Сабақтың тақырыбы: «Отбасы қажеттіліктері»

Томск мемлекеттік педагогикалық университеті, 1 курс магистранты

Сабақтың мақсаты: Мектеп оқушыларына қажеттіліктердің мәнін түсіндіріп, олардың әртүрлілігімен таныстыру.

Сабақтың мақсаттары:

Адамдардың қандай қажеттіліктері бар екенін біліңіз, адамның қажеттіліктері не екенін түсініңіз

Өз қажеттіліктеріңізді талдай білу және оларды қанағаттандырудың сауатты жолдарын құру

Еңбекке деген құрметпен қарауды тәрбиелеу, орынды қажеттіліктерге деген ұмтылысты дамыту

Материалдық-техникалық жабдықталуы:«Технология» оқулығы 8-сынып (ред. В.Д. Симоненко), АКТ – тақырыптың презентациясы.

1.Ұйымдастыру бөлімі

2 Жаңарту (үй тапсырмасын тексеру, мектеп оқушыларының фронтальды сауалнамасы)

3 Жаңа материалды көрсету, слайд көрсету.

Отбасы қажеттіліктері

Отбасы қажеттіліктерінің түрлері

Сатып алудың негізгі ережелері

4. Ұсынылған материалды бекіту. Практикалық бөлім.

5. Қорытынды нұсқау (бағалау, үй тапсырмасын түсіндіру)

Ұйымдастыру бөлімі.

Сәлем. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру (Қауіпсіздік шараларының қалай сақталғанына назар аударамын: шаштары жиналды ма, сөмкелері орнында ма, сағыз шайнады ма) Келесі кезекте сабаққа қатысқандарды атап өтемін.

Жаңарту (үй тапсырмасын тексеру, мектеп оқушыларының фронтальды сауалнамасы)

Жаңа материалды жариялау

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы – «Адам қажеттіліктері».Өткен сабақта біз бұл тақырыпқа біраз тоқталған едік, бүгін оны жалғастырамыз. Қажеттіліктер мен олардың түрлеріне тоқталайық. Сабақ соңында кішкене өздік жұмыс жасаймыз.

Дүниеде адам өмір сүреді. Оның бәрі бар. Оған бәрі жарасады, ол ештеңені армандамайды, ештеңеге ұмтылмайды. Ол жай ғана өмір сүреді және ештеңе істемейді. Бұл жағдай дерлік фантастикалық көрінеді. Неліктен?

(жігіттер сұраққа жауап береді)

Мен жігіттердің жауаптарын қорытындылаймын: Жағдай фантастикалық, өйткені адам өзінің қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін өмір бойы жұмыс істейді.

Бүгін сабақта біз қажеттіліктердің не екенін, қажеттіліктердің не екенін, онсыз адам өмір сүре алатынын және онсыз өмір сүре алмайтынын білетін боламыз.

Өткен сабақтан есіңізде болса, қажеттіліктер дегеніміз не? (оқушылардың жауаптары)

Мұғалім: Қандай қажеттіліктер бар екенін білейік.

«Қажеттілік» және «қажеттілік» деген екі ұғымды ажырататын психология ғылымы бар.

Қажеттілік дегеніміз не? Адам ағзасына үнемі оттегі қажет, ол тыныс алу арқылы қанға түседі. Бірақ бұл қажеттілік оттегі жетіспегенде (тыныс алу мүшелері ауырады) адам оны жою үшін қандай да бір іс-әрекеттер жасағанда, терең дем алған кезде қуанғанда ғана қажеттілікке айналады. Содан кейін қажеттілік қажеттілікке айналады.

Қажеттілік - бұл адамға қажет нәрсе, бірақ ол бұл туралы ойламайды, ал қажеттілік - адам түсінетін және сезінетін нәрсе.

Қажет- қанағаттандыруды қажет ететін нәрсеге деген қажеттілік

Бұл жеке адамның, адамның жеке басының, әлеуметтік топтың және жалпы қоғамның өмір сүруі мен дамуы үшін қажетті тірі организмдер мен сыртқы әлем арасындағы белгілі бір байланыс формасы.

Адамның қажеттіліктері барлық уақытта бірдей бола алмайды, олар уақыт өте келе өзгереді. Қажеттіліктер адамдардың өмір сүру жағдайларына және экономиканың даму деңгейіне байланысты.

Бір нәрсеге мұқтаждық жағдайы ыңғайсыздықты, психологиялық қанағаттанбау сезімін тудырады. Бұл шиеленіс адамды белсенді болуға мәжбүр етеді. Қажеттіліктер кез келген ресурстарды – техниканы, технологияны, қаржы ресурстарын, материалдарды, адамдарды және т.б. пайдалана отырып, адамның іс-әрекеті процесінде қанағаттандырылады.

Ресурстар – бұл мемлекеттің, қоғамның, кәсіпорынның, жеке адамның немесе отбасының иелігіндегі резервтер, қорлар.

Қажеттілікті қанағаттандыру– денені тепе-теңдік күйіне қайтару процесі.

Қажеттілік адамның іс-әрекетінің мақсатына айналып, оны әрекетке итермелейді. Іс-әрекет қажеттілікті қанағаттандыруға бағытталған.

Қажеттіліктердің құрылымын түсініп, олардың рөлі мен маңызын анықтаған бірінші адам американдық психолог Абрахам Маслоу болды. Оның ілімі деп аталады иерархиялық қажеттіліктер теориясы. А.Маслоу қажеттіліктерді ең төменгі биологиялықтан жоғары руханиға дейін өсу ретімен орналастырды.

Жануарлардың да биологиялық қажеттіліктері бар. Олардың адам қажеттіліктерінен айырмашылығы неде деп ойлайсыз? (жауаптарды тыңдап болғаннан кейін) Бұл қажеттіліктердің қалай қанағаттандырылатындығымен ерекшеленеді: адам өз қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін өнімді өзі өндіре алады (ферма, киім тігу, т.б.)

Биологиялық, әлеуметтік және рухани қажеттіліктер өзара байланысты. Адамдарда биологиялық қажеттіліктер өз мәні бойынша жануарларға қарағанда әлеуметтік сипатқа ие болады. Адамдардың көпшілігі үшін идеалды қажеттіліктерден гөрі әлеуметтік қажеттіліктер басым болады: білімге деген қажеттілік көбінесе мамандық алудың және қоғамда лайықты орын алудың құралы ретінде әрекет етеді.

Ақылға қонымды қажеттіліктер- бұл адамның бойында оның нағыз адамдық қасиеттерін дамытуға көмектесетін қажеттіліктер: шындыққа, сұлулыққа, білімге ұмтылу, адамдарға жақсылық әкелуге ұмтылу және т.б.

Жалған қажеттіліктерді қанағаттандыру тек зиян әкеледі. Бұл темекі шегуге, есірткіге, алкогольге, тәттілерді шамадан тыс тұтынуға және т.б. қажеттіліктер.

Рационалды қажеттілікке негізделген классификацияны қарастырайық:

· Шұғыл және қажет:дереу сатып алу керек заттар (өмірге қажетті заттардың болмауы немесе кенеттен қажет).

· Міндетті:отбасының және оның әрбір мүшесінің қалыпты өмірін қамтамасыз ететін заттар.

· Қалаулы:жақсартылған сапаны, жайлылықты жоғарылататын нәрселер.

· Беделді:жоғары сапалы және ыңғайлы заттар.

Қажеттіліктер құндылық бағдарлармен байланысты.

Құндылық бағдарлары- қоршаған өмірде және басқа адамдардың мінез-құлқында адам үшін ерекше маңызды, маңызды, қолайлы өмірлік нұсқаулар. Құндылықтар адам мінез-құлқының реттеушісі болып табылады.

Егер адам үшін заттарды меңгеру ерекше маңызды болса, онда материалдық қажеттіліктер басым болады. Шығармашылық қызметпен айналысуды өзі артық санаса, онда ол әртүрлі рухани қажеттіліктерді дамытады.

Қажеттіліктер – адамдар қызметінің қайнар көзі. Қажеттіліктерді қанағаттандыру процесі – мақсатқа бағытталған іс-әрекет.

Ұсынылған материалды бекіту

Сыныппен әңгіме.

Сұрақ : Кез келген уақытта адам армандайды. Қазіргі адам нені армандай алады? Ол армандағанның бәрін ала ала ма?

Қажеттіліктер мүмкіндіктерге сәйкес келуі керек.

Мұғалім: Ешбір адам кез келген қажеттілікті біржола қанағаттандыра алмайды. Ол қайтадан пайда болады, дамиды, адамды оны қанағаттандыру үшін қажетті жаңа объектілерді жасауға мәжбүр етеді; адам жұмыс істеуі керек.

Сұрақ: Жұмыс қажеттілік пе, әлде қажеттілік пе?

Көптеген адамдар үшін жұмыс тек қажеттілік болып табылады және олар көп қалаусыз жұмыс істейді. Бірақ басқа адамдар бар, олар үшін жұмыс қуаныш, олардың мүмкіндіктерін ашу тәсілі, мұндай адамдар үшін бұл қажеттілік.

Жұмыс қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін көбірек мүмкіндіктер береді.

Мұғалім: адамдарда кейде жалған қажеттіліктер туындайды.

Олар адамдарға қандай зиян тигізуі мүмкін? (жігіттер жауап береді).

Оқушылардың жауаптарын қорытындылау, мұғалім:

Зиянды әдеттер адамға зиян – оның денсаулығына, күшіне, қоғамдағы жағдайына зиян келтіреді. Осы және басқа да әдеттер тұлғаның дамуына кедергі келтіреді, адамды жарты жолда тоқтатады және ол қиындыққа ұшырауы мүмкін.

Сұрақ: Адамның қажеттіліктері қоғамның дамуына әсер ете ме?

(жігіттер жауап береді):

Мұғалім қорытындылайды : қоғам адамның белгілі бір қажеттіліктерін тудырады, бұл өз кезегінде қоғамның өзінің дамуына әсер етеді.

Сонымен, біз білдік, 1) адамның көптеген қажеттіліктері бар: бұл қажеттіліктер, оларсыз адам өмір сүре алмайды. Не? (балалар жауап береді: ауа, су, тамақ, төбеңде)

2) Қандай қажеттіліктерсіз өмір сүруге болады, бірақ қиын?

(жігіттер жауап береді: теледидар, компьютер, тұрмыстық техника, ыдыс-аяқ, жиһаз, т.б.)

3) Адам несіз өмір сүре алады? (жігіттер жауап береді: алкоголь, есірткі, темекі шегу

Сәйкестік.

Қажеттілік деңгейі

9) әлеуметтік қажеттіліктер – бұл...

А) тамаққа, баспанаға, киімге мұқтаждық. Олар барлық басқа қажеттіліктер үшін негіз болып табылады.

В) сүйіспеншілікке, достыққа, қызығушылықтары бірдей адамдармен қарым-қатынасқа деген қажеттілік

C) мәдениетке, қарым-қатынасқа, іс-әрекетке, өнерге деген қажеттілік.

10. Қажеттілік түрлерін олардың ерекшеліктерімен сәйкестендіріңіз:

Қажеттілік түрлері

11 . Адамның биологиялық табиғатымен анықталатын қажеттіліктеріне мыналар жатады:

а) өзін-өзі сақтау; б) өзін-өзі жүзеге асыру; в) өзін-өзі тану; г) өзін-өзі тәрбиелеу.

12.Біз айтып отырған адамның ең маңызды әлеуметтік қажеттілігі неде?

Адамдар арасындағы олардың психикалық әрекетінің белгілі бір нәтижелерімен алмасу: үйренген ақпарат, ойлар, пайымдаулар, бағалаулар, сезімдер.

13. Сәйкестік:

Адам қажеттіліктерінің түрлері

Кіріспе

Белсенділік – әлемге белсенді түрлендіруші қатынас арқылы адамның қажеттіліктерін қанағаттандырудың әмбебап тәсілі. Белсенділік – адамның айрықша артықшылығы, оның рулық болмысының белгісі.

Адам әрекетінің жануарлардың бейімделу әрекетінен түбегейлі айырмашылығы мынада: дененің биологиялық құрылымымен бірге әрекеттің бірде-бір түрі, бірде-бір әрекет қабілеттілігі тұқым қуаламайды, олардың барлығы әлеуметтік тұқым қуалаушылықтың (оқыту, тәрбиелеу) нәтижесі болып табылады. , практикалық тәжірибе). Бұл, алайда, белсенділік субстрат және белсенділіктің объективті алғышарты болып табылатын биологиялық негізден тәуелсіз жүзеге асырылады дегенді білдірмейді. Адам ағзасының қалыпты жұмыс істеуіне және оның дүниедегі қызмет етуіне бағытталған әрекеттерді тіршілік әрекеті деп атайды. Ол физиологиялық қажеттіліктер кешенін қанағаттандыру сферасын білдіреді.

«Жұмыс» және «белсенділік» ұғымдары жиі бір мағыналы ретінде қолданылады. Шынында да, көп жағдайда еңбек пен қызмет арасындағы айырмашылық маңызды емес. Белсенділік еңбектің кеңірек анықтамасы, ал еңбек оның барлық басқа түрлерін анықтайтын қызметтің бір түрі деп айта аламыз.

Еңбек қызметі қажеттіліктерді қанағаттандыру құралы ретінде.

1. Адамның іс-әрекеті және оның әртүрлілігі.

Екі анықтаманы салыстырыңыз. Біріншісі философиялық сөздіктен: «Белсенділік – адам қоғамының өмір сүру формасы; қоршаған дүниенің мақсатқа сай өзгеруінде, сондай-ақ адамның өзін өзгертуінде көрінетін субъект қызметінің көрінісі». Екіншісі психология сөздігінен: «Белсенділік – объектіні тану немесе түрлендіру бойынша саналы түрде қойылған мақсатқа мотивациялық қол жеткізуден тұратын субъектінің психикалық әрекетінің нысаны».

Екі анықтамада да қоршаған дүниенің мақсатқа сай (мақсатқа сәйкес) өзгерісіндегі (трансформациясындағы) субъектінің қызметі туралы айтылғанын байқау қиын емес. Дегенмен, философиялық анықтама әрекетті қоғамның өмір сүру формасы сияқты қарастырады, ал психология психикалық әрекетке, яғни адамның субъективті тәжірибесінде, оның сезімдерінде, ойлауында және ерік-жігерінде көрініс табады. Көріп отырғаныңыздай, әрекетті әртүрлі көзқарастардан қарау оны толық түсінуге мүмкіндік береді.

2. Еңбек әрекетінің мәні мен құрылымы.

Жоғарыда келтірілген әрекеттің бірінші анықтамасына көшейік. Адам болмысының аспектілерінің бірі бола отырып, әрекет әлеуметтік байланыстарды жаңғыртады. Ол адамның іс-әрекет өнімінде бейнеленген күшті және қабілеттерін жүзеге асырады. Бұл байланыс тізбегі қызметтің әлеуметтік мәнін ашады.

Еңбек әрекетінің құрылымында оның субъектісі мен объектісі ажыратылады. Еңбек іс-әрекетінің субъектісі – еңбек қызметін жүзеге асыратын адам, объекті – оның бағытталғаны. Мысалы, фермер (еңбек қызметінің субъектісі) жерде жұмыс істейді және оған әртүрлі дақылдарды өсіреді (қызмет объектісі). Білім министрлігі үшін еңбек қызметінің субъектісі ретінде еліміздің барлық оқу орындары басқару қызметі жүзеге асырылатын объект болып табылады.

Сонымен, еңбек қызметінің субъектісі адам, адамдар тобы, ұйым немесе мемлекеттік орган болуы мүмкін. Объект табиғи материалдар, әртүрлі объектілер, сфералар немесе адамдар өмірінің салалары болуы мүмкін. Субъектінің еңбек әрекеті басқа адамға да бағытталуы мүмкін. Мысалы, жаттықтырушы спортшыға әсер етеді (оны жаттықтырады). Суретшінің қызметінің объектісі – залдағы жұртшылық (аудитория). Ақырында, субъектінің еңбек әрекеті өзіне бағытталуы мүмкін (адам өз денесін саналы түрде шынықтырады, оны шыңдайды, ерік-жігерін тәрбиелейді, өзін-өзі тәрбиелеумен айналысады және т.б.).

Мақсат - бұл еңбек әрекеті бағытталған күтілетін нәтиженің саналы бейнесі. Мысалы, сәулетшінің санасында үй құрылысы басталмай тұрып оның бейнесі пайда болады. Шындығында, оның қандай болатынын елестетпей-ақ (көп пәтерлі үй немесе кеңсе ғимараты, ауыл саятшылығы немесе ғибадатхана, казарма немесе сарай) салуды бастауға бола ма? Оның бейнесін сызбада, сызбада, үш өлшемді модельде көрсетуге болады, бірақ алдымен сәулетшінің санасында пайда болады.

Сонымен, мақсат - бұл белгілі бір бағытталған еңбек әрекетінің нәтижесінде санада ұсынылатын және күтілетін нәрсе.

Мақсат анықталғанда оның жетуі немесе жұмыстың орындалмауы құралдарға байланысты. Үй салу үшін құрылыс материалдары, механизмдер, құралдар және басқа да өндіріс құралдары қажет. Егін өсіру үшін тұқым, құрал-саймандар, агротехника жүйесі т.б. керек.Оқушыларды сауатты жазуға және оқуға үйрету үшін оқулықтар, дәптер, оқытудың тиімді әдіс-тәсілдері т.б. керек құралдар мақсатқа сай болуы керек. Олар: «Торғайларға зеңбірекпен оқ атыңдар» демекші, құралдар мақсатқа сай емес.

3. Қажеттіліктер мен қызығушылықтар.

Психологтар оны белсенділікке ынталандыратын адамның тәжірибесін зерттейді. Адамның мұндай тәжірибелері мотив деп аталады. «Мотив» сөзі француз тілінен шыққан және сөзбе-сөз «мотивациялық себеп, қандай да бір әрекетке себеп» дегенді білдіреді. Психологияда мотив деп адамның іс-әрекетін ынталандыратын, ол үшін орындалатын нәрсе түсініледі. Мотивтердің рөлі қажеттіліктер, әлеуметтік көзқарастар, сенімдер, қызығушылықтар, қозғалыстар мен эмоциялар және адамдардың идеалдары болуы мүмкін.

Белсенділік мотивтері адамның қажеттіліктерін ашады. Ал қажеттілік дегеніміз – адамның өз денесін сақтау және тұлғалық қасиеттерін дамыту үшін қажетті нәрселерге тәжірибелі және сезілген қажеттілігі.

Адамның қажеттіліктерін үш топқа бөлуге болады:

1. Биологиялық қажеттіліктер (адамның биологиялық ұйымдасуына, оның табиғатқа жатуына байланысты тыныс алу, тамақтану, су, қалыпты жылу алмасу, қозғалыс, өзін-өзі сақтау, түрді сақтау және басқа қажеттіліктерді сезіну).

2. Қоғам тудыратын әлеуметтік қажеттіліктер. Олар жеке тұлғаның қажеттілігін, мысалы, басқа адамдармен әртүрлі қарым-қатынаста, өзін-өзі жүзеге асыруда, өзін-өзі растауда және өзінің еңбегін көпшілік алдында мойындауда.

3. Идеалды қажеттіліктер: қоршаған әлемді тұтастай және оның ерекшеліктерімен түсіну, ондағы өз орнын, болмысының мәні мен мақсатын түсіну. Білімге деген қажеттілік ерте заманда айтылған. Философ Аристотель былай деп жазды: «Барлық адамдар табиғатынан білімге ұмтылады». Көптеген адамдар бос уақытын кітап оқуға, мұражайларға, концерттік залдарға және театрларға баруға арнайды. Кейбір адамдардың идеалды қажеттіліктері ойын-сауыққа байланысты. Бірақ бұл жағдайда да олар әртүрлі: біреулер киноға, біреулер биге, ал біреулер футболға қызығады.

Биологиялық, әлеуметтік және идеалды қажеттіліктер өзара байланысты. Адамдардың биологиялық қажеттіліктері жануарларға қарағанда әлеуметтік сипатқа ие болады. Шынында да, ыстық күндері көп адамдар шөлдейді, бірақ ешкім (ол экстремалды жағдайда болмаса) жолдағы шалшықтан сусын ішпейтін. Адам шөлін қандыратын сусын таңдап, ішкен ыдысының таза болуын қадағалайды. Ал адам үшін тамақ жеу қажеттілікке айналады, оның қанағаттандырылуы көптеген әлеуметтік қырлары бар: аспаздық нәзіктіктер, декорация, дастарханның жай-күйі, ыдыстардың сапасы, тағамның көрсетілімі және тамақты бөлісетін жағымды компания. маңызды.

Көптеген адамдар үшін идеалды қажеттіліктерден гөрі әлеуметтік қажеттіліктер басым болады. Білімге деген қажеттілік көбіне мамандық алудың және қоғамда лайықты орын алудың құралы ретінде әрекет етеді.

Кейбір жағдайларда биологиялық, әлеуметтік және идеалды ажырату әдетте қиын. Мысал ретінде қарым-қатынас қажеттілігін келтіруге болады.

Қажеттіліктердің жоғарыда аталған классификациясы ғылыми әдебиеттерде жалғыз емес. Басқалар да көп. Солардың бірін американдық психолог А.Маслоу жасаған. Ол келесі негізгі қажеттіліктерді анықтады:

Физиологиялық: көбеюде, қоректенуде, тыныс алуда, киімде, тұруда, дене қозғалысында, демалыста және т.б.;

Экзистенциалды (латынның сөзбе-сөз «бар болу» деген сөзінен шыққан): адамның өмір сүру қауіпсіздігінде, жайлылығында, өмір сүру жағдайларының тұрақтылығында, жұмыс қауіпсіздігінде, жазатайым оқиғалардан сақтандыруда, болашаққа сенімділікте және т.б.;

Әлеуметтік: әлеуметтік байланыстарда, қарым-қатынаста, сүйіспеншілікте, басқаларға қамқорлық пен өзіне көңіл бөлуде, басқалармен бірлескен іс-әрекетке қатысуда;

Беделді: өзін-өзі бағалауда, басқалардың құрметінде, мойындауда, табысқа жетуде және жоғары мадақтауда, мансаптық өсуде;

Рухани: өзін-өзі танытуда, өзін көрсетуде.

Маслоу теориясы бойынша қажеттіліктердің алғашқы екі түрі біріншілік (туа біткен), ал келесі үшеуі екіншілік (жүре пайда болған) болып табылады. Әрбір келесі деңгейдің қажеттіліктері алдыңғылары қанағаттандырылған кезде өзекті болады.

Қажеттіліктермен қатар белсенділіктің ең маңызды мотиві – әлеуметтік көзқарастар. Олар адамның белгілі бір әлеуметтік объектіге жалпы бағдарын білдіреді, осы объектіге қатысты белгілі бір түрде әрекет етуге бейімділігін білдіреді. Мұндай объект, мысалы, отбасы болуы мүмкін.

Отбасылық өмірдің маңыздылығын және оның өзі үшін пайдалылығын бағалауға байланысты жеке адам отбасын құруға, оны сақтауға бейім болуы мүмкін немесе керісінше, туыстық байланыстарды құруға және сақтауға бейім болмауы мүмкін. Оның әрекеті, мінез-құлқы осыған байланысты.

Белсенділік мотивтерінде маңызды рөлді нанымдар - дүниеге тұрақты көзқарастар, идеалдар мен принциптер, сондай-ақ оларды өз әрекеттері мен істері арқылы өмірге келтіруге деген ұмтылыс атқарады.

Адам іс-әрекетінде ерік үлкен маңызға ие, яғни қарама-қарсы бағыттағы өз қалауы мен ұмтылыстарын жеңе отырып, саналы түрде алға қойған мақсат бағытында әрекет ете білу.

3.1. Адамның іс-әрекеттегі қажеттіліктері.

Адам да басқа тіршілік иелері сияқты өзінің тіршілігі мен әрекеті үшін сыртқы ортадан алынған белгілі бір жағдайлар мен құралдарды қажет етеді.

Қажеттіліктер – адамның бір нәрсеге шұғыл қажеттілікті сезінген кездегі ішкі күйлері.

Қажеттіліктерге тән белгілер:

· Әдетте не иеленуге ұмтылатын объектімен, не адамға қанағаттануды қамтамасыз ететін кез келген қызметпен (мысалы, белгілі бір жұмыс, ойын және т.б.) байланысты қажеттіліктің нақты мазмұндық сипаты; осыған байланысты объективті және функционалдық қажеттіліктер (мысалы, қозғалыс қажеттілігі) арасында ажыратылады;

· өзіне тән эмоционалды күймен (берілген қажеттілікпен байланысты объектінің тартымдылығы, ұнамсыздығы және тіпті қанағаттандырылмаған қажеттіліктерден зардап шегуі және т.б.) жүретін берілген қажеттілікті азды-көпті анық сезіну;

· Қажеттілікті қанағаттандыру, оған қажетті жолдарды табу және жүзеге асыру мотивациясының эмоционалды-ерікті жағдайы; осының арқасында қажеттіліктер ерікті әрекеттердің ең күшті мотивтерінің бірі болып табылады;

· Қажеттілік қанағаттандырылған кезде бұл күйлердің әлсіреуі, кейде мүлдем жойылуы, кейбір жағдайларда тіпті қарама-қарсы күйге айналуы (мысалы, тойған жағдайда тамақты көргенде жиіркеніш сезімі);

· Қайта пайда болу, қажеттіліктің негізінде жатқан қажеттілік қайтадан өзін сезінгенде; қажеттіліктердің қайталануы олардың маңызды ерекшелігі болып табылады: бір нәрсеге бір реттік, эпизодтық және ешқашан қайталанбайтын қажеттілік қажеттілікке айналмайды.

Адамның қажеттіліктері алуан түрлі. Олар әдетте дене қажеттіліктеріне байланысты (тамаққа, киімге, баспанаға, жылуға және т.б.) материалдық және адамның қоғамдық болмысына байланысты рухани болып бөлінеді: қоғамдық белсенділікке, еңбекке, бір-бірімен қарым-қатынасқа, білімді меңгеруде, ғылым мен өнерді меңгеруде, шығармашылыққа деген қажеттілік т.б.

Адам өмірі мен іс-әрекетіндегі ең үлкен мән – еңбекке, оқуға, эстетикалық қажеттіліктерге, басқа адамдармен қарым-қатынасқа деген қажеттілік.

Еңбекке деген қажеттілік. Адам өзінің материалдық қажеттіліктерін еңбек арқылы қанағаттандырады. Ол осы қажеттіліктерді өмір процесінде қанағаттандырады, осыған қажетті белгілі бір әрекеттер жүйесін меңгереді.

Қазіргі адам өзін тамақтандыру, киіну үшін өзіне қажетті тағамды дайындамайды және қажетті киімге мата жасамайды, мұның бәрін қоғамнан алады, қоғамның басқа қажеттіліктерін қанағаттандыру жұмысына қатысады. Қоғамдық еңбек адамның өмір сүруінің шарты және сонымен бірге оның ең маңызды қажеттілігі болды.

Әртүрлі қоғамдық формацияларда, қоғамның әртүрлі таптарының өкілдері арасында адамдардың әлеуметтік өмірінің ерекшеліктеріне байланысты еңбекке деген қажеттілік әртүрлі сипатқа ие болады және әртүрлі дәрежеде көрінеді.

Оқу қажеттілігі. Еңбекпен қатар еңбек процесінің өзінде оқуға, білімді меңгеруге деген қажеттілік дамиды. Адамды сипаттау үшін бұл қажеттіліктің даму дәрежесін де, оның ерекшеліктерін де ескеру қажет. Мысалы, кейбір адамдар бұл қажеттілікті өз бетінше ғылыми жұмыс арқылы қанағаттандыруға ұмтылса, басқалары дайын білімді меңгеру арқылы.

Эстетикалық қажеттіліктер. Тұлғаның маңызды қасиеті – сол немесе басқа өнер саласындағы эстетикалық ләззат пен сәйкес шығармашылық белсенділікке деген қажеттілік. Бұл қажеттілік жануарлар әлемінен жаңа ғана шыққан адамның тарихи дамуының басында пайда болды. Адам еңбекпен айналыса бастаған бойда өзі жасаған заттарға, құрал-саймандарға, ыдыс-аяқтарға эстетикалық тартымды түрлер беріп, оларды әуелі қарапайым, сосын барған сайын көркем ою-өрнектермен безендіре бастады, сөйтіп табиғи қажеттіліктерді қанағаттандырмайды. өмір үшін бірден қажет, бірақ әдеміліктен ләззат алудағы эстетикалық қажеттілік.

Қоғамның дамуымен бірге адамның эстетикалық қажеттіліктері де дамып, өнердің сан алуан және күрделі түрлерінің: кескіндеме, мүсін, сәулет, музыка, әдебиет, театр, кино және т.б. пайда болуына әкелді.

Адамды сипаттау үшін эстетикалық қажеттіліктердің мазмұны мен даму дәрежесі де, оларды қанағаттандыру әдісі де маңызды. Кейбір адамдар музыкада, басқалары кескіндемеде, биде ең айқын эстетикалық қажеттіліктерге ие; Біреулер мінсіз өнер туындыларын жетік меңгерсе, басқалары орташа, қарабайыр туындыларға қанағаттанады. Эстетикалық қажеттіліктерді қанағаттандыру әдісі бойынша кейбір адамдарды пассивті немесе ойшыл, типті, басқаларды белсенді немесе шығармашылық деп жіктеуге болады.

Қажеттіліктер адамда өмір бойы қалыптасады. Қажеттіліктерді дұрыс ұйымдастыру туралы алаңдаушылық - тұлғаны тәрбиелеудегі маңызды мәселелердің бірі.

4. Еңбек қызметі.

Еңбек әрекеті көп қырлы құбылыс. Еңбектің әртүрлі аспектілері бірнеше әлеуметтік ғылымдардың зерттеу пәніне айналды.

Экономикалық ғылым тұрғысынан еңбек табиғат берген нәрсені тұтыну игілігіне өңдеу мақсатымен жоспарланған, саналы әрекет ретінде қарастырылады. Экономика еңбекті өндіріс факторларының бірі ретінде зерттейді, еңбек сферасындағы экономикалық заңдардың әрекет ету механизмін, өндірістік циклдің барлық кезеңдеріндегі еңбек шығындарын, еңбекақы мен оның нәтижелері арасындағы байланысты зерттейді. Психология жұмысшының психикасын, жұмысшылардың ерекше тұлғалық қасиеттерін, еңбек қатынасы мен мінез-құлық мотивтерінің қалыптасуын, еңбек әрекетінің әртүрлі түрлерінің психофизиологиялық ерекшеліктерін зерттейді. Заңгер ғалымдар жұмысшылардың құқықтық жағдайына, жұмыскерлер мен жұмыс берушілер арасындағы еңбек қатынастарын құқықтық тіркеуге, еңбекті қорғауға байланысты мәселелерді зерттейді. Әлеуметтану еңбек әрекетін өндірістік ұйымдарға біріккен адамдар орындайтын уақыт пен кеңістікте салыстырмалы түрде қатаң бекітілген, мақсатқа сай операциялар мен функциялар қатары ретінде қарастырады. Еңбек социологиясы әлеуметтік және еңбек қатынастарының құрылымы мен механизмін, сонымен қатар еңбек әлеміндегі әлеуметтік процестерді зерттейді. Философия еңбекті адамдардың өмір сүру жағдайлары мен құралдарын жасау процесі ретінде түсінеді, онда адамның күші, дағдылары мен білімі жинақталады. Философия үшін еңбекте өзін жүзеге асыратын адамның осы процесте өзін қалай көрсететінін анықтау маңызды.

Еңбекті зерттейтін ғылымдар көп жағдайда бір-бірімен тығыз байланысты және жиі бір-бірімен үйлеседі. Еңбек сияқты құбылыс туралы жан-жақты білім оның әртүрлі ғылымдардың күш-жігерін біріктіретін жан-жақты зерттеуімен ғана қамтамасыз етіледі. Бұл тармақтың мазмұны әлеуметтік ғылымдардың, негізінен әлеуметтану ғылымдарының еңбек қызметін зерттеудің кейбір нәтижелерін біріктіреді.

5. Еңбек адам әрекетінің түрі ретінде.

Адамдардың қажеттіліктері мен мүдделері еңбектің мақсатын анықтайтын негіз болып табылады. Сөздің дұрыс мағынасында еңбек адам іс-әрекеті мәнді бола бастағанда, онда саналы түрде алға қойылған мақсат – адамдардың өміріне қажетті материалдық және рухани құндылықтарды жасау жүзеге асырылған кезде пайда болады. Осылайша, еңбек әрекеті білім мен дағдыларды меңгеруге бағытталған оқу әрекетінен және нәтиже емес, ойын процесінің өзі маңызды болатын ойын әрекетінен ерекшеленеді.

Әлеуметтанушылар еңбек әрекетін әдіске, құралдарға және нәтижелерге қарамастан, бірқатар жалпы қасиеттермен сипаттайды.

Біріншіден, белгілі бір жұмыс орындарында орындауға арналған еңбек операцияларының жиынтығы. Еңбек әрекетінің әрбір нақты түрінде еңбек операциялары орындалады, оған әр түрлі еңбек техникасы, әрекеттер мен қозғалыстар кіреді. Еңбек процесінің мазмұнына жаңа техника мен заманауи технологиялардың енуі нәтижесінде дене және ой еңбегінің, бір сарынды және шығармашылық, қол және механикаландырылған, т.б. арақатынасы өзгеруде.

Екіншіден, еңбек қызметі кәсіптік, біліктілік және қызметтік сипаттамаларда жазылған еңбек қызметі субъектілерінің тиісті сапаларының жиынтығымен сипатталады. Естеріңізге сала кетейік, біліктілікті кәсібилікпен теңестіруге болмайды. Бұл тиімді жұмыс үшін қажетті, бірақ жеткіліксіз шарт. Кәсіби маман болу үшін адам тәжірибе жинақтауы керек, ол өзіне берілгендік, өзін-өзі реттеу, іскерлік адалдық, жауапкершілікпен сипатталуы керек.

Үшіншіден, еңбек қызметі материалдық-техникалық еңбек жағдайларымен сипатталады. Кез келген басқа қызметтегі сияқты еңбек әрекетінде мақсатқа жету үшін әртүрлі құралдар қолданылады. Бұл, ең алдымен, өндіріске, энергетикалық және көліктік желілерге және басқа да материалдық объектілерге қажетті әртүрлі техникалық құрылғылар, оларсыз еңбек процесі мүмкін емес. Олардың барлығы бірігіп еңбек құралын құрайды. Өндіріс процесінде еңбек затына, яғни трансформацияланатын материалдарға әсер етеді. Осы мақсатта технологиялар деп аталатын әртүрлі әдістер қолданылады. Мысалы, металл кесетін жабдықтың көмегімен дайындамадан артық металды алып тастай аласыз, бірақ электр импульстік әдісін пайдалану ұқсас нәтижеге 10 есе жылдам жетуге мүмкіндік береді. Бұл еңбек өнімділігі 10 есеге артады деген сөз.

Кәсіпорындардың қазіргі техникалық базасы әр түрлі еңбек құралдарының күрделі комбинациясы болып табылады, сондықтан еңбекті техникалық жабдықтау деңгейінде айтарлықтай дифференциация бар. Бұл оның айтарлықтай гетерогенділігін тудырады. Жұмысшылардың көп бөлігі біркелкі, шығармашылықпен айналыспайды. Бұл ретте көпшілігі белсенді психикалық әрекетті және күрделі өндірістік мәселелерді шешуді қажет ететін жұмыстарды орындайды.

Төртіншіден, еңбек қызметі еңбек субъектілерінің оларды пайдалану құралдарымен және жағдайларымен ұйымдастырушылық, технологиялық және экономикалық байланыс әдісімен сипатталады. Адамдар еңбегінің ең маңызды ерекшелігі – ол әдетте өз мақсаттарына жету үшін бірлескен күш-жігерді қажет етеді. Дегенмен, ұжымдық белсенділік өнімді жасайтын ұжымның барлық мүшелері бірдей жұмыс істейді дегенді білдірмейді. Керісінше, еңбек бөлінісінің қажеттілігі туындайды, соның арқасында оның тиімділігі артады.

Кәсіпкердің жоғары дербестігімен және қабылдаған шешімдері үшін қаржылық жауапкершілігімен сипатталатын жұмысы еңбек шартының талаптары бойынша жұмыс істеуге міндетті қызметкердің жұмысының сипатынан ерекшеленетіні анық. өндіріс басшыларының бұйрықтарын орындау. 2001 жылы Ресейде қызметкерлердің үлесі барлық қызметкерлердің 93%, жұмыс берушілердің үлесі - 1,4%, өз бетінше жұмыспен айналысатын жеке тұлғалардың үлесі - 5% болды.

Бесіншіден, еңбек қызметі еңбек процесін ұйымдастыру мен басқару құрылымымен, оған қатысушылардың мінез-құлқын анықтайтын нормалармен және алгоритмдермен сипатталады. Әсіресе, тәртіп ұғымы өте маңызды. Әр қызметкер ұжымдағы мінез-құлық ережелері мен тәртібін оның барлық мүшелері үшін міндетті түрде өз еркімен, саналы түрде сақтамайынша қалыпты еңбек қызметі мүмкін емес. Еңбек заңдары мен ішкі еңбек тәртібі жұмыс уақытын тиімді пайдалануды, қызметтік міндеттерін адал атқаруды, жұмыстың жоғары сапасын талап етеді. Бұл талаптарды орындау – еңбек тәртібі.

Жұмыс жағдайлары өте маңызды. Оларға заттың және еңбек құралдарының қауіптілік немесе қауіпсіздік дәрежесі, олардың адам денсаулығына, көңіл-күйіне және еңбек өнімділігіне әсері жатады. Потенциалды қауіпті факторларға физикалық (шу, діріл, температураның жоғарылауы немесе төмендеуі, иондаушы және басқа сәулелер), химиялық (газдар, булар, аэрозольдар), биологиялық (вирустар, бактериялар, саңырауқұлақтар) жатады.

Еңбек мәдениеті үлкен рөл атқарады. Зерттеушілер ондағы үш компонентті анықтайды. Біріншіден, бұл жұмыс ортасын жақсарту, яғни еңбек процесі жүретін жағдайлар. Екіншіден, бұл еңбекке қатысушылар арасындағы қарым-қатынас мәдениеті, еңбек ұжымында қолайлы моральдық-психологиялық ахуал туғызу. Үшіншіден, еңбек әрекетіне қатысушылар еңбек процесінің мазмұнын, оның ерекшеліктерін, сонымен қатар оған енгізілген инженерлік концепцияның шығармашылық іске асуын түсінеді.

Еңбек қызметі – кез келген адамның өміріндегі өзін-өзі жүзеге асырудың ең маңызды саласы. Дәл осы жерде адамның қабілеттері ашылады және жетілдіріледі, дәл осы салада ол өзін жеке тұлға ретінде көрсете алады.

6. Жұмыспен қажеттіліктерді қанағаттандыру.

Адамдардың өз жұмысына деген көзқарасы әртүрлі. Кейбіреулер жұмысты ауыртпалықсыз және салқын жұмыс істейді. Басқалары жұмыста сөзбе-сөз «жанып жатыр». Олар үйге келгенде күндіз қолдарынан келмеген істерін ойлайды. Соңғылары жұмысқа байланған, ал біріншілері одан алшақтап кеткен. Жұмыста «жанып жатқан» адамдар үшін жұмыс басты өмірлік мүддеге айналады.

«Орталық өмірлік мүдде» түсінігін 1956 жылы индустриялық әлеуметтанудың көрнекті маманы Роберт Дубин енгізді. Идеяның жемісті болғаны соншалық, соның негізінде тұтас тұжырымдама пайда болды. Ол келесі ережелерді қамтиды:

1. Еңбек адамының өмірінің орталығы – оның жұмысы; жұмыста болып жатқан барлық нәрсе оның өмірінің барлық басқа аспектілеріне әсер етеді.

2. Адамдар не істесе де, үнемі қанағаттануға ұмтылады: егер жұмыс қанағат әкелмесе, оны өзгертеді.

3. Адамдар тек қана қанағаттану үшін жұмыс істейді, одан артық емес.

4. Қанағаттанған қызметкер ең өнімді болып табылады; керісінше, жұмысына көңілі толмайтындардың өнімділігі төмен.

5. Адамдарды қанағаттануды арттыру арқылы ынталандыруға болады.

6. Қанағаттанған жұмысшы жұмыс ішінде де, одан тыс жерде де жоғары интеграцияланған.

7. Қанағаттанған жұмысшы әдетте көңілсіздік, қорқыныш, депрессия, кінә, кекшілдік, қорқыныш пен қызғаныш сияқты депрессиялық эмоцияларды бастан кешірмейді.

8. Қанағат - бақытқа тең; Сондықтан бар күш-жігерді өз кәсібі саласындағы жұмысшының өмірін барынша бақытты етуге бағыттау керек...

Жұмысқа қанағаттану оған берілген мағынаға ие емес. Еңбек – адам өмірінің бір ғана қыры, бірақ оның жалғыз мақсаты, бүкіл болмысының ақталуы емес. Бірақ бұл адам жұмысынан айырылғанша дұрыс. Осы сәтте біз еңбек адам онсыз жасай алмайтын нәрсе екенін түсінеміз. Еңбексіз адам тіршілігі мағынасын жоғалтса, еңбек бірінші өмірлік қажеттілікке, яғни орталық өмірлік мүддеге айналады деген сөз.

Қорытынды

Белсенділік – қоғамның өмір сүру формасы, адамның сыртқы әлеммен қатынасының сипатты тәсілі, қоршаған дүниенің мақсатқа сай өзгеруінде, сондай-ақ тұлғаның өзгеруінде көрінетін субъект қызметінің көрінісі. өзі. Іс-әрекет процесінде қоғамның және адамның өзі дамуы жүреді. Кез келген әрекетте мотивтер, мақсат, оған жету құралдары, мақсатқа жетуге бағытталған әрекеттер, нәтиже болады. Мотивтер қажеттіліктер, қызығушылықтар, әлеуметтік көзқарастар, сенімдер, идеалдар, жетектер мен эмоциялар болуы мүмкін.

Шығармашылық әрекет адам мен қоғамның дамуында ерекше рөл атқарады, оның барысында бұрын-соңды болмаған жаңа нәрсе жасалады. Адамның шығармашылық әрекетінің сан алуан көріністері ойын, оқу, еңбек сияқты әрекеттерде көрінеді. Шығармашылық әрекетте адамның қабілеттері дамып, оның нәтижесі мәдениет, қоғам өмірінің барлық жақтарының жаңаруы болып табылады.

Еңбек – адамдардың өміріне қажетті еңбек құралдарын, материалдық және рухани құндылықтарды жасауға, пайдалануға бағытталған адамның мақсатты қызметі. Бұл адамның қажеттіліктерін қанағаттандыру тәсілі; қоғамдық байлықтың қайнар көзі; әлеуметтік прогрестің факторы. Еңбек қызметі еңбек операцияларының жиынтығымен сипатталады; еңбек субъектілерінің сапасы; материалдық-техникалық еңбек жағдайлары; еңбек субъектілерін оларды пайдалану құралдарымен және шарттарымен байланыстыру тәсілі; еңбек процесін ұйымдастыру құрылымы және оны басқару. Өндірістің техникалық факторының өзгеруі адам факторының рөлін айтарлықтай арттырады.

Пайдаланылған әдебиеттер тізімі

1. Спирин А.Д., Максюкова С.Б., Мякинников С.П. Адам және оның қажеттіліктері: Оқулық. Кемерово: КузГТУ, 2003 ж.

2. Рубинштейн С.Л. Жалпы психология негіздері. - М., 2004 ж.

3. Хекхаузен Х. Мотивациялар мен әрекеттер. - М.: Педагогика, 1986 ж.

4. Орлов С.В. Адам және оның қажеттіліктері. Санкт-Петербург: Петр, 2007 ж.

5. Бережной Н.М. Адам және оның қажеттіліктері. Редакциялаған В.Д. Диденко. Мәскеу мемлекеттік қызмет көрсету университеті. 2000

6. Марченко Т.А. Қажеттілік әлеуметтік құбылыс ретінде. – М.: Жоғары мектеп, 1998 ж.

7. Каверин С.В. Қажеттілік психологиясы: Оқу-әдістемелік құрал, Тамбов, 2006 ж.

8. Бережной Н.М. Адам және оның қажеттіліктері / Ред. В.Д. Диденко, СМУ қызметі – Форум, 2001 ж.

9. Марченко Т.А. Қажеттілік әлеуметтік құбылыс ретінде. – М.: Жоғары мектеп, 2005 ж.

10. Орлов С.В., Дмитренко Н.А. Адам және оның қажеттіліктері. – Санкт-Петербург: Петр, 2007 ж.

11. Ильин Е.П. Мотивация және тұлға. 3-ші басылым. Санкт-Петербург: Петр, 2003 ж.

Адам мен еңбек бір-бірімен тығыз байланысты екі категория.


Тар мағынада еңбек - бұл жеке адамның өмірін сақтаудың, оның мәнін сақтаудың объективті шарты. Еңбек әрекеті саналы және мақсатты бола отырып, адамды жануарлар әлемінен ажыратады. Күш-жігермен, ақыл-ой немесе физикалық күш жұмсау арқылы жүзеге асырылатын адам әрекеті адамға тек биологиялық тіршілік иесі емес, толыққанды болуға мүмкіндік береді. Еңбек әрекеті индивидті басқа адамдармен, сыртқы әлеммен байланыстырады, өмірлік процестерді қамтамасыз ететін белсенділікті тудырады. Бұл өмірдің бірегей белгісі және оның шарты ретіндегі еңбектің жеке мәні.


Еңбек – сөздің кең мағынасында адамдардың, жалпы адамзаттың өмір сүруін қамтамасыз етудің жолы. Өмірлік процестерде үздіксіз тұтынылатын еңбек өнімдері олардың еңбек процесінде қайта өндірілуін талап етеді. Адамдардың қажеттіліктерінің көбеюі мен өзгеруі әртүрлі еңбек түрлеріне, оның процестерін жақсартуға, әртүрлі еңбек технологияларына әкеледі. Осыған байланысты еңбек қызметі жеке адамның да, жалпы қоғамның да өмір сүруінің қажетті шарты болып табылады.


Еңбек – қарым-қатынас қажеттілігін қанағаттандыру құралы. Еңбек процесі адамдарды біріктіретін бірлескен іс-әрекет процесінде адамдар, топтар, ұйымдар арасындағы өзара әрекеттесу қажеттілігін болжайды. Өндіріс тобы көбінесе жеке адам үшін анықтамалық топқа айналады. Жалпы жұмыс процесіндегі байланыстар негізінде жеке интимдік сезімдер (достық, махаббат) туындайды, өйткені адамдардың білім деңгейі, әлеуметтік жағдайы, қызығушылықтары бірдей және уақытының едәуір бөлігін бірге өткізеді. Нәтижесінде жұмыс әр түрлі адамдарды әлеуметтік қауымдастықтарға біріктіреді. Дегенмен, жұмыс процесінде туындайтын қарама-қайшылықтар өткір конфликттерді тудыруы мүмкін.


Жұмыс тұлғаның өзін-өзі көрсету формасына айналуы мүмкін. Өзінің жеке қасиеттерін және еңбегін сіңіре отырып, адам қоғамда танылуға қол жеткізе алады. Бұл өзін-өзі растау және өзін-өзі көрсету шартына айналуы мүмкін. Көптеген адамдар үшін жұмыс өмірдің тікелей қажеттілігіне айналады. Мұндай адамдар жұмысқа қатысу арқылы өмірінің белсенді кезеңін ұзартады және оны мағынаға толтырады.


Еңбек – адамдардың қоғамдық борышын өтеу жолы. Еңбек қоғамның, мемлекеттің өмір сүруінің шарты болғандықтан, кез келген еңбекке қабілетті азамат қоғамдық еңбекке өз үлесін қосуы керек. Сонымен қатар, мемлекет еңбекке тікелей мәжбүрлеу болмаған жағдайда адамның еңбекке деген қызығушылығын арттыру үшін әртүрлі әдістерді қолдануы керек.


Экономикалық психологияда қызметкерлердің еңбекті қабылдау ерекшеліктерін көрсететін үш көзқарас негізделген. Оның алғашқы екеуін американдық әлеуметтанушы Д.МакГрегор жасаған.


Х теориясы барлық адамдар жалқау және әрбір жұмысшыға, кейбір ерекшеліктерді қоспағанда, жұмыстан жиіркеніш, бастаманың жоқтығы және жауапсыздық тән екенін айтады. Қызметкердің дұрыс жұмыс істеуі үшін оны әкімшілік, психологиялық және экономикалық әдістерді қолданып, «сәбіз бен таяқша» тактикасын қолдана отырып, жан-жақты жұмыс істеуге ынталандыру керек.


Y теориясы бойынша еңбек адамның табиғи қалауына сәйкес келеді. Адамдар еңбекке деген табиғи қажеттілікті сезінеді, еңбекке және оның нәтижелеріне қызығушылық танытады, еңбек бастамасы мен шығармашылығы. Бірақ мұндай жұмысқа деген міндеттеме ақшалай сыйақылармен қамтамасыз етілуі керек.


Z теориясының авторы жапон әлеуметтанушы У.Оучи қызметкерлердің жұмысқа бейімділігі, ең алдымен, менеджердің персоналға деген қамқорлығына байланысты деп есептейді. Қызметкерге тұлға ретінде қызығушылық таныта отырып, оның қажеттіліктеріне, отбасына және мансабына қамқорлық жасай отырып, менеджерлер адамдардың өз жұмысына және оның нәтижелеріне тұрақты қызығушылығын қамтамасыз етеді.


  • Жұмыс Қалай объективті қажеттілік Және ішкі қажет адам. АдамЖәне жұмыс- бір-бірімен тығыз байланысты екі категория. Жұмысдеген сөздің тар мағынасында объективтіжеке адамның өмірін сақтау, оның мәнін сақтау шарты.


  • Жұмыс Қалай объективті қажеттілік Және ішкі қажет адам.
    Бірінші тәсіл нені талдайтын мазмұнды теориялармен байланысты қажеттіліктер адаммінез-құлықтың сол немесе басқа мотивтерін тудырады.


  • Жұмыс Қалай объективті қажеттілік Және ішкі қажет адам.
    Барлық Адамдарқатысып қана қоймайды еңбек, бірақ мемлекеттік қызметкер ретінде тіркелген. Әйтпесе, олар паразит саналып, жауапқа тартылды.


  • Жұмыс Қалай объективті қажеттілік Және ішкі қажет адам.
    Бейімделу адамКімге еңбек. Таңдау адамкәсіп – еңбек әрекетінің бастапқы кезеңі адам, бір... толығырақ».


  • ...мылтық еңбекжәне төмен өнімділік адамдардыңанықталды қажеттілік
    Әлеуметтік биліктің болуы шартты объективті қажетқоғамдағы
    Іске асыруда патша сүйенген әскердегі жасақ ішкіжәне сыртқы...


  • Психика – құрайтын психикалық құбылыстардың жиынтығы интерьерәлем адам
    Жұмысбайланыстыратын процесс болып табылады адамтабиғатпен, әсер ету процесімен адамқосулы
    Сонымен, материалдық, рухани мәдениет адамгершілік- Бұл объективтіпішін...


  • Қажеттілікқылмыскердің жеке басын зерттеу, ең алдымен, қажеттіліктерқылмысқа қарсы күрес тәжірибесі.
    Үшіншіден, қажеттіліктер адамдардыңбасқа әлеуметтік топтар мен қабаттардың өмірімен салыстыру нәтижесінде қалыптасады.
    Кейіпкер еңбек, мысалы,...


  • Классификация қажеттіліктер: 1. Қажеттіліктер, байланысты еңбек (қажеттіліктербілім).
    Қажетинтерьербелсенділік көзі адам, мотив сыртқы.


  • Қажеттіліктер-объективтібір нәрсеге мұқтаж қажеттіөмірлік белсенділікке қол жеткізу адамжәне оның жеке басының дамуы. Тұтынушы мінез-құлқы – қалыптасу процесі сұранысалуан түрлі тұтынушылар


  • Бұл мүмкін болды: біріншіден, ұшу адамғарышқа, екіншіден, атомды құру
    Ғылым – дамытуға бағытталған танымдық әрекеттің ерекше түрі объективті
    ғылым пайда болды қажеттіліктержаттықтырады және оны ерекше түрде жүзеге асырады.

Ұқсас беттер табылды:10


шағын эссе

Мағынасы бойынша еңбек адамның биологиялық қажеттіліктері мен мәдени сұраныстарын қанағаттандыруға арналған шұғыл қажеттілігі болып табылады. Бұл қажеттілікті қанағаттандыру сипаты субъективті және объективті факторлармен анықталады.
Біріншісіне адамдардың жеке жас және жыныстық ерекшеліктері, олардың денсаулық жағдайы, жеке қасиеттері (темперамент, мінез, қабілеттер), сондай-ақ жалпы мәдениет деңгейі, қызмет субъектісінің кәсіби тәжірибесі, оның әлеуметтік жағдайы, яғни , қоғамдық қатынастар саласындағы лауазымы (лауазымы, мамандығы, мамандығы). Екіншісіне адам жұмыс істейтін өндірістің ерекшеліктері жатады: еңбек жағдайы мен тәртібі, оны ұйымдастыру нысаны, еңбекақы жүйесінің ұтымдылығы, кадрларды даярлау және қайта даярлау, еңбек процестерінің технологиясында жаңалықтардың болуы және бірқатар. әлеуметтік-экономикалық сипаттағы басқа да аспектілер.
Адам үшін биоәлеуметтік тіршілік иесі ретінде еңбек, әрине, кез келген тарихи дәуірде өмір сүру үшін ең алдымен қажеттілік болып табылады. Көптеген мыңжылдықтар бойына адам қызметінің барлық басқа түрлерінен материалдық өндірістің басымдығы осыдан туындады. Бұл мағынада еңбек әрқашан (және ең алдымен) материалдық қажеттілік болып табылады. Еңбектің қоғамдық пайдалы сипаты (тіпті оны жеке адам таза жеке мақсатта жүзеге асырса да) бір мезгілде адамға рухани қажеттілікке айналдырады (тіпті ол оны сезінбесе де, қаламаса да). Шындығында, еңбек процесінде адам өз түрінің арасында өзін көрсетеді, ал еңбек бөлінісі мен оның кооперациясы оны өз еркінен тыс, қоғамдық ұдайы өндіріс процесіне тартады.
Адам әрекетінің мотиві ретіндегі еңбек адам мен қоғам деңгейіндегі материалдық және рухани принциптер, қажеттілік пен қажеттілік, өндірістік қатынастар бір-бірімен тығыз ұштасып жататын аз ғана мотивтердің (жалғыз болмаса да) бірі болса керек. Өз бетінше жұмыспен қамту және жалдамалы еңбек, белгілі бір жағдайларда, ол белгілі бір жағдайлардың немесе біреудің (бір нәрсенің) сыртқы мәжбүрлеуінен босатылмаған жағдайларда мәжбүрленуі мүмкін, ал басқаларында (мүлікке меншік) ол еңбек шартында да еркін болуы мүмкін. .
Басқаша айтқанда, материалдық және рухани ерекшеліктерді біріктіретін қызмет мотиві ретіндегі еңбек әрқашан адамға лайықты өмір сүруді қамтамасыз ету үшін қажеттілік болып табылады. Демек, еңбек әрекет мотиві ретінде қажеттілік болып табылады. Еңбек адам қажеттілігінің объектісі ретінде адамның қоғамдық мәнімен байланысты тереңірек құбылыс.

Еңбек – адамның қажеттілігі. Адам жұмыс істемесе, бәрі қызықсыз, монотонды болады. Сонымен қатар, ол жұмысқа кірісуге тым жалқау! Тұйық шеңбер сияқты, бос жүрген сайын ештеңе істегіңіз келмейді! Бірақ егер сіз бұл шеңберден шықсаңыз, жұмысқа кірісіңіз. Бұл өте оңай және жақсы болады!

P.S. Мен импровизация жасадым, бірақ мұның бәрі рас, мен оны өз басымнан өткіздім!
Бұл көмектесті деп үміттенемін! :)))

Еңбекке деген жеке және әлеуметтік қажеттілік

Біз К.Маркспен келісуіміз керек жұмыс адам қоғамында тарихи қалыптасқан және нәтиже алуға бағытталған және өзінің саналы мақсатына сәйкес ерік-жігермен реттелетін саналы әрекет болып табылатын адам қызметінің бастапқы түрі. Еңбек – адам мен қоғам өмірінің, жеке тұлғаның тұлға ретінде дамуының негізгі шарттарының бірі. Мақсатты еңбек әрекеті процесінде жеке адам өзінің қабілеттерін ашады және дамытады, өзінің идеалдарын, сенімдері мен көзқарастарын қалыптастырады және реттейді. Еңбек қызметі кез келген қоғамдық қатынастардың негізінде жатыр және адамдардың қарым-қатынасы мен өзара әрекетіне айтарлықтай әсер етеді.

Француз ойшылы Анри Бергсон адам түрін (homo sapiens) емес, (жұмысшы адам) деп атады, сол арқылы адамның негізгі мәнін қоршаған дүниені және өзін жақсарту үшін үнемі жұмыс істеуге ұмтылу арқылы анықтайды. Осыған ұқсас ойды К.Д.Ушинский «Еңбек өзінің ақыл-ой және тәрбиелік мәні» атты кітабында айтқан, онда ол әрбір адамның өміріндегі еңбектің өзін-өзі ұйымдастырушы рөліне тоқталып, жеке еңбегінсіз адам алға жылжи алмайды, алға жылжи алмайды деп тұжырымдаған. бір орында тұр, бірақ қайту керек.

Сөздің тар мағынасында еңбек – жеке адамның өмірін сақтаудың, оның өмірінің мәнін сақтаудың объективті шарты. Еңбек әрекеті саналы және мақсатты бола отырып, адамды жануарлар әлемінен ажыратады. Адамның іс-әрекеті күш жұмсаумен, ең алдымен ақыл-ой немесе физикалық энергияны жұмсау арқылы жүзеге асырылады, бұл адамға тек биологиялық тіршілік иесі емес, толыққанды саналы адам болуға мүмкіндік береді. Еңбек қызметі қоғамнан оқшауланбай, онымен бірігуде, индивидті басқа адамдармен, сыртқы әлеммен байланыстырып, оның белсенділігін тудыратын, жеке адамның да, жалпы қоғамның да өмірлік процестерін қолдауда жүзеге асырылады. Бұл тұрғыда еңбек жеке адамдар мен адамзат қауымы үшін өмірдің белгісі деп айта аламыз.

Адам үшін биоәлеуметтік тіршілік иесі ретінде еңбек, әрине, ең алдымен, кез келген тарихи дәуірде өмір сүру үшін қажеттілік болып табылады. Көптеген мыңжылдықтар бойына адам қызметінің барлық басқа түрлерінен материалдық өндірістің басымдығы осыдан туындады. Бұл мағынада еңбек ең алдымен материалдық қажеттілік болып табылады. Еңбектің қоғамдық пайдалы сипаты (тіпті оны жеке адам таза жеке мақсатта жүзеге асырса да) сонымен бірге оны адамға рухани қажеттілікке айналдырады (тіпті ол оны сезінбесе де, қаламаса да).

Біз Л.С.Шаховскаямен келісуіміз керек, еңбек адам әрекетінің мотиві ретінде адам мен қоғам деңгейіндегі материалдық және рухани принциптер, қажеттілік пен қажеттілік, өндірістік қатынастар бір-бірімен тығыз байланыста болатын аз ғана мотивтердің бірі болса керек.

Сөздің кең мағынасында еңбек – адамдардың, жалпы адамзаттың өмір сүруін қамтамасыз ету тәсілі. Өмірлік процестерде үздіксіз тұтынылатын еңбек өнімдері оларды қайта өндіруді, жаңғыртуды және жетілдіруді талап етеді, оны сәйкес еңбек процесінде де жүзеге асыруға болады. Жеке қажеттіліктердің өсуі және олардың өзгеруі еңбектің әртүрлі түрлерінің қалыптасуына, оның процестерінің жетілдірілуіне, еңбек технологияларының әртүрлілігіне алғышарттар жасайды. Сонымен, еңбек әрекеті жеке адамның да, жалпы қоғамның да өмір сүруінің қажетті шарты болып табылады.

Айта кету керек, жұмыс адамның қарым-қатынасқа деген аффилиирленген қажеттілігін қанағаттандыру құралы болып табылады. Еңбек қызметі процесс ретінде адамдардың, топтардың, ұйымдардың өзара әрекеттесу қажеттілігін болжайды, бұл өз кезегінде адамдарды жақындастырады және әлеуметтік байланыстарды нығайтады. Өндіріс тобы көбінесе жеке адам үшін анықтамалық топқа айналады. Бірлескен жұмыс процесіндегі өзара әрекеттестік негізінде бейресми қарым-қатынастар, жеке ұнатулар мен ұнатпаулар, сезімдер (достықтан сүйіспеншілікке дейін) туындайды. Еңбек процесіндегі мұндай әлеуметтік-психологиялық құбылыстардың сипатын процеске қатысушылардың білім деңгейі, мәдениеті, әлеуметтік жағдайы, қызығушылықтары бірдей болуымен және олардың уақытының едәуір бөлігін бірге өткізуімен түсіндіруге болады. Нәтижесінде еңбек әр түрлі адамдарды әлеуметтік қауымдастықтарға біріктірудің синергетикалық механизмі болып табылады. Сонымен қатар, жұмыс процесінде туындайтын әртүрлі қарама-қайшылықтар мен келіспеушіліктер өткір, кейде шешілмейтін қақтығыстарды тудыруы мүмкін.

Соған қарамастан, еңбек жеке тұлғаның өзін-өзі танытуының және өзін-өзі көрсетуінің нысаны ғана бола алады және бұл аспектіде жұмыс бірдей емес (оның пәні жеке болғандықтан), ол әрқашан саны мен сапасы, дәрежесі бойынша әр түрлі болады. қарқындылық, және әрқашан көрініс түрінде жеке. Өзінің жеке қасиеттерін, еңбегін сіңіру арқылы адам жұртшылықтың мойындауына ие болады. Тұлғаның қалыптасуы мен дамуы үшін бұл өзін-өзі растау мен өзін-өзі көрсетудің маңызды шарты болып табылады. Көптеген өзін-өзі ұйымдастырған адамдар үшін жұмыс өмірдің шұғыл қажеттілігіне айналады, олар еңбек процесіне белсенді қатысу арқылы өмірінің белсенді кезеңін ұзартады, оны жарқын және мағыналы етеді.

Еңбекте белсенділік мотиві ретінде материалдық және рухани ерекшеліктер біріктіріледі - бұл әрекет субъектісі үшін лайықты өмір сүруді қамтамасыз ету қажеттілігі ретінде көрінеді. Сонымен, еңбек әрекет мотиві ретінде қажеттілік, ал адам қажеттілігінің объектісі ретінде ол Л.С.Шаховская атап өткендей, адамның әлеуметтік мәнімен байланысты тереңірек құбылыс. Еңбекке деген қажеттілік адамның еңбекке деген қатынасы ретінде көрінеді, оның жалдамалы еңбек пе, әлде «өзі үшін» екендігі маңызды емес, өйткені өркениет дамуының сол кезеңінде, ол бірінші өмірлік қажеттілікке айналғанда, ол жоқ. тек қана еңбек ету, бұл белсенділік, әрқашан шығармашылық және әрқашан әлеуметтік маңызды.

Өзінің табиғаты бойынша еңбек адамның тұрақты қажеттілігі болып табылады, мұнда еңбек процесі осы қажеттілікті қанағаттандыру тәсілі ретінде әрекет етеді. Еңбек еңбек ету қажеттілігін тудырады және тудырады. Нәтижесінде еңбек процесін өзі анықтайды. Еңбекке деген қажеттілік адамның биологиялық табиғатының өнімі емес, оның тарихи дамуының жемісі, қоғамның мәдени өрлеуінің нәтижесі.

Адам ғана еңбектен ләззат пен қанағаттануды сезініп, еңбек экстазының күйінде бола алады және соның арқасында ғана ол өзінің бойында үнемі делдалдық мәнін – адамның мәнін, өмірінің мәнін бекіте алады. Осыған сүйене отырып, еңбек (еңбек процесі) бір жағынан, адамның салдары болса, екінші жағынан, адам өмірінің өзінің саналы қажеттілігінен, оның тұлға ретінде көрінуінен басқа ештеңе емес, ол әрекет.

Л.И.Чуб өзінің ғылыми еңбегінде еңбек қажеттілік ретінде еңбектен тыс жатқан нәрсе емес, адамның белсенді, шығармашылық, қоғамдық болмысының көрінісі ретінде өзінің еңбек сәті екенін дәлелдеді. Адамның жеке тұлға ретінде қалыптасуы әр түрлі іс-әрекет түрлері арқылы және негізінен еңбек арқылы жүзеге асады. Өндіріс әрекетінде объективті жағдайлар ғана емес, өндірушілердің өздері де жаңа қасиеттерді дамытып, өздерін дамытып, түрлендіреді, жаңа күштер мен жаңа идеяларды, қарым-қатынастың жаңа тәсілдерін және жаңа қажеттіліктерді тудырады. Адам қоғамдық дамудың агенті және субъектісі ғана емес, сонымен бірге оның өнімі, ол өзінің қасиеттері мен маңызды күштерінің дамуы тұрғысынан үздіксіз болу қозғалысында.

Сонымен, жоғарыда көрсетілгендей, еңбек әр адамның жеке басының қалыптасуы мен көрінуі үшін де, жалпы қоғамның дамуы үшін де функционалдық мақсатқа ие. Батыс ғалымдарының адамның жеке тұлға ретіндегі өміріндегі еңбек рөлі туралы зерттеулері еңбектің келесі функцияларын анықтауға мүмкіндік берді:

  • - адамның қоғамдағы орны мен беделін қамтамасыз етеді;
  • - өзінің кірісін жасайды;
  • - жеке адамды жұмыспен қамтуды және әлеуметтік белсенділікті қамтамасыз етеді және қоғамға қызмет етудің жақсы тәсілі болып табылады;
  • - әлеуметтік байланыстар орнатуға мүмкіндік береді;
  • - өзі қызықты, еңбек жетістіктерінен қуаныш пен терең қанағат сезімін тудырады.

Бұл тізімге еңбек адамның өмірін саналы етіп, оның іс-әрекетіне мән беретінін қосу керек.

Еңбектің әлеуметтік құрамдас бөлігін еңбек қызметінің келесі әлеуметтік функцияларының призмасы арқылы анықтауға болады.

Әлеуметтік-экономикалық функция адамның еңбек субъектісі ретінде табиғи ортаның әртүрлі объектілеріне, оның ресурстарына әсер етіп, олардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін оларды материалдық игіліктер мен қызметтерге айналдыруынан көрінеді.

Өнімді Еңбек қызметі жеке тұлғаның шығармашылық іс-әрекетке деген қажеттілігін қанағаттандыруда, өзінің қабілеттерін және өзін-өзі танытуында көрінеді, соның арқасында мәдени, ғылыми және техникалық мұрасы артады.

Әлеуметтік құрылымдау еңбек функциясы, бір жағынан, қоғамдық еңбек бөлінісінде, ал екінші жағынан, еңбек процесіне қатысушы адамдардың күш-жігерін біріктіруде. Бірінші жағдайда еңбек процесінің әртүрлі қатысушылары арасында белгілі бір еңбек функциялары бөлінеді, нәтижесінде мамандандырылған еңбек түрлері пайда болады. Екінші жағдайда, жеке еңбек қызметінің нәтижелерінің алмасуы қоғамдық еңбек процесінің субъектілері арасында өзара байланыс орнату қажеттілігіне әкеледі. Осылайша, бұл функция әртүрлі адамдар мен әлеуметтік топтар арасында әлеуметтік-экономикалық байланыстарды құру қажеттілігін көрсетеді.

Әлеуметтік бақылау еңбек қызметі еңбек арқылы еңбек қатынастарын әлеуметтік бақылаудың жиынтығын білдіретін құндылықтардың белгілі бір жүйесімен, мінез-құлық нормаларымен, стандарттармен, әсер ету әдістерімен және т.б. реттелетін күрделі қоғамдық қатынастар жүйесі қалыптасқанын көрсетеді. Бұл еңбек заңнамасын, экономикалық және техникалық стандарттарды, ұйымдардың жарғыларын, ұжымдық шарттарды, лауазымдық нұсқаулықтарды, бейресми нормаларды және ұйымдық мәдениеттің негізгі принциптерін қамтуы мүмкін.

Әлеуметтену Еңбек қызметі еңбек әрекетінің әлеуметтік рөлдердің, мінез-құлық үлгілерінің ауқымын кеңейтуге, олардың нормаларын меңгеруге және өзара әрекеттестік құндылықтарын анықтауға мүмкіндік беретіндігімен байланысты, бұл жеке тұлғаның өзін қоғамдық өмірдің толық қатысушысы ретінде сезінуге мүмкіндік береді. өмір. Бұл функция адамға белгілі бір мәртебеге ие болуға, әлеуметтік тиесілігін және өзіндік ерекшелігін сезінуге мүмкіндік береді.

Әлеуметтік даму еңбек функциясы еңбек мазмұнының орындаушының жеке басына, еңбек ұжымына және жалпы қоғамға әсері ретінде көрінеді. Бұл еңбек құралдарының дамып, жетілдірілуімен бірге процесс ретіндегі еңбек мазмұнының да дамитындығымен түсіндіріледі. Нәтижесінде қазіргі экономиканың барлық дерлік салаларында еңбек субъектісінің білім деңгейіне және біліктілігіне қойылатын талаптардың артуы байқалады. Осы себепті қазіргі заманғы ұйымдағы персоналды басқарудың басым функцияларының бірі қызметкерлерді оқыту функциясы болып табылады.

Әлеуметтік стратификация еңбек функциясы, шын мәнінде, әр түрлі еңбек түрлерінің нәтижелерін қоғам әртүрлі марапаттайтын және бағалайтын айырмашылығы бар әлеуметтік құрылымдық функцияның туындысы. Осыған сәйкес еңбек қызметінің кейбір түрлері басқалармен салыстырғанда маңыздырақ және беделді болып танылады. Осылайша, еңбек қызметі қоғамдағы басым құндылық жүйесінің қалыптасуына және нығаюына ықпал етеді және еңбек әрекетіне қатысушыларды әлеуметтік қабат деңгейлері бойынша разрядтау қызметін атқарады.

Қоғамның эволюциялық, ғылыми-техникалық дамуы адамның еңбек процесінің жетілдірілуіне әкеліп соқтырады, оны айтарлықтай қиындатады; қызмет субъектісі барған сайын ұйымдасқан және ақпаратты көп қажет ететін еңбек құралдарын пайдалана отырып, неғұрлым күрделі және әртүрлі операцияларды орындауға мәжбүр болады. Қазіргі адам үлкен мақсаттар қояды және оған қол жеткізеді. Оның шығармашылығы сан қырлы, алуан түрлі және кемелді болды. Қазіргі еңбектің мазмұндық сипаттамаларына мыналар жатады:

  • - еңбек процесінің интеллектуалдық құрамдас бөлігінің өсуі. Ой еңбегінің рөлі еселеп артты, қызметкердің өз қызметінің процесі мен нәтижелеріне саналы және жауапты қатынасына қойылатын талаптар артты;
  • - механикаландырылған, автоматтандырылған және функционалдық еңбек үлесін арттыру. Бұл адамның физикалық және психологиялық мүмкіндіктерінің шектеулерін еңсеруге мүмкіндік беретін және өнімділік пен еңбек тиімділігінің өсуінің шешуші факторы ретінде қызмет ететін ғылыми-техникалық прогрестің жетістіктеріне, компьютерлік технологиялардың дамуына байланысты;
  • - еңбек процесінің неғұрлым өзекті әлеуметтік құрамдас бөлігі. Осылайша, бүгінгі күні еңбек өнімділігінің өсу факторлары жұмысшының біліктілігін арттыру немесе оның жұмысын механикаландыру және автоматтандыру деңгейін арттыру арқылы ғана емес, сонымен қатар адамның денсаулығының жай-күйі, оның көңіл-күйі, еңбек саласындағы қарым-қатынастарымен де қарастырылады. отбасы, ұжым және жалпы қоғам.