемістерді атаңыз).

2. Зейін мен қабылдауды дамытуға арналған ойын:
«Көкөністер мен жемістердің түсі қандай?»
Ойынның мақсаты: заттардың түсін қабылдауды дамыту, бекіту
көкөністер мен жемістердің атаулары, белсенді сөздік қорларын байыту.
(балалардан алдымен көкөністер мен жемістерді тізімдеу ұсынылады
жасыл, сары, қызыл, қызғылт сары түсті, көк түсті).
Балалардың ауызша жауаптары презентациядағы сурет арқылы бекітіледі.
3. Өздік жұмысбалалар.
Жеке жұмыс: Ойын: «Себетте не бар?»

Мақсаты: Зейінін, қабылдауын дамыту, көкөніс атауларын бекіту
және жемістер, жалпылау және жіктеу операцияларын әзірлеу.
Балаға табиғат сыйлықтары салынған себетті сұрыптау ұсынылады.
Онда не бар екенін көрсетіңіз, мазмұнын бір деп атаңыз
(жалпылау) сөз, онда ненің артық екенін, неліктен екенін анықтаңыз.
Қосымша жеміс немесе алма қосылған көкөніс себеті ұсынылады.
Интерактивті жұмыс
Бірінші шағын топ: «Жемістерді жинау» ойыны.
Мақсаты: қабылдау, зейін, талдау, синтез операцияларын дамыту,
классификациялар.
Балаларға қоржын мен карточкалар ұсынылады
көкөністер мен жемістерді бейнелей отырып, себетті толтыруға тапсырма беріледі
жемістер.
Екінші шағын топ – ойын: «Дақылдарды сұрыптау»
Мақсаты: қабылдауды, зейінді, жіктеуді дамыту.
Балаларға көкөністер, жемістер бейнеленген карточкалар ұсынылады.
гүлдер мен аты жазылған үш себет (жемістер, гүлдер, көкөністер), тапсырма
балалар егінді дұрыс бөлу.
4. Ойын: «Сиқырлы дорба».
Мақсаты: әрекетке қызығушылықты тудыру, тактильді дамыту
қабылдау.

Балаларға көкөністер мен жемістер салынған қап ұсынылады. Әрбір бала
кезектесіп отыруы керек көздері жабылдызатты алу, анықтау
түртіп, атаңыз.
5. Ойын: «Дәмін сынап көр».
Мақсаты: иіс, дәм сезу, қабылдау қабілетін дамыту
тән дәм ерекшеліктеріобъектіні анықтау.
Балаларға көкөністер мен жемістердің бөліктері ұсынылады, олар міндетті түрде
дәміне қарай. Дәмді қабылдау көзді жұмып өткізеді.
Балалар қандай дәм мен нені қолданып көргендерін атау керек.
6. F I Z M I N U T K A
Саусақ гимнастикасы «Компот пісіреміз»
Біз компот дайындаймыз (шөмішпен сол алақан, индекс
оң қолдың саусағымен «кетеру»)
Сізге көп жеміс қажет (қолды екі жаққа қарай)
Мұнда: (оң және сол қолдың саусақтарын кезекпен бүгіңіз және
не болғанын көрсетіңіз)
Біз алмаларды кесеміз (оң қолдың шетімен сол алақанмен қағу),
Біз алмұрттарды кесеміз (сол қолымыздың шетімен оң жақта қағып аламыз
алақандар),
Оны сығып алайық лимон шырыны(қолдарын жұдырықтау)
Біз құм саламыз (олар саусақтарын шымшуға жинайды),
Біз пісіреміз, біз компот дайындаймыз (шөмішпен сол пальма, индекс
оң қолдың саусағымен «араласу»)

Адал адамдарға (қолды екі жаққа) сыйлайық.
7. Дидактикалық ойын: «Ойлан және жина»
Мақсаты: логикалық ойлау операцияларын дамыту (анализ, синтез),
қабылдаудың тұтастығы.
Балаларға көкөністер туралы жұмбақтарды табу ұсынылады, жауаптары пішінде
суреттерді белгілі бір ретпен орналастырыңыз. Егер
тапсырма дұрыс орындалса, жауаптарды аудару арқылы балалар жинайды
сурет.
Пазлдар:
1. Картоп:
Олар жерден не қазды,
Қуырылған, қайнатылған,
Күлге не пісірдік
Тамақтанып, мақтадыңыз ба?
2. Садақ:
Атасы жүз тон киіп отыр,
Оны кім шешеді?
Ол көз жасын төгеді.
3. Қызанақ:
Біздің бақшадағыдай

Мақсат:

- балалардың бойында адамгершілік негіздерін қалайдыертегінің мазмұнымен таныстыру арқылы.

- балалардың ұжымға бірігуіне ықпал етужәне топта жағымды ахуал туғызу («Жүрек-Күн» және «Ағаштар» жаттығулары).

Балалардың өз ойын жеткізе білуге ​​дағдыландыру.

Қиял, есту зейіні мен есте сақтау қабілетін, үйлесімді сөйлеуді, логикалық ойлау элементтерін, себеп-салдар байланысын орнату қабілетін дамыту.

Сурет салу кезінде шығармашылық қиялды дамыту.

Құрал-жабдықтар: костюмдердегі шағылыстыратын төрт қуыршақ әртүрлі уақытжылдың, музыкалық сүйемелдеу, қағаз, бояулар.

Жоғары топтағы психолог сабағының барысы:

: Балалар, қол ұстасып, шеңберге тұрайық.

«Жүрек-күн» жаттығуы

Енді алақанымызбен амандасайық. Сіз жолдастарыңыздың жылуын алақаныңызбен сезінесіз, сондықтан оларға жүрегіңіздегі бар жылуды беріңіз. Жүрегіңізден сәулелер енді шығып жатыр, бұл сіздің жан дүниеңізде күн бар деген сөз. Махаббатыңның нұры, күлкің сенің жүрегіңнен шығады. Енді «Жүрек-күнді» жүрегіңізге мықтап басыңыз, сонда ол сіздің барлық жақсы сезімдеріңізді, барлық махаббатыңызды, жылуыңызды сіңіріп, бір-біріңізге береді.

(Нәзік әуен естіледі, балалар «жүрек-күнді» кезекпен бір-біріне береді, әрқайсысын кеуделеріне қысады.)

: Сонымен біз бердік күн жылуыбіздің жүрегіміз. Ал күн сайын аспанға нұрын шашқан күн бізді жылытады.

Балалар, күн бізді, жерді жылдың қай мезгілінде көбірек жылытады? Ең аз уақыт қанша? Тағы қандай жыл мезгілдерін білесіңдер? Дұрыс, жылдың төрт мезгілі бар:

Қыс бірінші болып келеді

Ол Жаңа жылды басқарады.

Екіншіден көктем келеді

Гүлдермен безендірілген.

Біздің өңірге үшінші жаз келе жатыр,

Егін пісіп жатыр.

Ал төртінші – күз келе жатыр

Ол бір бөлке нан әкеледі.

Балалармен ертегі терапиясы

Бүгін мен сендерге осы төрт мезгіл туралы ертегі оқимын. Ол «Жылдың төрт қызының ертегісі» деп аталады.

Ендеше, бәріңіз ыңғайлы отырыңыздар,

Қолдарыңыз бен аяқтарыңызды бос ұстаңыз.

Және мұқият тыңдаңыз,

Керемет ертегі.

«Жылдың төрт қызының ертегісін» оқу

Ертегіні жүктеп алыңыз.

Ертегі мазмұны бойынша психолог әңгімесі

Психолог: Балалар, сендерге апалардың қайсысы ұнады? Неліктен?

Әңгімеде сізге ұнамайтын адам бар ма? Неліктен?

Қайсысы көп ең жақсы сыйлықтарбізге қысты, көктемді, жазды, күзді беріңіз?

Қалай ойлайсыңдар, жыл қыздары болмаса, адамдар неге жаман болды?

(Экран ашылып, жыл мезгілдеріне сәйкес киім киген төрт қуыршақ пайда болады - қыс, көктем, жаз, күз).

Психолог: Балалар, бізге кім келгенін білдіңдер ме? Иә, бұлар жылдың қыздары – Қыс, Көктем, Жаз, Күз. Енді жұмбақтарды мұқият тыңдап, олар жылдың қай мезгілі туралы айтатынын тап:

Орманды ақ көрпе жамылған,

Ал аю ұяда ұйықтап жатыр.

Ақ жиек сияқты қар.

Кім басқарды? Қыс

Мен бүршіктерімді ашамын

жасыл жапырақтарға айналдырады.

Мен ағаштарды киемін

Мен егінді суарамын,

Қозғалысқа толы

менің атым... Көктем

Шалғындар жасылға айналады,

Аспанда кемпірқосақ доғасы бар.

Көлді күн жылытады:

Барлығын жүзуге шақырады... Жаз

Бос өрістер

Жер ылғалданады

Жаңбыр жауып тұр.

Бұл қашан болады? Күз

(Балалар жұмбақтарды табады, киімі жылдың белгілі бір уақытына сәйкес келетін қуыршақты таңдап, оны тексеріп, жылдың осы уақытының белгілерін бекітеді).

Балалармен «Жыл мезгілдері» тақырыбына сурет салу

Психолог: Енді балалар, үстелдерге жайғасып қыстың, көктемнің, жаздың, күздің суретін салып көріңдерші. Сізге ең ұнайтын жыл уақытын салыңыз, ең көп есте қалған нәрсені бейнелеңіз, біз сіздің сызбаларыңызды кітап түрінде күнтізбе жасау үшін қолданамыз.

(Балалар сурет салады. Салған суреттері бойынша әңгімелейді)

Психолог: Балалар, сендер мен біз табиғаттың жылдың әр мезгілінде қалай өзгеретінін білеміз. Ендеше «Ағаштар» ойынын ойнайық. Шеңберге тұрып, қолдарыңызды жоғары көтеріп, біз ағашпыз деп елестетіңіздер.

Психогимнастика «Ағаштар»

(Психолог музыканы қосып, сөйлейді)

Міне, орман. Ормандағы барлық ағаштар жас және әдемі. Бұл жерде бар әртүрлі ағаштар: қайың, емен, терек. Орманда қыс мезгілі. Қар жауды, жел соғады. Ағаштар суық. (Балалар ағаштардың желде қалай тербелетінін, олардың суық және қайғылы екенін көрсетеді) Бірақ содан кейін жел басылады. Қар тоқтады. Күн шықты. Көктем. (Балалар «бұтақ қолдарын» түзетеді, бүршіктердің қалай ісінетінін (қолдарымен) көрсетеді және күннің рахатын көрсетеді). Күн күннен-күнге жылынып келеді. Бүршіктер гүлдеп, бүкіл орман жасылға айналды. Барлық ағаштар жаз келгеніне қуанады. (Балалар көрсетеді). Бірақ содан кейін аспанда бұлт пайда болды, қатты жел тұрып, жаңбырдың алғашқы тамшылары жауды. Жаңбыр одан сайын жауа бастады. Ағаштар жаңбырға қуанады. Бірақ бірте-бірте жаңбыр суыта бастады... Соқты салқын жел. Күз. Ағаштар мұңаяды, жапырақтары түседі. Ағаштар ұйықтап жатыр.

(Балалар мұның барлығын өздері елестеткендей немесе психологтың артынан қайталау арқылы көрсетеді. Еңкейіп, бетін қолдарымен жауып тұрады. Психолог балалардың өзін нағыз ағаш сияқты ұстағаны үшін мақтайды).

Сабақты қорытындылау

Психолог: Ертегімен кездесуіміз аяқталды. Енді сызбаларға тағы да мұқият қарап, олардан шағын кітап - күнтізбе жасайық.

12-сабақ

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі

2. Кіріспе әңгіме

Балалар, қалай ойлайсыңдар, күз неге мұңды, үнемі жылайды? Қыс келе жатқандықтан болар. Оның кететін уақыты келді. Мүмкін ол бізбен қоштасқысы келмейтін шығар? Оны жігерлендіруге тырысайық, Оған не айтамыз?

Қайғылы болма, күз. Бір жылдан кейін тағы кездесеміз! Біз сізді күтетін боламыз. Алтын ормандар мен егістіктердің сұлулығы үшін, көкөністер мен жемістер жинағаныңыз үшін рахмет!
Күз кетеді, «Қош бол» дейміз оған. Ол біздің ауламызды, көшелерімізді, бақтар мен саябақтарды, егістіктер мен бақшаларды тастап кетеді.

3. Жалпы әңгімеКүзгі кезең

«Күз» әңгімесін қайталау.
Күз айлары – қыркүйек, қазан, қараша.

Ерте күзді «алтын» деп атайды - ағаштар мен бұталардағы шөптер мен жапырақтар алтынға айналады. Ашық көк аспанда қайың, жөке, көктеректердің шыңдары алтын түстес.

Ауа салқын, мөлдір және өрмектің күміс жіптері ұшады. Бұл үнді жазының патшасы үшін жақсы шуақты күн.

Бірақ күн енді жоғары көтерілмейді, күн қысқарады, түн ұзарады. Таңертең аздап, суық жаңбыр жауады, тұман түседі. Желдің екпіні жер бетін түрлі-түсті кілеммен көмкерген ағаштардың сары, қып-қызыл, күлгін жапырақтарын жұлып алады. Жапырақтың түсу уақыты келді. Ағаштар бірте-бірте өздерінің жарқын, жарқын безендірілуін жоғалтады, олардың бұтақтары ашылады.
Күздің ортасында күн сирек шығады, күн бұлтты болады, суық, ұзақ жаңбыр жиі жауады. Түнде аяздар болады.

Кеш күзді «күміс» деп атайды. Алғашқы жұқа мұз шалшықтарды жабады, күміс жұлдыздар – қар бүршіктері – қатқан жерге ұшып барады, мұздай ағаш бұтақтары желде шырылдап, аязмен жабылған құлаған жапырақтар күн сәулесінде жылт-жылт етеді.

Жәндіктер жойылып барады, қоныс аударатын құстар оңтүстікке ұшып барады.

Жануарлар қыс мезгіліне дайындалады, қор жинайды, ұялар мен шұңқырлар салып, оқшаулайды, ақ қарда көрінбейтін болу үшін жазғы пальтоларын қысқы пальтоға ауыстырады - жұмсақ және ашық түсті.

Күзде адамдардың жұмысы көп: көкөністер мен жемістерді жинау, егістік жерлерді көктемге дайындау, күздік егін егу керек.

Сондай-ақ ауданымызда қыстап қалатын құстарды күтіп-баптап, оларға тұқым мен жемістерді жинап, қоректендіргіштерді дайындауымыз керек.

Жоспар бойынша жыл мезгілі туралы әңгіме құрастыру.

1. Күз айлары.
2. Ерте және кеш күздің белгілері.
3. Жануарлар әлемі(қыс мезгіліне дайындық).
4. Адамдардың күзгі жұмыстары.

«Төртінші айырылған» ойыны

Қосымша сөзді белгілеңіз. Таңдауыңызды түсіндіріңіз.
* қыркүйек, қазан, қараша, наурыз;
* картоп, алма, қызылша, сәбіз;
* бөрене, роуан, сүт саңырауқұлағы;
* қарға, жүйрік, қарлығаш, торғай:
* түлкі, тиін, қарақұйрық, қоян (түсін өзгертпейді);
* тиін, тышқан, қоян, борсық (сақтамайды).

«Үлгіні тап» тапсырмасы

Үлгіні тауып, дұрыс суреттерді дөңгелектеңіз. Емен жапырақтарын жасыл, үйеңкі жапырақтарын қызыл, қайың жапырақтарын сары түске бояңыз.

Күз туралы өлең оқу(таңдауға байланысты).

4. Қорытындылау