Ортаңғы топтағы өнер сабағының қорытындысы. Тақырыбы: Бұллфин

Осина Ольга Анатольевна, мұғалім. Абакан қаласының «Балаларды дамыту орталығы – «Чайка» балабақшасы» коммуналдық бюджеттік білім беру мекемесі.
Материалдың сипаттамасы: Мен сіздерге ортаңғы топ (4 - 5 жас) балаларының көркемдік-эстетикалық дамуы туралы сабақтың қысқаша мазмұнын ұсынамын: «Булфан». Бұл материал педагогикалық факультеттердің оқытушыларына, әдіскерлеріне және студенттеріне пайдалы болады.

«Тікелей оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны.Тақырыбы: «Булфан».

Мақсат:Өндірістік іс-әрекет процесінде дамудың әлеуметтік жағдайын құру «Булфан».
Тапсырмалар:
1. Шығармашылық пен қиялды дамытуға жағдай жасау;
2. Балалардың эмоционалдық саулығын қамтамасыз ету;
3. Балалардың қар басқан бұтаққа өгіздің суретін салу қабілетін дамытуға ықпал ету: қарапайым композиция құрастыру, құстың сыртқы түрінің ерекшеліктерін – дене құрылысын, бояуын жеткізу.
4. Табиғатқа деген қызығушылықты, алған идеяларын суретте бейнелеуге құштарлығын тәрбиелеу.
Балалар іс-әрекетінің түрлері:көрнекілік, ойындық, моторлы, көркем әдебиетті қабылдау.
Жабдық:көк қағаз парақтары, гуашь (қызыл, ақ, қара), қылқаламдар, майлықтар, су құйылған банкалар.
Сабақтың барысы.
Кіріспе бөлім.
Тәрбиеші.Балалар бүгін бізге Сиқырлы қылқалам келді. (Мұғалім қуыршақты көрсетеді). Онымен танысайық. (Балалар Сиқырлы щеткамен танысады). Содан кейін мұғалім кейіпкердің атынан балалармен әңгіме жүргізеді.
Сиқырлы щетка:Мен бұқаның суретін салуды шештім. Ал мен сені көмекші етіп алғым келеді. Сіз келісесіз бе? (Балалардың жауаптары).
Негізгі бөлім.
Сиқырлы щетка.Бұқаның суретіне назар аударайық. Құс қандай бөліктерден тұрады? (Балалардың жауаптары). Сиқырлы щетка.Бұқа – төсі ашық қызыл, қара қалпақшасы бар кішкентай құс. Алғашқы қар жауғанда пайда болатындықтан осылай аталады.
«Құс жина» дидактикалық ойыны.
Сиқырлы щетка.Балалар, геометриялық пішіндерден құс құрастырыңдар. (Балалар құсты жинайды.)
Сиқырлы щетка.Балалар, қараңдаршы, біз бұқаның суретін қалай саламыз. (Мұғалім құстың суретін салу кезеңдерін көрсетіп, атайды.)
Қар басқан бұтақты ақ бояумен бояймыз.


Біз шеңбер сызып, оны екі бөлікке бөлеміз - бұл бұқаның денесі.
Біз кеудені қызыл бояумен бояймыз.
Артқы жағын қара бояумен бояймыз.


Басты, құйрықты, мұрынды және көзді сызыңыз.

(Балалар мұғалімнің түсіндірмесін тыңдайды).
Сиқырлы щетка.Сурет салмас бұрын біраз ойнайық.
Динамикалық үзіліс.
Құстар қанаттарын қақты - бәрі ұшып, ұшты,
құстар ауада айналып жүрді,
жолға түсіп кетті,
Біз жол бойымен жүгірдік,
Қиыршықтар мен дәндер кесілді. (Балалар мәтін бойынша қимылдарға еліктейді).
Сиқырлы щетка.Енді біздің құстар балаға айналып, өз жұмыстарына отырды. Тәуелсіз бейнелеу әрекеті.Сурет салу аяқталғаннан кейін балалар көрмеге өз жұмыстарын көрсетеді.

Сабақты қорытындылау.
Сиқырлы щетка.Жарайсыңдар балалар, сендер көп жұмыс жасадыңдар.

Жазда мүсіндер ән салған жерде,
Бүгін - қараңыз! -
Қызғылт алма сияқты
Бұтақтарда бұқалар бар.
З. Александрова.
Балалар бұлдырларға қарайды.Сізге қай құстар ұнады және неге? (Балалардың жауаптары).Содан кейін Сиқырлы қылқалам балалармен қоштасады.

Морозова Татьяна Владимировна
«Қызыл төсті бұқалар» үлкен тобында сурет салу сабағының қысқаша мазмұны

GCD сәйкес тақырып бойынша үлкен топта сурет салу: « Қызыл төсті қарлар

Бағдарлама мазмұны:

Бізді қоршаған әлем туралы білімдерін тереңдету; балалардың суретте құстардың бейнесін беру қабілетін жетілдіруді жалғастыру – бұқалар; сипаттамалық бөлшектерді, заттардың және олардың бөліктерінің өлшемдері, биіктігі, бір-біріне қатысты орналасуы бойынша байланысын жеткізуге үйрету.

Бейнелеу дағдылары мен дағдыларын жетілдіру, көркемдік және шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Шығармашылық бастаманы ынталандыру.

Байқағыштыққа, құстарға деген қамқорлыққа, мейірімділікке, мейірімділікке тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар мен материалдар: суреттері бар иллюстрациялар бульфин, торғай, қарға т.б., қарапайым қарындаш, акварель бояулар, құмыра су, қылқалам, майлықтар, көк түсті қағаз, мұғалім салған сурет.

Алдын ала жұмыс: серуендегі құстарды көру, иллюстрацияларды қарау, құстардың құрылысын табу, В.Сухомлинскийдің әңгімелерін оқу « Қызыл төсті бұқалар» , « Булльфин – оюшы» ; ұжымдық модельдеу «Құстар қоректендіргіште»; дидактикалық ойын: «Сипаттамасы бойынша біліңіз»

Сөздік жұмысы: Оқушылардан толық, егжей-тегжейлі жауаптар алу, балалардың белсенді сөздік қорына кіріспе қызыл төсті, отар.

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру кезеңі «Күлкі сыйла»

Барлық балалар шеңберге жиналды.

Мен сенің досыңмын, ал сен менің досымсың.

Қолды мықтап ұстайық

Ал енді бір-бірімізге күлейік.

Солға – оңға бұрылайық

Ал енді бір-бірімізге күлейік.

Тәрбиеші. - Ой, балалар, тыныш болыңдар, тыныш болыңдар, мен біртүрлі естіп тұрмын

Біреу бізге қарай асығып келеді

Титмаус конвертпен ұшып келеді (басында титмаус таңбасы бар бала)

Титмаус. Мен күлкілі сиқыршымын

Ал мен аяздан қорықпаймын.

Тіпті минус жиырма бесте

Мен ән айтқанды жақсы көремін!

Сәлем балалар. Қыс сізге хат жіберді.

Тәрбиеші. Міне, хат, бұл ерекше. Бүгін Қыстың бізге не жібергенін көрейік (Конверттен қысқы табиғат бейнеленген иллюстрацияны шығарамын).

Балалар, бұл жерде жылдың қай мезгілі бейнеленген деп ойлайсыңдар? (қыс)

Неліктен олай ойлайсың? (Айналаның бәрі ақ түсті қар, ағаштарда жапырақтар жоқ)

Мен балаларды қоректендіргіштерге құйып жатқан төмендегі суретті шығарамын.

Қыста біздің фидерімізге кім ұшады? (құстар)

Бұл құстар бір сөзбен қалай аталады? (қыстау)

Неліктен олар бұлай аталады? (өйткені олар жылы климатқа ұшпайды, бірақ бізге жақын болады)

Қандай қыстайтын құстарды білесіңдер? (үшінші суретті көрсету)Суреттерге қарап, мұнда бейнеленген құстарды ата (қарға, торғай, қарға, көгершін)

Жарайсыңдар балалар, қыстап қалатын құстарды еске түсірдік.

Енді сіз бен біз үлкен құсқа, қыранға айналдық деп елестетіңізші (балалар шеңбер бойымен жүреді, қолдарын қанаттай соғады).

Ал енді біз кішкентай құсқа, титмаусқа айналамыз (балалар шеңбер бойымен жүреді, қолдарын екі жаққа жайып, саусақтарын сермеп отырады)

Міне, құстарымыз қанатын қағып, өз орындарына ұшып кетті.

Тәрбиеші: Бізге тек қыстауға келетін құстар бар. Бұл құсты тану үшін болжаңыз жұмбақ:

Қара, қызыл төсті,

Ол бізден баспана табады.

Ол суық тиюден қорықпайды.

Біріншісімен дәл осы жерде қар. (Булльфин.)

Ал енді біз мына ғажайып құсты көреміз (слайд көрсету).

1. Бұқалар- бұл күзде жылы климатқа ұшпайтын қыстайтын құстар. Олар көктем мен жазды солтүстік ормандардың қалың тоғайларында өткізеді, ал күзде олар үйір-үйір болып жиналып, біздің саябақтар мен бақшаларға ұшады.

2. Олар әр түрлі тұқымдарды, итмұрын және шетен жидектерін жұтқанды жақсы көреді.

3. Олардың қандай екенін қараңыз әдемі, жарқын, бұтақтағы алмаға ұқсас.

4. Әйелде бульфин, жүні ақшыл, сұрғылт, ал аталығы ашық, с қызыл кеуде.

5. Қайтадан тамсанып көрейік бульфин, ол өте көп қызыл төспен әдемі.

6-7. Міне, біз мұның қалай болатынын көреміз бұқаның суретін салу. Біреуі қанатын жайып, ұшқысы келеді, ал басқалары бұтақ үстінде, бір-біріне тығылып отыр.

8. Ал мұнда дененің қандай бөліктерден тұратыны көрсетілген бульфин және оны қалай салу керек.

Тәрбиеші. Бүгін біз сіздермен боламыз бұқаның суретін салу.

Педагог осы құсты бейнелейтін иллюстрацияны көрсетеді және балалардың сыртқы түрі туралы түсініктерін нақтылау және байыту үшін әңгіме жүргізеді. бұқалар. Дененің құрылымдық ерекшеліктерін талқылаңыз бульфин:

сопақ дене Қызыл, қара түсті, кішкентай, сәл жалпақтау қара басы үшбұрышты үшбұрышты тұмсығы бар, үш түрлі түсті қанатты (жоғарыда көк, төменгі жағында кішкентай ақ дақтары бар қара), соңында кішкентай ойығы бар тікбұрышты қара құйрық.

Балалармен мінездеме арқылы әңгімелей отырып, жұмыстың орындалу жолын түсіндіреді бульфин.

Тәрбиеші.

Мен қарапайым қарындаш алып, эскиз жасаймын. Келесі мен бастаймын құсты бояу, кең сызықтар. Алдымен мен сурет саламын қызыл бояу сопақ дене. Бір жағынан, кеуде қайда болса, ол кеңірек, ал құйрық қай жерде болса, ол тар болады. (жұмыртқаға ұқсайды).

Қара кеуденің үстінде бояуМен сопақ басын денені сәл басып тұратындай етіп саламын, өйткені мойын қысқа бұқа.

Енді мен екі кең сызықты және қанатты орташа өлшемді құйрықты саламын. Құс ұшып бара жатса, олар көтеріледі, ал отырса, артқы жағына қысылады.

Оның қандай тұмсығы бар? бульфин? Дұрыс, ол қысқа және қалың. Не үшін бұқаларсізге осындай күшті және қалың тұмсық керек пе? (конустардан тұқым алу үшін). Көздер тұмсықтан жоғары, аяқтары қысқа, құйрығына жақын орналасқан. Тұмсықты қысқа штрихпен саламын, ашық болса – екі штрихпен. Бұқаның суреті салынған.

Мұғалім сұрақтар арқылы бейнелеу әдісінің реттілігін бекітеді бульфин.

Өздік жұмысты орындамас бұрын

Физминутка

« Бұқалар»

Бұтақтарға қара, (Қолдар екі жаққа шапалақтайды)

IN Қызыл футболкалар Bullfinches(кеуделер көрсетілген)

Қауырсындар жайылады (Қолдар аздап екі жаққа)

Күнге шомылу (Саусақтарды бұлғау)

Олар бастарын айналдырады, оларды айналдырады, (Басыңызды оңға, солға бұрыңыз)

Олар ұшып кеткісі келеді. (Қолдарын бұлғап шеңбер бойымен жүгіру)

Шоу! Шоу! Ұшайық!

Содан кейін олар бұтаққа отырды!

Ал енді жұмысқа кірісуге болады.

Балалар өз беттерімен сурет салады.

Мұғалім жұмыстың реттілігін қадағалайды және сұрақтардың көмегімен пішіннің атауын және пропорционалдық қатынасты нақтылайды.

Жұмысына қосымша элементтер қосқандарды мақтайды, мысалы. басқа позада бұқаның суретін салды, бастың орнын өзгертті.

Нәтижелі іс-әрекеттің соңында оқушылар салған суреттерін кептіру үшін жайып салады. Мұғалім өлеңнен үзінді оқиды

З. Александрова:

Жазда мүсіндер ән салған жерде,

Бүгін - қараңыз! -

Қызғылт алма сияқты

Бұтақтарда бұқалар.

Тәрбиеші

Біз қандай құспыз бүгін боялған? (Булльфин) .

Не істеп жатыр суреттегі бұқа? (Бұтақта отырған бульфин, шыбындар, тұқымдарды жұтады).

Жарайсың! Қазір біздің топтұтас отар пайда болды бұқалар. Олар неге ұқсайды әдемі және мүлдем басқа!

Оқушылар кім, қалай деп есептейді құстарды салды: қанаттары жайылған - ұшқысы келеді; бұтаққа отырады, бірдеңені шұқылайды.

Балалар ең қызықты жұмыстарды таңдайды.

Лариса Кузнецова
«Қызғылт алмалар сияқты, бұтақтағы бұқалар сияқты» ортаңғы топта сурет салуға арналған GCD қысқаша мазмұны

№ 20 балаларды көркемдік-эстетикалық бағытта дамыту іс-шараларын басымдықпен жүзеге асыратын жалпы дамытушылық балабақшасы қалалық мектепке дейінгі білім беру мекемесі.

Ортаңғы топтағы сурет салуға арналған ЖКД қысқаша мазмұны

«Қалай бұқалар бұтақтарында қызғылт алма»

Орындалды: сурет мұғалімі

Кузнецова Лариса Артемьевна

Можга, 2014 ж

Мақсат: Балаларды оқыту бұқаларды салу

Көрнекі тапсырмалар:

1. Құстың сыртқы түрінің ерекшеліктерін – дене құрылысы мен бояуын жеткізе отырып, қарапайым композиция құрастырыңыз.

2. Түс пен пішін сезімін дамыту.

Техникалық тапсырмалар:

1. Балаларды оқытуды жалғастыру құстарды салудәстүрлі емес әдістерді қолдану сурет– қатты щеткамен соғу.

2. Техниканы жетілдіру гуашь бояуларымен сурет салу: силуэт контурын қайталай отырып, щетканы үйінді бойымен еркін жылжытыңыз.

Тәрбиелік тапсырмалар:

1. Табиғатқа деген қызығушылықты, эстетикалық эмоциялар мен алған идеяларды суретте бейнелеуге құштарлығын тәрбиелеу.

2. Балалардың қыстайтын құстар туралы білімдерін кеңейту.

Материалдар, құралдар, жабдықтар.

Демо: жапырақсыз шетен бейнеленген А-1 парағы; иллюстрациялар – «Қыстайтын құстар», музыкалық сүйемелдеу; үшін технологиялық карта сурет« Булльфин» , магниттік тақта.

Бөлу: ашық көк қағаз парақтары; қара, қызыл және ақ гуашь; тиін щеткалар, қылшықтар; майлықтар, су, щетка ұстағыштар; мақта бүршіктері.

Әдістер мен тәсілдер:

Көрнекі әдістер – көрнекі құралдарды көрсету;

Сөздік әдістер – сабақ барысында ертегі айту, жұмбақтар табу, әңгімелесу, мұғалімнің нұсқауы;

Практикалық әдіс

Білім берудің интеграциясы аймақтар: көркем шығармашылық, көркем әдебиет оқу, қарым-қатынас, денсаулық.

Алдын ала жұмыс:

Торғайдың суреті. Саябақта серуендеп жүрген құстарды бақылап отыр. Қыстап қалатын құстар туралы әңгіме. Құстардың суреттеріне қарайды (торғай, тит, бульфин, қарға, қарға, т.б.). Құстар туралы жұмбақтар тапқызу.

Сабақтың барысы:

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Мұғалім ертегі тыңдауды ұсынады.

«Ертеде бір шетен ағашы болыпты. Көктемде ол жасыл жапырақтар мен ақ гүлдермен киінді, содан кейін жидектер пайда болды.

Жаз бойы тау күлі су ішіп, күнге қыздырынып, жидектері пісетін.

Шетен құстарды шақырды: «Құстар, құстар, маған ұшыңдар, менің жидектерім піскен». Бірақ оған құстар жауап: «Әлі уақыт емес, ерте».

Күз келді. Шеңбер ағашының жапырақтары сарғайып, қызылға айналды. Ол қайтадан құстарды шақыра бастады, бірақ олар қайтадан Олар айтады: «Әлі уақыт емес. Ерте».

Шеңбер ағашы қайғылы, оның жидектерін ешкім жемейді.

Соңғы жапырақтар түсіп қалды. Қарлы жерде жарқыраған шамдар сияқты жидектердің шоғырлары ғана жанып тұрады филиалдары. Бүкіл жер бетін қамтыды қар. Қыс келді».

Мұнда құстар шетен жидектерін жұтуға келді. Мұнда уақыт: барлық жәндіктер тығылды, ұйықтап қалды барлық тұқымдарды қар, басқа жейтін ештеңеміз жоқ. Рахмет, Роуэн, жидектеріңді бізге сақтап қойғаның үшін».

Мазмұны туралы сұрақтар ертегілер:

Құстар жидектерді жұтуға қашан келді? Неліктен?

Тау күліне қандай құстар ұша алады?

2. Қыстайтын құстар туралы тақпақтарды көрнекілік арқылы оқу.

Мақсат: Балалардың қыстайтын құстар туралы білімдерін бекіту (торғай, мылтық, қарға, қарға, бульфин)

1. Чип-твит-твит-твит!

Торғайдың өзі үлкен емес

Және өте ұзақ емес

Торғайдың құйрығы.

2. Қарғаға қара

Сұр түсті қарға көйлек

Кішкентай қара қауырсындар

Құйрық пен мойынға

3. Құс ұшқыш ұшады

Сары блузкада,

Қара шляпада.

Титмаус жасыл пальто киеді

Құстың кеудесіне қара галстук.

4. Бізге бір қаршыға ұшып келді

Оның екі ақ жағы бар

Қара құйрық және арқа

Басы да қара.

5. Қара қанатты, қызыл төсті,

Ал қыста ол баспана табады.

Ол суық тиюден қорықпайды -

Біріншісімен дәл осы жерде қар!

Ойын мотивациясы

Мұғалім ақ түсті сұлбаны көрсетеді бульфинжәне айтады балалар: «Сау бол бұқалар бізге қарай ұшып кетті, зұлым суық олардың суық тынысын үрлеп, мұз кесектеріне айналдырды. Қалай көмектесуге болады бұқалар

3. Психогимнастика

«Сіздің қолыңызда кішкентай дәрменсіз құс бар деп елестетіп көріңіз. Алақандарымызды біріктірейік. Енді оны баяу жылытыңыз; алақандарыңызды бір-бірден қысыңыз, құсты ішіне тығыңыз, оған дем алыңыз, оны біркелкі, тыныш тынысыңызбен жылытыңыз, алақаныңызды кеудеге қойыңыз, балапанға жүрегіңіздің және тынысыңыздың мейірімін беріңіз».

4. Оқу міндетін қою. Тапсырманы басқару.

Мұғалім сызбаны көрсетеді бульфин, балалар қарайды; парақтарында саусағымен дененің контурын, басын сызады, пішіні мен түсін көрсетеді.

Педагог балалардың сыртқы келбет туралы ойларын нақтылау және байыту үшін әңгіме жүргізеді бұқалар: « Бульфин - кішкентай, кеудесі ашық қызыл, қара қалпақшасы бар толымды құс. Оларды осылай атайды, өйткені олар біздің ауданда бірінші болып пайда болады қар. Бұқалартау күлінде шамдар сияқты, шамдар сияқты, сияқты алма».

Мұғалім технологиялық картаны шығарады « Бұқалар» және балаларға ұсынады қызыл кеудесі бар әдемі бұқаларды салыңыз.

Тізбекті көрсету сурет:

1. Қылшықты щетканы алыңыз, оны қызыл гуашьға батырып, кеудеге жеңіл соққылармен бояңыз.

2. Жұмсақ щетканы қолданып, қара гуашьпен бояу бұқаның арқасы, «сүйертейік»оған кішкентай шеңбер сызыңыз - басы, қанаттары және құйрығы.

3. Сурет салу үшін щетканың ұшын пайдаланыңыз бұқалардың тұмсықтары.

4. Мақта таяқшасымен – көзді және айналасындағы қарды бульфин.

5. Саусақ гимнастикасы

«Құстар ұшып кетті

Олар қанаттарын қағып,

Ағаштарға отырды

Біз тыныш демалдық».

6. Балалардың өзіндік іс-әрекеті. Жеке жұмыс.

Балалар контурды саусақтарымен жүргізеді бульфин, щеткамен қыздыру жаттығуын орындаңыз. Қатты щеткамен қызыл гуашь жинап, олар бастайды бояуалдымен контур сызығы бойымен, содан кейін оның ішінде. Әрекеттердің реттілігін тексеру үшін технологиялық картаны қараңыз немесе нақты кеңес алу үшін мұғалімге жүгініңіз. Педагог кеңес береді, қиналған жағдайда сызбаны қайта көрсетеді, балаларды ізденуге, табуға шақырады.

7. Көрме – тамашалау

Балалар шетен ағашына салған суреттерін жайып, оны қарайды.

Мұғалім З.-ның өлеңінен үзінді оқиды. Александрова:

Жазда мүсіндер ән салған жерде,

Бүгін - қараңыз! –

Қалай қызғылт алма,

Қосулы бұтақтардағы бұқалар.

8. Рефлексия

Мұғалім балаларға алғысын білдіреді Көмектесіңдер: «Жарайсыңдар балалар, сендер көп жұмыс жасадыңдар! Жылыды суықтан келген бұқалар, олардың жылуымен жылынды. Бүкіл отар бұқаларбіздің шетен ағашымызға ұшып кетті. Қазір қорқынышты емес бұқалар суық қыс».

Бейнелеу өнері бойынша ортаңғы топтағы дәстүрлі емес сурет салу әдістерін қолданатын сабақтың қысқаша мазмұны «Қара - бұқалар келді!»

Мақсаты: Қылшықты щеткамен покинг техникасын қолданып сурет салу.

Тапсырмалар:

  • Контурдағы құстарды бояуға үйрету.
  • Ұсақ моториканы және сұлулықты эстетикалық қабылдауды дамыту.
  • Бұқаның сыртқы түрінің тән белгілерін күшейтіңіз.
  • Бейнеленген суреттерге эмпатия жасау қабілеттерін дамыту.

Материал:

Шетен бұтағында отырған бұқаның сұлбасы бейнеленген А4 қағазы, қызыл және қара гуашь, қылшық щеткалар, мақта тампондары, палитра, майлықтар, су құйылған банкалар.

Алдын ала жұмыс:

Сайтқа ұшып бара жатқан құстарды көру, иллюстрацияларды, құстардың суреттері бар ашық хаттарды қарау, құстар туралы тақпақтар оқып, үйрену.

Сабақтың барысы:

Чайковскийдің «Жыл мезгілдері» музыкасы ойналады. Балалар, бүгін біз қысқы орманға барамыз. Орманға абайлап кіріңіз, орманның құпиясын оятпаңыз.

Орманда неге сонша тыныш деп ойлайсыңдар? (құстар ән салмайды)

Құстар неге ән салмайды? (жылырақ климатқа ұшып кетті)

Балалар, мен мұнда құстарды көріп тұрмын, бұл олардың бәрі ұшып кеткен жоқ. (мольбертте қыстап қалатын құстар бейнеленген тақырыптық суреттер бар)

Балалар, сендер қандай қыстайтын құстарды білесіңдер? (қарғалар, көгершіндер, джеккелер, сиськилер, сасағандар....)

Жарайсыңдар балалар, сендер құстар туралы көп білесіңдер. Қағаздарыңда қандай құстың суреті бар? Білгің келе ме? Олай болса жұмбақты мұқият тыңдаңыз:

Қара қанатты, қызыл төсті
Ал қыста ол баспана табады.
Ол суық тиюден қорықпайды -
Алғашқы қар жауған кезде дәл осы жерде.

Дұрыс, балалар, мынау бұқа. Бұқаны басқа құстардан қалай ажыратуға болады? (бұлфиннің қызыл төсі бар)

Бұқалар - үйірде өмір сүретін өте әдемі құстар. Келіңіздер, бірге көрейік. Бұл құс торғайдан сәл үлкенірек және өте тығыз денелі. Оның қара қалпақшасы, артқы жағы көкшіл сұр, қанаттары қара, құйрығы қара, еркектерінің ашық қызыл төсі, ал аналықтарының сұр түсті.

Тұмсықтың түсі қандай? Неліктен өгіздің тұмсығы сонша қалың және күшті? (конустардан тұқым алу үшін)

Енді әрқайсыңыз өз бұқаларыңызды бояуға рұқсат етіңіздер. Қылшық щеткамен қалай сурет салатынымызды есіңізде ме? (кішкене бояуды алып, контурдың ішіне жабыстырыңыз)Сақ болыңыз, біз контурдан шықпаймыз. Аяқтағаннан кейін щетканы шайып, оны тірекке қойыңыз.

Балалардың өзіндік жұмысы.

Жағдайы нашар балаларға көмектесу.

Жарайсыңдар жігіттер! Барлығың тапсырманы орындадыңдар! Енді біраз демалып алайық.

Физминутка

Бұқалар орманда айналады,
Барлығы тазалыққа отырады,
Оларға ұзақ жол бар
Құстар демалуы керек.

Тағы да жолға шығатын кез келді, бізде көп ұшу керек.

Міне, орман. Ура! Ура! Біздің филиалдарға баратын кез келді.

Балалар, жылдамдықты азайтайық. Және бір орында тұр! Бұл сияқты.

Ал енді біз бірге отырамыз,

Бізге әлі жұмыс істеу керек!

Балалар, қарақұйрық қай ағаштың бұтағында отыр?

Қалай ойлайсыңдар, бұқа неліктен шетеннің бұтағына отырды?

Бұтақтарда аз ғана жидектер қалды. Бұқаның қыс бойы жеткілікті болуы үшін көптеген жидектерді салайық. Мақта тампонын алыңыз. Сурет салуды неден бастаймыз? Неліктен жоғарғы бұтақтардан? (сызбаны бұлыңғырламау үшін)

Төменгі сызық. (рефлексия)

Жарайсыңдар жігіттер! Сіз жасаған керемет жұмыс!

Тез жүгіріп, бұқаларға қараңыз!

Біз келдік, келдік!
Отарды боран қарсы алды,
Ал қызыл мұрынды аяз
Мен оларға шетен ағаштарын әкелдім....

Светлана Петренко
«Бұғаш» сурет тобының GCD қысқаша мазмұны

Үлкен топтағы ЖКД-ның қысқаша мазмұны

Білім беру аймағы «Көркем-эстетикалық даму»

Тақырып: « SNEGIRI»

Мақсат:

Қыстайтын құстар туралы түсініктерді кеңейтуге үлес қосу - бульфин.

Тапсырмалар:

тәрбиелік:

Балалардың суретте құстардың бейнесін беру қабілетін жетілдіруді жалғастыру - бұқалар;

Сипаттама бөлшектерді, заттардың және олардың бөліктерінің өлшемі, биіктігі, бір-біріне қатысты орналасуы бойынша байланысын жеткізуге үйрету.

тәрбиелік:

Көркемдік және эстетикалық талғамды тәрбиелеу

Байқағыштыққа, құстарға деген қамқорлыққа, мейірімділікке, мейірімділікке тәрбиелеу.

дамуда:

Бейнелеу дағдылары мен дағдыларын жетілдіру, көркемдік және шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Шығармашылық пен қиялды дамыту.

түзету және дамыту: ырықсыз зейінді, логикалық ойлауды, көруді есте сақтауды, қозғалыстарды үйлестіруді дамыту

түзету және тәрбиелеу: өзара көмек көрсетуге, ынтымақтастыққа, топпен жұмыс жасай білуге ​​тәрбиелеу.

Жоспарланған нәтижелер: туралы түсінік бар бульфин, оның ерекшеліктері мен сыртқы түрі; сызбаны тұрғызу үшін көмекші сызықтарды қолдануды біледі және өз іс-әрекеті процесінде бастамашылық көрсетеді.

Материалдар мен жабдықтар: А4 қағазы бар боялған ағаш, гуашь, балауыз қарындаштар, тиін щеткалары, мақта тампондары, түрлі-түсті қарындаштар

Алдын ала жұмыс: сайтқа ұшып бара жатқан құстарды көру, иллюстрациялардағы құстардың суреттерін қарау, объектілерді сипаттау бойынша тану ойындары, А4 парағы бар боялған ағаш.

Заманауи білім беруді пайдалану технологиялар:

TRIZ элементтері (ертегі құс, «Құлақ, көз, мұрын» зейін ойыны.).

Денсаулық сақтау технологиясының элементтері (дене шынықтыру, саусақ гимнастикасы, координация жаттығулары. Өзін-өзі массаж. Жаттығулар. «Балалар барлық жануарларды жақсы көреді»)

Ертегі терапиясының элементтері (денсаулық нүктелеріне массаж).

АКТ технологиясы (сыныпқа арналған презентация.).

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру бөлімі.

Сәлемдесу рәсімі: «Жақсы алақандар».

Алақанымызды біріктіреміз,

Және олар бір-біріне дос болуды ұсынды.

Біз көңіл көтереміз, ойнаймыз,

Ақылды және мейірімді болу үшін.

II. Негізгі бөлім.

Тәрбиеші: Балалар, бізге досымыз Даша келді. Ол маған кеше терезеден қараса, ағашта қызыл алмаларды көргенін айтты. Бұл қыста болуы мүмкін бе? Тағы қандай құстарды білесіңдер? Дашаны көрсет, айт.

Үйлестіру жаттығуы

Қыста бұтақтарда алма бар, (Балалар алма теріп жатқандай кейіп танытады)

Оларды тез жинаңыз.

Бірақ кенеттен алмалар ұшып кетті, (Шығып, қолдарын бұлғайды)

Өйткені, бұл. бұқалар) Орнынан тұрып, қолдарын бұлғайды)

Даша құстарды алыстан көру қиынға соқты, бірақ ол Женяның суретін тапты. ТРИЗ (қағазда әртүрлі құстардың дене мүшелерінен құралған ертегі құс)Мұндай бұқалар? Мен сызбаны жақсырақ қарау үшін презентацияға ауыстырдым.

Слайд 1. Ертегі құс.

Оның кімнің құйрығы бар? Кімнің тұмсығы? Және т.б.

Слайд 2. Фотосурет бульфин.

Слайд 3. Әйел мен еркектің суреті бульфин

Слайд 4. Әйел мен еркектің суреті бульфин, жұмыртқа және құстардың өлшемдерін салыстыру үшін суреттер сериясы.

Бізде ағаштардың суреттері дайын. Дашаның суретін салайық ағаш бұтақтарында бұқалар.

Дене шынықтыру сабағы «Құлақ, көз, мұрын» зейін ойыны.

Мұғалім кездейсоқ ретпен дененің мүшелерге «жауапты» бөліктерін атайды сезімдер: құлақ, көз, мұрын. Балалар дененің бұл бөлігін ұстауы немесе көрсетуі керек.

Тәрбиеші: Балалармен мінездеме арқылы әңгімелей отырып, жұмыстың орындалу жолын түсіндіреді бульфин.

Мен қарапайым қарындаш алып, эскиз жасаймын. Алдымен сопақ денені саламын. Бір жағынан, кеуде қайда болса, ол кеңірек, ал құйрық қай жерде болса, ол тар болады. (жұмыртқаға ұқсайды).

Кеуденің үстінде мен сопақ басын сызамын, ол мойын болғандықтан, денені сәл басып тұр қысқа бұқа.

Енді мен екі кең сызықты және қанатты орташа өлшемді құйрықты саламын. Құс ұшып бара жатса, олар көтеріледі, ал отырса, артқы жағына қысылады.

Оның қандай тұмсығы бар? бульфин? Дұрыс, ол қысқа және қалың. Не үшін бұқаларсізге осындай күшті және қалың тұмсық керек пе? (конустардан тұқым алу үшін). Көздер тұмсықтан жоғары, аяқтары қысқа, құйрығына жақын орналасқан. Мен тұмсық үшін кішкентай үшбұрыш саламын, егер ол ашық болса, мен екі үшбұрыш саламын. Бұқаның суреті салынған. Содан кейін мен құсты бояумен, қарындаштармен және сіз таңдаған қарындаштармен безендіре бастаймын.

Мұғалім сұрақтар арқылы бейнелеу әдісінің реттілігін бекітеді бульфин. Балалар, тағы не істей аламыз? сызу?- Роуэн, солай бульфинсуық қыста жейтін бірдеңе болды. Қалай болады шетен салу? (мақта тампонымен)

Өздік жұмысты орындамас бұрын

Өзін-өзі массаж. Жаттығу «Балалар барлық жануарларды жақсы көреді»

Балалар барлық жануарларды жақсы көреді: Балалар бас бармағын созады.

Құстар да, кесіртке де, жыландар да, Сұқ саусақ.

Пеликандар, тырналар, ортаңғы саусақ.

Бегемот, бұлғын Сақина саусақ.

Көгершіндер мен ағаш тоғайы, Кіші саусақ.

Және айқаспалы вексельдер, және бұқалар. Бас бармақ.

Тау ешкіні сүй, Сұқ саусақ.

Маймыл мен есек. Ортаңғы саусақ.

Кірпі мен кірпі, сақина саусақ.

Тасбақа мен жылан. Кішкентай саусақ.

Ал енді жұмысқа кірісуге болады.

Балалар өз беттерімен сурет салады.

Мұғалім жұмыстың реттілігін қадағалайды және сұрақтардың көмегімен пішіннің атауын және пропорционалдық қатынасты нақтылайды.

Жұмысына қосымша элементтер қосқандарды мақтайды, мысалы. басқа позада бұқаның суретін салды, бастың орнын өзгертті.

III. Қорытынды бөлім.

Нәтижелі іс-әрекеттің соңында оқушылар салған суреттерін кептіру үшін жайып салады. Мұғалім өлеңнен үзінді оқиды

З. Александрова:

Жазда мүсіндер ән салған жерде,

Бүгін - қараңыз! -

Қызғылт алма сияқты

Бұтақтарда бұқалар.

Тәрбиеші

Біз қандай құспыз бүгін боялған? (Булльфин) .

Жарайсың! Қазір біздің топтұтас отар пайда болды бұқалар. Олар қандай әдемі және мүлдем басқа!

Оқушылар кім, қалай деп есептейді құстарды салды: қанаттары жайылған - ұшқысы келеді; бұтаққа отырады, бірдеңені шұқылайды.

Балалар ең қызықты жұмыстарды таңдайды.

Сабақтан тыс уақытта бекіту: жаттығу аймағындағы суреттер, шаблондар бұқалар, бояу парақтары, қадамдық карталар суретшығармашылық орталығында құстар.

Тақырып бойынша жарияланымдар:

«Бұғаш» ортаңғы тобындағы сурет бойынша тікелей оқу іс-әрекетінің қысқаша мазмұны. Мақсаты: Суретте рефлексия жасау қабілетін дамыту.

Логопедиялық топта сурет салу бойынша ескертпелер «Қараңдар, қараңдар! Бұқалар келді!» Тапсырмалар: 1. Сыртқы идеясын нақтылау.

Мақсаты: Балаларда экологиялық мәдениетті қалыптастыру; Табиғатқа деген сүйіспеншілікке баулу, оған қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу. Міндеттері: тәрбиелік:.

Тапсырмалар. Балаларды сурет салудың дәстүрлі емес жаңа техникасымен – сабын көпіршіктерімен таныстыру. Жасау кезінде эксперимент жүргізуге жағдай жасау.

Балалардың жасы: 2 және 3 жас. Мақсаты: Бұқаның сыртқы түрі туралы идеяны нақтылау және жүйелеу. Міндеттері: Тәрбиелік: -балаларды оқыту.