Сабақ жоспары

2. Дәстүрлі қоғамның дағдарысы. Жаңа қоғамның ерекшеліктері.


Проблемалық сұрақ

  • Қазіргі заманның орта ғасырлардан түбегейлі айырмашылығы неде?

1. Жаңа уақыт түсінігі және кезеңділігі

Тапсырма: «Хронологияны» зерттей отырып, Жаңа уақыт ұғымына сипаттама беріңіз


1. Жаңа уақыт түсінігі және кезеңділігі

Жаңа уақыт- адамзат тарихындағы орта ғасырлар мен аралығында орналасқан кезең Ең жаңасы уақыт .

біртұтас планеталық өркениеттің қалыптасуы.


1. Жаңа уақыт түсінігі және кезеңділігі

Хронологиялық шеңбер Жаңа заман: XV-XVI ғасырлар тоғысы. – XIX-XX ғасырлар тоғы.

Жаңа уақыт кезеңдері:

Сахна

Хронологиялық шеңбер

XV – XVIII ғасырлар

ХІХ – ХХ ғасырлар


2. Дәстүрлі қоғамның дағдарысы. Жаңа қоғамның ерекшеліктері

Аграрлық өркениет

Өнеркәсіптік өркениет

  • Табиғи экономика.
  • Қоғамның таптарға бөлінуі.
  • Қол еңбегі.
  • Король билігінің шектелуі.
  • Дін адамның дүниеге көзқарасын қалыптастырды.
  • Тауар қатынастарының дамуы.
  • Қоғамның таптарға бөлінуі.
  • Машина жұмысы.
  • Корольдің шексіз билігі.
  • Жаңа дүниетаным.

Жаттығу: Оқулық мәтініне сүйене отырып, сұрақтарға жауап беріңіз:

Қазіргі заманда адам қандай қасиеттерге ие болды?

Кәсіпкерлік рух қандай мақсаттарға қызмет етті?



Үй жұмысы

  • Бет 5-8, сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың «Жаңа уақыт» ұғымын меңгеруі

Тапсырмалар:

1. Тәрбиелік: Жаңа терминдерді меңгеруге жағдай жасау, өзіндік ерекшеліктері бар жаңа тарихи кезеңді зерттеудің басталып жатқанын түсінуге жетелеу.

2. Даму:себеп-салдарлық байланыстарды талдау, тарихи фактілерді түсіндіру, қорытынды жасау қабілеттерін дамытуды жалғастыру.

3. Тәрбиелік: Сабақта өз жұмысын объективті бағалауға үйрету.

Жаңа материалды меңгеру жоспары:

1. Жаңа заман тарихының бірінші кезеңінің хронологиялық шеңбері және негізгі мазмұны.

2. Жаңа дәуір адамы.

3.Бізді Жаңа уақытпен байланыстыратын нәрсе.

Мұғалімнің кіріспе сөзі: Құрметті жетінші сынып оқушылары. Сіз алдарыңызда аптасына 2 рет келесі 28 сабақта қолданатын оқулықты көріп тұрсыз. Сұрақтарға жауап беріңізші:

Біз зерттегелі отырған тарихи кезең қалай аталады?

Ол қандай хронологиялық шеңберді қамтиды?

Оқулықтың құрылымына талдау жасаңыз. Авторлар абзац мәтіндерін қандай тәсілдермен толықтырады?Оқулықта тағы қандай қосымша материалдар бар7

Оқушылар жауап бергеннен кейін кіріспе мәтінімен жұмыс істеуге кірісіңіз: 5 бет, 1 абзац. Орта ғасырлардағы қоғам қалай аталды?

1. Дәптердегі анықтама. Дәстүр латын тілінен аударғанда беру дегенді білдіреді. Дәстүрлі қоғам – өмірі дәстүрге негізделген қоғам. Одан әрі оқулық мәтінінде ерекшеленген анықтаманы жазамыз: мұндай қоғамда рухани құндылықтар, өмір салты, еңбек әрекетін ұйымдастыру ұзақ уақыт бойына өзгеріссіз дерлік ұрпақтан-ұрпаққа беріледі.

2.Сипаттамасы.

Оқушылар дәстүрлі қоғамның негізгі белгілерін дәптерлеріне жай сандармен немесе кластер түрінде жазады:

1) ауыл шаруашылығы өндірісінің басым болуы;

2) натуралды шаруашылықтың үстемдігі;

Содан кейін оқушылар мәтіннен 15 ғасырдағы адамдар өмірінде болған өзгерістерді табады (5-6 б.). Оқушылардың ауызша жауаптары:

1.Ежелгі мәдениетке қызығушылық;

2.Жердегі өмірге және өлгеннен кейінгі даңққа ұмтылу;

3. Адамға деген қызығушылық т.б.

Одан әрі мұғалім тарихты оқығанда қоғамда өзгерістер бірте-бірте болатынын, сондықтан дәуірлер арасындағы шекараның өте ерікті екенін түсінуіміз керек дейді. Ал Жаңа дәуірдің нақты басталу мерзімі мәселесінде де тарихшылар арасында ортақ пікір жоқ.

Тақтада немесе экранда түсініктемелері бар күндер пайда болады:

1485 Англиядағы раушан соғысының аяқталуы,

1492 Колумб Американы ашқан жылы,

1517 Еуропадағы реформацияның басталған жылы.

Мұғалім қалай болғанда да Жаңа заман тарихы 15-16 ғасырлар тоғысында басталатынын және бұл ауысудың бірте-бірте және ұзақ мерзімді процесс екенін атап көрсетеді.Бұл жерде қазіргі заманның аяқталатынына назар аударады. 20 ғасырдың басы. 16-18 ғасырларда қоғам аграрлық болып қалды. Қол еңбегі басым болды, бірақ бірте-бірте жаңа технологиялар жасалды (дәптерге жазу: технология - өндіріс процесінде шикізат пен материалдарды өңдеу әдістерінің жиынтығы) 18 ғасырда машина жасау және зауыттар пайда болды. Технологияны кеңінен қолдану 19 ғасырда қоғам келесі, индустриалды, даму сатысына көшкен кезде басталады.(Мұнда индустриялық (латын тілінен Indastria – белсенділік) сөзінің мағынасына назар аударуға болады).(Сурет бетіндегі суреттер). қарапайым құралдардан машиналық өндіріске біртіндеп көшуді бейнелейтін экран).

Сонымен 7-сыныпта 16-18 ғасырлардағы Жаңа тарих кезеңін оқимыз. Адамдардың өмірі өзгеруі үшін адамның өзі өзгеруі керек. Сабақ жоспарының екінші тармағына көшейік.

Сұрақ: Ортағасырлық қоғамды құраған адамдар топтары қалай аталды?

Жауап: Мүлік.Оқушылардың есінде, иелік дегеніміз – белгілі бір құқықтар, міндеттер мен артықшылықтар, мораль мен әдет-ғұрыптары бар, дәстүрде немесе заңда бекітілген және мұрагерлік жолмен берілетін адамдардың үлкен топтары.

Мұғалім қоғамның таптық жіктелуінің сақталып қалғанын, бірақ сонымен бірге қоғамда тұлғаның жаңа түрі – өз бетінше әрекет ету күшін сезінген, шешім қабылдай алатын және олар үшін жауапкершілікті көтеретін тұлға пайда болғанын атап көрсетеді. Бұл Жаңа дәуірдің адамы болды.

Сұрақ: Фуггер тұқымдасының өкілдерінен қандай жаңа қасиеттерді байқадыңыз? Олар қоғамның қай топтарынан шыққан?

Студент жауаптары: баюға деген ұмтылыс, шешім қабылдау және олар үшін жауапты болу, жеке табыс. Мұндай адамдар көбінесе төменгі бұлбұлдардан шыққан.

Адамдар әртүрлі құндылықтарды дамытады. Дәптерге жазу (Құндылықтар белгілі бір кезеңде ең маңызды болып табылады). Сұрақ: Қазіргі заманда қандай құндылықтар пайда болды? (Жауаптары: байлық, атақ, табыс, еркіндік)

Сабақ жоспарының үшінші тармағына көшейік: Бізді Жаңа уақытпен не байланыстырады? Бұл кезеңді зерттеу үшін қандай дереккөздерді пайдалана аламыз?

Оқушылардың жауаптары бұл кезең біздің заманымыздан онша алыс емес, сондықтан оны зерттеу үшін көптеген материалдық және жазбаша дереккөздер бар деген ойды жеткізуі керек.Оқушылардың өздері бізді тарих кезеңімен байланыстыратын оқиғаларды, шығармаларды және басқа фактілерді есте сақтай алады. Біз оны 7-сыныпта оқимыз. Курстық оқуды ынталандыру үшін сіз мұғалімнің таңдауы бойынша экранда кескіндерді ұсына аласыз. Суреттер пайда болған кезде олар талқыланады.

Экранда:

Терминдері: Конституция, құқықтық мемлекет, азаматтық қоғам;

Суретшілер портреттері: Рафаэль, Рембрандт, Дюрер;

Ағартушылар, Монтескье, Руссо, Вольтер портреттері;

Саясаткерлердің портреттері: Джефферсон, Вашингтон, Робеспьер.

Егер атаулар мен терминдер студенттерге таныс болмаса, оларда курсты оқуға қосымша мотивация болады. Егер сіз таныс болсаңыз, бұл білімді кеңейтуге мотивация

Сонымен, бұл оқулық сізді бірінші заманауи кезеңдегі ең маңызды оқиғалармен таныстырады. Әр бет адам өмірінен сыр шертеді. Бұл курсты оқып бітіргенімізде, сіз мына сұрақтарға жауап бересіз: Мен өзім туралы қандай жаңалық білдім? Осы курстағы қандай оқиғалар маған ерекше әсер етті? Қандай тарихи тұлғалардың тағдыры маған қызық және үлгі алуға тұрарлық болып көрінді?

Үйге тапсырма: 5-8, 1-5 сұрақтар, 8 б. Терминдер мен анықтамаларды қарап шығыңыз және үйреніңіз.

Келісім

«QUALITY MARK» веб-сайтында пайдаланушыларды тіркеу ережелері:

Мыналарға ұқсас бүркеншік аттары бар пайдаланушыларды тіркеуге тыйым салынады: 111111, 123456, ytsukenb, lox және т.б.;

Сайтта қайта тіркелуге тыйым салынады (қайталанатын аккаунттар жасау);

Басқа адамдардың деректерін пайдалануға тыйым салынады;

Басқа адамдардың электрондық пошта мекенжайларын пайдалануға тыйым салынады;

Сайтта, форумда және түсініктемелерде өзін-өзі ұстау ережелері:

1.2. Профильдегі басқа пайдаланушылардың жеке деректерін жариялау.

1.3. Осы ресурсқа қатысты кез келген деструктивті әрекеттер (деструктивті сценарийлер, құпия сөзді болжау, қауіпсіздік жүйесін бұзу және т.б.).

1.4. Лақап ат ретінде әдепсіз сөздер мен сөз тіркестерін қолдану; Ресей Федерациясының заңдарын, этикалық және моральдық нормаларды бұзатын өрнектер; әкімшілік пен модераторлардың лақап атына ұқсас сөздер мен сөз тіркестері.

4. 2-ші санаттағы бұзушылықтар: 7 тәулікке дейін хабарламалардың кез келген түрін жіберуге толық тыйым салу арқылы жазаланады. 4.1.Ресей Федерациясының Қылмыстық кодексіне, Ресей Федерациясының Әкімшілік кодексіне сәйкес келетін және Ресей Федерациясының Конституциясына қайшы келетін ақпаратты орналастыру.

4.2. Экстремизмнің, зорлық-зомбылықтың, қатыгездіктің, фашизмнің, нацизмнің, терроризмнің, нәсілшілдіктің кез келген нысанындағы үгіт-насихат; ұлтаралық, дінаралық және әлеуметтік араздықты қоздыру.

4.3. Жұмысты дұрыс талқыламау және «САПА БЕЛГІСІ» беттерінде жарияланған мәтіндер мен ескертулердің авторларына тіл тигізу.

4.4. Форумға қатысушыларға қауіп төндіреді.

4.5. Пайдаланушылардың да, басқа адамдардың да ар-намысы мен қадір-қасиетіне нұқсан келтіретін көрінеу жалған ақпаратты, жала жабу және басқа да ақпаратты орналастыру.

4.6. Аватарлардағы, хабарламалардағы және дәйексөздердегі порнография, сондай-ақ порнографиялық суреттер мен ресурстарға сілтемелер.

4.7. Әкімшілік пен модераторлардың әрекетін ашық талқылау.

4.8. Кез келген нысанда қолданыстағы ережелерді қоғамдық талқылау және бағалау.

5.1. Балағат сөздер мен балағат сөздер.

5.2. Арандатушылық (жеке шабуыл, жеке беделін түсіру, жағымсыз эмоционалдық реакцияны қалыптастыру) және пікірталасқа қатысушыларды қорлау (бір немесе бірнеше қатысушыларға қатысты арандатушылықты жүйелі қолдану).

5.3. Пайдаланушыларды бір-бірімен қақтығысқа итермелеу.

5.4. Әңгімелесушілерге дөрекілік пен дөрекілік.

5.5. Форум тақырыптарында жеке қарым-қатынастарды алу және нақтылау.

5.6. Су тасқыны (бірдей немесе мағынасыз хабарламалар).

5.7. Лақап аттарды немесе басқа пайдаланушылардың атын қорлайтындай әдейі қате жазу.

5.8. Дәйексөздерді өңдеу, мағынасын бұрмалау.

5.9. Әңгімелесушінің тікелей келісімінсіз жеке хат-хабарларды жариялау.

5.11. Деструктивті троллинг - бұл пікірталастың ұрысқа мақсатты түрде айналуы.

6.1. Хабарламалардың тырнақшасын көбейту (артық тырнақша).

6.2. Модераторлардың түзетулері мен пікірлеріне арналған қызыл қаріпті пайдалану.

6.3. Модератор немесе әкімші жабылған тақырыптарды талқылауды жалғастыру.

6.4. Семантикалық мазмұны жоқ немесе мазмұны бойынша арандатушы тақырыптарды құру.

6.5. Тақырыптың немесе хабарламаның тақырыбын толығымен немесе ішінара бас әріптермен немесе шет тілінде құру. Тұрақты тақырыптардың және модераторлар ашатын тақырыптардың атаулары үшін ерекшелік жасалады.

6.6. Жазба қаріпінен үлкенірек қаріпте қолтаңба жасаңыз және қолтаңбада бірнеше палитра түсін пайдаланыңыз.

7. Форум Ережелерін бұзушыларға қолданылатын санкциялар

7.1. Форумға кіруге уақытша немесе тұрақты тыйым салу.

7.4. Тіркелгіні жою.

7.5. IP блоктау.

8. Ескертулер

8.1 Санкцияларды модераторлар мен әкімшілік түсіндірусіз қолдануы мүмкін.

8.2. Осы ережелерге өзгертулер енгізілуі мүмкін, олар сайттың барлық қатысушыларына хабарланады.

8.3. Негізгі лақап ат бұғатталған уақыт кезеңінде пайдаланушыларға клондарды пайдалануға тыйым салынады. Бұл жағдайда клон шектеусіз блокталады, ал негізгі лақап ат қосымша күн алады.

8.4 Әдепсіз сөздері бар хабарламаны модератор немесе әкімші өңдеуі мүмкін.

9. Әкімшілік «САПА БЕЛГІСІ» сайтының әкімшілігі кез келген хабарламалар мен тақырыптарды түсіндірместен жоюға құқылы. Сайт әкімшілігі, егер олардағы ақпарат форум ережелерін ішінара бұзса, хабарламалар мен пайдаланушы профилін өңдеу құқығын өзіне қалдырады. Бұл өкілеттіктер модераторлар мен әкімшілерге қолданылады. Әкімшілік қажет болған жағдайда осы Ережелерді өзгерту немесе толықтыру құқығын өзіне қалдырады. Ережелерді білмеу пайдаланушыны оларды бұзғаны үшін жауапкершіліктен босатпайды. Сайт әкімшілігі пайдаланушылар жариялаған барлық ақпаратты тексере алмайды. Барлық хабарламалар тек автордың пікірін көрсетеді және оларды жалпы форумға қатысушылардың пікірлерін бағалау үшін пайдалануға болмайды. Сайт қызметкерлері мен модераторларының хабарламалары олардың жеке пікірлерінің көрінісі болып табылады және редакторлар мен сайт басшылығының пікірлерімен сәйкес келмеуі мүмкін.

Сабақтың мақсаты: Оқушылардың «Жаңа уақыт» ұғымын меңгеруі Міндеттері: 1. Тәрбиелік: Жаңа терминдерді меңгертуге жағдай жасау, өзіндік ерекшеліктері бар жаңа тарихи кезеңді меңгерту екенін ұғындыру. , басталып жатыр. 2. Дамытушылық: себеп-салдарлық байланыстарды талдау, тарихи фактілерді түсіндіру, қорытынды жасау қабілеттерін дамытуды жалғастыру 3. Тәрбиелік: Сабақта өз жұмысын объективті бағалауға үйрету. Жаңа материалды оқу жоспары: 1. Жаңа заман тарихының бірінші кезеңінің хронологиялық шеңбері және негізгі мазмұны. 2. Жаңа дәуір адамы. 3.Бізді Жаңа уақытпен байланыстыратын нәрсе. Мұғалімнің кіріспе сөзі: Құрметті жетінші сынып оқушылары. Сіз алдарыңызда аптасына 2 рет келесі 28 сабақта қолданатын оқулықты көріп тұрсыз. Сұрақтарға жауап беріңіз: 1. Оқулықтың авторлары кім? 2. Біз зерттеуге тиісті тарихи кезең қалай аталады? 3. Ол қандай хронологиялық шеңберді қамтиды? 4. Оқулықтың құрылымына талдау жасаңыз. Авторлар абзац мәтіндерін қандай тәсілдермен толықтырады?Оқулықта тағы қандай қосымша материал бар?7 Оқушылардың жауаптарынан кейін кіріспе мәтінімен жұмыс істеуге кірісіңіз: 5-бет, 1-параграф. Орта ғасырлардағы қоғам қалай аталды? 1. Дәптердегі анықтама. Дәстүрлі түрде латын тілінен аударғанда – беру. Дәстүрлі қоғам – өмірі дәстүрге негізделген қоғам. Одан әрі оқулық мәтінінде ерекшеленген анықтаманы жазамыз: мұндай қоғамда рухани құндылықтар, өмір салты, еңбек әрекетін ұйымдастыру ұзақ уақыт бойына өзгеріссіз дерлік ұрпақтан-ұрпаққа беріледі. 2.Сипаттамасы. Оқушылар дәптерге дәстүрлі қоғамның негізгі белгілерін жай санмен немесе кластер түрінде жазады: 1) ауыл шаруашылығы өндірісінің басым болуы; 2) натуралды шаруашылықтың үстемдігі; 3) таптық теңсіздік және т.б. Одан әрі мұғалім «Жаңа дәуір» терминінің өзі 15 ғасырда Италияның гуманистері арасында пайда болғанын және оның олар үшін нені білдіретінін («ақыл-ойды ояту дәуірі») айтады. Одан кейін оқушылар XV ғасырдағы адамдар өмірінде болған өзгерістерді мәтіннен табады (56-бет). Оқушылардың ауызша жауаптары: 1. Ежелгі мәдениетке қызығушылық; 2.Жердегі өмірге және өлгеннен кейінгі даңққа ұмтылу; 3. Адамдарға деген қызығушылық, т.б. Келесі кезекте мұғалім тарихты оқығанда қоғамда өзгерістер біртіндеп болатынын, сондықтан дәуірлер арасындағы шекаралардың өте ерікті екенін түсінуіміз керек дейді. Ал Жаңа дәуірдің нақты басталу мерзімі мәселесінде де тарихшылар арасында ортақ пікір жоқ. Тақтада немесе экранда түсініктемелері бар күндер пайда болады:

1485 жылы Англиядағы раушан соғысының аяқталуы, 1492 жылы Колумбтың Американың ашылуы, 1517 жылы Еуропадағы реформацияның басталуы. Мұғалім қалай болғанда да Жаңа уақыт тарихы 15-16 ғасырлар тоғысында басталатынын және бұл ауысудың бірте-бірте және ұзақ мерзімді процесс екенін атап көрсетеді.Бұл жерде Жаңа уақыттың аяқталатынына назар аударады. 20 ғасырдың басы. 16-18 ғасырларда қоғам аграрлық болып қалды. Қол еңбегі басым болды, бірақ бірте-бірте жаңа технологиялар жасалды (дәптерге жазу: технология, өндіріс процесінде шикізат пен материалдарды өңдеу әдістерінің жиынтығы) 18 ғасырда машина жасау және зауыттар пайда болды. Технологияны кеңінен қолдану 19 ғасырда қоғам келесі, индустриалды, даму сатысына көшкен кезде басталады.(Бұл жерде индустрия сөзінің мағынасына назар аударуға болады (латынның Indastria әрекетінен).(Экрандағы суреттер). қарапайым еңбек құралдарынан машина жасауына бірте-бірте көшуді бейнелейді.Олай болса 7-сыныпта 16-88 ғасырлардағы Жаңа тарих кезеңін оқимыз.Адамдардың өмірі өзгеруі үшін адамның өзі де өзгеруі керек.Әрі қарай жүрейік. Сабақ жоспарының екінші тармағына.Сұрақ:Ортағасырлық қоғамды құраған адамдар топтары қалай аталды?Жауап: Меншіктер.Оқушылардың есінде помещиктер дегеніміз белгілі бір құқықтарға, міндеттерге және артықшылықтарға, моральдық-адамгершілікке ие адамдардың үлкен топтары. салт-дәстүрде немесе заңда бекітілген және мұрагерлік жолмен берілетін әдет-ғұрыптар.Мұғалім қоғамның мүліктік бөлінісінің сақталғанын, бірақ сонымен бірге жеке тұлғаның жаңа типі: өз бетінше әрекет ету үшін күш-қуатты сезінген, қабілеттілігін сезінетін адам екенін атап көрсетеді. шешімдер қабылдап, олар үшін жауапкершілік алады. Бұл Жаңа дәуірдің адамы болды. Тапсырма: «Фуггерлер дәуірі» құжатын оқу, 4849 б. Сұрақ: Фуггер тұқымдасының өкілдерінен қандай жаңа қасиеттерді байқадыңыз? Олар қоғамның қай топтарынан шыққан? Студент жауаптары: баюға деген ұмтылыс, шешім қабылдау және олар үшін жауапты болу, жеке табыс. Мұндай адамдар көбінесе төменгі бұлбұлдардан шыққан. Адамдар әртүрлі құндылықтарды дамытады. Дәптерге жазу (Құндылықтар белгілі бір кезеңде ең маңызды болып табылады). Сұрақ: Қазіргі заманда қандай құндылықтар пайда болды? (Жауаптары: байлық, атақ, табыс, еркіндік) Сабақ жоспарының үшінші тармағына көшейік: Бізді Жаңа заманмен не байланыстырады?

Бұл кезеңді зерттеу үшін қандай дереккөздерді пайдалана аламыз? Оқушылардың жауаптары бұл кезең біздің заманымыздан онша алыс емес, сондықтан оны зерттеу үшін көптеген материалдық және жазбаша дереккөздер бар деген ойды жеткізуі керек.Оқушылардың өздері бізді тарих кезеңімен байланыстыратын оқиғаларды, шығармаларды және басқа фактілерді есте сақтай алады. Біз оны 7-сыныпта оқимыз. Курстық оқуды ынталандыру үшін сіз мұғалімнің таңдауы бойынша экранда кескіндерді ұсына аласыз. Суреттер пайда болған кезде олар талқыланады. Экранда: Шарттары: Конституция, заң үстемдігі, азаматтық қоғам; Суретшілер портреттері: Рафаэль, Рембрандт, Дюрер; Ағартушылар, Монтескье, Руссо, Вольтер портреттері; Саясаткерлердің портреттері: Джефферсон, Вашингтон, Робеспьер. Егер атаулар мен терминдер студенттерге таныс болмаса, оларда курсты оқуға қосымша мотивация болады. Егер сіз таныс болсаңыз, бұл сіздің біліміңізді кеңейтуге мотивация.Олай болса, бұл оқулық сізді қазіргі заманның алғашқы кезеңіндегі маңызды оқиғалармен таныстырады. Әр бет адам өмірінен сыр шертеді. Бұл курсты оқып бітіргенімізде, сіз мына сұрақтарға жауап бересіз: Мен өзім туралы қандай жаңалық білдім? Осы курстағы қандай оқиғалар маған ерекше әсер етті? Қандай тарихи тұлғалардың тағдыры маған қызық және үлгі алуға тұрарлық болып көрінді? Үйге тапсырма: 58, 15 сұрақ, 8 б. Терминдер мен анықтамаларды қарап шығыңыз және үйреніңіз.

7 сынып No1 сабақ

Сабақтың тақырыбы: «Кіріспе. Орта ғасырдан жаңа ғасырға дейін».

Сабақтың мақсаттары:

1. Жаңа тарихтың хронологиялық шеңбері мен шекарасы туралы түсінік беру;

2. Жаңа дәуір басындағы қоғамдық құрылым мен экономикалық даму ерекшеліктерімен таныстыру;

3. Тарих ғылымына қызығушылықтарын дамыту.

Сабақтар кезінде:

I. Ұйымдастыру кезеңі (5 мин.)

II. Жаңа материалды саналы түрде меңгеруге дайындық (10 мин.)

    Орта ғасырлар тарихы қандай хронологиялық шеңберді қамтиды?

    Орта ғасырларда қандай қоғам үстемдік етті?

    Орта ғасырларда адамдар қандай әлеуметтік жүйеде өмір сүрді?

    Жаңа материалды меңгерту (25 мин.)

Орта ғасырдан кейінгі дәуір Жаңа уақыт немесе Жаңа тарих деп аталады. «Қазіргі уақыт» термині алғаш рет Италияда пайда болдыXVғасыр. Адамдар өздерін ортағасырлық қоғаммен салыстырып, «ақыл-ойды ояту» дәуірі басталғанын атап өткісі келді. Неліктен адамдар осылай ойлай бастады? Адамдар назарын адамзаттың ежелгі жетістіктеріне аударды, оларды адамдық, жердегі қуаныштар қызықтырды. Адамдар әлемге жаңа көзқараспен қарай бастады. Адамдар әлемдегі жаңа құбылыстарды түсінуге тырысты және ең алдымен адамның өзі қызықтырды. Адамдар тек экономикалық мақсатта ғана емес, қызығушылықпен көбірек саяхаттай бастады.

Жаңа заманның басталуы туралы әртүрлі көзқарастар бар.

Бастау: ШекараXVXVIғасырлар, кеш итальяндық қайта өрлеу дәуірі, ұлы географиялық ашылулар және реформация.

Аяқтау: маңызды кезеңXIXXXғасырлар.

Жаңа уақыт екі кезеңге бөлінеді:

1 кезең:XVXVIIIи.в. ерте жаңа заман.

2 кезең:XVIIIXXи.в. соңғы заман.

Жаңа дәуірдің басталуының нақты күні жоқ. Ортағасырлық қоғамнан жаңа заманға көшу бірте-бірте және ұзақ уақыт аралығында өтті. Бұл ескі, ортағасырлық өмір салтымен бірге қоғамдағы жаңа белгілердің болған кезі еді.

Қазірдің өзінде 15 ғасырда Батыс Еуропада орта ғасырлардың құлдырауы басталды. Дәстүрлі қоғам біртіндеп жойылуда.

Тұлғаның жаңа түрі – жаңа заман адамы қалыптасып келеді. Мұндай адам іс-әрекетті өз бетінше жүргізуге және олар үшін жауапкершілік алуға күш-жігерді сезінді. Көбінесе бұл адамдар қарапайым адамдардан шыққан - ауқатты шаруалар, қолөнершілер және көпестер. Сондай-ақ қала элитасының өкілдері – банкирлер, заңгерлер және кедей дворяндар болды. Оларды не біріктірді? Бай болуға деген ұмтылыс. Бұл мақсатқа жету үшін адам өзін-өзі таныту керек болды - саудамен, кәсіпкерлікпен айналысу, мемлекеттік қызметке кіру немесе әскерге бару. Мұндай адамдарда кәсіпкерлік рух болды. Біз тәуекелге барудан қорықпадық.

INXVIXVIIIҒасырлар бойы қоғамда аграрлық және қол еңбегі басым болды. Бірақ жеке табысқа ұмтылған адамдар өз құралдарын жетілдірді және жаңа технологияларды жасады. INXVIIIғасырда машина жасау пайда болып, зауыттар пайда болды. Технологияны кеңінен қолдану қазірдің өзінде басталадыXIXғасыр, ол индустриалды (латынның индустриясынан - қызмет) деп аталатын болады. Ал қоғам индустриалды деп атала бастайды, өйткені онда технология жылдам қарқынмен дами бастайды.

Қоғам XVI XVIII ғасырлар - бұл дәстүрліден индустрияға көшкен ерте заманауи қоғам.

Жаңа тарих таяудағы өткен оқиғаларды зерттейді. Бұл ежелгі қоғамды зерттеуден оңайырақ. Көптеген тарихи олжалар мен жәдігерлер. Көптеген қалалар қазіргі заманда пайда болды және оларда сол кезеңнің көптеген сәулет ескерткіштері бар.

Қазіргі заманда басқарудың саяси жүйесі қалыптаса бастады, ол бүгінде де бар. Дәл сол кезде алғашқы конституциялар жазылды. Бұл уақыттың көп бөлігі сізге жақын және түсінікті.

IV . Оқыған материалды бекіту (5 мин.)

5-беттегі сұрақтар.

В . Үй жұмысы : 3 – 5 беттер. 6-беттегі жаңа абзацқа арналған сұрақтар.