«Топтағы адам»

Сабақтың сипаттамасы (сабақ)

Сынып: 6 сынып

Пәні: Әлеуметтік зерттеулер

Сабақтың тақырыбы: Топтағы адам

Сабақтың түрі: Жаңа білімді меңгеру және бастапқыда бекіту сабағы

Сабақтың мақсаттары:

1. Қоғам адамға қажет екенін түсініңіз.

2. Қоғамды құрайтын топтар туралы түсінік алу.

3. Оқушыларға кез келген топтың адамға әсер ете алатынын және әр топтың белгілі бір мінез-құлық ережелері мен нормалары бар екенін түсінуге үйрету.

Қолданылатын жабдық:

Сабақ жоспары:

    Сабақтың тақырыбын, оның мақсаты мен міндеттерін қою.

II. Жаңа материалды меңгерту

1. Қоғам

2. Қоғамның топтары.

3. Қоғамдағы өмір сүру ережелері мен нормалары.

III. Үйренгендерін бекіту.

Сабақтар кезінде

I.

- Сәлем

Өткізілген материалды фронтальды түсіру түрінде қайталау

Сыныпқа сұрақ : Пәніміздің аты қалай?

Әлеуметтік ғылым.

Сыныпқа сұрақ : Есім нені білдіреді?

Қоғам туралы білім.

Сыныпқа сұрақ : Бұл білім сізге өмірде қалай көмектеседі?

Қарым-қатынас жасауға көмектеседі және т.б.

Сыныпқа сұрақ : Өткен сабақтарда қандай жалпы тақырыпты оқыдық?

Жасөспірімнің мінезі (біз)

Жеке жасөспірімді зерттеу қоғамды зерттеуге қалай көмектеседі?

Мен (біз) қоғамның бір бөлігіміз.

Бүгінгі сабақта біз осы ұғымдарды (қоғам және адам) зерттеуді біріктіреміз.

II.

1.

Бүгінгі тақырыпты өзіңіз құрастыруға тырысыңыз.

Тақтада бірнеше иллюстрация бар (жалғыз адамдар және адамдар тобы). Қызығушылық танытқан оқушыны ортаға шақырамын және оған суреттерді өз қалауынша топтастыруын сұраймын.

Мен басқа оқушыдан сыныптасының таңдауы туралы түсінік беруін сұраймын.

Олай болса, бізде екі топтағы иллюстрациялар бар, олардың орналасуына қарай сабағымыздың тақырыбын атап көріңіз.

Ұсынылған нұсқаларды талдап, тақырыпты тұжырымдаймыз.

Тақырыпты дәптеріңе жазып алуды ұсынамын.

- Сыныпқа сұрақ Балалар, сендер өздеріңді қандай иллюстрациялар тобына қосқыларың келеді?

(қоғамға ең ықтимал)

Неліктен?

(көңілді, қызықты, бірге сөйлесу және т.б.)

«Қоғамды» анықтауға тырысайық.

Біз нұсқаларды тыңдап, оларды тұжырымдаймыз. Оны дәптеріңізге жазып алыңыз.

Сіз өзіңізді қоғамда көргіңіз келгені бекер емес еді. Бұл жай ғана қызықты немесе көңілді емес. Бұл қажетті. Адам – әлеуметтік тіршілік иесі, яғни қоғам оның қалыпты дамуы үшін қажет.

Мұғалімнің мысалы: қарым-қатынассыз жаңа туған нәресте ешқашан қалыпты дамыған адамға айналмайды.

Осы пікірді растайтын белгілі мысал келтіріңіз.Оқушылар Мауглиге мысал келтіреді.

Қорытынды жасайық.

Адам тек қоғамда ғана толық дамиды . (дәптерге жазып алу).

- Сыныпқа сұрақ Ересектер үшін қоғам да сондай қажет. Неліктен деп ойлайсыз?

Ең әйгілі әдеби мысал келтіріңіз (Робинзон Крузо).

Қоғамда ғана адам өзін дәлелдей алады, өзінің қабілеттілігін көрсете алады.

2. Топтарға тоқталып, қоғам анықтамасына оралайық.

Қоғамды құрайтын топтар өте алуан түрлі және көп: үлкенді-кішілі, уақытша және тұрақты, кәсіби, діни. Топтардың саны адамдардың қызығушылықтары мен белсенділігіне байланысты. Топтардың саны қоғамды құрайтын адамдар санынан әлдеқайда көп.

- Сыныпқа сұрақ Неге екенін түсіндіруге тырысыңыз?

Адам бір уақытта әртүрлі топтардың мүшесі бола алады – отбасы, достар тобы, еңбек ұжымы және т.б.

3. Бірақ барлық топтарда, ерекшеліксіз, белгілі бір ережелер мен мінез-құлық нормалары қолданылады.

Мысалдар келтіріңіз (отбасында, сыныпта, т.б.).

Балалар, бұл ережелер топтарға не үшін қажет? Бұл сұраққа жауап беру үшін мен сізге тапсырма орындауды ұсынамын.

Әрбір баған кеште (1-баған), кинотеатрда (2-баған), мектепте (3-баған) 5 минут ішінде мінез-құлық ережелері мен нормаларын талқылайды және жазады.

Әр бағанның өкілі жауап береді.

Енді осы ережелер әрбір жағдайда сақталмаса не болатынын елестетіп көрейік.

Жауап нұсқаларын тыңдайық.

Жалпы қорытынды жасаңыз.Мінез-құлық ережелері мен нормаларын бұзу адамның қоғамнан бас тартуына әкеледі.

Біз жақсы жұмыс істеп жатырмыз, бірақ біраз уақыт бөліп, ойын ойнайық.

Эксперимент. Мен бес қызығушылық танытқан адамды шақырамын (олардың төртеуі эксперименттен хабардар). Мен портреттің сыртқы түріне қарап сұраймын. Адамның негізгі мінез-құлық қасиеттерін және оның қызмет түрін анықтаңыз. Дайындалған төрт оқушы бірінші сөйлейді, олар бір нәрсені айтады, оның үстіне теріс және біржақты пікір айтады; бесіншісі жауаптарында топ әсер етеді немесе әсер етпейді.

Қатысушыларға алғыс айтамын және эксперименттің мәнін түсіндіремін. Мен бұған ерекше мән беремін

Мұндай эксперименттерде ғалымдар көп жағдайда топтық әсерге бейімділікті анықтады.

Біз өзіміз тұратын топтың бізге әсері бар деген қорытындыға келеміз.

Әсер ету дәрежесі азды-көпті өзгереді.

Студенттерге әсер ету дәрежесін не анықтайтыны туралы ойлануды сұраймын.

Жауаптар келесіге сәйкес келеді:

Тұлғаның жеке қасиеттерінен және топ құрамынан.

Әсер ету дәрежесі ғана емес, оның нәтижелері де өзгереді.

(оң және теріс).

III.

Назарларыңызды тақтадағы кестеге аударамын:

«Топтың жеке адамға әсері»

1

Бірінші мысалдарды бірге құрастырайық. Үй тапсырмасы ретінде кестені толтыруды ұсынамын.

Келесі сабақта біз әлеуметтік топтарға толығырақ сипаттама береміз, ал енді бүгін алған білімімізді қайталайық.

Оқытылатын материалды фронтальды түсіру түрінде бекіту.

Үй тапсырмасына назар аударыңыз

Белсенді жұмысыңыз үшін рахмет, мені материалға деген қызығушылық деңгейі және оның өмірдегі өзектілігі қызықтырады.

Мен баға беремін.

«Адамдар. Біздің денеміз».

Тақырыбы: «Адам. Біздің денеміз»

Мақсаты:

  • фонематикалық сананы дамыту,
  • «Адам. Біздің денеміз».

Тапсырмалар:

Түзетуші:

  • Тілдік сезімді дамыту.
  • Кеңістікте бағдарлау қабілетін дамыту.
  • Сөздерді дұрыс құрау және сөз саптау дағдысын қалыптастыру.
  • Фонематикалық есту қабілетін дамыту.
  • Балалардың сөйлеуінде «оң» және «сол» ұғымдарын қолдануды бекіту.
  • Етістік сөздігін кеңейту.
  • «А» жалғауы бар септік жалғауын құрастыру.
  • Ұсыныстарды тарату қабілетін дамыту.
  • Жоғары психикалық функцияларды дамыту.

Тәрбиелік:

  • «Адам. Біздің денеміз».

Тәрбиелік:

  • Ойын-сауық жаттығулары мен көрнекі материалдар арқылы іс-әрекетке қызығушылық пен сүйіспеншілікті арттыру
  • Мұғалім сөзі арқылы тапсырмаларды орындау кезінде табандылық пен алғырлықты дамыту.

Жабдық:

  • қуыршақ, дене мүшелерінің суреттері, Ваня мен Машаның суреті, полисемия туралы түсінікті дамытуға арналған суреттер немесе заттар (қалам, мұрын, қылқалам).

Прогресс

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлем ұлдар мен қыздар! Сіз бен біз жемістермен, күзбен, ағаштармен таныстық, ал бүгін өзімізді танимыз. Таң қалдыңыз ба? Бастайық! Мұқият тыңдап, не шақыратынымды көрсет.

Саусақтарымызда тырнақтар бар,
Қолда – білезік, шынтақ.
Тәжі, мойын, иық, кеуде
Және ішіңізді ұмытпаңыз.
Жамбас, өкше, екі аяқ,
Төменгі аяқ пен сирақ.
Тізе мен арқа бар,
Бірақ ол жалғыз.
Біздің басымызда бар
Екі құлақ және екі лоб.
Қастар, бет сүйектері және храмдар,
Және өте жақын көздер.
Бет, мұрын және екі танау,
Еріндер, тістер - қараңыз!
Ерін астындағы иек.
Бұл сіз бен біз білетініміз!

II. Негізгі кезең.

Exercise 1. Сөйлемді жалғастыр.

  • Адамда екі... (қол, аяқ, танау) болады.
  • Адамның бетінде бір нәрсе бар... (мұрын, ауыз).
  • Адамда екі... (құлақ, көз).
  • Адамның басында көп...(шаш) болады.
  • Адамда... болмайды (құйрық, тұяқ, табан).
  • Адамда... бар (балалардың нұсқалары).

Жаттығу 2. Ваня мен Маша.

Ваня өте лас - ол лас.

Ваняның лас екенін көрсетіп, айт. (Ваняның басы кір. Ваняның шашы кір. Ваняның құлағы кір. Ваняның мойны кір. Ваняның іші лас. Ваняның арқасы кір. Ваняның қолы кір. Ваняның аяғы кір).

Таня жуынып үлгерді. Ол таза.

Таняда не таза? (Таняның басы таза. Таняның шашы таза. т.б.)

Дене шынықтыру минуты:

Оң қолымызбен сол қолымыздың саусақтарын уқалаймыз. Содан кейін сол қолымызбен оң қолымыздың саусақтарын уқалаймыз.

«Бас бармақ шетте
Ең семіз және күлкілі.
Бұл көрсеткіш
Қатаң және мұқият.
Бұл ортаңғы саусақ
Біріншісі де емес, соңғысы да емес.
Бұл атаусыз
Елеусіз және күлкілі.
Бұл біздің кішкентай саусақ.
Ол бәрінің сүйіктісі.

3-жаттығу. Маған жұмбақты бер – жауабын тап!

Балалар, қазір мен сендерге жұмбақтар айтамын, ал сендер менің не айтып тұрғанымды табуларың керек. Бірақ! Сақ болыңыз! Жауапты айтудың қажеті жоқ, бірақ оны өзіңізге көрсетіңіз.

Ол болмаса,
Мен ештеңе айтпас едім.
Әрқашан аузымда
Бірақ сіз оны жұтпайсыз.
Екі шамның арасында
Мен ортасында жалғызбын.
Сағат емес
Және тығылып жатыр.
Бес ағайынды -
Жылдар бойы тең.
Олар биіктігі бойынша ерекшеленеді.

Жаттығу 4. Тұрақты - үлкен - кішкентай.

Балалар, Қызыл телпек әжеге келгенде, оның орнында сұр қасқыр жатты. Қызыл телпек: «Неге сенің көздерің үлкен?» деп таңғалғанын есіңізде сақтаңыз. Қасқыр не деп жауап берді?

Енді сізге де таңғалайық: көздер емес, кішкентай көздер; мұрын емес, киетін адам; аяқ емес, пышақтар; қол емес, қол.

Енді кішкентай баланы елестетейік (қуыршақтың демонстрациясы): бізде мұрын бар, ал оның мұрны бар; бізде ауыз бар, оның аузы бар; біздің қасымыз бар, ал оның қасы бар; біздің маңдайымыз бар, ал оның маңдайы бар, т.б.

5-жаттығу. Бір сөз, бірақ мағынасы көп.

6-жаттығу.Дұрыс – шапалақтау, дұрыс емес – тепкілеу.

Балалар, енді менің қателіктерімді түзетесіңдер. Кейде мен бір нәрсені айтып, басқасын жасаймын. Мен дұрыс нәрсені істеп, айтсам, шапалақтаңыз, қате айтсам, таптаңыз.

Мен сол қолымды көтердім.

Оң қолымды артыма жасырдым.

7-жаттығу.Мәтінмен жұмыс.

Ақымақ аргумент.

Екі қол таласып: кім көп жұмыс істейді? Біреуі екіншісіне: «Мен пайдалырақпын, өйткені адам тамақ ішкенде мен қасық ұстаймын, мен қарындашпен сурет сала аламын» десе, екіншісі: «Адам сорпаны нанмен жейді, мен оған нан жеймін, мен оған нан беремін және Сіз сурет салғанда, мен қағазды ұстаймын.» .

Аяқтар дауды естіді және олар үшін күлкілі болды: «Олардың қаншалықты маңызды екенін ойлаңыз!» Біз жаяу және жүгіргендіктен көбірек қажетпіз, сонымен қатар адамға жүзуге және велосипед тебуге көмектесеміз ».

Дене ашуланып: «Адамға маған көбірек керек!» Жүрегім жұмыс істейді, асқазаным тамақты қорытып, қанымды қанықтырады!».

Адамның ақылды басы тыңдап, өз-өзіне ой салады: «Ақымақ дау! Дененің барлық мүшелері адамға қажет, сондықтан ол оларды пайдаланады және оларға қамқорлық жасайды».

Мәтінді талқылау:

  • Дауды кім жеңді?
  • Бастың ақылды әрекеті рас па?
  • Неліктен?
  • Адамға бас не үшін керек?
  • Торсо?
  • Аяқтар?
  • Қолдар?

III. Қорытындылау.

Балалар, әдемі және күшті болу үшін не істеу керек? Балалардың жауаптары.

Саған сау, күшті, әдемі болуыңды тілеймін және мен саған бояғыш кітаптарды беремін: ұлдарға - батырлар, қыздарға - ханшайым (қай ертегіден үйрендің?), ал үйде парақтың артына өзіңізді салыңыз, кім өскенде болғысы келеді. Сау болыңыз!

Пайдаланылған көздер:

  • Бардышева Т.Ю., Моносова Е.Н. Логопедиялық тапсырмалар дәптері. Ортаңғы топ. – М.: «Скрипториум 2003» баспасы, 2009. – 120 б.
  • Косинова Е.М. Мектеп жасына дейінгі балалармен сабаққа арналған №1 лексикалық дәптер: Адам және оның әлемі. – М.: ТК Сфера, 2015. – 32 б.
  • Мектеп әлеміне терезе: 5-7 жастағы балалардың мектепке интеллектуалдық және сөйлеу дайындығын бағдарламалық және әдістемелік қамтамасыз ету / А.Г.Апресова, Н.А.Гордова, Т.А.Сидорчук. – М.: АРҚТИ, 2010. – 232 б.
  • Саусақ гимнастикасын Наталья Куцепалова «Речецветик» тобында ұсынады.

Сабақ жоспары.

Мұғалім:Залогина Т.В.

1-бөлім. Адам және қоғам туралы философиялық-психологиялық білімнің бастаулары.

Тақырып 1.Адамның табиғаты, туа біткен және жүре пайда болған қасиеттері

Сабақтың тақырыбы:Топтағы адам.

Мақсат:«коммуникация» ұғымын тұжырымдаңыз. Қарым-қатынастың әртүрлі түрлері туралы түсініктер беріңіз, олардың өзара әрекеттестігіне байланысты сипаттаңыз.

Сабақтың түрі:біріктірілген.

Әдістері:ауызша, практикалық, көрнекі.

Тәрбие құралдары:Техникалық, жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдардағы кәсіптер мен мамандықтарға арналған әлеуметтік зерттеулер: бастаушы мекемелерге арналған оқулық. және сәрсенбі Проф. Білім / А.Г. Маңыздылығы. – 8-ші басылым, өшірілген. – М.: «Академия» баспа орталығы, 2013. – 432 б.

Техникалық, жаратылыстану және гуманитарлық ғылымдардағы кәсіптер мен мамандықтарға арналған әлеуметтік зерттеулер, Семинар: оқу құралы. Бастауыш мекемелерге арналған нұсқаулық. және сәрсенбі Проф. Білім / А.Г. Важенин. – 5-бас., өшірілген. – М.: «Академия» баспа орталығы, 2013. – 192 б.

Сабақтар кезінде.

1. Ұйымдастыру уақыты.

2. Анықтамалық білімді жұмылдыру.

2-тапсырма (9-бет).

Жетіспейтін ұғымдарды толықтырыңыз.

    Әлеуметтануда тұлғаның келесі түрлері бөлінеді:

Нормативтік тұлға;

Модальды тұлға;

Маржиналды тұлға.

2. Тұлғаның қалыптасуына мынадай факторлар әсер етеді:

Тұқым қуалаушылық;

Тәрбие;

Әлеуметтік орта;

Әлеуметтік қатынастар.

3. Әлеуметтік ортаның екі құрамдас бөлігі бар:

макроорта;

Микроорта.

4. Әлеуметтік қатынастар екі деңгейді қамтиды:

Әлеуметтік;

Психологиялық.

5. Жас ерекшелігіне қарай әлеуметтену кезеңдері бар:

Бастапқы әлеуметтену;

Жалғастырылған әлеуметтену.

6. Тәрбиенің екі жағы бар:

Адамның бойына қоғамдағы ортақ құндылықтар мен идеалдарды сіңіру;

Мінез-құлық ережелерін өздігінен ассимиляциялау.

Адам әлеуметтік тіршілік иесі және қоғамнан тыс өмір сүре алмайды. Қоғамдағы өмір оның мүшелерінің өзара әрекетін қамтиды, ол деп аталады байланыс.

Қарым-қатынас екі немесе одан да көп адамдардың өзара әрекеттесу процесі ретінде оның қалай және қандай жағдайда өтетініне байланысты көптеген көріністерге ие. Сонымен, олар ажыратады сөйлеуЖәне жалпы сөйлемейтінtion.Сөйлеу – адамның ең басты әлеуметтік қасиеті. Көбінесе қысқа фразада біз мимикамен және ыммен көрсетуге болмайтын нәрсені білдіре аламыз. Дегенмен, вербалды емес қарым-қатынас вербалды қарым-қатынас сияқты маңызды. Жол белгілері, индекстер, тақталар, қоршау ленталары - мұның бәрі белгілі бір ақпаратты қамтиды. Вербалды емес қарым-қатынас формаларына семафор, Морзе коды, жалауша сигнал беру сияқты ақпаратты беру әдістері де жатады. Сөйлеу мен сөйлеуден тыс қарым-қатынастың түйіскен жерінде жазбаша ақпаратты беру болып табылады.

Өзара әрекеттесу әдістеріне қарай перцептивті, вербалды және интерактивті коммуникациялар ажыратылады. Перцептивті коммуникацияадамның әңгімелесушінің психикалық жағдайын түсіну және оны сезіну қабілетімен байланысты. Мұндай қарым-қатынас көбінесе жақын адамдар - ата-аналар мен балалар, ғашықтар, жұбайлар, ескі жақсы достар арасында мүмкін. Олар мұндай адамдар туралы: «олар бір-бірін жақсы түсінеді» дейді. Ауызша жалпыtion- бұл сөздерді қолдану арқылы қарым-қатынас, яғни ауызша қарым-қатынас. Оның түрлеріне монолог (сөйлеушіден тыңдаушыларға ақпарат беру), ескертулер алмасу (орындалған әрекеттерді ауызша түсіндіру) және диалог (екі немесе одан да көп адамдар арасындағы әңгіме) жатады.

Диалог -ауызша қарым-қатынастың ең кең тараған түрі. Ол оған қатысушылардың тәуелсіздігі мен белсенділігін, диалогқа қатысушы тараптардың әрқайсысының көзқарасының маңыздылығын мойындауды болжайды. Диалог пікір алмасуды, жауап күтуді және өз ұстанымын түсіндіруге дайын болуды қамтиды. Пікірталас, конференция, келіссөздер диалог түрінде өтеді. Диалог – адамдар арасындағы және күнделікті өмірдегі ақпаратты берудің негізгі тәсілі.

Интерактивті қарым-қатынасадамдардың бірлескен іс-әрекет процесінде өзара әрекеттесу кезінде туындайды: жұмыста, оқуда, бос уақытын бірге өткізуде және т.б.Интерактивті қарым-қатынас процесінде адамдар бір-біріне бейімделеді, олардың арасында жанашырлық пен өзара түсіністік пайда болады. Мұнда салауатты бәсекелестікке орын бар; Қақтығыс жағдайлары туындауы мүмкін. Жұмыс ұжымында жұмыс істеу, достарымен ойнау, өрт сөндірушілердің көрші үйлердің тұрғындарымен бірге өртті сөндіруі – осының барлығы интерактивті қарым-қатынас түрлері.

Ақпаратты тасымалдау құралдарының дамуына байланысты коммуникацияның әртүрлілігі артып келеді. Интернет арқылы байланыс, телефон байланысы және SMS-хабарлама қазірдің өзінде ерекше түрі ретінде ерекшеленуі мүмкін. Бұл сұрақты ерекше өзектілікпен көтерді өзарабайланысЖәне коммуникациялар.Бұл құбылыстардың екеуі де ақпарат алмасуды қамтиды, олардың мазмұны бірдей болуы мүмкін. Айырмашылық келесідей. Қарым-қатынас кезінде, біз білетіндей, субъектілердің құқықтары тең және белсенді, ақпарат алмасу оны толықтыруға, өзгертуге және нақтылауға әкеледі. Осылайша, жаңа ақпарат қалыптасады, оның иелері коммуникацияның барлық қатысушыларына айналады. Қарым-қатынас ақпаратты бір субъектіден екінші субъектіге кері байланыссыз беруді білдіреді. Жаңа ақпаратты тек алушы ғана алады. Сондықтан ол жаңартылмайды немесе нақтыланбайды. Коммуникациялық құралдардың мысалдары радио мен теледидар болып табылады.

Қарым-қатынас бірнеше маңызды міндеттерді орындайды функцияларыадамдардың өзара әрекеттесу мақсатына байланысты. Біріншіден, ақпараттық функция.Коммуникация ақпаратты беру құралы ретінде қызмет етеді. Екіншіден, оқыту функциясы.Жаңа ақпаратты алу арқылы адамдар өз білімдерін байытады. Үшіншіден, мұғалімәр түрлі функция.Қарым-қатынас кезінде бір адам басқа адамға белгілі бір мінез-құлық үлгілерін сіңіру үшін әсер ете алады. Ақырында, байланыс орындалады қолдау функциясыадамдардың бірлескен іс-әрекетін зерттеужәне адамды қоғамға тең құқылы мүше ретінде қосу.

Мазмұны мен жүзеге асырылатын саласына қарай бірнеше болады қарым-қатынас формалары:күнделікті, іскерлік, нандыру, тәрбиелік, мәдени, ғылыми, мәдениетаралық, ғұрыптық, т.б.

Күнделікті (күнделікті) қарым-қатынас- бұл күнделікті өмірде жақын адамдар (туыстар, достар, таныстар) арасындағы қарым-қатынас.

Іскерлік (ресми) байланысжұмыста, жұмыс процесінде жүзеге асырылады. Ол бұйрықтар, нұсқаулар, нұсқаулар сипатында болады және еңбек қызметінің оң нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған. Іскерлік қарым-қатынас шеңберінде менеджер бағынушыға әсер ететін белсенді субъект ретінде әрекет етеді. Соңғысы нұсқауларды орындауы керек, бірақ ол тапсырмаға (проблемаға, жағдайға) өз көзқарасын білдіруге құқылы, әсіресе бұл жұмыс сапасын жақсартуға көмектесетін болса.

Сендіруші коммуникациякөзқарасы мен мінез-құлқын өзгерту мақсатында бір адамның екіншісіне әсер етуінен көрінеді. Осылайша, ата-аналар баласын оқуға көбірек уақыт бөлуге көндіре алады, депутаттыққа кандидат оларды сайлауда оған дауыс беруге шақырады, өртке қарсы қызмет органдары тұрғындарға отты абайлап ұстауды ұсынады. Мұндай қарым-қатынаста сендіру субъектісі көндірілетін адамды өз көзқарасына сендіруге көмектесетін дәлелдерді ұсынады. Бұл пайдалы перспективалар, жазалау қаупі және т.б.

Тәрбиелік коммуникация -Бұл мұғалімнің оқушының бойына белгілі бір білім, білік, дағдыны сіңіру мақсатындағы ықпалы. Ол оқу орындарының ішінде де, күнделікті өмірде қажетті білімді меңгеру процесінде де жүзеге асырылады.

Мәдени қарым-қатынасмәдени құндылықтармен танысу процесінде адамдардың өзара әрекеттесуімен байланысты. Бұл көрмелерге, экскурсияларға, театрларға, киноға бару, музыкалық, көркемдік және басқа топтар аясында бірлескен шығармашылық қызмет, әртүрлі клубтарға, ұйымдарға мүшелік және т.б.

Ғылыми коммуникацияғылыми-зерттеу қызметімен бірге жүреді. Ғылым бір орында тұрмайды. «Дөңгелекті қайта ойлап таппау» үшін ғалым әріптестерінің жұмысының нәтижелерін бақылауы керек. Ғылыми қарым-қатынас тұлғааралық деңгейде де, әртүрлі ғылыми конференцияларда, пікірталастарда, симпозиумдарда да болады.

Мәдениетаралық коммуникацияәртүрлі мәдени құндылықтарды бөлісетін адамдар арасында жүзеге асырылады. Бұл музыкадағы, өнердегі, әдебиеттегі әртүрлі бағыттардың өкілдерінің өзара әрекеті, «әкелер» мен «балалар» немесе әртүрлі ұлт өкілдері арасындағы қарым-қатынас болуы мүмкін. Мұндай қарым-қатынас ынтымақтастық пен мәдени өзара байыту негізінде жалғасуы мүмкін немесе жанжалды жағдайларды тудыруы мүмкін.

Салттық қарым-қатынас -Бұл алдын ала белгіленген мінез-құлық ережелерін орындау. Ол күнделікті өмірде үнемі кездеседі. Таныстар кездескен кезде амандасады, қол алысады, әскерилер сәлемдеседі. Мұғалім сыныпқа кірген кезде оқушылар орындарынан тұрып амандасады. Салттық қарым-қатынас діни ғұрыптарды орындауда, ұлттық және басқа да әдет-ғұрыптарды сақтауда, мысалы, неке қию рәсімінде, шақыруды қабылдау және бару, қоғамдық орындарға бару және т.б.

Салттық қарым-қатынас түрлерінің бірі этикет,грек тілінен аударғанда салт дегенді білдіреді. Этикет - бұл басқаларға қарым-қатынастың сыртқы көрінісіне қатысты мінез-құлық ережелерінің жиынтығы. Бұған қоғамдық орындардағы өзін-өзі ұстау, үндеу формалары, сәлемдесу, әдептілік, қажетті киім-кешек және т.б.

Біздің өмірдегі ең көп таралған ереже - сәлемдесу. Ол ешқашан шулы немесе кедергісіз болмауы керек. Кіші бірінші болып үлкенге, ал бағынушы бастыққа бірінші болып амандасуы керек. Бөлмеге кірген кез келген адам алдымен жиналғандармен амандасуы керек. Адаммен амандасып жатқанда оның көзіне мейіріммен қарау керек. Сәлемдесу кезінде қолыңызды үстелге созуға болмайды. Қол алысу үшін ұзартылған қолды қабылдаудан бас тарту қорлау болып саналады.

Танысудың ережелері бар. Кіші адамды үлкенге, ер адамды әйелге, қызметкерді басшыға таныстыру керек. Топқа жеке адам таныстырылады.

Сіз кездесуге уақытында келуіңіз керек. Егер сіз кешігіп қалсаңыз, кешірім сұрап, кешіктіру себептерін түсіндіруіңіз керек.

Кештегі мінез-құлық бірқатар ережелерді де қарастырады. Егер сізді қонаққа шақырса және шақыруды қабылдасаңыз, келмеу әдепсіздік, ал он минуттан артық кешіктіру әдепсіздік болар еді. Шақыруды қабылдағанда қонақтардың құрамын сұрау жақсы емес. Қажет деп есептесе, иесінің өзі де айта алады. Сонымен қатар, егер ол шақырылғандар арасындағы дұшпандық қарым-қатынастар туралы білсе, мұны істеу керек. Егер сіз кеште сіз көргіңіз келмейтін адамды кездестірсеңіз, соған қарамастан оған сәлем айту керек.

Күнделікті өмірде де сақталуы керек ережелер бар. Олар балалармен және қарт адамдармен қарым-қатынасқа, ер адамның өзімен бірге жүретін әйелге назар аударуына, қоғамдағы әңгіме тақырыбын таңдауға және т.б.

Басқа адамдармен қарым-қатынаста өзін дұрыс ұстай білу деп аталады қарым-қатынас мәдениеті.Қарым-қатынас саласына және ол жүзеге асырылатын ортаға қарамастан, қарым-қатынас мәдениеті әрқашан сыпайылықты, ұқыптылықты, қарапайымдылықты, әдептілікті, басқаларды сыйлауды, әңгімелесушіні тыңдай білуді және оны түсінуді болжайды. Осы ережелердің бәрін ұстанатын адамды мәдениетті деп атауға болады.

4. Алған білімдерін тиянақтау.

Тапсырма 1. Ұғым мен анықтаманың сәйкестігін орнатыңыз.

    Байланыс -мұғалімнің оқушының бойына белгілі бір білім, білік, дағдыны сіңіру мақсатында оған әсері (ақпаратты бір пәннен екінші пәнге кері байланыссыз беру).

    Этикет -адамдар арасындағы өзара әрекет (басқаларға қатынастың сыртқы көрінісіне қатысты мінез-құлық ережелерінің жиынтығы).

    Салттық қарым-қатынас -қарым-қатынас, ол адамның әңгімелесушінің психикалық жағдайын түсіну, оны сезіну қабілетімен байланысты (алдын ала белгіленген мінез-құлық ережелерін сақтай отырып).

    Перцептивті коммуникация- сөздерді қолданатын қарым-қатынас, яғни вербальды қарым-қатынас (адамның әңгімелесушінің психикалық жағдайын түсіну, оны сезіну қабілетімен байланысты қарым-қатынас).

    Тұрмыстық (күнделікті) байланыс -адамдардың бірлескен іс-әрекет процесінде өзара әрекеттесуі кезінде пайда болатын қарым-қатынас (күнделікті өмірде жақын адамдар (туыстар, достар, таныстар) арасындағы қарым-қатынас).

    Вербалды қарым-қатынас- күнделікті өмірде жақын адамдар (туыстар, достар, таныстар) арасындағы қарым-қатынас (сөзбен сөйлесу, яғни вербальды қарым-қатынас).

    Сендіруші қарым-қатынас -жұмыста, жұмыс процесінде болатын қарым-қатынас; ол бұйрықтар, нұсқаулар, нұсқаулар түрінде көрінеді және еңбек әрекетінің оң нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған (бір адамның екінші адамға көзқарасы мен мінез-құлқын өзгерту мақсатында әсер етуінен көрінетін қарым-қатынас).

    Тәрбиелік коммуникация -ақпаратты бір пәннен екінші пәнге кері байланыссыз беру (мұғалімнің оқушыға белгілі бір білім, білік, дағдыны қалыптастыру мақсатындағы ықпалы).

    Интерактивті қарым-қатынас- бір адамның екінші адамға оның көзқарасы мен мінез-құлқын өзгерту мақсатында әсер етуінен көрінетін қарым-қатынас (адамдардың бірлескен іс-әрекет процесінде өзара әрекеттесу (жақын адамдар арасындағы қарым-қатынас) кезінде пайда болатын қарым-қатынас).

    Іскерлік (ресми) байланыс- мәдени құндылықтармен танысу процесіндегі адамдардың өзара әрекеттесуі (жұмыста, еңбек процесінде орын алатын қарым-қатынас; ол бұйрықтар, нұсқаулар, нұсқаулар түрінде көрінеді және жұмыстың оң нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған) .

    Мәдениетаралық коммуникация –ғылыми-зерттеу қызметімен бірге жүретін коммуникация (әртүрлі мәдени құндылықтарды бөлісетін адамдар арасында болатын қарым-қатынас).

    Мәдени коммуникация –әртүрлі мәдени құндылықтарды бөлісетін адамдар арасында пайда болатын қарым-қатынас (мәдени құндылықтармен танысу процесіндегі адамдардың өзара әрекеті).

    Байланыс- алдын ала белгіленген мінез-құлық ережелерін орындау (адамдар арасындағы қарым-қатынас).

    Ғылыми коммуникация- басқаларға деген қатынастың сыртқы көрінісіне қатысты мінез-құлық ережелерінің жиынтығы (ғылыми зерттеу қызметімен бірге жүретін қарым-қатынас).

    Сабақты талдау.

    Үй жұмысы.

Сұрақтарға жауаптар 80 б

Сабақтың тақырыбы: «Шағын топтағы адам» (Федералдық мемлекеттік білім стандартының 5-сыныбы) Авторы: тарих және қоғамтану пәнінің мұғалімі Федотова Е.В. Сабақтың мақсаты: жасөспірімдер үшін шағын топтың маңыздылығы туралы әңгімелеу. Сабақтың мақсаты: шағын топ, конформизм, тұлғааралық қарым-қатынас деген ұғымдар мен терминдермен таныстыру. Жоспарланған нәтижелер: оқушылар нормалардың, ережелердің, әдет-ғұрыптардың, дәстүрлердің топта неліктен туатынын біледі; тұлға аралық қатынастардың заңдылықтарын атауға және сипаттауға, шағын топ белгілерін анықтауға үйренеді; жасөспірімнің қалыптасуындағы әлеуметтік ортаның рөлі мен ықпалына баға беру және өз көзқарасыңызды білдіру; мәтінінде сызбалар, қосымша мәтін және сұрақтар қамтылған оқулықпен жұмыс істеу принципін меңгеру; Пікірталас жүргізуді және топтық жұмыс дағдыларын қолдануды үйреніңіз. Академиялық оқытуды қалыптастыру: мета-пән: жеке және топтық жұмыс барысында оқу ынтымақтастық дағдыларын дамыту; оқу іс-әрекетінің мақсатты параметрлерін тұжырымдау; тұлғалық: белсенді әрекет түрлері арқылы шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру және дамыту. Құрал-жабдықтар: оқулық А.И. Кравченко. Әлеуметтік ғылым. 5 сынып. Федералдық мемлекеттік білім стандарты. М.: Орыс сөзі; мультимедиялық презентация, жобаға арналған материалдар. Сабақтың барысы I.Ұйымдастыру сәті II. Мотивациялық-мақсатты кезең «Ұсқынсыз үйрек» мультфильмінен үзінді көру. «Кіші топтағы адам» сабағының тақырыбы әркім үшін өзекті. Таңертең тұрып, жақын арада сізге жақын және қызықты адамдармен кездесетінін есте сақтау қаншалықты маңызды. Сосын көңіл-күй көтеріңкі болып, іс алға басады. Және керісінше. Өйткені, қоғам – әр түрлі топтардың жиынтығы. Адам әртүрлі топтарға жатады, қазір де сіз шағын топтарда отырып жұмыс жасайсыз. Балалар, мен сендерді «Топтағы жасөспірім» тақырыбын талқылауға шақырамын. Мәселені талқылау барысында екі тәсілді анықтаймыз: 1 Топ жасөспірімнің жеке басын, қабілеттерін басады. 2Жасөспірімдер топта ғана қабілеттерін, дарындарын көрсетеді. Бірінші топ – бекітуші спикерлер тобы – бірінші ұстанымды дәлелдейді: «Топ жасөспірімнің тұлғасы мен қабілетін басады». Екінші топ – жоққа шығаратын спикерлер тобы – екінші ұстанымды дәлелдейді: «Жасөспірім тек топта ғана өзінің қабілеті мен дарынын көрсетеді». Үшінші топ қазылар алқасының міндетін атқарады, олардың міндеті қай топ өз ұстанымын дәлелдеуде сенімдірек болғанын анықтау. Бірақ алдымен мәселеге терең бойлап, оны зерттеуіміз керек. III. Есепке ену Топпен жұмыс Әділқазылар тобы Интернеттегі мақаламен жұмыс жасайды және «Шағын топ дегеніміз не?» деген сұрақты зерттейді. Топқа қойылатын сұрақтар:  Ұғымдарды анықтаңыз: топ және шағын топ. - Шағын топта неше адам бар? - Шағын топтарға мысал келтіріңдер? - Адам белгілі бір топтарға қалай түседі? - Топ адам өмірінде қандай рөл атқарады?  Барлық топтарға сұрақ: студенттер ұжымын шағын топ деп атауға бола ма?  Мұндай топтың негізгі мақсаты қандай? Шағын топ дегеніміз не? Топ - бір-біріне қандай да бір жағынан жақын адамдар жиынтығы. Шағын топ – мақсаттар, қызығушылықтар, құндылықтар, мінез-құлық нормалары мен ережелері, сонымен қатар өзара әрекеттесу. Шағын топ бірін-бірі жақсы білетін адамдардан тұрады (2-3-тен 20-30 адамға дейін). Адам шағын топта (отбасында) дүниеге келеді, өмірінің көп бөлігі шағын топтарда: студенттік топта, спорт ұжымында, үйірмеде, достарда, студенттік және өндірістік ұжымда өтеді. Бір адам, әдетте, бірден бірнеше топтың мүшесі: отбасы, сынып, достар шеңбері, үйірме және т.б. Сондықтан жер бетіндегі барлық адам топтарының саны халық санынан 1,5-2 есе асып түседі. Кейбір топтарға ену үшін біз белгілі бір күш-жігерімізді саламыз, мысалы, университетке түсу. Бізге басқа топтарды ата-аналар таңдайды – үйірме, секция, мектеп, балабақша. Біз таңдамайтын топтар бар: отбасы – оның құрамы тек ішінара біздің таңдауымыздың нәтижесі. Біз достарды өз қалауымыз бен қалауымыз бойынша таңдап, қалдыра аламыз. Топ адам өмірінде үлкен рөл атқарады: топта тұлға қалыптасады, топта өмірлік құндылықтар қалыптасады, топта ережелер, әдет-ғұрыптар мен дәстүрлер туады, топта олар бір-бірімен азапты нәрселерді бөліседі. . Адамдар бірге өмір сүреді. Студенттік топ – шағын топтың ерекше түрі. Мектеп оқушылары сыныпта бірге жиналады; олардың басты мақсаты – жаңа білімді меңгеру. Спикерлердің мақұлдау командасы («Топ жасөспірімнің тұлғасы мен қабілетін басады» позициясы) М.Горькийдің «Изергил кемпір» шығармасынан Ларра туралы аңызды оқиды. Топқа сұрақтар:  Әңгіме не туралы екенін айтыңызшы?  Топтың заңдары мен ережелерін елемеу мүмкін бе? Бұл жағдайда қандай зардаптар болады?  Басты кейіпкердің қабілеттерін көрсетіңіз. Жалғыз өмір сүрген кезде ол оларды аша алды ма? - Топ адам өмірінде қандай рөл атқарады? Ларра туралы аңыз Баяндаушы бұл әңгімелерді Бессарабиядағы теңіз жағасында, Изергил кемпірден естіген. Ай көтеріліп, далада өтіп бара жатқан бұлттардың көлеңкелері көріне бастады. Кемпір көлеңкеге айналған Ларраны көріп, осы ертегіні айтты. Көп жылдар бұрын жомарт елде «малшылардың қуатты руы өмір сүрген». Бір күні осы тайпаның сұлу қызын бүркіт ұрлап кетеді. Олар оны жоқтап, ұмытып кетті, ал жиырма жылдан кейін ол өзімен бірге әдемі және күшті жігітпен оралды. Ол бүркіттің әйелі екенін айтты. Бүркіттің ұлына бәрі таңырқай қарады, бірақ ол басқалардан еш айырмашылығы жоқ, тек әкесінің көзі сияқты суық және мақтаншақ. Ол өзін ерекше санайтын, тіпті үлкендерге де тәкаппар сөйлейтін. Халық ашуланып, оны рудан қуып жіберді. Ол күліп, үлкендердің бірінің қызы сұлу қыздың қасына келіп, оны құшақтап алды. Ол оны итеріп жіберді, содан кейін ол оны өлтірді. Жас жігітті тұтқынға алып, байлап тастады, бірақ бұл оған оңай өлім деп есептеп, өлтірілмеді. Онымен сөйлесе отырып, адамдар «ол өзін жер бетінде бірінші санайтынын және өзінен басқа ешкімді көрмейтінін» түсінді. Содан кейін тайпа оны жалғыздықпен жазалауды ұйғарды. Жас жігіттің есімі Ларра болды, бұл «жоқ» дегенді білдіреді. Жігіт анда-санда рудың малын, қыздарын ұрлап, оңаша өмір сүре бастады. Олар оны жебемен атып тастады, бірақ ол қорғансыз болды. Осылай ондаған жылдар өтті. Бірақ бір күні ол адамдарға жақындады, олар оған қарай ұмтылды, ол өзін қорғамай тұрып қалды. Сонда адамдар оның өлгісі келетінін түсініп, оған тиіспеді. Сосын пышағын суырып алып, кеуде тұсынан ұрған, бірақ пышақ тас болып сынған. Адамдар оның өле алмайтынын түсінді. Содан бері ол көлеңке боп ажалды күтіп жүр. «Оның өмірі жоқ, өлім оған күлмейді. Ал оған адамдар арасында орын жоқ. Тәкаппарлығы үшін адам осылай соққыға жығылды!». Теріс спикерлер тобы («Жасөспірімдер тек топта ғана қабілеттері мен дарындарын көрсетеді» позициясы) оқулық мәтіні, 185 бет, «Конформизм» бейнематериалымен жұмыс жасайды. Топқа қойылатын сұрақтар:  Топ жасөспірімді қалай басады?  Жасөспірімдер тобы оның әрбір мүшесінің мінез-құлқына әсер ете ме? - Конформизм дегеніміз не? Топтық тапсырма: №2 бейнероликті, «Конформизм» материалын көру. Тұлғадағы топтық қысымға жауап ретінде мінез-құлықтың ерекше формасының, яғни топқа бағынуының көрінісін қазір тәжірибеде байқағанымызды сыныпқа түсіндіріңіз. Бұл құбылыс ғылымда конформизм деген ерекше атау алды. Конформизм - бұл барлық нәрседе келісім. Сәйкестік - бұл басқа адамның немесе адамдар тобының қысымының әсерінен мінез-құлық немесе пікірдің өзгеруі. Бір жағынан сәйкестік жанжалдарды болдырмауға көмектеседі. Дегенмен, сәйкестік тәуелсіз мінез-құлық немесе пікірді бекітуге кедергі келтіреді. IV. Талқылау «Топтағы жасөспірім» Спикерлер топтары өз ұстанымдарын дәлелдейді. Әділқазылар қай топ өз позициясын жеткізуде ең сенімді болғанын анықтайды. V. Келіссөз алаңы Шағын топта қарым-қатынастың ерекше түрі пайда болады – тұлғааралық қарым-қатынастар – бұл белгілі адамдар арасында олардың тұрақты қарым-қатынасы барысында пайда болатын қатынастар. Үнемі бір-бірімен араласып, бірге бірдеңе істеп, адамдар өздерінің жеке басынан өткен оқиғаларын, отбасылық проблемаларын айтады, мектеп жаңалықтарын, бағаларды, жаңа фильмдерді және т.б. қызу талқылайды. Жасөспірімдер тобында – сіздің құрдастарыңыз – ересектер әлемінен алынған өз ар-намыс кодекстерін, нормалары мен ережелерін стихиялы түрде қалыптастырады. Тұлғааралық қарым-қатынаста түсіну өте маңызды. Онсыз біз жалғыз боламыз. Көбінесе адам ең қорқатын нәрсе жалғыздық. Тұлғааралық қарым-қатынас орнату оңай емес. Тұлғааралық қарым-қатынас проблемалары туралы айту үшін мен сізді келіссөздер алаңына шақырамын. Келіссөз алаңында мектеп психологы бар. Психологқа сұрақ:  Тұлғааралық қарым-қатынастың заңдылықтары бар ма? Психолог: Тұлға аралық қарым-қатынастың ең маңызды заңы - басқалардың сізге қалай қарайтыны көбінесе сіздің өзіңізге қалай қарайтыныңызға байланысты. Егер сіз өзіңізге қанағаттанбасаңыз, сіздің көңіл-күйіңіз бен наразылығыңыз басқа адамдарға беріледі. Егер сізде өзін-өзі бағалау төмен болса, онда басқалар сізге төмен баға береді. Егер сіз өзіңізді жоғары бағалайтын болсаңыз, басқалар сізбен араласудан аулақ болады. Ең жақсы нұсқа - өзін-өзі бағалаудың орташа деңгейі. Өзіңізді қабылдау, басқалардың сізді қабылдауы және басқалардың сізді қабылдауы арасында белгілі бір байланыс бар. Өзін қабылдау және басқаларды қабылдау тұлғааралық қарым-қатынастардың негізі болып табылады. Өзін-өзі қабылдау = басқаларды қабылдау. Кішкентай теңгерімсіздік қалыпты тұлғааралық қатынастарды құру мүмкін еместігіне әкеледі. Адам өзіне ұқсас адамдардың арасында өзін жақсы сезінеді. Смотреть видео No 3. Оқушылардың мектеп психологына сұрақтары. VI. Жоба Тұлғааралық қарым-қатынас орнатудың қаншалықты қиын екенін көрдік. Қарым-қатынас ережелерін ойлап көрейік: Қарым-қатынас жасайтын адамға сеніңіз. Оның жақсы адам екеніне сену, сізге қарайды және сөйлесуге дайын. Қарым-қатынас жасайтын адамдарды құрметтеңіз. Оның сенің теңің екенін мойындау. Әдептілік. Мұқият өңдеу. Бір-біріңізге жағымды тосын сыйлар беріңіз. Біз сізбен жеке қарым-қатынаста болмаған немесе жанжал туындап жатқан адамға ашықхат жасаймыз. VII. Рефлексия Өзіңізді өзіңізден үлкен нәрсенің бір бөлігі ретінде сезіну маңызды - мектептің, отбасының, сыныптың бөлігі. «Мен сыныптастарымның досымын, өйткені...», «Мен сыныптың азаматымын, өйткені...», «Мен мектептің азаматымын...» деген сөз тіркестерін жалғастырыңыз.

Әлеуметтік ғылымдар, 6-сынып

№14-15 сабақ

Топтағы адам

Д.З.: § 7, ?? (66-бет), тапсырмалар (б.66)

© А.И. Колмаков


Сабақтың мақсаттары

  • Түсіну қоғамның адамға қажет екенін;
  • Отырғызып кетуоқушыларға кез келген топтың адамға әсер ете алатынын және әр топтың белгілі бір мінез-құлық ережелері мен нормалары бар екенін түсіну.
  • студенттерге көмектесу, алған білімдеріне сүйене отырып, өз ұстанымын, ұсынылған мәселеге көзқарасын тұжырымдап, негіздеу;
  • тәрбиелеуСтуденттер өз іс-әрекеттеріне, шешімдеріне, достарын таңдауына, әрекеттеріне, басқа топтағы адамдарға деген өз көзқарасын бағалауға жауапты.

Білу және білу

  • Сипаттау үлкен және кіші, ресми және бейресми топтар. Осындай топтарға мысал келтіріңіз.
  • Сипаттау және суреттеу топтық нормалардың мысалдары.
  • Мысалдар арқылы сипаттаңыз адамдардың қоғамдағы өзара әрекеті мен ынтымақтастығы.
  • Өз көзқарасыңызды бағалаңыз басқа ұлт өкілдеріне және әртүрлі дүниетанымдық.
  • , онда ынтымақтастық, төзімділік, адалдық және өзара түсіністік көрініс тапты.
  • Практикалық жағдайларды зерттеңіз адамның топтағы орнын анықтауға және көшбасшылықты көрсетуге байланысты.

Ұғымдар, терминдер

  • тұлғааралық қатынастар;
  • өзара әрекеттесу, өзара қабылдау, өзара түсіністік;
  • симпатия және антипатия;
  • стереотиптер;
  • ресми және жеке қатынастар;
  • тұлғааралық қарым-қатынас түрлері (танысу, достық, жолдастық, достық, махаббат)

Жаңа материалды меңгерту

  • Әлеуметтік топтар (үлкен және кіші).
  • Шағын топтағы адам.
  • Топтар ресми және бейресми.
  • Көшбасшылар.
  • Топтық нормалар.

Мәселе жаңартылуда

  • Есіңізде болсын! Тарих курсынан ерте заманда адамдар неге жалғыз өмір сүре алмайтыны туралы не білесіз? Олар қандай топтарға қосылды?

Оны бірге талқылайық!

Неліктен адамдар топтарға қосылады?

Топ адамға не береді?

Бір уақытта әртүрлі топтарға қосылуға болады ма?


ТОП – туыс тұрақты болатын адамдардың жиынтығы өзара әрекеттесуде және біріккен ортақ мүдделер мен мақсаттар.


Көшбасшы - топтың барлық басқа мүшелері таныған адам ең жауапты шешімдер қабылдау құқығы , олардың мүдделеріне әсер ету және бүкіл топтың қызметінің бағыты мен сипатын анықтау.

Ресми – біреудің құжатталған шешімімен бекітілген

Бейресми – бизнесте сапалары бар қоғамның бір бөлігі мойындады


Топтық нормалар- бұл команда оның ішінде және сыртында қарым-қатынастар, өзара әрекеттесу және коммуникациялар құру үшін белгілейтін ережелер, ұсыныстар мен талаптар жиынтығы.

Санкциялар– топтық нормаларды қорғау құралдары.

Сақтау (жазалау) әдістері

Ынталандыру жолдары(қолдау)

Ескерту

Алғыс

ұнамсыз лақап ат

шапалақтау

қолдау көрсету

мазақ ету

жауапты тапсырмалар

қарым-қатынас жасаудан бас тарту

марапаттары

есте қаларлық сыйлықтар

топтан шығару

топқа қосу



Көркем галерея (оқулық, 64-бет)

(В.И. Суриков (1848-1916). Степан Разин.

1906 Мемлекеттік орыс мұражайы


Бір адам өмір сүрді (б.66)


ҚОРЫТЫНДЫ:

  • Ережені бұзғаны үшін адам топтан шығарылуы мүмкін.
  • Заңсыз топтық әрекеттер жеке тұлғаның кінәсін ауырлатады.
  • Кез келген топтағы адамның өз мінез-құлқына жауапкершілік әрқашан оған жүктеледі.
  • Басқа адамдарды ұнатпау және жек көру қарым-қатынасқа кедергі келтіреді және адамның жеке басын бұзады.

өзіңізді тексеріңіз

  • Неліктен адамдар топтарға қосылады?
  • Топ адамға не береді?
  • «Нормалар» және «санкциялар» сөздерінің синонимдерін табыңыз.
  • Мәтіннен «Далада жалғыз жауынгер емес» деген сөзді суреттейтін жолдарды табыңыз.
  • Сіздің отбасыңыз, сыныптастарыңыз және достарыңыз қандай рөлдерде өздерін күтпеген жолмен көрсеткенін есте сақтаңыз.

рефлексия

  • Сіз не үйрендіңіз?
  • Қалайша?
  • Сіз не үйрендіңіз?
  • Қандай қиындықтарды бастан өткердіңіз?
  • Сабақ қызықты болды ма?

1-жаттығу.

критерийлері


Тест 2.

Жауабы: ______________________


3-тапсырма.


Тест 4.


Тест 5.


6-тапсырма.


Тест 7.

Жауабы: _______________________


Тест 8.


Алған біліміңізді қолданыңыз!

  • Абзацпен жұмыс істегеннен кейін біліміңізде, дағдыларыңызда және дағдыларыңызда қандай өзгерістер болды? ?
  • Сіз не үйрендіңіз?
  • Нәтижеге жетуге не көмектесті?
  • Білгендеріңізден нені есте сақтау керек деп ойлайсыз?
  • Қандай қиындықтарға тап болдыңыз? Оларды жеңуге не көмектесті?

  • Жұмыс бағдарламалары «Әлеуметтік зерттеулер. Оқулықтардың пәндік желісі Л.Н. Боголюбова. 5-9 сыныптар». М: «Ағарту», ​​2011 ж
  • Оқулық. Әлеуметтік ғылым. 6 сынып. Виноградова Н.Ф., Городецкая Н.И., Иванова Л.Ф. / Ред. Л.Н.Боголюбова, Л.Ф.Иванова.
  • Жұмыс дәптері. Әлеуметтік ғылым. 6 сынып. Иванова Л.Ф., Хотеенкова Я.В.
  • Сабаққа негізделген әзірлемелер. Әлеуметтік ғылым. 6 сынып. Боголюбов Л.Н., Виноградова Н.Ф., Городецкая Н.И. және т.б.