GBU RB Югозападен междуокръжен център "Семейство"

отделение за социален приют за деца и юноши

в района на Алшеевски.

Резюме на урока

"Пластилин зоопарк"

Подготвени и проведени

възпитател Khismatullina G.M

срещу Раевски

Тема: Пластилин зоопарк.

Цели: развитие на творческите способности на децата от начална училищна възраст чрез създаване на колективна работа от пластилин.

Софтуерно съдържание:

Да се ​​разработят методи (конструктивни, скулптурни, комбинирани) за създаване на изображения на животни при моделиране.

Продължете да преподавате да предавате характеристиките на животните.

Развийте фините двигателни умения на ръцете по време на процеса на скулптуриране при създаване на образа на животно.

Събудете положителни емоции от съвместните дейности и техните резултати, развийте способността да анализирате работата си в процеса на нейното изпълнение; култивирайте точно отношение към занаята; вашето работно място.

Материали: пластилин, стекове, дъска за моделиране (салфетки за всяко дете).

Ход на урока:

    Уводна част.

Аз съм весел, силен, смел

Аз съм зает през цялото време.

Не хленча, не ме е страх

Не се карам с приятелите си!

Мога да играя, мога да яздя

Мога да летя до луната.

Аз не съм плаче, аз съм смел!

И като цяло съм страхотна!

момчета. Да играем на играта „Кажи ми една дума“.

Чувате ли мощния тропот?

Виждаш ли могъщия ствол?

Това не е вълшебен сън!

Това е африкански (слон).

Най-високият от зверовете -

африкански дългокоси -

Той върви гордо, като граф, наречен ... (жираф).

Внезапно се разнесе ужасен рев, който изплаши всички птици наоколо.

Той ходи в клетка, брутализиран, царят на животните, накратко ... (лъв).

Нескопосано, косонога, си смуче лапата в бърлогата.

Кой е това? Бързо отговорете! Е, разбира се... (мечка).

Това е много странна градина, там седят животни в клетки,

Наричат ​​го парк, хората си почиват в парка.

Има заслони, клетки на открито, животните се разхождат зад оградата.

Как наричаме този парк? И ще гледаме ли животните? (Зоологическа градина).

    Съобщение по темата.

Какви други животни, живеещи в зоологическата градина, познавате?

Момчета, подготвихме територията за зоологическата градина и нямаме достатъчно животни, които ще живеят там. От какво според вас могат да бъдат направени животните?

Помислете какво животно бихте искали да заслепите? Имам фигурки на животни на подноса, вземете животното, което искате да излеете.

3. Изучаване на нови теми (всяко животно, трябва да знаем какво е общото между всички животни, как си приличат. (Разгледайте фигурките на животни).

Торс, глава, крака, уши, опашка и др.

Кажи ми каква е формата на торса? Глава? крака? Уши? (Овални, кръгли).

Коя е най-голямата част от животното? (Торс).

Момчета, кажете ми по какъв начин можете да изваяте торса? (Конструктивно). Трябва да вземете купчина. Нарежете пластилина на парчета, разточете топката с кръгови движения с длани, след това разточете пластилина във формата на овал с прави движения.

Има и друг начин да извайете тяло, изваяно от цяло парче.

Разточваме парче пластилин с една ръка върху твърда повърхност с прави движения до желаната форма и след това изрязваме или моделираме със стек - основата с различни движения: дърпаме, огъваме, усукваме, прищипваме.

Изяснете особеностите на тялото и други части на различни животни, които момчетата ще извайват.

Забележка. Първо, главата е прикрепена към тялото, след това краката, краката. Уши към главата, след това опашката. Всеки детайл трябва да бъде плътно покрит в основата.

При скулптурата се използват много спомагателни техники за изображения. Именно те правят възможно да направим всяко животно уникално.

4. Практическа работа.

В процеса на извайване обърнете внимание на използването на различни техники за скулптура, прехвърлянето на пропорции, характерни детайли. Напомнете ми да използвам стек, за да посоча някои подробности.

5. Резултат от урока.

Чия фигурка на животно харесваш и защо?

Резюме на игровия урок "Зоопарк" в яслена група на детска градина (1-ва младша група, 3-та година от живота)

цели:

Разширете познанията на децата за диви животни, зоопарк.
Обогатете активния и пасивния речник по тази тема.
Затвърдете знанията и числата "1" и "2" и количеството.
Запознайте децата с черното и бялото.
Формирайте устойчиви представи за цвят, размер, форма, геометрични форми.
Продължете да се учите да рисувате прави вертикални линии с молив, залепете изображението на желаното място в композицията. Изградете сграда от строителен материал по модела на възпитателя.
Подобрете техниките на скулптура: прищипване, притискане.
Научете децата да държат правилно ножиците и да режат хартия.
Развийте мисленето, фините двигателни умения, координацията на движенията.

Оборудване:

Играчки за животни.
Картинен фон за рисуване на оградата на зоологическата градина, моливи.
Рязане на билети, ножици.
Самолетни фигури на животни: лъв, зебра, маймуна, хипопотам, слон, жираф, змия.
Снимка с черни силуети на тези животни.
Снимка с боядисани празни заграждения в зоологическата градина.
Картина с къщи с различни височини.
Снимка на слон с геометрични фигури, същите форми.
Кафяв пластилин, картина на жираф без петна.
Фигурка на лъв без грива от дебел картон, щипки за пране.
Силуетни изображения на ананас без листа с цифри "1" и "2".
Ивици в черно и бяло.
Контейнер със зърнени храни. Обемни фигури на животни.
Фон и детайли на изображението за апликацията "хипопотам", лепило.
Змия със залепени кръгове с различни цветове и размери. Бутоните са със същия цвят и размер.
Пръти от строителни материали.
Снимка на трик "Зебра".
Аудиозаписи: “Жирафът има петна, петна, петна навсякъде”, Е. Железнова.

Ход на урока:

Поздрави "Нашите умни глави"

Здравейте момчета, добре, че всички дойдохте днес!
Нашите умни глави
Ще мислят много, умно.
Ушите ще слушат
Устата говори ясно.
Дръжките ще пляскат
Краката ще тропнат.
Гърбовете се изправят
Усмихваме се един на друг.

Изненадващ момент "Какво има в сандъка?"

Погледни в сандъка, какво има? Това са играчки за животни. Нека да ги разгледаме и да ги назовем. Толкова много животни могат да се намерят наведнъж само в зоологическата градина. Колко от вас са били в зоологическата градина?

Рисунка "Ограда в зоологическата градина"

В този зоопарк трябва да се ремонтира ограда. Вземете моливи и нарисувайте ивици отгоре надолу.

Работа с ножица "Билети за зоологическата градина"

Трябва ви билет, за да влезете в зоологическата градина. Да направим билети.

(Децата изрязват билети по линиите с ножица).

Дидактическа игра "Животните в зоологическата градина"

Пред вас са фигури на животни и картина. На снимката е зоологическа градина, само без животни. Ето ги празните им къщи. Нека помогнем за презаселването на животните в зоологическата градина. Ето един лъв. Вземи го и го сложи тук. (Същото с маймуна, хипопотам, зебра, слон).

Дидактическа игра "Чия къща?"

На снимката са показани три къщи - висока, долна и ниска. На децата се дават три фигури - жираф, хипопотам и змия.
Деца, помислете кой в ​​коя къща живее? В каква къща живее жирафът? В най-високата къща. Защо мислиш така? В каква къща живее хипопотамът? Хипопотамът живее в долна къща. Защо? Коя къща е подходяща за змия? Най-ниската къща е подходяща за змията. Защо?

Слон

Дидактическа игра "Изложете картина от геометрични фигури"

Кое животно е показано на снимката? Слон. Нека направим картината още по-добра - поставете геометрични фигури на празни места. Вземете кръг в ръцете си и намерете мястото му на снимката. (Същото и с други фигури).

Жираф

Моделиране "Петна върху жираф"

Този жираф не е като истинския. Какво му липсва? Няма достатъчно петънца. Откъснете парчета пластилин, нанесете върху жирафа и натиснете отгоре с пръст.

Динамична пауза "Отидохме в зоологическата градина"

Карахме с кола,
Пристигнахме в зоологическата градина.
Би Би Си!
(Завърта се с ръцете, които "държат волана")

Яздихме кон
Обиколихме всички животни.
Гоп-гоп-гоп!
(Децата правят леки клякания, изпънати ръце, „държат юздите“)

Карахме с локомотив,
И ние се върнахме.
Ооо!
(Ръцете са свити в лактите, редуващи се движения на лявата и дясната ръка напред и назад)

зебра

Дидактическа игра "Черно и бяло"

Учителят показва на децата черни и бели ивици, след което ги раздава на децата и моли да им покаже черна, бяла лента. След това на децата се дават още ленти и се помолят да ги подредят в редица, редувайки цветовете, като зебра.

Фокусирайте снимката

Тази снимка прилича ли на зебра? Не. Сега го поставете върху черен картон. Трик – оказа се истинска зебра на райета.

маймуна

Дидактическо упражнение "Ананас"

Това е ананас. Маймуните обичат да го ядат. Моля, имайте предвид, че на ананасите има цифри. Покажете ананаса с номер 1. Покажете ананаса с номер 2. Върху ананаса с номер 1, прикрепете една зелена игла за листо. Колко зелени щипки-листа прикрепяте към ананаса с числото 2? Две щипки за пране.

Змия

Игра с бутони "Змия"

Децата подреждат бутони с различни цветове и размери върху картина на змия с залепени кръгове със същия цвят и размер.

хипопотам

Приложение "Behemoth"

Децата залепват главата, краката и храста на фона с овалното тяло на хипопотама.

лъв

Игра с щипки за пране "Лъвска грива"

Децата правят грива, като прикрепят щипки за пране около главата на лъва.

Дидактическа игра "Намери и назови"

Децата изваждат фигурки на животни от съд със зърнени храни и ги назовават.

Дизайн на волиера

За своята фигурка на животно децата изграждат волиера от решетките.

Дидактическа игра "Чия сянка?"

Намерете сянка и поставете цветна картина върху нея. Какви животни имаш на снимката?

Динамична пауза "Ние вървим към зоологическата градина"

Отиваме в зоологическата градина
Всички се радват, че са там!
(ходене)

Има мечки и пингвини
Папагали и пауни
Има жирафи и слонове
Маймуни, тигри, лъвове
(Завива се наляво и надясно с протегнати ръце)

Всички играем забавно
И ние изпълняваме движенията
(Ръцете на колана. Полуклякания със завои надясно и наляво)

Това е лъв. Той е царят на животните
Той не е по-силен в света.
Той ходи много важно,
Той е красив и смел.
(Децата вървят небързано, премерено, с високо вдигнати глави. Стъпката се изпълнява грациозно, с леко повдигане на краката към пръстите на краката и леко завъртане на торса. Ръцете са на колана)

И смешни маймуни
Лозите се залюляха така
(Начална позиция: стои неподвижно, краката на ширината на раменете, ръцете с пръсти настрани, свити в лактите. Децата изпълняват малки полуклякания)

Тази пружина нагоре и надолу
И излитайте над всички останали!
(Скачане с ръкопляскания отгоре)

И ето един мил, умен слон
(Децата поставят краката си на ширината на раменете, огъват ръцете си в лактите, повдигат ги и ги разпространяват встрани)

Изпрати поклони на всички.
Той кима с глава
И те опознава.
(Притиснете пръстите към главата. Децата изпълняват навеждания на торса напред-надясно, напред-ляво)

Прикрепване на крака към крака,
В крак един с друг,
Пингвините вървяха заедно в редица,
Като малък отряд.
(Децата се движат с малка крачка за смилане на прави, ненапрегнати крака. В същото време петата се поставя срещу петата; пръстите на краката са разтворени, ръцете са спуснати и притиснати към тялото, тялото се люлее леко надясно и наляво )

Кенгуру язди толкова бързо
Като любимата ми топка.
(Децата сгъват лактите и започват да изпълняват леки скачащи движения надясно и наляво, напред и назад)

Ето я змията, плаши
(Вълнообразни движения на дясната ръка)

И не го пуска до себе си.
Тя пълзи по земята
Поклаща се леко.
(Вълнообразни движения на тялото)

И сега идва вечерта
Нашият зоопарк заспива
Заспива до сутринта
Време е да се прибираме.
(ходене)

Музикално ритмично упражнение "Жираф"

Деца свирят на детски шумови инструменти по песента на Железнова „Жираф“.

Общинска бюджетна предучилищна образователна институция

детска градина с. Общинско Первомайское

област Туймазински район на Република Башкортостан

абстрактно

Организирани образователни дейности

Образователна област: "Художествено - естетическо развитие"

Раздел: "Моделиране"

Тема: "Колективно моделиране" Животни в зоопарка "(по разкази на Е. Чарушин)"

Възрастова група: Подготвителна за училище

Държани:

Възпитател Иванова Олга Владимировна

Туймази 2018 г

Цел: създаване на условия за развитие на практически умения и умения сред учениците; учат да прилагат получените знания на практика.

Образователни цели: да подобрят знанията на децата за диви животни,да се изясни идеята на децата за зоологическата градина.Да се ​​консолидира способността да се извайва от цяло парче пластилин, като се използват различни методи за скулптуриране; за консолидиране на способността за правилно предаване на пропорциите на тялото; придават на линиите гладкост, елегантност,работят заедно за създаване на творческа композиция.За да се консолидира идеята за диви животни в Башкортостан: вълк, лисица, заек, катерица.

Задачи за развитие:развиват визуално и тактилно възприемане на формата на предметите;развиват фини двигателни умения на пръстите, усещане за обем и форма; развиват креативност, зрително внимание, мислене. Развийте съгласувана реч.

Образователни задачи:да култивират умението да оценяват собствения си труд и работата на другарите. Внушаване на интерес илюбов към животните. Да възпитава култура на работа, точност при работа спластилин, постоянство.Да възпитава у децата желание за постигане на резултат; възпитават самостоятелност и точност в работата. Да възпитава интерес и любов към природата на родния край.

Образователна област „Художествено-естетическо развитие” с интегриране на образователни области: „Когнитивно развитие”, „Социално – комуникативно”, „Развитие на речта”.

Методически техники: показване на презентация към стихотворението на С. Маршак "Къде вечеря врабчето?" с илюстрации на Е. Чарушин; разговор за писателя, художника - Е. Чарушин; разговор за диви животни; разглеждане на илюстрации; повторение; художествено слово (гатанки за животни от Башкортостан); физическа подготовка "В зоопарка"; гимнастика на пръстите "Зверове". Индивидуална работа с деца, обяснение, наблюдение на работата на децата; самоанализ на работата на децата; насърчаване.

Речникова работа: яйцевидна, илюстрирана.

Индивидуална работа: указание, напомняне за техниките на скулптура, обяснение на възпитателя.

Предварителна работа: запознаване с творчеството на Е. Чарушин, четене на разкази на Е. Чарушин, разглеждане на фигури на животни,разглеждане на илюстрации; четене на истории за живота на животните в Башкортостан.

Оборудване, нагледен материал: книги на Е. Чарушин „Голем и малък”, „Приятели”, „Тюпа, Томка и сврака”, „Вярна Троя”, „Птиче езеро”, „Щур” и неговата книжна графика. Мултимедиен проектор, лаптоп (слайд шоу), диви животни, пластилин, стекове, табла за моделиране.

Звуков дизайн: аудиозапис на башкирска музика, курайска мелодия.

Структурата на урока включва следните елементи:

1. Организационен момент (размисъл)

2.Разговор за Е. Чарушин и неговите произведения

3.Презентация "Къде вечеря врабчето?"

4. Говорете за зоологическата градина, за диви животни, отгатване на гатанки и показване на изваяни животни.

5. Провеждане на физическа минута "В зоопарка"

6.Покажете техники за скулптура (напомняне)

7. Пръстова гимнастика "Зверове"

8. Извайване на животни, работа с помощта на схеми.

9. Резюме, размисъл

Напредък на организираните образователни дейности

1.Организационен момент

възпитател: момчета, нека започнем нашия урок с добро настроение (звучи спокойна башкирска мелодия). Нека потъркаме длани, а сега да се хванем за ръце и да затворим очи. Усещате как топлината преминава през ръцете ви?

Деца: да.

Възпитател: сега, момчета, нека отворим очи и да се усмихнем един на друг. С такова добро настроение ще започнем нашия разговор.

Уводна част

2. Учител: стр Всички вие обичате да четете книги за животни. И вие, разбира се, слушахте историите за животни от Евгений Иванович Чарушин. Вижте портрета на Е. Чарушин. Кой е Евгений Иванович Чарушин?

деца: художник, писател.

възпитател: така е, момчета, това е писател и художник. Не обикновен художник, а художник на животни. Тимур, какво или кого рисува животинският художник?

Тимур: художниците на животни изобразяват животни.

Възпитател: Браво, Тимур. Момчета, Е. Чарушин е не само художник, но и писател, нали? Какви истории знаете за него?

Деца: "За Томка", "Голямо и малко", "Птиче езеро".

Възпитател: Браво, момчета. Вижте, момчета, в нашата група имаме малка изложба от книги и илюстрации на Е. Чарушин (разглеждане на книги, илюстрации). Той не само написа историите в тези книги, но и ги илюстрира.

възпитател: Е. Чарушин рисува и илюстрации към творбите на други автори. Сега ще ви прочета стихотворение на С.Я. Маршак "Къде вечеря врабчето?"

3. (Представяне към стихотворението на С. Маршак „Къде вечеря врабчето?“)

С. Я. Маршак "Къде вечеря врабчето?"

Къде вечеря, врабче?

V зоопарк сред животни.

Първо вечерях зад решетките при лъва.

Освежих се от лисицата, пих вода от моржа.

Ядох морков от слон, ядох просо с жерав.

Останах с един носорог, хапнах малко трици.

Присъствах на пиршество в опашатите кенгурута.

Бях на празнична вечеря с космат мече.

И зъбатият крокодил едва не ме глътна.

Възпитател: Цялата тази интересна история се случи в зоологическата градина. Какво е зоопарк? Какво мислиш, Елина? А ти, Алмаз? (отговори на децата)

деца: това е място за отглеждане на диви животни с цел показване, изучаване.

Възпитател: момчета, бяхте вътрезоологическата градина? Кажете кой живее взоологическата градина?

Деца: слон, тигър, мечка, лъв, маймуни, жираф и др.

Възпитател: Предлагам да ги разгледате (на дъската са поставени снимки с изображения на животни)

Възпитател: какво знаем за тях? Къде живеят? какво ядат?

(Децата изброяват страните на тяхното местообитание, местообитание, хранителни навици на животните, индивидуални отговори).

Възпитател: момчета, в каква голяма страна живеем?

Деца: в Русия.

Възпитател: как се казва републиката, в която живеем?

Деца: Република Башкортостан.

Възпитател: какви животни живеят в нашата република?

Деца: мечка, заек, лисица, катерица, лос и др.

Възпитател: момчета, предлагам ви да направите своя собствена малказоологическа градина ? Необичайна зоологическа градина и такава, че в тази зоологическа градина са живели животни от историите на Евгений Чарушин и нашата родина - Башкортостан. А какви животни ще заселим там, ще научите от моите гатанки. Сделка?

Деца: да.

възпитател:

Какво животно е такава гора?

Носи бяло кожено палто през зимата.

Страхливият звяр се страхува от всички.

Как му беше името?

Деца: зайче.

(Учителят излага изваяна фигурка на животно, рисува от характерните му черти - къса опашка, дълги уши, остро малко лице).

възпитател:

Разпознахме животното,
За два такива знака:
Той е с кожено палто в сива зима,
И в червено кожено палто - през лятото.

Деца: катерица.

(Учителят излага изваяната фигурка на животното, очертава характерните черти)

възпитател: тялото на катерица е направено от фигура, състояща се от половин кръг и половина овал, тази фигура се нарича яйцевидна. Главата е направена под формата на малка топка, леко заострена в единия край. Украсете гърдите с бял плосък хляб, направете две бузи, добавете черен нос. Навийте две малки сиви наденички, за да получите бутчетата. Катерицата има уши от малки триъгълници на главата си).

възпитател:

Въпреки че изглежда като красиво момиче,
За триковете на майсторката,
Кой иска да бъде приятел с нея?
Няма по-хитър звяр в гората
Деца: лисица.

(Учителят излага изваяна фигурка на животно, черпи от характерните му черти - остри уши, дълга опашка, удължено тяло, остро малко лице).

възпитател:

Аз съм сив, живея в гората,

Познавам червената лисица.

Издърпвам една тъжна песен

Вийте силно към луната.

Деца: вълк.

(Учителят излага изваяна фигурка на животно, черпи от характерните черти -заострени уши, удължено тяло, дълга опашка, дълги крака,остра муцуна).

Възпитател: с Сега ще си починем малко и ще отидем с вас в зоологическата градина.

Физическо възпитание

Разхождаме се из зоологическата градинаМарширане на място

И там срещаме мечкатаЛюлеене на торса.

Тази мечка е косоногаРъцете са огънати в лактите

Разперете лапите му широкоКрака на ширината на раменете

Сега един, после и двете заедноПрехвърляне от крак на крак

Тъпчене на вода за дълго време.

Отпред иззад един храстДецата гледат в далечината, задържайки се

Хитрата лисица гледадлан над веждите, обръща.

Ще надхитрим лисицатаБягане на място на пръсти.

Да бягаме на пръсти.

Тук вълчетата са извили гърба сиНаведете се напред в гърба

И те скочиха леко.Лесен скок нагоре

Имитираме зайчетоДлани на главата, хмел.

Непокорно-игрив.

Но играта свърши

Пластилин зоопарк, Уроци по моделиране, от пластилин, за деца, 3-5 години.

Моделирането от пластилин въвежда децата в света на красотата, развива креативността, формира естетически вкус, позволява ви да усетите хармонията на света около тях. Всеки урок по скулптуриране от пластилин е цветен албум, който представлява цикъл от уроци по конкретна тема с игра, подробно илюстрирани задачи за деца и насоки за учители и родители.

Всяко разпространение на книгата съдържа един урок. Занятията са подредени според степента на трудност.Представената методика за обучение на децата по моделиране допринася за развитието на въображението, самостоятелността, постоянството, умението за довеждане на работата до края, точността и старанието.

Урок 1. Извайвайте големия кит

Големият кит поглъща вода, пуска я с фонтан и ни води до бреговете на друга държава. И. Ищук


За работа ще ви трябва:

Пластилин, пластмасова тръба, изрязана отгоре, стек, плат, картонена стойка, дъска за скулптура.

напредък:

Отделете парче със среден размер от пластилин с помощта на купчина.

Завъртете топката с кръгови движения и я издърпайте малко от едната страна.

От по-тънката страна защипете и отделете опашката на кита на две.

От дебелата страна изрежете овала с купчина, така че да получите широката уста на кита.

Залепете пластилинова тръба, изрязана отгоре, в задната част на кита.

Използвайте пластилиновите топки, за да направите очите на кита.

Урок 2. Извайвайте бодливия таралеж

Той живее под нашия фотьойл. Бодлив тих таралеж. Прилича много на четка, когато краката не се виждат. С. Маршак
За работа ще ви трябва: пластилин, къси мачове или сламки, купчини, парцал, картонена стойка, дъска за скулптура.

напредък:

Отделете парче със среден размер от пластилин с помощта на купчина.

Завъртете топката с кръгови движения с ръце и й придайте овална форма, като леко я сплескате между дланите си. Изтеглете остра муцуна, леко я повдигнете и оформете - прищипете ушите.

Навийте четири стълба - крака и ги прикрепете отдолу.

Залепете къси клечки кибрит или тънки сламки вместо игли. Формирайте (по избор) и прикрепете гъби, ябълки, листа от дървета към гърба на таралежа.



Урок 3. Извайвайте костенурката

Черупката се носи от костенурка. Скрива главата си от страх. С. Маршак

За работа ще ви трябва: пластилин, черупки от шам фъстък, купчина, парцал, картонена стойка, дъска за скулптура.

напредък:

Отделете две парчета от пластилин с помощта на купчина: средна и малка.

Разточете топка от голямо парче с кръгови движения и леко изравнете дъното му.

Разточете кръгла глава от малко парче, разтегнете я малко от едната страна - получавате врат - и я прикрепете отстрани на тялото.

Навийте четири малки стълба (крака) и един малък стълб (опашка) и прикрепете към тялото. Постелете черупката на костенурката с черупки от шам фъстък.

Проектирайте лицето на костенурката: оформете очите и устата от пластилин.



Урок 4. Извайвайте тънък жираф

Ето един жираф - той е тревопасно, стройно, на умни точици, надарено с дълга шия, яде листа от короните Р. Ромазанов

За работа ще ви трябва: пластилин, 3 сламки (1 сламка с дължина 5 см и 2 сламки с дължина 1 см, купчина, плат, картонена стойка, дъска за скулптура.

напредък:

Отделете голямо парче от пластилина с купчина.

От него разточете топка, разточете дълга колона, единият край на която трябва да е малко по-дебел от другия. Изрежете колона със стек от двете страни и я огънете с дъга.

За да стабилизирате жирафа, разперете леко краката му.

Залепете дълга сламка на мястото на врата си. Поставете изваяна глава на врата си.

Оформете главата - прикрепете очите, сламени рога с пластилинови топчета в горната част, изваяни уши; отрежете си устата.

Отделно извайвайте тънката опашка.

Украсете жирафа с кръгли черни пластилинови топки.



Урок 5. Извайвайте красив паун

Колко красив е паунът! Той има един порок: цялата красота на пауна започва с опашката. Б. Заходер

За работа ще ви трябва: пластилин, клен или ясен лъв, покрит с многоцветен гваш, 3 къси тънки сламки или кибрит, купчина, парцал, картонена стойка, дъска за скулптура.

напредък:

Отделете две парчета от пластилина - средно и малко.

Разточете топка от голямо парче и му придайте формата на овал, единият край на който трябва да бъде стеснен.

Разточете кръгла глава от малко парче, разпънете го малко, за да оформите врат - и го свържете с дебелата страна на овала.

От дъното към овала прикрепете пластилин топки - лапи.

Направете опашка на паун от ясен или кленов лъв, покрита с многоцветен гваш.

Върху главата на пауна поставете кичур от три къси тънки сламки с малки пластилинови топчета отгоре.

Извайвайте клюна, очите и крилата отделно.



Урок 6. Извайвайте млад щраус

Аз съм млад щраус, арогантен и горд. Когато се ядосвам, го ритам с мазолист и твърд крак. Когато ме е страх, бягам, изпъвам врата. Но не мога да летя и не мога да пея. С. Маршак

За работа ще ви трябва: пластилин, ясен лъв, 3 сламки (дължина 5 см), купчина, парцал, картонена стойка, дъска за скулптура.

напредък:

Отделете две парчета от пластилина - средно и малко.

Разточете топки от парчета пластилин - тялото и главата.

Свържете торса и главата със сламка. Прикрепете две сламки към долната част на тялото – краката.

Поставете пластилинови топчета в краищата на краката си.

Забийте много пепелна риба лъв в тялото на щраус - получавате пера. Оформете главата на щрауса: щипете човката, прикрепете очите - пластилинови топки.



Урок 7. Извайвайте змията

Ето го едно семейство: змия, змия и змия!Е. Котляр За работа ще ви трябва: пластилин, копчета, мъниста, мъниста, многоцветни восъчни пастели, нарязани на кръгове, купчини, плат, картонена стойка, дъска за скулптура.

напредък:

Отделете с помощта на стек три парчета пластилин с различни цветове: големи, средни и малки.

Голямо парче ще направи татко змия, средно - майка змия, малко - дете змия.

Разточете топка от всяко парче пластилин с кръгови движения между дланите си.

Завъртете прътите по дъската с прави движения напред и назад на ръцете, като леко заточвате единия връх на всяка лента.

Оформете лицата на змиите: направете очи и уста от пластилинови топки.

Украсете змии по различни начини: с красиви копчета или мъниста, парчета восъчни пастели, мъниста или пластилинови топки.

Целта на урока:

Активиране и попълване на речника по темата на урока;

Формиране на представи за диви и екзотични животни,

Развитие на конструктивни способности,

Развитие на фините двигателни умения на ръцете,

Развитие на вниманието, мисленето, паметта, ориентационно-пространствените отношения,

Разработване на слухови и зрителни анализатори,

Развитие на творческата активност.

Ходът на урока в по-младата група на детската градина

1. Поздрави.

2. Динамична пауза "Карахме с кола"

Деца, днес ще посетим зоологическата градина. В зоологическата градина живеят много различни животни: тези, които живеят в нашите гори - мечки, вълци, лисици, и тези, които са донесени отдалеч - лъвове, слонове, крокодили, жирафи. И ще отидем с кола. Готов?

Динамична пауза

Карахме с кола (въртейки се с ръце, които "държат волана".)

Пристигнахме в зоологическата градина. Би Би Си!

Яздихме кон (децата изпълняват леки клекове, изпънати ръце, "държат юздите")

Обиколихме всички животни. Гоп-гоп-гоп!

Карахме се на парен локомотив (ръцете свити в лактите, редуващи се движения на лявата и дясната ръка напред и назад.)

И ние се върнахме.

3. Развитие на зрителното възприятие "Кой се крие?"

Материал: фигури на Попелрайтер

Какви животни живеят в зоологическата градина?

4. Развитие на реч и звукова симулация. Поздравления.

Материал: кошница с играчки за животни.

- Приятели, нека да кажем здравей на обитателите на зоопарка на техния език. (Учителят събира децата около кошницата и предлага да изберат всяка играчка: куче, лъвче, таралеж, коте ... и да поздрави всички с гласа на своята играчка, като помага на всяко дете да намери правилните думи, интонация и експресивност за характеризиране на избрания герой.)

5. Масажна пауза "Таралеж"

Материал: масажни топки.

(Навийте специален гумен "таралеж" за масаж или леко потупвайте с ноктите си)

Ето един бодлив таралеж

Колко игли има

Той тича с крака

И шумоли с игли.

Тича напред-назад

Винаги гъделичкам!

6. Развитие на мисленето.

Материал: карти с животни, зелени и жълти къщи

В зоологическата градина животни се събираха отвсякъде. Зайчетата, лисичките, мечките са от нашите гори, лъвовете и жирафите са от Африка, а маймуните са от джунглите на Бразилия. Хайде да играем.

Игра "Жителите на зоологическата градина".

(Децата получават карти с изображения на животни - обитатели на зоопарка. Всички излизат на постелката. Учителят поставя изображението на две къщи (зелена и жълта).

Съобщава се, че всички деца вече са обитатели на зоологическата градина. Докато свири музиката, децата трябва да танцуват на килимчето, а когато музиката утихне, да тичат към „собствената“ си къща. Играта може да се повтори чрез размяна на снимки.)

7. Развитие на вниманието "Чия опашка"

Материал: работен лист.

Деца, художник дойде в зоологическата градина, за да рисува животни. Той изобрази много добре животните и проблемът е, че рисува опашките поотделно. Помогнете ми да разбера - къде е чия опашка.

8. Развитие на речта "Кажи го любезно"

Нашите животни много обичат, когато ги наричат ​​нежно; мечка - мече, слонче - слонче и т.н.

9. Запознаване с околната среда. Лъв.

Разходката ни из зоопарка продължава, нека се забавим с това животно. Ето сянката му. Разбрахте ли кой е? Това е лъв. Разпознахте ли го по дебелата му грива? Но такава грива се среща само при лъвове - татковци, лъвици - майките нямат грива.

Лъв е наричан "царят на животните".

Лъвовете обичат да дремят и да мързелуват дълго време. Нападат само когато са гладни или някой се опитва да ги обиди.

Лъвовете са хищници. Какво означава? Какво ядат ... ... месо?

Лъвовете не ловуват сами. Те живеят в големи семейства.

Възрастните лъвове обичат да си играят с малки лъвчета. Учат ги и на всичко важно за живота на лъвовете.

10. Математика. Колко лъвчета.

Материал: работен лист.

Лъвчетата играеха толкова силно, че майката лъвица дори не успя да ги преброи правилно. Да й помогнем. (Свържете правилно фигурата и числото)

11. Моторна игра "Змията пълзи"

В зоологическата градина има и голяма дълга змия. Движи се плавно, бавно, променяйки посоката си през цялото време.

(Децата хващат въжето с ръце и следват възрастната „змия“ под музиката).

12. Развитие на фината моторика. слънце.

Материал: кръг, изрязан от цветен картон, щипки за пране.

За да бъде топли и щастливи животните в зоологическата градина, ще им направим ясно слънце.

(Децата прикрепват щипки за пране - лъчи в кръг).

13. Геометрични фигури. Gyenesh блокове.

Материал: работен лист.

И нашите животни много обичат бисквитките и дори всичко е различно. Каква форма и цвят на бисквитките харесват лъв, слон и хипопотам. Нека намерим любимо лакомство за тях.

14. Пръстова гимнастика "Крокодил"

Веднъж на река Нил

Огромен крокодил плуваше.

След това се появи друг,

Вика му: "Чакай!"

(Децата на всяка ръка свързват по двойки показалеца и средния, малкия пръст и безименния пръст. Получават се два въображаеми крокодила, които плуват, отваряйки и затваряйки устата си)

15. Музикална игра на открито "При жирафа".

16. Рисуване. Тигрови ивици.

Материал: работен лист, бои, четка.

Деца, вижте какво е това животно? Това е тигър, но той наистина обича да ходи в дъжда, така че всички ивици са се отмили. Тигърът е много разстроен от това. Той е тъжен и ядосан през цялото време. Нека му помогнем и да нарисуваме ивиците. Вземете четките и начертайте линии отгоре надолу по протежение на тигъра, така че да има ивици.

17. Сбогом.

Учителят организира сбогуването на килима. Учителят и децата застават в кръг и припев, изговаряйки куплет, пляскат с ръце в такт.

Въпреки че е жалко за нас да се сбогуваме,

Време е да се връщам у дома.

Ще дойдем отново тук

И учи и играй.