Мақсаты: балаларды мәтіндегі сөйлемдердің санын анықтауға үйретуді жалғастыру; мектеп жасына дейінгі балалардың дауыссыз дыбыстардың қатты және жұмсақ екендігі туралы білімдерін қалыптастыру; балаларды дауысты-дауыссыз дыбыс мәселесін шешу жолдарын өз бетінше іздеуге баулу; тиісті фишкаларды пайдалана отырып, қатты және жұмсақ дауыссыз дыбыстары бар сөздерге дыбыстық талдау жүргізу; қағаздан қарындашты көтермей сызық сызу дағдысын бекіту; зейінін дамыту; ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Құралдар: жануарлардың суреттері және үйге апаратын жолдар бар жеке карточкалар, дауысты дыбыстарды, жұмсақ және қатты дауыссыз дыбыстарды көрсетуге арналған фишкалар, заттық суреттер, қарындаштар.

Мектеп жасына дейінгі егде жастағы балалармен балабақшадағы сабақтардың барысы

Тәрбиеші: Біз ертегіні бірнеше рет кездестірдік,

Және ол қазір бізге келеді.

Сіз ертегілерді ұнатасыз ба? Неліктен?

Орындықтарға отырыңдар, ертегі басталады.

ДЫБЫСТАР ТУРАЛЫ ӘҢГІМЕТ

Ағайындылар - дыбыстар - бір қағаз сарайда өмір сүрді. Иә, иә, құлағымыз еститіндер. Олардың бірі: «Мен ең керекпін, мен ең үлкенмін» дегенге дейін олар бейбітшілік пен келісімде өмір сүрді. Мұнда не басталды! Дыбыстар соншалықты шу шығарды! Барлығы мақтана бастады:

«Мен дөңгелекпін және айтуға оңаймын», - деді дыбыс.....(o).

Жоқ мен. Мені айту қиынырақ болса да, мен біріншімін», - деді (А).

Әй, үлкен! «Бірақ мен ызылдай аламын, бұл өте қатты», - деді дыбыс (u).

Олардың қатты айтысқаны соншалық, олар дана періні оятты. Пері дауысты, дауыстыларды жинап алды.- Бұл қандай дыбыстар екенін болжай аласың ба? (Иә, бұл [a, o, u, e, y, i...] - дауысты дыбыстар)

Иә, пері оларды дауысты дыбыстар деп атаған. Және олар қандай чипті білдіреді? Неліктен? (Өйткені олардың айтылуында ашық ауыздан ауа еркін шығады.)

Балалар дауысты дыбысты көрсететін чипті көрсетеді.

Ал айғайлап, ән айта алмайтын, тек ысқырып, ысқырып, сыбдырлайтындарды пері қалай атаған? (Дауыссыз дыбыстар.)

Олар қандай чипті білдіреді?

Балалар дауыссыз дыбысты көрсету үшін чипті көрсетеді.

Пері барлық дыбыстардың өте маңызды екенін айтты, өйткені олар біріктірілгенде олар пайда болады... не? (Сөздер)

Сондықтан мен сөздерді атаймын, олардың қандай дыбыстан басталатынын чиптің көмегімен анықтайсыңдар.

Сөздер: ара, қоян, антенна, ешкі, студент, ұлу, күркетауық, құс, ит, қол, тырна, қоңыз, қарбыз, көрсеткіш, ине.

Педагог сөздерді атайды, балалар бастапқы дыбысты ерекшелеп, сәйкес картаны көрсетеді.

Дыбыстар сөз, ал сөз ... (сөйлем).

Дыбыстар періге сенбей тыңдады. Сондықтан ол оларға сөз құрауды, сөзден сөйлем, сөйлемнен мәтін құруды ұсынды. Бірақ дыбыстар зейінсіз болып, сөйлемдердің жалғауларын таба алмады. Мен сендерге мәтінді оқып беремін, ал сендер әр сөйлемнің соңын алақандарыңды соғу арқылы белгілейсіңдер.

Анамның ұлы бар. Оның есімі Дима. Дима бір сом ұстады. Міне, ана, сом.

Тәрбиеші: Бұл мәтінде неше сөйлем бар? Сөйлемнің аяқталғанын қалай анықтауға болады? (Үзіліс бар.)

Бірінші сөйлемді қайталаңыз. Ондағы сөздердің санын анықтаңыз. Бұл сөйлемде көмекші сөз бар ма?

Бірінші сөйлемді көрсетіңіз.

Жарайсыңдар, дыбыстарға көмектестіңдер. Барлығы өз орнына түсті және бәріміз бірге өмір сүруіміз керек екені белгілі болды.

Дене шынықтыру минуты

Бір екі үш төрт,

(Орнында жүру.)

Оң, сол, аяғы кеңірек.

(Торсаның бұрылуы, қолдар белдікте.)

Орнымыздан тұрдық, арқамыз тік болды.

(Негізгі позиция, қол шынтақтан бүгілген.)

Және олар оқиға орнына жүгірді.

(Орнында оңай жүгіру.)

Біз бұлшықеттерімізді созуымыз керек.

Бірге секірейік

(Екі аяқпен секіру.)

Барлығы орындарына отырып, орындарынан тұрды.

Біз отырдық та, қайта тұрдық.

(Скват.)

Саусақтарыңызды жақсы созыңыз

(Қолдарыңызды алға созыңыз, саусақтарыңызды бірнеше рет жұдырықпен түйіп, түзетіңіз.)

Стильде билеу.

(Би қимылдары.)

Кішкене ойнайтын кез келді

Және жұмбақтарды шешу.

Мұғалім түлкінің суретін көрсетеді.

Мұғалім орманның суретін көрсетеді.

Түлкі, орман сөздеріне дыбыстық талдау жасау, оларды дыбыстық талдау сызбасы мен фишкалар негізінде модельдеу.

«Дыбысты ата» доп ойыны

Мұғалім қатаң дауыссыз дыбысты атайды, допты балаға лақтырады. Допты ұстап алған бала берілген дыбыстардың жұбын атайды және допты мұғалімге лақтырады.

Күрделілігі: мұғалім жұмсақ дауыссыз дыбысты атайды, ал бала аталған дыбыстың қатаң жұбын атайды.

«Жануарға айт» ойыны

Үстелдеріңізде жануарлардың суреттері бар карточкалар бар. Олардың ішінен аты _________ дыбысынан басталатын жануарды тауып, осы жануарды өзінің сүйікті тағамына апарыңыз.

Қарындашты көтермей немесе жол сызығынан шықпай сызық сызыңыз. (Тректері бар карталарды таратыңыз.)

Төменгі сызық. Рефлексия

Біздің ертегіміз аяқталды.

Дыбыс туралы ертегіні қандай көңіл күйде тыңдадыңдар?

Қандай дыбыстар есіңізде қалды?

Сауат ашу сабағы конспектілері

(6-7 жастағы мектеп жасына дейінгі балалар үшін)

Тақырыбы: Дыбыстар дауысты және дауыссыз дыбыстар.

Мақсат: Балаларды ұғымдармен таныстыру

дауысты дыбыстар – дауыссыз дыбыстар және олардың графикалық көрінісі.

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

    Дауысты дыбыстарды құлақ арқылы ажырата білуге ​​үйрету -

дауыссыз дыбыстар,

    Мектеп жасына дейінгі балаларды дыбыстарды жазбаша түрде сызба түрінде көрсетумен, сөздердегі дыбыстардың санын анықтаудың жаңа ережесімен таныстыру: сөздегі қанша дауысты дыбыс, сонша буын;

    Сөз үлгілерімен жұмыс істеуге, сөздің басын, ортасын, соңын анықтауға, дыбыстарды сөздерден оқшаулауға үйрету.

Тәрбиелік: зейінін, есте сақтауын, фонематикалық естуін, сөйлеуін, логикалық ойлауын дамыту.

Тәрбиелік: пәнге тұрақты танымдық қызығушылықты тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Жаңа материалды меңгерту.

Сабақтың формасы: әрекет – ойын.

Жабдық: дыбыстардың, сөздердің үлгілерінің сызбалары; «Төртінші доңғалақ» ойынының иллюстрациялары бар плакат, әріптері бар плакат, жеке жұмысқа карточкалар; балаларға: түрлі-түсті қарындаштар.

Сабақ жоспары:

I . Org. сәт.

II . Білімді жаңарту

IV . Жаңа материалды түсіндіру.

В . Біріктіру.

VI . Қорытындылау.

Сабақтың барысы.

I . Org. сәт. ( Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқу іс-әрекетіне психологиялық көңіл-күй туғызу және зейінін белсендіру).

Бүгін сабақта, балалар, сендер көптеген қызықты тапсырмаларды, жаңа жаңалықтарды табасыңдар, ал сендердің көмекшілерің: зейін, тапқырлық, тапқырлық болады.

II . Білімді жаңарту.

Балалар сендер саяхаттауды ұнатасыңдар ма? (жауаптар) Сіз қайда саяхаттағыңыз келеді?

Бүгін біз дыбыстар мен әріптер планетасына барамыз.

Бұл планетада кім өмір сүреді деп ойлайсың? (әріптер мен дыбыстар)

Бірақ онда дыбыстар мен әріптер ғана өмір сүрмейді, онда сөздер өмір сүреді, ойнағанды ​​ұнататын ойындар, ертегілер.

Бірақ жолға шықпас бұрын, саяхатқа қандай білім дайындағанымызды тексерейік.

Викторина ойыны.

Балаларға сұрақ қойылады, дұрыс жауап үшін балалар чип алады. Бұл олардың саяхатқа дайын екенін білдіреді.

Орыс алфавитінде неше әріп бар? (33 әріп)

Дыбыстардың әріптерден айырмашылығы қандай? (дыбыстар айтылады және естіледі, ал әріптер көрінеді және жазылады)

Сөзде неше буын барын қалай анықтауға болады? (ауызды неше рет ашқаныңыз, буын саны; қол соққаныңыз, буын саны).

Сабақ-саяхат барысында біз қандай дыбыстар бар, олардың бір-бірінен айырмашылығы, оларды қалай белгілеуге болатынымен танысамыз.

III . Жаңа материалды меңгерту.

Сөздер айтылса дыбыстан тұратынын сіз бен біз білеміз. Сіз сөздерден жеке дыбыстарды оқшаулауды үйрендіңіз деп ойлайсыз ба? Өзіңізді сынағыңыз келе ме?

Жақсы. Бірақ алдымен дыбыстарды тыңдайтын сөзді өзіңіз табыңыз. Бұл сөз сөйлемдерде сипатталған құстың аты. Оларды тыңдай отырып, менің қанша сөйлем айтатынымды анықтаңыз.

Кейде үйдің төбесінен ләйлектерді көруге болады. Онда құстың ұясы бар .

Хормен осы сөздегі бірінші дыбысты ата. Ал енді - соңғысы. Қалай ойлайсыңдар, біз бұл дыбыстарды бірдей айтамыз ба, әлде басқаша айтамыз ба? Көрейік. Бірінші дыбысты қайта айт, бірақ өте ақырын... Енді қаттырақ..., одан да қаттырақ... Аузыңа не болып жатыр? (Ашылады.) Аузыңызды мықтап жауып, осы дыбысты айтуға тырысыңыз...

Болды ма?! Неліктен нәтиже болмады? Түсіндіргенімді қалайсың ба?

Ауа бізге дыбыстарды айтуға көмектеседі. [a] дыбысын айтқанда ауа кедергілерге тап болмай еркін өтеді. Тексеріңіз... Бірақ олар ауыздарын жауып, бөгет жасады – дыбыс шықпады. Айтылуы кезінде ауа бос түтіктен өткендей кедергісіз, еркін өтетін дыбыстарды ғалымдар дауысты дыбыстар деп атаған.

м мен. (Термин ауызша айтылады.)Дауысты дыбыстар олар әрқашан дауыспен сөйлейтіндіктен аталған; сөзінендауыс ( дауыс ) және дыбыстардың атауы пайда болды -дауысты дыбыстар .

Ғалымдар дауысты дыбыстардың өзіндік белгілеуін ойлап тапты: дыбыс белгішесінің ішіне ауаның ешбір кедергіден өтпей еркін өтетінін көрсететін бос түтіктің бейнесін орналастыруға келісті.

Енді ләйлек сөзіндегі соңғы дыбысты тыңдайық: ләйлек-т-т-т. Қайталап айтыңыз да, байқап көріңіз: ауа да еркін өтеді ме, әлде кедергіге тап бола ма? Бұл тосқауыл қайда, оны не құрды – өздеріңе сақ болыңдар, бір-бірлеріңе қарайсыңдар... Тексерейік. Тіліңіз ештеңеге тимей дыбысты айтуға тырысыңыз...Болды ма?

Ауа кедергіге тап болатын дыбыстарды дауыссыз дыбыстар деп атайды. (Термин үндесіп қайталанады.) Мұндай дыбыстардың өзі сөз құра алмайды, өйткені оны айту өте қиын болады. Менімен бірге айтуға тырысыңыз, мысалы:

[krtshk]... Ал енді: картоп.

Орыс тілінде дауыссыз дыбыстар әрқашан дауысты дыбыстардың қасында болады - сондықтан олар дауыссыз дыбыстар. Біз оларды келесідей белгілейміз:

Сөздің қалған екі дыбысы қандай? (Кедергінің бар-жоғын байқағаннан кейін,қорытынды).

Балалар, назар аударыңдар. Бұл сөздің екі дауысты және екі буынды болуы. Дауысты дыбыстар буын құрайды. Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын бар.

Физикалық жаттығулар.

Бір кездері кішкентай гном өмір сүріпті.

Үлкен қалпақпен.

Ол саяхатшы болды - ергежейлі.

Ол бақаға мінген.

Секіру. Ква-ква.

Ол инелікпен ұшты -

Уау, жоғары.

Шай кеседе өзенмен жүзіп кетті.

Glug-glug, Glug-glug.

Ол тасбақаға мінген.

Үсті-үсті, үстіңгі-үсті.

Және барлық жолдарды басып өтіп,

Гном торда тербеліп жатты.

Кач-кач, кач-кач.

Таң атады - гном қайтадан жорыққа шығады.

IV . Біріктіру.

Ендеше, балалар, дауысты дыбыстар мен дауыссыз дыбыстардың айырмашылығы неде екенін қайталап көрейікші?

Үлгі сөзіне қараңыз.

Бұл сөз туралы не айта аласыз? (бір буынды, өйткені бір дауысты, екі дауыссыз).

Осы сызбаға сәйкес келетін сөздерді ойлап табыңыз, кім үлкен? (мысық, үй, қатерлі ісік, ұйқы...).

Естеріңізге сала кетейін, біз дыбыстар мен әріптер планетасындамыз және мұнда дыбыстар мен әріптерден басқа әртүрлі ойындар өмір сүреді. Біз қазір оларды ойнаймыз.

1. Дауысты – дауыссыз дыбыстарды тануға жаттығу.

«Кім зейінді» ойыны.

Мен сөзді атаймын - сіз бірінші дыбысты анықтайсыз: дауысты немесе дауыссыз. Сәйкес сызбаны тауып, көрсетіңіз. Кім қателеспесе, сол жеңеді.

Сөздер:қарбыз, ұлу, ұшақ, шарбақ, жаңғырық, орындық, машина, қоңыз, көзілдірік, спиннинг, үй.

2. Зейін, фонематикалық есту және есте сақтау қабілетін дамытуға арналған жаттығу.

Ал енді әріптер бізді жаңа ойын ойнауға шақырады. Мен сендерге әріптері бар плакат көрсетемін, ал сендер одан көргендердің барлығын есте сақтауға тырысыңдар. Мен оны алып тастаған бойда қандай әріптер есіңізде қалғанын айтасыз. Кім көп әріпті атаса, сол жеңеді.

(№ 2 қосымшаны қараңыз)

Қай әріп жоқ? Неліктен? (Ш әрпі дауыссыз дыбыс, қалғаны дауысты дыбыс болғандықтан)

Өте дұрыс. Сондықтан біз онымен ойнаймыз.

«Шырақтарды жағу» ойыны.

Сөз үлгісінің сызбасы бойынша дыбыстың сөздегі орнын анықтаймыз: сөздің басында, ортасында, соңында; Сөздегі дыбыстың орнына қарай сәйкес терезеде шамды жағамыз.

Сөздер:тон, мысық, душ, саятшылық, қалпақ, маймыл, ботқа, шура, орамал.

3. Есту есте сақтау қабілетін дамытуға арналған тапсырма, дыбыстық талдау.

Дыбыстар мен әріптер ғаламшарының тұрғындары бізге келесі тапсырманы қойды: әр қатарда қай сурет тақ екенін тап.Есіңізде болсын: аталған қатардағы әрбір сөздің бірінші дыбысына назар аудару керек. Жауабыңызды түсіндіріңіз. (№ 1 қосымшаны қараңыз)

4. Жұмбақ – тосынсый.

Суретте не салынғанын шешіңіз: барлық фигураларды дауысты әріптермен бояу керек. Егер сіз бәрін дұрыс жасасаңыз, сіз сурет аласыз. (№ 3 қосымшаны қараңыз)

Сіз не алдыңыз? (телефон).

В . Қорытындылау.

Біздің саяхатымыз енді аяқталды. Сіз қандай жаңа нәрсені білдіңіз? Сізге әсіресе не ұнады?

№ 1 қосымша.

Қосымша №

№ 3 қосымша.

Бөлімдер: Мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыс

Сабақтың мақсаты:Балаларды «сөйлеу дыбыстары», «әріп» ұғымдарымен таныстыру, «дыбыс» және «әріп» ұғымдарын ажырату.

Тапсырмалар:

  • Ұғымдарды енгізіп, айырмашылығын көрсетіңіз – «дыбыс», «әріп»
  • Сөздік қорыңызды кеңейтіңіз
  • Зейіннің, қиялдың, шығармашылықтың, ұсақ моториканың дамуына ықпал ету
  • Сөйлеу және тыңдау дағдыларын дамыту
  • Ойынды негізгі форма ретінде пайдалана отырып, оқу процесінің өзіне деген қызығушылықты ояту

Жабдық:

  • Парталары бар кеңсе, аудиомагнитофон, табиғат дыбыстарын жазатын кассета, магниттік тақта, түрлі-түсті қарындаштар.
  • Ғарыштық шытырман оқиға.

1. ҰЙЫМДАСТЫРУ СӘТ

Сәлем жігіттер! Менің атым Т.И. Және сен?

Сіз мұнда не үшін келгеніңізді білесіз бе? Біз не істейміз?

2. САБАҚ БАСЫ:

Бірақ бізге кім кедергі? Бұл менің ойыншықтарым: кішкентай түлкі, кірпі. Ал оларға үнемі көптеген қызықты нәрселерді айтып беретін дана үкі досы бар. Бірақ не болды?

Кірпі мен кішкентай түлкі сендерге дыбыстар мен әріптер планетасы туралы ертегі айтып беруді ұйғарды. Сөйлеу дыбыстары мен әріптерінің не екенін білесіз бе?

Олардың ертегісін тыңдаймыз ба? Қандай дыбыстар мен әріптер бар екенін анықтайық. Біз ғарышқа саяхат жасауымыз керек.

Бізге көлік керек болады - қандай?

Зымыранның суретін салайық.

3. ДЫБЫСТАР.

БІЗ БАРАМЫЗ, КӨЗІҢІЗДІ ЖАБУ - (планеталар бар ғарыш кеңістігі пайда болады.)

Дыбыстар планетасы көрінбейді және өте үлкен. Ол бізді барлық жерде қоршайды, өйткені дыбыстар барлық жерде бар, бірақ олар көрінбейді. Оларды естуге және айтуға болады.

Көздеріңді жабыңдар - не естисің? Аудио жазба.

Біздің зымыран қалай жұмыс істейді? Дұрыс айтасыз, естіп жатырмыз. Бұл дыбыстар планетасына жақындап қалғанымызды білдіреді.

Біз Арыстан шоқжұлдызымен ұшып келе жатырмыз - ол бізді қалай қарсы алады?

Қошқар тоқты?

Үлкен Урса және Кіші Урса?

Бұл жануарлар шығаратын дыбыстар және адамдар сөйлеу дыбыстары. Сөздер сөйлеу дыбыстарынан жасалады. Ал біз бір-бірімізді жақсы түсінеміз.

4. ФИЗИКАЛЫҚ МИНУТ

Ғарышкер, жалқау болма,
Оңға, солға бұрыл,
Қолдар жоғары, қолдар төмен
Еңкейіп, артқа иілу,
Бір аяққа тұру
Екінші аяққа тұру -
Мұны істеу оңай емес.
Енді биікке секір.

5. ДАУЫСТЫ ДЫБЫСТАР

Сөйлеу дыбыстары қандай?

Бір күні күн олардың есімдерін ойлап тапты. Және бұл осылай болды. Планетаның бір жағында дыбыстар өмір сүрді, оларды күн жылытып, ән айтты, олар - A O U E Y Y. Иә, біз бұл дыбыстарды тек дауыспен айтамыз. Және оларды дауысты дыбыстар деп атады.

6. ДАУЫС ДЫБЫСТАР

Артқы жағында дыбыстар бар - олар ән айта алмады, олар бақытты өмір сүрмеді, күн оларды жылытпады. Дыбыстар азап шегеді және сонымен бірге тек ызылдайды - КККККК, ашуланды - ЖЖЖЖЖ, ырылдады - РРРРР, ысқырды - ШШШШ, үрлейді - PPPPP. Иә, бұл жерде бір дауыс жеткіліксіз, дауыссыз айтылатын дыбыстар да бар. Бұл сөйлеу дыбыстарын айтуға не көмектеседі? Жұмбақтарды тап: біз тамақтанған кезде олар жұмыс істейді,

Біз тамақ ішпегенде, олар демалады,
Оларды тазаламасақ, олар ауырып қалады. (Тіс)

Оларды көбірек үрлеңіз.
Ыстық нәрсеге үрлеңіз. (Жақтар)

Ол үнемі жұмыста
Біз сөйлескенде,
Ал біз ұйықтап жатқанда демалады. (тіл)

Иә, бұл дыбыстарды ернімізбен, тісімізбен, тілімізбен айтамыз. Күн оларға: «Бұлай өмір сүру сендерге жақсы емес. Дауысты дыбыстар мейірімді және көңілді. Сіз олармен достасып, қайтадан бақытты болуыңыз керек.

Сіз келісесіз бе? – деп күлді күн. - Келісеміз. Келісеміз! – дауыссыз дыбыстар деп аталатын дыбыстар хормен жауап береді. Енді дауыстылар мен дауыссыз дыбыстар қайтадан татулықта, достық пен келісімде өмір сүретін болады.

7. ХАТТАР

Сонда дыбыстар көрінбейді - біз оларды тек айтып, естиміз, өзімізді көрсеткіміз келді. Содан олар әдемі костюмдер кие бастады және біз жазып, көріп, оқитын әріптер осылай пайда болды.

Біз дыбыстарды айтамыз және көреміз, әріптерді жазамыз және оқимыз.

Өздерің білетін әріптерді дөңгелекте. (Әріптерді дөңгелектеңіз.)

8. НӘТИЖЕ

  • Қандай сөйлеу дыбыстарын білеміз?
  • Дауысты дыбыстар қалай айтылады?
  • Дауыссыз дыбыстар қалай айтылады?
  • Дыбыстардың әріптерден айырмашылығы қандай?

Сізде өте әдемі планета бар. Және көмектеріңіз бен назарларыңызға алғысымды білдіргім келеді.

Ольга Дмитриева
Сабақты қорытындылау «Дауысты және дауыссыз дыбыстар»

Дауысты және дауыссыз дыбыстар

Тақырып: Жалпылау сынып: « Дауысты дыбыстар[a], [o], [i], [y], [e], [s]. Тәрбиелік аймақ: «Байланыс»

Мақсат:

Өтілген материалды қорытындылау дауысты дыбыстар[a], [o], [i], [y], [e], [s].

Тапсырмалар:

Тәрбиелік:

туралы балалардың білімдерін бекіту дауысты дыбыстар.

Балалардың берілгеннің бар-жоғын анықтау қабілетін нығайту сөзбен дыбыс.

Сөздердің буын санын анықтауды үйренуді жалғастыру

Үйрету раушан сөзіне дыбыстық талдау жасау.

Сөздің буындық қызметін таныстыру.

Дамытушылық:

Сөйлеуді, зейінін, ойлауын дамыту.

Көру және фонематикалық есту қабілетін дамыту.

Тәрбиелік:

Бір-біріне деген достық қарым-қатынасын, әдемі, дұрыс сөйлеуге құштарлығын тәрбиелеу.

Ынтымақтастық, дербестік, бастамашылық дағдыларын дамыту.

Әдістемелік әдістер:

Музыкалық сүйемелдеу.

Ауызша (сұрақ, түсіндіру).

Көрнекі (суреттер, презентация слайдтары).

Ойын (D/i «Жұбын тап», «Білу дыбыс» , «Табу дыбыс» , «Тамаша сөмке»).

Практикалық (жаттығулар).

Балалардың жұмысын бақылау, кеңес беру.

Материал: Демо: көкнәр, үй, садақ, орман, кит, раушан, қызыл және сұр фишкалар, презентация сөздерінің сурет-сызбасы « Дауысты және дауыссыз дыбыстар» . Бөлу: раушан сөзінің суреттері, сұр және қызыл фишкалар.

Оқу іс-әрекетінің барысы

Ұйымдастыру уақыты.

Балалар, бүгін бізге қонақтар келіп отыр, қонақтармен амандасайық. (балалар амандасады)Сіз оларды көргеніңізге қуаныштысыз ба? Қонақтардың болғанына қаншалықты қуанышты екеніңізді көрсетіңіз. (қонақтарға күледі)

Жарайсың! Олардың осында болуы кездейсоқ емес! Қонақтар біздің не үйренгенімізді көргісі келеді сауат ашу сабақтары. Және олар сенімен танысқысы келетін шығар.

Енді еске аламыз дыбыстар. Ал енді оларды сіздің есімдеріңізден табуға тырысайық.

Енді кімнің атында бар болса, сол отырады

I дыбыс(Инна, Миша, Кирилл, Карина, Тимур);

Е дыбысы(Семён, Сеня);

О дыбысы(Соня)

А дыбысы(Аня, Даша)

Жарайсыңдар, сендерді қонақтарымыз қарсы алды, біз сені еске алдық дыбыстар.

Айтыңызшы, олар қалай аталады дыбыстар, біз сіздің атыңыздан нені іздедік?

Мүлдем дұрыс. Бұл дауысты дыбыстар. Неліктен олар бұлай аталады?

Тақтаға қарайық. Осы сөздерден сиқыр табуға тырысайық, дауысты дыбыстаржәне оларды қызыл шаршылармен белгілеңіз.

(Балалар көкнәр, үй, түтін, пияз, орман, кит сөздерінің сурет сызбаларына қарайды).

Аты дауысты дыбыс, барлығы қанша дыбыстар?

Жарайсың. Балалар, бүгін біз раушан гүлі сөзін түсінуге тырысамыз.

(Балалар мұғаліммен бірге жасайды раушан сөзіне дыбыстық талдау жасау).

Раушан сөзінде қанша тұрады? дыбыстар? Қанша дауысты дыбыстар? Өте дұрыс. Ал енді мен сендерге кішігірім ашамын құпия: бір сөзбен қанша дауысты дыбыстар, көптеген сөздер мен буындар.

Балалар айтыңдаршы қазір жылдың қай мезгілі?

Күздің қандай белгілерін білесіңдер?

Жапырақтары дұрыс түсіп, құстар оңтүстікке ұшып келеді, жаңбыр жиі жауады, суық жел соғады.

Салқын жел соғып, біздің әртүрлі бағыттағы дыбыстар, енді біз оларды ұстауға тырысамыз.

Ойын ойнайық «Ұста дыбыс» .

Егер сіз естісеңіз, сөздерді атаймын сөз басында [у] дыбысы, қолыңызды шапалақтау керек. (Үйрек, хат, құлақ, құлақ, дыбыс, тоған, аскөк, қол).

Енді ұстап алайық дыбыс [a], сөздің соңында естісеңіз, алақаныңызды соғасыз. (Белгі, ойын, әліппе, әліппе, ваза, кітап, машина, қуыршақ). Жарайсың!

Қатты жел бұлттарды көтеріп, жаңбыр жауа бастады.

Дене шынықтыру минуты «Жаңбыр»

Бір таста, екі таста

(алақанды екі жаққа қарай, кезектесіп аяқтан аяққа секіру)

Басында өте баяу

(бірдей)

Сосын, сосын, сосын

(қолдар шынтақтан бүгіледі)

Барлығы жүгір, жүгір, жүгір

(орнында үдеу бар импульс)

Қолшатырларымызды ашамыз

(тоқтату, қолдар әртүрлі бағытта)

Жаңбырдан қорғанайық.

(бас көрінісінің үстінде бейнеленген «қолшатыр»)

Енді ыңғайлырақ отырыңыз, мен сізге бір оқиға айтып беремін.

Бір күні Буратино орманға серуендеуге шығып, жүріп, жол бойымен жүріп, бір үйге келді, ол үй қызыл екен. Ал бұл үйден түрлі дыбыстар естілді дыбыстар - аа-ах, о-о-о, о-о-о, е-е-е.

Ол есікті қақты, табалдырықта қызыл жейде киген кішкентай адамдар шықты. Олар Буратиноға осы үйде тұратынын айтты дыбыстарән айтуды ұнататын, олар әлемді аралап, әндерін көңілді шырқады - олар осылай атала бастады - ДАУЫСТЫ дыбыстар.

Буратино жаңа таныстарымен қоштасып, әрі қарай жүрді.

Кенет ол алыстан үйді көрді, бәрі мұздан жасалған, төбесінде үлкен мұздар ілініп тұр. Жақындап келіп, д-д-д, мм-м-м, ш-ш-ш, г-г-г, з-з-з естіді.

Буратино қағып, үйден көк көйлек киген кішкентай жігіттер шықты. Бұл үйде де адамдар тұрады екен дыбыстар, бірақ олар ән айтуды мүлде білмейді. Олардың үйінде суық болғаны сонша, олар тек к-к-к, w-w-w, f-f-f деп айта алады. Бірақ олар ән айтуды үйренгісі келеді.

Содан кейін Пиноккио таныстыруды шешті дыбыстарқызыл және көк үйден.

Қызылдар дыбыстарБіз блюзді кездестіргенімізге риза болып, ұсыныс жасадық олар: «Ән айтуды үйренгің келе ме?», «Иә»– деп жауап берді көктер. «Жарайды!»– деді қызылдар. «Бірақ бір шарт бар, сіз әрқашан біздің қасымызда тұруыңыз керек, сіз келісемін?». «Иә, біз келісемін, деп жауап берді көк»- содан бері олар шақырылды ДАУСЫЗ.

Және олар бірге табысқа жетеді ДАУЫСТАРтамаша әндер: Мааа, Ноо, Сууу! .

Бұл сияқты дауыстылар мен дауыссыз дыбыстар дос болды. Олар буынға, буын сөзге айнала бастады.

Сөздерде неше буын бар?

Дұрыс.

Ал енді біз ойнап, ажыратуға тырысамыз дауыстылар мен дауыссыз дыбыстар.

Презентацияны қарау « Дауысты және дауыссыз дыбыстар

Арасындағы айырмашылықты жақсы есте сақтауға көмектесу үшін дауыстылар мен дауыссыз дыбыстарМен саған оқығым келеді өлең:

Дауысты дыбыстар созылады

шырылдаған ән,

жылауы мүмкін

Және айқайлау.

Қараңғы орманда

Қоңырау шалыңыз және қоңырау шалыңыз

Бірақ олар қалай екенін білмейді

Ысқырып, күңкіл.

А дауыссыз дыбыстар келіседі

сыбдыр,

Ысқырық,

Тіпті ырылдап, сықырлап,

Бірақ мен оларға ән айтқым келмейді.

Балаларға арналған тәрбиелік мәні бар ертегілер

Дыбыстар елінде


Сиқырлы дыбыстар елінде өмір сүрді. Бұл ел өте кішкентай еді. Небәрі 31 адам болды, олар көрінбейтін болғандықтан, оларды ешкім көрмеді.
Бірақ сіз оларды ести аласыз. Алты дыбыс әншілер болды: А, Ұ, Ы, И, Е, О. Олар әуезділігі мен дауыстылығы үшін дауысты дыбыстар деп аталды. Олармен бірге Я, Йо, Ю, Е ән айтты.
Қалған 21-і де мейірімді, жақсы дауысты, бірақ ән айта алмаған. Тыңдаңыз: B, V, G, D, F, Z, J, K, L, M, N, P, R, S, T, F, X, C, Ч, Ш, Щ.
Олар өте тату еді, әр нәрседе дауысты дыбыстармен келісіп, қасында тұрғанды ​​жақсы көретін. Және олар дауыссыз дыбыстар деп аталды.
Олармен бірге ән айтуға да болады, бірақ ол үшін барлық дыбыстарды танып, дұрыс айта білу керек.

«Дыбыстар әріпке айналуды қалай үйренді»

Дыбыстардың бір сиқырлы елге қоныстанғанына көп уақыт өтті. Олар көрінбейтін болды, бірақ олар ән айтуды жақсы көрді.
Бір күні сол елде басқа патшалықтан бір сиқыршы пайда болды. Оның оған ұнағаны сонша, оның тұрғындарымен жақынырақ танысқысы келді. Ал тұрғындардың бәрі көзге көрінбейтінін білгенде, ол қатты күйзелді. Бірақ ол бәрібір сиқыршы және өте мейірімді еді. Және ол әр тұрғынға сиқырлы көйлек сыйлауды шешті. Әрбір дыбыс басқаларға ұқсамайтын көйлек алды. Оны киген бойда дыбыс бірден көрініп, әріпке айналды. Әріпті көруге, бейнелеуге, салуға, жазуға болатын. Сиқыршы қатты қуанды. Әйтеуір, енді не оқып, не айтып, не сыбырлап, дыбысты атады. Олар осылай кездесті.

Әрқашан бірге

Бір күні дауыстылар мен дауыссыз дыбыстар тіл табыса алмай, әр жаққа кетті. Дауыссыз дыбыстар бірігіп, сөйлескісі келді - бірақ ештеңе ...
Олар жөтелді:
-Х!
түшкірді:
Пчх!
Неліктен олар мысықты шақырды:
- Ірік, ірің, ірің!
Ал біз шаршадық...
Кенеттен:
-Шш!
Оларға бір жерде біреу жылап тұрғандай көрінді... Олар тыңдады.
-А-а-а! О-о-о!- деп дауыстылар айқайлады.
Олар кішкентай балалардай жылап:
-Апыр-ай! Апыр-ай!
Ауқали:
-Ау! Ой!
Дауыссыз дыбыстар оларға айқайлады (дәлірек айтқанда, олар айғайлағысы келді, бірақ олар анық емес күбірлей алды):
-BDM VSGD VMST!
Олар қуанышты, бірақ түсініксіз сөздерді естіді:
-U-E-E-A-E-E!
Олар татуласып, қайтадан қатар тұрып, анық айтты:
-ӘРҚАШАН БІРГЕ БОЛАМЫЗ!
Содан бері олар ешқашан ажыраспаған.

Хаттар шеруі

Екі ағайынды b және b әліпбитану деген сиқырлы елге қоныстанған кезде, дәл 33 тұрғын болды.Әрқайсысының жеке үйі болды, бірақ оны басқаға айырбастай алмады. Ол жерде сондай қатаң заңдар болды.
Бір күні Alphabet және Queen ABC той өткізуге шешім қабылдады. Барлық дыбыстар көйлек киіп, әріптерге айналып, бас алаңға шықты.
Патша әріптерге үй санына қарай сап түзеп, әрқайсысын өз орнына қоюды бұйырды. Бұл әріптердің реті: A, B, C, D, D, E, E, G, Z, I, Y, K, L, M, N, O, P, R, S, T, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Ш, б, Ы, б, Е, Ю, Я.
ABC ханшайымына әріптердің құрылымы қатты ұнады. Содан бері бұл тәртіптегі әріптердің құрылымы патшаның атымен - АЛФАВИТ немесе патшайым - ABC деп атала бастады.
Осынау ғажайып елдің сырын білгісі келген адам патша сияқты әріптердің ретін жатқа білуі керек.

Акцент

Бір күні олар кеңеске жиналып, барлығының қаншалықты пайдалы және маңызды екенін айта бастады. Бірақ олар сөздерді өздерінің кеңесіне шақыруды ұмытып кетті СТРЕСС. Және қатты ренжіді. Сөздер шыға бастағанда, Акцент кенет секіріп шығып:
-Менсіз не білесің? Қаласам, мен оны алып, сіз үшін құндылықтарды өзгертемін!
Әрине, олар бұл сөздерге сенбеді. Қамал сыртқа шығып:
-Мен сенен қорықпаймын, мен соншалықты күшті және ауырмын, сондықтан мен қандай да бір әсерге төтеп бере аламын. Ақыр соңында, Accent - бұл жай сызықша!
Стресс ашуланып, кенеттен соңғы буыннан біріншіге секіріп кетті, ал құлып жоғалып, қамал пайда болды.
Сөздер ашуланып, Акцентті ұятқа қалдырды, бірақ ол өзінің маңыздылығын дәлелдей берді. Осылайша Атластың орнына тамшы тамшы емес, жол-жолдың орнына Атлас болып шықты.
Олар жаман сөздерді көреді - олар екпінсіз жасай алмайды! Олар кездесуінде оған құрметті орын берді және содан бері олар Акцентке үлкен құрметпен қарайды.