Кезең:Сөздегі, сөйлемдегі, бірізді ауызша сөйлеудегі дыбыстарды автоматтандыру.

Мақсаттар:

тәрбиелік:

  • Балаларды жұмбақ шешуге үйрету. Жұмбақ астындағы поэтикалық теңеулерді түсініңіз.
  • Сөздер мен сөйлемдерді оқу.
  • Салалас сөздер құрауға үйрету.
  • Сан есімнің зат есіммен сәйкестігін үйрету.
  • Иелік сын есімдерді жасауға үйрету.
  • Сөздерге дыбыстық-буындық талдауды үйретуді жалғастыру.

түзетушілік:

  • Зейінін дамыту.
  • Дамыту логикалық ойлау, оқиғалар арасындағы себеп-салдар байланысын орнату.
  • Қолдың ұсақ моторикасын дамыту.

тәрбиелік:

  • Оқу тапсырмасын түсініп, өз бетімен шешуге дағдыландыру.
  • Өзін-өзі бақылау және өзін-өзі бағалау дағдыларын дамыту.

Жабдық:Пластмассадан жасалған «көк құс», заттық суреттер, А.Қ. Саврасов «Қарғашақтар келді», карточкалар-схема сөздер, қармақ сөзі жазылған карточка, доп, құсты сипаттауға арналған карточка-жоспар.

Жоспар:

  1. Org. сәт.
  2. Емтихан үй жұмысы. Балаларға жұмбақтар құрастыру. Сабақтың тақырыбы.
  3. Көшпелі құстар.
  4. А.К. картинасы фонында «Лесная газетадан» В.Бианкидің «Қыршықтар көктемді ашты» әңгімесін оқитын логопед. Саврасов «Қарғалар келді» жаттау мен қайталауға еш мән бермей.
  5. Физикалық жаттығулар.
  6. Логопедтің жаттап алуға және қайталауға баса назар аудара отырып, «Қыршықтар көктемді ашты» әңгімесін қайталап оқу.
  7. Құрылған жоспар бойынша тізбек бойынша қайталау, «Р» және «Р» дыбыстарын анық айту.
  8. Сабақты қорытындылау.
  9. Үй жұмысы.

Сабақтың барысы

I. Org. сәт.

Логопед:Сәлем жігіттер! Сәлем сөзіндегі 3- дыбысты, жігіттер сөзіндегі 1- дыбысты анықтаңыздар.

Оқушылар:Сәлем сөзіндегі 3-дыбыс «Р». Балалар сөзінде 1-ші дыбыс «Р» дыбысы.

Логопед:Бүгін сабақта жұмбақтар шешіп, «Р» және «Р» дыбыстарын бекітеміз.

II. Жұмбақтарды табу. Сабақтың тақырыбы.

1.Бірақ жұмбақтарды тапсаңыз, тағы не туралы айтатынымызды білесіз.

1-оқушы «Р» және «Р» дыбыстарын анық айтып, жұмбақ құрастырады (үй тапсырмасын тексеру):

Таңертең жарық түседі,
Мұнда және мұнда ериді.
Бұлақ сарқырамадай күркіреді.
Жұлдызшалар құс үйіне ұшады.
Төбелердің астында тамшылар шырылдауда.
Аю шыршадан тұрды.
Күн бәріне жылы лебізін білдіреді.
Жылдың осы уақытын кім біледі?

Оқушылар:Жылдың бұл мезгілі көктем.

2-ші оқушы «Р» және «Р» дыбыстарын анық айтып, жұмбақ құрастырады (үй тапсырмасын тексеру):

Өрмекші түнде армандайды
Қаншықтағы ғажайып Юдо:
Ұзын тұмсық, екі қанат...
Келеді - жағдай нашар!
Өрмекші кімнен қорқады?
Сіз ойладыңыз ба? Бұл…

Оқушылар:Бұл құс.

Логопед:Бүгін сабақта көктем, құстар туралы әңгімелесеміз.

2. «Сәттіліктің көк құсы» бізге ұшып келді.Ұстап алсаң, әр істе сәттілік болады деген сенім бар. Құстың дене мүшелерін атаңдар.

Оқушылар:Құстың: басы, денесі, құйрығы, қанаттары, көздері, тұмсығы, қауырсындары, табандары, тырнақтары болады.

Логопед:Құстың баласы қалай аталады?

Оқушы:Балапан құс балапан деп аталады.

3. Допты лақтыру арқылы «Үлкен – кіші» ойыны.

Бас – бас, көз – көз, тұмсық – тұмсық, қауырсын – қауырсын, құйрық – құйрық, қанат – қанат, табан – табан.

III. Көшпелі құстар.

1. Логопедтің сұрақтары бойынша әңгімелесу.

Логопед:Көктемде құстар не істейді? Көктемде жылы аймақтардан құстардың барлығы бізге орала ма? Көктемде жылы өңірлерден бізге қайтып келетін құстар қалай аталады? Өздерің білетін қоныс аударатын құстарды атаңдар (тізбек бойынша).

Логопед студенттер атайтын құстардың суреттерін көрсетеді (бар болса). Содан кейін логопед тағы бірнеше сурет қосады, олардың атын атайды, соның ішінде «торғай».



2. Ойын: «Кім біртүрлі?»

Логопед:Қосымша суретті алып тастап, неге қажет емес деп ойлайсыз ба?

Оқушылар:Қосымша торғай, өйткені ол қоныс аударатын құс емес, қыстап қалатын құс.

Логопед:Дұрыс, жарайсың! Енді атауларында «R» немесе «R» дыбысы бар құстардың суреттерін таңдаңыз.

Оқушылар бейнеленген суреттерді таңдайды: жұлдызқұрт, құйрық құйрық, тайғақ, қарақұйрық.

Логопед:Дұрыс, жарайсың! Сонымен, олар бізге көктемде келеді. Олардың қалай ұшқанын көрсетейік.

3. Ұсақ моторикаға арналған жаттығу: «Құстар»

Құстар ұшты («Құстар» - алақандар сізге қарап, бас бармақтарыңызды айқастыра отырып),
Олар қанаттарын қағады (алақандарын қағып).
Олар ағаштарға отырды («Ағаштар» - саусақтары кең таралған алақандар),
Біз бірге демалдық. («Құстар»)

4. Логопед: Енді балалар сендерге жұмбақтар айтып береді, және сіз оларды болжауға тырысасыз, тек соңына дейін тыңдаңыз (үй тапсырмасын тексеру):

3-ші оқушы «Р» дыбысын анық айтып, жұмбақ сұрайды:

Қара,
жедел,
«krak» деп айғайлайды -
құрттардың жауы.

4-ші оқушы «Р» дыбысын анық айтып, жұмбақ сұрайды:

Сіз оны бірден танисыз:
ақ тұмсық, қара көз,
Ол маңызды соқаның артында жүреді,
құрттар мен қоңыздарды табады.
Адал қамқоршы және даланың досы,
жылы күндердің алғашқы хабаршысы.

Оқушылар:Бұл жұмбақтар төбе туралы.

Логопед:Жұмбақ қарғаны сипаттайды. Ол қандай?

Оқушылар:Ақ тұмсық, қара көзді қарға.

Логопед:Торғайдың, қаршығаның және құтанның көлемін салыстырсаңыз, қаршыға дегеніміз не?

Оқушылар:Қарға құтаннан кіші, бірақ торғайдан үлкен.

5. Иелік сын есімнің жасалуы.

Логопед:Қарғаның басы кімдікі? құйрық? қанат? қауырсындар? тұмсық?

Оқушылар (доп лақтырылған тізбекте): The rook has a rook’s head. Қарғаның құйрығы бар. Қарғаның қанаты бар. Шатырдың қауырсындары бар. Қарғаның тұмсығы бар.

Логопед: Rook сөзінің сызбасын таңдап, оны не үшін таңдағаныңызды түсіндіріңіз.

Таңдау үшін бірнеше дыбыс схемалары бар:

Оқушылар:Екінші сызба рок сөзіне қолайлы, себебі бұл сөзде бір буынды, төрт дыбыс бар: Г – қатты дауысты дауыссыз дыбыс, П – қатты дауысты дауысты дыбыс, А – дауысты дыбыс, Ч – жұмсақ дауыссыз дауыссыз дыбыс.

Логопед:Дұрыс.

6. Қармақ сөзінен сабақтас сөздердің жасалуы:

  • Шұңқыр балапан(ы) – қарға, қарға
  • Олардың анасы - қаршыға
  • Олардың ұялары - қарғалар
  • Ұялар кластері - роокери (rookery сөзі бар карта көрсетіледі)

7. Сан есімнің зат есіммен келісімі.

Логопед:Мұнда А.К. Саврасов «Қарғалар келді». Қанша ілмек көріп тұрғаныңызды санап көріңіз.

Оқушылар:Бір қарға, екі қарға, үш қарға, төрт қарға, бес қарға, алты қарға, жеті қарға, сегіз қарға, тоғыз қарға, он қарға. ...

Логопед:Жеткілікті. Бір сөзбен айтқанда, талай тайғақ келді делік.

IV. Логопед «Қыршықтар көктемді ашты» әңгімесін оқиды

картинасының фонында А.К. Саврасов «Қарғалар келді» жаттау мен қайталауға еш мән бермей.

Роктар - қоныс аударатын құстар, бірақ олар ыстық елдерде емес, туған жерлерінің жанында қыстайды, өйткені олар аяздан қорықпайды. Олардың тығыз қауырсындары суықтан қорғайды. Олар тамақ іздеп ұшады.
Ал қар ери бастаған бойда қыстаудан бірінші болып қайтып оралады. «Гра-гра-гра» қатты және қуанышты саңырау айқайларымен қарлар ескі ұяларды тексереді, оларды жөндеп, жаңаларын, бір ағашқа бірнеше ұя салады.
Олар саябақтарда, тоғайларда, алаңдарда ағаштардың барлық шыңдарын тұрғызды.
Роктар - ең мейірімді және көпшіл құстар. Олар бірігіп ұя салады, мысық немесе үлкен жыртқыш құс болсын, үйлерін жаулардан қорғайды. Бүкіл қарғалар отары қатты айқайлап, жауды ұятқа қалдырмайынша, шымшып, ұрып-соғады.
Қарғалар ақылды және түсінікті, олар әртүрлі дыбыстарға, басқа құстардың әніне және кейбір жануарлардың дауыстарына жақсы еліктейді.
Олар адам үшін өте пайдалы, өйткені олар егістіктер мен көкөніс бақшаларында, ормандар мен бақшаларда өсімдік зиянкестерін жояды.
Шұңқырлар қоңыздарды, дернәсілдерді жейді, дала тышқандарын жояды.

Мазмұны бойынша әңгімелесу.

  • Қарандар қайда қыстайды?
  • Көктемде қай құстар бірінші оралады?
  • Қашан қайтып оралады?
  • Шатырлар ұяларды қалай салады?
  • Қарандар өздерінің аулаларын қалай реттейді?
  • Қарандар өз үйлерін қалай қорғайды?
  • Шалбарлар не жейді?
  • Роктар қандай пайда әкеледі?

V. Дене жаттығулары.

Қолдар көтеріліп, бұлғалды -
Бұл ормандағы ағаштар.
Шынтақтар бүгілген, қолдар шайқалған -
Жел шықты ұшырып әкетеді.
Қолымызды жайлап бұлғап көрейік -
Бұл құстар бізге қарай ұшып келеді.
Біз сізге олардың қалай отыратынын көрсетеміз.
Қанаттар артқа қайырылды.

VI. Логопедтің жаттап алуға және қайталауға баса назар аудара отырып, «Қыршықтар көктемді ашты» әңгімесін қайталап оқу.

VII. Құрылған жоспар бойынша тізбектей қайталау, «Р» және «Р» дыбыстарын анық айту.

  • Қарандар қалай қыстайды?
  • Үйлер қайда және қалай салынады?
  • Қонақтар аулада өзін қалай ұстайды?
  • Шалбарлар не жейді?
  • Роктар қандай пайда әкеледі?

VIII. Сабақты қорытындылау.

IX. Үй жұмысы.

Ата-аналарға «Р» және «Р» дыбыстарын анық айта отырып, «Роктар көктемді ашты» әңгімесін қайталаңыз.

Қолданылған әдебиет:

  1. В.В. Коноваленко, С.В. Коноваленко Біріктірілген сөйлеуді дамыту. Мектепке дайындық тобында «Көктем» лексика-семантикалық тақырыбы бойынша фронтальды логопедиялық сабақтар. М., 2003 ж.

Татьяна Нужная
Жоғары сыныптағы GCD қысқаша мазмұны логопедиялық топ«Көшіп келген құстардың оралуы»

Тақырып:"Көшпелі құстардың қайтып келуі".

Мақсаттар:

тәрбиелік:

Балалардың түсініктерін кеңейту қоныс аударатын құстар, олардың сыртқы түріжәне өмір салты, тақырып бойынша сөздік қорын белсендіру, байыту, жалпылау;

түзету және дамыту:

Шығармашылық қабілетін дамыту жай сөйлемдер;

Қалыптастыру грамматикалық құрылымсөйлеу (тұңғиықтардың бірігуі арқылы сын есімнің жасалуы, зат есімнің кішірейткіш жұрнақтары арқылы жасалуы, зат есімнің регистрге, санға қарай өзгеруі, зат есімнің сан есіммен келісімі);

Санды анықтау дағдысын бекіту сөздегі буындар,

Қабылдау, зейін, есте сақтау, ойлау, жалпы, артикуляциялық және ұсақ моториканы дамыту;

Сөйлеу мен қозғалысты үйлестіру;

тәрбиелік: қызығушылықтарын ояту қоршаған ортажәне оған деген қамқорлық, ізгі ниетті дамыту.

Жабдық:көктем мен бейнеленген тақырыптық сурет құстардың оралуы, сабақ тақырыбы бойынша тақырыптық суреттер, доп, нүктелі суреттері бар суреттер қоныс аударатын құстар, қарындаштар.

Сабақтың барысы:

1. Org. сәт:

Логопед:Сәлем жігіттер. Біздің саусақтарымыз бүгінгі кездесуіміздің тақырыбын ұсынады.

Саусақ гимнастикасы: саусақтар қозғалады ( «жүру») үстелдің үстінде алдыға артқа, әр поэтикалық бағытты өзгерту түзу:

«Көктем шуағы»

Ерте тұру

Бізді ерте оят!

Біз сыртқа жүгіруіміз керек

ҚұстарСізге жылы елдерден сәлем жолдаймын!»

2. Логопед: - Балалар, бүгін сабақта кім туралы сөйлесетінімізді таптыңдар деп ойлаймын? Айтыңызшы, қайсысы құстарбіз жылы елдерден күтеміз бе?

Балалар:тізім: қарғалар, жұлдызқұрттар, аққулар, тырналар, аққұбалар, бұлбұлдар.

Логопед: Не деп атаймыз құстар, қай қайтып келедібізге жылы елдерден?

Балалар:Көші-қон.

Логопед:Суретке қарап, мына құстар тобында кім біртүрлі болғанын және неге екенін айт (қарлығаш, қарлығаш, қаз, бұлбұл, қарлығаш)

Балалар: Титмаус, өйткені ол қыстайтын құс, ал қалғандары - көші-қон.

3. Логопед:Қараңдаршы, суретте қанша үйір құс бар. Әр отарда қанша құс бар екенін есептейік.

Балалар: 1 қарға, 3 қарлығаш, 5 қаз; 2 бұлбұл, 5 аққу.

4. Логопед: Ал енді біз суретте көрсетілгендерді сипаттауға тырысамыз құстар:

Қарғаның қара қанаттары бар, ол не -...қара қанатты,

Қарлығашта ұзын құйрық, демек ол... ұзын құйрықты,

Қазда Ұзын мойын, демек ол... ұзын мойын,

5. Логопед: Құстар көктемде қуанады, және әркім өз тілінде көңілді сөйлейді. Айтыңызшы, дауысты кім береді?

Қарлығаш қуана шырылдады...

Тырна... қарға,

Көкек... қарғалар

Бұлбұл... шертіп,

Торғай... шырылдап жатыр,

Бақырған қаз.

6. Логопед:Енді не туралы білетінімізді тез еске түсіруге тырысайық құстар. Мен сізге айта бастаймын, ал сіз менің сөйлемдерімді тиісті мағынамен аяқтайсыз. сөздер:

-Құстар қайтып келеді....(жылы елдер).

-Құстарағаштарға көп салған (ұя).

Жігіттер жұлдызшалар үшін жасайды (құс үйлері).

Ұяларға құстар жатады(жұмыртқа).

Жұмыртқалар шығады (балапан).

Шалбарлар жерді іздейді (құрттар).

-Құстар бірге ұшады. (қанаттар).

-Құстар, қай оңтүстіктен қайтып келе жатырмыз(көші-қон) .

7. Физ. бір сәт:

Құстар ұшып жатты (қолдарын қағып,

Адамдар қарады (басты әртүрлі бағытта жылжытады).

Құстар отырды (отырды,

Адамдар таң қалды (тұру, таңдану қимылы).

Отыр, отыр (шоқтау,

Олар ұшты, ән айтты (қолдарын бұлғайды).

8. Логопед:Мен атаған адамдарды кім шығарып жатқанын айтыңызшы құстар?

Тырналар кімді шығарып жатыр?

Rooks-...рок,

Жұлдызшалар-...жұлдыздар,

Қаздар. балапандар,

Көкек... көкек

Аққулар...аққулар.

9. Логопед: Жарайсың! Ал енді алақанымыз қайтадан жұмыс істейді. Мен сөздерді жай және анық айтамын құстар, және оның ішінде қанша бар екенін көрсету үшін қол соғасыз буындар. (қаз, аққу, қарға, көкек, аққұтан, қыз, жұлдызқұрт...)

10. Логопед:Ал енді ойын доп: доп кімге ұшса, сол оны ұстап алып, менің сөйлемімді түзетуі керек.

Құрт қарлығашты шұқыды.

Әнді бұлбұл шырқады.

Қаз торғайдан кіші.

Көкек құс үйінде тұрады.

Жүнді құрт жұлдызқұрт жеп қойды.

11. Логопед:Ал енді әрқайсыңа сурет беріледі. Нүктелерді байланыстыру арқылы суретте қандай құс бар екенін білуге ​​болады.

Нәтиженің сұлбасы бойынша балалар таниды құстар.

12. Логопед:Біз уақытты тамаша өткіздік. Шеңберге тұрып, қорытындылай келе, алақаннан алақанға жайлап алайық беремізбір-біріне кішкентай құс және онымен күлімсіреп, жақсы көңіл-күй.

Қалалық мектепке дейінгі мекеме оқу орны

« Балабақша No7 аралас түрі»

Аннотация

фронтальды логопедиялық сессияаға коррекциялық сабақта үйлесімді сөйлеуді дамыту бойынша мектепалды даярлық тобы

осы тақырып бойынша: « Көшпелі құстар"

Мұғалім – логопед: Таволжанова О.М.

Мценск 2011 ж

Тақырыбы: «Көшіп жүретін құстар».

Бағдарлама мазмұны:

Түзету және тәрбиелік:

1. Шағын әңгімені қайталау қабілеттерін дамыту.

2.Дәйекті, дәйекті және мәнерлі қайталау қабілетін дамыту.

3. Құстар туралы айтуды үйрету (жоспар және үлгі бойынша).

4. «Көшпелі құстар» тақырыбы бойынша сөздік қорын молайту.

5. In, on, under жай көсемшелердің қолданылуын жасаңыз.

6. Алғашқы көктем гүлдерінің атауларын сөйлемде бекітіңіз.

Түзету және дамытушылық:

Ұзақ тыныс алу және дем шығару, сөйлеуді есту, үйлесімді сөйлеу, есте сақтау, ойлау, артикуляция, ұсақ және жалпы моториканы дамыту.

Тәрбиелік:

Ынтымақтастық, өзара түсіністік, ізгі ниет, дербестік, бастамашылық, жауапкершілік дағдыларын қалыптастыру. Табиғатты сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.

Жабдық:

6 крокус гүлі түрлі түсті, 1 ақжелкен гүлі, тапсырмалары бар 6 конверт, «Табиғат үндері» музыкалық жинағы, қоныс аударатын құстардың тақырыптық суреттері, «Сурет жина» ойынына арналған қима суреттер (қоныс аударатын құстар - қарға, көкек, қарлығаш, жұлдызқұрт) , «Қарға, өркен және шынжыр» ертегісіне арналған сюжетті суреттер.

Сабақтың барысы.

I . Ұйымдастыру кезеңі.

(Балалар музыка әуенімен залға кіреді)

Логопед:Балалар қараңдаршы бүгін бізге қанша қонақ келді. Оларға сәлем айт. Енді маған, бір-бірімізге қараңдар, бір-біріңе күлімдеңдер. Бір-бірімізге күлкі сыйладық, көңілді, жайдарлы күйде болдық.

II . Мотивациялық және бағдарлау кезеңі.

Енді сізбен сөйлесейік:

Қазір жылдың қай мезгілі?

Көктемнің келгенін қандай белгілер арқылы білдіңдер?

Есіңізде болсын, біз сенімен сөйлескен едік, ерте көктемдеАлғашқы көктем гүлдері пайда болады.

Қай көктем гүлі бірінші пайда болатынын ата.

Дұрыс, қар бүршіктері. Қараңдаршы, менде қандай қар бүршіктері бар -

(қар тамшысын көрсету)

Неліктен олай аталады?

Сондай-ақ, қардан кейін қандай гүл келеді?

Балалар, біз орманға қолтырауын теруге бардық деп елестетейік.

(музыка басталады)

Сонымен орманға келдік, дем алайық таза ауа, мұрын арқылы тыныс алу, ауыз арқылы дем шығару, енді керісінше.

Балалар, қараңдаршы, бұл жер қандай әдемі! Біз не көріп тұрмыз?

Бұл қандай гүлдер екенін кім тапты? Дұрыс, крокустар. Көктемнің тағы қандай алғашқы гүлдерін білесіңдер?

Әрқайсысына бір гүлді алып, орындықтарға отырайық.

2). Саусақ және тыныс алу жаттығулары. [Ұсақ моториканы, тыныс алу аппараттарын дамыту.]

Гүлдердің қалай гүлдейтінін бейнелеп көрейік.

Барлық көктемгі гүлдер

Жапырақтары гүлдейді Саусақтардың тегіс ашылуы

Жел аздап дем алады,

Жапырақтары тербеледі. Ауаны мұрын арқылы жұтып, ауыз арқылы дем шығару

Біздің нәзік гүлдер

Жапырақтары жабылады Саусақтарды жабу

Тыныш ұйықтап жатыр

Олар бастарын шайқайды. Жақ астындағы пальмалар, содан кейін басын шайқайды.

III . Іздену және практикалық кезең.

Ал мына әдемі түрлі-түсті гүлдер сендерге тапсырмалар дайындап қойыпты. Тапсырмалар мына конверттерде. Қараңызшы, олар да түрлі-түсті.

Ал енді біз «Конверттер» ойынын ойнаймыз.

Егер гүл қызыл болса, онда қызыл конверт аламыз, ал гүл болса көк түс, сосын көк конверт алыңыз, т.б. Барлығын түсінесіз бе? Ойынды бастайық. Бірақ алдымен мен сізге аздап көмектескім келеді. Ойынымыздың тақырыбы: «Көшіп жүрген құстар».

1. Люба бірінші конвертті таңдауға барады.

Гүліңіз қандай түсті? Сіз қандай түсті конвертті таңдайсыз?

1 тапсырма – Сюжетті картиналар сериясы бойынша ертегіні қайталау. [Себеп-салдар байланысын қалыптастыру арқылы сөйлеуді есту, ойлау қабілетін дамыту.] Логопед ертегінің сюжетті суреттерін магниттік тақтаға орналастырады (1-сурет).

- Балалар, енді мына конвертте қандай тапсырма бар екенін көреміз.

Ал тапсырма мынау: ертегіні қайталау.

- Ертегіні мұқият тыңда.

Көктем келді. Таня жерге күнбағыс тұқымын отырғызды. Жерден бір өркен пайда болды. Ал құрттар мен құрттар дәл сол жерде. Шырша өркенге қарай жорғалап: «Сен жасыл өскінсің, жас та тәтті екенсің. Мен сені жеймін». Өскін: «Мені аяшы, құрт. Маған өсуге рұқсат етіңіз!» Жауап ретінде шынжыр күлді де, Өркенге өте жақын жорғалады. Сосын Рук ұшып өтіп кетеді. Росток айқайлады: «Рок, көмектес! Шынжыр құрт мені жегісі келеді». Өскіннің даусын естіген Шырша шынжырды ұстап алып, кетіп қалды. Росток оған алғысын білдірді. Ал жазда Күнбағыс сымбатты адамға айналып, өз тұқымдарымен шыршаны емдеді.

Сізге ертегі ұнады ма? Енді сұрақтарға жауап беріңдер.

Қазір жылдың қай мезгілі?

Таня не істеді?

Жерден не шықты?

Ростоққа кім кедергі келтірді?

Росток кімнен көмек сұрады?

Рук Ростоққа қалай көмектесті?

Росток жазда неге айналды?

Логопед сюжетті картиналар тізбегі бойынша ертегіні қайталаудың мысалын келтіреді. Келесі кезекте логопед балаларды ертегіні қайталауға шақырады, қажет болған жағдайда көмек көрсетеді (бір сурет – бір бала; бір бала – барлық суреттер).

Көшіп-қонатын құстардың қандай пайдасы бар?

2. Екінші конверт Миланды таңдауға жіберіледі.

Сіз қандай түсті конвертті таңдадыңыз?

2-тапсырма – бұл конвертте «Релакс» тапсырмасы берілген.

1). Дене жаттығулары: «Құсқа айнал».

Балалар музыка әуенімен залда еркін жүгіреді, бастарында «құс қалпақтары» бар.

2). Артикуляциялық гимнастика. [Артикуляциялық моториканы дамыту.]

Аш балапандар» Аузыңызды мүмкіндігінше кең ашыңыз (тіл түбінде жатыр). ауыз қуысы, ұшы төменгі тістерге тіреледі).

Балапандар тамақты жұтады» Сілекейді жұту.

Әртүрлі құстардың тұмсығы» Тістеріңіздің арасына щекіңізді баяу сорыңыз. Еріндер мықтап жабылып, алға қарай созылады.

Балапандар тамақ күтіп отыр» Тіліңізден «кесе» жасап, оны «алты» санау үшін ұстаңыз.

Өте дәмді тағам!» Жоғарғы ерніңізді жалаңыз.

3. Вова үшінші конвертті таңдауға барады.

3-тапсырма – Көшіп-қонатын құстардың қайда мекендейтінін есте сақта. Қарлығаштардың, жұлдызқұрттардың және ориоолалардың үйлерін табыңыз. Маған мысал ретінде көрсетіңіз.

(қарапайым предлогтарды қолдану V, үстінде, астында: Жұлдызша құс үйінде тұрады. Қарлығаш үй шатырының астындағы ұяда тұрады.):

4. Алина төртінші конвертті таңдауға барады.

4-тапсырма – Суреттер бойынша балапандардың қалай пайда болатынын айт.

Құстар балапандарын қашан шығарады?

Сөйлемдерді сөздермен толықтырыңыз:

люк, люк, жем, люк.

Көктемде құстардың ұялары(олар не істеп жатыр?) ... .

Ұядағы құстар жұмыртқа(олар не істеп жатыр?) ... .

Жұмыртқадан шыққан балапандар (олар не істеп жатыр?) ... .

Құстардың балапандары (олар не істеп жатыр?) ... .

5. Дима бесінші конвертті таңдауға барады.

5-тапсырма – «Сурет жина» ойыны.

Логопед балаларға суреттер таратады. Балалар оларды жинайды, содан кейін логопед сөйлейді.

Сіздің суретіңізде кім?

Сызба бойынша өз құсыңыз туралы айтып беріңіз.

Бұл барлық балалардан сұрайды.

Жарайсың. Енді тағы бір тапсырманы орындадық.

6. Бізде соңғы конверт қалды. Лера, бізге соңғы конвертті әкел. Сіз қандай түсті конверт әкелдіңіз?

6-тапсырма – Сызба бойынша өз құсыңыз туралы айтып беріңіз. Балалар схема бойынша жұмыс жасайды.IV . Бағалау кезеңі. - Сонымен біз барлық тапсырмаларды орындадық. Бүгін кім туралы әңгімелестік? - Көшіп жүретін құстарды ата. - Тағы не туралы сөйлестік? Көктемнің алғашқы гүлдерін ата. - Балалар, көктемнің алғашқы гүлдерінің көрмесін тамашалайық - Настя, маған қар бүршігін көрсет. Дима, маған төбетіңді көрсет, т.б. - Балалар, сендердің керемет екендеріңе қар бүршігі қуанып, ол да сендерге тосын сый жасады. Қарап көрейік.

Келген қонақтарға көп рахмет айтайық. Сау болыңыз.

тәрбиелік: балалардың қоныс аударатын құстар, олардың сыртқы түрі мен өмір салты туралы түсініктерін кеңейту, тақырып бойынша сөздік қорларын белсендіру, көсемшелерді қолдану;

түзету-дамыту: жай сөйлем құрау қабілеттерін дамыту, сөйлеудің грамматикалық құрылымын қалыптастыру (кіші жұрнақтар арқылы зат есім жасау, тәрбиелеу. қатыстық сын есімдер, сан есімді зат есіммен үйлестіру қабілетін бекіту, зейінін, есте сақтауын, ойлауын, жалпы, артикуляциялық және ұсақ моторикасын дамыту, сөз бен қимылды үйлестіру;

тәрбиелік: қоршаған ортаға деген қызығушылық пен оған қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу, ізгі ниет, өзара көмек сезімін дамыту.

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

Логопедиялық сабақтардың қысқаша мазмұны аға топ«Көшіп келетін құстар»

Тақырыбы: Көшпелі құстар.

Мақсаттар:

тәрбиелік: балалардың қоныс аударатын құстар, олардың сыртқы түрі мен өмір салты туралы түсініктерін кеңейту, тақырып бойынша сөздік қорларын белсендіру, көсемшелерді қолдану;

түзету-дамытушылық: жай сөйлем құрау қабілеттерін дамыту, сөйлеудің грамматикалық құрылымын қалыптастыру (кіші жұрнақтары бар зат есімдер жасау, қатыстық сын есімдер жасау, сан есімді зат есіммен үйлестіру қабілеттерін бекіту, зейінін, есте сақтауын, ойлауын дамыту. , жалпы, артикуляциялық және ұсақ моториканы, сөздер мен қозғалыстарды үйлестіру;

тәрбиелік: қоршаған ортаға деген қызығушылық пен оған қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу, ізгі ниет, өзара көмек сезімін дамыту.

Құрал-жабдықтар: айналар жеке жұмысбалалар санына қарай, ұстауға арналған фотосуреттер артикуляциялық гимнастика, Қарға кейіпкері, тақырыпқа байланысты суреттер, «Құстар дауысы» аудио жазбасы, құс бейнесі, құс үйінің суреті, санау таяқшалары, «Көшпелі құстар» мнемоникалық кесте, 1-3 сандар, «Колумб жұмыртқасы» ойыны сәйкес балалар саны.

Сабақтың барысы:

I. Org. сәт. (Сабаққа жағымды эмоционалды фон жасау). Балалар мен логопед кілемде тұрады.

Логопед: Күн шаршады, аздап жылыйсың.

Сары және қызыл жапырақтар айналады.

Күзгі бақшамыз сыбдырлап, сыбдырлайды

Жолдарда түрлі-түсті үйінділер бар

Бұл қашан болатынын кім айта алады, кім біледі?

Балалар: Күз!

Логопед: Иә, күзде. Сен екеуміз құстарды шығарып салу үшін сиқырлы далаға барамыз ұзақ сапар. Көзімізді жұмып, терең тыныс алайық, дем шығарған кезде айтамыз сиқырлы сөздер«ФУУУХ», көзімізді ашайық, біз орманда болдық. («Құс дауыстары» аудиожазбасы ойналады, қарға костюмін киген мұғалім шығады).

Ойлаңызшы, біз орманда кімді кездестірдік?

Балалар: Қарға.

Қарға: Иә, расында мен қарғамын, маңызды құспын. Қайда жүрсеңіз де – теңіз жағасында, саябақта, орманда – барлық жерден құстарды көруге болады. Олардың барлығы дерлік ұша алады. Құстардың қауырсындары мен қанаттары болады. Қауырсындар жылуды сақтауға көмектеседі және құстарға ерекше түс береді. Айтыңызшы, құстар қайда мекендейді?

Балалар: Құстар ұяда тұрады.

Қарға: Құстар күзде не істейді?

Балалар: Күзде қоныс аударатын құстар үйір болып жиналып, оңтүстікке ұшып, сонда қыстайды. Ал көктемде олар қайтып оралады.

Қарға: Қазан айында қоныс аударатын құстар жылы аймақтарға ұшады. Тырналар, қаздар мен шағалалардың мектептері мен қатарлары шықты. Егер қоныс аударатын құстар жерге төмен ұшса - дейін аязды қыс, ал жоғары болса - жылыту үшін. Көшіп-қонатын молочниктер шетен ағаштарында тойлайды: олар шетен жидегін жұтады, демалады және оңтүстікке қарай ұшады. «Ал қаз ұшса, қар жауады» - дейді халық. Бірақ біздің ауданда торғайлар, қарғалар, қарғалар, тоқылдақтар, систерлер қыстауға қалады. Күзде және қыста олардың көпшілігі адам тұратын жерге жақынырақ ұшады. Мұнда сіз көбірек тамақ ала аласыз, ал жел мен аяздан жасыратын жер бар. Балалар, жел абайсызда барлық құстардың фотосуреттерін араластырып жіберді. Осы құстардың қайсысы қыста бізбен бірге қалады, ал қайсысы бізден оңтүстікке ұшып кететінін көрейік. Құстар қыста бізбен бірге болса, оларды қалай атайды?

Балалар: Қыстау.

Логопед: Оңтүстікке ұшатын құстар, оларды қалай атаймыз?

Балалар: Көші-қон.

Балалардың алдына құстардың суреттері қойылады: қарлығаш, жұлдызқұрт, қарға, көгершін, торғай, қарға, қаз, тырна, аққу. Балалар логопедпен бірге осы құстардың атын есте сақтайды және оларды қыстайтын және қоныс аударатын екі топқа бөледі.

Қарға: Қыстап қалатын құстардың қайда екенін және қоныс аударатын құстардың қайда екенін анықтауға көмектескеніңіз үшін рахмет. Сау болыңыз!

(Балалар орындарына отырады, «Құстардың дауысы» аудиожазбасы естіледі)

Позаны еске түсіру.

II. Негізгі бөлім.

1. Артикуляциялық гимнастика.

Логопед: Біздің тіліміз кішкентай балапанға айналды деп елестетейік. Олар оянып, үйлерден шығып кетті.

Жаттығулар:

1. «Ине»

2. «Дәмді джем»

3. «Әткеншек»

4. «Кесе»

2. «Құс қайда?» ойыны. »

Логопед: Мен құсты қозғалтамын, ал сен оның қазір қайда екенін айтасың. «Жұлдыз қайдан ұшты? «Жұлдыз не үшін ұшты? »

3. «Құстардың дене мүшелерін ата» ойыны.

«Көшпелі құстар» мнемоникалық кестемен жұмыс.

Логопед: Балалар, құстардың суретіне қараңдаршы, олардың қандай дене мүшелері бар екенін айтыңдар. Толық сөйлеммен жауап береміз.

Құстардың басы бар. Құстардың екі қанаты бар.

Құстардың екі аяғы бар. Құстардың құйрығы болады.

Құстардың тұмсығы бар. Құстардың денесі қауырсынмен жабылған.

5. «Атын жақсылап қой» ойыны.

Логопед: енді біз құстардың дене мүшелерін сүйіспеншілікпен атауға тырысамыз.

Бас-бас-құйрық-құйрық

Аяқ-табан тұмсық-тұмсық

Қанат-қанат-қауырсын

6. Дене шынықтыру сабағы «Күз». (сөзді қимылмен үйлестіру)

Балалар кілемге шығады.

Құс үйі бос, құстар ұшып кетті,

Жапырақтары да ағаштарда отырмайды.

Бүгін күні бойы барлығы ұшады және ұшады ...

Олар да Африкаға ұшқысы келетін көрінеді.

7. Ойын «Қанша құс ұшып кетті? «(1, 2, 3 сандар)

Логопед: Құстардың жанында тұрған сандарға мұқият қараңыз. Жауап беру керек «Қанша құс ұшып кетті? » Толық сөйлеммен жауап беріңіз.

Балалар: «3 қарлығаш ұшып кетті». «2 жұлдызқұрт ұшып кетті».

Балалар: «2 аққу ұшып кетті». «1 қаршыға ұшып кетті».

8. Саусақ гимнастикасы.

Біз бірдей саусақтармен санау таяқшаларын жинаймыз (екі сұқ саусақ, екі ортаңғы саусақ, кішкентай саусақтарға дейін). Әр өлең жолына бір қимыл:

Тұмсықтар ұзынырақ

Мен көрген жоқпын

Лейлектің тұмсықтары қандай?

Және кран.

9. «Колумб жұмыртқасы» ойыны.

Логопед: Балалар, қарға ұшып кеткенде сендерге тапсырма қалдырыпты.

бастап геометриялық фигураларҮлгі бойынша балалар құстың сұлбасын салады.

Балалардың өзіндік жұмысы.

III. Сабақты қорытындылау.

Логопед: Балалар, міне, біз құстарымызды жылы жаққа жөнелтіп жатырмыз.

(Балалар логопедпен бірге Речецветикке жақындайды)

Бүгін сабақта не істедік? Біз нені жаңа білдік?


дайындаған оқытушы – логопед Солдатенко И.В.

Мақсаты: қоныс аударатын құстардың неліктен олай аталғаны туралы білімдерін қалыптастыру, меңгерту; олар не жейді; Қай жерде тұрады; олардың пайдасы қандай? Лексикалық және грамматикалық ұғымдарды дамыту, ұсақ моториканы және тыныс алу жаттығуларын жетілдіру.

Сөйлеу тапсырмалары:

  • — зат есімнің сөздік қорын кеңейту, белсендіру.
  • - жекеше және жекеше зат есімдерді сөйлеуде қолдана білу дағдыларын бекіту көпше I.p. және Р.п.

Танымдық тапсырмалар:

  • — «Күз» тақырыбы бойынша балалардың білімдерін бекіту.
  • — Балалардың «Көшіп жүретін құстар» тақырыбы туралы түсініктерін кеңейту.

Тәрбиелік міндеттері:

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру уақыты«Күзгі ауа райы».

Педагог балалардан балабақшаға барған кезде күздің қандай белгілерін көргендерін айтуды сұрайды.

Өтілген материалды қайталау. «Күзде не болады» ойыны.

Педагог балаларға күзде табиғатта не болатынын айтып беруге шақырады.

- Жапырақтар түсіп жатыр.

— Жел ағаштардың бұтақтарын тербетеді.

— Адамдар егістік алқапта егін жинап жатыр.

- Құстар оңтүстікке ұшады.

Тәрбиеші:

Балалар, құстарды неліктен қоныс аударатын деп атағанын ойлайық (Жауаптар). Дұрыс, қоныс аударатын құстар – бізді тастап, баратын құстар жылы елдер. Қарлығаш, жүйрік, қарлығаш, қарлығаш, бұлбұл, көкек, жұлдызқұрт сияқты қоныс аударатын құстарды бәріңіз жақсы білесіздер (әңгіме иллюстрациялармен бірге жүреді). Неліктен бұл құстар күзде бізден ұшып кетеді (балалардың жауаптары)?

Құстар не жейтінін еске түсірейік. Дұрыс, бұл құстардың барлығы жәндіктермен қоректенеді: қарлығаштар құрт іздейді, жүйрік пен қарлығаш шыбын-шіркей мен басқа да жәндіктерді ұшады, көкектер құрттарды, қарақұрттар шегіртке мен шегірткелерді аулайды. Бірақ күзде жәндіктер жойылып кетеді. Біздің құстар негізгі қорегінен айырылған, сондықтан олар ұшуға мәжбүр жылы климаттар.

Ал бізбен бірге өмір сүретін құстар - торғайлар, қарғалар, көгершіндер, систер немен қоректенеді? Неге олар ұшып кетпейді? Бұл құстар не жейді? Олар барлық қоректілер: олар жәндіктерді де жей алады, бірақ олардың негізгі қорегі - өсімдік тұқымдары. Күзде олар астық жинау кезінде төгілген астықты тойлауды ұнатады. Қыста олар ағаш тұқымдарымен қоректенеді және адамдардан көмек күтеді.

Сіз барлық құстардың жылы климатқа бармайтынын білесіз бе? Бізге қыста келетін қоныс аударатын құстар да бар, олар бұқалар, айқастар

Айқыштар мен бұқалар бізге қыста суық ормандардан келіп қана қоймайды, сонымен қатар қыста балапандарын шығарады. Жұмыртқалар мен балапандарды қыста жылы ұстау үшін айқас құстар күшті, қалың ұя салады. Ұяның қабырғалары сыртынан мүкпен, ал ішінен қауырсынмен оқшауланған. Айқастардың негізгі азығы - шырша мен қарағай тұқымдары, олар өздерінің таңғажайып тұмсығымен конустардан оңай шығарылады.

  1. Дене шынықтыру минуты.

(Мұғалім алдымен сөйлеп көрсетеді, сосын балалар қосылады).

Құс үйі бос,

Құстар ұшып кетті

Жапырақтары да ағаштарда отырмайды.

Бүгін күні бойы

Барлығы ұшады, ұшады ...

Олар да Африкаға барғысы келетін сияқты.

5. Оқытылатын тақырып аясында лексикалық және грамматикалық материалды бекіту.

1. «Бір – көп» ойыны:

Балалар, құстың атын тыңдап, олар көп болғанда қандай болатынын айтыңдар:

Қарлығаш – қарлығаш – көп қарлығаш

Бұлбұл - бұлбұл - бұлбұл көп

Шаффин – мүсін – көп мүсін

Жұлдызша – жұлдызқұрт – көп жұлдызша

Шұңқыр - қарғалар - көп қарлар

Кран - крандар - көп крандар.

  1. «Кім қандай дауыс береді» ойыны.

Көкек айғайлайды, қарлығаш сайрайды, жұлдызша ән салады,

Тырна жылайды, үйрек дірілдейді, қаз қыңқылдайды.

  1. «Кімде кім бар» ойыны.

Көкектің кішкентай көкегі бар, көкегі бар.

Тырнада балалы тырна, тырна балапандар бар.

Жұлдызшаның кішкентай құстары бар, жұлдызқұрттар.

Аққудың баласы бар, аққулар.

Арқаның иірімдері бар.

Үйректің үйрегі, үйрегі бар.

Лейлектің баласы, ләйлек баласы бар.

Қаздың қаршығасы бар, балапаны.

6.​ Жұмбақтар (болған жұмбақ суреттерді көрсетумен бірге жүреді):

Мұқият тыңдап, болжаңыз:

Сіз оны бірден танисыз:

Қара тұмсық, қара көз,

Ол маңызды соқаның артында жүреді,

Құрттар мен қоңыздарды табады.

Ақыры бізге жетті

Біздің ең жақсы әнші.

Күндер мен түндерге созылады

(Старлинг).

Бізге жылылықпен келеді,

Бұл ұзақ жол болды.

Терезе астындағы үйді мүсіндейді

Шөп пен саздан жасалған.

(Мартин)

Бұл құс кім?

Өзіне ұя салмайды,

Көршілеріне жұмыртқа қалдырады

Ал ол балапандарды есіне түсірмейді.

(көкек)

Ұзын аяқты, ұзын мойын,

Ұзын тұмсық, сұр дене,

Ал бастың артқы жағы жалаңаш, қызыл,

Лас батпақтарды аралап,

Ішінен бақа ұстайды,

Түсініксіз секіргіштер.

(Кран)

7. Қорытындылау. Материалды жалпылау.

Бүгінгі құстармен таныстығымыз осымен аяқталды.

Қандай құстарды қоныс аударатындарын еске түсірейік? Оларды атаңыз.

Бүгін барлығы жақсы жұмыс жасады. Жарайсың!