Когнитивті даму бойынша GCD қысқаша мазмұны
Тақырыбы: «Қыстағы жабайы жануарлар»
(Үлкен топ)
Мақсат:
жабайы жануарлар туралы білімдерін кеңейту, жануарлардың қоршаған ортаға бейімделу ерекшеліктері туралы түсініктерін кеңейту.
Тапсырмалар:
Тәрбиелік:
байланыстыра білуге ​​дағдыландыру сыртқы ерекшеліктерітіршілік ету ортасымен, әдеттерімен және тамақтану әдістерімен. Ерекшелеп, атай білуге ​​жаттықтыру айрықша ерекшеліктері сыртқы түрі. «Жабайы аңдар» тақырыбы бойынша сөздік қорын нақтылау, кеңейту.
Тәрбиелік:
балалардың сөзжасам дағдыларын дамыту.Сөйлеуді қимылмен үйлестіруді дамыту.Көрнекі зейінді дамыту.
Тәрбиелік:
табиғатты сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.
Материалдар мен жабдықтар:
жұмбақтар жазылған жабайы жануарлардың суреттері, музыка жазу, массаждық шарлар.
Сабақтың барысы:
--Балалар қараңдаршы менде қандай әдемі қар ұшқыны бар.Енді біз оны бір-бірімізге беріп, қыс мезгіліне байланысты кез келген сөзді атаймыз (аяз, қар, боран, боран, мұз, шана т.б.)
--Өткен сабақта біз сендермен қыстап қалатын құстар туралы әңгімелестік.
Оларды ата.(балалардың жауаптары).
--Қыста құстарға оңай ма?(жоқ)
--Қыста тағы кімге қиын болады деп ойлайсыңдар? (жабайы)
--Жануарлардың орманда қалай қыстайтынын білгіңіз келе ме? (Иә)
--Орманға саяхатқа барайық.Бірақ не үшін?(жауаптар)
-Балалар, қазір қыс болғандықтан, мен сендерге шаңғы тебуді ұсынамын.
-Ал, қалпақ, күрте, етік, шаңғы киіңіз (еліктеу).
Таяқтарды алып, алға!(қарлы боран мен боран дыбыстарымен музыка естіледі).
(«Қысқы орман» картинасы қойылған).
--Міне, орманға келдік.Қараңдаршы, бұл жер қандай әдемі.Суреттен не көріп тұрсыңдар?(балалардың жауаптары).
— Бұл жер өте әдемі, бірақ біз мұнда жануарлардың қысты қалай өткізетінін білу үшін келдік.
(мұғалім балаларды артқы жағындағы суретке апарады) - Мұнда кім тұратынын білу үшін жұмбақты табуымыз керек:
Қарды аралап жүгіреді
Жазға қарай тонын ауыстырады
Қарда оны көре алмайсың
Қасқыр мен түлкі ренжиді.(қоян)
(мұғалім суретті аударады) - Қандай қоян?(қорқақ, қорқақ, кішкентай, ұзын құлақ...)
-Оның тонының қандай түрі бар? Жазда ше? (жауаптар)
--Неге оны өзгертеді? (балалардың жауаптары)
--Қоянның үйі бар ма? (балалардың жауаптары)
--Қоянның құйрығы қандай? (қысқа)
--Сонымен ол қандай қоян?(қысқа құйрықты)
--Табандар туралы не айта аласыз?(алдыңғылары қысқа,артқылары ұзын)
-Иә,бұл рас.Секіргенде алдымен ұзын артқы аяқтарын,сосын қысқа алдыңғы аяқтарын лақтырып жібереді.Сондықтан қоян төбеден оңай жүгіреді,бірақ таудан түсу оған өте қиын. Нақыл сөз: «Тауға жүгір, бірақ ең болмағанда таудан төмен түс».
— Қоян немен қоректенеді? (ағаш қабығы, мұздатылған жидектер,….
--Сонымен қоян қандай жануар?(шөпқоректі)
--Жақсы қоян шеБіз бәрін үйрендік, әрі қарай жүрейік.

Жұмбақ: Үлпілдек құйрық, алтын жүн
IN орманда тұрады, ал ауылда тауық ұрлайды.
(түлкі)
(суретті бұру)
--Қандай түлкі?(қызыл, үлпілдек, әдемі...)
--Түлкінің құйрығы қандай? (ұзын)
--Сонымен бұл қандай түлкі?(ұзын құйрықты)
--Қысқа азық жинап жатыр деп ойлайсың ба? Ол не жейді?
(балалардың жауаптары)
-Қар астында ол тышқан немесе басқа кеміргіштің қайда қашқанын сезеді, қояндарды ұстайды, егер қоянды ұстауға мүмкіндігі болмаса, түлкі жақын маңдағы ауылға барып, тауықтарды ұрлайды.
--Түлкіні шөпқоректі деп атауға болады ма?
--Бұл жануарлар қалай аталады? (жыртқыштар)
(әрі қарай жүрейік)
--Балалар, біз неге орманда кірпіні көрмейміз? (Олар қыста ұйықтайды)
--Кірпілер қайда ұйықтайды? (қорада)
--Енді мен сізге айтайын кірпі ертегі, жәнеМаған көмектесесің бе.
«Кішкентай кірпі» тікенді доппен массаж
(балалар шеңберге тұрады, әрқайсысы массаж шарын ұстайды)
--Тікенді кірпі домалап келеді, басы да, аяғы да жоқ.
-Алақан бойымен жүгіріп, итермелейді, соғады.
(алақан арасындағы доп)
--Саусақтарыма жүгіреді, алды-артына жүгіреді
-Мен қытықпын, иә, иә, иә, кет тікенді кірпі
-Өзің тұратын қараңғы орманға.
(допты алақанға тигізіп, оны саусақтардың жастықтарымен ұстауға рұқсат етіңіз)
(келесі суретке өтіңіз)
Жұмбақ: Мен үлпілдек тон киемін
Мен қалың орманда тұрамын
Орманда кәрі емен ағашында
Мен жаңғақтарды тістеймін (тиін)
(суретті бұру)
--Тиін тұратын үй қалай аталады?(шұңқыр)
--Тиін қалай қыстайды? (балалар жауаптары)
--Қысқа қарай тиін ұясын оқшаулайды.Ол оны бұтақтардың айырына, ағаштардың қуыстарына салады, қорықтар жасайды, бұталар мен ағаштардың бүршіктерін жей алады.
--Неліктен «Тиінді ұстап алып, аяғын ұрып ал» дейді? (балалар жауаптары)
--Тиін өте епті, жүйрік жануар.Ол күні бойы бұтақтан-бұтаққа секіреді.Жауларынан қалың бұтақтардың арасына, ойпаңға тығылады.
--Тиіннің құйрығы не істейді? (суықта оны жылытады және секіргенде көмектеседі)
--Тиін қыста не жейді?(балалардың жауаптары)
--Сонымен тиін қандай жануар?(шөпқоректі)
Саусақ гимнастикасы «Арбада отырған тиін»
(келесі суретке өтіңіз)
Жұмбақ: Орманды күндіз-түні аңдырады
Күндіз-түні олжа іздейді
Үнсіз жүріп-тұрады
Сұр тік құлақтар (қасқыр)
(суретті бұру)
--Қандай қасқыр? (сұр, жүнді, үлкен)
--Оның үйі қалай аталады? (орын)
--Ендеше бұл кімдікі?(қасқырдың)
---Сендер бұл жануар туралы не білесіңдер? (балалардың жауаптары)
--Қасқыр не жейді? (балалардың жауаптары)
--Сонымен қасқыр кім?(жыртқыш)
Жұмбақ: Ормандағы ең үлкені кім?
Кім бай және жүн киеді?
Көктемге дейін орада кім бар
Күндіз-түні армандайды? (Аю) --Аюдың үйі қалай аталады? (орын)
--Ендеше бұл кімдікі? (аюдың)
--Аюдың ана жылдың қай мезгілінде төл туатынын кім біледі?
--Қыста.Себебі аюдың қыста ғана үйі болады.
--Аюлар ұйықтап жатқанда, біз ойын ойнаймыз.
Физика минуты: «Ормандағы аюда»
(келесі суретке өтіңіз)
Бұл орман сұлулығысіз дұрыс деп тапсаңыз, оны табасыз
Жұмбақ: Мүйіздің салмағы ауыр
Ол маңызды орман арқылы жүреді
Ол қонақ емес, үй иесі -
Көңілсіз және ашулы. (бұлан)
(суретті бұру)
--Қалай ойлайсыңдар, бұлан не жейді? (балалардың жауаптары)
--Бұланның негізгі азығына тал, қарағай, көктерек, шетен жатады.--Жерікте қабығын кеміреді.Ересек бұлан қыста күніне 12-15 кг жейді.
--Балалар ойланыңдар, жауап беріңдерші, орман жануарлары қыста қорексіз өмір сүре ала ма? (жоқ)
--Орманшылар орман жануарларын тамақтандырады және күтеді.Ормандағы барлық жануарларға «Қоректену орындарын» жасайды.
--Ендеше саяхатымыз аяқталды.Үйге қайтатын уақыт болды.Кеттік!!!(музыкаға шаңғы тебуге еліктеу)
Нәтиже:
--Саяхатымыз ұнады ма?
--Не жаңа білдің? (балалардың жауаптары)
--Құстар мен жануарларды қорғаймыз ба? (Иә)

Айналаңыздағы әлеммен танысу

Тақырып: «Жабайы жануарлардың қыстағы тіршілігі»
Мақсат: жабайы жануарлардың қыстағы тіршілігі туралы білімдерін дамыту.
Тәрбиелік:балалардың қыс мезгіліндегі жабайы жануарлар тіршілігі туралы білімдерін таныстыру және жалпылау; балалардың табиғи байланыстар туралы білімдерін жүйелеу және байыту;
қыста ормандағы жануарлар тіршілігіндегі адамның рөлі туралы түсініктерін қалыптастыру.
Дамытушылық: зейінін, ойлауын, есте сақтауын дамыту,
Тәрбиелеу: тәрбиелеу ұқыпты қатынастабиғатқа, жануарларға.
Құрал-жабдықтар: иллюстрациялар - аю, түлкі. қоян, бұлан, тиін; магнитофон, проектор, презентация, жануарларға арналған трафарет, қайшы, түрлі-түсті қарындаштар, парақтар, қар түйіршіктері - қағаз (үлкен және кіші) және пластик.

Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі
- Қайырлы күн балалар! Бүгін біздің сабағымызға Лесовичок қария келді, амандасайық! (Сәлемсіз бе?!)

Ауа-райы, қардың хаосы
Жылдың осы уақытында біз шақырамыз ...
(Қыс).Қазақша қалай болады? (kys)(1-слайд)

Сонымен, қазір бізде әдемі және суық мезгіл - қыс. Қыстың қандай айларын білесіңдер? Біз қазір қай айдамыз? (желтоқсан), (2-слайд).

Желтоқсан – қыстың басы. Қар жауып, аяз басады, өзен мен көлдің бәрі мұзға батады.
Барлығы шыршаны безендіріп, Аяз ата келетін желтоқсанда қандай мереке болады? (Жаңа жыл)
Келесі ай не болады? (қаңтар). (3-слайд).

Қаңтар – қыстың ортасы, бұл айда ең қатты аяз болады.
Үшіншісі қандай? өткен айдақыс? (ақпан). (4-слайд).

Ақпан айында қатты жел соғады қатты желдер, қарлы боран мен боран көп болады, бірақ кейде күн аздап жылый бастайды.
Қыстың қандай белгілерін білесіңдер? (қар жауады, аяз, суық, көлдер мен өзендерді мұз басып, күн қысқа, түн ұзақ).
Иә, балалар, қыста өте суық болады. Ал біздер ғана емес, жануарлар да тоңып, аш. Бүгін біз кейбір жануарлардың қыста қалай дайындалатынын, немен қоректенетінін және олардың қайсысы қыста ұйықтайтынын білеміз.
Лесовичок қарт бізге жалғыз емес, достарымен келді. Ал дәл кіммен, жұмбақты тапсаңыз, соны білесіз.
Ол орманның қалың ортасында тұрады,
Оның тәтті тісі бар екені белгілі.
Жазда ол таңқурай, бал жейді,
Ол қыс бойы табанын сорады.
Қатты айқайлай алады
Ал оның аты….(аю) Қазақша қалай болады? (Аю)
Аю туралы не білесіңдер? (балалардың жауаптары).
Ол қандай? (үлкен, жүнді және т.б.) (суретте көрсетілген)

2. Қысқы арманаюлар.
- Барлық аюлар күзде жер асты құрылысымен айналысады, аюлар құрылыс шеберлігінің барлық құпияларын біледі.
Жаңбыр жауып, күн суыта бастағанда жас аюлар құлаған ағаштың астынан шұңқыр іздеп, оған жапырақтарды тырмалап, шөп пен құрғақ папоротниктермен қатарлап, өздеріне ұя жасайды. Аюлар қыстың қандай болатынын жақсы біледі, суық немесе жұмсақ. Олар артындағы кіреберісті жауып, қиын уақытты күту үшін орға артқа қарай көтеріледі. Көп ұзамай олар бір түн емес, үшеуіне де созылатын өте ұзақ ұйқыға кетеді. қыс айлары. (5-слайд)

Балалар, сендер «Аю табанын сорады» деген сөзді естідіңдер ме? (балалардың жауаптары).
- Негізінде, дөрекі тері аяқтардан шығады. Ал жас теріні жылыту керек. Сондықтан аю табанын ыстық тілімен жалайды, бір мезгілде ернін қағып алады. Ол оны қатты жылытады!
Қыста аюдың ұрғашысы 2-3 лақ туады, олар кішкентай, менің алақанымдай. Ол өте қамқор ана. Аю оларды сүтімен тамақтандырады, жүндерін тазартады, содан кейін бәрі ұйықтайды.
- Балалар, ақ аюлар да бар. Олар алыс Солтүстік полюсте тұрады және қыста ұйықтамайды: олар суықтан қорықпайды. Бірақ олар сонымен қатар шұңқырлар сала алады. Олар қар астынан үңгірлерді қазып, балапандарын емізеді. ( иллюстрация)

3. Лесовичок қарт жолдан шаршап келді, онымен диванға отырып, демалайық .

Дене шынықтыру минуты.«Диванда»
4. - Мен үлпілдек пальтомен жүремін,
Мен қалың орманда тұрамын.
Кәрі емен ағашындағы ойпаңда
Мен жаңғақтарды кеміріп жатырмын.
- Бұл кім? (тиін) Қазақша қалай болады? (жасөспірім )
(суреттерді көрсету)



Тиін туралы не білесіңдер? (балалардың жауаптары)
Ал суретке қараңыз - ол қандай? (кіші, түкті құлақ, үлпілдек қоңыр жүн, әдемі үлпілдек құйрық)
Назар аударыңыз - тиін жазда қызыл, ал қыста сұр болады. (5-слайд).
- Қысқа қарай тиін ұясын оқшаулайды, ол қызмет етеді сенімді қорғанысуақытында қатты аяздаржәне қолайсыз ауа-райы. Тиін ұясын бұтақтардың айырына немесе ағаш қуыстарына салады. Аязды ауа райында тиіндер орманды аралап өтпейді, ұяларына тығылады. Тиін жаңғақтарды, ең жақсы жемістерді сақтайды. Жазда және күзде саңырауқұлақтарды өзі кептіреді. Саңырауқұлақтарды шағып алсаңыз, ол дәмді ме? Содан кейін бұтақшаға шаншып, қысқа дейін кептіріңіз. Жазда жүздеген, тіпті мыңдаған саңырауқұлақтар кебеді. Аймақта қылқан жапырақты ормандарОл шырша тұқымдарымен қоректенеді. Қарағайлар, шыршалар. Конус болмаған кезде ол былтырғы конустармен қоректенеді.

5.- Ағаштардың, бұталардың артында,
Жалын тез жарқ етті.
Жарқ етті, жүгірді -
Түтін жоқ, от жоқ.
- Қандай жануар? (түлкі) Қазақша қалай болады? (тулки )
Түлкі туралы не білесіңдер? (балалардың жауаптары)
Қараңызшы - ол қандай? (қызыл шаш, ұзын үлпілдек құйрық, ұзын ұзартылған мұрын).

Түлкі ымыртта немесе түнде құстар мен қояндарды аулайды. Байқамай аңдып, кенет асығып, ұстап алады өткір тістер. Түлкінің иіс сезу қабілеті өте жақсы. Ол тышқандарды қардың астындағы иіске қарап қадағалайды, алдыңғы табандарымен қарды тез қазып, олжасын ұстайды. Бұл «би» «тышқан» деп аталады.

Бір күнде түлкі 40-қа жуық тышқанды ұстайды! Тышқандарды жою арқылы түлкі пайда әкеледі. Қатты қарлы боран кезінде ол пана іздейді, допқа оралып, құйрығымен жабылады.
6. Қозы немесе мысық емес,
Жыл бойы тон киеді.
Жазға арналған сұр тон,
Қыста басқа түс. (Қоян)Қазақша қалай болады?(Қоян)
Қоянның қысқы тонының түсі қандай? (ақ).Жазда? (сұр). (слайд 6).


Кейбір жануарлардың жүндері төккендіктен өзгереді. Қыста олардың асты өседі және түсі өзгереді. Жануарларда төгілу күзде және көктемде болады.
Қыста ақ пальто қоянға жаулардан құтылуға көмектеседі. Қояндар туралы не білесіңдер? ( балалардың жауаптары) Ол қандай? ( ұзын құлақ, ақ жүн).
- Қояндар не жейді? (Балалардың жауаптары)
- Қояндар ағаштар мен бұталардың қабығымен және бұтақтарымен қоректенеді. А сүйікті емқоян - көктерек қабығы.

Олар қоян туралы оның өте мұқият, байқағыш және епті екенін айтады. Ол жауларынан тез қашады. Оны қуып жету қиын.

7. Практикалық бөлім.Мен сендерге жануарлардың бейнелері бар бояу кітаптарын беремін, ал сендер оларды қалаған түске бояуларың керек . Тиін болса, түсі қандай? (қоңыр). Қоян болса – көк, түлкі болса – сарғыш немесе сары, аю болса – қоңыр. (өздік жұмыс кезінде «Қыстағы табиғат үндері» сүйемелдеу).

Орманшылар орманда жұмыс істейді. Орманда ағаш кесушілер, аңшылар және басқалар пайда болған кезде, олар орманнан көбірек нәрсе алғысы келеді таза ауа, орманшы олардың құжаттарын тексереді: ағаш кесуге, аң аулауға, мал жаюға және т.б.
Сондай-ақ аптап ыстықта ешкімнің от жақпауын қадағалайды. Егер біреу тәртіп бұзса, орманшының оны ұстауға құқығы бар. Кейбір жағдайларда бұл ұсыныспен шектеледі: көптеген адамдар үшін Қызыл кітапқа енген гүлдерді неге термеу керектігін және оларды мүк арасына тастау қауіпті екенін түсіндіріп беру жеткілікті. Шыны бөтелке. (Шөлмек тек орманды қоқыстап қана қоймайды, сонымен қатар объектив сияқты әрекет ететіндіктен өрт тудыруы мүмкін.) Орманшы- мемлекеттiк орман күзетiнiң қызметкерiне учаске паспорты берiледi, берiлуi мүмкiн аңшылық қару. Орманшы лауазымына орман шаруашылығы училищесінде, колледжде, техникумда немесе арнайы курстарда оқыған адамдар қабылданады.

Орманда жануарларды орманшылар тамақтандырады. Жануарларға жемшөп орнатып, оған шөп пен тұз салады. Олар басқа жануарларды да тамақтандырады. Қояндар үшін Жаздың өзінде олар жас жапырақтары мен кептірілген таңқурай бұтақтары бар сыпырғыштарды жинайды.

8. Лесовичок қарт орманға асығады. Оған барлық жануарларды жинауға көмектесейік.

«Кім қайда тұрады» ойыны(аю, тиін, қоян, түлкі)
Тақтада орманның макеті бар. Үлгі бойынша – ұя, шұңқыр, ұя, қуыс, ағаш – қай жануарлардың қайда мекендейтінін анықтау.

Біздің кездесуімізді еске алып, Лесовичок қарт бізге өзінің мейірімді жүрегінің бір бөлігін сыйлады!
9. Сабақты қорытындылау.
Балалар, орманда адамдар өздерін қалай ұстау керек?
Орманшының жұмысы туралы не білесіңдер?

Маусинг дегеніміз не?

Шығу дегеніміз не?

Қонақтарымыз қандай жануарлар тобына жатады?

Орман көлеңкесі, орман тыныштығы,
Ғажайыптарға толы
Сіз ертегінің алдында тұрсыз,
Ал бұл ертегі – орман.
Мына ертегіні сақта
Сүйіңіз, аяңыз және қамқор болыңыз!
Осымен сабағымыз аяқталады.

Бұл жұмыста логопед пен психологтың «Қыстағы жабайы аңдар» тақырыбындағы кешенді түзету және дамыту сабағының қысқаша мазмұны берілген.

Логопед пен психологтың кіріктірілген түзету-дамыту сабағының қысқаша мазмұны

Тақырыбы: «Қыстағы жабайы жануарлар»

Мақсаты:

  • Қыс мезгілі, жабайы аңдар тіршілігі туралы түсініктерін байыту.

Тапсырмалар:

Коррекциялық тәрбиелік тапсырмалар.

  • Жабайы аңдар, олардың сыртқы түрі мен тіршілік ету ерекшеліктері туралы түсініктерін кеңейту, тереңдету.
  • «Қыстағы жабайы аңдар» тақырыбы бойынша пәндік және етістік сөздігін, белгілер сөздігін белсендіру.
  • Сөйлеуде қарапайым предлогтарды қолдануды үйренуді жалғастырыңыз.

Түзету және дамытушылық тапсырмалар.

  • Байланысты сөйлеуді дамыту (қыс мезгілінің белгілері туралы сөйлемдер құрастыру, балалардың сұрақтарға толық жауап беруі);
  • жабайы аңдар туралы жұмбақтарды табуға негізделген логикалық ойлау, «Төртінші тақ» ойыны;
  • «Шеңбер» тапсырмасына негізделген ұсақ моториканы дамыту, саусақ гимнастикасы; «Болады, қыста болмайды...» ойынына негізделген психикалық процестердің озбырлығы;
  • «Балалар», «Ата-ананың атын ата» ойындарына негізделген сөйлеудің грамматикалық құрылымы;
  • сөйлеуді қимылмен, ептілікпен үйлестіру.
  • Психоэмоционалды стрессті, алаңдаушылықты және агрессивті көріністерді азайту.

Түзету және тәрбиелік тапсырмалар.

  • Табиғатты сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.
  • Өзара түсіністік пен ізгі ниет дағдыларын қалыптастыру.

Жабдық:

  • жабайы және үй жануарлары, жабайы жануарлардың балалары бейнеленген суреттер;
  • жабайы жануарлардың кескіндерін, көк және қызыл қарындаштарды сызу;
  • жануарлардың баспаналарын бейнелеу;
  • мольберт;
  • суреттерді кесу.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі.

Психолог: Көзіңді жұмып, қысқы орманда жүргендей елестет. Жоғары қарап, қар бүршіктерінің қаншалықты баяу түсіп жатқанын елестетіңіз. Солға қараңыз - не әдемі ағаштарқарда тұру. Төменге қараңыз - қандай үлкен қар үйіндісі бар, оның үстінен өтіңіз. Ал барлық жерде қар көп, одан қар түйіршіктерін жасауға болады. Тоңып, жиырылып, жылынып, күліп тұрғаныңызды көрсетіңіз. Байқамай бетке қар қағып кетесің, ренжіген кейіп танытасың. Енді снежинкаларды сүртіңіз, күліңіз және тамаша көңіл-күйсаяхатқа шығайық.

II. Негізгі бөлім.

1. Логопед: Енді мен сендерге жұмбақ айтамын. Мұқият тыңдау.

«Мен жолдардың шаңын сүртіп, терезелерді безендірдім.
Ол балаларға қуаныш сыйлап, шанамен серуендеуге мүмкіндік берді».

Бұл жұмбақ жылдың қай мезгілі туралы? (Қыс туралы.)

Қыстың келгенін қандай белгілер арқылы анықтауға болады? (Балалар сұрақтарға жауап береді)

2. «Болады, қыста болмайды...»

Балалар шеңберге тұрады. Логопед қандай да бір оқиғаны немесе белгіні атайды және допты балалардың біріне лақтырады. Допты алған бала дұрыс немесе бұрыс жауап береді:

  • Күн жарқырап, өте жылы.
  • Қар үлкен түйіршіктермен жауады.
  • Балалар бас киім, киіз етік, күрте, пальто киеді.
  • Сұр қоян қарда секіреді. Және т.б.

3. «Орманда серуендеу».

Психолог: – Сен екеуміз орманды аралап келе жатырмыз. Қысқы орманда кім тұрады? Енді анықтаймыз. Ал ол үшін жұмбақтарды шешуіміз керек.

Аралар балды кім жақсы көреді?
Қыста табанын соратын кім? (аю)

Кішкентай секіргіш:
Қысқа құйрық,
Өрілген көздер,
Артқы жағындағы құлақтар
Екі түсті киім -
Қысқа, жазға. (Қоян)

Ол барлық жануарлардан да айлакер,
Ол қызыл тон киген бе? (Түлкі)

Биік қалың қарағайлардан балаларға қарағай лақтырған кім?
Ол діңгектен өткен жарық сияқты бұталардың арасынан жарқ етті ме? (Тиін)

Түлкімен ғана достасады,
Бұл аң ашулы, ашулы.
Ол тістерін шертіп, шертеді,
Өте қорқынышты сұр... (Қасқыр)

Психолог: - Бұл қандай жануарлар? (Жабайы). Неліктен оларды жабайы деп атайды?

4. «Төртінші дөңгелек» ойыны.

Психолог: - Балалар, суреттерге мұқият қараңдаршы, мұнда кім біртүрлі? Толық жауап беріңіз, себебін түсіндіріңіз?

(Мұнда қосымша ешкі бар, өйткені ол үй жануары. Мұнда қосымша мысық бар, өйткені ол үй жануары)

5. «Шеңбер».

Психолог: Суреттерге қараңдар, оларда кім бейнеленген. Қолдарыңызға көк қарындаш алып, қысқы орманда біз көрмегендерді шеңберге сызыңыз. Неліктен? (Аю ұйықтап жатқандықтан).

Қандай жануарлар қыста жабын ауыстырды? (қоян, тиін) Мына жануарларды қызыл қарындашпен шеңберге сал.

6. Дене шынықтыру минуты.

Логопед: Қысқы орман арқылы серуенімізді жалғастырамыз. Шеңберге тұрып, менен кейін қайталаңыз:

Құлақты шағады, мұрынды шағады, (құлақ пен мұрынды ұстаңыз)
Аяз киіз етікке кіріп кетеді. (аязға еліктеу)
Біз аяздан қорықпаймыз (олар саусақты шайқайды)
Жалғастырып, көңіл көтерейік. (қолды белсенді қимылдату)
Біз қар үйінділерімен жүреміз (аяқтарымызды жоғары көтереміз)
Біз аяқтарымызды жоғары көтереміз.
Оң жақта – шапалақтау, сол жақта – шапалақтау. (қол шапалақтайды)
Қараңдаршы, мұнда қар үйінділері жатыр!

7. Қар үйіндісінің астында бірдеңе бар ма? Үстелдерге отырыңыз, онда не бар екенін көрейік!

Балалар үстелдерге отырады. Логопед мольберттегі пердені алып тастайды.

Логопед: Бізде «Кім қайда тұратынын тап?» жаңа тапсырмасы бар. (мольбертте жануарлардың баспанасы бейнеленген). Әрбір жануар өз үйін табуы керек. Балалар жануардың атын атайды және олардың сөздерін қимылмен сүйемелдеу арқылы үйінің қасына жануарлардың суреті бар карточкаларды орналастырады. Аю ұяда қыстайды (Бұл барлық жануарларда болады.)

8. «Жануарлардың балалары».

Логопед: - Жануарлардың балалары қалай аталады? (Балалар)

Қасқырдың күшігі кім? (қасқыр баласы). Кірпіге - ..., түлкіге - ..., аюға - ..., қоянға - ..., тиін үшін - ....

Қасқыр күшігінің (қасқыр мен қасқыр), кірпінің (кірпі мен кірпі), түлкі күшігінің, аюдың, қоянның, леңнің әкесі мен анасын ата.

9. Саусақ гимнастикасы.

Бұл қоян, бұл тиін, (саусақтарды кішкентай саусақтан бастап жұдырықпен бүгіңіз)
Бұл түлкінің күшігі, мынау қасқырдың күшігі,
Ал мынау асығып ұйықтап жатыр (бас бармақпен айналдыру)
Қоңыр, жүнді,
Күлкілі кішкентай аю.

10. Пластикалық зерттеу.

Жануарлардың мінез-құлқын мимика, қимыл-қозғалыс арқылы жеткізіңіз: түлкі шұңқырға тығылып жатыр, кірпі қыстайтын жер іздейді, алып бұлан батпақпен жүреді, тиін жаңғақ кеміреді.

Жағдайларды ойнау.

Қонақтағы аю. Күз. Аю қонатын жерді таңдап, жатып, ұйықтап қалады. Қыс. Аю кірді ұйқы күйі. Көктем. Аю оянады, басын бұрады, аяқтарын бір-бірден созады, есінейді, созылады, содан кейін ұядан шығады. Жаз. Аю таңқурай жейді, балық аулайды.

11. «Көмекші сөздер».

Логопед: Балалар, ойпаңда кім тұрады? Тиін жасырынбақ ойнағанды ​​жақсы көреді. Ал сіз? Тиін тығылады, біз оны іздейміз. Логопед балалардың біріне тиіннің тығылуына көмектесуді ұсынады. Тиін ағаштың үстінде, ағаштың астында, ағаштың артында, ағаштың жанында отырады.

Психолог: Балалар мен жабайы аңдар өз портреттерін жинауды сұрайды. Ол үшін конверттегі суретке қарап, сол суретті бөліктерден құрастыру керек.

III. Сабақтың нәтижесі.

Қысқы орман арқылы серуендеуіміз аяқталды. Ал енді көзімізді жұмып балабақшамызға ораламыз.

Біздің серуен ұнады ма? Баршаңызға жарайсың!

Калинина Кристина Михайловна,
мұғалім логопед,
MBDOU муниципалды білім беру
«Архангельск қаласы» «Балабақша
аралас түрі № 180 «Желкен»

«Таным», «Қарым-қатынас», «Дене шынықтыру» денсаулық сақтау технологияларын қолдану арқылы білім беру бағыттарының интеграциясы: қимыл-қозғалыспен сөйлеу - «Бұғаш»

Мақсаты мен міндеттері:Балалардың орман жануарларының (тиін, қоян, қасқыр, аю, бұлан) өмір салты туралы түсініктерін нақтылау және кеңейту. Балалардың қыс мезгіліндегі жануарларға тән әдеттері, жаулардан қорғану әдістері туралы білімдерін қорытындылау. тамақ алу. Жануарлар қыстың қиын жағдайларына бейімделсе ғана тіршілік ете алатыны туралы білім беру. Қыста құстар мен жануарларға көмектесуге ынтасын арттыру. Балалардың сөздік қорын белсендіру. Табиғатты сүюге, құрметтеуге тәрбиелеу.

Құрал-жабдықтар мен материалдар:

Лесовичка хаты бар конверт, жануарлардың суреттері, «Көшіп жүрген немесе қыстау» ойынының карточкалары, құстардың суреттері, жұмбақтар жазылған карточкалар, суреттер қысқы орман.

Алдын ала жұмыс:

  • Оқулық: В.Бианки «Қыстағы орман», Ю.Коваль «Қоян жолдары», Г.Ладонщиков «Орманда не көрдік?».
  • Сурет: «Орман жануарлары», «Орман ағаштары».
  • Орындалуда экологиялық ойындар: «Кім қайда тұрады», «Менің үйімді тап», текше ойыны «Кімнің құйрығы?»

Балалар әрекетінің түрлері: коммуникативті әрекет.

Өтетін орны: топ бөлмесі.

Сабақтың барысы

С: Сәлем балалар! Бүгін маған досымыз Лесовичкадан хат келді. Ол сені және мені орманға шақырады. Бірақ сіз екеуміз Лесовичке бармас бұрын, қысқы орманда кім тұратынын еске түсірейік. Бірақ алдымен менің жұмбағымды тап.

Мен суық бейшараны аяймын -
Барлық желдер мен желдерге
Ол соңғы көйлек
Мен оларды бөлшектеп бердім.

С: Жарайсыңдар балалар ! Бұл орман.

С: Балалар, қалай ойлайсыңдар, қыста орманда тіршілік бар ма? Әлде орман қыста өледі ме?

С: Дұрыс, балалар, қыста орман өз тіршілігін жасайды. Ал ағаштар қыста ұйықтайды.

С: Неліктен ағаштар қыста ұйықтайды?

С: Дұрыс, қыста суық, ағаштардың жейтін ештеңесі жоқ, өйткені... Тамыр арқылы қоректік заттар өтпейді, жапырақтар қыста түсіп, ағаш ұйықтап қалады. Ал ағаштың діңі ағашты суықтан қорғайтын қабықпен жабылған.

С: Қысқы орманда қандай құстар мекендейді? Сіз білесіз? (Балалардың жауаптарын тыңдау)

С: Жарайды, олай болса «Көшіп-қону немесе қыстау» ойынын ойнаймыз, жұмбақтарды тауып, барлық құстарды қыстайтын және қоныс аударатын деп бөлуіміз керек.

(Мұғалім жұмбақтар сұрайды, ал балалар құстардың суреттерін тауып, сәйкес таңбаға қояды)

С: Қыста орманда жануарлар бар ма? Қайсысы?

С: Дұрыс, қыста орманда жануарларды көруге болады. Бұл тиін, бұлан, қоян, қасқыр, түлкі.

С: Жануарлардың қысты қалай өткізетінін еске түсірейік.

Тышқан емес, құс емес

Орманда ойнау.

Ағаштарда өмір сүреді

Және ол жаңғақтарды тістейді.

С: Бұл кім?

С: Дұрыс, балалар, бұл тиін (тиіннің суретін қояды).

С: Тиін қай жерде мекендейді?

(Ағаштан ағашқа секіреді, шұңқырды тауып, оны оқшаулайды және сонда тұрады)

С: Ол не жейді?

(Күзден бері жаңғақтар, саңырауқұлақтар жинайды)

С: Олар жаулардан қалай құтылады?

(Ағаштан ағашқа жылдам көшуді біледі)

С: Қысқа қалай дайындаласыз?

(Төре, жүнін, түсін өзгертеді)

С: Бұл кім?

Қыста ақ

Жазда сұр.

С: (Сурет шығарады) Дұрыс, бұл қоян. Қысқа қалай дайындалады?

(Төре, пальто түсін өзгертеді).

С: Ол не жейді?

(Ағаш қабығы, бұтақтары, жас өркендері)

С: Қоянның жаулары бар ма және олардан қалай құтылады?

(Түлкі, қасқыр, жүйрік аяқ, пальто түсін сақтайды)

С: Балалар, сендер қалай ойлайсыңдар, қысқы орманның тағы қандай тұрғындары бұтақ пен ағаштың қабығын жейді?

С: (бұланның суреті көрсетіледі)

Дұрыс, балалар, бұл бұлан. Ал қыста адамдар бұланға қысқы өмірдің қиындығына төтеп беруге көмектеседі. Олар шөп пен тұзбен қоректендіргіштерді шығарды.

С: Бұланның жауы бар ма және ол одан қалай құтылады?

(Қасқыр. Қашып кетеді немесе мүйізімен немесе тұяғымен қорғанады)

С: Бұл қандай жануар?

Қыста кім суық
Ашулы адам орманды аралап жүр
Аш па?

С: Дұрыс, қасқыр.(қасқырдың суреті көрсетіледі)

С: Қасқыр қорегін қалай алады?

(Оның аяғы күшті, төзімді. Ол әдетте әлсіз немесе ауру жануарларды кездестіреді. Сондықтан оны «орман тәртібі» деп те атайды.

С: Қасқыр қайда тұрады?

(Қасқыр үйір болып өмір сүреді және көшпелі өмір салтын жүргізеді. Ұрпақ өсіру үшін ор қазады)

С: Бұл кім?

Құйрығы үлпілдек,
Алтын жүн,
Орманда тұрады
Тауық ұрлап жатыр.

С: (суретті қояды) Дұрыс, бұл түлкі.

С: Түлкіні неге қызыл алдамшы деп атайды және ол аяздан қорықпайды?

(Түлкінің жүні жылы, қалың, қызыл, аяғының жүні қалың, киіз етік сияқты)

С: Балалар, сендер тамашасыңдар. Барлығы дұрыс айтылды. Енді ойнайық.

Дене шынықтыру сабағы «Бұғаш»

Сөйлеуді қозғалыспен үйлестіру, жалпы сөйлеу дағдыларын дамыту

(дикцияның анықтығы, дыбыстың дұрыс айтылуы, интонациялық мәнерлілігі) Бұлшықет кернеуін жеңілдету.

С: Елестетіп көрейікші, біз орман алқабында кездесіп, қызыл төсті бұқалардың үйірін көрдік.

Міне, бұтақта, қараңызшы, (Қолдар қанаттар сияқты бүйірлерде қағады)

Қызыл жейдедегі бульфиндер (Қолдар кеудені көрсетеді)

Қауырсындары жайылып, күнге қыздырынып жатыр. (Дене бойымен қолдармен шағын діріл қимылдарын жасаңыз)

Басыңызды бұрыңыз (басыңызды солға, оңға, екі рет бұрыңыз)

Олар ұшып кеткісі келеді (Олар шеңбер бойымен жүгіреді, қолдарын бұлғайды)

Шоу! Шоу! Ұшайық! Боранның артында! Боранның артында! (Олар топтың айналасына тарап, қолдарын бұлғауды жалғастырады)

С: Сен екеуміз ойнадық, демалдық, енді тағы бір жұмбақ тап.

Орман иесі
Көктемде оянады.
Ал қыста боранның астында
Ол қар күркесінде ұйықтайды.

С: (сурет көрсетіледі)

Дұрыс. Аю. Аю қыс мезгіліне қалай дайындалады?

(тері астындағы майды жинайды, қысқы ұйқыға кетеді).

С: Ол қыста не жейді?

(Ол қыста ұйықтайды, дененің тері астындағы майды пайдалануының арқасында өмір сақталады)

С: Қыста орманда өмір осылай болады.

Барлығы тамақ табуды ойлайды. Суық күндер мен түндерде тоңып, аштықтан өлуден сақтаныңыз. Жануарларға арналған қыс қиын уақыт. Жел, боран, қар жауса, жерді, ағаштар мен бұталарды қар басып, тамақ табуға болады. Сосын достарымыз келеді ауыр күндер. Қазіргі уақытта олар біздің көмегімізге мұқтаж. Достарымызға қалай көмектесе аламыз?

(Балалардың жауаптарын мұқият тыңдайды)

IN:Балалар сендер тамашасыңдар. Жұмбақтарды дұрыс таптыңдар, қысқы орман және оның тұрғындарының өмірі туралы көп білесіңдер. Сондықтан келесі жолы сіз екеуміз досымыз Лесовичке барамыз.

Балалар шеңберге тұрады. Балалар, айтыңдаршы бүгінгі көңіл-күйлерің қандай? Оны бұдан да жақсырақ қалай жасауға болады? Балалар, бір-бірімізге күлімсіреп, қолдарымыздың жылуын жеткізейік.

Мәселе - Балалар, бүгін менің телефоныма дауыстық хабарлама келді. Мұнда тыңдаңыз:

«Шұғыл кел,
Шұғыл көмектесіңіз!

Қысқа дайындалдық

Және осы қарбаласта
Сиқыршы бізді қорқытты
Ол бәрімізді сиқырлады.
Біз кім екенімізді ұмыттық
Біз қайда тұруымыз керек және не жеуіміз керек?
Көмектесіңіз, келіңіз
Бізге тез арада көмектесіңдер!»
Орман тұрғындары.

Балалар, қалай ойлайсыңдар, біз орман тұрғындарына көмектесу үшін бірдеңе істей аламыз ба?

Ол үшін не істей аламыз?(Орманға кіріп, ол жерде не болғанын көруіміз керек.) Көмекке бару үшін сіз бен біз есте сақтауымыз керек - Орман тұрғындары кімдер? (түлкі, қасқыр, аю, бұлан, қоян, тиін...)

Айтшы, орманда мекендейтін жануарлар қалай аталады? Неліктен олар осылай аталады деп ойлайсыз?

Сіз орманға кіруге дайынсыз. Мен сиқырлы сөздерді айтамын: Өзіңді бұр, орманда өзіңді тап.

(Топ бойынша жануарлардың сұлбалары орналастырылады)

Айналаңызға қараңыз, қараңыз, мүмкін сіз біреуді көресіз немесе табасыз.

D/i «Жануарды оның сұлбасы бойынша тап» -Балалар жануарлардың силуэттерін тауып, аттарын атайды. Балалар, жануарларға не болды деп ойлайсыңдар? Олар неге бұлай болды?

Қалай ойлайсыңдар, біз оларды қайтара аламыз ба?бұрынғы күйіне. (Балалардың ой қорытуы)

Олар өздері туралы бәрін ұмытқандықтан, олардың кім екенін еске түсіріп, олар туралы айту керек шығар.

Ол үшін екі командаға бөлу керек. Бірден бір шыныаяқ алыңыз және өзіңізге достар табыңыз. Әр топ жұмбақ жасырады

Бір топ жануардың атын атамай, бұл жануар туралы және оның қысқа дайындығы туралы айтып береді, ал екінші топ осы жануарды болжауы керек. Және керісінше

ТИІН – қысқы азық (саңырауқұлақ, жаңғақ) сақтайды және оны шұңқырға тығып қояды. Ол сондай-ақ түсін өзгертеді, төгіледі және қызылдан сұрға айналады. Бұл оның ағаштардың арасына тығылуын жеңілдетеді.

ҚОЯН да қыс келмей жатып түлейді. Жүн сұрдан ақ түске айналады. Бұл қоянның түлкі мен қасқырдан жасырынуын жеңілдетеді. Қоян баспана дайындамайды. Ол одан да дәмді шөп іздеп орман арқылы жүгіреді - қыста ол тек ағаштардың қабығы мен бұтақтарын жеуге мәжбүр болады.

АЮ - күзде жеп, семіреді. Ол қыс бойы ұйықтайтын үй іздейді. Аю - жыртқыш, біздің ормандардағы ең қауіпті жануарлардың бірі.

FOX - өз үйін басқа жануарлардың ескі шұңқырларында жасайды. Түлкілер негізінен қояндарды аулайды деп есептеледі. Бұл олай емес. Түлкінің қоянды қуып жетуі өте қиын, бірақ ол тышқандарды өте тез ұстайды. Бұл түлкілердің пайдасы зор.

WOLF - күшті және төзімді жыртқыш. Бұл жануар өткір көру және тамаша есту қабілеті бар, ол өте төзімді: ол көптеген сағаттар тоқтаусыз жүгіре алады және бірнеше күн тамақсыз жүре алады.

ELK - бейбіт және қауіпті емес жануар. Қыста жіңішке бұтақтармен және ағаш қабығымен қоректенеді. Ол еркектен биік. Көлеміне қарамастан, ол оңай және үнсіз қозғалады.

Физминутка

Орман алаңында

Қояндар тобыр болып шықты

Жүр, бәрі бірге отырды

Біз бір-бірімізге қарадық

Және олар алақандарын соқты

Қол шапалақтау және шапалақтау

Қояндардың бастарында не бар?

Құлақтар көңілді билейді

Бір секіру, екі секіру

Барлығы орманға жүгірді.
-Жарайсыңдар балалар. Бірақ қараңызшы, жануарлар өздерінің қайда тұратынын білмейтіндерін айтты. Жануарларға өз үйлерін табуға көмектесейік. Өзіңізге махаббат досын табыңыз. Суретке қарап, кімнің қайда тұратынын қарындашпен байланыстырыңыз.

Аю қайда тұрады? - орада
-Қасқыр қай жерде тұрады?- ұяда
-Тиін қайда мекендейді? - қуыста
- Қоян қайда мекендейді? - бұтаның астында
- түлкі қайда мекендейді?- тесік

Балалар, сиқыршы жануарлардың үйін араластырып қана қоймай, олардың төлдерін де қорқытты.
Балапандарды ата-аналарына қайтарайық.

«Ананы тап»

Карточкада орман аналарының бірнеше контурлық суреттері бар. Әр нәрестені алып, оның анасын тауып, осы ананың сұлбасын сызыңыз. Оны кім басқарса, ана мен сәбидің атын қояды.

Әр жануарға тон кигізейік.

Сурет салу – жануарларды бояу. Балалар сурет салу материалын өздері таңдайды

Біз жануарларды ашуға көмектестік пе?

Қыста жануарлар орманда қалай өмір сүреді деп ойлайсыңдар - жақсы ма, жаман ба?

Неге жаман? Неге жақсы? Сізге қиын болды ма?