Математика

Күні «___» ________ 20__ жыл 1 сынып – «__»

Сабақтың тақырыбы : Әртүрлі себептер бойынша заттарды салыстыру. Бірдей. Басқа.

Сабақтың мақсаттары :

Оқушылардың математикалық ойлауын дамыту.

Оқушыны мұғаліммен, оқушылармен қарым-қатынас жасаудан және оқу әрекетінің өзінен қуаныш алуға үйретіңіз. Күрделі мәселелерді шешуде топтың күшін атап өтіңіз, барлық адамдар әртүрлі екеніне назар аударыңыз, олар қоршаған әлемді әртүрлі тәсілдермен көреді және қабылдайды, пайымдаңыз, әртүрлі тәсілдермен жаңалық ашыңыз, сондықтан біз күштіміз. команда, біз әрқайсысымыздан гөрі көп нәрсені жасай аламыз;

Проблемалық жағдаяттар тудырып, әр түрлі дамытушылық тапсырмаларды қолдана отырып, әр баланың математиканы сәтті оқуына бірте-бірте интеллектуалдық негіз жасау.

заттарды ұзындығы, түсі, пішіні және басқа белгілері бойынша салыстыра білуді қалыптастыру.

Сабақтың түрі : дағды мен дағдыны меңгеру сабағы;

Сабақтар кезінде.

Ұйымдастыру уақыты. Эмоциялық қатынас. Мотивация.

Білімді жаңарту

Қауіпсіздік үшін алған білімдерін, ой-өрісін дамыту және сөздік қорын белсендіру, №3 тапсырма ұсынылады.

Суреттегі қандай заттар бір-бірімен байланысқан?

Ағаш - тақта - орындық; қой – жүн – жемпір; спикелет - ұн - нан;

Ал неден (жасалған) не пайда болды?

«Ерте – кейін», «алдымен – кейін» ұғымдарын бекіту үшін балалар суреттерді дұрыс ретімен байланыстырады.

Жоғары көп қабатты үй,

Алып сияқты - үлкен және маңызды.

Скват жәнеқысқа үй

Алыппен, ергежейлімен салыстырғанда.

Кестемен жұмыс: жоғарғы қатардың пішіндері үлкен және қызыл, төменгі қатар кішкентай және сары.

Мұғалім бірқатар сұрақтар қояды:

Үстелдің жоғарғы жолындағы барлық пішіндер қандай? - олардың түсі мен өлшемі қандай?

Үстелдің төменгі қатарындағы барлық пішіндер қандай? - олардың түсі, өлшемі, пішіні қандай?

Мәселені тұжырымдау

Бір кестеде жұмыс жалғасады, сандар әртүрлі критерийлер бойынша салыстырылады.

Жоғарғы жолдың пішіндері қалай ұқсас? (бұл фигуралар түсі мен көлемі жағынан бірдей деген қорытынды жасалады). - Олар қалай ерекшеленеді? (форма). - Оң жақ бағандағы пішіндерді салыстыр. Олар қалай ұқсас (бұл шеңберлер) және олардың айырмашылығы неде (олар әртүрлі мөлшерде және түстерде). Және ұқсас сұрақтар.

Жаңа білімнің ашылуы

Үлестірмелі материалдармен жұмыс. Педагог әр балаға пішіні, түсі, өлшемі бойынша әр түрлі геометриялық фигуралар жинағын таратады, содан кейін шаршыны, үшбұрышты, шеңберді көрсетуді ұсынады. Келесі кезекте оқушылар геометриялық пішіндерді салыстырады. Бұл материал бойынша фигураларды санау және жіктеу ұйымдастырылады: «Фигураларды пішіні бойынша үш топқа, содан кейін көлемін, содан кейін түсін ескере отырып, екі топқа бөлу және т.б.». Практикалық жұмыста оқушылар заттарды биіктігі, ұзындығы, ені, т.б. салыстырады. (мұғалім мен оқушының бойы, қағаз жолақтарының ұзындығы, арқан, сым кесінділерінің ұзындығы, парталардың, қуыршақтардың, ағаш торлардың биіктігі салыстырылады).

Оқулықпен жұмыс .

№1 суретке сәйкес

Хайуанаттар бағы жөнделді, бояушылар торларды бояды, енді жануарларды торға орналастыру керек. Түлкіні қандай торға орналастыру керек? Неліктен? Түлкіні және оның торын көрсету, т.б.

№2 тапсырмада автокөліктің шағын бөлшектері салыстырылады. Екі бірдей көлікті табыңыз.

№3 тапсырма.

Сызбаны қарастырыңыз. Жеңіл және ауыр заттарды атаңыз және осы заттарды салмағы бойынша салыстыратын сөйлемдер құрастырыңыз. Көлемі бойынша салыстыру әрқашан дұрыс болмауы мүмкін екенін ұмытпаңыз, мысалы: жастық үлкен, бірақ жеңіл, ал салмағы кішкентай, бірақ ауыр.

Бастапқы бекіту

Өз сәйкестігін табыңыз

Әртүрлі массадағы заттардың бейнесі бар жұп карталар ұсынылады. Педагог балаларға карталарда салмағы бірдей және салмағы бойынша әр түрлі заттар бейнеленгенін айтады. Мысалы, екі үлкен және екі кішкентай алма, т.б. Содан кейін ойыншылар шеңбер құрып, карталарды тарататын баланы таңдайды. Карточкаларды бір-бірін тексере отырып, әрқайсысы өзі үшін жұпты таңдайды (ол массасы бірдей екі заттың бейнелері бар балалардан тұрады). Содан кейін жұп балалар «Сиқырлы қақпадан» өтуі керек (мұғалім мен оқушы қол ұстасып, дұрыс қосылған жұптарды ғана жібереді. Тексергеннен кейін оқушылар таралады, карталарды төңкеріп, ауыстырады. Содан кейін ойын қайталанады.

Дәптермен жұмыс

№1 негізгі бекіту тапсырмасы.

Суреттегі ағаштарға қараңдаршы, олар сендерге таныс па? Үйеңкі ағашының биіктігі мен қалыңдығына сипаттама беріңіз. Қайыңның биіктігі мен қалыңдығына сипаттама беріңіз. Маған мына ағаштардың арасынан бір емен ағашын көрсет. Қайыңнан, еменнен, теректен жапырақ тап. Әр жапырақты өз ағашымен сызықтармен байланыстырыңыз

№2 тапсырманың алдында төрт ұяшықтан тұратын төрт таблетканы талдау жүргізіледі.

Оң жақта жоғарғы бұрышта жұлдызша сызылған, сол жақта күн. Төменгі оң жақ бұрышта не сызылған және төрт кесте бірдей болуы үшін төменгі сол жақ бұрышта не сызылған? (гүл) Жетіспейтін сызбаларды қарындашпен кестелер бірдей болатындай етіп сал.

№3 тапсырма – мұғалім көрсеткен түсініктеме хат.

Динамикалық үзіліс

САУСАҚ ГИМНАСТИКАСЫ

Гномдар қонақтарды жинай бастады.

Гномдар дастархан жая бастады,

Әрбір ергежейлі джем алды -

Тәттіден саусақтар бір-біріне жабысып қалды.

Өзіндік жұмыс.

Өзіндік жұмыс №4 тапсырма.

Балалар, қараңдаршы, жіптердің жуандығын салыстырыңдар, байқадыңдар ма, жіптердің жуандығы әртүрлі, ал инелердің көзінің өлшемі де әртүрлі. Сәйкес жіпті иненің көзіне тігу керек. (Таңдауыңызды дәлелдеуді ұмытпаңыз.)

Динамикалық үзіліс.

Аспанда ай қалқып тұр.
Ол бұлттарға кетті.
Бір екі үш төрт бес -
Біз айды алуымыз керек.
Алты жеті сегіз тоғыз он -
Және салмағы төмен.
Он, тоғыз, сегіз, жеті -
Ай барлығына жарқырап тұруы үшін.

Қайталау

10 ішінде сандық есеп

В. 1-ден 5-ке дейінгі сандарды ретімен көрсетіңіз. Кім 10-ға дейін санай алады? 1-ден 10-ға дейін хормен санайық. Қай санды бұрын айттыңыз: 2 немесе 3? Сіз қай нөмірге кейінірек қоңырау шалдыңыз: 1 немесе 4? 2-ден 7-ге дейінгі сандарды ретімен көрсетіңіз. Қай санды бұрын айттыңыз: 10 немесе 9? Сіз қай нөмірге кейінірек қоңырау шалдыңыз: 5 немесе 8?

Рефлексия

Өз сәйкестігін табыңыз

Дамуы

дамыта оқытудың 1-сыныбында математика сабағы

на тему: «Объектілерді атрибуттары бойынша салыстыру (бекіту сабағы)»

сабақты әзірлеген:

Харзеева Татьяна Пантелеевна

Манганец қаласындағы «No10 лицей-мамандандырылған орта мектебі» УВК мұғалімі

Днепропетровск облысы

Еңбек өтілі – 34 жыл

Тақырыбы: «мұғалім-әдіскер»


Тақырып. Объектілерді белгілері бойынша салыстыру (бекіту сабағы)

Мақсат: бірінші сынып оқушыларын «схема-белгі» байланыстарын орнатуға үйрету; зерттелген белгілері бойынша объектілерді салыстыру әдістерін олардың жадында қалпына келтіру; балаларды тапсырмаларды дайындауға тарту.

Жабдық: мүмкіндіктерінің (ұзындығы, көлемі, ауданы, пішіні, периметрі, ені, материалы,) атаулары бар демонстрациялық карталар.


Сабақтар кезінде

Қоңырау соғылып, үнсіз қалды,

Сабақ басталады.

Біз бірге парталар басына отырдық

Және олар тақтаға қарады

Қазір математика

Сізге 1-А сыныбы көрсетіледі

  1. Табыс жағдайын құру.

Бар .: Жігіттер! Маған Африкадан хат келді, бізді африкалық балаларға қонаққа шақырды.

Айтыңызшы, біз Африкаға не апармаймыз?

Д .: Пальто, күртеше, бас киім, жылы киім.

Бар .: Сонымен бүгін біз саяхатқа шығамыз. Сізді қызықтыратын шығарсыз

Қайда баратынымызды біліңіз. Қосылған кезде білетін боласыз

Олардың дәптерінде 1-ден 9-ға дейін барлық нүктелер ретімен жазылған.

(Балалар нүктелерді қосады, қайықтың суреті алынады).

Сен не істедің?

D: Кеме.

Сөздік жұмыс: Кеме – «қабық» сөзінен жасалған сөз. Біздің ата-бабаларымыз, ежелгі славяндар, қайың қабығымен қапталған жеңіл қайықтармен өзендерді жағалап өткен екен.

Бар .: Менде де осындай кеме бар. Ол бойынша біз саяхатқа шығамыз

Африкаға. Саяхаттау үшін мына сиқырлы сөздерді есте сақтау керек: «Kribble-crabble-booms». Африкаға барар жолда шифрланған тапсырмалар бізді күтіп тұрған аралдарды кездестіреміз.

Бар .: Тапсырманың шифрын ашқанда ғана ары қарай жылжи аламыз

Ал дұрыс жасайық. Сонымен, біздің алдымызда бірінші арал тұр. Кім түсінді

Мұнда қандай тапсырма шифрланған?

D .: Менің ойымша, бұл схема.

Мұнда кейбір объектілер ұзындығы бойынша салыстырылды.

Иә, олар салыстырылды, олар тең болды.

Мен не істеу керектігін түсіндім! Пальма ағашының жанына бірдей ұзындықтағы затты салу керек.

Басқа пальма ағашын салуға болады.

Немесе басқа ағаш.

Бар .: Өте дұрыс айтасыз. Сіз миссияны тамаша жаздыңыз. Барлығында бар

Дәптерде де дәл осындай аралдар бар. Енді сіз тапсырманы орындайсыз

Дәптерге, кім бірінші орындаса сол шығып, тақтада орындайды.

(Балалар жасайды. Тақтаның сол жақ шетінде ескерту де пайда болады.)

Бар .: Ненің негізінде салыстырамыз?

D .: Ұзындығы бойынша.

Бар .: Ұзындығы бойынша қалай салыстырамыз?

D .: Ұшты ұшына жағыңыз.

(Мұғалім аты жазылған карточканы іледі

«Ұзындық» белгісі.)

Тақырып тақтасының сол жақ шетінде дәйекті дисплей

Қасиеттер бірінші сынып оқушыларына үйренген қасиеттерді қадағалауға көмектеседі

Және жаңа білім-қасиеттің пайда болуын тіркеу.

Бар .: Жарайсыңдар, тапсырма дұрыс орындалды. Ал біз «Cribble-crabble-booms» дейміз.

Біз екінші аралға барамыз. Мұнда не істеу керек екенін кім ойлап тапты?

D .: Мұнда сізге диаграмма салу керек.

Сол жақтағы стақанда су аз.

Бұл мүмкіндік «көлем» деп аталады.

Бар .: Өте жақсы, бірақ мен сауатты тыңдағым келеді

Құрастырылған тапсырма. Кім анық айта алады?

D .: Мұнда сізге диаграмма салу керек. Заттар көлемі бойынша салыстырылды.

Бар .: Жарайсың! Салыстыру нәтижесін схемамен көрсету керек

Көлемі бойынша. Жаса.

(Балалар дәптерге, содан кейін тақтаға орындайды.)

Бар .: Біз қазір қандай мүмкіндікпен жұмыс істеп жатырмыз?

D .: Көлеммен.

Бар .: Көлемі бойынша қалай салыстырамыз?

D .: Трансфузия.

(Мұғалім алдыңғы астына «көлемі» сөзі жазылған карточканы тақтаға іледі

Карточка.)

Дене шынықтыру.Көзіңді жаб. Біз теңіз жағасында екенімізді елестетіңіз. Жылы, жеңіл, теңіздің дыбысы естіледі (музыкалық сүйемелдеу). Қолымызға су құйайық, қандай таза су. шашайық. Біраз қиыршық тастарды алайық. Қиыршық тастарды лақтырайық, ұстап алайық, ал енді алысқа, алысқа лақтырайық. Бұл жерде қандай жақсы. Бірақ біз ары қарай саяхаттауымыз керек, сөздерді айтайық: «Cribble-crab-booms».

U .: Біз ары қарай жүре аламыз. Мұнда бізді не күтіп тұрғанын кім түсінді?

D .: Бұл жерде бізді ештеңе күтіп тұрған жоқ.

Мұнда бір парақ сызылған.

Бұл тұзақ».

Бұл аралда адам тұрмаған шығар.

Бар .: Неліктен бұл «тұзақ» деп шештіңіз?

D .: Өйткені салыстыру үшін сізге екі нысан қажет, ал мұнда біреуі.

Ал мұнда ешқандай диаграмма жоқ.

Бізден ештеңе сурет салуды сұрамайды.

Бар .: Сіз қандай жақсы адамдарсыз! Ал мұнда «тұзақ» болмас үшін нені өзгерту керек?

D .: Салыстыру үшін тағы бір элемент қосу керек.

Сіз сондай-ақ диаграмма сыза аласыз, содан кейін біз өзіміз басқа нысанды шығарамыз.

Сондай-ақ біз салыстыру үшін мүмкіндікті таңдаймыз.

Бар .: Сіз қандай тамаша саяхатшыларсыз! Елсіз аралмен қоштасып, әрі қарай жүріңіз. Ал біз Cribble Crabble Booms дейміз.

Бар .: Бұл аралда бізді не күтіп тұр?

D .: Тапсырмаларды өзіміз шығаруымыз керек!

Бар .: Өте дұрыс! Енді әрқайсың өз тапсырмаңмен шығасыңдар.

Кім дайын болса, қолыңды көтер. Бізде барлық тапсырмалар, өкінішке орай,

Біз ести алмаймыз, бірақ сіз оларды ойлап табуыңыз өте маңызды. Сіз істей аласыз

Оларды келесі сабақтарда ұсыныңыз.

1-ші бала (екі қарындашпен шығып, теңсіздік сызбасын салады):

Мен бұл қарындаштарды қалай салыстырдым?

D .: Сіз бұл қарындаштарды ұзындығы бойынша салыстырдыңыз.

Және бұл схема үшін «түс» белгісі де қолайлы.

1-бала: Дұрыс, түсі бойынша салыстырдым.

Бар .: Біз қазір қандай ерекшелігін есімізге түсірдік?

D .: Түс туралы.

Бар .: Түс бойынша қалай салыстырамыз?

D .: Көзімізбен қараймыз.

(Мұғалім «түс» сөзі жазылған карточканы іледі.)

2-ші бала (екі дәптер шығып, теңдік сызбасын салады):

Мен бұл дәптерді неге салыстырдым?

D .: Бұл дәптерлер материалы жағынан бірдей.

Және олар аудан бойынша да тең.

2-бала: Дұрыс, аудан бойынша салыстырдым.

Бар .: Аудан бойынша қалай салыстырамыз?

Д.: Біз оны кидік.

(Мұғалім белгінің аты жазылған тағы екі картаны іледі.)

3-бала (қарындаш пен дәптер шығады): «Пішін» белгісін таңдадым.

Диаграмманы кім салады? (Тақтаға сызба сызу үшін сыныптасын шақырады.)

Дэвид: Біз пішінді қалай салыстырамыз?

Д: Көзімізбен қараймыз.

Дэвид: Мен картаны қандай сөзбен іліп қоямын?

D: пішін.

Дэвид: Сіз қандай тамаша тапсырмалар ойлап таптыңыз! Қандай белгілері бар

Бұл тізімде біз әлі жоқ па?

D: Периметр.

Дэвид: («периметр» сөзі бар картаны іліп қояды):

Мен қазір ерекше белгілермен көрсетуді ұсынамын,

Біз объектілерді әртүрлі критерийлер бойынша қалай салыстырамыз.

(Балалар қуана келіседі.)

Дэвид: Ұзындығы.

(Балалар алақандарын бас бармақтары болатындай етіп алақандарының астына қояды

Бір-бірінің үстіне, осылайша заттардың бекітілуін көрсетеді

Кеңес беру.)

U .: Ені.

(Балалар алақандарын ортаңғы саусақтарымен тигізетіндей етіп біріктіреді.)

U .: Периметр.

(Балалар оң қолының сұқ саусағымен сол қолының контурын сызады.)

У .: Аудан.

(Балалар алақанға алақан қояды.)

U .: Көлем.

(Балалар бірінен суды (құм құйып) қалай құйатынын көрсетеді

Басқа ыдыста.)

U .: Түс.

(Балалар көздерін көрсетеді.)

U .: Материал.

(Балалар саусақтарымен матаны қалай сезетінін көрсетеді.)

Дэвид: пішін.

(Бірінші сынып оқушылары қайтадан көздерін көрсетеді.)

Бұл әдіс бірінші сынып оқушыларын қалпына келтіру үшін ғана тиімді емес

Әртүрлі сипаттамалар үшін салыстыру әдістері, сонымен қатар ықпал етеді

Балалардың зейінін шоғырландыру.

Қорытынды рефлексия

Осылайша біз Африкаға жеттік. Бізді африкалық балалар қарсы алады. Олармен танысайық. Бір-екі-үш есебінде атыңды айт. Келесі сабақта танысуымызды жалғастырамыз.

Дэвид: Сабақта қандай мәселені шештік? Шешті ме?

Неліктен біз оны шештік?

Сабақ үшін кімді мақтағың келеді?

Бар .: Жұмыстарыңыз үшін барлығыңызға рахмет. Бізде өте қызықты сабақ!

«Пәндерді салыстыру» тақырыбы бойынша даярлық тобындағы математикадан GCD қысқаша мазмұны

мақсаты : тура суперпозиция арқылы заттардың ұзындықтарын салыстыру қабілетін бекіту, кейбір объектілерді салыстыру үшін оларды өлшеу керек екендігі туралы түсінік қалыптастыру.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік :

1. балаларға заттарды көлемі, ені, биіктігі, қалыңдығы және ұзындығы бойынша өсу және кему ретімен орналастыруға үйрету;

2. заттардың көлемін көзбен анықтауға, заттарды салыстыру арқылы тапсырмалардың дұрыстығын тексеруге үйрету: таңу, қолдану және оларға мінездеме беру арқылы;

3. сан есімді зат есіммен байланыстырып, 20 шегінде реттік санақты бекіту; сын есімдерді сөйлеуде дұрыс қолдану.

Даму :

зейінін, көзін, қолдың ұсақ моторикасын, ойлауын, сөйлеудің грамматикалық құрылымын дамыту.

Тәрбие :

өз бетімен жұмыс істей білуге ​​тәрбиелеу, өзара бақылау дағдыларын қалыптастыру;

Бір-біріне деген достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Жоспарланған нәтижелер : суреттегі заттардың биіктігін анықтап, биіктігі бойынша салыстыра білу; сөйлем мүшелерін бір-бірімен үйлестіре отырып, сөйлеудегі сөздерді (жоғарыда-төменде) пайдаланып сөйлемдер құрастыру; элементтердің енін қабаттастыру арқылы салыстыру.

Материалдар мен жабдықтар : биіктігі мен ені әртүрлі заттарды бейнелейтін суреттер, түрлі-түсті қағаздар, ұшақ, тікұшақ, зымыран, құс, көбелек бейнеленген суреттер, қала аттары жазылған карточкалар, билеттер, сөз тіркестері.

I. Ұйымдастыру кезеңі.

«Күлкі» музыкасы ойнап тұрады.

Бүгін біз тамаша математика еліне саяхатқа шығамыз. Бірақ ол үшін кассадан билет сатып алуымыз керек. (балалар билеттерді өздері таңдайды. Билеттер түрлі түсті – қызыл, сары, жасыл). Ал біз Ромашковтан вагондарға дейін шағын пойызбен саяхатқа шығамыз (поезд жылан сияқты топ бойымен келе жатқанда, балалар «h» дыбысы бар сөйлемді айтады)

1 қала «Тарих»

Тәрбиеші: Қалада біз не істейміз деп ойлайсыңдар?

Ертеде адам санау өнерін ғана емес, өлшемдерді де түсінуі керек еді. Ежелгі адам ойланып отырып, өзіне үңгір табуға тырысқанда, ол болашақ баспанасының ұзындығын, енін және биіктігін өзінің өсуіне сәйкес өлшеуге мәжбүр болды. Бірақ бұл өлшем. Бабамыздың өз бойы, ұзын қол-аяғы ғана болған.

Ежелгі Русьтің өз өлшемдері болды. Ең кәрі ұзындық өлшемдерішынтақ пен табан болып табылады. Шынтақ шынтақтан ортаңғы саусақтың алдыңғы буынына дейінгі ұзындық болды. Фатом қарапайым - адамның созылған қолдарының бір қолының бас бармағынан екінші қолының бас бармағына дейінгі аралығы, аралығы - бас бармақтың ұшынан кішкентай саусақтың ұшына дейінгі ең үлкен таралуы бар қашықтық.

Сөздік бекіту.

Сонымен, біз Ежелгі Ресейдің өлшем өлшемдерін білеміз - бұл шынтақ, фут, дюйм. Ежелгі Ресейдің ұзындық өлшемдерін пайдаланып жолды өлшегіңіз келе ме?

Жаттығу:

Қолында қызыл билеті барлар, сол балалар жолды шынтақпен өлшейді

Қолында сары билеті барлар, сол балалар жолды Фатоммен өлшейді

Қолында жасыл билеті барлар, сол балалар жолды Спанмен өлшейді

()

Тәрбиеші: Неліктен әртүрлі нәтижелерге қол жеткіздіңіз?

Әр адамның шынтақ ұзындығы, алақандары әртүрлі.

Барлығына бірдей шаралар қажет екенін адамдар бұрыннан түсінді. Ал сіз бен бізде «Мерка ». Өлшем қызыл картон жолағы болады. Енді жолға қанша рет сәйкес келетінін көреміз.

Сызықтық шамаларды өлшеу ережелерін есте сақтаңыз: жолақты төсеу үшін дәл шетінен бастау керек - шара түзу. Біз оны бүкіл ұзындықты өлшегенше қоямыз.

Өлшеу ережесін бұзу қате нәтижеге әкеледі.

2-тапсырма:

қызыл қазірдің өзінде сары)

қызылдан кеңірек сары жолақ)

сары жолақ қазірдің өзінде көк)

Жарайсыңдар, сендер барлық тапсырмаларды орындадыңдар, ал енді жолға шығайық, математика елінің қалаларын аралау үшін әрі қарай жүрейік.

2 қала «Себеп»

1-жаттығу: «Қосымша» ойыны

(суреттер орналастырылады (жоғарыдан төмен қарай) зымыран, ұшақ, тікұшақ, құс, көбелек)

* аспанда жоғары ұшатын ... (зымыран)

* зымыранның астында ұшады ... (ұшақ)

* ұшақ ұшып жатыр .... (тікұшақтың үстінде)

* тікұшақ ұшып жатыр ... (көбелек үстінде)

2-тапсырма:тақтадағы сызбаны қарап шығыңыз және көрсетіңіз

* ең аз суы бар құмыра

* суы көп құмыраны

3 қала «Дене шынықтыру»

Жылытуға дайын болыңыз!

Оңға - солға айналдыру,

Бұрылыстарды санаңыз

Бір-екі-үш, жалғастыра бер.

Біз бүгуді бастаймыз -

Бір екі үш төрт бес.

Жаттығуларды жасайтын адам

Мүмкін біз скватта билей аламыз.

(Скват.)

Енді тұтқаларымызды көтерейік

Ендеше оларды бір серпілтіп тастаймыз.

Бір шоқтан секіріп бара жатқандай

Жаздың шуақты күнінде.

Қазір жаяу жүру өз орнында

Сол-оң, тоқта, бір-екі.

(Орнында жүру.)

Демалып, күш жинап, тағы да жолда

4 қалалық «Геометрия"

1-жаттығу: суретке қарап, төменде не, жоғарыда не бар екенін айт

(суретте: үй, қайың, шырша, ұшақ, тікұшақ, қарлығаш)

2-тапсырма: Геометриялық фигуралар тізбегі.

Бұл не, оны бір сөзбен қалай атаймыз? (геометриялық фигуралар)

Оны қалай екі топқа бөлуге болады? (түсі, өлшемі, пішіні бойынша)

3-тапсырма: Санақ таяқшаларымен жұмыс

Үстелдің ортасына алдарыңызға тіктөртбұрышты, оның оң жағына үшбұрышты, тіктөртбұрыштың сол жағына шаршыны, тіктөртбұрыштың үстіне жаңа жасағаннан кішірек шаршыны және астына кішкене үшбұрышты орналастырыңыз. тіктөртбұрыш.

Неше геометриялық фигураны алдыңдар, санаңдар?

Бұл тапсырманы орындау үшін неше санау таяқшасын пайдаландың?

Тәрбиеші: Сонымен саяхатымыз аяқталды. Бізге баратын кез келді «Демалыс» қаласы.

(музыканы тыныштандыру үшін).

Кірпікшелер төмен түседі

Көздер жұмылып жатыр

Біз тыныш демалып жатырмыз.

Үнсіз айтайық: «Рахмет,

Кішкентай бас, сіздің жұмысыңыз үшін.

Тұтқалар, аяқтар, рахмет! » Кірпікшелер ашылады

Ал жігіттер оянады

Тәрбиеші: Саяхатымыз ұнады ма және ол қалай есіңізде қалды?

Жүктеп алу:


Алдын ала қарау:

«Заттарды салыстыру» тақырыбы бойынша дайындық тобында математикадан GCD қысқаша мазмұны

Мақсат : тура суперпозиция арқылы заттардың ұзындықтарын салыстыру қабілетін бекіту, кейбір объектілерді салыстыру үшін оларды өлшеу керек екендігі туралы түсінік қалыптастыру.

Үштік тапсырмасы:

Оқу тапсырмалары:

1.балаларға заттарды көлемі, ені, биіктігі, қалыңдығы және ұзындығы бойынша өсу және кему ретімен орналастыруды үйрету;

2. заттардың көлемін көзбен анықтауға, заттарды салыстыру арқылы тапсырмалардың дұрыстығын тексеруге үйрету: таңу, қолдану және оларға мінездеме беру арқылы;

3. сан есімді зат есіммен байланыстырып, 20 шегінде реттік санақты бекіту; сын есімдерді сөйлеуде дұрыс қолдану.

Дамытушылық тапсырмалар:

зейінін, көзін, қолдың ұсақ моторикасын, ойлауын, сөйлеудің грамматикалық құрылымын дамыту.

Тәрбиелік тапсырмалар:

өз бетімен жұмыс істей білуге ​​тәрбиелеу, өзара бақылау дағдыларын қалыптастыру;

Бір-біріне деген достық қарым-қатынасқа тәрбиелеу.

Жоспарланған нәтижелер: суреттегі заттардың биіктігін анықтап, биіктігі бойынша салыстыра білу; сөйлем мүшелерін бір-бірімен үйлестіре отырып, сөйлеудегі сөздерді (жоғарыда-төменде) пайдаланып сөйлемдер құрастыру; элементтердің енін қабаттастыру арқылы салыстыру.

Материалдар мен жабдықтар: биіктігі мен ені әртүрлі заттарды бейнелейтін суреттер, түрлі-түсті қағаздар, ұшақ, тікұшақ, зымыран, құс, көбелек бейнеленген суреттер, қалалардың аттары жазылған карточкалар, билеттер, сөз тіркесі

  1. Ұйымдастыру уақыты.

«Күлкі» музыкасы ойнап тұрады.

Бүгін біз тамаша математика еліне саяхатқа шығамыз. Бірақ ол үшін кассадан билет сатып алуымыз керек. (балалар билеттерді өздері таңдайды. Билеттер түрлі түсті – қызыл, сары, жасыл). Ал біз Ромашковтан вагондарға дейін шағын пойызбен саяхатқа шығамыз (поезд жылан сияқты топ бойымен келе жатқанда, балалар «h» дыбысы бар сөйлемді айтады)

1 қала «Тарих»

Тәрбиеші : Қалада біз не істейміз деп ойлайсыңдар?

Ертеде адам санау өнерін ғана емес, өлшемдерді де түсінуі керек еді. Ежелгі адам ойланып отырып, өзіне үңгір табуға тырысқанда, ол болашақ баспанасының ұзындығын, енін және биіктігін өзінің өсуіне сәйкес өлшеуге мәжбүр болды. Бірақ бұл өлшем. Бабамыздың өз бойы, ұзын қол-аяғы ғана болған.

Ежелгі Русьтің өз өлшемдері болды. Ең кәріұзындық өлшемдері шынтақ пен табан болып табылады.Шынтақ шынтақтан ортаңғы саусақтың алдыңғы буынына дейінгі ұзындық болды.Фатом қарапайым - адамның созылған қолдарының бір қолының бас бармағынан екінші қолының бас бармағына дейінгі аралығы,аралығы - бас бармақтың ұшынан кішкентай саусақтың ұшына дейінгі ең үлкен таралуы бар қашықтық.

Сөздік бекіту.

Сонымен, біз Ежелгі Ресейдің өлшем өлшемдерін білеміз - бұл шынтақ, фут, дюйм. Ежелгі Ресейдің ұзындық өлшемдерін пайдаланып жолды өлшегіңіз келе ме?

Жаттығу:

Қолында қызыл билеті барлар, сол балалар жолды шынтақпен өлшейді

Қолында сары билеті барлар, сол балалар жолды Фатоммен өлшейді

Қолында жасыл билеті барлар, сол балалар жолды Спанмен өлшейді

(балалар жолды өлшеп, сол санды таңдайды. олар тапсырманы орындау кезінде алды)

Тәрбиеші : Неліктен әртүрлі нәтижелерге қол жеткіздіңіз?

Әр адамның шынтақ ұзындығы, алақандары әртүрлі.

Барлығына бірдей шаралар қажет екенін адамдар бұрыннан түсінді. Ал сіз бен бізде «Мерка». Өлшем қызыл картон жолағы болады. Енді жолға қанша рет сәйкес келетінін көреміз.(Өлшенетін өлшегіш деп аталады. Өлшемдерді КӨРСЕТУ)

Сызықтық шамаларды өлшеу ережелерін есте сақтаңыз: жолақты төсеу үшін дәл шетінен бастау керек - шара түзу. Біз оны бүкіл ұзындықты өлшегенше қоямыз.

Өлшеу ережесін бұзу қате нәтижеге әкеледі.

2-тапсырма:

Суретке қарап, қызыл жолақтың енін сары жолақпен салыстырыңыз (қызыл қазірдің өзінде сары)

сары жолақтың енін қызылмен салыстырыңыз (қызылдан кеңірек сары жолақ)

көк жолақты сарымен салыстыру (сары жолақ қазірдің өзінде көк)

Жарайсыңдар, сендер барлық тапсырмаларды орындадыңдар, ал енді жолға шығайық, математика елінің қалаларын аралау үшін әрі қарай жүрейік.

2 қала «Себеп»

1-жаттығу : «Қосымша» ойыны

(суреттер орналастырылады (жоғарыдан төмен қарай) зымыран, ұшақ, тікұшақ, құс, көбелек)

басталған сөйлемді аяқта(баланың қолы көтерілсе жауап қабылданады)

* аспанда жоғары ұшатын ... (зымыран)

* зымыранның астында ұшады ... (ұшақ)

* ұшақ ұшып жатыр .... (тікұшақтың үстінде)

* тікұшақ ұшып жатыр ... (көбелек үстінде)

2-тапсырма: тақтадағы сызбаны қарап шығыңыз және көрсетіңіз(балалар жауап дұрыс деп ойлайтын құмыраның қасында тұрады)

* ең аз суы бар құмыра

* суы көп құмыраны

3 қала «Дене шынықтыру»

Жылытуға дайын болыңыз!

Оңға - солға айналдыру,

Бұрылыстарды санаңыз

Бір-екі-үш, жалғастыра бер.

(Діңнің оңға және солға айналуы.)

Біз бүгуді бастаймыз -

Бір екі үш төрт бес.

Жаттығуларды жасайтын адам

Мүмкін біз скватта билей аламыз.

(Скват.)

Енді тұтқаларымызды көтерейік

Ендеше оларды бір серпілтіп тастаймыз.

Бір шоқтан секіріп бара жатқандай

Жаздың шуақты күнінде.

(Балалар тік қолдарын бастарынан жоғары көтереді, содан кейін күрт қимылмен төмен түсіреді және артқа алады, содан кейін өткір қозғалыспен қайтадан жоғары және т.б.)

Қазір жаяу жүру өз орнында

Сол-оң, тоқта, бір-екі.

(Орнында жүру.)

Демалып, күш жинап, тағы да жолда

4 қалалық «Геометрия"

1-жаттығу : суретке қарап, төменде не, жоғарыда не бар екенін айт

(суретте: үй, қайың, шырша, ұшақ, тікұшақ, қарлығаш)

2-тапсырма : Геометриялық фигуралар тізбегі.

Бұл не, оны бір сөзбен қалай атаймыз? (геометриялық фигуралар)

Оны қалай екі топқа бөлуге болады? (түсі, өлшемі, пішіні бойынша)

3-тапсырма : Санақ таяқшаларымен жұмыс

Үстелдің ортасына алдарыңызға тіктөртбұрышты, оның оң жағына үшбұрышты, тіктөртбұрыштың сол жағына шаршыны, тіктөртбұрыштың үстіне жаңа жасағаннан кішірек шаршыны және астына кішкене үшбұрышты орналастырыңыз. тіктөртбұрыш.

Неше геометриялық фигураны алдыңдар, санаңдар?

Бұл тапсырманы орындау үшін неше санау таяқшасын пайдаландың?

Тәрбиеші: Сонымен саяхатымыз аяқталды. Бізге баратын кез келді«Демалыс» қаласы.

«Сиқырлы арман» релаксация жаттығуы(музыканы тыныштандыру үшін).

Кірпікшелер төмен түседі

Көздер жұмылып жатыр

Біз тыныш демалып жатырмыз.

Үнсіз айтайық: «Рахмет,

Кішкентай бас, сіздің жұмысыңыз үшін.

Тұтқалар, аяқтар, рахмет! » Кірпікшелер ашылады

Ал жігіттер оянады

Тәрбиеші : Саяхатымыз ұнады ма және ол қалай есіңізде қалды?

Наталья Чаусова
«Таным» білім беру саласының FEMP сабағының қысқаша мазмұны Тақырып. Тақырып Әртүрлі белгілері бойынша объектілерді салыстыру

Тақырып Әртүрлі белгілері бойынша объектілерді салыстыру

Тапсырмалар: Тәрбиелік:

1. Реттік санау дағдыларын бекіту.

2. Сан мен сан арасындағы сәйкестікті орнатуды жалғастыру заттар.

3. Көршілерді табу, кейінгі және алдыңғы күн.

4. Үйрету объектілерді әртүрлі негізде салыстыруталдау мен синтезге негізделген.

5. Оқушылардың іскерлігін қалыптастыру салыстыружәне топтарды теңестіреді заттар;

«жаз»белгілерін пайдалану>,< или =, читать «Жазбалар».

Даму:

Зейінін дамыту; логикалық ойлау қабілеті; математикалық сөйлеу.

Тәрбие: қызығушылықтарын дамыту математика.

Қайырлы таң құрметті ата-аналар!

Қайырлы таң, балалар!

Бүгінгі күн бізге шынымен мейірімді болсын.

Жұмысыңызға сәттілік тілеймін кәсіптер.

Ол үшін мұқият болу керек және мұғалімді ғана емес, тыңдау керек.

бірақ басшы да байқағыш бол.

1. Жылыту

Слайд ойыны «Тәртіпке кел!»

Сандар қатарын түзу. (Сан сызығы қатар тұрғанда):

Тікелей шот және кері тәртіп

«Сандардың көршілері» слайды

3 санының көршілері қандай (2, 4)

5 санының көршілері қандай (4, 6)

6 санының көршілері қандай (5, 7)

Слайд Келесі және алдыңғы нөмір.

Келесі 4 саны қандай?

-алдыңғы саны 6?

-алдыңғы саны 10?

7 санын орындаңыз ба?

Слайд тапсырмасы. Қанша қаз?

Қаздар ауланы аралап жүрді.

Саша барлық қаздар үшін 6 аяқты санады.

Аулада қанша қаз жүрді?

Слайд тіркелгісі заттаржәне нөмірді белгілеу

2 Әртүрлі себептер бойынша заттарды салыстыру

Слайд16 - Жуан - жіңішке

Қай суретте бір кесек нан ірімшіктен қалыңырақ?

Қай суретте бір үзім нан ірімшіктен жұқа?

Слайд17 - Алыс - жақын

Қандай ойыншық қызға жақын?

Слайд 18 - 19 - алдыңғы-артқы; жоғарырақ төмен

Қай суретте бір ұшақ басқаларының алдында және үстінде ұшып келеді?

Слайд 19 -

Қай суретте құс басқаларының артында және астында ұшады?

Слайд20 - Терең - таяз

Ең терең тақта дегеніміз не?

Ең кішкентай табақ қандай?

Слайд 21 – Ұзын – қысқа

Қай суретте ең қысқа көйлектегі қыз

Ең ұзын көйлектегі қыздың суреті қандай?

Слайд 22 - Бұрын - кейінірек; ұзын қысқа

Сіздің әжең басқаларға қарағанда қандай орамал тоқуды ерте бастаған? (басқаларға қарағанда кеш)

Қандай шарф ұзын? (Қысқа)

Слайд 23 - Жылдам - ​​Баяу

Кім тортқа тез жетеді? (Жайрақ)

Слайд 24- 25 Ауыр - Жеңіл

Суретші бәрін дұрыс салды ма? Неліктен? Дәлелде?

Слайд 26 Кең - тар

Қай суретте соқпақ көпірден тар, бірақ өзеннен кең?

3. Дене тәрбиесі «Қоян»

Бір екі үш төрт бес!

Заинка міне бастады.

Секіру өте қызық.

Ол он рет секірді.

3 Заттарды саны бойынша салыстыру

1 түсініктеме

Маша кешкі асқа қонақтарды күтуде. Ол табақтар мен қасықтарды дайындады

бірінші курс үшін.

Маша қателесті ме? Дәлелде.

Менде бірдей тарелкалар мен қасықтар бар ма?

Тағы не керек, тәрелкелер ме, қасықтар ма?

Кешкі асқа Машаны қанша қонақ күтіп отыр? (теңестіру пәндер-

1 қосу немесе 1 азайту арқылы)

Слайд 2. Бекіту

Қандай белгіні қою керек?

Слайд 4. «Жоғалған фигура»

Бірінен соң бірі белгісі

Екіге ерекшеленді

Сізге не ұнады кәсіптер?

Егер сіз бүгінгі жұмысыңызға қанағаттансаңыз,

басыңды қағып ал.

Бұл сабақ «Заттарды салыстыру. Заттарды өлшемдері бойынша орналастыру». Мұнда сіз объектіні салыстыру дегеніміз не екенін, объектілер қандай критерийлер бойынша салыстырылатынын, объектілер арасындағы ортақ белгілер мен айырмашылықтарды табуды үйренесіз. Сондай-ақ элементтерді өлшемі бойынша салыстыруды және оларды өсу немесе кему ретімен орналастыруды үйренесіз.

Тақырыбы: Математикаға кірісу

Сабақтың тақырыбы: Заттарды салыстыру. Заттарды өлшемдері бойынша орналастыру

Бұл сабақта біз заттарды салыстырып, көлеміне қарай орналастырамыз.

Заттарды салыстыру – олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу дегенді білдіреді.

I.Жұмбақтарды тап:

1. Оңтүстік елдерде өседі,

Бұл белгілі жеміс.

Сіз шебер таңдауыңыз керек.

Сары болса, ол піскен дегенді білдіреді.

Ақша үшін қалтаңызға түсіңіз

Өзіңізді сатып алу үшін ...

Дұрыс жауап: Банан (1-сурет).

2. Ол бақшада және жылыжайда өседі,

Салат өте пайдалы.

Ол жасыл және ұзын болуы мүмкін.

Кім болжады - жарайсың!

Бақшада өседі...

Дұрыс жауап: Қияр (1-сурет).

II.Банан мен қиярда қандай ортақ нәрсе бар?

Дұрыс жауап: пішіні, өлшемі, олар жеуге жарамды.

III.Айырмашылығы неде?

Дұрыс жауап: түс (банан - сары, қияр - жасыл), дәм мен иіс; банан - жемістер мен қияр - көкөніс.

Біз банан мен қиярды пішіні, өлшемі, түсі, дәмі, мақсаты бойынша салыстырдық - бұл объектілерді салыстыруға болатын барлық белгілер.

1. Суреттерді қарастырыңыз (2-сурет - 4) және топтың ортақ белгісін ата.

Дұрыс жауап: түсті (барлық элементтер қызыл).

Дұрыс жауап: пішін (барлық заттар дөңгелек).

Дұрыс жауап: өндіріс материалы (олардың барлығы ағаштан жасалған).

2. Келесі топтағы бұйымдардың дайындалу материалын анықтаңыз (5-сурет).

Дұрыс жауап: шыны.

3. Топтың ортақ қасиеті неде (6-сурет)?

Дұрыс жауап: дәмін тат (бұл тәттілер).

4. Келесі топтағы объектілердің ортақ белгісі неде (7-сурет).

Дұрыс жауап: алдын ала жазылу (бұл оқу құралдары).

5. Кестедегі элементтерді тексеріңіз (сур. 8). Объектілер қатарда қандай негізде орналасады?

Дұрыс жауап: мақсатқа сай (бірінші қатар: алма, лимон, алмұрт, апельсин - бұл жеміс; екінші қатар: шорт, футболка, куртка, көйлек - бұл киім; үшінші қатар: табақ, шәйнек, кружка, кастрюль - бұл тағам).

Бағандардағы элементтердің негізі неде?

Дұрыс жауап: түсі бойынша (бірінші бағанда - қызыл түсті заттар, екіншісінде - сары, үшіншіде - жасыл, төртінші - апельсин).

Кестеден тақырыпты оның сипаттамалары бойынша анықтаңыз:

- Сары қышқыл жеміс.

Дұрыс жауап: лимон.

- Жасыл керамикалық ыдыстар.

Дұрыс жауап: саптыаяқ.

- Қызыл матадан жасалған киім.

Дұрыс жауап: шорт.

Ойын ойнайық. Суреттерге қарап, не өзгергенін айтыңыз (9-сурет - 10).

Дұрыс жауап:

1. Өлшемі;

Тапсырманы күрделендіріп көрейік.

Дұрыс жауап:

4. Пішіні мен өлшемі;

Үй тапсырмасы

1. Қандай белгілердің өзгеретінін көрсетіңіз.