Наталья Шавыкина
Дайындық мектеп тобында «Городец кескіндеме» сәндік суреті

Мақсат:

Танысуды жалғастыру Городец суреті, оның түсі, ерекшеліктері.

Үлгінің негізгі элементтерін анықтауға үйрету.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік: жаттығу Городец гүлдері - раушан гүлдерінің суретін салу, түймедақ және бүршік, кескін кезеңдерінің бірізділігін сақтай отырып; щетканың ұшымен шайырды жағу кезінде.

Дамытушылық: Композициялық сезімді, берілген пішіндегі өрнекті әдемі етіп орналастыра білуді дамыту. Сөздік қорын молайту арқылы сөйлеуді дамыту (экспозиция, экспонат, мұражай, көрме). Шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелеу: көркемдік талғамын дамытып, халық шығармашылығына деген сүйіспеншілікке, қызығушылыққа тәрбиелеу.

Сабаққа арналған материал:

Панельдер мен суреттер бейнеленген Городец суреті, Альбом парақтарындағы бланкілер (кесетін тақталардың силуэттері, негізгі кескіннің қадамдық кескіндері бар тақталардың үш үлгісі Городец үлгілері, гуашь, щеткалар No 2, No 4, палитралар, қылқалам тұғырлары, мата майлықтар, стакан су.

Алдыңғы жұмыс: элементтермен таныстыру қабырға суреттері; кескіндемеқағаз жолағындағы элементтер; тарихын білу Городец суреті.

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі.

Тәрбиеші: Балалар, мен бүгін қуанышты көңіл күйдемін, сендердің көңіл-күйлерің қандай? Енді көзіңізді жұмып, сізге қылқалам мен қара бояу берілгенін елестетіңіз. Айналаның бәрін қара бояумен боя. Сіз нені бастан өткердіңіз, қандай сезімдесіз?

Балалар: қорқыныш, меланхолия, мұң...

Тәрбиеші: Енді бәрін ақ боя. Қай түсті бояу қиынырақ болды? (ақ). Айналаңыздағы әлемнің ақ пен қара болғанын қалайсыз ба? (Жоқ). Сіз әлемді қалай көресіз?

Балалар: түрлі-түсті, түрлі-түсті, кемпірқосақ, көңілді, қуанышты...

Тәрбиеші: Дұрыс, айналаңда әдемі, түрлі-түсті әлем, әдемі заттар бар.

Балалар, әдемі сирек заттардың қайда сақталғанын маған кім айта алады?

Балалар: мұражайда.

Тәрбиеші: Балалар, бүгін таңертең жұмысқа келсем, үстелімнің үстінде үлкен конверт тұрғанын көрдім. Онда біздің балабақшаның мекен-жайы жазылған және көрсетілген: «Балалар Ромашка тобы» мұражай директорынан. Хат бәріңізге арналғандықтан, мен оны ашпай, бәріміз жиналғанша күттім. топ. Бұл хатта не бар екенін көргіңіз келе ме? «Сәлеметсіңдер ме балалар! Мұражай қызметкерлері сізге хат жазып жатыр. Мұражайымызда халық бұйымдарының көрмесін ұйымдастырғымыз келеді. Бірақ көрмеге экспонаттар жеткіліксіз. Сіз бізге көмектесе аласыз ба? Біз сізге үлгі жібереміз. Бірақ ол конвертке сыймай, кесуге тура келді. Сіз оны біріктіре аласыз деп үміттенеміз бе? Көмегіңе рахмет.». Балалар, көмектесеміз бе?

2. Негізгі бөлім. Ойын «Суретті жина». -Сонымен үлгі жасадыңдар, ал біз не алдық?

Балалар: кесу тақтасы.

Тәрбиеші:- оның не екенін таптың ба? кескіндеме?

Балалар: Городец суреті.

Тәрбиеші: Сіз қандай элементтер арқылы болдыңыз?

Балалар: элементтері бойынша - раушан, бүршік, жапырақтар.

Тәрбиеші;- Ал біздің балабақшада шағын мұражай да бар Городец суреті. Қараңыз. IN Городец суретіМотивтер мен композициялардың үш түрі бар. Бұл гүлді мотив, жылқылар мен құстардың бейнелері қосылған гүлді мотив. Ал сюжеттік мотив, онда шеберлер адамдар өмірінен сюжетті бейнеледі - той, шай ішу, серуендеу, мырзалармен серуендеу, үй салу және т.б.

Өлең оқу « Городец» .

Волгада қол жетімді көне қала,

Аты бойынша - Городец.

Бүкіл Ресейге әйгілі

Оның боялған, жаратушы.

Гүл шоқтары гүлдейді,

Қайғының ашық түстері,

Онда ғажайып құстар ұшады,

Бізді ертегіге шақырғандай.

Планшеттерге қарасаңыз,

Сіз кереметтерді көресіз!

Городец үлгілері

Қол ақырын шықты!

Городец жылқысы жүгіреді,

Оның астында бүкіл жер дірілдейді!

Жарқын құстар ұшады

Ал су лалагүлдері гүлдейді!

Ал енді мен сендерге жұмбақтарды айтамын, ал сендер бұл элементтерді тақтадан табасыңдар.

Бұл жарқыраған емес, ол дөңгелек - ашық емес ... (бүршік).

Ол ыстықта ыстық сезінбейді. Ол суда, ол... (купавка).

Мұнда бір ғажайып гүлдегендей... (разан).

Ол дөңгелек, кесе сияқты, оның аты ... (түймедақ). Жарайсың! Сіз үлгінің барлық элементтерін білесіз. Кішкене жылыту уақыты келді.

Физминутка

Қып-қызыл гүлдеріміз жапырақшаларын ашып жатыр (балалар қолдарын жоғары көтереді)

Жел аздап дем алады, (Балалар қолдарын қысады)

Жапырақтары тербеледі.

Біздің қызыл гүлдер (Балалар қолдарын бастарының үстінде ұстайды)

Жапырақтары жабылады

Олар бастарын шайқайды, (Балалар еңкейеді)

Олар тыныш ұйықтап қалады. (Балалар үстелге отырады)

Өнімді белсенділік.

Тәрбиеші: -Жігіттер. Сіз ойлағандай, біз кесу тақтасын элементтермен бояймыз Городец, атап айтқанда түймедақ сияқты элементтерді қолданатын гүлді мотив, Городец гүлі мен бүршіктері.

Тәрбиеші: Алдымен не істеу керек (композиция туралы ойланыңыз - бұйымдағы элементтердің орналасуы.)Соны еске алайық Городец суретіжұмыстың 3 кезеңінен тұрады - бұл негізгі элементтердің түсті дақтары мен силуэттері қолданылған кезде астарлы бояу. (көлеңкелеуді көрсетеді - пішіндерді егжей-тегжейлі өңдеу және жандандыру мақсатында олар қара бояумен боялған кезде - бүкіл композицияның элементтерін ерекшелеу, ерекшелеу үшін әктеу арқылы бөлшектердің штрихтарын қолдану.

1-кезең: астын бояу. №4 щетканы пайдаланып, қызғылт түсті шеңберлерді бояңыз (қыздар)және көк (ұлдар)гүлдер, жасыл жапырақ элементтері (әр жағынан екі жапырақ).

2-кезең: көлеңке. No2 щетканы пайдаланып, өзегін қара бояумен бояңыз. (шеңбер)гүл мен бүршікте, доғада. Сондай-ақ бір жағындағы жапырақтарға доғалар саламыз.

3-кезең: жаңғыру. No2 щеткамен біз бүкіл композицияның барлық элементтеріне ақ бояу штрихтары мен ұсақ бөлшектерді қолданамыз.

3. Қорытынды бөлім. (балалар өз жұмыстарын қарау және талдау үшін орталыққа орналастырады).

Тәрбиеші: Қандай элементтер Городец суретіжұмысымызда қолдандық?

Балалар: түймедақ, бүршік, Городец көтерілді.

Тәрбиеші: Түстер астыңғы бояу және одан кейінгі кезеңдерінде дұрыс таңдалған ба? Үлгі ұқыпты ма? Жарайсыңдар жігіттер. Сіз мұражай қызметкерлеріне көп көмектестіңіз. Олардың мұражайы енді көбірек экспонаттармен толықтырылады Городецтің көрмеге арналған суреті.

Тақырып бойынша жарияланымдар:

Жақында мен балаларыммен халықтық және заманауи өнердің қай туындыларында бұйралар бар екенін айттық. Түрлі элементтерді есте сақтады.

Сәндік-қолданбалы өнер объективті әлемді безендіруге, көркейтуге және өзгертуге арналған. Бұл өнер ерте кезеңде пайда болды.

«Сәндік сурет. Қар ұшқыны»Көрнекі әрекет. Дайындық тобына арналған сабақ конспектісі. Тақырыбы: «Сәндік сурет. Қар ұшқыны». Балалар іс-әрекетінің түрлері:.

«Городец живописі» көркемдік даму жөніндегі коммерциялық емес ұйымның аннотациясыМақсаты: балаларды Городец кескіндемесімен таныстыруды жалғастыру Тапсырмалар: HER. Городец кескіндеме үлгісінің түс схемасымен, гүлдермен танысу.

Тақырыбы: «Городец кескіндеме» Сабақтың түрі: бейнелеу өнері (сәндік кескіндеме) Ұзақтығы – 25 минут. Мақсаты: балаларды таныстыру.

Городец ертегісі. Городец кескіндемесімен танысайық - сабақ жоспарлары, ата-аналарға арналған кеңестер. Шеберлерге бару - отбасылық ойын-сауыққа арналған сценарийлер. Үлгілердің сиқыры - Городец кескіндемесін үйрету әдісі. Халық қолөнеріне негізделген сәндік сурет және дидактикалық ойындар. Қолөнердегі кескіндеме - Городецтің жас шеберлерінен аналар мен әжелерге арналған сыйлықтар.

Құстар қораптан көрінеді - Городецтің керемет суреті!

Бөлімдер қамтылған:

313 ішінен 1-10 жарияланымдарды көрсету.
Барлық бөлімдер | Городец кескіндемесі, өрнектер

кескіндемеағаш өңдеу – көп жылдық тарихы бар сәндік қолданбалы өнер. Көркем кескіндемеағаштан ашық түстермен жасалған. Боялған кәдесыйлар ұрпақтан-ұрпаққа жалғасып, өсіп келе жатқан жастардың бағасына ие болды. Бүгін кескіндемеағаш өңдеу кеңінен қолданылады ...

«Городец суреті» презентациясыМаған қатты ұнайды Городец суреті, бұл туралы айтқым келеді. Оны өзім оқып, білімімді балаларға бергеніме қуаныштымын. Маған гүлді раушан гүлдері, құстармен композициялар, тақырыптық композициялар ұнайды. Халқымыздың көне дәуірінің бастаулары осылар және біз оны білуге ​​тиіспіз.Тек ХХ ғасырдың 30-шы жылдары...

Городец кескіндемесі, өрнектер - «Городец кескіндемесі» тақырыбы бойынша сабақтың қысқаша мазмұны

Мақсаты: Городец қолөнерінің тарихымен таныстыруды жалғастыру. Кескіндеме элементтерін жазуды үйрету: ромашка гүлі, жапырақ. өзін-өзі көрсету қажеттілігін қанағаттандыра отырып, қоршаған шындықтың эстетикалық жағына қызығушылықты қалыптастыру. Мақсаты: Білімділік: Дамыту...

«MAAM-суреттер» суреттер кітапханасы


Дидактикалық ойын «Городец» суретімен үй бұйымдарын безендіру Жасы: ерте (2-3 жас) Материалы: картоннан жасалған үй бұйымдары: табақ, кесу тақтасы, тұзды шелек, үйрек шөміш. Городец картиналарының шағын суреттері (Городец корозы, Городец қырғауылы, Городец...


Мақсаты: Городец кескіндемесінің өзіне тән белгілерімен таныстыру. Городец үлгісінің элементтері туралы түсінік қалыптастыру. Балалардың бойында халық қолөнеріне деген қызығушылықты ояту. Көркемдік талғамын, халық өнері заттарын тамашалау қабілетін дамыту. Сурет салуды үйрен...

Городец кескіндемесінің тұсаукесері.«Көркем-эстетикалық даму» білім беру саласы бойынша презентация Дайындық тобындағы көрнекі әрекеттер Городец кескіндеме тақырыбы бойынша. Городец кескіндемесінің қысқаша мазмұнына. Городец кескіндемесінің элементтерін сызу, кезең-кезеңімен сурет салу қабілетін дамыту.

Городец кескіндемесі, өрнектер - «Городец шеберлеріне бару» сабағының қысқаша мазмұны

Үлкен топтағы когнитивті дамыту сабағының қысқаша мазмұны Тақырыбы: «Городец шеберлеріне бару» Дайындаған: мұғалім Овчаренко Марина Леонтьевна Мақсаты: Балаларды городец шеберлерінің бұйымдарының ерекшеліктерімен, осы қолөнердің тарихымен таныстыруды жалғастыру. Тапсырмалар:...

«Городец кескіндемесі» көркемдік-эстетикалық даму бойынша GCD рефераты 4 «Городец кескіндеме» көркемдік-эстетикалық даму бойынша ЖКД конспектісі 1. «Городец кескіндеме» тақырыбы 2. Жасы: дайындық тобы. 3. Білім беру бағыттарының интеграциясы: көркемдік-эстетикалық, әлеуметтік-коммуникативтік, когнитивтік. 4. Мақсаты: өрнекті бейнелеу...

Мақсат.Городец кескіндеме, оның түсі мен ерекшеліктері туралы білімдерін бекіту.

Тапсырмалар.

  1. Балаларға Городец кескіндемесінің негізінде өрнек салуды үйретуді жалғастыру, оны қағаз парағына қою.
  2. Бүкіл қылқаламмен және оның ұшымен бояу қабілетін нығайту.
  3. Халық қолөнеріне деген сүйіспеншілік пен қызығушылықты, эстетикалық қабылдауды тәрбиелеу; тәуелсіздік.

Сабақтың түрі:шығармашылық.

Сабақтың формасы:топтық, жеке.

Ұзақтығы: 30 минут

Қатысушылар:дайындық тобының балалары.

Оқушылардың жасы: 6-7 жас.

Материалдар.

Городец өрнектерімен боялған бұйымдардың иллюстрациялары; әртүрлі өрнектері бар кескіш тақталардың үлгілері; кесу тақтасының шаблондары; гуашь, щеткалар, палитралар, қылқалам стендтері, мата майлықтар, стакан су.

Алдын ала жұмыс.Городец кескіндеме аңызымен таныстыру, сәндік-қолданбалы өнер бұйымдарын тексеру, сөздік жұмыс: раушангүл, купавка, бүршік.

Әдістер мен тәсілдер:көрнекілік (үлгі көрсету), сөздік (әңгіме, түсіндіру), практикалық.

Сабақтың барысы.

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Тәрбиеші: - Балалар, бүгін бізге балабақша тәрбиешілері келіп отыр. Оларды қарсы алайық. Енді бір-біріңе қарап күліңдер. Көңіл-күйіміз жақсы!

Балалар, мен таңертең балабақшаға келіп, аспазшыларға сәлем беру үшін ас үйімізге қарасам, кесетін тақтайшалар мүлде ұсқынсыз екен. Мен бүгін тамаша аспаздарымызға сыйлық жасауды ұсынамын. Өйткені, олар сізге өте дәмді пісіреді! Оларға әдемі өрнекпен боялған тақталарды берейік. Сіз келісесіз бе?

  1. Негізгі кезең.
  2. Городец кескіндемесінің иллюстрацияларын тексеру.

Балалар, біз суреттердің әртүрлі түрлерімен біраз таныспыз. Енді мен сендерге жұмбақ өлең оқып беремін, ал сендер оның қандай сурет екенін есіңе сақтайсыңдар.

Сары кеш, қара ат

Ал ванналар от сияқты

Құстар қораптан қарайды -

Городецтің ғажайып суреті!

Бүгін біз тақтаны Городец үлгісімен бояймыз.

Енді мен сізді Городец шеберлері салған бұйымдардың иллюстрацияларын көруге және Городец кескіндеме тарихын еске түсіруге шақырамын.

Городец кескіндемесі өте танымал. Қандай заттарға сурет салынды? ( ойыншықтарда, ыдыстарда, кесу тақталарында).

Ол қай жерде пайда болды? ( Нижний Новгород облысының ауылдарында).

Иә, Городецтің жанында орман көп болды және бұл материал өте арзан болды. Одан біреулер қасық кессе, енді біреулер тостағандар мен тостағандарды қайраған, үшіншілері иіру дөңгелектерін жасаған. Айналдырғыш – жіпті айналдыруға арналған құрал. Одан кейін безендірілген айналдыру дөңгелектеріне арналған түбі ерекше танымалдылыққа ие болды. Жұмыс кезінде бұл түбі көрінбеді. Бірақ иіруді аяқтаған шаруа әйел сурет сияқты түбін қабырғаға іліп, оның қарапайым өмірінің сәніне айналды.

Содан кейін олар ыдыстарды, ойыншықтарды, кесу тақталарын бояуға кірісті.

  1. Үлгінің ретін көрсету.

Городец үлгілері қандай элементтерден тұратынын еске түсірейік. Есте сақтауды жеңілдету үшін мен сендерге жұмбақтар сұраймын:

  1. Мұнда бір ғажайып гүлдегендей... (розан).
  2. Ол дөңгелек, кесе сияқты, оның аты ... (түймедақ).
  3. Ол ыстықта ыстық сезінбейді. Ол суда, ол... (купавка).
  4. Жылтыр емес, дөңгелек - ашылмаған... (бүршік)

Барлық заттарды мұқият қарап шығыңыз және маған айтыңызшы, Городец кескіндемесінде гүл гирляндаларынан басқа тағы не салынған? ( жылқы, құс, әтеш).

Бүгін біз үлгілерде көрген осы үлгілерді салуды үйренеміз. Үлгіні мұқият қараңыз. Енді мен өрнектің қандай элементтерден тұратынын айтып беремін.

Мысалы, мұнда қызғылт өрнек түзу сызықта орналасқан, оны орталық бүршіктен салу керек. Сізге қызғылт шеңбер салу керек, ол бүршік деп аталады. Содан кейін сіз тағы екі қызғылт бүршіктерді, көздерді - кішкентай қызыл шеңберлерді, арка мен жапырақтарды салуыңыз керек.

Біз де көк өрнек саламыз, бірақ тек өрнек доға түрінде орналасады. Бүйірлік бүршіктер жоғары көтеріледі.

Енді мен сізге осындай үлгілерді қалай салу керектігін көрсетемін.

Ол үшін бізге гуашь керек. Алдымен аққа қызылды қосамын. Қандай түсті алдық? ( қызғылт). Біз бүршікті парақтың ортасынан тарта бастаймыз. Қылқаламның айналмалы қозғалыстары арқылы қызғылт түсті дақ жағыңыз. Енді сіз бүйірлерге тағы екі бүршік салуыңыз керек. Орталық бүршіктен сәл артқа шегіну керек. Біз біріншіге ұқсас суретті бір жағынан, екіншісінде саламыз.

Бүршіктер құрғаған кезде, біз осы уақытта жасыл жапырақтарды саламыз. Алдымен қылқаламның ұшына жасыл бояу жағып, жапырақтың контурын мұқият сызамыз, содан кейін оны бояймыз.

Жапырақтарды сызып жатқанда бүршіктеріміз қурап қалды.

Бізге тағы қандай элементтерді салу керек? ( тесігі және доғасы).

Соня, шықшы, өтінемін, көзді сыз.

Қандай түсті алуымыз керек? ( қызыл) Дұрыс. Ұшына бояу жағыңыз.

Орталық бүршіктің көзі қайда бағытталған? ( жоғары). Дұрыс. Назар аударыңыз, саңылау жартылай бүршікке, жартысы жоғарыға түседі.

Екі жақ көз қайда қарап тұр? ( жақтарға). Сызбаны аяқтаңыз.

Жігіттердің бәрі сурет салуды көрді ме? Біз қызыл бояуды аламыз, кішкене шеңбер сызамыз және оны саңылау деп атаймыз.

Енді доғаларды салуды аяқтауымыз керек. Доғалар көз тесігі көрінетін жерге қарайды. Біз щетканың ұшымен доғаны сызуды бастаймыз, қылқаламды ортасынан басамыз, содан кейін щетканың ұшымен қайтадан басамыз.

Енді көк түсті үлгіні салуымыз керек. Ол доғада орналасқан. Біз сондай-ақ алдымен орталық көк бүршікті ортасынан тарта бастаймыз, содан кейін бүйірлік бүршіктерді тартамыз, бірақ орталықтан сәл жоғары.

Даша, көк өрнек сал. Үлгі салуды қайдан бастайсыз? ( көк бүршіктен)

Сіз сызатын келесі элемент қандай? ( жапырақтары).

Аяқтауға не қалды?( көз тесігі және доғалар).

Көзіміз бен доғамыз қандай түсті болады? ( көк)

Біздің көз тесігіміз қайда қарап тұр? ( жоғары). Көздің жартысы бүршікке түседі, ал жартысы жоғары қарайды.

Жарайсың Даша. Ол тамаша жұмыс жасады.

Міне, балалар, мен сендерге Городец кескіндеме үлгісін қалай салу керектігін көрсеттім.

Сіз өзіңізге ұнайтын үлгіні таңдайсыз - көк немесе қызғылт.

Ал жұмыс алдында демалу керек. Олар орындарынан тұрып, қолдарын белдіктеріне қойды.

  1. Дене шынықтыру минуты.

Бір рет - еңкейіңіз, түзетіңіз,

Екі - иілу, созылу,

Үш-үш қол соғу,

Үш басын изеді.

Төрт қол кеңірек

Бес, алты - тыныш отырыңыз,

Жеті, сегіз – жалқаулықты тастаймыз.

  1. Практикалық жұмыс. Үлгіні салу.

Балалар, сендердің үстелдеріңде бояулар бар. Қандай түстер көріп тұрсыңдар? (қызыл, көк, ақ, жасыл).

Үлгі салу үшін қандай түстер керек деп ойлайсыңдар? (қызғылт және көк).

Бұл түстерді қалай аламыз? (балалардың жауаптары).

Дұрыс, қызыл бояуды алып, ақ бояуға қосу керек. Ол қандай түсті болады? (қызғылт).

Қалай көк түс аламыз? (балалардың жауаптары).

Дұрыс. Аққа аздап көк қосыңыз.

Енді бояуларды араластыруға кірісуге болады. Оларды араластырғаннан кейін үлгіні салуды бастауға болады. Өзіңізге ұнайтын кез келген үлгіні таңдаңыз.

Балалар жұмыс істеп жатыр.

Мұғалім қатарларды аралап, үлгермегендерге көмектеседі. Сурет салуды орталық бүршіктен бастау керек екенін, бүршіктердің өлшемдері бірдей екенін және т.б.

  1. Соңғы кезең.

Сабақты қорытындылау.

Бүгін біз қандай сурет туралы айттық? (Городец)

Неліктен ұнады?

Бірнеше балаға кезекпен өздеріне ұнаған шығармаларды таңдап, таңдауын негіздеу ұсынылады.

Балалар сендер тамашасыңдар. Сіз өте әдемі боялған тақталар жасадыңыз. Біздің аспаздар сіздерден осындай тамаша сыйлықтар алуға өте қуанышты болады деп ойлаймын. Қонақтарға жұмысыңызды көрсетейік.

Городец үлгілері,

Көзге үлкен қуаныш.

Шеберлер өсіп келеді

Городец кескіндемесі - ежелгі орыс көркем қолөнерінің бірі. Бұл гүлдерді бояу кітабы керемет әдемі үлгілер мен әшекейлер жасауға мүмкіндік береді. Сәндік суреттің арқасында сіз гүлдер, тауыс, жылқы, құс, раушан, короз және т.б. жасай аласыз.

Городец кескіндемесі - ежелгі орыс көркем қолөнерінің бірі

Городец кескіндемесі айналмалы дөңгелектерді кесуден басталады. Ағаштан әртүрлі фигуралар кесіліп, ойықтарға сәйкес пішінге сәйкес салынған. Кейінірек шеберлер ағаш мүсіншелерді бірте-бірте жаңа түстермен толықтыра бастады.

19 ғасырда шеберлер жасыл, қызыл, көк және басқа түстерде әдемі ағаш фигуралар жасады. Олар үйлер мен аулаларды безендірді. Фигуралар көздің жауын алатын, оларды жасағанды ​​ұнататын, ал балалар оларды сүйсіндірді. Боялған әтеш өте әдемі болып шықты.

Городец иіру дөңгелектерін немен безендіруге болады?

  • Шана.
  • Сандықтар.
  • Қораптар.
  • Жиһаз.
  • Тұрмыстық заттар және т.б.

Әдетте, сурет символдық болды. Жанрлық суреттер бағаланды. Мысалы, тақтада саудагер мен оның жылқысы немесе әтеші бейнеленген. Мұндай кескіндеменің элементтері күні бүгінге дейін сақталған.

Бұл қолөнерде гүлді мотивтерге ерекше басымдық берілді. Арыстан немесе бұқа сияқты жануарлар да суреттелді.

Городец кескіндемесінде 19 ғасыр шеберлерінің сүйікті фоны көк, жасыл, бір сөзбен айтқанда, жарқын және түрлі-түсті болды. Қара фон азырақ қолданылды.

Бояу қалай жасалады? Ал содан кейін және қазір жұмыс қылқаламмен кезең-кезеңімен боялады. Қадамдық қолөнер дайын макеттен сурет салуды қамтымайды. Тақтадағы қолдың соққысы тығыз және күшті болуы керек. Шебердің барлық жұмысы өте қиын, бірақ сонымен бірге жылдам. Техниканың табиғаты бойынша жұмыс қиын емес.

Балалар мен мектеп жасына дейінгі балалар үшін қарапайым Городец кескіндеме схемаларынан бастаудың көптеген жолдары бар, мысалы, оны асфальтта бейнелеу.

Галерея: Городец кескіндеме (25 фото)















Городец кескіндемесі: сабақ (бейне)

Городец кескіндеме: негізгі элементтері

Мұндай бояу үшін арнайы бояулар қажет.Олар «темпера» деп аталады. Темпера бояулары құрғақ ұнтақтардан немесе олардың аналогтарынан жасалған. Мұндай бояуларға балама қарапайым гуашь болуы мүмкін, оған PVA желім қосылған. Егер шебердің таңдауы гуашьға түссе, онда ол Городецте бояу кезінде сызбаның екінші қабатын боямас бұрын, бірінші қабат толығымен кепкенше күту керек екенін білуі керек, әйтпесе жұмыс ақшыл реңкке ие болады.

Барлық щеткалар құрғақ болуы керек, әйтпесе қолданғаннан кейін олар нашарлайды.

Городец кескіндемесінің ерекшелігі - макетсіз сурет салу, яғни суретші қылқаламды бетінде тегіс жылжытады. Кескіндеме кезінде қандай көркемдік әдістерді қолдануға болады? Олардың көпшілігі бар, мысалы:

  • Қылқаламның кең штрихтары.
  • Жіңішке қылшақпен жұқа сызықтар.
  • Орташа щеткамен шебер соққылар.

Кескіндеменің бұл түрі арнайы бояуларды қажет етеді.

Городец кескіндемесі қай бетінде орындалады? Әдетте ағаш негіз ретінде алынады. Қаласаңыз, бетті қызыл, сары немесе басқа түске бояу арқылы оған түсті фон жасауға болады.

Жұмыс барысы келесідей:

  1. Бастау үшін шебер бетіндегі композицияның шамамен өлшемдерін белгілейді. Ол үшін қарындашты қолдануға болады. Сонымен бірге ол макетті сызбайды! Бұл барлық кескіндеме үлгілерінің болашақ өлшемін белгілеу үшін қажет.
  2. Көптеген шеберлер өрнектің контурын қарындашпен емес, бояулармен сызуға кеңес береді. Олардың пікірінше, бұл дұрыс деп саналатын технология.
  3. Дизайндың түйіндері жұқа щеткамен және жеңіл бояумен жасалған. Бұл жұмысты ұқыпты етеді.
  4. Қараңғылар ашық дақтардың үстіне қойылады. Бұл қолөнердің ерекшелігі.
  5. Жұмысқа кіріспес бұрын бірнеше түрлі щеткаларды жинау керек, өйткені әртүрлі бөлшектерді өз бетінше салу ыңғайлы. Мысалы, жіңішке сызықтарды жұқа қылқаламмен тартсаңыз ғана әдемі болып шығады.
  6. Городец кескіндемесінің негізгі элементтері «жаңғырулар» деп аталады. Оларға нүктелер, шеңберлер, спиральдар, штрихтар және доғалар жатады.

Балаларға арналған Городец кескіндемесіне негізделген қадамдық сәндік сурет

  1. Сызбаның басы - ағашқа диаграмманың нақты өлшемдегі эскизі. Болашақ жұмыстың көлемі мен оның негізгі элементтерін көрсету керек.
  2. Тапсырманы жеңілдету үшін композицияның өлшемін қағазға салуға болады, содан кейін ғана кескінді ағаш бетке көшіруге болады.
  3. Ою-өрнектің өлшемі ағаш бетіне қолданылғанда, композицияның негізгі орталығын бөлектеу керек. Осыдан кейін сіз түс схемасы туралы ойлай аласыз.
  4. Композицияның композициясы мен түс схемасы туралы мәселе шешілгенде, ою-өрнекті егжей-тегжейлі салуға кірісуге болады.
  5. Балалар үшін қарапайым суреттерді таңдау ұсынылады. Мысалы, сіз күнді бейнелей аласыз. Ортасында қызыл шеңбер сызылған, ал оның жанында сәулелер. Радиалды тігістердің өлшемі бірдей болуы керек.
  6. Жұмыстың соңында ағаш беті лакпен жабылған.

Балаңызға қарапайым элементтерді салу оңайырақ болады

Үлкен топқа арналған Городец кескіндеме үлгілері

Балабақшадағы ортаңғы және үлкен топтарда кескіндеменің тым күрделі элементтерін таңдаудың қажеті жоқ, өйткені егер бала оны жеңе алмаса, ол жалықтырады. Сіз қарапайым ою-өрнекті таңдап, әдемі гүлді сала аласыз.

Сурет салу әдісі:

  1. Жұмыста ақ, қызыл, қоңыр және жасыл бояулар қолданылады. Балалар ағаш тақтайшаларға немесе таяз ағаш табақтарға сурет салуы керек.
  2. Қарындашпен композицияның ортасын және оның өлшемін белгілеңіз.
  3. Содан кейін сіз гүлді салуға кірісе аласыз. Ортасында кішкентай қызыл шеңбер сызылған. Содан кейін қызыл бояуды ақ бояумен араластырып, қызғылт түсті жасайды. Басқа шеңбер қызғылт түспен сызылған, біріншіден үлкенірек. Осыдан кейін шеңбер қайтадан қызыл және қайтадан қызғылт болады. Осылайша, гүлдің түрлі-түсті ортасы бар.
  4. Жапырақтары жасыл және қоңыр бояулармен жасалған. Оларды ауыстырған дұрыс, сондықтан жұмыс әдемі болады.
  5. Ашық жасыл түс алу үшін жасыл бояуды ақпен біріктіруге болады. Оларды ішінен жапырақшаларды салу үшін пайдалануға болады. Бұл сурет жұқа щеткамен орындалады.

Балабақшадағы орта және жоғары топтарда кескіндеменің тым күрделі элементтерін таңдаудың қажеті жоқ

Жұмыс бетін лактау арқылы аяқталады.

Городец кескіндемесі: гүлдерді қалай салуға болады?

Мастер-класс:

  1. Бастау үшін жұмыс орындалатын бетті және материалды таңдаңыз. Ол неғұрлым көп түсті болса, соғұрлым жақсы.
  2. Түстердің орталықтары бетінде қарындашпен белгіленген. Жарқын шеңбер сызылған. Содан кейін әр шеңберде жапырақшалар сызылады. Ол үшін гүлдің өзегіне қарағанда қараңғы түсті пайдаланыңыз.
  3. Әрбір гүлдің гүл жапырағы болуы керек. Ашық жасыл жапырақшаларды ішкі жағынан жұқа щеткамен бояуға болады. Сондай-ақ, қара емес, қою бояумен жапырақшалар мен гүлдердің контурларын салуға болады.
  4. Композиция гүлдердің жанында сызылған көк жидектермен толықтырылады.

Гүл күрделі де, оңай да болуы мүмкін - оны таңдау шеберіне байланысты

Городец кескіндеме: атты қалай салуға болады?

  1. Ол үшін қара немесе қоңыр бояуды пайдалану керек. Бірақ жылқы көзге түсу үшін шығарманың астары жеңіл болуы керек.
  2. Жылқының денесі орташа қылқаламмен сызылады. Алдымен оның контурын салуға болады, содан кейін оны бояуға болады. Аяқтар, құйрық және мойын жұқа щеткамен тартылады. Жануардың тұяғы бөлек сызылады.
  3. Жылқының жалын қызылға бояуға болады.
  4. Әдемі ою-өрнек композицияны безендіреді және толықтырады. Ол үшін сурет жақтауын жасауға болады. Күнге қарай жүгірген атты салуға да болады.

Городец кескіндемесі: Купавка гүлін қалай салуға болады (бейне)

Городец кескіндемесі оны жасаушыға көптеген жағымды эмоциялар бере алады. Ең бастысы - жанмен сурет салу, өйткені ол кезде тіпті жаңадан келген шебер де нағыз шедевр жасай алады.

7 жастан асқан балаларға Городец үлгісін табаққа кезең-кезеңімен қалай салуға болады

Богатова Оксана Николаевна, Дзержинск қаласы, Нижний Новгород облысы «№ 94 балабақша» МКДОУ тәрбиешісі.
Сипаттама:Шеберлік сыныбы тәрбиешілерді, бастауыш сынып мұғалімдерін, қосымша білім беру мұғалімдерін, ата-аналарды қызықтырады. 6-7 жастағы балалар жұмысты ересектердің көмегімен, ал үлкендер - өз бетінше орындай алады.
Мақсаты:Панельдік тақта туыстарына, достарына сыйлық ретінде қызмет ете алады, сонымен қатар ас үйдің интерьерін безендіреді.
Мақсат:Городец кескіндемесімен сәндік панно жасау.
Тапсырмалар:
- балаларды халық қолөнерімен таныстыруды жалғастыру;
- Городец кескіндемесінің элементтерінен өрнек салуды үйрену;
- жұқа қылқаламмен сурет салу дағдыларын жетілдіру;
- композиция сезімін дамыту;
- халық өнеріне қызығушылық пен құрметке тәрбиелеу.

Мастер-классты бастамас бұрын мен Городец кескіндеме тарихын еске түсіруге және оның шуақты, мейірімді атмосферасын сезінуге бір сәт уақыт бөлуді ұсынамын.

Городец ағаш кескіндеме- Нижний Новгород облысының әйгілі халықтық қолөнері. Ол 19 ғасырдың екінші жартысында Городец қаласының маңындағы Поволжье ауылдарында дамыды. Айналадағы ауылдардың тұрғындары шебер қолөнершілер ретінде белгілі болды, олардың арасында ұсталар, тоқушылар, бояушылар, оюшылар, ағаш ұсталары және ағаш ұсталары болды. Еділ бойында орман көп болды және ол көптеген арзан материал берді, олардан бәрі жасалды: балалар ойыншықтарынан жиһазға дейін.


Городец иіру дөңгелектері әсіресе әйгілі болды, олар Нижний Новгород жәрмеңкесінде көп сатылды және бүкіл Ресейге таратылды. Адамдар оларды айналдыру дөңгелегінің төменгі жағындағы күлкілі боялған суреттердің арқасында қуана сатып алды. Жұмысты аяқтағаннан кейін үй шаруасындағы әйелдер картиналардың орнына қабырғаларды осындай пончиктермен безендірді.


Көп ұзамай мұндай кескіндеме тек айналмалы дөңгелектерді ғана емес, сонымен қатар көптеген тұрмыстық заттарды безендіре бастады: орындықтар, себеттер, қораптар, тұзды шайқаулар мен ойыншықтар.
Городец кескіндеме өз стилінде ерекше, сондықтан оны шатастыру өте қиын. Городецтің бірде-бір өнімі раушан мен ромашкаларды еске түсіретін гүл шоқтары мен гүл шоқтарысыз аяқталмайды.



Городец бұйымдарының субъектілері өзіндік ерекше сюжетке ие болды. Шеберлер ханымдармен серуендеп жүрген мырзаларды, атқа мінген шабандоздарды, бай интерьерде шай ішу көріністерін бейнеледі.


Бұрын Городец кескіндеме жұмыртқа бояуларымен жасалды, олар өнімге үлкен түсті дақтармен, алдын ала контурсыз қолданылады.
Сызба қара немесе ақ түсті графикалық контуры бар еркін штрихтармен қолданылды. Көгілдір, қызыл, ақ және қара түстер басым болды.
Қазіргі уақытта шеберлер майлы бояуды пайдаланады, бұл түс ауқымын кеңейтті.
Бірақ Городец кескіндемесінің мотивтері мен технологиясы өзгеріссіз қалды.
Заманауи суретшілер бұрынғыдай ағаштан жасалған бұйымдардың барлық түрін бояйды: қораптар, жәшіктер, сәндік панельдер, шкафтар, сөрелер, нан жәшіктері, тұз салғыштар, ойыншықтар мен жиһаздар.



Нижний Новгородтық мектеп оқушыларының Городецке экскурсияға баруы дәстүрге айналды.


Онда олар Нижний Новгород облысының тарихынан көптеген қызықты нәрселерді үйренеді. Олар ата-бабаларының өмірінің атмосферасына енеді. Олар өз қолдарымен бәрін ұстай алады.



Және, әрине, олар жергілікті суретшілердің шеберлік сабақтарына қатысады.




Балалар мұндай саяхаттарға қуанады.


Енді Городец кескіндемесінің суреті бойынша өз шеберлік сабағымды таныстыруға рұқсат етіңіздер.
Материалдар:қағаз табақ, ақ акрил праймер, праймер қылқалам, No1, No2, No5 бояу щеткалары, гуашь (сары, рубин, ақ), акварель бояулары, қарапайым қарындаш.


Пластинаны праймермен жабыңыз (акрил тез кебеді).


Пластинаның ортасындағы элементтердің бірі-түймедақты бейнелейік.Городец кескіндемесінде түймедақ көк, күлгін, қызыл немесе қызғылт сары (көп жапырақты фантастикалық гүл) болуы мүмкін.Суретті қарапайым қарындашпен саламыз.



«Асбояу» кезеңі.Фонды сары гуашьпен (щетка No5) жасаймыз.


Қызғылт түсті алу үшін рубин мен ақ гуашьды араластырыңыз. Қызғылт фон жасау.


Гүлді қызыл акварельмен сызып, ортасындағы шеңберді бояймыз (No2 қылқалам).


Қызыл жапырақшалардың ішіне екінші жолды жасаңыз, содан кейін орталықтың айналасындағы жапырақтарды сызу үшін ақ акварельді пайдаланыңыз.


Ішіндегі үлкен жапырақшаларды ақ түспен, ал сыртындағы кішкентайларды (щетка №2) сызып, үш штрих (ақ және қызыл) қосып, нүктелерді (щетка №1) саламыз.


Енді қыша түсімен жапырақтарды сызыңыз. Городец кескіндемесіндегі жапырақтардың мөлшері әртүрлі, бірақ әрқашан топтарға орналастырылған. Сонымен қатар, олар композицияның орталық гүлінің өлшемінен ешқашан асып кетпейді.


Жасыл жапырақтарды салыңыз.


Біз жапырақтарда тамыр жасаймыз (щетка No 1) - біз жапырақтың бойымен сызықты және оның бойымен бірнеше қысқа сызықты сызамыз.


Жасыл жапырақтардағы тамырлар басқаша жасалады.


«Жаңғыру» кезеңі. Біз барлық жағынан қыша түсті жапырақтарды қара бояумен жіңішке сызықпен (No1 щетка), ал бір жағында жасыл жапырақтарды тарамдарымен ерекшелейміз.


Біздің табақ дайын.


Пластинаның ортасында Городец гүлдерінің басқа нұсқаларын, мысалы, раушандарды бейнелеуге болады.