Сыныбы: 6 «Б»

Мұғалім: Татаринова А.В.

Сабақтың тақырыбы: «Тек жеке немесе тек көпше түрі бар зат есімдер».

Сабақтың құрылымы:

1. Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық көзқарас

2. Бұрын оқылғандарды ассимиляциялауды тексеру.

3. Жаңа білімді ашу кезеңі.

4. Сабақтың тақырыбы бойынша жұмыс. Проблемалық жағдайды баяндау (тақырыпқа кіріспе).

5. Жаңа материалды оқу.

6. Өтілген тақырып бойынша білімдерін бекіту. Оқулықпен жұмыс...

7. Білімді жалпылау және жүйелеу.

8. Үйге тапсырма.

9. Сабақты қорытындылау.

Сабақтың мақсаттары:

1) түзету және тәрбиелеу : оқушылардың тек жекеше немесе тек көпше түрі бар зат есімдер туралы білімдерін дамыту.

2) түзету және тәрбиелеу : оқудың оң мотивациясын қалыптастыру және орыс тілін үйренуге қызығушылықты дамыту.

3) түзету және дамыту : сөйлеуді, зейінді, ойлауды түзету және дамыту.

Жоспарланған нәтиже:

білу: тек жекеше немесе тек көпше түрі бар зат есімдерді;

істей алуы: тек жекеше түрі бар зат есімдер мен тек көпше түрі бар зат есімдерді ажырата білу, қиын көпше түрлерін дұрыс құрау;

үйрену: дәл, тек жекеше немесе тек көпше түрі бар зат есімдерді сөйлеуде қолдану орынды.

Жабдық: проектор, экран, компьютер, компьютерлік презентация, дидактикалық материал (сараланған тапсырмалары бар карточкалар), рефлексияға арналған «смайликтер», орыс тілі оқулығы - Галунчикова Н.Г., Якубовская Е.В. Орыс тілі. VIII типті арнайы (түзету) оқу орындарының 6-сыныбына арналған оқулық, Мәскеу, «Просвещение», 2014 ж.

    Ұйымдастыру уақыты.Психологиялық көңіл-күй.
    Барлығы сабаққа дайын!
    Ояну! Жалқау болмаңыз!
    Көп нәрсеге қол жеткізу үшін
    Жақсы оқу керек!

«Басы бар маятник» жаттығуы («Кіші маятник»)

Бастапқы ұстаным: тік тұру, аяқтар иық енінен сәл тар.

Басыңызды төмен түсіріңіз, еденге қараңыз - өткір қысқа тыныс алыңыз. Басыңызды жоғары көтеріңіз, төбеге қараңыз - өткір қысқа тыныс алыңыз. Дем шығару ингаляциялар арасындағы аралықта пассивті түрде шығады, ал бас ортасында тоқтамайды. Ешбір жағдайда мойыныңызды ауыртпаңыз.
2. Бұрын зерттелгендердің ассимиляциясын тексеру.

Балалар, сан есімнің қандай екі түрі зат есім екенін айтыңдар. (Зат есімнің жекеше немесе көпше түрі болуы мүмкін.)

Мына зат есімдерді топтаңыз ( кітап, сабақ, гүл, ағаш) олардың санына байланысты және санның жетіспейтін түрін толтырыңыз. Неше баған болады? ( Екі баған: жекеше және көпше).

Не болғанын тексерейік. (Кітап – кітаптар, сабақ – сабақ, гүл – гүлдер, ағаш – ағаштар).

Енді слайдтағы мәтінді оқимыз:

Шайға пісіруді ұсынамызпеченье. Ашытқы сізге қажет болмайды. Екі жұмыртқаны стақанмен шайқаңызСахара . Жарты стакан қосыңызшикі қаймақ Жәнеайран . Біраз қосыңызсода және құйыңызұн. Илеуқамыр және оны жайыңыз. Пішіндерді кесіп, оларды пісіріңіз. Дайын печеньелерді үгітілген себіңізшоколад. Қызмет көрсетіңізшай, сүт , крем. Ас болсын!

Атаулы регистрдегі ерекшеленген сөздерді олардың санына қарай бағандарымызға жазыңыз.

Сіз үшін бәрі ойдағыдай болды ма?

3. Жаңа білімді ашу кезеңі.

Мұғалім оқушыларға зат есімдер деген қорытындыға келуге көмектеседі айран, қант, печенье, қаймақ, сода, ұн, қамыр, шоколад, шай, сүткөпше түрге келтіру мүмкін емес, және зат есімдер ашытқыЖәне кремжеке формаға келтіру мүмкін емес.

111-беттегі оқулық мәтінін оқыңыз.Бұл ақпарат біздің тұжырымдарымызбен сәйкес келе ме? ( Иә, сәйкес келеді).

Сөздік сөздердің қалай жазылатынын есте сақтауымыз керек айран, печенье, қаймақ, шоколад. (Үстелде).

4. Сабақтың тақырыбын пысықтау. Проблемалық жағдайды баяндау (тақырыпқа кіріспе).

Балалар, бүгінгі сабағымыздың тақырыбын қалай анықтар едіңдер? ( Жалғыз немесе тек көпше түрі бар зат есімдер).

Неліктен біз мұны білуіміз керек? (Осындай сөздерді дұрыс айтып, дұрыс жазу, сауатты адам болу).

5. Жаңа материалды меңгерту.

1) - Ал қаймақ немесе сүт туралы әлі де көпше түрде айту керек болса, онда жағдайдан қалай шығуға болады? (Оқушылар өз нұсқаларын ұсынады.)

111-беттегі оқулықтағы суретке қараңыз.(Суретте сүт, айран, сүзбе, қаймақ салынған пакеттер бейнеленген. Оқушылар сөз тіркесі арқылы айта алады деген қорытындыға келеді. бірнеше пакет сүт, сүзбе, қаймақ, айран).

2) - Суреттерге қарап, сөздерді түсіндір. Олардың ерекшелігі неде?

Ребустар


Жалғыз түрі ғана болатын зат есімдер қандай мағына береді?

1. Көптеген ұқсас тұлғалар мен заттардың атаулары: жастар, балалар, студенттер, жапырақтар.

2. Заттардың, материалдардың, тамақ өнімдерінің атаулары: бензин, бал, сүт, керосин.

3. Өсімдік атаулары: бұршақ, орамжапырақ, сәбіз, қара бидай.

4. Сапа мен қасиет атаулары: ақтық, жастық, қараңғылық, балғындық.

5. Қимыл мен күй атаулары: оқу, жүру, тосын, жүзу.

6. Жеке заттардың жалқы аттары: Мәскеу, Еділ, Рязань, Ока.

«Жеті гүл» көзге арналған жаттығу

3) - Енді сөзжұмбақты шешіп көрейік. Егер бізде қандай да бір қиындықтар болса, үй тапсырмасы болғандар бізге көмектеседі.

Кроссворд

1-қосымша.

Осы сөздердің барлығында қандай ортақ нәрсе бар? ( Олардың барлығы тек көпше түрде қолданылады).

- Тек көпше түрі бар зат есімдер қандай мағына береді?

    Жұпталған немесе көп бөлікті нысандардың атаулары:

шалбар, таразы, жаға, қайшы, зембіл, көзілдірік, тырма, кемпір.

    Материалдардың немесе олардың қалдықтарының, қалдықтарының атауы: әктеу, парфюмерия, консервілер (кон- (лат.) «мен», servo - дүкен (лат.)), үгінділер, кебек.

    Ойын атаулары: жанарғы, тег, соқыр бафф, шахмат.

    Уақыт мезгілдерінің атаулары: күн, жұмыс күндері, демалыстар.

    Географиялық атаулар: Афина, Альпі, Карпат, Мытищи, Сочи.

6. Өтілген тақырып бойынша білімдерін бекіту. Оқулықпен жұмыс.

1) - Жаттығуды оқу. 112-беттегі 184. Жұмыс жоспарыңыз туралы ойланыңыз. Қалай жұмыс істейтініңіз туралы айтыңыз. ( Оқушылар өз іс-әрекеттерін жоспарлайды:

1) суреттегі заттарды ата; 2) жақтаудағы сөздердегі түсіп қалған әріптерді анықтау; 3) жақтаудағы сөздерді топқа бөлу).

184-жаттығумен ауызша жұмыс:

    суретте көрсетілген сөздерді ата, олардың санын анықта ( көзілдірік, қайшы, тістеуік, тырма – бұл сөздер тек көпше түрі бар);

    Рамкадағы сөздерде жетіспейтін әріптерді анықтаймыз.

Жұптық 184-жаттығумен жазбаша жұмыс:

    рамкадан сөздерді осы топтарға қарай таңдаймыз: тек қана жекеше түрі бар зат есімдер: 1-жұп - бұйымдардың атаулары, 2-жұп - металдардың атаулары; тек көпше түрі бар зат есімдер: 3-жұп - бұйымдар атаулары, 4-жұп - құрал атаулары, 5-жұп - ойын атаулары, барлығы бірге - сұйық заттардың атаулары).

Бақылау кезеңі.

Жұмысты тексеру. Әр жұп өздері жазған сөздер тобын оқиды. Оқушылар бір-бірінің тапсырманы дұрыс орындағандарын анықтайды.

ФИЗИКАЛЫҚ МИНУТ

Егер сіз тек жекеше түрі бар зат есімді естісеңіз, еңкейесіз; егер ол тек көпше түрі бар зат есім болса, сіз басыңызды шапалақтайсыз.

Лимонад, қайшы, оттегі, соқырдың буфы, батылдық, демалыс, шахмат, күміс, жастық, қуаныш, шана.

«Сөз қосу».

    Батырлық Лена жалқаулықпен

Мен күні бойы күрестім

Бірақ, өкінішке орай,

Лена _________ жеңді.

    Оля тарақты азаптады,

Мен мектепке шашымды жинап жатыр едім.

Мен қинадым, қинадым,

Иә _________ шықты.

    Тарас сілкіп, портфелін сілкіп тастады,

Дәптерлерді табу үшін,

Бірақ дәптер әр уақытта

Олар онымен __________ ойнады.

    Тоқсан қайтадан басталды

Сағат шырылдады

Ал сұрақ мені мазалайды,

Жақында _______________ ме?

Оқушыларға бір ғана саны бар зат есімдерді тауып жазу ұсынылады. Жұмыс дауыстап тексеріледі. (Жалқаулық – жекеше, қорқау – жекеше, жасырынбақ – көпше, демалыс – көпше)

Сіз жиі айқайлайсыз: «Ура! Мереке!" Бұл қарапайым жердегі сөз өзінің пайда болуы үшін көкке қарыздар.

Ежелгі римдіктер Канис Мажор шоқжұлдызындағы ең жарық жұлдыз Сириусты мереке деп атаған. Ең жарқын күндерде (шілденің ортасынан тамыз айының соңына дейін)Күн осы шоқжұлдыздан өтіп бара жатты. Содан кейін олар сабақтан үзіліс жасап, демалыстар келді. Алғашында тек жазғы демалыстар ғана демалыс деп аталды. Содан кейін сөз мерекелероқудағы кез келген үзіліске сілтеме жасай бастады: жаз, қыс, көктем. Сондықтан біз қазір: жазғы демалыс, қысқы демалыс, көктемгі мерекелер дейміз.

    – Зат есімнің дұрыс жасалғанын анықтаңыз.

1. көтеріліс – көтеріліс

2. қақпа – қақпа

3. күміс – күміс

4. жібіту – еріту

5. цитата – цитаталар

6. консервілер – консервілер

7. қызылша - қызылша

8. қымыздық – қымыздық

Тексерейік.

Дұрысы: 1. көтеріліс – көтерілістер

5. дәйексөз – дәйексөз

    Музыкалық диктант.

Енді біз сендермен ойнаймыз және көңіл-күйімізді сәл көтереміз. Біздің көңіл-күйімізді не жақсартады? (Музыка).Өлеңнен берілген үзіндіден көпше түрдегі зат есімдерді табу керек, сонымен қатар әннің өзін болжау керек.

    Әй, қалқам, менің шатырым, менің жаңа шатырым

Шатыр жаңа, үйеңкі, өрнекті.

    Егер мен басымды тырнап жатсам, проблема жоқ!
    Менің басымда үгінділер бар - иә! Иә! Иә!

Сөздер қандай формада қолданылады? шатырЖәне үгінділер? (Көпше түрде).

    Білімді жалпылау және жүйелеу.

Сабақта қандай жаңа нәрсе білдіңіз?

(Сабақ материалдары бойынша оқушылар сұраққа жауап береді)

    Үй жұмысы.

Ал енді үй тапсырмасы. Бұл әркім үшін жеке болады.

    Сабақты қорытындылау.

Мұғалімнің қорытынды сөзі.

Балалар, бәрің тамашасыңдар. Олар сабақта туындаған қиындықтарды жақсы жеңді. (Бағалау).

Енді өз көңіл-күйіңізді бағалаңыз және сабақта жұмыс жасаңыз. Кеткен кезде өзіңіздің әл-ауқатыңызды бағалау үшін тақтадағы «смайликті» пайдаланыңыз. (Слайдта «смайликтер» және оларға түсініктемелер көрсетіледі: көңілді «смайлик» - «қызықтым!»; күңгірт «смайлик» - «мені жалықтырды...»; қайғылы «смайлик» - «қиын болды мен үшін»).

2-қосымша.

Қосымша тапсырмалар.

1.Жұмбақтарды көшіріп, тап. Жауаптарды екі бағанға жазыңыз.

Бірліктер Pl.

Ендеше, екі қылышынан кім дайын

Қағаздың үстінен кесіп өту керек пе? Қайшы.

Мына жақта да, мына жақта да

Торларда аттар мен пілдер бар.

Бірақ олар қарсы тұра алмайды

Бір-бірімен ұрыспау үшін. Шахмат.

Алдымен таудан оларға қарай ұшып,

Содан кейін сіз оларды төбеге тартасыз. Шана.

Қар сияқты аппақ. Барлығының құрметіне.

Аузыма кіріп, сонда жоғалып кетті. Қант.

Ағаш аттар қардың үстінде шабады,

Және олар қарға түспейді. Шаңғылар.

Ақ қиыршық тас еріп, тақтада із қалдырды. Бор.

Қызыл қыз түрмеде отыр, ал орақ көшеде. Сәбіз.

Таудан түскен ақ тас
Әрқашан үстелде.
Оны кім жемейді?
Ол дәмін білмейді. Тұз.

    Түсіндірме сөздіктің бағанасын толтырыңыз. Пайда болған сөйлемдерді дәптеріңе жаз.

Сирек кездесетін ауылшаруашылық құралдары

шөпті тырмалауға арналған тістер.

арналған металл құрал

тырнақтарды жұлу.

Екі өткір кескіш құрал

Қысқышты өңдеуге арналған құрал

қажетті материал.

    Өзіңіз білетін ойындарды екі бағанға жазыңыз.

Үстел ойындары Ашық ойындар

Бір ғана саны бар зат есімдерді белгілеңіз.

    Сөз тіркестерін екі бағанға бөліп жазыңыз: 1) тек жекеше түрі бар зат есімдермен; 2) тек көпше түрі бар зат есімдермен.

Қайың отын, ерте аяз, балауыз, сырланған қоршаулар, емен жиһазы, жол шаңы, ауыстырылған стақан, сағат сатып алдым, дәл таразы, дәретхана сабын, сирень гүлдеді, бұлтты ауа-райы, таңдаулы бидай, мерекелер басталды.

Бірліктер Pl.

    Сөз тіркестерін екі бағанға бөліп жазыңыз: 1) тек жекеше түрі бар зат есімдермен; 2) тек көпше түрі бар зат есімдермен.

Былғары аяқ киім, ұсақ ақша, көк сия, қардай ақ зығыр, алаңсыз күлкі, каштан бұйралары, берік достық, көңілді атау күндері, қосымша қиындықтар, гүлді қырыққабат, француз хош иісі, линден балы, ащы бұрыш.

Бірліктер Pl.

Жер қойнауында көптеген пайдалы қазбалар бар: (...). 2. Азық-түлік дүкені қажетті өнімдерді алды: (...). 3. Жазда орманда жидек тердік: (...).

    Сөйлемдерді тек жекеше түрі бар зат есімдерді пайдаланып аяқтаңыз.

    Адамның жағымды қасиеттері: мейірімділік, …., …. ; жағымсыз қасиеттер: дөрекілік, …., …. .

    Бақшаға сәбіз егіп, …., … картоп, …., … отырғыздық. .

    Зат есімдерді келесі ретпен теріп жаз:

    Тек жекеше түрде қолданылады;

    Тек көпше түрде қолданылады;

    Жекеше және көпше түрде қолданылады.

Территория, шана, тоғай, демалыс, май, шахмат, туыс, кене, ымырт, аты, ұстаз, түбі, қаймақ, пішен, қант, қақпа, сия.

    Жұмбақтарды тап. Оларды жауаптармен бірге жазыңыз.

Екі ұшы, екі сақина, ортасында қалампыр. (Қайшы)

Аяқсыз, бірақ олар жүреді, қолдарсыз, бірақ олар көрсетеді. (Көру)

Олар әрқашан жүреді, бірақ ешқашан өз орындарын тастамайды. (Көру)

Дөңгелек, ақ, бүкіл әлемге сүйкімді. (Ақша/тиын)

Олардың тістері бар, бірақ тістемейді. (Тырма)

Мен оны кешке жатқызып, түні бойы тыныш жатамын. (Қақпа құлыптаулы)

5 сынып

Бар зат есімдер
тек көпше түрі

Ашық сабақтың сценарийі

Сабақтың мақсаттары:

1) тәрбиелік: Көпше түрі ғана болатын зат есімдер туралы түсінік беру, сөйлеу барысында қолдана білу, орфографиялық сауаттылығын жаттықтыру, сөздік қорын молайту;

2) тәрбиелік: өз іс-әрекетіне талдау жасау қажеттілігін және кешірім сұрау және кешіру қабілетін дамыту; наурыздың басына байланысты салт-дәстүрлермен таныстыру;

3) дамытушылық: шығармашылық қабілеттерін, іздену дағдыларын дамыту.

Жабдық: үй тапсырмасы бойынша әңгімелесуге арналған суреттер, тақта, проектор, компакт-дискідегі бағдарлама, қарағай, қайың, талдың бұтақтары, жұмыс парақтары, жұмбақтар жазылған карточкалар, Библия, түсіндірме сөздіктер, Б.Пастернак өлеңдері.

САБАҚ ҚАДАМДАРЫ

1. Сабақтың басталуы.

Co л tse gre e t - s бірліккөп тер
Ал мен ашуланамын eт, аңқау, овра G,
Ондаған сияқты eші ковбой tsyЖұмыс,
Мәселе мынада eармандар қолымда қайнап жатыр.

Чан eт армандау Гжәне бол e n анемия бжеу
Ветеринарияда Оболсын ссөте көк Жәнел.
Бірақ темекі цяжәне Жәнебілім hl eу к oroВ бжеу,
Және денсаулық oroдәмді тамақтанайық сағт тіс бмен салдым.

Сонымен бүгін сабаққа наурыз қарағайының бұтағымен келдім. Наурыздың басында үйге әкелінген қарағайдың бұтағы қыста тоқырауға ұшыраған ауаны тазартып, тыныс алуымызды жеңілдетеді деген түсінік бар. Ал мынау қайыңның бұтағы. Ертеде Ресейде наурыз айы деп аталды қайың,өйткені көктемгі күннің әрекетінен наурыздағы қайың шырын мен бүршікке тола бастайды.

2. Диктанттан сөйлемді жазу.

Ескі күндерде Ресейде наурыз айы «Березол» деп аталды.

Әр топтың кеңесшісі бар. Ол топтың қалған мүшелеріне жазады және түсініктеме береді (Лысенкованың «Өзімді басқару» әдісі бойынша):

« IN - көсемше, бөлек жазамын, ескі заман- Мен жазып жатырмын А, өйткені сынақ сөзі ескі, жұрнағы -in- бастап жазып отырмын Және, бір әріппен n, қосулы- көсемше, бөлек жазамын, орыс– жалқы есім, бас әріппен жазамын, ай- жазу яттар, бұл сөздік сөзі наурыз– Мен кіші әріппен жазамын, бұл жалпы зат есім, шақырды- Мен префикс жазып жатырмын үстінде-, бересол»Бұл сөз номинативті жағдайда берілгендіктен, тырнақшаға алып жазамын».

Сыныппен әңгімелесу

- Сөздерге назар аударыңыз: наурызЖәне бересол– синонимдер.

– Осы сөйлемде көпше түрі жоқ сөздер бар ма? (Орыс, наурыз, қайың.)

– Сөздің көпше түрін жасаңыз ай. Аяқталатын тағы бес сөз жазыңыз ts, көпше. (Айлар, тоқылған инелер, құстар, систер, түлкілер, сусарлар, беттер, жұлдызқұрттар, сарайлар, сиқыршылар, әншілер.)

– Б.Л. Пастернакта да аяқталатын сөз бар -цы.Бұл бізге жақсы үлгі ме? (Жоқ, өйткені сиыр қыздар– бұл көпше емес. с., және р.п. бірлік h.зат есім сиыр қыз).

– Дұрыс, бұл омонимдік жалғаудың мысалы -s.

3. Үйге талдау (суреттердің астына жазу).

– Жаңа тақырыпқа өтпес бұрын, оқушы Петяның үй тапсырмасын қалай орындағанын көрейік. Бірінші суретте сіз ағаш пен кітапты көріп тұрсыз.

Петя сызбаларға дұрыс қол қойды ма? Ағашта жапырақтар бар. Кітапта жапырақтар бар.

Сөйлемдерді түзетілген түрде жаз.

(Ағашта жапырақтар бар. Кітапта жапырақтар бар).

– Екінші сызбаға дұрыс қол қойылды ма? Күнделікте үлестер бар. Қоршауда кола бар.Сөйлемдерді түзетілген түрде жаз.

(Кола күнделігінде. Шарбақта қазық бар.)

– Үшінші сызбаға дұрыс қол қойылды ма? Қасқырдың тістері бар. Араның тістері бар.

(Жоқ, сізге қажет: Қасқырдың тістері бар. Араның тістері бар.)

– Ақын Б.Пастернак сөзді дұрыс пайдаланды ма? тістеріөлеңіңізде?

(Иә, өйткені ол шанышқы тістері)

– Петяның жұмысындағы мұндай қателіктерді қалай түсіндіруге болады?

(Мұндай қателер сөздерге байланысты пайда болды жапырақ, тіс, қазық- полисемантикалық. Сөз мағынасына қарай әртүрлі көпше түрлері жасалады. h.)

– Көп мағыналы сөздер деп қандай сөздерді айтамыз? Мысалдар келтіріңіз.

(Екі немесе одан да көп мағыналы сөздерді көп мағыналы деп атаймыз. Көбінесе бірінші мағынасы тура, екіншісі ауыспалы мағынаны білдіреді. Мысалы, қол - жүзім шоғы.)

Қорытынды:Көпше түрі көбінесе сөздің лексикалық мағынасына байланысты.

4. Сабақтың тақырыбымен таныстыру.

Төмендегі тапсырманы орындасаңдар бүгінгі сабақтың тақырыбын білесіңдер.

Жаттығу.Әр топқа жұмбақтардың қиылған мәтіндері салынған конверттер берілді. Оларды жинап, дәптерге жазып, болжау керек.

1-топ:

Екі ұшы, екі сақина, ортасында қалампыр. (Қайшы.)

2-топ:

Олар аң емес, адам емес, үнемі жүреді. (Көріңіз.)

3-топ:

Қандай су тек жазуға жарамды? (Сия.)

- Жауаптарды қараңыз. Бұл сөздерде қандай ортақ нәрсе бар?

(Қайшы, сия, сағат– тек көпше түрі бар зат есімдер.)

Осы сөздерді жазып алайық. Иә, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Тек көптік түрі бар зат есімдер». Сабақ барысында мүмкіндігінше көбірек жинауға тырысамыз.

Бұл сөз Б.Пастернактың өлеңінде де кездеседі. Оны көргендер бар ма? Бұл сөз- айыр. Оны жазып алайық.

5. Қай зат есімдер тек көпше түрде қолданылады?

Жаттығу. Жұмыс парағында тек көпше түрде қолданылатын зат есімдер қай топтарға бөлінетінін оқыңыз, 2-3 мысал келтіріңіз. Осы сертификатты қиып алып, теориялық дәптеріңізге қойыңыз.

(шана, шорт, әткеншек);

Кейбір шынайы (кілегей, кебек, ашытқы);

Кейбіреулердің көңілі ауды (күн, ымырт, атау күні);

Меншік (Карпат, Альпі).

Ескі орыс тілінде екі емес, үш сан болған: жекеше, көпше және қосарлы. Одан кейін қосарлы сан жойылып, бұл санның сөздері тек көпше түрі бар және сіздің куәлігіңізде 1-тармақта көрсетілген сөздер санатына көшті.

6. Лексикалық жұмыс.

– Сертификатта бұл сөзді кездестірдіңіз кебек. Ол нені білдіреді? Даль сөздігіне назар аударайық. " Кебек- електен өткізілген ұнның қалдығы, диірмен тасының астында ұнтақталған бір жейде, електен өтіп жатыр». Бұл сөзді адасқан ұл туралы астарлы әңгімеде кездестіреміз. Мүмкін біреу бізге оны еске түсіретін шығар?

– Бір жас жігіт есейіп, отбасынсыз өмір сүре аламын деп шешіп, әкесінен мұрадан өз үлесін талап етеді. Ал оны ысырап еткенде, шошқа бағып, олармен бірге кебек жеуге мәжбүр болды. Қорлық пен аштықтан шаршаған жігіт құлдың да тағдырымен келісіп, үйіне қайтуға бел буды. Бірақ әкесі оны кешіріп, құрметіне той жасады.

– Бұл астарлы әңгіменің есімізге түсуінің бір себебі бар ғой, солай ма? Кешірім сұрай да, кешіре де білу керек.

7. «Қарапайым заттар әлемінен» мәтіні бар карточкаларды пайдаланып топпен жұмыс.

Жаттығу.Ұсынылған мәтінді оқыңыз. Біз қандай тақырып туралы айтып жатқанымызды тап. Басқа топтарға мәтінде сипатталған сөзді атауға шақырыңыз. Мәтінді көшіріп жазу, түсіп қалған әріптерді және тыныс белгілерін қою.(Кеңесшілер күмәні барларға жазбаша түрде көмектеседі.)

Карточка 1

Бұл мата 16 ғасырда итальяндықтар Генова деп атаған Генуя қаласында жасалған. Теңізшілерге арналған шалбар осы төзімді матадан жасалған. Содан кейін олар Калифорнияға кедейлер мен алтын өндірушілер үшін экспорттала бастады. Қазір оларды барлық жастағы адамдар киеді. Бұл… ___________ (джинсы).

Карточка 2

Оларды кім және қашан ойлап тапқаны белгісіз. Ежелгі Грецияда олар үшін жылтыратылған рок кристалдары қолданылған. Айна мен шыны ыдыстардың патшайымы Венецтер әлі күнге дейін олардың отаны болып саналады. Ресейде олар 15 ғасырдан бастап тозды. Бұл... _______ (көзілдірік).

Карточка 3

Түнгі аспандағы Canis Major шоқжұлдызында тек жазда ғана көрінетін жұлдыз бар. Бұл кезде аптап ыстықтан жұмыс істеу қиынға соғып, адамдар тыныссыз қалды. Бұл жаз мезгілі осы жұлдыздың атымен аталды. Кейінірек мектеп оқушылары бұл сөзді бос уақытты, қысты, көңіл көтеруді білдіретін болды. Бұл _______ (мерекелер).

- Сөз көзілдірікөз атауын ежелгі орыс сөзінен алған. Қайсысы? (Көздер,анау. көздер, дара - көз.)

Сіз бұл сөзді білесіз бе көздеркейбір өсімдіктердің танымал атауларына енеді және бұл атауларда сөз көздертек көпше түрде қолданылады: мысалы, өгіз көздері(көк ромашка), Царевтің көзі(күн сәулесі), тауыс көздері(каустикалық шөп).

8. Іздеу жұмысы.

Өткен жылы бесінші сынып оқушылары «Орыс тілінен сөздікте» ізденіс жұмыстарын жүргізді. Одан тек көпше түрі бар зат есімдерді жазып алған. Жұмыс парағында осы сөздердің тізімін көресіз.

Жаттығу. Тізімнен бір тақырыптық топтағы сөздерді жазып алыңыз. 1-топ асханада, 2-топ шкафта, 3-топ шеберханада кездесетін сөздерді жазып алады. Мағынасын түсінбеген сөздерді сұрақ белгісімен белгілеңіз..

Анықтама үшін сөздер

Бұйралағыштар
Жұмыс күндері
Бричкалар
Шалбар
Ақтау
Моншақтар
Бүріккіш
Топтар
Таразылар
Бас тарту
Гейтс
Шанышқы
Граффити
Тырма

Ашытқы
Джинсы
Джунгли
Отын
Дровни
Әтір
Пікірталас
Ақша
Жалюзи
Жмурки
Аяз
Сырғанақ
Атау күні
Шалбар

Түсқағаз
Қалдықтар
үгінділер
Жасырынбақ
Төбешіктер
Тұшпара
Шалбар
Жүгірткілер
Жүзу киімі
Қысқыштар
Ілгіштер
Жерлеу
Мүйіздер
Тәттілер

Мерекелер
Каперс
Консервіленген тамақ
Колготки
Әткеншек
Кенелер
Легинстер
Паста
Естеліктер
Қайшы
Зембіл
Бұғау
Кебек
Көзілдірік

Кептірілген жемістер
Крем
Спагетти
Шана
Ымырт
Станзалар
Тропиктер
Сауда
Тефтели
Облигациялар
Фижми
Пісте
Ақаулық
Үлпек

Хорлар
Жаяу жүргіншілер
Цимбалдар
Сия
Моншақтар
бел
Сиқырлау
Дойбы
Шорттар
Шахмат
Шалбар
Шалбар
Балабақша

Ас үйде:шашырау, шыңдар, таразылар, марк, ашытқы, каперс, консервілер, макарон өнімдері, кебектер, қалдықтар, слопа, тұшпара, мүйіздер, тәттілер, кептірілген жемістер, кілегей, спагетти, тефтели, пісте, үлпек.

Шкафта:бұйралағыштар, бриджилер, шалбарлар, моншақтар, джинсы шалбарлар, парфюмерия, іш шалбар, колготки, леггинстер, қайшы, көзілдірік, шалбарлар, шалбарлар, жүзу сандықтары, ілгіштер, шлангтар, шалбарлар, блумерлер.

Шеберханада:әктеу, қақпа, айыр, тырма, отын, тістеуік, қайшы, зембіл, үгінділер, тістеуік, шана, сия.

9. Шығармашылық тапсырма.

Топтарда таңдалған сөздерді диалог түрінде көрсетіңіз: «Біз анаға тосын сый дайындап жатырмыз», «Біз курортқа барамыз», «Біз құс үйін салып жатырмыз». Оларды мазақ етіңіз.

10. Үйге тапсырма:

1. Түсіндірме сөздік арқылы сұрақ белгісімен қойылған сөздердің мағынасын табыңыз.

2. Б.Л өлеңінен үзіндідегі сөздерді жазылу түріне қарай топтаңыз. Сабақтың басында ойналған және жұмыс парағында тұрған «Наурыз» пастернагы.

3. Абзацтағы барлық жаттығулардан тек көпше түрде қолданылатын зат есімдерді тауып жаз.

ЛЕКСИКАЛЫҚ ЖҰМЫС БОЙЫНША АНЫҚТАУ СӨЗДЕР

бел,бел (ескі). Төменгі арқа, жамбас. Белбеу h. қылыш (аудармасы да: шайқасқа дайындалу).

Моншақтар,-ток. Моншақтары немесе түйіндері бар шнур (шіркеуде дұға кезінде садақтарды және дұғалардың өзін санау үшін қолданылады).

Сия,-ил. Жазуға арналған бояу сұйықтығы. Қара бөліктер.Қызыл бөліктер. | адж. сия,-ой, -ой. Ch. құрылғы. Ч.қарындаш(химиялық қарындаш сияқты). сия жаңғақтары(еменнің және кейбір басқа ағаштардың жапырақтарында өседі, таниндерге бай; ерекше). Сия соғысы(аударылған: баспа полемика туралы; ескірген ирония). Ink Soul(аударылған: кеңсе қызметкері туралы; ескірген. мақұлданбаған).

Сиқырлау,сүйкімділік

1. Сиқырлық, бақсылық (ескірген). Сиқырлық сағаттары.

2. аудару. Шарм, баурап алу (кітап). Ch. махаббат.

Цимбалдар,-ал. Ағаш балғамен соғылған ішекті қорап түріндегі музыкалық аспап.

Хорлар,-s. Ашық галерея, үлкен залдың жоғарғы жағындағы балкон [ түпнұсқа. хор немесе оркестр бөлмесі үшін]. Хорда.

Жаяу жүргіншілер,-s. Салмақтары бар жеңілдетілген дизайндағы шағын қабырға сағаты.

інжір, fizhm. XVIII - басында. 19 ғасыр: белдемшенің астына кіргізілген құрсау түріндегі жақтау, сондай-ақ осындай жақтауы бар юбка.

Облигациялар,түйін

1. Бұғаулар, бұғаулар (ескірген). U. құлдық(аударылған).

2. аудару. Байланыстыратын, жалғайтын (жоғары). U. неке. U. достық, махаббат. Братские у.

Тропикалық,-ов, көпше Экватордың солтүстігі мен оңтүстігіндегі осы параллельдер арасындағы аудан жер шарының ең ыстық аймағы болып табылады. Тропикте.

Сауда,-s.

1. Аукцион сияқты. Халықаралық үлбірден жасалған бұйымдар.Аукцион арқылы сату.

2. Келісімшартты басқалармен бәсекелесе отырып, тапсырыс берушіге қолайлырақ шарттарға келісетін адамға жеткізу (ескірген) Зауыт салу туралы ұсынысты жариялаңыз.

Сол «фтели»-ey және (ауызша) котлеттер,-оған. Тартылған ет немесе балық шарлары түріндегі тағам.

Ымырт,-рек, -ркам. Күннің батуы мен түннің түсуі арасындағы ымырт, сондай-ақ (ескірген) таңғы таңға дейінгі ымырт. Ерте с.

Станзалар,-ов, бірлік Stans, -a, м.

1. п.Әрбір шумағын толық мағыналық және синтаксистік тұтастықты білдіретін өлең.

5 СЫНЫП САБАҒЫНА АРНАЛҒАН ЖҰМЫС ТАРТАМАСЫ

Тақырыбы:«Тек көпше түрі бар зат есімдер».

1. Өлеңдерден үзінді Б.Л. Пастернак:

ақпан. Біраз сия алып, жыла!
Ақпан туралы жылап жаз,
Сұрылдап жатқан лай
Көктемде қара күйіп кетеді.

(Ақпан. Сия алып, жыла...)

Күн терге дейін қызады,
Ал шатқал ашуланып, ессіз,
Зор сиыр қыздың жұмысындай,
Көктем қызу жүріп жатыр.

|| Қар құрғап, қан аздықпен ауырады
|| Бұтақтарда импотентті көк тамырлар пайда болды.
|| Бірақ сиыр қорада өмір түтін,
|| Ал шанышқылардың тістері денсаулықпен жарқырайды.

(«Доктор Живагоның «Наурыз» өлеңдерінен)

2. Теория бойынша дәптерге анықтама.

Зат есімнің келесі топтары тек көпше түрде қолданылады:

Жұптастырылған заттарды белгілеу (шана, шорт, әткеншек);

Заттарды белгілеу (кілегей, кебек, ашытқы);

Абстрактілі ұғымдарды белгілеу (күн, ымырт, атау күні);

Жалқы есімдерді белгілеу (Карпат, Альпі).

Мұндай зат есімдер үшін септіктің жынысы мен түрі анықталмайды.

СМ. VOVK,
№1 мектеп,
Пушкин ауданы,
ауыл Софрино,
Мәскеу облысы

Бөлімдер: Орыс тілі , «Сабаққа презентация» сайысы

Сынып: 5

Сабаққа арналған презентация

















Артқа алға

Назар аударыңыз! Слайдтарды алдын ала қарау тек ақпараттық мақсаттарға арналған және презентацияның барлық мүмкіндіктерін көрсетпеуі мүмкін. Егер сізді осы жұмыс қызықтырса, толық нұсқасын жүктеп алыңыз.

(1-слайд)

Мақсат:тек көпше түрі бар зат есімдер туралы білімдерін қалыптастыру. (2-слайд)

Тапсырмалар:

  • Күрделі көпше түрін жасауды және бұл зат есімдерді сөйлеуде қолдануды үйрету;
  • Оқушылардың сөздік қорын кеңейтуге көмектесу;
  • Оқушылардың сөйлеу тілін дамыту;
  • Оқушылардың бойында толеранттылық сезімін тәрбиелеу. (3-слайд)

Сабақты қамтамасыз ету:дәптер, қаламдар, компьютер, мультимедиялық проектор, дискілер

Сабақты ақпараттық-коммуникациялық қамтамасыз ету:

1. «Простоквашинодағы мерекелер» мультфильмінің бейнежазбасы (фрагмент);
2. Әндердің дыбыстық жазбасы:
а) Әй, төбем, қалқам» (үзінді);
ә) «Винни-Пух әні» (үзінді);
в) «Не прогреске жетті» (үзінді);
г) «Руан моншақтар» (үзінді).
3. «Сабақтың тақырыбына кіріспе» медиа-сабақ (аудио презентация»);
4. Авторлық электронды оқу құралы «Орыс тілі. 5-сынып»;
5. Microsoft Office PowerPoint 2007 бағдарламасында жасалған сабаққа арналған презентация

Пәнаралық байланыстар:информатика, әдебиет

САБАҚ КЕЗІНДЕ

1. Ұйымдастыру кезеңі

Еңбекке психологиялық қатынас.

(Сабақ «Простоквашинодағы мерекелер» мультфильмінің үзіндісінен басталады)

- Балалар, айтыңдаршы, сендер жаңа көрген мультфильмнің аты қалай?
- Дұрыс, «Простоквашинодағы демалыс». Осы тақырыпта кездесетін жалпы есімдерді атаңыз. ( Мерекелер)

(4-слайд)

- Бұл зат есім қандай сан? (көпше)
– Бұл зат есімді жекеше түрге қойыңыз (Оқушылар бұл мүмкін емес деп жауап береді)
Иә, «демалыс» зат есімінің тек көпше түрі бар. Бүгін сабақта тек көпше түрі бар зат есімдер туралы айтатын боламыз.

2. Жаңа материалды түсіндіру

Дискідегі жазбалармен жұмыс – медиасабақ. (Бағдарламаны ашу үшін сіз Интернетке қосылған болуыңыз керек) Оқушылар баяндамашыны тыңдап, қойылған сұрақтарға жауап береді)

- Балалар, енді көпше түрі ғана бар зат есімдердің қандай мағына білдіретінін анықтап көрейік. Экранға назар аударыңыз. Онда сөздер бар. Оларды топтап көріңіз.

(Оқушылар мұғаліммен бірге сөздерді жүйелейді)

Етік, соқырдың буфы, ашытқы, ымырт, қайшы, келіссөздер, сия, демалыс, қақпа, сайлау, тазалық, күнделікті өмір. (5-слайд)

Нәтиже келесі кесте болып табылады:

– Айтыңызшы, зат есімнің қандай морфологиялық категориялары бар? (Жынысы, саны, жағдайы, кемуі)
– Кестеде тіркелген зат есімдердің жынысын, септелуін және режімдерін анықтаңыз. (Оқушылар барлық зат есімдер Номинативті жағдайда болатынын, олардың жынысы мен септелуін анықтау мүмкін емес екенін айтады)
- Қорытынды жасайық: Көпше түрі ғана бар зат есімдер үшін текті және септеуді анықтау мүмкін емес. (6-слайд)

3. Дене шынықтыру минуты

4. Жаңа материалды бекіту

1) Экранда мәтін бар. Оқушылар оны көшіріп алып, түсіп қалған әріптерді толтырып, тек көпше түрі бар зат есімдердің астын сызады.

Садовая көшесінде жаңа дүкен ашылды. Оның үш бөлімі бар. Біріншісінде сүт өнімдерінің үлкен таңдауы бар: айран, қаймақ, йогурт, кілегей, қарапайым... асқабақ. Екінші бөлімде м...карон, ұн, жарма сатып алуға болады. Үшіншісінде сізге түрлі кондитерлік өнімдер ұсынылады: кәмпит, з... шырша, мармелад, пряник. (7-слайд)

Оқушылар «макарон, крем» сөзінің астын сызды.

2) Жырдан үзінді тыңдап, тек көпше түрі бар зат есімдерді жаз. Оқушылар тыңдап, зат есімдерді жазып алады: шатыр, үгінділер, мерекелер, үй шаруалары

3) Көпше түрде қолданылатын зат есімдерге антонимдерді таңдаңыз.

Мереке, кездесу, таң (жұмыс күндері, қоштасу, ымырт)(8-слайд)

A) Екі ұшы, екі сақина, ортасында шпилька. (Қайшы)(9-слайд)
B) Аяқсыз, бірақ жүреді, қолсыз, бірақ көрсетеді. (Көру)(10-слайд)
B) Олар үнемі жүреді, бірақ өз орындарын ешқашан тастамайды. (Көру)(10-слайд)
D) Дөңгелек, ақ, күллі әлемге сүйкімді. (Ақша)(11-слайд)
D) Тістері бар, бірақ тістемейді. (Тырма)(12-слайд)

(Оқушылар жауаптарын жазып болғаннан кейін слайдтарда сәйкес суреттер шығады)

5) Электрондық нұсқаулықтары бар компьютерде жұмыс істеу. «Тек көпше түрі бар зат есім» тақырыптары бойынша тапсырмалар орындау ( 1-қосымша ) Оқушылардың әрқайсысы өз жұмысының нәтижесін бірден көреді.

– Балалар, айтыңдаршы, сендерге оқу жылының қай мезгілі ұнайды? (мерекелер)
«Мерекелер» сөзімен синхрондалайық:

Мерекелер
Көптен күткен көңілді
Алдын ала Көңілді болыңыз Көмек
Көптен күткен мерекелер де жақындап қалды
Мереке

5. Сабақты қорытындылау

Тақтаға сөйлемдер жазылады. Оқушылар өз қателерін ауызша түзетуі керек. (13-слайд)

Бұл таспаны үлкен қайшымен кесу керек. О, мына жастар! Егістікте өскен поп көп болды. Бұл бала нағыз қиыншылық!

(Мына лентаны үлкен қайшымен қию керек. Әй, мына жастар! Далада мақта көп болатын. Мына бала нағыз әуре-сарсаң!)(14-слайд)

6. Үйге тапсырма (15-16 слайдтар)

Оқулық бойынша No515 жаттығу М.Т. Баранова, Т.А. Ладыженская, Л.А. Тростенцова.

5 сынып

Бар зат есімдер
тек көпше түрі

Ашық сабақтың сценарийі

Сабақтың мақсаттары:

1) тәрбиелік: Көпше түрі ғана болатын зат есімдер туралы түсінік беру, сөйлеу барысында қолдана білу, орфографиялық сауаттылығын жаттықтыру, сөздік қорын молайту;

2) тәрбиелік: өз іс-әрекетіне талдау жасау қажеттілігін және кешірім сұрау және кешіру қабілетін дамыту; наурыздың басына байланысты салт-дәстүрлермен таныстыру;

3) дамытушылық: шығармашылық қабілеттерін, іздену дағдыларын дамыту.

Жабдық: үй тапсырмасы бойынша әңгімелесуге арналған суреттер, тақта, проектор, компакт-дискідегі бағдарлама, қарағай, қайың, талдың бұтақтары, жұмыс парақтары, жұмбақтар жазылған карточкалар, Библия, түсіндірме сөздіктер, Б.Пастернак өлеңдері.

САБАҚ ҚАДАМДАРЫ

1. Сабақтың басталуы.

Co л tse gre e t - s бірліккөп тер
Ал мен ашуланамын eт, аңқау, овра G,
Ондаған сияқты eші ковбой tsyЖұмыс,
Мәселе мынада eармандар қолымда қайнап жатыр.

Чан eт армандау Гжәне бол e n анемия бжеу
Ветеринарияда Оболсын ссөте көк Жәнел.
Бірақ темекі цяжәне Жәнебілім hl eу к oroВ бжеу,
Және денсаулық oroдәмді тамақтанайық сағт тіс бмен салдым.

Сонымен бүгін сабаққа наурыз қарағайының бұтағымен келдім. Наурыздың басында үйге әкелінген қарағайдың бұтағы қыста тоқырауға ұшыраған ауаны тазартып, тыныс алуымызды жеңілдетеді деген түсінік бар. Ал мынау қайыңның бұтағы. Ертеде Ресейде наурыз айы деп аталды қайың,өйткені көктемгі күннің әрекетінен наурыздағы қайың шырын мен бүршікке тола бастайды.

2. Диктанттан сөйлемді жазу.

Ескі күндерде Ресейде наурыз айы «Березол» деп аталды.

Әр топтың кеңесшісі бар. Ол топтың қалған мүшелеріне жазады және түсініктеме береді (Лысенкованың «Өзімді басқару» әдісі бойынша):

« IN - көсемше, бөлек жазамын, ескі заман- Мен жазып жатырмын А, өйткені сынақ сөзі ескі, жұрнағы -in- бастап жазып отырмын Және, бір әріппен n, қосулы- көсемше, бөлек жазамын, орыс– жалқы есім, бас әріппен жазамын, ай- жазу яттар, бұл сөздік сөзі наурыз– Мен кіші әріппен жазамын, бұл жалпы зат есім, шақырды- Мен префикс жазып жатырмын үстінде-, бересол»Бұл сөз номинативті жағдайда берілгендіктен, тырнақшаға алып жазамын».

Сыныппен әңгімелесу

- Сөздерге назар аударыңыз: наурызЖәне бересол– синонимдер.

– Осы сөйлемде көпше түрі жоқ сөздер бар ма? (Орыс, наурыз, қайың.)

– Сөздің көпше түрін жасаңыз ай. Аяқталатын тағы бес сөз жазыңыз ts, көпше. (Айлар, тоқылған инелер, құстар, систер, түлкілер, сусарлар, беттер, жұлдызқұрттар, сарайлар, сиқыршылар, әншілер.)

– Б.Л. Пастернакта да аяқталатын сөз бар -цы.Бұл бізге жақсы үлгі ме? (Жоқ, өйткені сиыр қыздар– бұл көпше емес. с., және р.п. бірлік h.зат есім сиыр қыз).

– Дұрыс, бұл омонимдік жалғаудың мысалы -s.

3. Үйге талдау (суреттердің астына жазу).

– Жаңа тақырыпқа өтпес бұрын, оқушы Петяның үй тапсырмасын қалай орындағанын көрейік. Бірінші суретте сіз ағаш пен кітапты көріп тұрсыз.

Петя сызбаларға дұрыс қол қойды ма? Ағашта жапырақтар бар. Кітапта жапырақтар бар.

Сөйлемдерді түзетілген түрде жаз.

(Ағашта жапырақтар бар. Кітапта жапырақтар бар).

– Екінші сызбаға дұрыс қол қойылды ма? Күнделікте үлестер бар. Қоршауда кола бар.Сөйлемдерді түзетілген түрде жаз.

(Кола күнделігінде. Шарбақта қазық бар.)

– Үшінші сызбаға дұрыс қол қойылды ма? Қасқырдың тістері бар. Араның тістері бар.

(Жоқ, сізге қажет: Қасқырдың тістері бар. Араның тістері бар.)

– Ақын Б.Пастернак сөзді дұрыс пайдаланды ма? тістеріөлеңіңізде?

(Иә, өйткені ол шанышқы тістері)

– Петяның жұмысындағы мұндай қателіктерді қалай түсіндіруге болады?

(Мұндай қателер сөздерге байланысты пайда болды жапырақ, тіс, қазық- полисемантикалық. Сөз мағынасына қарай әртүрлі көпше түрлері жасалады. h.)

– Көп мағыналы сөздер деп қандай сөздерді айтамыз? Мысалдар келтіріңіз.

(Екі немесе одан да көп мағыналы сөздерді көп мағыналы деп атаймыз. Көбінесе бірінші мағынасы тура, екіншісі ауыспалы мағынаны білдіреді. Мысалы, қол - жүзім шоғы.)

Қорытынды:Көпше түрі көбінесе сөздің лексикалық мағынасына байланысты.

4. Сабақтың тақырыбымен таныстыру.

Төмендегі тапсырманы орындасаңдар бүгінгі сабақтың тақырыбын білесіңдер.

Жаттығу.Әр топқа жұмбақтардың қиылған мәтіндері салынған конверттер берілді. Оларды жинап, дәптерге жазып, болжау керек.

1-топ:

Екі ұшы, екі сақина, ортасында қалампыр. (Қайшы.)

2-топ:

Олар аң емес, адам емес, үнемі жүреді. (Көріңіз.)

3-топ:

Қандай су тек жазуға жарамды? (Сия.)

- Жауаптарды қараңыз. Бұл сөздерде қандай ортақ нәрсе бар?

(Қайшы, сия, сағат– тек көпше түрі бар зат есімдер.)

Осы сөздерді жазып алайық. Иә, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Тек көптік түрі бар зат есімдер». Сабақ барысында мүмкіндігінше көбірек жинауға тырысамыз.

Бұл сөз Б.Пастернактың өлеңінде де кездеседі. Оны көргендер бар ма? Бұл сөз- айыр. Оны жазып алайық.

5. Қай зат есімдер тек көпше түрде қолданылады?

Жаттығу. Жұмыс парағында тек көпше түрде қолданылатын зат есімдер қай топтарға бөлінетінін оқыңыз, 2-3 мысал келтіріңіз. Осы сертификатты қиып алып, теориялық дәптеріңізге қойыңыз.

(шана, шорт, әткеншек);

Кейбір шынайы (кілегей, кебек, ашытқы);

Кейбіреулердің көңілі ауды (күн, ымырт, атау күні);

Меншік (Карпат, Альпі).

Ескі орыс тілінде екі емес, үш сан болған: жекеше, көпше және қосарлы. Одан кейін қосарлы сан жойылып, бұл санның сөздері тек көпше түрі бар және сіздің куәлігіңізде 1-тармақта көрсетілген сөздер санатына көшті.

6. Лексикалық жұмыс.

– Сертификатта бұл сөзді кездестірдіңіз кебек. Ол нені білдіреді? Даль сөздігіне назар аударайық. " Кебек- електен өткізілген ұнның қалдығы, диірмен тасының астында ұнтақталған бір жейде, електен өтіп жатыр». Бұл сөзді адасқан ұл туралы астарлы әңгімеде кездестіреміз. Мүмкін біреу бізге оны еске түсіретін шығар?

– Бір жас жігіт есейіп, отбасынсыз өмір сүре аламын деп шешіп, әкесінен мұрадан өз үлесін талап етеді. Ал оны ысырап еткенде, шошқа бағып, олармен бірге кебек жеуге мәжбүр болды. Қорлық пен аштықтан шаршаған жігіт құлдың да тағдырымен келісіп, үйіне қайтуға бел буды. Бірақ әкесі оны кешіріп, құрметіне той жасады.

– Бұл астарлы әңгіменің есімізге түсуінің бір себебі бар ғой, солай ма? Кешірім сұрай да, кешіре де білу керек.

7. «Қарапайым заттар әлемінен» мәтіні бар карточкаларды пайдаланып топпен жұмыс.

Жаттығу.Ұсынылған мәтінді оқыңыз. Біз қандай тақырып туралы айтып жатқанымызды тап. Басқа топтарға мәтінде сипатталған сөзді атауға шақырыңыз. Мәтінді көшіріп жазу, түсіп қалған әріптерді және тыныс белгілерін қою.(Кеңесшілер күмәні барларға жазбаша түрде көмектеседі.)

Карточка 1

Бұл мата 16 ғасырда итальяндықтар Генова деп атаған Генуя қаласында жасалған. Теңізшілерге арналған шалбар осы төзімді матадан жасалған. Содан кейін олар Калифорнияға кедейлер мен алтын өндірушілер үшін экспорттала бастады. Қазір оларды барлық жастағы адамдар киеді. Бұл… ___________ (джинсы).

Карточка 2

Оларды кім және қашан ойлап тапқаны белгісіз. Ежелгі Грецияда олар үшін жылтыратылған рок кристалдары қолданылған. Айна мен шыны ыдыстардың патшайымы Венецтер әлі күнге дейін олардың отаны болып саналады. Ресейде олар 15 ғасырдан бастап тозды. Бұл... _______ (көзілдірік).

Карточка 3

Түнгі аспандағы Canis Major шоқжұлдызында тек жазда ғана көрінетін жұлдыз бар. Бұл кезде аптап ыстықтан жұмыс істеу қиынға соғып, адамдар тыныссыз қалды. Бұл жаз мезгілі осы жұлдыздың атымен аталды. Кейінірек мектеп оқушылары бұл сөзді бос уақытты, қысты, көңіл көтеруді білдіретін болды. Бұл _______ (мерекелер).

- Сөз көзілдірікөз атауын ежелгі орыс сөзінен алған. Қайсысы? (Көздер,анау. көздер, дара - көз.)

Сіз бұл сөзді білесіз бе көздеркейбір өсімдіктердің танымал атауларына енеді және бұл атауларда сөз көздертек көпше түрде қолданылады: мысалы, өгіз көздері(көк ромашка), Царевтің көзі(күн сәулесі), тауыс көздері(каустикалық шөп).

8. Іздеу жұмысы.

Өткен жылы бесінші сынып оқушылары «Орыс тілінен сөздікте» ізденіс жұмыстарын жүргізді. Одан тек көпше түрі бар зат есімдерді жазып алған. Жұмыс парағында осы сөздердің тізімін көресіз.

Жаттығу. Тізімнен бір тақырыптық топтағы сөздерді жазып алыңыз. 1-топ асханада, 2-топ шкафта, 3-топ шеберханада кездесетін сөздерді жазып алады. Мағынасын түсінбеген сөздерді сұрақ белгісімен белгілеңіз..

Анықтама үшін сөздер

Бұйралағыштар
Жұмыс күндері
Бричкалар
Шалбар
Ақтау
Моншақтар
Бүріккіш
Топтар
Таразылар
Бас тарту
Гейтс
Шанышқы
Граффити
Тырма

Ашытқы
Джинсы
Джунгли
Отын
Дровни
Әтір
Пікірталас
Ақша
Жалюзи
Жмурки
Аяз
Сырғанақ
Атау күні
Шалбар

Түсқағаз
Қалдықтар
үгінділер
Жасырынбақ
Төбешіктер
Тұшпара
Шалбар
Жүгірткілер
Жүзу киімі
Қысқыштар
Ілгіштер
Жерлеу
Мүйіздер
Тәттілер

Мерекелер
Каперс
Консервіленген тамақ
Колготки
Әткеншек
Кенелер
Легинстер
Паста
Естеліктер
Қайшы
Зембіл
Бұғау
Кебек
Көзілдірік

Кептірілген жемістер
Крем
Спагетти
Шана
Ымырт
Станзалар
Тропиктер
Сауда
Тефтели
Облигациялар
Фижми
Пісте
Ақаулық
Үлпек

Хорлар
Жаяу жүргіншілер
Цимбалдар
Сия
Моншақтар
бел
Сиқырлау
Дойбы
Шорттар
Шахмат
Шалбар
Шалбар
Балабақша

Ас үйде:шашырау, шыңдар, таразылар, марк, ашытқы, каперс, консервілер, макарон өнімдері, кебектер, қалдықтар, слопа, тұшпара, мүйіздер, тәттілер, кептірілген жемістер, кілегей, спагетти, тефтели, пісте, үлпек.

Шкафта:бұйралағыштар, бриджилер, шалбарлар, моншақтар, джинсы шалбарлар, парфюмерия, іш шалбар, колготки, леггинстер, қайшы, көзілдірік, шалбарлар, шалбарлар, жүзу сандықтары, ілгіштер, шлангтар, шалбарлар, блумерлер.

Шеберханада:әктеу, қақпа, айыр, тырма, отын, тістеуік, қайшы, зембіл, үгінділер, тістеуік, шана, сия.

9. Шығармашылық тапсырма.

Топтарда таңдалған сөздерді диалог түрінде көрсетіңіз: «Біз анаға тосын сый дайындап жатырмыз», «Біз курортқа барамыз», «Біз құс үйін салып жатырмыз». Оларды мазақ етіңіз.

10. Үйге тапсырма:

1. Түсіндірме сөздік арқылы сұрақ белгісімен қойылған сөздердің мағынасын табыңыз.

2. Б.Л өлеңінен үзіндідегі сөздерді жазылу түріне қарай топтаңыз. Сабақтың басында ойналған және жұмыс парағында тұрған «Наурыз» пастернагы.

3. Абзацтағы барлық жаттығулардан тек көпше түрде қолданылатын зат есімдерді тауып жаз.

ЛЕКСИКАЛЫҚ ЖҰМЫС БОЙЫНША АНЫҚТАУ СӨЗДЕР

бел,бел (ескі). Төменгі арқа, жамбас. Белбеу h. қылыш (аудармасы да: шайқасқа дайындалу).

Моншақтар,-ток. Моншақтары немесе түйіндері бар шнур (шіркеуде дұға кезінде садақтарды және дұғалардың өзін санау үшін қолданылады).

Сия,-ил. Жазуға арналған бояу сұйықтығы. Қара бөліктер.Қызыл бөліктер. | адж. сия,-ой, -ой. Ch. құрылғы. Ч.қарындаш(химиялық қарындаш сияқты). сия жаңғақтары(еменнің және кейбір басқа ағаштардың жапырақтарында өседі, таниндерге бай; ерекше). Сия соғысы(аударылған: баспа полемика туралы; ескірген ирония). Ink Soul(аударылған: кеңсе қызметкері туралы; ескірген. мақұлданбаған).

Сиқырлау,сүйкімділік

1. Сиқырлық, бақсылық (ескірген). Сиқырлық сағаттары.

2. аудару. Шарм, баурап алу (кітап). Ch. махаббат.

Цимбалдар,-ал. Ағаш балғамен соғылған ішекті қорап түріндегі музыкалық аспап.

Хорлар,-s. Ашық галерея, үлкен залдың жоғарғы жағындағы балкон [ түпнұсқа. хор немесе оркестр бөлмесі үшін]. Хорда.

Жаяу жүргіншілер,-s. Салмақтары бар жеңілдетілген дизайндағы шағын қабырға сағаты.

інжір, fizhm. XVIII - басында. 19 ғасыр: белдемшенің астына кіргізілген құрсау түріндегі жақтау, сондай-ақ осындай жақтауы бар юбка.

Облигациялар,түйін

1. Бұғаулар, бұғаулар (ескірген). U. құлдық(аударылған).

2. аудару. Байланыстыратын, жалғайтын (жоғары). U. неке. U. достық, махаббат. Братские у.

Тропикалық,-ов, көпше Экватордың солтүстігі мен оңтүстігіндегі осы параллельдер арасындағы аудан жер шарының ең ыстық аймағы болып табылады. Тропикте.

Сауда,-s.

1. Аукцион сияқты. Халықаралық үлбірден жасалған бұйымдар.Аукцион арқылы сату.

2. Келісімшартты басқалармен бәсекелесе отырып, тапсырыс берушіге қолайлырақ шарттарға келісетін адамға жеткізу (ескірген) Зауыт салу туралы ұсынысты жариялаңыз.

Сол «фтели»-ey және (ауызша) котлеттер,-оған. Тартылған ет немесе балық шарлары түріндегі тағам.

Ымырт,-рек, -ркам. Күннің батуы мен түннің түсуі арасындағы ымырт, сондай-ақ (ескірген) таңғы таңға дейінгі ымырт. Ерте с.

Станзалар,-ов, бірлік Stans, -a, м.

1. п.Әрбір шумағын толық мағыналық және синтаксистік тұтастықты білдіретін өлең.

5 СЫНЫП САБАҒЫНА АРНАЛҒАН ЖҰМЫС ТАРТАМАСЫ

Тақырыбы:«Тек көпше түрі бар зат есімдер».

1. Өлеңдерден үзінді Б.Л. Пастернак:

ақпан. Біраз сия алып, жыла!
Ақпан туралы жылап жаз,
Сұрылдап жатқан лай
Көктемде қара күйіп кетеді.

(Ақпан. Сия алып, жыла...)

Күн терге дейін қызады,
Ал шатқал ашуланып, ессіз,
Зор сиыр қыздың жұмысындай,
Көктем қызу жүріп жатыр.

|| Қар құрғап, қан аздықпен ауырады
|| Бұтақтарда импотентті көк тамырлар пайда болды.
|| Бірақ сиыр қорада өмір түтін,
|| Ал шанышқылардың тістері денсаулықпен жарқырайды.

(«Доктор Живагоның «Наурыз» өлеңдерінен)

2. Теория бойынша дәптерге анықтама.

Зат есімнің келесі топтары тек көпше түрде қолданылады:

Жұптастырылған заттарды белгілеу (шана, шорт, әткеншек);

Заттарды белгілеу (кілегей, кебек, ашытқы);

Абстрактілі ұғымдарды белгілеу (күн, ымырт, атау күні);

Жалқы есімдерді белгілеу (Карпат, Альпі).

Мұндай зат есімдер үшін септіктің жынысы мен түрі анықталмайды.

СМ. VOVK,
№1 мектеп,
Пушкин ауданы,
ауыл Софрино,
Мәскеу облысы

Презентацияны алдын ала қарауды пайдалану үшін Google есептік жазбасын жасап, оған кіріңіз: https://accounts.google.com


Слайдтағы жазулар:

Зат есімнің саны. Тек көптік түрі бар зат есімдер

Құрметті жігіттер! «Тек көпше түрі бар зат есімдер» сабағында сан есімнің грамматикалық категориясымен таныс боласыз. Бүгін сіз зат есімдерді жекеше түрде қолдануға болмайтынын білесіз. Тек көптік түрі бар сөздердің лексикалық топтарын есте сақтаңыз.

Өздеріңіз білетіндей, зат есімдердің екі саны бар - жекеше және көпше. Торт торттары

Зат есімдердің ішінде тек көпше түрі барлары бар. Ойланыңызшы, қайшы сөзін жекеше түрде қоюға болады ма? Қайшы Қайшы зат есімнің жекеше түрі жоқ

Зат есімдердің тек көпше түрі бар мағыналары құрама және жұптық зат атаулары: шалбар, шана, қысқыш, айыр, зембіл; материалдардың немесе олардың қалдықтарының атаулары: ашытқы, кілегей, үгінділер, үлпек, парфюмерия; уақыт кезеңдерінің, ойындардың атаулары: күн, демалыс, тег; кейбір географиялық атаулар: Альпі, Сокольники, Афина; іс-әрекеттер мен табиғат күйлерінің атаулары: ымырт, аяз, жиындар, келіссөздер.

Назар аударыңыз! Жұптасқан заттарды білдіретін зат есімдердің барлығында тек көпше түрі бола бермейді: етік – етік – етік

Тек көпше түрі бар зат есімдерді табыңыз. Вицелер, шыныаяқтар, тырмалар, құралдар, көзге арналған көлеңкелер, соқырлар, үгінділер.

Бұл қызық! Тіл ғылымында тек көпше түрі бар зат есімдер көбінесе латын тілінде pluralia tantum («pluralia tantum») деп аталады.

Жаттығу аппараты. Көптік түрі ғана бар зат есімдер Тек көптік түрі бар сөздерді анықтаңыз. 1. Анамның бөлмесіндегі қабырға сағаты түн ортасын соқты. 2. Мерекеге Мишканың ата-анасы жаңа шалбар сатып алды. 3. Биылғы жылдың алғашқы аяздары ерте, сонау қыркүйекте басталды.

Жаттықтырушы А. Көпше түрі ғана болатын 10 зат есімді жазып, олармен 2 - 3 сөйлем құра. B. Сөйлемдегі зат есімдердің тек көпше түрі барын анықтаңыз. 1. Ұзақ келіссөздерден кейін маңызды келісімдерге қол қойылды. 2. Бұл суда айырмен жазылған (соңғы). 3. Ол қоршаудан ұстап, баспалдақпен жүгірді.

Жаттықтырушы Бұл сөздердің субъектілері болатын жалпы сөйлемдер құрастырыңыз, ал предикаттар осы шақтағы етістіктермен көрсетілуі керек. Тырма, сия, соқырдың буфы, ашытқы, қиыншылықтар.

Маңызды қорытынды Зат есімдер бар, олар тек көпше түрі болады. Қайшы, оттық, қақпа сөздерінің тек көпше түрі бар. Оларға құрама және жұптық заттардың атаулары жатады; материалдардың немесе олардың қалдықтарының атаулары; уақыт кезеңдерінің, ойындардың атаулары; кейбір географиялық атаулар; әрекеттер мен табиғат күйлерінің атаулары.


Тақырып бойынша: әдістемелік әзірлемелер, презентациялар және жазбалар

3. Сабақтың тақырыбы «Тек көпше түрі бар зат есім»

5-сынып оқушыларына орыс тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Ольга Рамильевна Нячқа арналған қосымшамен орыс тілі сабағының конспектісі Сабақтың конспектісі Пәні: Орыс тілі...